Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Evropa po bashkohet
Eni_P

Postuar mė 13-11-2002 nė 16:06 Edit Post Reply With Quote
Evropa po bashkohet

Nëse procesi i stabilizim-asocimit zhvillohet sipas dinamikës së hartuar, Maqedonia, sikurse vendet tjera nga Ballkani Perëndimor, familjes evropiane do t`i bashkangjitet nga fillimi i dekadës së ardhshme. Ky zgjerim më i madh në historinë e konstruksionit evropian do ta rrisë numrin e qytetarëve në BE prej 380 milionëve të tanishëm, në 455 milionë. Qiproja, Malta, Çekia, Sllovakia, Hungaria, Polonia, Sllovenia, Estonia, Lituania dhe Letonia në vitin 2004 do të duhej të bëhen anëtare të plotëfuqishme të familjes evropianeIa hapëm dyert zgjerimit historik të Bashkimit, shprehet kryesuesi i Këshillit Evropian dhe kryeministër i Mbretërisë së Danimarkës, Andreas Rasmunsen, duke e ndarë në këtë mënyrë mendimin edhe me liderët tjerë evropianë të cilët e shprehën kënaqësinë e tyre të pafshehur me fundin e ndarjes artificiale të kontinentit gjatë luftës së ftohtë 50 vjeçare.


Në samitin e BE-së të mbajtur më 25 tetor në Bruksel, shefat e shteteve dhe qeverive të 15 vendeve anëtare i tejkaluan edhe pengesat e fundit për zhvendosjen historike të kufijve të Bashkimit.


Pengesat dhe mosmarrëveshjet të cilat ekzistonin ndërmjet pesëmbëdhjetë vendeve anëtare të BE-së lidhur me financimin e procesit të zgjerimit janë tejkaluar me kompromisin e propozuar nga Danimarka, si kryesuese aktuale e BE-së.


Sipas këtij propozimi, pesëmbëdhjetëshi u pajtua që në vitin 2004 t`u ndihmojnë anëtareve të reja me ndihmë të drejtpërdrejtë financiare e cila do të jetë në lartësi prej 25 për qind nga shuma të cilën tani e marrin anëtaret.


Kjo shifër gradualisht do të ishte rritur. Sipas dinamikës së përcaktuar, veçmë në vitin 2005 përqindja do të ishte rritur në 30 për qind, në vitin 2006 në 35 për qind, në vitin 2007 në 40 për qind, me qëllim që gradualisht, deri në vitin 2013, anëtaret e ardhshme të marrin ndihmë të barabartë direkte financiare sikurse pesëmbëdhjet anëtaret aktuale të BE-së.


Ky vendim nënkupton që negociatat për anëtarësim të përfundojnë në Samitin e BE-së në Kopenhagë më 12 dhe 13 dhjetor, pastaj solemniteti i nënshkrimit të marrëveshjes për pranim do të kishte pasuar në prill të vitit të ardhshëm në Athinë, pas çka do të pasonte ratifikimi i marrëveshjes nëpër parlamentet e vendeve anëtare, si dhe në ato të vendeve kandidate për anëtarësim.


Me vendimin e Këshillit Evropian në Bruksel më 25 tetor, BE-ja u angazhua që t`u ndihmojë Bullgarisë dhe Rumanisë me qëllim që në vitin 2007 edhe ato të bëhen anëtare të plotëfuqishme.


Pesëmbëdhjetëshi, po ashtu e shprehu edhe vullnetin e vet që Qiproja të integrohet i bashkuar. Për këtë qëllim turqve qipriotë u janë ofruar 206 milionë euro për periudhën prej vitit 2004 e deri në vitin 2006 me qëllim që të inkurajohen në gjetjen e zgjidhjes së duhur politike për bashkimin e ishullit.


