Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
<<  1    2  >>
Autori: Subjekti: A eshte realisht Shqiperia e pushtuar nga Greqia...!?
Besim Krasniqi

Postuar mė 14-10-2002 nė 14:17 Edit Post Reply With Quote
LEGALIZOHET PROTEKTORIATI GREK

ALBANIA, 16.12.1997.


LEGALIZOHET PROTEKTORIATI GREK
Keto dite pritet qe ne Parlamentin e Republikes se Shqiperise te vihet ne rend te dites projektligji per ratifikimin e marreveshjes plotesusese per protokollin e ndihmes dhe bashkepunimit te forcave te armatosura, ndermjet Ministrise se Mbrojtjes te Republikes se Shqiperise dhe Ministrise se Mbrojtjes Kombetare te Greqise. Sipas kesaj merreveshjeje plotesuese, forcat e armatosura greke (rreth 205 vete), do te qendrojne ne nje kazerme ne afersi te Tiranes per nje periudhe kohore, e cila permes ketij projektligji i lihet ne kompetence Keshillit te Ministrave. Sipas kesaj marreveshje plotesuse, forcat greke do te "sigurojne kazermen e Yzberishtit", do te sigurojne shperndarjen e ndihmave, do te organizojne Forcat e Armatosura Shqiptare, do te sigurojne Spitalin Ushtarak te Tiranes etj." Ratifikimi i kesaj marreveshjeje eshte nje nonsens politik per nje vend sovran. Por, le te pranojme per nje cast se sovraniteti i shtetit tone eshte me cen per vete faktin se Shqiperia u krijua si shtet nga Fuqite e Medha te kohes. Edhe ne kohen kur ky sovranitet shqiptar doli i zbuluar gjate kohes se anarkise se plote, ne pranveren e kaluar te ketij viti, integriteti territorial i Shqiperise aktuale u ruajt fale aleateve te natyrshem te saj: Turqise, Gjermanise, Amerikes etj. C'eshte e verteta, ne ate kohe Presidenti, Qeveria e Pajtimit Kombetar dhe partite politike shqiptare u detyruan te pranojne edhe forcat greke, ne kuadrin e forcave nderkombetare te kryesuara nga Italia. Tani kur forcat e tjera ushtarake te huaja, pos atyre italiane e greke, kane lene Shqiperine, ligjerimi i qendrimit te metejshem te grekeve perben jo vetem cenim serioz te sovranitetit te shtetit shqiptar, por edhe nje disekuilibrim, te cilin do ta shkaktonin vete pushtetaret shqiptare dhe ate, ne disfavorin e Shqiperise. Nje marreveshje e tille nuk ndryshon fare me ate te cilin e nenshkruan Mehdi Frasheri, Rexhep Mitrovica, Xhafer Deva etj, me qeverine e Hitlerit. Fakti qe Shqiperia njihet si shtet nga Greqia, me kete rast perben po aq formalitet sa edhe njohja e Shqiperise nga Gjermania hitleriane. Nja dallim: Gjermania hitleriane i lejonte Shqiperise se athershme luksin qe te luante rolin e "shtetit neutral mes boshtit (Gjermnanise dhe aleateve, Anglise, Amerikes, Bashkimit Sovjetik)". Tani greket behen nervoze edhe kur kryeministri shqiptar, ben shaka me fqinjin perendimor per protektariatin italian.

Nexhmedin SPAHIU


View User's Profile View All Posts By User U2U Member
agron rumi

Postuar mė 6-11-2002 nė 21:54 Edit Post Reply With Quote
A eshte realisht Shqiperia e pushtuar nga Greqia...!?

Dihet tashme ,qe rrebelimin antikushtetues te vitit -97,e kane organizuar sherbimet sekrete greko-serbe.Deri tani asgje nuk eshte bere per sqarimin e asaj tragjedie,qe do te rrezikonte seriozisht edhe integritetin territorial te vendit tone.Sot kemi nje qeverisje qe ka ardhur ne pushtet me dhune,dhe i ruan keto pozita,fale pelivanlleqeve mafioze.Tragjedia e 97-es vazhdon te penalizoje shqiptaret,ndersa opozita,e larguar nga pushteti me dhune eshte e kenaqur me arnime paktesh misterioze.Madje ithtaret e pavarsise se <Vorio Epirit> sot jane bere opozitare te shqipfolesit Nano,cudirat shqiptare vazhdojne te habisin dhe analistet me ne ze, te europes juglindore.Me zhvillimet e fundit,te krijohet pershtypja se rrebelimi i 97-es eshte pjese e skenareve kriminale,per te mbajtur te asfiksuar vendin e shqiponjave,sepse ne rast te kundert,do te rrezikoheshin seriozisht interesat e trekendeshit antishqiptar Beograd-Moske-Athine.Ka ardhur koha qe te zbardhen arsyet:Pse dhe kush organizoi shkaterrimin e institucioneve?Kush nuk mori masat per ndeshkimin e komiteteve(bandave),te cilat kishin si synim copetimin e vendit?Qeveria e atehershme e dorezoi vete apo u largua me dhune nga pushteti?Pse sot lideret kryesore te rrebelimit dhe sherbetoret e antishqiptarizmit na paraqiten si engjej?Pas revolucionit antishqiptar,jemi kthyer ne nje apendiks te Greqise,ndersa politikanet e opozites vazhdojne dashurine si ne kohen e koleres.Jugu i Shqiperise eshte totalisht ne duart e grekeve,te cilet po shtrijne metastazat ne mbare vendin,nderkohe dashuria e demoneve te politikes vazhdon te pjelle perversitete nga me absurdet.Pushtimi i vendit eshte real,ka mbetur vetem <de jure> deklarimi tij.Perpara se te merremi me ceshtje boshe,le te hedhim syte per te pare c'po ndodh,dhe le te gjejme menyrat dhe mjetet per te shpetuar kete pjese Shqiperie qe kemi.Neser do te jete........!
View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
lgjoka

Postuar mė 15-12-2002 nė 19:12 Edit Post Reply With Quote
spiunet greke nė Tirane

According to reports, the 200 Greek troops will depart
Albania on Aug 1, whereas some 90 military specialists will
remain in order to continue various training missions.
--------------------------------

Ky grup 90 vetesh 'military specialists' jane thjesht
prapavije spiunazhi, qe do te kete ketej e tutje qellim
rekrutimi, spiunimi, sabotimi, korruptimi, raportimi dhe
studimi te Shqiperise, qe ne kohe lufte , sebashku me Vasil
Melot e Tiranes (kolonen e 5te Greke) te kene terrenin e
pergatitur 100 % per 'miqte liberator' Grek ndaj
'Shqiperise turke'.

Ne raste si ky i mesipermi, keto prapavija jane shume here
me te rrezikshme sesa ushtrite me 200 apo 2000 vete, pasiqe
ky specialistesh 90 vetesh perbehet nga spiunet me te afte
te ushtrise Greke, qe e kryejne punen 700 here me mire, dhe
me 'cheap' sesa 200 ushtaret okupator.

'200 ushtaret' Grek qe deri me tash jane stacionuar ne
Shqiperi kane qene thjesht mbuloje e 90 spiuneve Grek te
ketij batalioni, te cilet ne bashkepunim me klikat
Janullatiste kane punuar dhe punojne me te gjitha mjetet
per stabilizimin, shkaterrimin dhe nenshtrimin e
Shqiperise...

Pra, edhe kesaj here qeveria Metas dhe Mejdanis, i dhane
popullit Shqiptar nje rezultat te 0 te 'zero sum game-it'
Grek, qe do te thote: Humbje totale e Shqiptareve ne kete
konflikt me armikun e tyre shekullor Greko - Serb.
Nepermjet ketij perdhunimi te ri te politikes Shqiptare
perpara presionit okupator Grek, Greket dolen te fituar
pasiqe:

a) ata larguan shpenzimet e 200 ushtareve Grek per te
fshehur 90 spiunet mes tyre

b) i dhane Shqiperise nje mish te kalbur ne tryezen e
bisedimeve, dhe ne te kundert morren nga Shqiperia, nje
KONTRATE te re dhe FREE OF CHARGE, per vazhdimin e
aktivitetit te tyre anti-Shqiptar ne Shqiperi, kjo me
deshiren dhe me VULEN e qeverise kukull Shqiptare.

Perpara ketij fakti, Greku perpara komunitetit
nderkombetare, i tregon botes vulen e turpit te kuislingeve
Shqiptar, qe e legjitimon 100 % agresionin e tyre ne
Shqiperi.

Kush del kunder ketij rendi te ri Grek, pasiqe nuk ka a)
mbeshtetjen Greke, b) eshte kunder vendimit te qeverise se
korruptuar Shqiptare, i bie qe te jete agjent 'turk' qe
kerkon te prishi imazhin e Shenjtit Gjeneral Grek Janulle ,
te Tiranes :(((

It's too sad, to be true!
Zoti na udhezofte!

View User's Profile E-Mail User Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member This User Has MSN Messenger
Anton Ashta

Postuar mė 7-1-2003 nė 09:11 Edit Post Reply With Quote
PO

Greqia neve: Ligj Lufte. Ne Greqisë: Bazë Lufte

Nga Qemal SAKAJEVA

Gjithçka u mbyll e përmbyll shkurtazi, me një lajm të rëndomtë: Greqisë i jepet baza ushtarake detare e Bishtit të Pallës në Adriatik të Shqipërisë. Asnjë fjalë, asnjë pipëtimë. Kjo ardhje greke, e çfryrë në protokoll deri me udhëtimin e një zëvendësministri të mbrojtjes dhe me një shurdhmemecëri, me gjasa e sajuar, kujt i shërben për mbarë, interesave greke apo interesave shqiptare?

Politika e qeverisë së Shqipërisë, e futur në një farë trysnie, ka marrë trajta më djallëzore ndaj popullit të vet. Së fundi, ajo bëri manovra në Veri - me fqinjin italian si alibi, për t'u dhuruar në Jug - Greqisë, edhe më e pa u ndalur.

Ishte e para herë, që qeveria greke nuk u ndje xheloze e të përgjigjej atypëraty, siç e ka zakon, në rastin e vizitës të kryeministrit Berluskoni, përurimit të një ure, udhëtimin e tij turistik në bregdetin jonian, fjalën mbresëlënëse në Kuvend dhe Televizioni Shqiptar që e mbajti ekranin e vet në një transmetim të drejtpërdrejt gjatë gjithë ditës, pafundësisht të pajustifikuar profesionalisht.

Por krisma, s'vonoi dhe u dëgjua: Në pragvitin e ri 2003, zëvendësministri grek i mbrojtjes mbërriti në Tiranë dhe nënshkroi një marrëveshje, e cila i jep Greqisë bazën detare të Bishtit të Pallës në Adriatik, për një afat shumëvjeçar. As në konferencën për shtyp të dhënë me atë rast, nuk u tha asgjë: Si iu dha baza grekëve, me vendim të ministrisë sonë të Mbrojtjes? Nëse po, a e ka ajo këtë të drejtë? Me vendim të qeverisë së Shqipërisë? Nëse po, a ka edhe ajo këtë të drejtë? Me vendim të Presidentit të Shqipërisë? Nëse po, a e gëzon ai këtë të drejtë? Apo me vendim të Kuvendit Popullor? Dhe, nëse po, a është e drejtë?

Vërtetë Greqia është anëtare e Bashkimit Europian, madje, në fillim të 2003, mori edhe presidencën e radhës. Por, ndikimi agresiv grek në Shqipëri, është bërë tejet i ndjeshëm, i debatueshëm, i kritikuar dhe, sidomos në tri çështje bazë, për Ligjin e Luftës që ende e mban në fuqi kundër Shqipërisë, mbi çështjen çame të pazgjidhur dhe nuk pranon as edhe të përmendet dhe mbi racizmin, që tregohet ndaj rreth gjysëm milioni emigrantëve shqiptarë, që me punën e tyre kanë ndikuar në lulëzimin e Greqisë, vendi helen ndaj shqiptarëve është po aq ballkanik e larg mentalitetit europianizues sa edhe vendet e tjera të Ballkanit, që ende janë larg futjes në Europë.

Qeveria shqiptare a mos ishte mjaft e shqetësuar që, në rrethanat si ato të pas '97-ës, bazën detare të Pashalimanit ia dha një fuqie te NATO-s - Turqisë për ta mëkëmbur dhe kompaninë greke për siguri, e dislokuar në Yzberisht, te pragu i kryeqytetit, pa kurrfarë vendimi, nuk mundi që prej aty, ta çonte në bazën e Bishtit të Pallës për barazpeshë politike?

Barazpeshimi i tillë nuk duhet bërë, nuk është i nevojshëm dhe mbi të gjitha s'ka në thelb barazpeshën midis dy fqinjëve, Turqisë dhe Greqisë. Sepse, Turqia kryen punë dhe ikën. Ajo s'ka kurrfarë pretendimi ndaj Shqipërisë. Përkundrazi, në dy kohë kritike, gjatë 1997-ës dhe Luftës së Kosovës, qeveria turke ka mbështetur qartësisht interesat e Shqipërisë dhe të shqiptarëve në tërësi, në një përputhje të plotë politike dhe ushtarake me Shtetet e Bashkuara. Atëhere, për çfarë duhen dhe ku synojnë idetë e mbrapshta të barazpeshës në qeverinë tonë të majtë? Nën një trysni absolutisht të drejtë, edhe kompania greke e Yzberishtit, futur e mbetur këtu si Kalë Troje, u duk sikur u largua, pas kritikave të shumanshme. Por, ajo, ja u kthye për t'u dislokuar diku larg rrugëve të zhurmshme, në skaj të një hunde tokësore në Adriatik, ku nuk i vështron më kurrkush, për të pyetur përse, pikërisht ata, duhet të vinin e të lëshonin rrënjë aty për shumë vjet, sipas arsyetimit "Larg syve të njerëzve, larg komenteve të tyre".

Ky veprim politiko-ushtarak, s'ka brenda barazi politike tonën ndaj Greqisë dhe Turqisë, sepse:

Greqia ka futur në thes Kishën Ortodokse Shqiptare tash e 10 vjet me njeriun e saj të çmuar, Janullatos.

Greqia ka në arkën e vet financat e Shqipërisë përmes sistemit të saj të kompletuar të bankave, ku administrohen edhe të ardhurat e gjysëm milioni shqiptarëve emigrantë.

Greqia ka pushtuar tregun shqiptar të mallrave.

Greqia ka privatizuar pjesë strategjike të ekonomisë sonë, që kontrollohen nga Athina.

Greqia ka krijuar sistemin e plotë të shkollave që nga ato fillestare, kolegjet e deri në universitete, herë duke ardhur drejtpërdrejt nga Athina, herë duke hyrë nën emrin e Europës, herë duke u shërbyer me emra amerikanë.

Tani, Greqia mori edhe një bazë ushtarake detare.

Greqia, pasi ka rrëmbyer shumëçka, me lehtësi e largpamësi, është në gjendje t'i sigurojë e mbrojë ato po me aq lehtësi, përmes kartës tashmë të çmuar në duart e saj: Po t'i preket qoftë edhe pak, diçka prej interesave të saj këtu, ajo përdor menjëherë Politikën me Emigrantë, duke i shkaktuar Shqipërisë kaos social. Edhe nuk e çan kokën për këtë, as nga politika shqiptare e cilitdo krahu qoftë, as nga politika rajonale zot i së cilës vetndjehet e gjykon se është, as nga Bashkimi Europian si e privilegjuar, madje as nga SHBA, të cilës shpesh i përgjigjen kundër me një kurajo të pashpjegueshme.

Politika e Shqipërisë, edhe kur ka besuar se duhet t'i përgjigjet fqinjësisë së mirë, faktit se atje jetojnë e punojnë shumë emigrantë, respektimit të një vendi fqinjë anëtar të BE-së për t'i treguar Europës Perëndimore se Tirana përpiqet për të bërë politikë perëndimore, madje, edhe taktikës - kur unë bëj lëshime, lëshimet duhet të bësh edhe ti - Greqia ka bërë të kundërtën: Ndaj Shqipërisë ajo tregohet superfuqi. Shqipëria ka nënshkruar Traktatin e Miqësisë me Greqinë, por Greqia nuk e hoqi Ligjin e Luftës. Eshtë e çuditshme dyfish se si, Bashkimi Europian pati pranuar pa kushte një vend që mban në fuqi Ligjin e Luftës me një shtet të vetin fqinj, pa shkaqe lufte. Bashkimi Europian as nuk po e detyron atë ta heqë, edhe pasi Shqipëria ndryshoi sistem dhe përpiqet me vështirësi t'i bashkohet Europës. Ndërsa, qeveria e Shqipërisë e nënshkroi marrëveshjen për bazën ushtarake pa përdorur kushtin për heqjen e Ligjit të Luftës. Kjo le të kuptohet se Shqipërisë iu dashka kjo marrëveshje, ose politika zyrtare e merr me të mirë Greqinë me atë marrëveshje, ose e majta shqiptare në pushtet i lëshon pafundësisht interesat kombëtare në favor të Greqisë. Por Greqisë, nuk i duhet gjë ajo marrëveshje dhe ajo nuk ndjehet se merret me të mirë, pa përfituar më së miri dhe më së shumti, që duket e s'shihet. Kështu, duke filluar nga ai dokument i rëndësishëm, politika zyrtare e Shqipërisë merr përmbajtje të pushtimit paqësor nga fqinji i jugut: Prifti grek është gjithçka me kishën tonë ortodokse dhe, Ligji i Luftës nuk hiqet. Bankat greke zotërojnë e kanë në dorë financat tona, po Ligji i Luftës nuk preket. Ekonomia greke ka blerë me çmime të diskutueshme ekonominë strategjike, Ligji i Luftës po në këmbë. Baza greke mbërrin në Adriatik, ministri helen i mbrojtjes thotë se Ligji i Luftës nuk i pengon marrëdhëniet e mira mes dy vendeve.

Shteti grek, tepër i ndjeshëm, nuk ka nguruar në kohë të caktuara të shpallë pretendime të hapura ndaj Shqipërisë dhe të mos lejojë as të përmendet zgjidhja e çështjes çame. Ligji i Luftës ka qënë dhe ka mbetur çelës në dorën e tyre bashkë me kartën e madhe të emigrantëve për të kapur strategjikisht gjithë qendrat nervore të sistemit ekzistues në Shqipëri. Besohet se, dhënia e bazës ushtarake - një absurditet i madh (t'i mban Ligj Lufte, unë të jap Bazë Lufte), përbën shkallëzimin më të skajshëm pas të cilit Greqisë, ndoshta nuk i duhet më ta mbajë atë ligj, sepse tashmë, ka zaptuar gjithçka me ligje e marrëveshje të shumëfishta. Cila qeveri do të mund të çlirohet nga një pushtim grek pa luftë? Mbi ngjarjen mjaft të veçantë të ditëve të fundit, shtypi shqiptar e ka mbyllur gojën plotësisht. Ekranet televizive janë ngulfatur. Edhe opozita ende, e vonuar, s'ka dhënë pikëpamjet e veta. Dhe populli hesht. Këtu s'ka më ndjeshmëri as sa për përpëlitje, sikur të ketë rënë një bombë atomike, shkretuese e ndijimeve për vetmbrojtje.

55SINQERISHT TE NDERUAR:

A MENDONI SE KA VEND NE BOTE QE I JEP NJE BAZE USHTARAKE NJE VENDI QE KA AKOMA NE FUQI LIGJ LUFTE ME TE?


O Zot cfare te kena ba!

