Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Gjuha Shqipe...
lgjoka

Postuar mė 30-11-2002 nė 13:21 Edit Post Reply With Quote
Gjuha Shqipe...

Gjuha Shqipe


Gjuha Shqipe...

Qesh fytyra e Bjeshkeve të Nalta
kur shqip era nis e flet
dhe u nisen n'udhna t'largta
rrokullimthi në kurbet !..

Shtriqet fusha e pergjumur
dhe një sy pakez e hap
shqip iu nis kanges dhe lumi
shqip nis t'flasin rrruezat në gjak!..

Shqip nis flet dhe shija e puthjes
ku dashnia nis e rrjedh
shqip nis flet dhe loti i humbjes
kur shpresa n'rrugë na ka ngel !..

Por..iken shqipja në mergim
se varfnia duhet vra
nis femija tue psheretim
edhe shqip ai nis me kja!..

Qesh fytyra me vogelushin
sa mire shqip ai din me kja
malet jashta frymen ndalin
deti syte hapi tu pa!..

Ç'ashtë ky za,kjo gjuhe qe mbjell
diamante rreth e qark
e vransinen në det e hedh
vetem diellin sjell në prag ?!..

Që sheron malle e trishtime
t'fohtin n'shpirt në vend ta heq
e me ty rri n'halle e n'gezime
e kurre s'lodhet,kurre s'thotë dreq !..

Gjuhes shqipe i qeshin syte
në mergim bijte ledhaton
shqip prapë flasin dhe dashurite
dhe era e shpirtit veç shqip kendon!..


Lek Gjoka 30 nentor 2002

View User's Profile E-Mail User Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member This User Has MSN Messenger
blerim vokshi

Postuar mė 16-12-2002 nė 19:10 Edit Post Reply With Quote
Lek pershendetje

Te lumte ore Leke qenka poezi shum e bukur, paske prirje te madhe,ke edhe ndonje tjeter,futi ketu ne forum.

Me te mira BELA

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
lgjoka

Postuar mė 16-12-2002 nė 19:35 Edit Post Reply With Quote
Pershendetje Bela

Për me teper poezi mund ti gjesh ne sitin e ri te Lezhes te sapo hapur tek letesia ,me sakte në kete link ...
Cikel poetik.Lek Gjoka.Lezha ne Linje

View User's Profile E-Mail User Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member This User Has MSN Messenger

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.1025531 sekonda, 27 pyetje