Sa i përket Turqisë, e cila po ashtu është kandidate për anëtarësim, Këshilli Evropian në Bruksel e pranoi progresin e bërë në këtë vend në planin e demokratizimit, por iu shmang fiksimit të datës së fillimit të negociatave. Sipas burimeve diplomatike në Bruksel, nuk përjashtohet mundësia që Samiti i BE-së në Kopenhagë në fund të këtij viti të marrë vendim në të cilin do të saktësohet dita kur turqit do t`i fillojnë negociatat.


Lidhur me vendet e Ballkanit Perëndimor, në të cilat bën pjesë edhe Maqedonia, ato janë, siç është e njohur, në procesin e stabilizim-asocimit, i cili i definon si kandidatë potencialë për anëtarësim në BE. Suksesi dhe rezultatet nga ky proces janë edhe parakushti që edhe ata t`i fillojnë negociatat për anëtarësim të plotëfuqishëm. Sipas më shumë analizave relevante, nëse procesi i stabilizim-asocimit është duke u zhvilluar sipas dinamikës së hartuar, Maqedonia, sikurse edhe vendet tjera nga Ballkani Perëndimor, do t`i bashkangjiten familjes së madhe evropiane nga fillimi i dekadës së ardhshme.


Procesi i zgjerimit të BE-së drejt Evropës lindore dhe qendrore filloi kur shefat e shteteve dhe qeverive të BE-së në vitin 1993 në Kopenhagë i hartuan kriteret sipas të cilave një vend prej ish-bllokut komunist mund t`i bashkëngjitet familjes evropiane. Këto të ashtuquajtura Kritere të Kopenhagës kërkuan: stabilitet, ekonomi të tregut e aftë që t`i përgjigjet konkurrencës në tregun e BE-së; dhe kapacitete që të pranohen dhe implementohen obligimet që i miraton BE-ja. Në Samitin e BE-së në Helsinki në vitin 1999 si kusht është shtuar edhe nevoja e zgjidhjes së të gjitha mosmarrëveshjeve kufitare me vendet fqinje.


Vendet e ish-bllokut komunist në Evropë, pa dyshim i pranuan këto kritere. Dinamika e adaptimit të shoqërive, në pajtim me këto kritere, e përcakton edhe dinamikën e anëtarësimit të tyre të plotëfuqishëm në familjen evropiane të popujve, strukturat e të cilave e garantojnë paqen, sigurinë dhe prosperitetin e tërë kontinentit.


-------------------------------------
Etapat historike të procesit të zgjerimit


1950
- Deklarata e Robert Shumanit në të cilën janë përfshirë parimet e integrimeve evropiane;


1957
Belgjika, Luksemburgu, Holanda, Gjermania, Italia dhe Franca e nënshkruan Marrëveshjen e Romës për themelimin e Unionit Ekonomik Evropian (UEE);


1973
Danimarka, Irlanda dhe Britania e Madhe i bashkangjitën UEE-së;


1981
Greqia bëhet anëtare e UEE-së;


1986
Spanja dhe Portugalia i bashkangjiten familjes evropiane;


1995
Anëtare të plotfuqishme të BE-së bëhen Austria, Finlanda dhe Suedia.


marre nga revista Lobi

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Eni_P

Postuar mė 19-11-2002 nė 10:53 Edit Post Reply With Quote
Ministrat e Jashtëm të BE-së diskutojnë me homologët e 10 vendeve kandidate për anëtarësim