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 7-1-2003 nė 11:17 Edit Post Reply With Quote
JAM TMERRUAR

Gjuha e dyte e Shqiperise
Greqishtja eshte duke u perhapur me shpejt midis shqiptareve, sesa ne zonat etnike greke ne jug te vendit

Nga Iota Myrtsioti

SELANIK - Ne Elbasan, ne qender te Shqiperise, nje punonjes policie me uniforme ndalon nje makine me targa greke per nje kontrroll te zakonshem. Ne nje greqishte perfekte, ai pyet shoferin per patenten, lejen e qarkullimit dhe lejen e qendrimit.

"Me falni, por kur e keni mesuar nje greqishte kaq te paster?" pyet shoferi.

"Ketu ne qytetin tone, eshte nje kurs dy here ne jave ne nje shkolle private per gjuhe te huaja. Une shkoj atje bashke me tim bir", pergjigjet polici, duke shtuar dhe nje keshille per t'u ruajtur nga kthesat e ngushta ne vazhdimin e rruges, dhe nga siperfaqja rreshqitese e saj.

Mijera njerez ne Shqiperi jane duke mesuar greqisht, dhe jo vetem ata qe ndodhen ne zonat etnike greke dhe e mesojne ate nga gjysherit e tyre, ose ata te cilet kane jetuar ne Greqi per nje fare kohe. Greqishtja eshte duke u mesuar ne me shume se 100 institute private per gjuhet e huaja ne Korce, Elbasan, Gjirokaster, Pogradec, Tirane, Vlore dhe kudo tjeter.

Greqishtja eshte gjuha e huaj qe flitet me gjeresisht ne Shqiperi; besohet se ne dy nga tre familje shqiptare, ka te pakten nje person qe e flet greqishten.

"Ne Shqiperine e sotme, greqishtja eshte gjuha e biznesit, ekonomise, dhe kultures", thote Stavro Daios, nje grek etnik ne Shqiperi, qe studion ne Universitetin e Selanikut. Ai thote, qe ne nje kohe kur edukimi i gjuhes greke eshte duke vdekur ne zonat etnike greke, si ne Gjirokaster dhe Sarande, ne pjesen tjeter te Shqiperise ajo eshte duke u mesuar me ne masivitet. "Ne vitin shkollor 1989-1990, studentet grekofon ne zonat etnike greke ishin 7.500 dhe rreth 700 mesues. Sot ka vetem 1.000 nxenes dhe 100 mesues", thote ai. Shqiptaret, nderkohe jane duke mesuar greqisht ne shtepite e tyre dhe jane duke lexuar libra ne greqisht (ose libra greke). "Zorba" e Nikos Kazantzakis dhe permbledhja e botimeve te Constantine Cavafy jane kthyer ne best-seller. Mbi 140 libra te shkrimtareve greke jane perkthyer ne shqip.

Kater vjet me pare, shkolla Arsakeio eshte hapur ne Tirane dhe gezon vleresimet me te larta nga shqiptaret. Ajo eshte shkolla e pare private greke ne Shqiperi, e hapur si pjese e nje marreveshjeje greko-shqiptare. Drejtori i saj, Sappho Mazaraki, i ka thene te perditshmes greke, qe aventura eshte kthyer ne nje sukses. "Kur ne hapem shkollen, ishte nje sipermarrje shume ambicioze. Megjithate, ne patem sukses dhe Arsakeio konsiderohet si nje nga shkollat me te mira ne Shqiperi, ku ka gjithashtu dhe shkolla private angleze, italiane, franceze dhe turke", thote ai. "Tabela e zanoreve kombinon elementet e sistemeve te te dy vendeve, duke respektuar origjinen etnike, fene dhe zakonet vendase".

Ne fillim, shkolla pati 77 femije ne klasat e para dhe te dyta fillore, dy mesues greke dhe tri shqiptare. Sot jane 300 nxenesit qe frekuentojne 8-vjecaren.

"Nje e treta e nxenesve tane jane shqiptare, midis te cileve ka dhe etnike greke ose femije te grekeve te cilet jetojne ketu, te cileve u mesohen nje sere gjerash, si ne shqip ashtu dhe ne greqisht", shtoi Mazaraki.

Ne rrethin e Korces, 500 shqiptare ndjekin kurset e gjuhes greke ne institutet, te cilat jane nen kujdesin e organizatave jo-qeveritare dhe jo me perfitime kulturore, te cilat i permbledh "Vellazeria", e themeluar nga biznesmenet dhe agjensite greke. Duke iu referuar Costas Yiannis, presidentit te kesaj shoqerie, interesi i treguar eshte i madh. "Ka madje dhe familje te tera, qe vijne mesojne greqisht dhe programe te ndryshme kompjuteri. Ata paguajne vetem nje euro ne muaj, si nje kontribut per shoqaten", thote Yannis, i cili do te hape nje shkolle private dhe ne Korce.

"Kathimerini"
--------------------------------------------------------------------------------
07/01/2003Kur kam lexuar kete artikull jam deshperuar e nuk di cfare te mendoj.

Cohuni shqiptare, prej gjumit cohuni!

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 7-1-2003 nė 11:24 Edit Post Reply With Quote
Respektin me te madhe ndaj grekerve, i lumte e pacim faqen e zese ne shqiptaret e kulluar qe shume po flasim e pak po punojme.


Kush ka interes te punoje per te ulur sado pak ndikimin grek ne RSH te me shkruaje:

Anton Ashta

anton@edsh.org

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
blerim vokshi

Postuar mė 7-1-2003 nė 16:23 Edit Post Reply With Quote
Dam i madh per Shqiprine.

Dame i madh per gjith Shqiprin ,po qkan shqiptaret qe jan qu keshtu te mesojn gjuhen e grekut,po nuk ka faj populli po qeveria qe i len gjith aro 'organizata joqeveritare" (kinse ) qe e baj punen e grekut ketu ,dhe na i mesoj greqisht popullin ,mir e tha njeri aty (se di se cili pasi jam shqetsu shum kur i lexova kto shkrime) zgjohuni o shqiptar sa seshte von e mos te behet si puna e ketyre ne Mal te zi qe jan asimiluar gati te gjith.Po qeju duhet gjuha e grekut aq shum po hajt te ishte ndonje gjuh nga keto te evropes si anglisht, frangjisht apo gjermanisht qe jan gjuh qe kumunikohet ne ter evrop me to ,po kjo greqka qe na duhet kur veq keta 'Megaliideist" e flasin,ja nuk e kuptoj fare si jemi jap ne shqiptaret mbas disa gjanave shum pa lidhje e te mbrapshta ,njejte esht kjo pun si ne ne kosov te fillojm e te mesoj tani serbisht e te flasim gjuhen e armikut ton te perbetum .Nuk po ma kap dot kryet si i bie kjo ,thjesht nje shkombtarizim nga vet ne po na ber presion askush disi si me vetedeshir.

PO qfar duhet te bejm o Anton ,po te drejtona ty pasi po thu te kontaktojn kush deshiron te ndihmoj ne ket pun,po qfar te bej or vlla spo ja kam iden ,barem ne njefar menyre te ndihmoj apo ndikoj pak,nuk kam ide ,sidomos tani po me duket me eshte bllokuar truri nga Inati e deshprimi .

:o:mad:

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Nardi

Postuar mė 8-1-2003 nė 22:26 Edit Post Reply With Quote
Fryma antishqiptare e kishte zanafillene saj mbas vitit 1991

Qe te jemi realiste dhe pa dorashka, "pushtimi i Shqiperise"ka filluar me hypjen ne pushtet te doktor profesor Sali Berishes dhe klikes se tij.
Une kam nje veti qe gjerat dua ti them ashtu sikur jane ne te vertete dhe kjo do te me shtyeje te bej nje analize ndoshta edhe me te drejte.
Dolem prej nje rregjimi dikatorial ku feja kishte humbur komplet lidhjen e saj me popullin qysh nga vitet 1970.
Brezi i ri u rrit me nje fryme komplet te ndryshme nga ajo fetare qe mbolli gjithmone kaos ne kete popull fatkeq.
Perqe,rrobat tipike tradicionale etj te formuara mix ne kulturen shqiptare u hoqen dhe gjithashtu u krasit nje pjese e te ashtuquajtures "histori qe i takon viteve 1800 dhe jo viteve 1900".
Ja pershembull mund te flas per veten time.
Edhe pse i perkas besimit katolik, une ate as e kam njohur dhe se kurre nuk me ka trullosur ne koke qe perpara karakterit dhe cilesive te mija, besimi nuk perben embrionin e te ashtuquajtures "shqiptar"
Paraardhesit tane kurre nuk kane paragjykuar njeri tjetrin neqoftese i perkisnin besimeve te ndryshme, me perjashtim rastet kur fqinjet dhe cdo lloj pushtuesi futnin sherre dhe percanin popullin nepermjet elementeve te tyre.
Sot pershembull Nardi nuk ka perse te paragjykoje askend vetem sepse i perkasim besimeve te ndryshme dhe per mua te gjithe shqiptaret jane te njellojte dhe kjo me ben krenar(nje ndihme e madhe ka qene edhe leximi i historise shqiptare te vertete, gjithashtu thithja e lendes qe vetem eshte e shendetshme per mendjen tone).
Cfare ndodhi ne 1992`?
Studentet antikomuniste dhe shqiptaret e ndershem intelektuale nacionaliste ne takim me Ramiz Aline parashtruan keto kerkesa

1) Pranimi i pluralizmit politik, 2) Zgjedhje parlamentare pluraliste, te lira e te ndershme, 3) Integrimi i Shqiperise ne institucionet Europiane e Perendimore, 4) Perparesi marredhenieve me Ameriken, 5) Zhvillimi i ekonomise se tregut, 6) Demokratizimi i vendit dhe respektimi i te drejtave te njeriut.

Cfare ndodhi me pas?
Ajo qe as mund te parashikohej.
Sali Berisha si promotor i Levizjes Demokratike kishte te gjitha mundesite te realizonte keto pika sepse edhe Evropa e Bashkuar respekton mendimin, lirine, fene dhe gjithshka demokratike dhe se presidenti shqiptar i atyre viteve mund te ecte fare mire ne baze te kushtetutes evropiane.
I gjithe sherri i shqiptareve eshte pranimi i Shqiperise ne konferencen islamike gje qe tregonte se vete klika ne pushtet nuk ishte e denje te qeveriste ashtu sikur duhej apo qe te zgjidhte ceshtjet nacionale-kombetare.
Tashme ne te gjitha anet e globit jemi te njohur si vend terrorist.
Jo me kot shkruajta ne menyre te tille, sepse shkaterrimi i plote i Shqiperise filloi me 1992 me antarsimi te panevojshme dhe padeshiren e popullit.
Cfare ndodhi me pas?
Piramida te ndryshme si dhe korrupsioni gjigand etj te instaluara me rregjimin berishjan bene qe ne vitin 1997 Shqiperia te pesoje goditjen fatale"vdekje klinike"mbas afro gjysem shekulli.
Varferia sipas skemave antishqiptare do te krijonte kushte qe planet shovinste dhe ato antishqiptare te realizoheshin sipas profecise se tyre.
Dhe me te vertete ato u realizuan.
Tashme populli shqiptar eshte i ndare ne 400 lloj fesh.
Greqia ka arritur tashme ta marre Trojen nga brenda dhe kjo eshte merite gjithashtu e ishpresidentit tone shqiptar qe e solli Shqiperine ne kete pike.
Ne jug te Shqiperise njerezit vuajne per buke, drite,uje(gjerat me elementare) dhe jane te detyruar te kthehen ne greke e ne serbe a kudi.
Cameria fatzeze nuk ka per tu ndier kurre sepse tashme Greqia kerkon ne rradhe te pare Vorio Epirin, deklaron nepermjet Nikolave se 30 % e popullsise shqiptare eshte greke(duke realizuar profecine e mesiperme qe thashe) dhe se tashme ajo eshte me tere arsenalin e saj te perdorshem dhe te nevojshem ne nyjet nevralgjike te Tiranes zyrtare.
Ne kohen qe Sali Berisha drejtonte pushtetin me qindra mijra emigrante fatzeze(se keshtu duhen quajtur se u tradhtuan nga shqiptaret e tyre)ne Greqi u bene nje fshese e mrekullueshme e qeveritareve greke pothuajse cdo dite ose (cdo dite te marte dhe te premte i kthenin ne Kapshtice dhe Kakavije te shqyer dhe te lemerisur).
Nuk ishin pak por mbi 200.000 emigrante qe kurre nuk paten mbeshtetjen e shtetareve te vendit te tyre dhe ngelen skllave te fqinjeve.
Sot ata per te mos rrezikuar me shume kane vendosur te bejne cfare qeveritaret e vendit fqinj planizojne.
Shqiperia keshtu eshte kthyer tashme nje shekull mbrapsht e shkaterruar e perdhunuar dhe pa Zot.
Pushtimi i Shqiperise eshte i realizuar sipas metodave dhe planeve te evolimit njerezor(por i bazuar ne metodat e vjetra)
Ka zgjidhje per kete problem?
Une them qe jo(fatkeqesisht) sepse klika drejtuese qeveritare e cdo ngjyre qofte ajo nuk ka ditur dhe as nuk ka per te ditur te zgjide tashme kete problem ne TOKEN SHQIPTARE.
Gjithshka ka ndodhur dhe ndodh eshte komplet nje mynxyre dhe nje lemsh qe kushdo qe te vije te drejtoje Shqiperine (po te jete i ndershem) do te deklarohet si Alfred Moisiu qe Shqiperia ka miq vetem Amerikanet dhe askend tjeter.
Te gjitha ndryshimet varen nga ekonomia e nje shteti dhe neqoftese Shqiperia do te kishte nje ekonomi te forte ose te pakten ashtu copa copa por te mbajtur, sot Kosova(Dardania)kishte fituar pavaresine e saj, Cameria do te ishte zgjidhur ne kohe por ja qe vetem dime te flasim dhe kurre te bejme ate qe duhet bere.
tashme ne njeren ane jane orthodokset greke ne ane tjeter myslimanet dhe ne anen tjeter katoliket dhe bektashinjte e protestante e ku di sa fe tashme livadhisin rrugeve te Tiranes.
Te pakten Kosova i eshte afruar Pavaresise se saj si dhe forcimi i saj do te sjelle ndryshime ne Rajon per te miren e shqiptareve.

Bashkangjitje: Ne ne fakt kerkojme zgjidhjen e ceshtjes (0b)
Ky fil ėshtė ngarkuar 504 herė

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
blerim vokshi

Postuar mė 8-1-2003 nė 23:33 Edit Post Reply With Quote
Ija vlen dhe kjo te futet

Dr. Anthony Coughan (Dakota Sun)

Nje nga paradokset me te dukshme te politikes se sotme shqiptare eshte se ndersa nga njera ane Shqiperia dhe shteti shqiptar vazhdojne te kene akoma probleme ende te pazgjidhura me fqinjet, kane si partnere me kryesore pikerisht vendet fqinje ose me sakte Greqine. Sot Greqia kontrollon pjesen me te madhe te ekonomise shqiptare duke kaluar ne kete drejtim edhe shtetet e
fuqishme te Evropes si Italia e cila deri ne vitin 1997 ishte partneri kryesor i Shqiperise sidomos ne fushen e investimeve, Gjermanine, disa kompani te fuqishme te se ciles u penalizuan nga autoritetet shqiptare persa i perket projekteve te tyre ne Shqiperi sic ishte rasti i nje firme se ciles i u hoq e drejta per rikonstruktimin e aeroportit te Tiranes dhe deri diku Frances e cila ishte nje partner i privilegjuar perendimor i periudhes se Enver Hoxhes.
Ekspansioni ekonomik grek ne Shqiperi u intensifikua me ritme te shpejte sidomos pas ngjarjeve te vitit 1997 gje qe perkoi dhe me ardhjen ne pushtet te Partise Socialiste te Fatos Nanos, i njohur per deklaraten e perbashket me Andreas Papandreun ne vitin 1993 per nje "Ballkan te ballkanasve" dhe kunder cdo pranie amerikane. Prania teper e rritur greke ne ekonomine shqiptare sot, duket se i ka rrenjet qe ne ditet e para te revoltave te vitit 1997, kur ne qytetet e jugut te Shqiperise, valet e shkaterrimeve perfshine kryesisht investimet italiane, gje qe beri te largoheshin rreth 60 per qind e kompanive dhe firmave te ketij vendi qe deri atehere dominonte persa i perket pranise ne Shqiperi. Ne menyre te çuditshme, asnje nga kompanite modeste greke ose dhe ato qe ishin "joint venture", te instaluara ne jug te vendit nuk u prek. Natyrisht, me fillimin e normalizimit te situates ne Shqiperi, vakumin italian filloi ta mbushte kapitali grek, i cili filloi te shtrihej ne te gjithe vendin duke u kujdesur me shume per jugun, te cilin, pavaresisht nga politikat zyrtare, lobe te fuqishme greke vazhdojne ta pretendojne si pjese te Greqise. Ne menyre konsistente, pak nga pak, kapitali grek, ndonese jo kompetitiv pushtoi gjithe sektoret jetike te ekonomise shqiptare. Duke mos i kushtuar kohe produkteve ushqimore dhe nje pjese te mire te mallrave te konsumit te gjere qe jane "Made in Greece", greket tashme zoterojne sektoret vitale te ekonomise shqiptare dhe kur te desherojne mund te krijojne nje kolaps te pergjithshem ne kete vend qe vazhdon te jete nje klient i bezdisshem per Evropen e te ardhmes. Deri tani, Greqia eshte furnizuesi kryesor i Shqiperise me energji ne periudhat e zgjatura te krizave energjitike te cilat jane kronike per vendin i cili dikur eksportonte energji. Ne kete aspekt nje kontribut jo te vogel kane dhene dhe politikat energjitike te drejtuesve shteterore te ketij sektori, te cilet ne vend qe te investonin per ndertimin e termocentraleve duke blere nafte bruto qe kushton shume me lire se nafta greke e transformuar ne energji elektrike. Gjithashtu, Shqiperia ndonese njihet si nje vend i cili tradicionalisht ka pasur marredhenie te shkelqyera me vendet arabe duke qene dhe nje partner i pelqyeshem per ta, 95 perqind te naftes per te plotesuar nevojat e saj e importon nga rafinerite greke. Edhe sot, te gjitha kompanite shqiptare qe tregtojne karburante ose jane thjesht filiale te kompanive greke te ketij sektori, ose jane kliente te rregullt te tyre. Duke filluar qe para disa vitesh, disa depozita greke u bene problem pasi kishin bllokuar portin me te madh te vendit i cili figuron dhe si nje nga pikat nevralgjike te "Korridorit Lindje-Perendim". Gjithashtu, nje nga sektoret e pakte fitimprures te ekonomise shqiptare, telefonia pa tela(celularet) keto dy vitet e fundit perfundoi ne duart e kompanive greke. Grekja "Panafon" dhe partnerja e saj "Cosmote", kane ne duart e tyre gjithe sistemin e telefonave te levizshem ne Shqiperi duke zhvilluar nje konkurence ndoshta dhe me te ashper se ne vete vendin e tyre. Keshtu, sot sipas shifrave zyrtare te tyre, "Panafon" ka shtuar ne vendin fqinj vetem gjate tete muajve te aktivitetit 50 915 kliente ne kohen qe rivalja e saj "Cosmote" ka shtuar vetem 33417. Nderkohe, ne vete Greqine "Panafon" ka arritur te shtoje jo me shume se 80 mije kliente te rinj. Tani te gjitha simptomat tregojne se edhe telefonia me tela e perfaqesuar nga koncerni shteteror "Albtelekom", do te perfundoje ne duart e grekeve. Gjate viteve te
shkuara zyrtaret shqiptare kane refuzuar ofertat per shitjen e "Albtelekom" partnereve te tille "Telecom Italia", i cili arriti te fuse ne dore telekomin serb, apo "Dojce Telekom" i cili kishte zoteruar atehere pjesen kryesore te aksioneve te "Croatia Telekom" dhe kerkonin te plotesonin kornizen me sistemin telefonik shqiptar. Por, jo te gjitha perfundojne me kaq. Nje sektor tjeter ku greket kane dominim te padiskutueshem eshte dhe ai bankar. Qeveria shqiptare e vitit 1997 licensat e para per te zhvilluar aktivitet privat bankar ua akordoi bankave greke. Si rrjedhim, sot ne Shqiperi operojne kater banka private greke "Apha Credit Bank", "Tirana Banka", "National Bank of Greece" dhe "Intercommercbank". Sipas llogaritjeve keto kater banka kontrollojne rreth 57 perqind te parave shqiptare. Sot sipas shifrave zyrtare te institucioneve shqiptare, nje nga keto banka greke, "Tirana Bank" renditet e dyta fill pas "Bankes se Kursimeve" persa i perket sasise se depozitave te akumuluara. Pas alarmit qe coi ne terheqjen masive te depozitave te shqiptareve nga "Banka e Kursimeve" nje pjese e parave te terhequra do te ndryshonin destinacion duke kaluar ne banken greke "Tirana Bank", por edhe ne sportelet e partnereve te tjere helenike. Mbi te gjitha bankat greke plotesojne dhe pjesen e dyte te ciklit te qarkullimit te parave te emigranteve shqiptare duke i derdhur serish ne buxhetin grek dhe duke bere qe ne Shqiperi te mos mbetet asgje. Ne kete sens ishte me e logjikshme qe bankat shqiptare te hapnin filialet e tyre ne Greqi per te mbledhur parate e emigranteve ne menyre qe keto te investoheshin ne sipermarrje te sigurta ne Shqiperi e jo te sherbenin ekskluzivisht per zhvillimin e Greqise. Por ajo qe eshte me e rendesishmja lidhet me urine greke per te gelltitur sa me shume thela te sektorit bankar shqiptar . Bankat greke shfaqen si konkurent sa here tregu ofron aksione te bankave shqiptare sic eshte rasti i Bankes se Kursimeve. Nese greket arrijne te fusin ne dore dhe kete banke, atehere 90 perqind e parave te shqiptareve do te jene totalisht ne duart e operatoreve bankare greke. Dhe atehere do te krijohen kushte ideale qe shteti shqiptar te jete totalisht i varur nga Athina duke realizuar keshtu ne menyren me perfekte endrat e ithtareve te helenizmit qe kerkojne aneksimin e teritoreve shqiptare. Do te mjaftonte vetem nje mbyllje e sporteleve te bankave greke qe ne Shqiperi te kthehej kaosi i vitit 1997, madje me pasoja edhe me te renda. Lidhur me kete te duhet vene ne dukje se bankat greke jane teper aktive ne nje vend si Qipro i konsideruar si nje "parajse fiskale" kur eshte fjala per pastrimin e parave. Keshtu, "Alpha Credit Bank" e cila kontrollon 6,6% te tregut bankar ne Qipro ka 28 filiale ne kete vend si dhe 500 punonjes. Ka mundesi qe politikane mafioze shqiptare nepermjet transaksioneve me bankat greke ne Shqiperi, te depozitojne parate e tyre te grabitura ne Qipro, ku ndodhet dhe nje pjese e kapitaleve te Milloshevicit. Por, perballe kesaj tendence per ekspansion te grekeve, duket dhe me absurde qetesia me te cilen zyrtaret shqiptare percjellin kete proces te dorezimit te pavaresise ekonomike te vendit ne duart e nje vendi si Greqia, i njohur edhe per preferencat ndaj fqinjeve te tjere me te cilet Shqiperia vazhdon te kete probleme shekullore. Ne cdo vend tjeter, lideret politike do te alarmoheshin nese ndonje banke e huaj do te arrinte t’i afrohej cakut te 50 perqindeshit persa i perket depozitave te klienteve vendas. E njejta gje mund te thuhet dhe per opinionin publik shqiptar ne pergjithesi, i cili ndoshta i pamesuar me efeket e ligjeve te ekonomise se tregut dhe te politikave te hapjes, nuk reagon ndaj shperdorimit te pasurive kombetare. I revoltuar, nje intelektual shqiptar, antikomunist i njohur arriti deri aty sa te shprehte publikisht simpatine ndaj ish-diktatorit komunist ne kete drejtim. Megjithese "dashuria" per Greqine mund te kete filluar edhe qe nga koha kur botohej libri i tij "Dy popuj miq".

