Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Zgjedhjet ne SHBA 2002
Goni

Postuar mė 8-11-2002 nė 19:50 Edit Post Reply With Quote
Zgjedhjet ne SHBA 2002

Sic dini para disa ditesh u mbajten zgjedjet ne mbare Ameriken ne te cilen partia Republikane e Bushit korri nje fitore qe tejkaloi te gjitha parashikimet. Republikanet morren nen kontroll Senatin, konsoliduan kontrollin e Kongresit, dhe dolen mjaft mire ne garat per Guvrernatore.

Sa na perket neve shqiptareve 2 veshtrime:

A. Gati te gjithe anetaret qe merren me avancimin e ceshtjes shqiptare ne kongresin Amerikan, ("Albanian Issues Caucus"), korren fitore dhe u zgjodhen perseri. Ato jane:

R- Republikan
D- Demokrat

Fituan:
=====

1. Congressman Mark Steven Kirk (R-IL)
2. Congressman Martin Frost (D-TX)
3. Congresswoman Sue Kelly (R-NY)
4. Congresswoman Nita Melnikoff Lowey (D-NY)
5. Congressman Jose Serrano (D-NY)
6. Congressman Eliot Engel (D-NY)
7. Congressman Peter T. King (R-NY), Elected
8. Congressman Edolphus Towns (D-NY)
9. Congressman Michael R. McNulty (D-NY)
10. Congressman Steven R. Rothman (D-NJ)
11. Congressman Donald M. Payne (D-NJ)
12. Congressman Tom Lantos (D-CA)
13. Congressman Dana Rochrabacher (R-CA)
14. Congressman Sander Levin (D-MI)
15. Congressman John Olver (D-MA)
16. Congressman James P. McGovern (D-MA)
17. Congressman Jim Moran (D-VA)

Humbi:
=====
18. Congressman James H. Maloney (D-CT)


B. Gjate transmetimit te zgjedhjeve ne TV, verejta edhe nje fenomen qe me beri pak kurajoz, pashe shume emra serbe nder kandidatet per poste te ndryshme qofte per senat, kongres ose guvernatore.

Munda sadopak te gjej do informata ne interenet dhe emrat e tyre po i jap me poshte:

1. Kovatchevich, Miro Drago (Constitution) , Minnesota, Senate, Humbi
2. Rod R. Blagojevich (D) , Governor, Illinois, Fitoi
3. George P. Radanovich (R) , California, Kongres, Fitoi
4. Nicholas M. Duric (R) Illinois, Kongres, Humbi
5. Stevan Drobac, Jr. (D), Pennsylvania, Kongres, Humbi
6. Anton Srdanovic (R) , New York, Kongres, Humbi
7. John Milkovich (D), Louisiana, Kongres, Humbi

Shihet nje mentalitet i serbo-amerikaneve per te marre pjese aktive ne jeten politike te Amerikes.
Ne kete aspekt, neve shqiptaro-amerikanet jemi shume prapa. Pervec Joseph Diouguardit (me prejardhje arbereshe) qe ishte kongresmen disa vite, dhe Ilir Zherkes qe punoi ne administraten e Klintonit per nje kohe te shkurter, ne nuk kemi shqiptare ne politike (nese dikush di per ndonje person tjeter qe une nuk di, atehere korrigjimi eshte i mireseardhur).

Arsyet per kete pasivitet mund te jene te shumta dhe kerkojne nje analize me te thelle.

Te fala,

Agroni

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 9-11-2002 nė 13:52 Edit Post Reply With Quote
Shume te faleminderit per keto informime.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.0747859 sekonda, 26 pyetje