BE debaton mbi një paketë të diskutueshme financiare

Ministrat e Jashtëm të vendeve të Bashkimit Evropian janë takuar dje me homologët e tyre të 10 vendeve kandidate për të diskutuar në lidhje me datën e mundshme të 1 majit 2004, që do t'i hapë rrugë zgjerimit historik të bllokut perëndimor. Gjatë këtij takimi, ministrat e Jashtëm shqyrtuan gjendjen e negociatave të hyrjes, që do të përfundojnë në më pak se një muaj në samitin e Kopenhagës. Më pas, ata debatuan mbi një paketë të diskutueshme financiare në lidhje me zgjerimin e vendeve anëtare në BE. Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerimin, Guenter Verheugen paralajmëroi vendet kandidate që të mos rrinin në pritje të koncesioneve thelbësore nga Bashkimi Evropianm përsa i përket bujqësisë, fondeve rajonale dhe kontributet financiare të anëtarëve të rinj në buxhetin e bllokut perëndimor. "Dëshiroj të theksoj se hapësira për negociatam në këtë rast është e kufizuar", u deklaroi ministrave të Jashtëm komisioneri Verheugen. Gjithashtu, ai ka shtuar më tej, se "ne jemi në prag të ribashkimit historik të Evropës dhe ka ardhur koha që ne t'u japim fund negociatave në mënyrë konstruktive dhe të dobishme". Por, përpara fillimit të bisedimeve, vendet kandidate bënë të njohura disa nga qëndrimet e tyre, duke theksuar se shpresonin që ministrat e Bashkimit Evropian do të tregoheshin më fleksibël. "Shpresoj se ne do të shohim më shumë fleksibilitet nga ana e Bashkimt Evropian në këto negociata", deklaroi ministrja polake për Integrimin Evropian, Danuta Huebner. Vendet kandidate që presin të anëtarësohen në Bashkimin Evropian në vitin 2004 janë Qiproja, Republika Çeke, Estonia, Hungaria, Letonia, Lituania, Malta, Polonia, Sllovenia dhe Sllovakia.

Re. Po.

gazeta55

“non solum sibi vivere, sed et aliis proficire”

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Eni_P

Postuar mė 29-11-2002 nė 16:35 Edit Post Reply With Quote
29.11.2002


Turqia dhe Bashkimi Europian
Qeveria e re turke po nxiton per te hartuar dhe miratuar brenda 12 Dhjetorit reforma rradikale per te drejtat e njeriut. Nepermjet saj ajo shpreson te siguroje nje date te sakte per fillimin e bisedimeve per anetaresim ne rradhet e BE.

Partia e Drejtesise dhe Zhvillimit, e cila i fitoi bindshem zgjedhjet parlamentare, po e kerkon me insistim caktimin e nje dite per fillimin e bisedimeve. Lideri i saj Taip Erdogan zhvilloi nje udhetim te gjate neper te gjitha kryeqytetet europiane. Ai u perpoq t'i binde bashkebiseduesit e vet se Ankaraja eshte e vendosur qe ti plotesoje te gjithe kushtet per tu anetaresuar me pas ne rradhet e ketij organizmi.

Nxitimi i Turqise lidhet pra me daten 12 Dhjetor, kur ne Kopenhage te Danimarkes do te mblidhen lideret e Bashkimit Europian. Por nje gje e tille nuk do te jete e lehte dhe kjo per aresyen se ata jane shprehur mese nje here se Turqia ende nuk i ka mbushur kriteret e anetaresimit. Ata deshirojne gjithashtu qe Ankaraja te insistoje prane zyrtareve te Qipros turke per ta zgjidhur ceshtjen e Qipros dhe problemet qe kane te bejne me mbrojtjen ushtarake te kontinentit.

Perpjekjet e partise se re ne pushtet per te marre masa rradikale kontrastojne dukshem me vitet e hezimit qe i karakterizoi qeverite e tjera paraardhese. Kjo pakete, e cila ende nuk eshte finalizuar, mendohet se do te kaloje per shqyrtim dhe miratim ne parlament diten e marte. Kryeministri i ri Abdullah Gyl shtoi se ai do ta " trondise Europen " me permbajtjen e paketave te reformave. Por, megjithate, vendit i duhet shume pune per ta hequr tej reputacionin e vet per vrazhdesine e policise dhe dhunimin e te drejtave te njeriut.

Pikerisht ne kete kuader Zevendes Kryeministri Ertugrul Jalcinbajir deklaroi se perpara deputeteve te parlamentit do te parashtrohet nje pakete teper ambicioze reformash. Ne to perfshihen nje numer masash per zgjerimin e lirise se shprehjes, vendosjen e sanksioneve kunder tortures. Po ashtu parashikohet qe nepermjet tyre te veshtiresohet procesi juridik i nxjerrjes jashte ligjit te partive politike.