(Botuar ne "Dakota Sun" ).

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
blerim vokshi

Postuar mė 9-1-2003 nė 17:37 Edit Post Reply With Quote
Besim ,aq posht kemi shku ne shqiptaret sa qe me dor tonen po e nenshkruajm pushtimin nga Greku,po ku jan PARTIT E DJATHTA qe nuk reagojn kunder ketij ratifikimi,duhet te mblidhen te gjitha se bashku ,nese nuk munden me an te institucioneve ta e hudhin posht ket, ateher te fillohet me protesta ,duhet gjitha ruget dhe te gjitha menyrat te miren dhe te ndalohet kjo.

Popullu thot: NJeher gishtin te marin pastaj doren e pastaj ....


Me te mira Bela.:o

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 11-1-2003 nė 09:45 Edit Post Reply With Quote
Disa komente mbi marredheniet shqiptaro-greke
Nga Agim I. Tartari/ Sipas asaj qe kam lexuar, "zevendeskryeministri dhe ministri i Jashtem, Ilir Meta, shprehet ne Kuvend pro kerkeses se politikes shqiptare per abrogimin nga ana e shtetit grek te ligjit te Luftes, qe eshte ne fuqi prej 68 vjetesh mes Greqise dhe Shqiperise. Gjithashtu, Ministri i Jashtem u shpreh pro edhe nisjes se bisedimeve mes te dy shteteve per ceshtjen e popullsise came per kthimin e pasurive dhe te pronave te tyre nga shteti grek. Sipas tij, heqja e ligjit te luftes ka lidhje edhe me ceshtjen e pronave dhe pasurive te cameve, te cilat u sekuestruan ne baze te ketij ligji. ...Greqia i shpalli gjendjen e luftes me Shqiperine me 28 tetor 1948 me dekret nr. 2636. ...Ky vendim solli me pas sekuestrimin e pasurive dhe te pronave, si dhe shpernguljen e popullsise came nga vendbanimet e tyre. ... ne vitin 1941, qeveria greke kuislinge e shfuqizoi kete ligj, Por pas clirimit te Greqise, qeveria e re ne 1944 e rivendosi perseri keteligj. Kete radhe gjendja e luftes ekzistonte vetem me Shqiperine dhe jo me Italine qe e pushtoi Greqine".

Pervec kesaj, nga mediat elektronike mesova se zv.ministri i Mbrojtjes i Greqise gjate vizites se tij te fundit ne Shqiperi ka deklaruar se ligji i luftes nuk ka perse te shfuqizohet perderisa qeveria greke ka bere nje deklarate qysh ne vitin 1987 dhe me pas midis dy vendeve eshte perfunduar dhe nje Traktat Miqesie, Bashkepunimi dhe Fqinjesie te mire (21.3.1996).

Sa siper me jep pershtypjen se lidhur me keto probleme ekzistojne paqartesira e moskuptime, vazhdimi i te cilave do ta beje te pamundur zgjidhjen perfundimtare te problemit qe realisht ekziston. Persa i perket asaj qe eshte shkruar ne gazeten "Shekulli", duke mos qene "ne gazete", nuk jam i sigurte se cili eshte deklarimi i sakte i zv.kryeministrit dhe keshtu ne te mund te kete dhe trajtime apo komente te gazetes. Sidoqofte, ne te konstatoj nje sere gabimesh si logjike ashtu dhe juridike. Aty thuhet se ligji i luftes eshte ne fuqi ka 68 vjet, me poshte thuhet se ai eshte miratuar me 28 nentor 1948 (pra 64 vjet me pare), me poshte thuhet se ne 1941 kete ligj e shfuqizoi qeveria kuislinge dhe e rivendosi ne fuqi qeveria e dale pas clirimit te Greqise ne 1944 dhe se ky ligj ekziston vetem me Shqiperine dhe jo me Italine qe e pushtoi. Me duket e tepert te humbitet kohe per te komentuar mishmashin e ketyre te dhenave qe na jep gazeta.

Pavaresisht nga sa siper, sipas mendimit tim thelbi i problemit nuk eshte qenia apo jo ne fuqi e te ashtuquajturit "ligj i luftes". Problemi kyc eshte: ne kohen qe Italia sulmoi Greqine, dmth me 28 tetor 1940, Shqiperia a ishte shtet sovran dhe a mund te ishte nje shtet rmik i Greqise dhe ne gjendje lufte me te?

Per historikun e kesaj ceshtjeje eshte diskutuar se tepermi, edhe publikisht, duke filluar qe nga viti 1991 (nga i nenshkruari: "Kosova", 29.9.1991: "Gjendja e luftes" midis Greqise dhe Shqiperise, "Republika 10.10.1999: Marredheniet shqiptaro-greke ne driten e se drejtes nderkombetare, "Shekulli" 21.8.2000: Edhe 4 vite kohe per te ndrequr padrejtesite 60-vjecare, etj). Kjo ceshtje u be sidomos e njohur nga z. Abdi Baleta nga deklarata e tij e 14 korrikut 1994 ne Kuvend. Shkurtimisht ky historik mund te permblidhet keshtu: me 28 tetor 1940 Italia sulmoi Greqine nepermjet territoreve te pushtuara te Shqiperise. Me 10 nentor 1940 parlamenti grek miratoi ligjin 2636/1940 "mbi veprimet juridike armiqesore dhe konfiskimin konservativ te pasurive armike" - i ashtuquajturi ligj i luftes. Ne te njejten date miratohet dhe nje dekret i Mbretit me kete permbajtje: "Percaktojme si shtete armike sipas kuptimit te ligjit te detyrueshem te lartpermendur, Italine me dominionet e saj, territoret perandorake dhe kolonite e saj dhe Shqiperine. Veme ne zbatim ne teresi dispozitat e ligjit ne fjale...prej dates 28 tetor 1940". Pa permendur hollesira te tjera, ne 1948 miratohet dekret-ligji nr. 1138 i cili, duke ndryshuar nenin 21 te ligjit 2636, sanksionon se marrja fund e dispozitave te ketij ligji behet me vendim te perbashket te kryetarit te qeverise dhe te ministrave te jashtem, te financave dhe te drejtesise, qe botohet ne Gazeten Zyrtare greke.

Nga sa siper del qe Greqia e ka konsideruar Shqiperine si nje shtet nderluftues ne vitin 1940, megjithese arsye juridike per te mbeshtetur kete teze nuk ekzistojne. Sidoqofte, me 10.2.1947 u nenshkrua ne Paris Traktati i Paqes, dhe duke qene se edhe Shqiperia ne baze te dekretit nr. 480. dt. 9.10.1947 te Kuvendit Popullor aderoi ne kete Traktat, sipas nenit 88.1 te tij u konsiderua fuqi shoqe.

Kjo eshte nje tjeter arsye per te perjashtuar gjendjen e luftes midis Greqise dhe Shqiperise edhe ne vitin 1940. Megjithate, deri sa u rivendosen marredheniet diplomatike midis dy vendeve, kjo gjendje ka ekzistuar dhe pretendimet fillestare te Greqise, megjithese jo te paraqitura formalisht ndonjehere - me sa di une - ishin per nje demshperblim edhe nga Shqiperia,pretendim i cili ishte i pabazuar, vec arsyeve te shumta juridike, edhe per faktin se per demet e pesuara nga lufta e 28 tetorit 1940 Greqia e mori nje here demshperblimin nga Italia.

Rrjedhoje e drejtperdrejte e dekretit mbreteror dt. 10.11.1940, permendur me lart ishte qe te gjitha pasurite shqiptare ne Greqi u vune ne sekuester konservative nga shteti grek dhe per keto pasuri ky regjim vazhdon edhe sot. Per kete eshte vene ne dijeni edhe Ministria e Puneve te Jashtme qysh me 30 maj 1999 (shih artikullin "Marredheniet shqiptaro-greke ne driten e se drejtes nderkombetare", permendur me lart).

Pra, sot problemi nuk eshte te shfuqizohet ligji i luftes per te cilin kerkohet nje procedure e percaktuar nepermjet parlamentit. Problemi eshte me i thjeshte: me nje vendim te perbashket te kryeministrit se bashku me ministrat e jashtem, te financave e te drejtesise te percaktohet se Shqiperia nuk ka qene ndonjehere shtet armik me Greqine dhe prandaj vendimi ne fjale te kete efekt prapaveprues (ex tunc). Ky vendim duhet domosdoshmerisht te botohet ne Gazeten Zyrtare te Greqise. Vetem kjo do te bente te mundur heqjen e sekuestros mbi pasurite eshtetasve shqiptare vene ne 1940 dhe t'u jepte pronareve apo trashegimtareve te tyre te drejten qe te rimarrin keto prona se bashku me te ardhurat e tyre qe shteti grek ka vjele e vazhdon te vjele qysh nga viti 1940 dhe te cilat deri sot vazhdojne te kalojne ne buxhetin grek.

Eshte e vertete qe, ashtu sic deklaron zv.ministri grek i Mbrojtjes, qeveria greke ka bere nje deklarate ne vitin 1987 duke mos e konsideruar Shqiperine ne gjendje lufte, por kjo deklarate shtypi nuk ka lidhje me pasurite e sekuestruara ne 1940. Ketu nuk eshte fjala ne se ekziston apo jo gjendje lufte midis Shqiperise dhe Greqise, fjala eshte si e konsideron Greqia Shqiperine ne vitin 1940. Dhe kjo zgjidhet nga ai akt juridik qe kerkohet nga neni 21, i ndryshuar, i ligjit nr. 2636/40, i cili te botohet ne Gazeten Zyrtare greke. Kjo do te ishte ne perputhje e ne zbatim edhe te nenit 15 te Traktatit te Miqesise qe na kujton zv.ministri grek i Mbrojtjes, mbasi kjo dispozite percakton se "Secila nga Palet Konraktuese do te perballoje mundesine e heqjes brenda kuadrit te saj ligjor, te pengesave qe veshtiresojne gezimin e pasurive qe kane shtetasit e njeres Pale ne territorin e Pales tjeter".

Persa i perket problemit cam, nga sa u permend shkurt me lart, ai nuk ka lidhje me konsiderimin e Shqiperise si shtet armik sipas dekretit mbreteror te 10 nentorit 1940 dhe i cili pati si rrjedhoje vendosjen e sekuestros konservative mbi pasurite e shtetasve shqiptare. Camet ne ate kohe ishin shtetas greke dhe jetonin ne tokat e tyre. Por, si pasoje e genocidit qe ushtroi Greqia ndaj tyre ne 1944, ata u detyruan te braktisnin pronat e tyre dhe te gjejne strehim ne Shqiperi. Keshtu qe camet nuk humben vetem pronat. Neni 15.2 i Deklarates Universale te te Drejtave te Njeriut sanksionon se "askush nuk mund te privohet nga shtetesia e tij...." e, megjithate, ata u privuan nga shtetesia e tyre dhe nga te gjitha te drejtat e tjera te tyre.

Perballe persekutimit, te cilit iu nenshtrua populli cam, Shqiperia u dha atyre strehe duke marre persiper te gjitha pergjegjesite qe rridhnin nga ky veprim, pa permendur shpenzimet qe iu desh te perballojne kete rast. Kundrejt ketij veprimi, kundrejt shpenzimeve shume te medha per mundesite financiare te Shqiperise te asaj kohe, qeveria greke eshte pergjegjese ndaj Shtetit shqiptar, sepse ishte ajo shkaktare e vetme per kete situate. Prandaj problemi cam nuk mund te zgjidhet vetem me kthimin e tokave sepse demi i cameve eshte shume me i madh dhe pasuria e tyre nuk ishte vetem toka. Ky do te ishte nje likuidim teper i thjeshte i problemit cam.

I konsiderova te nevojshme keto pak shenime vetem per te davaritur pak ate mjegullnaje qe krijon artikulli i lartpermendur, por problemet qe ekzistojne jane shume me teper se sa mund te trajtohen ne nje artikull te shkurter gazete.

kj

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
parsifal

Postuar mė 12-1-2003 nė 12:04 Edit Post Reply With Quote
Sa here qe shkoj ne Shqiperi me ben pershtypje te hidhur nje fakt. Ne rruge, ne bare, ristorante, pub-e, degjon vazhdimisht muzike greke. Nuk duhet te duket çudi, por kjo eshte nje forme e influences greke( e perkrahur me djallezi nga horrat komuniste qe komandojne atje).
Kaq te thjeshte e paten keta greker te zoterojne shpirtrat e shqiptareve?

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
blerim vokshi

Postuar mė 12-1-2003 nė 18:12 Edit Post Reply With Quote
Me keqardhje e pohoj edhe un ket qe thua ti Parsifal,pasi njelloj edhe mua me ndodh saher qe shkoj ,degjohet muzik greke sllave e lloj lloj muzike veq shqipe pak,te ben pershtypje thua se je ne nje koncert Ballkanik e jo ne shqipri.po shyqyr prap nuk kan haruar (krejtsisht) te flasin shqip,dhe ajo prap te bind se je ne shqiperi.
Fajet i kan udheheqja e tanishme grekofile kuptohet,po edhe populli nuk eshte se nuk ka faj se po me duket si shum po na pelqejn kto grekrit e muzika e tyre ,po vall e kan ato me te mir se ne ,un them se JO po eshte se kemi mar nje prirje te mbrapsht te ipemi pas gjanave e kultures se huaj ndersa kjo e jona po na duket si demode,nuk e di se qfar te shtoj me shum ,po veq diqka duhet te ndermiret per ta ndalu influencen grege dhe sllave ,sidomos te rinia jon sepse ka mar kahje te mbrapshte.

Un them ,disa mendime qe me duken sadopak qe jan te aritshme:

Te organizohen sa me shum manifestime ,koncerte te kengve shqip qe rinis te ju futet ne mendje qe edhe muzika jon esht e bukur.

Te mbahen Kuize ne lidhje me historin ton kombtare,qe ti shtyjm te mesojn sa me shum nga historia jon.

Pastaj Kuize ne lidhje me sportin shqiptar,pasi shumica e te rinjeve kan deshir ne sport.

Te mbahen kokteje te hapur me tre kater kengetar tan te njohur,te jen te hapur qe rinija te ju qet pyetje dhe ato te pergjigjen,do te shtohet interesimi i tyre per muzik shqip.

pastaj gara ne drejte shkrim,qe fituesi qe ka drejtshkrimin me te mir te shperblehet ,do i shtin te rinjet te interesohen me shum per shkrim e letersi.


E di,nuk jan te lehta te organizohen te tera keto,pasi duhen leke per keto pun ,po duhet te angazhohemi te gjejm donator(se ministria e kultures sdo na perkrah,se besoj)pastaj kengetaret ti gjejm te ne vi falas pak si zor,po prap te pakten te provohet.

Keto ishin disa ide te miat,nuk e di sa do ju duken te mira,po nese keni dikush nga ju ide tjera na i thuani?

Me te mira Bela.

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
blerim vokshi

Postuar mė 13-1-2003 nė 11:25 Edit Post Reply With Quote
Keshtu duhet te veprojn te gjith shqiptaret si keta te rinjet ketu.

