Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Jemi shume te percare si komb dhe ne menyre te pavetedijshme percahemi edhe me shume
Nardi

Postuar mė 6-1-2003 nė 19:18 Edit Post Reply With Quote
Jemi shume te percare si komb dhe ne menyre te pavetedijshme percahemi edhe me shume

Ndihem aq keq kur futem neper forumet shqiptare saqe shpesh lus veten te largohem prej tyre.
Ndoshta vendin me te sinqerte besoj do ta gjej ketu ne www.edsh.org, ku shtresa intelektuale dhe intelegjente e kombit shpreh atdhetarizmin, nacionalizmin, dashurine per atdheun, vuajtjet e bashkombasve si ne token shqiptare ashtu edhe ne Diaspore.
Jam futur dikur ne nje forum dhe sinqerisht isha shume i fresket, optimist per te ardhmen por qe gjithshka u shkri brenda disa muajve.
Mire qe u sakrifikova per disa gjera qe ishin te nevojshme ne ate forum por me pas si per gallate filloi deskriminimi i shqiptarit ndaj shqiptarit.
Shtroj pyetjen se a jam une shqiptar apo une jam ...................nuk e di cfare.
Kam zene shume mend me shqiptaret e mi(qe nuk me kuptojne ose nuk kuptojne ose nuk kuptojme njeri tjetrin).
Kjo tregon shkallen e larte te kultures shqiptare te perdhosur historikisht por te vulosur gjate sistemit komunisto diktatorial.
Ajo qe me ben pershtypje ne rradhe te pare eshte se neqoftese je nga veriu, nuk meriton respektin e askujt(nuk dua te prek askend ne kete forum sepse ketu jane te barabarte te gjithe)(flas per forume te tjera).
E dyta eshte se sapo fillojme te ndertojme dicka qofte ajo e keqe qofte ajo e mire, ne ate moment fillon pune dhe e keqja per ta shkaterruar.
Dreqi e mori, mire apo keq duhet te shohim me larg se sa keto gjera qe nuk na pelqejne ne fillim.
Duam te ndiejme doren e ngrohte te vellezerve tane per te miren tone, por ja qe nuk paska qene e thene nje gje e tille.
Jam bere shume pesimist per te ardhmen sepse shume gjera duan vite dhe shekuj te rregullohen.
Tashme Shqiperia(flasim vetem per Shqiperine) me duket ketu ku jetoj si nje vend i Europes perendimore te viteve 60.
Pra diferenca eshte 40 vjete te plote.
Tere shqiptaret kane nevoje per dije, kane nevoje te shkollohen, kane nevoje te shohin bote me sy qe te kuptojne me shume gjera nga sa kuptojne tashme etj.
Por nuk eshte e thene qe te ndodhe keshtu.
Cduhet bere?
Per bashkimin e kombit mendoj qe duhet bere shume pune.
ne radhe te pare shqiptaret duhet te sinsibilizohen per historine e tyre dhe qe dikush duhet te u tregoje te verteten qe te behen me te vertete atdhetare dhe jo leshko te dynjase.
Kam vene re Kastriotin per te cilin kam shume respekt, qe futet diku ne nje forum tjeter duke sensibilizuar anetaret e atij forumi me shkrime sa reale aq edhe bombastike dhe kjo eshte nje shenje qe shqiptaret duhet te kuptojne se bashkimi vjen duke lexuar historine e vertete te gjithe shqiptareve kudo jane.
Kastrioti eshte i vetem ne ate forum ku kam qene edhe une(jam larguar me plot deshire nga atje)dhe tallesit dhe ofenduesit, diskriminuesit,injorantet te paditurit nuk kane te mbaruar.
Ka qene gjithashtu edhe nje kallmetas qe e respektoj shume dhe sebashku me zor patem krjiuar nje cope vizion te ndryshem nga ai vizion qe u paraqiste ne ate forum.
Por tashme jam ligeshtuar sepse ata jo vetem qe nuk kuptojne por as qe kane per ta marre mundimin qe te kuptojne njerezit ashtu sikur duhet(dhe kjo eshte fatkeqesi).
Progresi per mua nuk vjen duke pare se cfare gjerash bejne bota por duke pare realitetin tone dhe backgroundin tone ne menyre qe te ndertojme te ardhmen tone te sigurte.
Shqiperia e vetme sikur te mos ishte Kosova,gjithashtu ato troje qe sot i ka ne zoterim Maqedonia ndoshta nuk do te quheshim shqiptare.
Bashkimi i shqiptareve vjen vetem duke i kujtuar vetes qe te gjithe jemi te njellojte dhe te barabarte perpara dashurise per token tone si dhe duke larguar ate shprehjen qe Shqiperia dhe Kosova jane toka te "mallkuara".
Propaganda antishqiptare ka qene dhe eshte prezent kudo.
Ajo eshte ulur bashke me shqiptaret kryeneqe qe jane pajtuar me te.