Por jeta politike turke, po perjeton edhe nje tjeter anomali. Keshtu lideri i partise fitimtare Taip Erdogan eshte i ndaluar nga Gjykata per te qene deputet dhe anetar i qeverise. Por kjo parti ne perpjekjet e saj reformatore po perpiqet te beje ndryshime edhe ne kete drejtim. Ne kete kuader sipas te dhenave me te fundit ajo do te kete edhe perkrahjen e opozites. Ne rast se finalizohet nje gje e tille atehere Erdogan do te marre ne dore frenat e administrates shteterore duke u bere kryeminister i Turqise.

DW2002

“non solum sibi vivere, sed et aliis proficire”

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Eni_P

Postuar mė 23-1-2003 nė 11:45 Edit Post Reply With Quote
D'Esten kritikoi propozimin e fundit gjermano-francez

PARIS: Presidenti i Konventës së BE, Valeri Zhiskar d'Esten e ka kritikuar propozimin e fundit gjermano-francez për ta kryesuar BE me dy presidentë. Propozimi që presidenti i komisionit të BE të zgjidhet nga Parlamenti Evropian mund të çojë në një politizim të komisionit, i tha Zhiskar De Esten gazetës së Parisit, "Le Figaro". Konventa Evropiane diskutoi dje për herë të parë për reformën ndërkombëtare të Bashkimit Evropian.

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
mistiku

Postuar mė 24-1-2003 nė 07:09 Edit Post Reply With Quote
Evropa për fat të keq tonin ka qenë njerkë, të mos them e poshter për ne.
Po ua jap një strofë që ka lënë Fishta i Madh:

- Hej Europë kurva e Motit
Si ire hasha besës Zotit
A kështu qenka shenja e qytetnisë
Me nda tokat e Shqypnisë
E me ua dhan këlyshëve të Rusisë...-

Vërtetë Evropa nuk na ka dashtë, nuk na do dhe nuk di a do na dojë!? Ajo ka qenë e ndikuar nga Ruset, dhe gjithmon ka mbajtur anen e armiqëve tanë. Ka edhe përjashtime, disa politikanë evropianë na duan por janë pak. Më së shumti kanë derguar në trojet tona personalitete të majtë e të kompromentuar në vendet e tyre. Ju kujtohet Hakerupi, edhe të tjerë në Shqipëri, që janë korruptuar nga komunistet, dhe më shumë kanë ngatrruar se zgjidhë probleme. Edhe Shtajneri është i majtë, dhe pengon, duke përkëdhelur serbet, duke mos nënshkruar ligjet që i kanë hartuar ekspertet ndërkombëtar e i ka pru Parlamenti i Kosovës. Ka tërhequr policët e ShPK shqiptarë nga veriu i Mitrovicës, serbet, marrin donacione të majme, nuk paguajn rrymen, ujin e si duket as telefonat.
Shpëtimi ynë është duke u lidhur shumë më shumë me SHBA, por edhe me u integruar në Evropë, por me dinjitet, duke respektuar veten dhe interesat kombëtare!

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Eni_P

Postuar mė 28-1-2003 nė 13:34 Edit Post Reply With Quote
Si mund te lidhemi me Ameriken kur paresor ne ketokohe po duket se eshte integrimi europian?

“non solum sibi vivere, sed et aliis proficire”

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
burimuji

Postuar mė 12-2-2003 nė 22:34 Edit Post Reply With Quote
alker's World: United Europe, really?
By Martin Walker
UPI Chief International Correspondent

From the International Desk
Published 2/12/2003 7:00 AM

WASHINGTON, Feb. 12 (UPI) -- The most enduring foreign policy principle of
the United States, which has lasted longer than the 40-year strategy of
"containment" against the former Soviet Union, has been its unswerving
support for a united Europe. The integration of the European continent,
despite the potential for economic rivalry and despite the regular
irritations of Paris, has always been deemed to be in the American national
interest.