FRONTI PËR BASHKIMIN KOMBËTAR SHQIPTAR
KRYESIA QËNDRORE
NR.12/12/02 AKTI.
Tiranë, më 12.12.2002DEKLARATË PËR SHTYP
E FRONTIT PËR BASHKIMIN KOMBËTAR SHQIPTAR


"JANULLATOS: JU DUHET TË IKNI NGA SHQIPËRIA"


Sot, në datën 12.12.2002, në Kishën Ortodokse shqiptare në Tiranë një grup të rinjsh dhe disa intelektualë shqiptarë ishin mbledhur për të dëgjuar një ligjiratë të Kryepeshkopit Anastasio Janullatos. Hirësia e tij Janullatos megjithëse pretendon se është kryepiskopi i Kishës Ortodokse shqiptare, si gjithmonë filloi të ligjëronte para auditorit në gjuhën greke. Këtë situatë nuk e duruan disa të rinj shqiptarë, pjestarë të strukturave rinore të Frontit Për Bashkimin Kombëtar Shqiptar me banim në Tiranë, të cilët hodhën në sallë para pjesmarrësve dhe vetë Janullatosit një sërë parullash si: "Janullatos: Jasht nga Shqipëria!", ""Duam kryepeshkopin tonë shqiptar, jasht greku Janullatos nga Shqipëria!", "Në Kishën ortodokse shqiptare të Nolit meshohet shqip, jo greqisht siç bënë Janullatosi!", "Shqiptarë! Zgjohuni të shpëtojmë Shqipërinë nga greqizimi dhe serbizimi!" etj. Këto parulla ishin përgatitur edhe me shkrim dhe u shpërndanë brenda dhe jashtë ambjenteve të Kishës Ortodokse në Tiranë. Parullat në fund mbanin nënshkrimin e Frontit për Bashkimin Kombëtar Shqiptar dhe ishin vulosur po prej kësaj Lëvizje që vepron në të gjitha hapsirat shqiptare. Ky akt i të rinjve të FBKSH nuk mundi t'u shpëtojë syrit të gazetarëve dhe kamerave televizive që ishin të pranishme në sallën e Kishës Ortodokse Shqiptare në Tiranë.
Përmes kësaj deklarate për shtyp, FBKSH rikonfirmon se jo vetëm nuk e njeh më Janullatosin si Kryepeshkop të Kishës Ortodokse të Shqipërisë, por do të punojë, veprojë e luftojë me të gjitha mjetet demokratike që ai të largohet sa më parë nga Shqipëria. Ne jemi shqiptarë, jo grekë, ne e kemi tonën Kishën Ortodokse Shqiptare, ndaj amanetin e Nolit dhe të gjithë rilindasve për ta ruajtur atë nga greqizimi dhe serbizimi, me gjithë se me vonesë, do e çojmë në vend duke kontribuar që si Kryepeshkop i saj të jetë domosdoshmërisht një shqiptar.

ZËDHËNËSI I FBKSH
Dr. PETRIT TEPELENA:cool:

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 10-4-2004 nė 07:04 Edit Post Reply With Quote
JEMI SHNDERRUAR NE KRAHINE AUTONOME TE GREQISE

Interviste me deputetin e PS-se, z.Sabit Brokaj

Intervistoi: Esmeralda Gjoka

- Z.Brokaj, cila eshte arsyeja qe ju votuat pro rezolutes came ne Kuvend, ndryshe nga pjesa me e madhe e kolegeve tuaj te grupit parlamentar?

- Per cilindo individ, i cili ka sensin e se drejtes, ajo projektrezolute nuk mund te votohej ndryshe. Po keshtu, cilido politikan, i cili vepron sipas ligjeve te vendit te tij, por edhe ne perputhje me konventat nderkombetare mbi te drejtat e individit apo popullates, vetiu do te votonte pro. Ajo projektrezolute mund te mos vinte ne parlament dhe t'u lihej hapesire dhe kohe atyre mekanizmave te tjere per zgjidhjen e kesaj ceshtjeje. Por eshte absurde qe nje projektrezolute, e cila vazhdon 7-8 muaj nje rruge mese normale ne komisionin parlamentar te politikes se jashtme, gjen konsensus ne grupin parlamentar dhe ne menyren me arbitrare pezullohet ne nje seance plenare nje jave me pare dhe pastaj ne nje loje aspak principiale, madje shume te demshme per prestigjin e parlamentit dhe interesat e shqiptareve, nuk votohet. Pervec asaj shprehjes apo justifikimit spekulativ sipas te cilit, greket do te na i debonin refugjatet, nuk e di nese do te arrijne te gjejne dot ndonje aryse tjeter ata qe nuk e votuan?!

- A i trembeni ndeshkimit te grupit parlamentar per kete vote te ndyshme nga shumica e deputeteve socialiste?

- Gjate pluralizmit, por c'eshte e verteta edhe me pare, kur une pashe vendet demokratike dhe arrita te kuptoj se cdo te thote njeri me dinjitet, njeri i qyteteruar, voten time nuk e kam konceptuar edhe aq te varur nga shumica. Aq me teper, duke pare se si i merr vendimet shumica, individi ne ate shumice duhet te jete i vemendshem per te ruajtur principet baze per veprimin e tij politik dhe njerezor. Nje mazhorance e cila nje dite bie dakord per nje gje ne menyren me demokratike dhe sapo u tund shkopin ne ajer, pa i qelluar ende, kryetari i tyre, te gjithe barkaz vendosin per gjera ne dem te interesave te shqiptareve, ne dem te prestigjit te vendit te tyre, nuk ke pse t'i marresh si tregues. Ky eshte nje realitet i hidhur dhe mua me vjen jashtezakonisht keq per individe, te cilet ne vetvete jane njerez te mire. Por ja qe ndodh te justifikohet nje shprehje e nje politologu i cili thote se "ne vende ne tranzicion, politikanet per perfitime te ligjshme ose te paligjshme, mund te braktisin edhe interesat kombetare". Madje ne keto situata, te cilat nuk jane fare te rralla, mua me kujtohet nje interviste e Bugajskit, i cili ka thene se "ne partite e medha shqiptare, ka grupe qe punojne kunder interesava kombetare". Me shume se sa nje here, une e kam gjetur te provuar kete thenie te Bugajskit. Une e pashe rezoluten me vemendje, pashe qe ishte shume korrekte, pashe qe nuk mund te irritonte askend pervec qarqeve te caktuara antishqiptare, por ne nuk jemi perte plotesuar idene e tyre. Politika qe bejme ne duhet te jete ne interesin tone dhe natyrisht te mos krijoje perplasje, te cilat prishin marredheniet me fqinjet. Por, ne asnje menyre nuk duhet te jete nje politike e nenshtruar sepse po te qeverisemi sipas kesaj praktike, Shqiperia i bie te jete nje krahine autonome e Greqise, d.m.th ka nje parlament pa identitet, i cili tjeter gje gjykon per te bere dhe tjeter gje ben sapo jep urdher vendi X.

- Cfare mund te thuhet per nje qeveri e cila cenon interesat e shtetasve te saj, duke iu nenshtruar sic thate ju, nje shteti tjeter?

- S'ka me keq se kaq. Qeverite krijohen ne procesin e zhvillimit te shoqerise pikerisht per te mbrojtur interesat e atij populli dhe te atyre shtetasve qe e votojne ate. Kur ajo nuk u pergjigjet ketyre interesave, vetvetiu nuk eshte me e ketyre njerezve. Qeverite shqiptare, pas vitit '90 kane qene jashtezakonisht shume te kompleksuara, te nenshtruara ndaj politikes se ndonje vendi tjeter dhe ky lloj nenshtrimi ka ardhur ne raport me humbjen e besueshmerise dhe mbeshtetjes ne popull. Keta lloj politikanesh qe humbasin besueshmerine duhen larguar, sepse bejne cdo lloj manovrimi duke shitur edhe interesat e vendit per te qendruar ne ate pushtet, qe realisht nuk e meritojne, pasi dihet qe pushteti buron nga populli dhe duhet te jete ne sherbim te tij.

- Cili eshte vleresimi juaj persa i takon veprimtarise se greko-amerikanit Nikolas Geixh ne jug te Shqiperise dhe si e shpjegoni faktin qe ai ka gjetur kaq shume terren ne vendin tone?

- Geixh eshte nje politikan qe ka shume pervoje. Me sa kuptoj une ai ka edhe nje pervoje axhenturore dhe natyrisht ka edhe nje delir. Ai ka pervoje, pasi si grek ka ndjekur te gjithe procesin e politikes greke nga diktatura ne demokraci, ka ndjekur situata deshtimesh dhe ringritjesh, duke perjetuar ngritjen e klases politike greke ne keto 20-30 vjet. Prandaj ai e di shume mire se ku e ka piken e dobet cdo lloj politikani ne vendet me ndryshime te rendesishme. Ka operuar me politikanet shqiptare sic mund te luaje nje femije duke bere kukulla me plasteline. Geixh ka bere shume takime te fshehta ne Shqiperi, kur quhej formalisht "non grata", derisa per te vepruar publikisht, u desh te futej ne loje edhe ambasadori amerikan Xhefri, meqe te pakten keshtu u justifikuan Berisha dhe Nano. Nga ana tjeter, Shqiperine ai e shikon realisht si krahine te Greqise dhe politikanet shqiptare i sheh si lolo qe mund t'i sherbejne konceptit te tij te ndryshkur te Vorio Epirit. Platforma e tij ecen gradualisht, hap pas hapi dhe natyrisht kete terren ia kane krijuar politikanet shqiptare dhe Geixh si me dashamiresi duke shfrytezuar edhe periudha te veshtira qe krijoi vete Berisha, ua hodhi lakun ne qafe. Realisht ai eshte nje politikan antishqiptar tejet i rrezikshem dhe do te thosha se disa nga politikanet shqiptare i dikton. Mua me ka bere pershtypje justifikimi mendjelehte, i papergjegjshem, karakteristik i Nanos duke thene "c'problem ka pse vajti e mori pjese ne nje mbledhje publike dhe beri ato deklarata" kur te gjithe e dime qe veprimtaria antikushtetuese kur eshte publike eshte me e denueshme pasi nxit organizimin per veprimet perkatese dhe natyrisht inkurajon elementin antishqiptar keqberes. Sepse kur nuk cenohet ky qe ishte "non grata", cilido minoritar grek ose shqiptar qe ka gelltitur lugen e corbes se Geixh, mund te veproje keshtu sepse thote se nuk te hyn "gjembne kembe". Vec kesaj, jo gjithcka Geixh e ben publike.

- Ju keni kerkuar ne menyre permanente largimin e kryeministrit Nano. Cili eshte koncepti juaj per qeverine post-Nano?

- Si mund te qeverise Nano, ka shume vite qe eshte provuar. Por ne politiken shqiptare ka disa mekanizma qe edhe kur humbet mbeshtetjen, lindin mbeshtetes te llojit "makiaveliste", "kongresmene", "rri me mua te behesh i pasur" apo "rri me mua se do te padis per gabimet e krushkut, te halles etj". Nano ka bere gabime per te cilat cdo kryeminister i pergjegjshem dhe me dinjitet do te ishte larguar, do te kishte dhene doreheqjen. Megjithate socialistet e mbajten dhe vazhdojne ta mbajne si kryeminister dhe ai vazhdon t'i ndeshkoje ata. Nese behet fjale per nje qeveri tjeter absolutisht qe ajo duhet te jete socialiste, duhet te jete e kualifikuar dhe e pergjegjshme. Koha ka provuar qe tezat me qeveri te perbera, teknike e te tjera si keto, nuk kane funskionuar.

- Si pasoje e ketyre gabimeve te kryeministrit Nano, per te cilat ju folet me lart, a mendoni se mazhoranca socialiste ka humbur shume ne elektorat dhe rrezikohet seriozisht ne zgjedhjet e 2005-es?

- Humbja ne elektorat u provua qe ne zgjedhjet per pushtetin lokal. Nga PD-ja ne na ndajne nja 3 per qind. Per nje parti ne pushtet, 3 per qind jane krejt te parendesishme pasi politologet dhe specialistet e fushatave gjykojne se partite ne pushtet kane perafersisht 6 per qind favor ne raport me partite ne opozite. Ndaj pergjithesisht organizmat nderkombetare mbeshtesin opozitat per te realizuar nje balancim per zgjedhjet. Keshtu qe po te flasim me llogjike te ftohte "pa na degjuar Nano), ne jemi ndeshkuar ne zgjedhjet e pushtetit lokal. E keqja eshte qe ne nuk e analizuam kete. Tani mund te themi se ne qofte se Saliu ishte nje favorizues qe ne te fitonim apo te qendronim ne pushtet, sot Saliu eshte nje determinues per te qendruar ne ne pushtet, jo me nje favor. Provat e mireqeverisjes sone duhet t'i kapesh sa "nje qime dhe t'i besh sa nje tra". Nese opozita ne demokracine e saj, ne perberjen e saj do te bente vertet rinovime te besueshme, fitorja e PS-se do te ishte krejtesisht e vene ne medyshje ne vitin 2005.

kj

Po ky?

Le te filloje te tregoje te vertetat e 97, nje here.

Megjithate ka rendesi se cfare thote.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
LLemadeo

Postuar mė 10-4-2004 nė 09:12 Edit Post Reply With Quote
Faktet bertasin, Greqizimi i Himares, Sarandes, mbytja e zerit te Camrise vazhdojne...

Fakte, Fakte, Fakte!

Nje fare "Geixh" del hapur me qellime pushtimesh, barbarizmash te reja ne Ballkan per cfarosjen e Shqiptarve!

Perpjekjet Greke per greqizimin e jugut te Shqiperise kane marre nje vrudh te eger deri ne shperthimet hapur te deklaratave te tyre qe nga inspiruesi dhe investuesi kryesor sic eshte lobi Grek, Nikollas Geixh e deri tek qendrimet e politikes Greke, te cilet te gjithe se bashku ushtrojne te njejtin presion duke ndikuar deri ne parlamentin Shqiptar per te mos u marre me me ceshtjen Came e aq me pak per ti marre seriozisht tentativat Greke per marrjen e Srandes apo te trojeve te tjera Shqiptare ne jug te vendit...

Dhe si per ironi te sulmeve te tyre, ne krahun e Shqiperise prononcohen per shtypin shqiptar vetem 4-5 vete ku u kundervihen dekleratave te tyre per greqizimin e Jugut te Shqiperise, por dhe ata me nje fare frike sikur po bejne faj...ku theksojne se duhet te shohin faktet me sy per tentativat Greke...

Po ka fakte me te gjalla se demostrimet me flamure Grek ne Sarande kunder shtetit Shqiptar, e atyre demostrimeve u kane prire deri dhe deputete Greke te hyre ilegalisht ne territorin Shqiptar ???

Ka fakte me te gjalla se sa deklerata e plane te thena me goje e me shkrim nga ata drejtues racizmash greke kunder Shqiptarve, te thene e sterthene me dhjetra here ???

Faktet jane ne drite te Diellit, por eshte politika Shqipetare me ne krye Fatos Nanon dhe te tjere te rekrutuar te Nikollas Geixhit, qe nuk guxojne te kundershtojne as personalisht, por as zyrtarisht asnje plan apo sulm real Grek! Lexoni disa qendrime dhe prononcime, por dhe dekleraten ne fjale te perfaqsuesit te Geixhit ne Sarande...

Ketu po ju percjedh origjinalet e deklarimeve te fundit dhe dekleraten e zedhensit te Geixhit ne fushtat e tyre ne sarande...

Çështja “Geixh”, ndizet debati në Tiranë

Berisha:Gjithçka të verifikohet.

Karamelo:Jo tendencave për të helenizuar jugun e Shqipërisë

Brahim Shima


Tiranë- Ndërhyrja e përfaqësuesit të lobit Grek në politikën shqiptare ka sjellë dje debate te ashpra në politikën shqiptare. Shkak për këtë është bërë një mbledhje e shoqatës “Omonia”, dy muaj më parë, ku është diskutuar një plan për greqizimin e Sarandës. Sipas një artikulli që u botua pak ditë më parë në njërën prej të përditshmeve në Tiranë, në këtë mbledhje është debatuar mbi fuqizimin e minoritetit grek. Kjo nëpërmjet investimeve dhe mbështetjes së ortodoksëve, të cilët sipas greqisë janë minoritet grek. Këto deklarata të dhëna brenda territorit të Shqipërisë janë konsideruar dhe si një provokim.

Reagimet:

Në lidhje me këto kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha është shprehur se Për gjera të paverifikuara nuk preferoj të komentoj. “Në rast se provohen se janë të vërteta do të kemë komentet dhe qëndrimet e mia. Megjithatë këto duhet të verifikohen”, tha dje Berisha. Në prononcimin e tij kryedemokrati ka hedhur poshtë dhe pretendimet se Geixhi e ka takuar një muaj më parë në zrën e selisë blu. Për këtë ai u shpreh se “nuk është e vërtetë që e kam takuar një muaj më parë, por shumë muaj më parë më ka ardhur në zyrën time së bashku edhe me ambasadorin e SHBA, Xhefry. Natyrisht kemi shprehur pikëpamjet tona. Ai të tijat dhe unë të mijat për ccështjet e pakicave në Ballkan. Nga ana Besnik Mustafaj, është shprehur se “personazhi i Gejxhit nuk sjell asnjë surprizë. Problemi nuk është tek ai, sepse nuk mund të pritet gjë tjetër prej tij, problemi është që shteti shqiptar domethënë organet e caktuara me kushtetutë për të mbrojtur sovranitetin e Shqipërisë dhe për të mbrojtur interesat e Shqipërisë, duhet të kryejnë detyrën e tyre ashtu sicc u takon”. Në të njëjtën qëndrime ka qenë dhe Presidenti i PAD-së, Neritan Ceka. Sipas tij “kjo është një histori e lënë mbrapa dhe që i ngjan historisë së Don Kishotit por që natyrisht përfundon në mënyrën më qesharake. Shpresoj të jenë marrëzitë e rastit të atyre që u ka mbetur sahati që në vitin 1912”. Gjithsesi ende politika shqiptare nuk ka marrë një hap për tu angazhuar në mbrojtjen e interesave të vendit. Madje dhe rezoluta që është kërkuar për ti dalë në mbrojtje të interesave të komunitetit çam, është lënë në heshtje duke lënë dhe dyshime nga pas. Në të kundërt me politikën greke, që shpesh ka ndërhyrë dhe në zgjedhjet që janë zhvilluar në shqipëri, politika shqiptare nguron dhe për të kërkuar të drejtat e qytetarëve të vet, dhe pse kjo e drejtë është e mbrojtur nga konventat ndrëkombëtare.

Karamelo

Në lidhje me mbledhjen e Omonias, për të cilën është thënë se Geixhi ka kërkuar intebnsifikimin e përpjekjeve për henelizimin e Sarandës, ka reahuar dhe deputeti i Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, Ligoraq Karamelo. Në një prononcim të dhënë dje për shtypin Karamelo tha se nuk mund të pjtohemi me tendenca ose me biseda, ose me komente të cilat nuk e dimë se nga vinë dhe ku janë zhvilluar. “Ato mbeten thjesht përpjekje individuale. Ne nuk duhet ti rikthehemi tendencave për të helenizuar jugun e Shqipërisë. Këto nuk janë ëgjë tjetër veçse rikthim i politikave të gabuara do të thosha dhe të dështuara të cilat nuk kanë sjellë gjë tjetër veçse përçarje. Minoriteti është një urë bashkëpunimi midis Shqipërisë dhe Greqisë, qëshrtë faktor determinues për të ndihmuar në integrimin e Shqipërisë”, tha dje Karamelo.