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Nardi

Postuar mė 7-1-2003 nė 21:12 Edit Post Reply With Quote
Meritat jane te njerezve atdhetare qe mbi gjithshka vendosin njenjat atdhetare kombetare.
Si mund te bashkohet nje komb?
Qe shqiptaret e Shqiperise te sensibilizohen per historine e vertete shqiptare.
Te keqijat qe i jane bere vendit tone duhen te jen ne vemendje te anetareve te forumeve te ndryshme shqiptare.
E cmund te beje nje i vetem lidhje me kete?
Besoj asgje.
Ketu ku jetoj takoj shume vellezer te Kosoves komplet te ndryshem nga ajo propagande djallezore qe Enver Hoxha i beri popullit te Shqiperise.
Kam kenaqesine te flas te shprehem lirshem dhe cuditerisht ajo cfare kemi degjuar ne kohen e dikatures paska qene percarja me e madhe qe na paskash qene bere neve si komb.
Ka patjeter te keqinj(ashtu sikurse ne Shqiperi)por nuk kane perse te identifikohen si "kosovare" ashtu sikur na predikohej dikur.
E ne qoftese une paragjyykoj vellezerit e mij shqiptare nga cdo vend qofshin ato, atehere me duket se jam une ai antishqiptari.
Emigrantet(shqiptare te Shqiperise) ne vendet e evropes perendimore kane patur shansin dhe e kane qe te njohin vellezerit e tyre se kush jane.
Ne Shqiperi shpresat jane te pakta dhe kjo eshte nje fatkeqesi qe ndoshta do te rregullohet shpejt.
Ibrahim Rugova per mua eshte njeiru i historise se Kosoves por qe influencon edhe ne Shqiperi dhe qe eshte shume largepames dhe ka fituar pa dyshim respektin e te gjithe popullit kosovar.
Ja kam lakmi kesaj Kosove(Dardanie) kete udheheqes shume popullor dhe historik qe e pruri kete vend drejt Pavaresise qe ishte nen sundimin serb.
Dhe kjo nuk eshte pak.
Kemi qene nen sundime te ndryshme qe nuk na jane ndare deri me 1992 dhe qe na kane lene me shume pasoja.
Duke filluar me turq e mbaruar me serb e greke italjane e gjermane,kurre nuk kemi qene te qete te llogjikojme per te miren tone, perkundrazi kemi pasur fushata "korrje fshirje"te tipit komunist stalinist.
Sinqerisht edhe sepse nuk i perkas atij besimi qe shumcia e shqiptareve kane(nuk paragjykoj) une e shikoj veten te ndjenja atdhetare dhe ajo shqiptare.
Diku ne nje forum tjeter kam shkruajtur qe te gjitha fete qe kemi sot ne trojet tona kane qene te importuara nga pushtuesit e huaj dhe se kjo me pastron brenda shpirtit tim.
Atehere me plot bindje them qe feja ime eshte shqiptaria.
Gjeja e tjeterkujt nuk mund te behet e imja dhe as nuk mund te behem zot i saj.
Ajo qe me ngelet eshte vetem shqiptaria qe te gjithe shqiptareve do u a uroja ta kene per zemer kete besim qe eshte me i vertete se sa ato besime fetare qe na predikohen ne trojet tona.
Kontaktet ndermjet shqiptareve te gjitha trojeve do te ndryshojne komplet vizionin "muri i Berlinit"per tu bashkuar nje dite.
Kjo eshte detyra jone ketu sepse ne Shqiperi njerezit nuk dine per cfare te mendojne me pare, per hallet e tyre qe nuk kane te sosur, apo per te ndryshuar realitetin e bllokmeneve shqiptare.
Nuk ka kohe per te humbur sepse Toka Jone ka derdhur gjak me shekuj qe nuk numerohen.
Duke u dridhur prej frike nuk e nxjerrim dot mizen prej qullit.
Sikur mos te ishte trim dhe i zgjuar populli i Kosoves sot nuk do te kishte ardh deri ketu ku eshte.
Gjithashtu edhe shqiptaret e Maqedonise me te drejte(sepse jane ne trojet e tyre) zgjidhen shume probleme kombetare qe deri me tash ishin te pazgjidhura.
Pa gjak nuk do te ishte zgjidhur asgje.
Cameria e "pafat"nuk i dihet kur do te kete fatin e saj.
Cka ngelur?
Tashme per mua eshte vetem propaganda e vertete shqiptare per bashkimin e saj.
Ndihmesa qe populli shqiptar i Kosoves i ka dhene Shqiperise duhet te jete ne krye te saj qe populli shqiptar i Shqiperise te bindet qe jemi nje gjak dhe kemi luftuar per nje komb etnik te vertete.
Te shohim te mirat duke lene pas te keqijat se keshtu do bejme progres per te ardhmen tone.
Ndoshta tregohem pak i rendomte, por dua te theksoj dicka:
Ne cdo shtet te Evropes perendimore sheh tashme kryqezimin e rraces se bardhe me ate te zeze(qe eshte shume normale por qe dikur ishte nje Mit per te gjithe banoret e bardhe te kesaj toke).
Po ne shqiptaret e Shqiperise(se u lodhem duke folur keshtu) nuk mund ta kryqezojme rracen tone shqiptare me me rrace shqiptare(viti 2003 e more ku je)?
Te veme ne funksionim imagjinaten dhe fantazine ne dacim qe te ecim te gjithe perpara dhe ti bashkohemi hapit te evropes