Just eight months ago in Berlin, President George W. Bush assured the German
Bundestag that America's backing for Europe was unchanged. Just as the first
President Bush, in the months before the fall of the Berlin Wall, had called
for "a Germany whole and free in a Europe whole and free," so the second
President Bush continued the grand tradition.

"When Europe grows in unity, Europe and America grow in security," Bush told
the Bundestag, praising the euro currency and the development of Europe's
ever closer union.

"In all these steps, Americans do not see the rise of a rival, we see the
end of old hostilities."

Maybe it's time for a rethink.

Assume that the European Union continues on track with its enlargement to 25
countries and a population approaching 500 million. Assume further that the
euro currency zone continues to hold together and that the Europeans
overcome their customary differences and truly develop "a common foreign and
security policy."

Assume moreover that the EU's fledgling Reaction Force grows from its
current modest target of 60,000 troops into a serious European army, with a
defense budget for credible military power.

Assume, as a result, that the United States finally faces the one other body
on Earth that can within the decade confront Washington with the prospect of
a strategic competitor, with the wealth and technologies and nuclear weapons
to match. Would it be a comfortable prospect for future American
administrations to see such a Europe echo the policies on Iraq exhibited by
Paris and Berlin today?

It is easy to dismiss such fears. Berlin and Paris do not speak for Europe.
They do not even agree among themselves. Germany's Chancellor Gerhard
Schroeder says his country will not take part in military action against
Iraq, even if the U.N. Security Council approves it.

French President Jacques Chirac carefully holds open the action of joining a
military coalition against Saddam Hussein, and has even ordered his nation's
one aircraft carrier, the Charles De Gaulle, on alert for possible
deployment. (German newspapers warn Schroeder almost daily that Chirac will
join the war at the last minute and leave the Germans in lonely humiliation;
so much for Franco-German solidarity.)

Moreover, the governments of Britain, Spain, Portugal, Italy, Holland,
Denmark and most of the new members of NATO and the EU, (who learned in
their years under the Soviet heel who their real friends were) have backed
the American line. Even the Irish, who still refuse to join the NATO that so
long buttressed their right to remain neutral, are offering their Shannon
airfield for U.S. military aircraft.

These are comforting realities, which will be trotted out to calm those who
fear the end of the Atlantic alliance. And yet the underlying political
fact, as expressed in opinion polls across Europe, is that Chirac and
Schroeder appear to be speaking for a great many more Europeans than is
British Prime Minister Tony Blair.

Monday's Forsa poll found 57 percent of Germans agreeing with the statement
"the U.S. is a nation of warmongers." Britain's Channel 4 had a poll Tuesday
that asked who is the biggest threat to world peace; 32 percent of Blair's
voters answered the United States and only 23 percent said Iraq.
The Bush administration is almost certainly going to war, with British
backing. And the bulk of the European NATO allies will go along -- this
time. But Europe's capitals are assessing the draft of a new EU constitution
that has just landed on their desks from former French President Valery
Giscard d'Estaing, who heads the current European Convention.
The draft calls, in effect, for the EU to become the United States of
Europe, and Article 10 says: "The Union shall have competence to coordinate
the economic policies of the member States ... to define and implement a
common foreign and security policy, including the framing of a common
defense policy."

That means Britain, France, Italy and the rest can forget about their
foreign, defense and finance ministers. Europe will run those portfolios.
Future U.S. administrations will face a united European front, and that
future Europe is more likely to reflect the growing anti-Americanism in
current opinion polls than the solid support of a Blair.

Looking at the current mood of Europeans, is a united Europe something the
Bush administration still wants to support?