Ja ç’shkruante bashkëpunëtori i Geixh për Vorio-Epirin

Në një shkrim të botuar në gazetën “Himara” e cila u shpërnda falas për zgjedhjet e 12 tetorit, sekretari i përgjithshëm i shoqatës vorio-epirote, Harallambos Karathanos nuk e fsheh tendencën e tij për helenizimin e jugut të Shqipërisë:

“Mendohet që shumica juaj do të jetë dakord me mua që këto zgjedhje janë më të rëndësishme për helenizimin e Vorio-Epirit, sepse llogaritet vetëm helenizimi kundrejt çhelenizimit të Berishës dhe të partive ekstremiste nacionaliste, aleancave të fshehta dhe dinake të çhelenizimit të F.Nanos, që pretendon me votat e vorioepiriotëve fitoren ndaj OMONIA-s dhe PBDNJ-së, fatkeqësisht, dhe këtë herë helenizmi vjen i përçarë me votues të OMONIA-s dhe PBDNJ-së nga njëra anë dhe PS-së nga ana tjetër, votat e të cilëve vështirësojnë më shumë zotërimin e votave për OMONIA-n dhe PBDNJ-së. Por, beteja më e madhe do të jetë në Himarë. Në Himarë ka rëndësi forca e himariotëve që të deklarojnë kombësinë e tyre greke dhe pretendimin e tyre që Himara të njihet si zonë minoritare, të ketë shkolla greke dhe gjithë të drejtat që kanë minoritetet në të gjithë botën e veçanërisht ne Evropë. Në Himarë s’ka rëndësi as Bollano as Goro, por ka rëndësi helenizimi kundrejt shqiptarizimit. Nuk ka vend për votë personale, kundërshtime e grindje etj., kush himariot grek mungon në këtë betejë, s’ka asnjë lloj justifikimi, është i pabesë dhe shumë më pak grek. Në këto zgjedhje nuk votojmë Bollano, votojmë helenizmin. Akoma dhe dikush që s’pëlqen Bollanon Dulen OMONIA-n, PBDNJ-në, vota është e vetmja rrugë për atë që deklaron që është grek dhe japin kontributin e tyre kundrejt atyre që deklarojnë socialist dhe më keq himariotë. Gënjeshtrat mbaruan, ora e helienizmit erdhi. Himara është greke dhe duhet të vërtetojmë pasardhësit e Spiro Milut me votat e tyre dhe jo me gjakun e tyre. Mendoj që sakrificat që kërkojmë nga grekët e Himarës nuk është e madhe. Himara do fitojë, vorio-epiri do fitojë”.

Prononcime:

Nikoll Lesi

Kryetari i Partisë Demokristiane Nikoll Lesi ka theksuar dje në Kuvend se diplomacia greke ka ndikuar për bllokimin e miratimit të Rezolutës, për zgjidhjen e problemit çam. Në fillim të seancës Parlamentare Lesi ka thënë se zotëron një letër sekrete që ambasadori i greqisë, i ka dërguar zëvendësministrit të Punëve të Jashtme Hajdaraga. Letra sipas Lesit i është dërguar kryeministrit Fatos Nano. në të është theksuar se në rast se do të miratohet Rezoluta, ajo do të ndikojë në marrëdhëniet mes të dy vendeve. Madje është thënë se kjo do të bjerë në dëm të emigrantëve shqiptarë për të cilët do të merret masa e largimit nga greqia.

Besnik Mustafaj

Sekretari i marrëdhënieve ndërkombëtare në Partinë Demokratike Besnik Mustafaj, ka theksuar gjatë një prononcimi të tij se duhet të jenë strukturat e shtetit shqiptar ato që duhet të veprojnë ndaj deklaratave që cënojnë sovranitetin e vendit. Në lidhje me deklaratat se Geixhi është shprehur për greqizimin e Sarandës, Mustafaj tha “personazhi i Gejxhit nuk sjell asnjë surprizë problemi nuk është tek ai sepse nuk mund të pritet gjë tjetër prej tij problemi është që shteti shqiptar dmth organet e caktuara me kushtetutë për të zbatuar sovranitetin e Shqipërisë dhe për të mbrojtur interesat e Shqipërisë, duhet të kryejnë detyrën e tyre ashtu sicc u takon”.


Ligoraq Karamelo

Një nga deputetët e PBDNJ-së Ligoraq Karamelo është shprehur kundër deklaratave që hidhen për greqizimin e jugut. Sipas tij minoriteti grek në Shqipëri është një urë e fortë për integrimin e shqipërisë në Bashkimin Evropian. “Nuk mund të pajtohemi me tendenca ose me biseda, ose me komente të cilat nuk e dimë se nga vinë dhe ku janë zhvilluar. Ato mbeten thjesht përpjekje individuale. Ne nuk duhet ti rikthehemi tendencave për të helenizuar jugun e Shqipërisë. Këto nuk janë ëgjë tjetër veçse rikthim i politikave të gabuara do të thosha dhe të dështuara të cilat nuk kanë sjellë gjë tjetër veçse përçarje. Minoriteti është një urë bashkëpunimi midis Shqipërisë dhe Greqisë, qëshrtë faktor determinues për të ndihmuar në integrimin e Shqipërisë”.

Neritan Ceka

Kryetari i komisionit të Rendit dhe SHISH-it Neritan Ceka ka reaguar kundër deklaratave për helenizimin e Sarandës apo dhe të zonave të tjera të Jugut. Sipas tij kjo është një deklaratë për të qeshur. “Kjo është një histori e lënë mbrapa i ngjan asaj të don kishotit por që natyrisht përfundon në mënyrën më qesharake. Shpresoj të jenë marrëzitë e rastit të atyre që u ka mbetur sahati që në vitin 1912”. Me këtë Ceka ka lënë të nënkuptohet se ka kaluar koha për Shqipërinë e Madhe apo dhe për greqizimin e jugut të Shqipërisë.

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
DARDAN PEJA

Postuar mė 13-4-2004 nė 01:14 Edit Post Reply With Quote
Ēamėria dhe legenėt e politikės -

Më 30 qershor 1994 Kuvendi shqiptar miratoi njëzëri një rezolutë për Çamërinë. Në të thuheshin pothuajse të gjitha ato që u lakuan aq shumë në komisionin e Jashtëm të Kuvendit Popullor ditët e fundit, që u miratuan prej tij dhe që u hodhën poshtë në vijim nga deputetët socialistë e demokratë (të bashkuar si rrallë herë rreth kauzës së shenjtë të ish -PPSH-së të sanksionuar në veprën madhore të udhëheqësit të ndritur E.H. “Dy popuj miq”), të cilët papritmas u penduan për ato që vetë patën vendosur vetëm disa ditë më parë. Ishte një qëndrim i neveritshëm i dy forcave më të mëdha politike të vendit të cilat treguan edhe një herë se sa larg janë ato nga interesat e mirëfillta të kombit shqiptar. U tha se na paskësh ndërhyrë ambasadori grek. Nuk e kam të qartë, kur diskutohej projektrezoluta për Çamërinë, zotërinjtë e komisionit të Jashtëm dhe drejtuesit e lartë partiakë përkatës prisnin t’i duartrokiste Athina? Nuk do kurrfarë aftësie parashikuese që të kuptosh se Greqia do të jetë kundër. Dihet që ne do të kishim një përplasje diplomatike me qeverinë apo Parlamentin grek për çështjen në fjalë. Por askush nuk po bën thirrje që t’i shpallim luftë Greqisë. Do të kemi një ballafaqim argumentesh në forumet euro-atlantike deri në marrjen e një zgjidhjeje racionale.

As kaq pak trimëri nuk e kanë deputetët tanë? Ndonëse nuk më ngjan se kemi të bëjmë me mungesë guximi i cili edhe mund të justifikohej në njëfarë mase sepse deputetët tanë nuk janë tribunë të popullit, por vetëm ca besnikë të kupolave që drejtojnë ato formacione të mëdha politike dhe servilët vështirë që të jenë edhe trima. Është kërkesë e tepërt. Arsyeja e vërtetë e një qëndrimi të tillë të turpshëm sidomos ndaj opinionit publik amerikan dhe atij europerëndimor që tashmë janë
njohur me problemin në fjalë nëpërmjet debateve të hapura përkatësisht në Kongres dhe në Parlamentin e Strasburgut, është llogaritja e vogël meskine për të fituar në zgjedhjet e afërta të vitit 2005 atë pushtet të mjerë që u jep ca kolltukë liliputëve politikë shqiptarë e që mund t’ua sigurojë vetëm përkrahja e Athinës.

Kemi arritur në kulmin e degjenerimit politik e kombëtar. Rezoluta e flakur nuk kërkonte rivendikimin e padrejtësive historike të kryera ndaj Shqipërisë 91 vjet të shkuara, por vetëm njohjen e të drejtave të mohuara të popullsisë çame dhe kthimin e çamëve në pronat e të parëve. Një kërkesë sa e arsyeshme aq edhe minimale sigurisht për të mos prishur këtë farë statu quo-je që
na garantoka paqen e stabilitetin e rajonit. Një intelektual çam që punon në një zyrë të Bashkisë së Nju Jorkut për problemet e imigrantëve, më rrëfente një ditë se i kishin ardhur për takim tre veta, një burrë I moshuar me të shoqen dhe vajza e tyre. U gëzuan shumë që nëpunësi që i priste ishte shqiptar. Nga të kemi? - ishte pyetja e të parit të familjes. Nga Çamëria, - qe përgjigja e tij, por duke parë njëfarë habie në fytyrat e dy grave ai vazhdoi – a e dini ju se ku bie Çamëria? Jo, - thanë ato njëzëri. Unë e di, - tha burri. Ti e di sepse ta kanë thënë në shkollën fillore në kohën e Mbretërisë – plotësoi fjalinë e pambaruar të tij nëpunësi çam i Bashkisë së Nju Jorkut. Po, po, këndonim kur ishim fëmijë – tha burri, -“Për Kosovë e Çamëri”, një këngë që e mbaj mend shumë mirë edhe sot.

Gratë ishin pjesë e prodhimit të serisë “njeriu i ri” të shokut Enver kurse burri ishte bukë e vjetër me ca mbeturina nacionalizmi. E vërteta e hidhur është se “njeriu i ri” ka ardhur përsëri në qeverisje në Shqipëri dhe është ai që nuk di e nuk do të dijë se ka pasur apo nuk ka pasur çamë, të ndjekur, të vrarë e të masakruar, të përzënë nga pronat e tyre e që kanë të drejtën legjitime të rikthehen andej nga i kanë zbuar bandat e Zervës. Në SHBA kongresmenë me reputacion e ndikim në punët e politikës europiane kanë mbetur thellësisht të habitur nga veprimet dhe mosveprimet e Parlamentit shqiptar. Ata nuk arrijnë të kuptojnë se si ka mundësi që të tjerët po tregohen të gatshëm të ndihmojnë shqiptarët kurse vetë shqiptarët refuzojnë të ndihmojnë vetveten. Kjo nuk është as frikë, as maturi, as idiotizëm politik. Kemi të bëjmë vetëm me një legenizëm politik, sepse nuk mund të gjendet kurrfarë termi tjetër i përshtatshëm për të karakterizuar pozitën e turpshme të Parlamentit shqiptar. Dhe ky legenizëm është i pranishëm kudo, në mungesën e plotë të dinjitetit e të personalitetit të atyre që qeverisin dhe në shndërrimin e drejtuesve të partive shqiptare në flugerë që drejtohen andej nga fryn era e çastit e interesave të tyre të vajtueshme.

Shekulli, 09/04/2004

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
AGRON RUMI

Postuar mė 14-7-2004 nė 23:40 Edit Post Reply With Quote
Pėrtej njė "sqarimi" diplomatik

Shqipëria është më evropiane se sa ndonjë vend tjetër, anëtar i BE-së", më thoshte para disa vitesh ambasadori i një vendi perëndimor në Tiranë, duke mos e fshehur nënkuptimin ndaj Greqisë. M'u kujtua kjo thënie, sidomos pas njoftimit të Zyrës së Shtypit të Presidencës shqiptare që përmendte "falenderimin historik... të Greqisë ndaj popullit shqiptar për qëndrimin gjatë Luftës së Dytë Botërore", me gojën e vetë ministrit të Mbrojtjes Kombëtare. Pas hyrjes në Eurozonë, dhe pas kryesimit të suksesshëm të BE-së nga Greqia më 2003, kjo deklaratë dukej si një tjetër shembull pozitiv i evropianizimit të Greqisë, sidomos në marrëdhëniet dypalëshe me Shqipërinë dhe shqiptarët, ku për fat të keq, deri më sot ka mbizotëruar hegjemonizmi, ndërhyrja në punët e brendshme, pabarazia, fryma e shovinizmit arkaik dhe të rrezikshëm grek, si dhe racizmi i pafre kundër shqiptarëve. Por, gëzimi i sinqertë i shumë shqiptarëve u ndërpre, papritmas, nga deklarata e thatë "sqaruese" e ambasadës greke në Tiranë. Duke luajtur me përkthimin, teksti e shndërroi "falenderimin historik" në një mirënjohje, thjesht "personale", ndaj gjeneral Spiro Moisiut. Nënteksti i deklaratës ishte i qartë: shqiptarëve nuk u kemi gjë borxh në Luftën Italo-Greke. Ky qëndrim, jo vetëm që është në kundërshtim me realitetin objektiv, por tregon edhe njëherë se përtej thënieve publike për "marrëdhënie të ngrohta" e "mbështetje në integrimin euro-atlantik", qëndrimet zyrtare greke ndaj Shqipërisë, pak kanë ndryshuar nga ato të viteve 1913 apo 1944.

TUNDIMET E SHOVINIZMI GREK

Doktrina shoviniste greke - e gjallë sot e gjithë ditën në Greqi - propagandon se shqiptarët e vërtetë janë diku në veri të Shkumbinit, se Skënderbeu ishte grek, se toskët apo epirotasit nuk janë tjetër, veçse grekë "të albanizuar", se është detyrimi historik i kishës e shtetit grek që t'i sjellë këta "grekë", përkohësisht "të ndyer", në prehrin e dlirtë të helenizmit dhe ortodoksisë etj., etj. Doktrina e ashtuquajtur "vorio-epirote", me karakterin e saj agresiv dhe regresiv, është një shfaqje tjetër e intolerances, antisemitizmit, racizmit dhe frymës kundërperëndimore e kundëramerikane që mbizotëron sot në Greqi. Mbajtja gjallë e kësaj doktrine shërben, nga ana tjetër, edhe si një mjet për të larguar vëmendjen nga problemi i mprehtë i pakicës shqiptare në Greqi, të përbërë nga arbërorët, çamët dhe emigrantët, si dhe për të mohuar kontributin e të parëve në historinë dhe në krijimin e shtetit grek. Për shembull, historiografia greke dhe propaganda e kishës dhe e shtetit, janë përpjekur për ta mohuar karakterin e vërtetë të kryengritjes arbërore të Peloponezit në vitin 1453. Sipas historianit amerikan, Xhon Fajn, "duke qenë se sulltani kishte mjaft telashe nga shqiptarët e Skënderbeut, nuk dëshironte të shihte një shtet të ri shqiptar në Peloponez, dhe pra, dërgoi një ushtri të madhe atje në dhjetor 1453", e cila shtypi me gjak e hekur kryengritjen e arbërorit Pjetër Bova. [John V. A. Fine, Jr., Ballkani në Mesjetën e Vonë, një Vëzhgim Kritik prej Fundit të Shek. XII e Dderi në Pushtimin Osman, University of Michigan Press, Ann Arbor, 1994, fq. 564.]

Një qëndrim, thuajse i njëjtë mohues, mbahet edhe ndaj ndihmesës thelbësore të arbërorëve në revolucionin e vitit 1821, aq sa sot, pikëpamja mbizotëruese është se "arbërorët janë grekët më të mirë dhe do të ishte fyerje e madhe për ta, po qe se do të quheshin të lidhur me shqiptarët..."

PËRGJEGJËSIA E BE-SË DHE E SHTETIT SHQIPTAR

Në këtë drejtim, një pjesë e përgjegjësisë i mbetet edhe BE-së, si dhe shtetit shqiptar. BE-ja ka ndërmarrë hapa të lavdërueshme për mbrojtjen e të drejtave të romëve në Evropë e në Greqi, por organizmat e Brukselit e kanë injoruar, deri më sot, problemin e minoriteteve atje. Për fat të keq, Brukseli kufizohet vetëm me kritika kozmetike ndaj Greqisë, ndërsa nuk ushtron kurrfarë trysnie që Greqia të ratifikojë Konventën Kuadër për Pakicat Kombëtare të KE-së. I tillë, për shembull, ishte raporti i tretë i dhjetorit 2003 i Komisionit Evropian kundër Racizmit dhe Intolerancës [KEKRI], që vë në dukje se "media, politikanët, nëpunësit publikë, udhëheqësit fetarë, përfshirë ata të fesë mbizotëruese, si dhe opinioni publik [në Greqi], ende shpeshherë bëjnë komente raciste kundrejt emigrantëve dhe strehimkërkuesve, romëve, hebrenjve, dhe kujtdo tjetër, që nuk ka prejardhje greke ose që nuk e ushtron fenë mbizotëruese në Greqi. Shqiptarët, - vazhdon më tej raporti, - që përbëjnë shumicën dërrmuese të popullsisë së emigrantëve, i nënshtrohen më shumë se të tjerët paragjykimeve dhe stereotipeve, edhe pse gjendja është përmirësuar disi [kohët e fundit]." Sikundër shihet, KEKRI e anashkalon problemin e mprehtë të pakicave në Greqi, njohja dhe mbrojtja e të cilëve do të ishte një ndihmesë thelbësore në paqen dhe stabilitetin e rajonit dhe do të ndikonte në rritjen e autoritetit, peshës dhe respektit të Greqisë në Ballkan e Evropë.

Po ashtu, qeveria shqiptare ka bërë fare pak, ose aspak, për të vendosur dhe forcuar lidhjet e gjakut me pjesën arbërore të kombit. Ende pritet që në vizitat e zyrtarëve shqiptarë në Greqi, të ndërmerret hapi për vendosjen e një kurore me lule në varret e heronjve arbërorë si Boçari apo Bubulina etj.; të kujtohet figura e Anastas Kulluriotit apo të vizitohen bashkësitë e fshatrat arbërore, ku ende sot flitet rrjedhshëm dhe pastër arbërishtja.

Edhe një herë për Luftën Italo-Greke

Duke u kthyer sërish te deklarata "sqaruese" e ambasadës greke, të bën përshtypje se sa absurd dhe kokëfortë ka mbetur qëndrimi zyrtar grek ndaj ngjarjeve të vitit 1940-´41. Shqipëria u pushtua nga Italia më 7 prill 1939, dhe kësisoj, e humbi pavarësinë dhe sovranitetin e saj. Shkurt, ajo nuk ishte më subjekt i pavarur i së drejtës ndërkombëtare. Por pozicioni grek mbetet se Shqipëria ishte vend armik, pjesë e Boshtit dhe si e tillë edhe qëndrimet e mëpasme për sekuestrimin e pasurive të paluajtshme të shtetit dhe shtetasve shqiptarë në Greqi, janë të mbështetura. Ndryshe, nuk mund të shpjegohet edhe gafa diplomatike e presidentit grek, Stefanopullos, i cili e quajti Luftën Italo-Greke si "Luftën Greko-Shqiptare", në fjalën zyrtare me rastin e vizitës së presidentit Klinton në Athinë në vitin 1999. Po ashtu, është për të ardhur keq mungesa e gatishmërisë së palës greke për kthimin në atdhe të refugjatëve çamë dhe familjeve të tyre të strehuara, përkohësisht, në Shqipëri në vitet 1944-1945. A duhen vendosur marrëdhëniet dypalëshe në një bazë të re? A ka ardhur koha për një rishikim tërësor të marrëdhënieve shqiptaro-greke që të synohet rivendosja e dinjitetit shtetëror e kombëtar të Shqipërisë, në raport me fqinjin? A duhen këto marrëdhënie, të vendosen ngushtësisht mbi bazën e bashkekzistencës paqësore, barazisë dhe respektit të ndërsjelltë, mosndërhyrjes në punët e brendshme, kultivimit të ndjenjave të mirëfillta të miqësisë, njohjes dhe mbrojtjes së ndërsjelltë të minoriteteve etj.?

