Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
<<  1    2    3    4  >>
Autori: Subjekti: NĖ MES NESH!
Tali

Postuar mė 19-1-2003 nė 20:09 Edit Post Reply With Quote
NĖ MES NESH!

Të dashur bashkëatdhetarë!

Hapa këtë temë për shkak se jam i mendimit që ne duhet të komunikojmë në mes veti për tema të ndryshme.Mendoj që një sërë temash mund t'i përmbledhim këtu,kështu që praktikisht mund të flasim në mënyrë shumë të lirë,por që është më e rëndësishmja mund të flasim të lirë,pa paragjykime,me tolerancë dhe mirkuptim për secilin ndaj secilit.

Më preku thellë letra e Nardit,i cili kërkon bashkëmendimtar,i cili kërkon nacionalist në mesin tonë për të shpreh të mirat dhe të këqijat që prekin palcën kurrizire tonën-KOMBIN.

Personalisht pajtohem plotësisht me Nardin,përkrahja ime nuk mungon në këtë drejtim,prandaj lus që ne të gjithë t'i themi Nardit:TI VËLLA I KE GJETUR BASHKËMENDIMTARËT TUAJ,NE JEMI ATO por mund të ketë edhe prej atyre që prishin rrendin,shpresoj shumë pak,për ndryshe ato e dinë që nuk e kanë vendin këtu sepse vetë titulli i kësaj faqeje flet për këtë.

Nardi,mos i mer gjërat me emocione,sepse këto emocine nuk na lanë të qetë për gjatë tërë historisë sonë,prandaj jemi ku jemi.Kujtoj që më së miri është që ne nacionalistët të dimë të kuvendojmë të qetë dhe me fakte.Toleranca të bën që tjetri të të don dhe rrespekton.Nuk jam i pajtimit që disa p.sh. shumë pak japin kontributin e tyre këtu.Më duket se ose duan që mos të na përfillin duke ndjerë vetveten shumë të mençur,ose thjeshtë komunikimi nëpërmjet internetit ju duket lojë fëmijsh!

Nëse mendojnë që janë më të mençur dhe më të ngritur intelektualisht kjo do të ishte formula më e mirë dhe më pastër për modestin e tyre,por...!

Sidoqoftë,këtu në këtë faqe,deri tani kam parë 5-6 nga ne që komunikojnë në mes veti duke i komentuar postimet e tjetrit,kurse mbi 100 janë të anëtarsuar.

Çka tregon kjo?

Kjo tregon se ende dikush nuk është çliruar nga ai sindrom i superioritetit në stilin "unë jam...".Këtë gabim nacionalistët nuk munden të bëjnë dhe nuk duhet të bëjnë.Ato që janë në perëndim fare mirë e dinë se këtu po të duash mund të flasish edhe me Kryetarin e shtetit dhe ai të mer shumë seriozisht,e jo si tek ne që të "lanë kokën me akull".Prandaj nacionalistët duhet të jenë modest në mes veti,tolerant me tjerët dhe zjarr për tradhëtarët e kombit.

Nardi edhe një herë të drejtohem:Nëse e lexon këtë letër vëlla,mos ndal kontributin tënd.Ti na duhesh neve,ne të duhemi ty.Së bashku shumë mund të bëjmë,prandaj kthehu se këtu e ke vendin.

Lus të gjith që Nardit t'i thonë nga një fjalë nëse jo më shumë.

Ju përshëndes

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
blerim vokshi

Postuar mė 20-1-2003 nė 18:45 Edit Post Reply With Quote
Pershendetje Talit poashtu edhe Nardit.
Mir e thua Tali "Ti vlla i ke gjetur bashkmendimtaret tuaj,ne jemi ato"po a jan te gjith athua bashk mendimtar ton,pasi simbas diskutimeve te disave nuk po e shoh qe jan,disa po me duken ketu si tamam klysh te nanos,prej debateve te tyre,si tek tema e Baletes,ku eshte be nje perzirje e madhe e nuk po din as qfar po diskutojn ,nga politika dolen ne fe e e ban lomsh.Le qe spo kan lidhje ne politik po as ne fe,pse meren me qeshtje kur nuk para bej ne ato pun.
Nuk po i kuptoj,NE KET FORUM A DUHRT TE BISEDOHET PER QESHTJE QE PROKUPOJN POPULLIN TON APO KSI LLOJ TEMA PER FE KU ME TO VEQ PO KRIJOHET HUTI E NDASI.
Feja e jon eshte,mbajeni ne mend te gjith SHQIPTARIA e jo te ndahemi ashtu jo Katolik joMusliman jo Ortodoks,populli jon asnjeher nuk ka ber kesi ndarje,edhe nese dikush ka provu prap ska arit te na ndaj ne baza fetare.
Un per veta jam SHQIPTAR me fe muslimane,po dua ta bej nje gje me diuje se ne nuk kemi asgje te bejme me Muslimanet atje ne arabi ku disa grupe po mundohen te na perzien,te na mveshin nje fundamentalizem qe nuk ekziston te ne(perveq ca grupe te reja tashi,qe dhasht zoti dikush do i ndaloj),pastaj edhe nese jemi katolik,qfar kemi te bajm ne me romen apo me popujt tjer katolik,asgje,nese jemi ortodoks qfar kemi te bejm ne me grekrit e popujt tjer ortodoks,prap asgje,sepse ne jemi SHQIPTAR nje popull nje kombe.

U zgjata si shum po shum po me shqetsojn keto temat e fes nder ne,nuk po dim te bejm debat ne keto qeshtje.
Pershendetje Bela.

PS:Nardit i them mos te na iken,presim te na shkruash prap,te na bashkohesh ne debate,gjith te mirat nga Bela.