Copyright © 2001-2003 United Press International

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
mistiku

Postuar mė 12-2-2003 nė 23:50 Edit Post Reply With Quote
Eni_P! Mund të lidhemi duke forcuar sa më shumë lidhjet me SHBA, në të gjitha fushat e mundshme. Duke u konsultuar, duke ofruar punë për kompanitë amerikane, si në aerotransport, energji, turizem telekomunikacion etj. Nuk jam kundër integrimit në Evropë. Duhet të integrohemi, por jo siç bën regjimi kuisling i Tiranës, duke u lidhur më së shumti me Greqinë e Serbinë, që kanë qenë, janë e edhe për do kohë do jenë ata që do dëshirojmë që të jemi sa më shumë të dobët. Jemi duke u bërë koloni e grekëve.
View User's Profile View All Posts By User U2U Member
mistiku

Postuar mė 12-2-2003 nė 23:52 Edit Post Reply With Quote
Në vend të fjalës së shkruar dëshirojmë duhet fjala dëshirojnë. Më falni!
View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Eni_P

Postuar mė 14-2-2003 nė 09:15 Edit Post Reply With Quote
Mendimi im, eshte se Shqiperia si vend i vogel nuk ka ç'i duhet te pozicionohet me deklarata tip "jemi aleate me SHBA" apo "aleate me BE".

Nje pozicion asnjeanes dhe shikimi i interesave tona per te rimekembur vendin do ishte ku e ku me mire se sa pozicionime ne nje "arene gladiatoresh boteror"

Shqiperia ne fushen e marredhenieve nderkombetare eshte cironke dhe jo peshkaqen!

“non solum sibi vivere, sed et aliis proficire”

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 28-4-2003 nė 18:31 Edit Post Reply With Quote
Fakte pėr Bashkimin Evropian

Evropa e qytetarëve


BE u ndihmon të rinjve të cilët ballafaqohen me probleme në mësim dhe të cilëve u ofrohet “rasti i dytë”. Në katër qytete evropiane, Marsej, Bilbao, Kitania dhe Hemenlin, gjenden shkollat e para të këtij lloji, të cilat të rinjve do t`u ndihmojnë në luftën kundër izolimit shoqëror dhe arsimor.


Në janar të vitit 1996, komisioni në kuadër të “Shërbimit vullnetar evropian” deshi t`i përfshijë të rinjtë në programe të dobishme shoqërore (sociale, humanitare, kulturore dhe programe për mbrojtjen e ambientit) në shtetet tjera të BE-së. Qëllimi është që të nxitet lëvizja e të rinjve dhe të nxitet pjesëmarrja e tyre në jetën aktive. Mijëra të rinj deri tani kanë marrë pjesë në këtë program.


Evropën e qytetarëve e pret një rrugë e gjatë. E kemi pasaportën evropiane, e cila është në përdorim prej vitit 1985, himnën evropiane (“Oda e lumturisë” nga Bethoveni) dhe flamurin. Në vendet-anëtare është lëshuar edhe patenti evropian për shofer. A do të presim edhe një kohë të gjatë në një ekip olimpik evropian ose shërbimin e afatit ushtarak ose civil në njësi multietnike.


Element që mund të ketë ndikim të madh psikologjik është vendimi i Mastrihtit në vitin 1999 dhe vendosja e valutës unike. Sot klientët llogaritë e tyre bankare i kanë vetëm në euro. Duke iu falënderuar valutës unike, konsumatorët mund të fitojnë pasqyrë të tregut dhe të vendosin për ofertën më të mirë. Kjo ndikon në rritjen e konkurrencës ndërmjet prodhuesve dhe në zvogëlimin e çmimeve. Pezullimi i kontrollit kufitar në kufijtë e brendshëm të vendeve nënshkruese të Marrëveshjes së Shengenit edhe më tepër do ta përforcojnë ndjenjën e unitetit.


Qytetarët e BE-së doemos duhet të jenë të vetëdijshëm për të drejtat dhe mundësitë që ua ofron tregu unik dhe politika tjetër e Bashkimit Evropian. Për këtë arsye, detyrë prioritare u bë informimi i qytetarëve, që në vitin 1996, në formë të publikimeve me tituj “Qytetarë të Evropës”, “Euro-valutë evropiane”, “Ta ndërtojmë Evropën së bashku”.