Duke pranuar se dy shtetet dhe popujt kanë interesa të përbashkëta e një histori të tërë paqeje dhe bashkëjetese, prapëseprapë diplomacia shqiptare mund të jetë më e guximshme në mbrojtjen e interesave të veta, duke shmangur ndrojtjen apo tulatjen ndaj diplomacisë greke. Hapi i parë, i domosdoshëm, është heqja përfundimisht dhe e menjëhershme e të gjitha pasojave juridike civile ndaj shtetit dhe shtetasve shqiptarë që rrjedhin nga Ligji i Gjendje së Luftës, i vitit 1940. Edhe pse mbetet për t'u verifikuar, një e përditshme e Tiranës raportonte para disa kohësh se, madje, edhe ndërtesa e legatës shqiptare në Athinë, e kohës së Mbretit Zog, gjendet e sekuestruar dhe përdoret si muzeum në Athinë!? Pa bërë fjalë për interesat pasurore të shtetasve shqiptarë dhe pasardhësve të tyre, që rrjedhin nga Traktati i Athinës i nëntorit 1913, apo ato që lidhen me pasuritë e e shqiptarëve të pasur, e të depozituara në bankat greke etj. Shteti shqiptar nuk duhet të ngurrojë që me ndihmën e partnerëve perëndimorë, të sigurojë njohjen zyrtare dhe mbrojtjen e të drejtave të ligjshme të pakicës shqiptare në Greqi, si dhe kthimin e refugjatëve çamë. Pakicës shqiptare në Greqi, t'u sigurohen të njëjtat të drejta, sikurse gëzon pakica greke në Shqipëri, në mos më shumë.

Po ashtu, ka lindur nevoja që veprimtaria e konsullatave greke në Korçë dhe Gjirokastër të vëzhgohet me vëmendje në mënyrë që ato kurrsesi të mos e tejkalojnë rolin dhe kompetencat e sanksionuara nga Konventa e Vjenës për Marrëdhëniet Konsullore. Ndofta, ka ardhur koha që të rishihen edhe marrëdhëniet ekonomike dypalëshe, të cilat, sipas kritikëve, e kanë kthyer Shqipërinë gati në një koloni të Greqisë. Në një shembull interesant, FBI-ja amerikane qysh më 2000 e kundërshtoi kontrollin e një kompanie të telefonisë amerikane nga ana e biznesit japonez. Për hir të interesave të ligjshme kombëtare, u arrit që gati e gjithë struktura e drejtimit dhe administrimit të kompanisë, të mbetej amerikane, pavarësisht nga kontrolli financiar japonez. Interesa themelore kombëtare, ndofta kërkojnë rivendosjen e kontrollit shtetëror në administrim dhe rishikimin rrënjësor të aktivitetit dhe strukturës së pronësisë së gjigandëve të telefonisë celulare në Shqipëri, si AMC-ja dhe Vodafon-Panafon. Këto kompani përbëjnë problem, jo vetëm për monopolizimin e tregut dhe fiksimin e çmimeve, dukuri këto të paligjshme, si në BE ashtu edhe në çfarëdo shteti serioz, por edhe në dobësinë që krijojnë për interesat e sigurisë kombëtare të shtetit shqiptar.

Shteti shqiptar nuk mund ta lejojë kontrollin e një sektori strategjik, nga struktura të një shteti që ende vepron me mendësitë e Ligjit të Gjendjes së Luftës të vitit 1940. Në këtë drejtim, do të ishte i nevojshëm edhe rishqyrtimi I marrëveshjes së fundit midis qarqeve të Gjirokastrës dhe Janinës dhe, nëse kjo është në përputhje me të drejtën kushtetuese shqiptare, ku sanksionohet roli ekskluziv i qeverisë dhe i Ministrisë së Jashtme, në përpunimin dhe zbatimin e politikës së jashtme dhe të marrëdhënieve ndërkombëtare. Shqipëria dhe shqiptarët, që të dyja palë e spektrit politik të Luftës II Botërore, ishin një pjesë e vogël, por e rëndësishme e Koalicionit Antifashist Ndërkombëtar, fakt ky, i njohur botërisht nga qeveritë aleate dhe Konferenca e Paqes e Parisit. Edhe pse nën pushtim, shqiptarët, jo vetëm që refuzuan të luftojnë kundër grekëve, por më vonë ndihmuan shumë syresh gjatë zisë së bukës, si dhe hebrenjtë që arritën t'i shpëtojnë holokaustit në Greqi. Eshtë për të ardhur keq që "sqarimet" e ambasadës greke dhe të ministrit të tyre të Mbrojtjes, ende e vënë në dyshim këtë realitet historik.

A. Alibali, Panorama 13-07-2004

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Valter bejkova

Postuar mė 18-10-2004 nė 22:57 Edit Post Reply With Quote
Moisiu,karikatura e antishqiptarit "naiv"

Si t’i tejkalojmë problemet

Duke iu përgjigjur gazetarëve grekë, Presidenti Moisiu tha dje mes të tjerash: “Unë mendoj se ndjenjat dyshuese që shfaqen mes shqiptarëve e grekëve, nuk kanë lindur kohët e fundit dhe nuk janë vetëm të fundit. Ato kanë origjinë më të hershme. Por unë nuk mund të ngatërroj veprimet e një, dy apo pesë grekëve me ndjenjat e popullit grek, po ashtu dhe të popullit shqiptar. Ne jemi dy popujt më të lashtë në Ballkan. Sigurisht gjatë historisë kemi pasur edhe probleme, por në të njëjtën kohë i kemi qëndruar pranë njëri-tjetrit në momente të vështira. Shqiptarët kanë ndihmuar popullin grek në përballimin e zisë pas Luftës së Dytë Botërore, ndërsa populli grek iu përgjigj qindra mijëra emigrantëve që shkuan dhe vazhdojnë të punojnë në Greqi. Ne, shqiptarët kemi një thënie të vjetër: “Pyll pa derra s’ka”. Nuk e di nëse e përdor edhe populli grek. E rëndësishme është që organet shtetërore të jenë në rregull. Unë i thashë zotit Stefanopullos se ne, kryeministrat, ministrat takohen, por në qoftë se kjo ndjenjë mirëkuptimi dhe mirëbesimi nuk shkon poshtë në postat kufitare, te polici i trafikut rrugor apo te ndonjë punonjës që lidhet me këto probleme, sigurisht që ato na zhveftësojnë punën”.

DITA

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
DARDAN PEJA

Postuar mė 22-10-2004 nė 04:06 Edit Post Reply With Quote
Presionet e Athinės pėr tė marrė Shqipėrinė e Jugut

Stërmundimi i skedimit me dorë

Beqir Meta është studiues në Institutin e Historisë së Akademisë të Shkencave të Shqipërisë. Në vitin 1981 diplomohet në Universitetin e Tiranës në fakultetin e Histori-Gjeografisë dhe më pas punon në Drejtorinë e Përgjithshme të Arkivave. Në janar 1994 fillon punë në Akademinë e Shkencave në Institutin e Historisë. Ishte koha kur Akademia po bënte përpjekje për të rishkruar historinë e Shqipërisë me konceptet e reja dhe metodat objektive të trajtesave si dhe për të kapërcyer handikapet e së kaluarës, duke shmangur politizimet. Në atë kohë, Beqir Meta angazhohet për një studim të plotë mbi marrëdhëniet ndërkombëtare të Shqipërisë. Gjatë punës së tij shumëvjeçare ai ka kryer një sërë studimesh mbi historinë moderne të Shqipërisë. Frut i punës së tij të gjatë shkencore janë monografitë: “Politika Tatimore e Shtetit Shqiptar 1925-1939”, “Federata Panshqiptare “Vatra” 1912-1920” dhe “Tensioni Greko-Shqiptar, 1939-1949”. Gjithashtu ai është bashkautor në botimin “Historia e Shqipërisë dhe Shqiptarëve” dhe në botimin akademik “Historia e Popullit Shqiptar” në katër vëllime, që po përgatitet nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë. Aktualisht mban gradën shkencore profesor doktor. Përsa i përket punimit mbi marrëdhëniet shqiptaro–greke, kjo i ka ngrënë 10 vjet nga aktiviteti i tij. Gjatë një interviste ekskluzive për gazetën “DITA” Beqir Meta tregon për kalvarin e gjatë, që i duhet një studiuesi, për të arritur të përfundojë veprën e tij. “Kërkesa e re nga Instituti i Historisë ishte që të merresha me marrëdhëniet ndërkombëtare. Filluam punën. Na ishte premtuar që do të ndihmoheshim me fotokopje në shkallë të gjërë nga arkivat. Punova në arkivat kryesore shqiptare, në Arkivin e Shtetit, Arkivin e Ministrisë së Brendëshme, të Ministrisë së Jashtme. Në Arkivin e Shtetit pashë të gjitha koleksionet, ku u njoha dhe me Arkivin e ish-KQ të Partisë së Punës së Shëipërisë, i cili në atë kohë sapo kishte ardhur në Arkivin e Shtetit. Në vitet ’95-‘96 arrita të përzgjedh materialin për fotokopje, por fatëkeqësisht këto fotokopje atëhere nuk na u dhanë. Në këtë mënyrë u mbajt një qëndrim jo profesional, jo ligjor, pasi na ishte premtuar ndryshe dhe u veprua ndryshe. Sidoqoftë, kjo na detyroi t’i riktheheshim materialit dhe të kopjonim materialin me dorë. Ndërsa, fatkeqësisht në Arkivin e Ministrisë së Brendëshme nuk na u dha më mundësia as të bënim skeda me dorë. I vetmi shërbim korrekt ishte në Ministrinë e Jashtme, por dhe këtu kishte vështirësitë e veta, pasi të gjitha materialet ishin në mikrofilma. Nga ana fizike kjo ishte një punë torturuese”, shprehet studiuesi.

Flet studiuesi i historisë, prof. dr. Beqir Meta: Puna kërkimore në arkivat e huaja për të vërtetën e marrëdhënieve shqiptaro-greke

Pse legjislacioni grek kufizon studimin e historianve shqiptarë për çështjet dypalëshe. ǒthonë arkivat e CIA-s dhe të Departamentit të Shtetit të SHBA

Botimi “Shqipëria dhe Greqia, 1949-1990, Paqja e Vështirë” është rezultat i punës kërkimore në bibliotekat e Shqipërisë, Greqisë, SHBA-së, Britanisë së Madhe, Turqisë e Bullgarisë dhe në arkivat shqiptare, amerikane e britanike. Në qendër të këtij botimi është situata e krijuar midis Greqisë e Shqipërisë gjatë periudhës më të gjatë të Luftës së Ftohtë, tendencat e zhvillimit të saj, përpjekjet, vështirësitë, dështimet dhe progresi që u bë për normalizimin e marrëdhënieve shqiptaro-greke. Kështu janë pasqyruar faktorët e brendshëm dhe të jashtëm që ndikuan në këtë proces si dhe rezultatet historike të tij. Synimi i studiuesit Beqir Meta ka qenë për të njohur publikun me një tablo sa më të plotë dhe sa më realiste të raporteve greko-shqiptare, duke i analizuar ato në mënyrë objektive dhe me korrektësi shkencore. Problemi kryesor që duhej zgjidhur gjatë punës për realizimin e këtij studimi ishte mbledhja e informacionit arkivor të domosdoshëm për të. Autori thotë se është përpjekur të bëjë maksimumin, që i lejonin mundësitë e tij, duke shfrytëzuar me themel, veçanërisht arkivat shqiptare dhe ato amerikane.

Duke u bazuar në këtë material autentik burimor, i cili në shumicën dërrmuese del në qarkullim shkencor për herë të parë, janë bërë përpjekje nga ana e studiuesit për të ndërtuar historinë dhe problematikën e marrëdhënieve shqiptaro-greke. Por autori është i ndërgjegjshëm se mbeten ende shumë çështje e probleme që duhet të sqarohen. Periudha në të cilën shtrihet studimi, është një periudhë e re historike, dhe për këtë arsye shumë burime dhe arkiva, veçanërisht ato greke, nuk janë të hapura për studiuesit. Sipas Beqir Metës, në legjislacionin grek është bërë e qartë që nuk mund të lejohen studiues shqiptarë të futen nëpër arkiva sepse nuk ka një marrëveshje reciproke mes dy vendeve. Por Meta thotë se ky është vetëm një pretekst, pasi grekët nuk kanë dashur kurrë të hapin, jo vetëm fondet për periudha kaq të reja, por edhe për kohë më të vjetra. Ndërsa arkivat shqiptare kanë një politikë më liberale, që iu afrohen standardeve të vendeve perëndimore dhe shfrytëzimi bëhet për të gjithë studiuesit njësoj. Kërkimet më të rëndësishme janë kryer në arkivat amerikane, ku studiuesi ka parë arkivat e CIA-s të Departamentit të Shtetit, të Këshillit të Sigurimit Kombëtar, disa koleksione të veçanta jashtë këtyre fondeve si koleksionet e administratës së Niksonit, të një zyre speciale që ishte për çështjet greke, turke dhe iraniane, që kishin shumë materiale për Shqipërinë. Kësaj iu shtua dhe literatura historiografike, e cila u muar nga Biblioteka e Kongresit në SHBA (që është dhe biblioteka më e madhe e botës), Biblioteka e Oksfordit, Bibliotekat e Stambollit, Bibliotekat e Selanikut dhe të Athinës. E gjitha kjo plotësoi kuadrin shkencor.

Viti ’97. Në Akademinë e Shkencave u bë një reformë. Studiuesi Beqir Meta thotë se ajo ishte jashtëzakonisht e ashpër dhe politike. U hoqën shefat dhe drejtuesit e projekteve dhe u zëvendësuan me të tjerë. Në këtë kuadër edhe atij vetë iu hoq nga dora projekti që kishte për marrëdhëniet ndërkombëtare, me pretekstin që për dy vjet nuk kishte arritur të shkruante asnjë fjalë. Mirëpo, sipas tij, kjo ishte absurde, pasi puna shkencore ka kërkesat e veta e, në rastin konkret, më parë duhej mbledhur informacioni dhe më pas të vinte përpunimi dhe analizimi i tij.

Si lindi ideja për t’u marrë me një punë voluminoze, siç janë marrëdhëniet shqiptaro-greke?

Heqjen nga projekti unë e përjetova me shumë dhimbje. Kjo më vuri dhe përpara një alternative shumë të vështirë, pasi shkonte kot një punë e madhe. Por unë pashë dhe një boshllëk të jashtëzakonshëm. Dhe boshllëku më i madh në sferën e studimeve për marrëdhëniet ndërkombëtare të Shqipërisë ishte pikërisht në marrëdhëniet shqiptaro-greke. Konstatova se nuk kishte asnjë fjalë të shkruar, as studim dhe as ndonjë arkikull shkencor rreth këtyre marrëdhënieve. Njëkohësisht në vitin 1994 ndodhën dhe tensionet e para të qeverisë shqiptare me qeverinë greke. Atëhere provova një moment dëshpërimi, kur nga Ministria e Jashtme u kërkua nëse kishte nga Instituti i Historisë ndonjë studim për marrëdhëniet mes dy shteteve. Dhe ne s’kishim ç’të bënim vetëm se të ngrinim supet. Natyrisht, nuk është se ishte faji im personal, por ne na paguante shteti për këtë punë. Kishim marrë përsipër të bënim historinë dhe duhet t’i përgjigjeshim kësaj. Kështu që kjo ma përforcoi bindjen se kjo temë duhej studiuar patjetër. Atëhere, në të gjithë morinë e materialeve që kisha mbledhur, përzgjodha materialet që kishin të bënin me Greqinë dhe fillova ta analizoj këtë dokumentacion. Natyrisht për të bërë një studim të plotë materiali kishte mangësitë e veta dhe atëhere i shtriva kërkimet në arkivat e huaja, sepse arkivat shqiptare ishin ezauruar. Kjo ishte një ndërmarrje krejt personale. Zyrtarish i kërkova Institutit të Historisë që, meqenëse m’u hoq e drejta e studimit për marrëdhëniet ndërkombëtare, të paktën të bënim një kompromis për të shkruar një monografi, një studim të plotë mbi marrëdhëniet shqiptaro-greke, pasi kisha një pjesë të madhe të dokumentacionit, problemi ishte i pastudiuar dhe se një gjë të tillë e kërkonin dhe interesat kombëtare. Drejtoresha e Institutit kundërshtoi në mënyrë kategorike, duke më thënë se një gjë të tillë mund ta bëni privatisht, por ajo nuk është e programuar në planet e punës shkencore. Kjo do të thoshte që unë për institutin duhet të punoja për një punë tjetër dhe studimin do ta kryeja jashtë orarit zyrtar të punës. Atëhere vendosa t’i hyja një pune të tillë. Studiuesit ndonjëherë i duhet të marrë vendime të rrepta për të nxjerrë në pah punën e tij.

Kur u vendosën marrëdhëniet Shqipëri-Greqi, pas formimit të shtetit shqiptar?

Është interesante se marrëdhëniet shqiptaro-greke u vendosën pas dilemave dhe pas përplasjeve shumë të mëdha. Shqipërisë i është dashur të shpenzojë energji shumë të mëdha. Greqia ka bërë presione të jashtëzakonshme, qoftë në Konferencën e Paqes në Paris, qoftë dhe në Konferencën e Ambasadorëve të vitit 1921, kur Shqipëria u pranua në Lidhjen e Kombeve në vitin 1920, që Shqipëria e Jugut t’i aneksohej Greqisë. Dhe më pas ka pasur shumë probleme të hapura. Me shumë vështirësi marrdhëniet u vendosën në vitin 1923. Por edhe pse u vendosën këto marrëdhënie, Greqia nuk ka njohur që atëhere validitetin e kufijve. Ka bërë presion të madh për zbatimin e Protokollit të Korfuzit, i cili kërkonte një autonomi në Shqipërinë e Jugut në favor të interesave greke. Sidoqoftë vendosja e marrëdhënieve ka qenë një gjest i vështirë dhe i paqendrueshëm. Dhe më pas këto marrëdhënie janë tronditur disa herë, kur shtetit Shqiptar i është dashur që të shtrijë autoritetin e vetë në territorin e tij dhe të marrë masa për kombëtarizimin e shkollave në Shqipërinë e Jugut. Përsa i përket minoritetit, ishin ruajtur shkollat greke dhe Deklarata Shqiptare e vitit 1921 ishte më e përparuara në raport me të gjithë shtetet e tjera të lindjes dhe të rajonit në trajtimin e minoriteteve. Shqipëria iu përmbajt me konsekuencë kësaj deklarate.

Si iu përgjigj qeveria greke kësaj tolerance?