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 7-1-2003 nė 21:58 Edit Post Reply With Quote
Mendimi i im eshte se pa u bashkuar nacionalistet ndermjet tyre nuk do te mund te arrijme asnje here bashkim te Kombit.

Perpara Bashkimit ne duhet te mbrojme sovranitetin e RSH dhe te arrijme Pavaresine e Kosoves.

Secili mund te beje dicka dhe ne nga diaspora mund te beje shume me shume sesa bejme tani.

Por duhet gjithmone tia fillojme nga projekte konkrete elementare

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
maxi

Postuar mė 31-10-2003 nė 10:15 Edit Post Reply With Quote
tung

tung nga gostivari,kush do te pergjigjet ne pyetjen:"Kur do te bashkohen shqiptaret ne nje shtet unik.

maxi ka atashuar kėtė imazh:

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Albi

Postuar mė 31-10-2003 nė 10:55 Edit Post Reply With Quote
Kur Shaiperia perendimore dhe ajo LIndore (Kosova) se bashku me te gjitha trevat shqiptare ne Ballkan (Maqedoni, Mal i Zi e Cameri) do te integrohen ne Bashkimin Europian.


Ne keto momente do te kete nje flamur europian dhe falamujt e kombesive dhe detyrimisht te gjithe shqipetqret do te kene nje flamur, qe do te thote se do te mbojne interesat e gjithe kombit shqiptar ne te gjitha trevat shqiptare ne Ballkan.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.2092950 sekonda, 30 pyetje