Me qëllim që t`u afrohet qytetarëve, BE-ja me Marrëveshjen e BE-së (neni 195) e themeloi zyrën e Ombudsmanit, të cilin e emëron Parlamenti i Evropës me detyrë që të pranojë ankesa për institucionet dhe organet e BE-së. Çdo qytetar i BE-së, çdo person juridik dhe fizik që jeton ose punon në BE, ka të drejtë të parashtrojë ankesë. Pas pranimit të ankesës, ombudsmani evropian tenton që ta zgjidh kontestin me institucionin në mënyrë miqësore. Prej fillimit të mandatit të tij, në vitin 1995, ombudsmani ka pranuar 1.400 ankesa.


Çdo person i cili jeton në ndonjërën prej vendeve-anëtare mund të dërgojë peticion deri te Parlamenti Evropian. Kjo praktikë u bë e rëndësishme ndërmjet qytetarëve dhe institucioneve. Prej vitit 1994 e deri në vitin 1997, Parlamenti ka pranuar mbi 4.000 peticione.


Me Marrëveshjen e Amsterdami tentohet që BE-ja t`u afrohet qytetarëve përmes zgjidhjes së problemeve të tyre me papunësinë, sigurinë dhe migrimin.


Marrëveshja e Amsterdamit është një hap përpara në plotësimin e të drejtave themelore të njeriut, kështu që shteti-anëtar përmes procedurës së sanksionimit mund të përjashtohet nga BE. Kjo marrëveshje vendos parimin e mosdiskriminimit në baza nacionale, të gjinisë, racës, moshës dhe orientimit seksual. Parimi i mosdiskriminimit ka efekt të përforcuar edhe te diskriminimi burrë-grua.


Me zgjedhjen e drejtpërdrejt të deputetëve në Parlamentin Evropian, procesi i bashkimit është i ndërlidhur në mënyrë juridike me vullnetin e zgjedhësve. Parlamenti doemos duhet të fitojë rol më të madh, qytetarët duhet të jenë më shumë të involvuar në shoqata dhe asociacione. Në fund, doemos duhet të vijë deri te formimi i partive evropiane.


http://www.lobi.com.mk/default.asp?pBroj=116&stID=3707

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
AGRON RUMI

Postuar mė 29-4-2003 nė 02:37 Edit Post Reply With Quote
Europa plake po bashkohet te pakten neper letra,ndersa Shqiperia e coptuar prej saj po vuan ende ndarjen.Deri kur do te pranojme kete absurditet te kohes...!?Kur Europa do te na shfajsohet per gabimin tragjik te coptimit te shqiptareve...!?
View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 19-6-2003 nė 04:01 Edit Post Reply With Quote
BE mbështet mbylljen e bisedimeve të pranimit me Bullgarinë dhe Rumaninë në vitin 2004

LUKSEMBURG, Luksemburg -- Ministrat e jashtëm të vendeve anëtare të BE thanë të martën (17 qershor) se mbështesin qëllimet e Bullgarisë dhe Rumanisë për mbylljen e bisedimeve të hyrjes së BE në vitin 2004. Ministrat rekomanduan që një planifikim kohor mbi anëtarësinë të bëhet në takimin e BE në Greqi, takim i cili fillon të enjten. Nëqoftë se bisedimet e pranimit mbyllen në 2004, vendet do të jenë të gatshme për anëtarësim në vitin 2007.

Në lajme të tjera, të martën Bullgaria nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me Zyrën e Policisë Europiane (EUROPOL) lidhur me luftën kundër krimit të organizuar ndërkombëtar. Marrëveshja do t’i lejojë Bullgarisë të caktojë një oficer ndërlidhës për të punuar në shtabin e EUROPOL, në Hagë. (Dnevnik, Trud, 24 Chassa - 18/06/03; BTA, BNT, Nova TV, Europol press release - 17/06/03)

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 18-9-2003 nė 10:17 Edit Post Reply With Quote
http://www.bbc.co.uk/albanian/specials/countdown_to_new_europe/index.shtml

Faqe shume interesante!