Fatkeqësia është se qeveria greke këtë deklaratë e ka marrë si shfaqje të dobësisë së shtetit shqiptar dhe jo si shfaqje të tolerancës dhe dëshirës për të bashkëjetuar me minoritetet në harmoni dhe është munduar ta paraqesë atë si një imponim i kushteve specifke për Shqipërinë në trajtën e kapitulacioneve të njohura në kohën e Perandorisë Osmane. Ndërkohë deklaratës së vitit 1921, Shqipëria iu përmbajt 100%, kur dihet se Greqia nuk ndërmori asnjë veprim dhe asnjë masë reciproke në trajtimin e minoritetit shqiptar në Greqi. Kjo ka ndikuar për harmonizimin e marrëdhënieve mes mazhorancës shqiptare dhe minoritetit grek, si nga ana politike, ashtu dhe nga ana sociale e kulturore. Por nga ana tjetër ky disporporcion, disekuilibër ka ndikuar shumë negativisht në ruajtjen dhe zhvillimin e minoritetit shqiptar dhe të popullsisë çame në Greqi. Nga kjo disbalancë, duke përdorur fuqinë e vetë politike, ekonomike në arenën ndërkombëtare dhe forcën si shtet shumë më i fortë, Greqia filloi një proces të gjatë dhe të vazhdueshëm të shpopullimit e të denacionalizimit të minoritetit shqiptar, duke e përqendruar fillimisht goditjen në viset e Kosturit e të Follorinës e duke filluar dëbimin e tyre për t’i zëvendësuar ata me emigrantë grekë nga Azia e Vogël e pastaj duke e shtrirë goditjen në Çamëri.

Spastrimi vazhdoi me të njëjtin ritëm?

Ky proces u ndërpre në vitin 1926, por presioni vazhdoi edhe pas kësaj. Ai filloi të riaktivizohet në vitet ’30, kur u futën në lojë mekanizma ekonomiko-politikë që shqiptarëve t’u bliheshin pronat e tyre, pra të detyroheshin t’i linin këto prona dhe të zhvendoseshin grupe-grupe në Turqi. Pra mbaroi një proces masiv, por filloi një proces me rrjedhje të vogël, por të vazhdueshme, derisa kjo praktikë u kurorëzua me spastrimin etnik të Çamërisë në Luftën e Dytë Botërore nga Zerva. Qeveria greke e pasluftës ishte përgjegjëse e drejtpërdrejtë për ta riparuar këtë tragjedi, n.q.s kjo do të konsiderohej ashtu siç u shprehën ata se “ky ishte një incident i kohës së luftës”. Atëhere qeveritë që vinin prapa, që janë përgjithësisht qeveri demokratike e produkte të zgjedhjeve të lira, kishin detyrimin ligjor për ta zgjidhur atë katraurë që ishte krijuar nga forcat ultrashoviniste e ulrtanacionaliste greke.

A pati bisedime mes dy palëve në diskutim të çështjeve të minoriteteve?

Në atë kohë situata në Ballkan ishte e vështirë, si rezultat i fillimit të Luftës së Ftohtë, veçanërisht nga një konflikt i hapur që kishte Shqipëria me Greqinë. Shqipëria ishte renditur në krahun e bllokut komunist dhe Greqia në krahun e bllokut të demokracive perëndimore. Kishte akuza për shkak se Shqipëria kishte ndërhyrë në luftën civile në Greqi dhe ishte nën diktatin e Moskës edhe kur iu afrua një formulë kompromisi për rikthimin e minoritetit shqiptar në trojet e veta, qeveria Shqiptare nuk e pranoi, duke nxjerrë si shkak që, po ta marrim nga pikpamja morale, ishte e drejtë, sepse Greqia nuk kishte njohur vlefshmërinë e kufijve. Por, sidoqoftë nga ana praktike, kjo ishte e padobishme, sepse jo vetëm që Greqia nuk njohu vlefshmërinë, por Shqipëria humbi rastin për të rikthyer minoritetin shqiptar në trojete veta, i cili më pas do të kishte marrë një rrugë tjetër. Dhe marrëveshja, që u propozua në vitin 1948 në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (u krijua një komitet special pajtimi për ta zgjidhur këtë çështje), ishte mjaftë e favorshme (termat janë relative, jo absolute), pra u humb shansi. Por kjo nuk donte të thoshte se iu dha e drejta qeverisë greke ta mbyllte në “kalendat greke” këtë problem, siç po përpiqet ta bëjë edhe sot. Ky ishte një problem që u krijua në Luftën e Bytë Botërore, nuk u zgjidh për rrethanat e luftës së ftohtë. Kuptohet që këtu ka qenë dhe mentaliteti nacionalist i të gjitha qeverive greke të periudhës së Luftës së Ftohtë, të cilat asnjëherë nuk kanë dashur ta hapin këtë problem. Madje dhe kur u vendosën marrëdhëniet diplomatike në vitin 1971, qeveria shqiptare as që guxoi ta hapte problemin, sepse Greqia e kishte vënë nën presion për Shqipërinë e Jugut. Pra, ajo po avanconte politikat e saj. Kështu që qeverisë shqiptare në atë kohë i duhej që të frenonte këtë stuhi të politikës greke dhe nuk kishte fuqi dhe mbështetje për të hapur problemin çam. Sigurisht ka ndikuar dhe mentaliteti i saj komunist që të mos futemi në çështje nacionaliste. Sepse një gjë e tillë në Tiranë konsiderohej shovinizëm apo nacionalizëm i tepruar.

DITA

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Valter bejkova

Postuar mė 29-10-2004 nė 22:37 Edit Post Reply With Quote
Asgjė e re nga vizita e z. Stefanopulos

Dy çështjet më themelore për të cilat opinioni shqiptar ka qenë i interesuar të dijë qëndrimin zyrtar grek, janë ezauruar që në ditën e parë të vizitës së Presidentit Stefanopullos. Së pari, lidhur me çështjen çame, presidenti grek ka deklaruar se “ajo tashmë nuk ekziston dhe se nuk duhet t’u kthehemi problemeve të vjetra të mbyllura 60 vjet më parë”. Në këtë linjë ai ka kërcënuar se në kompensim të kësaj kërkese grekët mund të shfaqin pretendimet e tyre të vjetra territoriale, duke nënkuptuar Vorio-Epirin. Përkundër këtij qëndrimi presidenti i Shqipërisë Moisiu, e ka shprehur kërkesën e tij për ngritjen e komisionit të ekspertëve për pronat e popullsisë çame në Greqi dhe ato të grekëve në Shqipëri. Në këtë kuptim takimi mes dy presidentëve, ndonëse në pamjen e jashtme dukej shumë i përzemërt, nuk ka pasur pika konvergjence për çështje me rëndësi. Së dyti, në lidhje me problemin e statusit të Kosovës presidenti grek ka mbetur akoma tek slogani “standardet” para statusit, duke përmendur rezolutën 1244, së cilës po i vjen fundi. Komuniteti ndërkombëtar ka paralajmëruar fillimin e bisedimeve për çështjen e statusit të Kosovës, në mesin e vitit të ardhshëm. Deklarata e Stefanopullos tregoi qartë se grekëve u ka mbetur ora prapa, në lidhje me qëndrimn e tyre për Kosovën. Problemin e pronave të popullsisë së dëbuar çame nuk kanë hezituar t’a përmendin as kryeparlamentari Pëllumbi dhe as kreu i opozitës, ish-presidenti Berisha, ndërkohë që kryeministri Nano ka vazhduar me politikën e tij të “përdredhjes” së fjalëve boshe. Ish-presidenti Berisha i ka kujtuar presidentit grek nënshkrimin prej tyre të Marrëveshjes së Miqësisë ndërmjet dy vendeve, e cila nënkupton abrogimin verbal të Ligjit të Luftës me Shqipërinë, të cilin Greqia akoma nuk e ka ratifikuar në parlamentin e saj.
Por ndërsa çështja e Kosovës është një çështje e rëndësishme ndërkombëtare dhe grekët nuk kanë influenca direkte mbi të, problemi çam dhe problemet e minoritetit grek në Shqipëri, ashtu si ato të emigrantëve shqiptarë në Greqi, kanë direkt ndikimin e tyre në atmosferën politike që ekziston ndërmjet dy vendeve. Ndër këto tre probleme, siç po shikohet, problemin e popullsisë çame, Greqia nuk është e gatshme as për ta pranuar zyrtarisht dhe as për ta zgjidhur. Për këtë arsye, duket se edhe kjo çështje nuk do të mund të zgjidhet pa ndërhyrjen e faktorit ndërkombëtar. Ju takon shqiptarëve që ta ndërkombëtarizojnë akoma më tepër këtë problem, për ta futur në axhenda të rëndësishme të kancelarive perëndimore.
Vizita e presidentit grek ka evidentuar edhe njëfarë vetëdiskriminimi nga ana jonë. Ndërkohë që përfaqësuesit e minoritetit grek, ata të shoqatës Omonia, janë frymëzuar dhe kanë gjetur momentin për të bërë ankesa dhe për të shtruar kërkesa para presidentit Stefanopullos, organet kompetente shqiptare kanë penguar të drejtën e ligjshme të popullsisë çame në Shqipëri për të organizuar një protestë paqësore, me rastin e vizitës së presidentit grek. Megjithatë përfaqësuesit e popullsisë çame kanë deklaruar se nuk do të heqin dorë nga e drejta e tyre themelore në lidhje me pronat e tyre. Natyrisht që ne kemi nevojë për grekët më shumë se sa ata kanë nevojë për ne. Greqia është anëtare e BE-së, e NATO-s (dhe së fundi ajo ka fituar të drejtën e anëtarësisë dy vjeçare edhe në Këshillin e Sigurimit të OKB-së). Problemi është se sa Greqia është e gatshme që ta mbështesë fqinjin e saj për t’u integruar në këto organizata. Ajo që mund të konsiderohet pozitive por natyrisht jo e mjaftueshme ka qenë deklarimi i presidentit grek për të mbështetur hyrjen e Shqipërisë në NATO, e cila prej kohësh e ka siguruar këtë mbështetje edhe nga shtetet e tjera të BE-së dhe nga SHBA.
Asgjë e re nga vizita zyrtare e Presidentit Stefanopullos. Nuk është me shumë interes se çfarë ka bërë presidenti grek në fshatin e gjyshërve të tij, se kë ka vizituar dhe se çfarë tha për historinë e familjes së tij. Ajo çka duhet shënuar në këtë vizitë është fakti se politika greke është shumë statike në qëndrimet e saj në lidhje me Shqipërinë dhe shqiptarët. Kjo politikë është pjesë e mentalitetit grek, i cili akoma vazhdon të ketë doza të theksuara egoizmi dhe racizmi kur bëhet fjalë për raportin mes grekëve dhe shqiptarëve. Ndërsa politika shqiptare, megjithëse ka filluar të zgjohet, akoma është në agimin e saj.

BALLKAN

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Valter bejkova

Postuar mė 29-10-2004 nė 22:41 Edit Post Reply With Quote
FILOGREKET NE RTSH,TIFOZE TE HELENIZMIT BARBAR

Nënshtrimi dhe toleranca në marrëdhëniet shqiptaro-greke

Mark Marku

Hapja e një kanali televiziv të RTSH-së në gjuhën greke është bërë para dy ditësh objekt i një debati të ashpër në Këshillin Drejtues të RTSH-së. Disa protagonistë të këtij debati - anëtarë të Këshillit Drejtues, e kanë paraqitur dje në një të përditshme krejt të deformuar thelbin e debatit dhe të asaj që ka ndodhur në mbledhjen ku u diskutua projekti për hapjen e kanalit televiziv në gjuhën greke. Në prononcimet e pjesës më të madhe të tyre vihej re një përpjekje për ta paraqitur ngjarjen në një optikë rozë, që e përmbledhur në pak fjalë konsiston në këtë mesazh të thjeshtë: kishim të bënim me një projekt krejt normal, miratimi i të cilit u shty thjesht për disa verifikime dhe saktësime të mëtejshme.
Në të vërtetë as projekti, as mënyra se si u servir ai, nuk kishte ndonjë gjë normale. Si dëshmitar dhe pjesëmarrës në këtë debat në cilësinë e anëtarit të Këshillit Drejtues të RTSH më duhet të them se projekti u paraqit në mënyrë të papritur rreth orës 11.00 të natës pasi ne kishim bërë nja 5 orë të mira diskutime për çështje të tjera që lidhen me funksionimin e RTSH-së. E rëndësishme të theksohet me këtë rast është fakti se kjo çështje nuk bënte pjesë në rendin e ditës por u fut në mënyrë të papritur nga kryetari i Këshillit Drejtues z. Kiço Blushi. Në fakt projekti nuk kishte asgjë të ngjashme me një material për debat pasi ishte një vendim i formuluar në emër të Këshillit Drejtues nga Drejtoria e Përgjithshme e RTSH-së. Miratimi i tij e bënte fakt të kryer ngritjen e kanalit televiziv në gjuhën greke. Kuptohet pra se koha e paraqitjes lidhet me mënyrën e paraqitjes, dhe nëse ky dokument nuk do të kishte asnjë problem dhe do të ishte aq virgjin sa pretendojnë autorët e tij, nuk kishte pse të tentohej të kalohej kështu vjedhurazi dhe pa debat, aq më tepër që natyra e tij nuk e bënte urgjente miratimin e tij. Këshilli kishte materiale shumë më urgjente për të miratuar si p. sh. miratimin e strukturave të RTSH apo të projektit për festivalin e radhës të këngës në RTSH. Në morinë e këtyre dokumenteve dhe të tjerave shumë të rëndësishme për veprimtarinë e RTSH, u gjet pikërisht ky dokument, dhe pikërisht në momentin kur vëmendja e pjesëmarrësve në mbledhje ishte më e dobët se kurrë.
Këtij anormaliteti i shtohet një tjetër: vendimi mbështetej në një kërkese të BE-së ndërkohë që në mbledhje nuk u paraqit asnjë dokument apo kërkesë nga ana e BE-së që të konfirmonte një fakt të tillë. Edhe në prononcimet për shtyp një rrenë e tillë përbënte argumentin kryesor ndërkohë që nuk jepej asnjë bazë dokumentare në mbështetje të argumentit. BE, me sa dimë, i komunikon mesazhet dhe kërkesat në rrugë zyrtare dhe me dokumentacion të rregullt. Vetëm shërbimet sekrete i komunikojnë mesazhet e tyre në formë gojore nëpërmjet individëve të përshtatshëm për këtë punë. Nëse BE e kishte një kërkesë të tillë, fare mirë kjo kërkesë mund t&#146;i paraqitej mbledhjes së këshillit në çdo orë të ditës apo të natës dhe për të mund të diskutohej pa asnjë problem në çdo orë të ditës apo natës.
Në të vërtetë nuk ka asgjë të keqe në idenë e transmetimeve në gjuhën greke pasi kjo do të ndihmonte në mirëinformimin e atyre pak minoritarëve që ndodhen në Jug të Shqipërisë. Por problemi është se realizimi i një ideje të tillë kërkon reciprocitet nga të dyja palët dhe për këtë kërkohet një protokoll bisedimesh dhe një marrëveshje e shkruar nga të dyja palët, ku secila palë të marrë përsipër informimin e minoriteteve përkatëse në territorin e secilit shtet. Sipas kësaj marrëveshjeje reciproke edhe pala greke do të duhej të merrte përsipër të ngrinte një stacion në një qytet grek për transmetime shqip për pakicat shqiptare të zonës së Çamërisë në Greqi. Kuptohet qartë se një zgjidhje e kësaj natyre kërkon procedura jo të përshpejtuara pesëminutëshe si ato para së cilës kërkuan ta na vinin drejtori i përgjithshëm z. Artur Zheji dhe kryetari i këshillit drejtues zoti Kiço Blushi, por ditë, javë e nganjëherë muaj të tërë . Pikërisht reciprociteti ishte dhe argumenti kryesor i mbledhjes dhe kjo ishte arsyeja pse vendimi u rrëzua me votim nga anëtarët e këshillit drejtues.
Natyrisht një kanal transmetues në gjuhën greke dhe shqetësimi për të nuk ka asgjë të keqe, por nëse vërtetë nuk ka asgjë të keqe, atëhere pse duhet miratuar në formë gjysmë klandestine. Në vendimin e paraqitur, nuk saktësohej asgjë, as programacioni, as personeli, as fondet që kërkonte realizimi i tij, as hapësira që do të mbulonte. Vendimi të krijonte përshtypjen e një dokumenti që kishte mbërritur në këshill nëpërmjet ndonjë kanali që nuk merrte vesh nga punët e kanaleve televizive.
Shqetësimi i drejtuesve të RTSH-së bëhet edhe më paradoksal po të kihet parasysh fakti se pjesë të tëra të territorit shqiptar në Jug janë të pambuluara nga valët e RTSH-së dhe ka zona ku mbërrijnë vetëm sinjale televizive nga stacionet greke. Në të vërtetë minoritarët grekë në Jug të Shqipërisë janë më të mbuluar me informacion në gjuhën e tyre amtare prej stacioneve greke se ç&#146;janë të mbuluar me informacion në gjuhën shqipe shqiptarët që banojnë në ato zona.
Shkurt vendimi u hodh poshtë jo për arsyet që përmendte dje në një të përditshme ndonjë nga anëtarët e këshillit sipas të cilit, dokumenti kishte nevojë për saktësim, por për shkak se miratimi i këtij dokumenti nga pala shqiptare kërkon patjetër nënshkrimin e një dokumenti të tillë nga pala greke. Ky mendim u shpreh qartë dhe prerë nga pjesa dërmuese e anëtarëve të Këshillit Drejtues. Por prononcimet e tyre në faqet e shtypit janë në disa raste krejt ndryshe me atë çfarë deklaruan në sallën e mbledhjes apo çfarë më kanë shprehur ditën e nesërme. Është e trishtueshme të vëresh se si kolegë me një profil intelektual të spikatur frikësohen dhe tjetërsohen kur vjen puna për t&#146;u shprehur në një debat që ka të bëjë me një çështje &#147;greke&#148;. Përkundër impostimit atdhedashës të mëparshëm dhe retorikës patriotike, ligjërimi i tyre tjetërsohet në përputhje me standardet OJQ-iste të ligjërimit, gjë që megjithatë nuk arrin të fshehë kompleksin e thellë të inferioritetit, madje edhe të faktit se tashmë në Shqipëri ashtu si në Çekosllovakinë e pas &#145;68-ës apo si në të gjitha vendet gjysmë të pushtuara kemi arritur në një pikë ku njerëzit kanë frikë të mbrojnë hapur interesat e vendit të tyre dhe aspak frikë të mbrojnë hapur të drejtat e të huajve.

P.S. Një detaj pikaresk: Në këto 15 muaj të funksionimit të Këshillit Drejtues të RTSH-së, kryetari i tij z. Kiço Blushi dhe drejtori i përgjithshëm i RTSH-së z. Artur Zheji kanë qenë në të gjitha rastet kundërshtarë të paepur të njëri-tjetrit. Ishte kënaqësi t&#146;i shikoje një herë të vetme në konkordancë të plotë. Nuk e kanë kot grekët kur thonë se helenizmi është ideologji që bashkon. Shpresojmë që futja e kësaj shprehjeje këtu të jetë e papërshtatshme për rastin në fjalë


Shekulli

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Valter bejkova

Postuar mė 2-11-2004 nė 18:33 Edit Post Reply With Quote
HELENIZIMI SHQIPERISE KALON KUFIJTE....

Gjuha e grekërve në gjimnaze?!


Qeveria shqiptare ka rënë dakord edhe që të shqyrtojë mundësinë e futjes së gjuhës së grekërve si një nga gjuhët fakultative në shkollat e mesme të vendit. Brenda dy muajve që vijnë pas nënshkrimit të protokollit (prill 2003), në Athinë duhej të mblidheshin ekspertë shqiptarë dhe grekë për të shqyrtuar tekstet e shkollave. Bëhet fjalë për protokollin ose më saktë marrëveshjen e nënshkruar mes qeverisë shqiptare dhe asaj greke në 3 prill të vitit të kaluar për të shqyrtuar tekstet parauniversitare të historisë, letërsisë, ekonomisë etj. dhe për ti korrigjuar ato. Takimi i parë duhej të ishte bërë brenda majit të kaluar. Por Ministria e Arsimit ka deklaruar dje se ekspertët e dy vendeve akoma nuk janë takuar.

***
Pikën e shumëpërfolur të marrëveshjes firmosur prillin e kaluar, marrëveshje që i paraprin ndryshimeve të mundshme në tekstet shkollore, (ajo në fakt mban një emër shumë të bukur Mbi bashkëpunimin kulturor midis qeverisë së Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Republikës së Greqisë), e gjeni në kapitullin e dytë, me temë Arsimi tetëvjeçar, i mesëm dhe i vazhdueshëm. Më saktë, është pika 1.2.6 e këtij kapitulli. Palët do të ngrenë një komitet të përbashkët të ekspertëve, i cili do të takohet në Athinë brenda dy muajve nga nënshkrimi i këtij programi për të studiuar mënyrën e paraqitjes së historisë, gjeografisë, kulturës dhe ekonomisë së secilit vend me frymën dhe qëllimet e UNESCO dhe Këshillit të Evropës,-shkruhet fjalë për fjalë aty. Ministria shqiptare e Arsimit tha se ka piketuar specialistët që do të marrin pjesë në komitetin e përbashkët, por ende nuk ka përcaktuar numrin e saktë të tyre. Kërkesës së Shekullit për të ditur emrat e tyre
ose për të takuar ndonjë prej ekspertëve, zëdhënësi u përgjigj se ministria për momentin nuk mund të ofronte informacione të tilla.

***
Zyrtarisht, gjithçka duket në rregull, një marrëveshje si gjithë të tjerat. Por pala greke e ka interpretuar qartë atë çka do të ndodhë në kuadrin ligjor të këtij protokolli, gjatë një interviste që ministrja e Arsimit, Marjeta Janaku, ka dhënë të enjten e kaluar për stacionin televiziv NET. Kur pala shqiptare të jetë gati, ekspertët tanë do të shkojnë në Shqipëri me qëllim që të heqin nga librat e historisë, kryesisht të palës shqiptare, pasaktësitë dhe ngjarje të cilat helmojnë marrëdhëniet dypalëshe. Ka akoma ide për Shqipërinë e Madhe, - ka thënë ajo.

Gjuha e grekërve, gjuhë fakultative në shkollat e mesme!?

Në protokollin e sipërpërmendur, gjenden edhe disa pika të tjera interesante. Kështu në njërën prej tyre, thuhet se qeveria shqiptare ka marrë përsipër që të fusë gjuhën greke si njërën prej gjuhëve fakultative nëpër shkollat e mesme të vendit. Pala shqiptare do të shqyrtojë mundësinë e përfshirjes së gjuhës greke ndër gjuhët e tjera fakultative në shkollat e mesme, -shkruhet në pikën 1.3.5 të marrëveshjes. E thënë me qartë, ka shumë mundësi që pas disa kohësh, adoleshentët shqiptarë të mësojnë greqishten si gjuhë të huaj, ashtu siç tani mësojnë anglishten. Nuk kuptohet përse qeveria shqiptare e ka pranuar një gjë të tillë, kur dihet se greqishtja nuk është ndonjë gjuhë zyrtarisht e rëndësishme për komunikimin mes shteteve. Për më tepër, pala greke nuk ka firmosur gjëkundi se edhe ajo do të bëjë të njëjtën gjë dhe se do të shqyrtojë mundësinë që shqipja të mësohet si gjuhë fakultative në shkollat e Greqisë.

Nga ana tjetër, pala greke ka rënë dakord të shqyrtojë mundësinë e mësimit të gjuhës amtare nga fëmijët shqiptarë që ndodhen në Greqi me prindërit e tyre për arsye ekonomike. Formulimi ka qenë shumë i saktë dhe kur të vijë puna tek praktika, mund të nxjerrë shumë probleme sepse shumë shqiptarë emigrantë kanë deklaruar kombësi greke në vend të asaj shqiptare, për arsye nga më të ndryshmet. Kështu që në momentin kur kombësia është ndryshuar, nuk dihet cila do të përcaktohet si gjuhë amtare, shqipja apo greqishtja.

BULO: Historia nuk ndryshon sipas konjukturave politike Historian i njohur i letërsisë, njëkohësisht drejtor i Institutit Shqiptar të Gjuhësisë, Jorgo Bulo, deklaroi dje se në tekstet shkollore shqiptare nuk kishte të dhëna apo fakte që helmonin marrëdhëniet mes Greqisë dhe Shqipërisë. Më duket se deklarata e ministres greke ka një prirje të caktuar sepse unë nuk di që në tekstet tona të ketë ndonjë gjë që të helmojë marrëdhëniet dypalëshe. Unë nuk jam për ndryshime të historisë të diktuara nga konjukturat politike. Nëse për disa periudha kohe të caktuara, historia e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Greqisë nuk ka qenë shumë e mirë, kjo s&#146;do të thotë gjë. E vërteta e historisë duhet të respektohet, edhe sikur ajo të jetë e hidhur. Reagimi i Bulos vjen pas reagimeve të forta të disa prej autorëve shqiptarë të teksteve të historisë. Tre ditë më parë, Fatmira Rama, Gazmend Shpuza dhe Myzafer Korkuti deklaruan për Shekullin se e kishin shkruar historinë mes dy popujve mbështetur në fakte dhe të vërteta dhe se kurrë nuk kanë vuajtur nga nacionalizmi i tepruar.


SHEKULLI

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
DARDAN PEJA

Postuar mė 23-11-2004 nė 00:24 Edit Post Reply With Quote
TRADHETIA E RADHES E QEVERISE SOCIALISTE

Zbulohet tradhëtia: futja e greqishtjes është pranuar që më 1998


Shteti ynë ka pranuar që në vitin 1998 futjen e greqishtes si një nga gjuhët fakultative nëpër gjimnazet shqiptare. Edhe pse vendi fqinj nuk ka firmosur gjëkundi të njëjtën gjë. Në një kohë kur mendohej se kjo pikë e protokollit për bashkëpunimin kulturor mes dy vendeve është pranuar për së pari në vitin 2003, "Shekulli" ka në duar një kopje të protokollit të vitit 1998. Me firmën e ministrit të atëhershëm të Arsimit, Ethem Ruka, është pranuar zyrtarisht që greqishtes t´i krijoheshin mundësitë e futjes si gjuhë fakultative (përkrah anglishtes dhe frëngjishtes) nëpër shkollat e mesme shqiptare. Në fakt, vetëm 17 ditë më parë Ruka ka deklaruar për gazetën se ai e kishte kundërshtuar fort një pikë të tillë, futja në protokoll e së cilës ishte kërkuar po aq fort nga pala greke. Dalja në dritë e këtij dokumenti, i cili u mor në Ministrinë e Arsimit, vë në pikëpyetje deklaratën e 3 nëntorit të ministrit të tanishëm të Mjedisit, asokohe, ministër i Arsimit. Pikëpyetja bëhet edhe më e madhe kur Ruka nuk ka pranuar të japë ndonjë shpjegim ndaj dokumentit të vitit 1998, i cili i është dorëzuar nga "Shekulli" rreth dy javë më parë.

***
Në datën 4 nëntor, në faqet e gazetës u botua një artikull, në të cilin Ethem Ruka thoshte se nuk kishte pranuar të firmoste futjen e greqishtes nëpër gjimnazet shqiptare. "Shekulli" e sheh të nevojshme të sqarojë lexuesit se që atë ditë, disa minuta pas dhënies së kësaj deklarate, është kërkuar një kopje e protokollit të vitit 1998, në Ministrinë e Arsimit. Në arkivën e së cilës ajo edhe gjendej. Por kopja u dha 6 ditë më vonë, pa caktuar që në fillim ndonjë afat të saktë pritshmërie.

Dy javë më parë, Ministria e Arsimit dha të fotokopjuara disa pika të protokollit firmosur në vitin 1998. Mes tyre, krejt ndryshe nga ajo çka kishte deklaruar ministri Ruka, ndodhej edhe pika ku shteti shqiptar "pranon të shqyrtojë mundësinë e përfshirjes së gjuhës greke ndër gjuhët e tjera fakultative në shkollat e mesme". Protokolli është firmosur në 4 nëntor 1998. Në një pikë tjetë të dyja vendet kanë rënë dakord që të ngrejnë një grup të përbashkët ekspertësh për rishikim e mënyrës se si është shkruar historia mes dy shteteve në tekstet shkollore si të Greqisë ashtu edhe të
Shqipërisë. Protokolli i 1998, për këto dy pika, është krejt i ngjashëm me atë të vitit 2003.

***
Sapo u shti në dorë dokumenti i lartpërmendur i protokollit të vitit 1998, një kopje e tij është dorëzuar menjëherë në Ministrinë e Mjedisit. Ishte data 8 nëntor, 13 ditë më parë. Kopja u çua në mënyrë që ministri Ruka të shihte me sytë e vet në ishte ai protokolli që kishte firmosur në vitin 1998? A i qëndronte ende deklaratës që kishte dhënë vetëm 5 ditë më parë, në 3 nëntor, në të cilën thoshte se kishte kundërshtuar futjen e greqishtes si një nga gjuhët fakultative në shkollat shqiptare? Edhe pse u prit përgjigja e ministrit, edhe pse nëpërmjet zyrës së tij të shtypit iu kërkuan vazhdimisht takime, edhe pse u telefonua pa përgjigje nga gazeta, deri tani Ruka nuk ka dhënë asnjë shpjegim për kopjen e protokollit të vitit 1998. Përgjigja e tij pritet që prej 13 ditësh.

PAK HISTORI
Në 3 orill 2003, qeveria shqiptare firmosi në Athinë, bashkë me atë greke protokollin "Mbi bashkëpunimin kulturor midis qeverisë së Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Republikës së Greqisë". Në një nga pikat e këtij protokolli shkruhej se do të ngrihej një komitet i përbashkët ekspertësh i cili do të shqyrtonte mënyrën se si ishte trajtuar historia mes dy shteteve në tekstet shkollore 28 tetor 2004 Ministrja greke e Arsimit, Marjeta Janaku, jep një intervistë për stacionin televiziv grek NET. Ajo deklaron se sapo pala shqiptare të ishte gati, Athina do të dërgonte në Tiranë një grup ekspertësh "me qëllim që të heqin nga librat e historisë, kryesisht të palës shqiptare, pasaktësitë dhe ngjarje të cilat helmojnë marrëdhëniet dypalëshe. Ka akoma ide për Shqipërinë e Madhe", - ka thënë ajo.

30 tetor 2004
"Shekulli" boton fakte që vërtetojnë se mes dy shteteve ishte rënë dakord për ngritjen e një komiteti të tillë, por historianët, ata që kishin shkruar tekstet shqiptare, nuk dinin asgjë. Aq më pak dinin ata për anëtarët e grupit të ekspertëve që do të caktoheshin nga Ministria e Arsimit. Nga ana tjetër, historianët këmbëngulin se në tekstet e tyre nuk kishte asgjë që të helmonte marrëdhëniet shqiptaro-greke.

1 nëntor 2004
"Shekulli" publikon edhe një pikë tjetër të protokollit, atë me numër 1.3.5, në kapitullin e dytë. Qeveria shqiptare kishte rënë dakord që të shqyrtonte mundësinë e futjes së greqishtes si një nga gjuhët e huaja fakultative në shkollat e mesme shqiptare. Nga ana tjetër, pala greke nuk kishte firmosur asnjë pikë ku të zotohej për të njëjtën gjë, pra që edhe ajo do të shqyrtonte mundësinë që shqipja të futej në gjimnazet greke si gjuhë fakultative.

4 nëntor 2004
Ministri i Mjedisit Et´hem Ruka deklaroi se ai nuk kishte pranuar që në protokollin mes dy vendeve të futej pika ku pala shqiptare zotohej të krijonte mundësitë për futjen e greqishtes si një nga gjuhët fakultative në shkollat e mesme shqiptare. Ishte viti 1998 dhe Ruka asokohe ishte ministër i Arsimit. Në deklaratën e dhënë për "Shekullin" ai shtoi se në protokollin "Mbi bashkëpunimin kulturor midis qeverisë së Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Republikës së Greqisë", firmosur atë vit, kjo pikë nuk përshihej 17 ditë më parë Çfarë tha ministri Ruka në "Shekullin" e 4 nëntorit2004: Një protokoll i tillë bashkëpunimi, sipas Rukës, është kërkuar nga pala greke. Bisedimet në Athinë do të arrinin shpejt në një pikë të nxehtë. Në kuadrin e bashkëpunimit, pala greke propozoi një pikë ku kërkohej që gjuha e tyre të futej si një nga gjuhët e huaja fakultative në shkollat e mesme të Shqipërisë. "Ky propozim nuk na pëlqeu dhe nuk na u duk me vend, kështu që ne bëmë një kundërpropozim: do të binim dakord që të lejonim futjen e greqishtes nëpër gjimnazet e Shqipërisë, nëse edhe Greqia do të bënte të njëjtën gjë në shkollat e veta të mesme. Për këtë, të dyja palët do të përcaktonim një numër të njëjtë, le të themi X kilometrash brenda kufijve të secilit shtet, në sipërfaqen e së cilit do të zbatohej kjo marrëveshje reciproke. E bëmë këtë propozim jo në ajër, por duke u bazuar në një dokument, protokollin e Evropës për vendet ndërkufitare. Një pikë e së cilit parashikon marrëveshje të tilla mes fqinjësh",-tha dje Ruka.

Për palën greke, kjo ishte e papritur. Sipas ministrit, ata e kundërshtuan fort këtë kundërpropozim të shqiptarëve. Meqë edhe këta të fundit nuk pranuan futjen e greqishtes si gjuhë fakultative në shkollat e mesme të Shqipërisë, propozimi i grekëve nuk u nënshkrua. Sipas Rukës, protokolli që u firmos në 1998, nuk e përmbante një pikë të tillë.

***
Sa për pikën tjetër, mbi të cilën është debatuar gjerë në media ditëve të fundit, atë që parashikon ngritjen e një komiteti të përbashkët ekspertësh për shqyrtimin e mënyrës se si është paraqitur historia mes dy shteteve nëpër tekstet shkollore si të Greqisë, ashtu edhe të Shqipërisë, Et´hem Ruka thotë se ajo bënte pjesë në protokollin e nënshkruar në 1998. "Pas firmosjes, ramë dakord që fillimisht secila palë të caktonte nga një profesor të njohur të historisë për të rishikuar tekstet e veta, duke rënë dakord se bëhej fjalë thjesht për shqyrtim faktesh dhe jo për ndryshim të së vërtetës historike. Dhe kështu bëmë. Pala greke caktoi një profesor, dhe ne po ashtu. Por tani nuk më kujtohet emri i tij. Profesori shqiptar i pa me kujdes tekstet tona, por ku arriti puna tek tragjedia e Çamërisë, pala greke nuk e pranonte këndvështrimin tonë".

Përplasja për çështjen e Çamërinë, cilësuar nga historianët tanë si një spastrim i mirëfilltë etnik, madje si i pari i llojit të vet pas Luftës së Dytë Botërore, solli ngrirjen e procesit të shqyrtimit të teksteve. Grekët këmbëngulnin se i shihnin çamët si bashkëpunëtorë të nazizmit dhe fashizmit, kurse pala shqiptare, si viktima të një tragjedie. Çështja e ngritjes së komitetit të përbashkët të ekspertëve, firmosur që në 1998, asnjëherë nuk pati ndonjë të re, sipas ministrit të atëhershëm të Arsimit. Sipas tij, për sa kohë që qëndroi në atë post (deri në vitin 2002), ekspertët e të dyja vendeve nuk u takuan kurrë.

SHEKULLI

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
AGRON RUMI

Postuar mė 20-2-2005 nė 19:19 Edit Post Reply With Quote
Kumari shqiptar tani flet greqisht

Vazhdimësia e gllabërimit të ekonomisë shqiptare nga fqinjët tanë grekë, ka vazhduar edhe më me kualifikimin e dy kompanive për hapjen e kazinosë së parë në Tiranë. E ndërsa gati dy të tretat e Prodhimit të Brendshëm Bruto shkon tek firmat me këtë “nacionalitet”, kjo ishte e pamjaftueshme, pasi ajo që kishte mbetur duhej të plotësohej edhe nga paratë e kumarxhinjve “të thekur” shqiptarë. Është hedhur ideja se kazinoja e parë do të hapet tek Parku Rinia dhe pikërisht tek “Taivani”. Gjithashtu flitet se fituesi ishte zgjedhur që më parë, i cili është kompania Hyatt Regency Hotel & Tourism Hellas, kompani kjo e lidhur ngushtë me interesat e klaneve brenda qeverisë.Deri para dy ditësh, kërkesat për hapjen e një kazinoje, të paktën kishin një shtrirje gjeografike deri në Amerikë, dje kureshtja e pronarit të ri të kazinosë u gjysmëshua. Dy kompanitë greke, Club Hotel Loutraki S.A dhe Hyatt Regency Hotel & Tourism Hellas S.A janë kualifikuar për të vazhduar garën për hapjen e kazinosë së parë në Tiranë. Lajmi u bë i ditur dje nga Ministria e Financave, sipas të cilës “dy subjektet e tjera konkurruese, respektivisht Rozafa Casino Sh.a dhe Royal Palace Casino L.T.D, Nevada, USA u skualifikuan për vazhdimin e konkurrimit në fazën e dytë, për shkak të paraqitjes pjesore të dokumentave të kërkuara në vendimin e Këshillit të Ministrave”. Skualifikimi është bërë nga Komisioni i Vlerësimit të Kërkesave për Kazinotë në bazë të dokumentave të paraqitura. Njoftimi për marrjen pjesë në këtë garë është botuar në gazetën Financial Times para një muaji, duke lënë në këtë mënyrë një kohë shumë të shkurtër për pjesmarrje edhe nga firmat e tjera. Në datën 17 në Ministrinë ë Financave është zhvilluar faza e parë e këtij procesi, i cili parashikonte marrjen në dorëzim dhe hapjen e dokumentacionit të sjellë prej katër kompanive.
Dy kompanitë greke, një amerikane dhe një shqiptare kanë dorëzuar pranë komisionit, secila nga tre zarfa, ashtu siç ishte kërkuar nga qeveria shqiptare në letrën e interesit. Ministri i Financave, në varësi të ligjit “Për kriteret e Dhënies së Lejes për Lojrat e Fatit, Kazinotë dhe hipodromet”, së bashku me propozimin e Komitetit të Lojrave të Fatit do t’i japë lejen grekëve për një periudhë 15 vjeçare. Po sipas ligjit, kompania duhet të garantojë në çdo rast fituesit e lojrave në kazino, gjë që nënkupton se duhet të ketë ngurtësuar në një llogari të veçantë bankare një shumë prej 30 milionë lekësh, e cila zhbllokohet vetëm me urdhër të Ministrit të Financave, pas deklarimeve të bëra nga organet tatimore për shlyerjen e detyrimeve nga organizatorët. Ndër kriteret më të rëndësishme që do të përcaktojnë edhe fituesin janë planzhvillimi nga pikpamja turistike e zonës ku do të ushtrohet kjo veprimtari si dhe përvoja e subjektit në fushën e kazinove apo të lojrave të fatit. Gjithsej janë parashikuar të hapen edhe katër kazino të tjera, kryesisht në qytete bregdetare, në Durrës, Vlorë, Sarandë dhe Velipojë.

SOT

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
<<  1    2  >>
Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.4604731 sekonda, 50 pyetje