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
burimuji

Postuar mė 20-10-2003 nė 13:02 Edit Post Reply With Quote
EU: Summit Overshadowed By Differences Over Defense Policy
By Ahto Lobjakas

The European Union today wrapped up its two-day autumn summit in Brussels. Although most of the agenda of the meeting of the 15 current and 10 future member states was dedicated to the bloc's future constitution and its ailing economy, much of the debate was overshadowed by differences over defense issues and the role NATO -- and more specifically, the United States -- should play in European defense.

Brussels, 17 October 2003 (RFE/RL) -- At their autumn summit in Brussels, European Union leaders appeared unable to bridge the divide over the future of European defense.

Tony Blair, the British prime minister, today tried to dispel speculation that Britain could agree on plans for an autonomous EU defense force being drawn up by France and Germany. Speaking after the summit, Blair restated his support for the primacy of NATO -- and the United States -- in the European security architecture.

"I will never put at risk NATO, and I think in the last year, it would be impossible to accuse me of being anything other than a staunch ally and friend of the United States. But I believe that Britain has to be strong in Europe and strong with America, and there are people who want to pull me away from Europe and people who want to pull me away from America. The position, under my prime ministership, will be that we remain strong with both," Blair said.

Blair was keen to stress that this fundamental view -- that NATO will remain the fundamental linchpin for security in Europe -- is not contested by anyone. "When Britain speaks out for the NATO alliance, we get the support of the vast majority of people, including I have to say, France and Germany, who recognize that, in the end, European defense has no future as a competitor to NATO," he said. "It can only work if it is fully compatible with NATO."

Nevertheless, diplomats and observers alike spoke of tangible "tensions" at last night's summit dinner when defense issues were broached.

Italian Prime Minister Silvio Berlusconi, whose country currently holds the EU's rotating presidency, said today that an EU defense force of some kind is a necessity. "There has been an absolute unanimity on the necessity to endow the European Union with an appropriate policy of defense and security," he said. "There is no possibility that the European Union can play a role on the world's stage without the support of an appropriate military force. History teaches that no policy or diplomacy can exist without the support of a corresponding military force."

What appears to be causing the tension within the EU about a defense force is not so much any immediate plans to scupper NATO as the possible implications of the "structured" defense cooperation advocated by Germany, France, and Belgium.

One EU diplomat told RFE/RL that "structured cooperation" in defense is being thought of as potentially similar to the way the euro was launched. It would be based on criteria agreed to by all 25 member states and would be open to everyone as long as they wanted to join and meet the criteria. The criteria are yet to be specified. This view, the diplomat said, is supported by the bloc's foreign policy and security chief, Javier Solana.

Observers suggest that while Britain has in principle agreed to an autonomous EU military planning capability, it -- like most other EU member states -- is worried about the possibility that rivalry with NATO cannot be avoided in the long term.

Similar fears were shared last night by some of the EU's neutral countries, who said the bloc's shared decision-making bodies must retain full political control over future defense plans.

French President Jacques Chirac today adopted a conciliatory tone, saying future EU defense cooperation should be open to all. "We wish for a structured cooperation that allows us to create a European defense which, on the one hand is totally open to everybody, of course, and which, on the other hand, is fully coherent with our commitments toward NATO," he said.

However, echoing Berlusconi's comments, he said there is "not going to be a Europe without a defense dimension." Chirac said he had asked Blair to explain Britain's reluctance to beef up the existing rudimentary European planning capabilities, adding that discussions on this will continue.

To clear the air and possibly assuage mounting U.S. concerns, the EU's Italian presidency has invited U.S. Secretary of State Colin Powell to meet the 25 EU foreign ministers in Brussels on 18 November.

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.5064900 sekonda, 39 pyetje