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 20-1-2003 nė 21:21 Edit Post Reply With Quote
Nė Zvicėr!

Kur jam paraqitur në policinë kantonale të Bernit për herë të parë që të marë lejeqëndrim në Zvicër,përveç të dhënave personale më pyetën edhe për religjionin!!!

U habita,sepse kisha mësuar shumë që religjioni nuk luan rol në jetën e njeriut,nëse ai është i mirë,nuk bën telashe askund!Mbase kisha mësuar nga historia jonë për një tolerancë të madhe ndërfetare në mesin e shqiptarëve,prandaj edhe kur më pyeti zonja që punonte në sportel u habita!Sepse nuk i kishim dhënë shumë rëndësi fesë tek ne!

Skisha rrugëdalje,ia tregova religjionin tim dhe mora lejeqëndrimin.Por ka dallim të madh!Ka!Ka!Këtu edhe pse një numër i madh e dinë që ka pjestar të feve të ndryshme nuk bëjnë termete!!Ka pasur debate e debate në Televizionet Zvicërane për fetë e ndryshme,por nuk u kapën pushkët e të vriten njerëzit!!Përkundrazi,zvicëranët si dhe një numër i madh europjanësh kanë filluar me të madhe të interesohen për Islamin si fe,sepse pak kanë ditur për ate.Kur ato lexojnë se çka është Islami,nuk ju besohet që dikush në emër të tij bën atentate,apo vret të pafajshëm(që edhe kanë të drejtë)sepse as që duhet të ju besohet.Islami është Paqë thot z.Bush.

Prandaj,kur në mesin e vëllezërve të mi shoh një jotolerancë kur flitet për Islamin sepse ato gjithmonë e shohin këtë si burrim i të keqes së shqiptarëve,them:qenka ende herët,nuk duheshka të hapim tema të tilla që mos të zemërohen vëllezërit e mi.Kurse në Zvicër mund të flas me zvicëranin,me gjermanin amerikanin për Islam,dhe dëgjohem me vemendje.Vallë!Pse qenka kështu?Mos vallë!Zvicëranët dhe europjanët i paskan zgjedhur problemet e tyre?Dhe tani mund të flasim çka të duam!Apo thjeshtë nga kureshtja interesohen?

Toleranca dhe mirkuptimi i ndërsjell bën kalanë.

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 20-1-2003 nė 22:31 Edit Post Reply With Quote
I nderuar,

shqiptaret jane nder popujt me tolerant ne bote.

Fakt:

Asnje cifut nuk ju dorezua gjermaneve gjate luftes se dyte

Fakt:

Pervec haxhi qamilit nuk ka asnje episod tragjik nderfetar

Fakt:

Rilindja Kombetare ishte veper e shqiptareve te cdo fejeDhe keshtu mund te vazhdoja gjate.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 20-1-2003 nė 22:34 Edit Post Reply With Quote
FAKT

"Po nga klerikët a keni pasur në atë burg?

Nga klerikët në atë kohë ka pasur shumë në atë burg, por unë do të kujtoj disa prej tyre. I pari klerik që u përplas në burgun politik të Tiranës, ishte Hafiz Sherif Langu i cili kishte qenë Kryetar i Komunitetit Myslyman në Shqipëri, detyrë të cilën e kishte ushtruar dhe gjatë okupacionit. Ai rridhte nga një familje e nderuar dibrane dhe kishte qenë për një kohë të gjatë Myfti në Shkup ku kishte marrë pjesë në shumë kuvende shqiptarësh i njohur si antisllav, gjë e cila kishte çuar dhe në arrestimin e tij. Ai vuante shumë dhe mbas bëri pesë vjetë burg aty, e liruan pak para se të vdiste. Nuk do të më harrohet kurrë një natë e ftohtë dimri, kur u dëgjua hapja e derës kryesore të burgut. Mbas pak pamë se në korridor kishin hedhur dy qenije të gjalla të mbuluar me një batanije. Njeri nga ata ishte i veshur me kostum Kombëtar dhe në kokë mbante një fesë tonuz, kurse tjetrin e kishin futur në një thes dhe vetëm koka i dukej jashtë. I pari ishte Sulçe beg Bushati, një burrë i vjetër afër të 90-ve, të cilin e njohën nipërit e tij që ishin të burgosur aty, Shefkiu, Shyqëriu dhe Myfiti, kurse tjetri ishte shkrimtari dhe prifti katolik Dom Lazër Shantoja. Nga torturat barbare që ju kishin bërë atyre, i kishin kthyer në kufoma të gjalla. Herë mbas here Dom Lazër Shantoja me një zë që të ngjallte keqardhje, ju lutej rojeve të burgut duke ju thënë: A mani bre burra, për hir të zotit më pushkatoni. Nga klerikët e tjerë kam njohur dhe Padër Mëshkallën. Kujtoj se një ditë ai po shëtiste në ajrim me dy djem të rinj. Nga penxherja e katit të dytë ata i pa kapiten Muço, oficer i Ministrisë së Punëve të Brendëshme që shërbente dhe si hetues në burg. Mbasi mbaroi ajrosja, kapiten Muço së bashku me dy policë të tjerë që mbanin nga një kërbaç në dorë erdhi, brenda në qelinë e dy të rinjëve që ishin shoqëruar me Padër Mëshkallën. Ai ju kërkoi atyre se çfarë ju kishte thënë prifti dhe urdhëroi që ti rrihnin me kërbaç. Pas pak thirri dhe Padër Mëshkallën duke i kërkuar dhe atij se çfarë po ju thoshte të rinjëve në oborr.
Mbas përgjigjies së tij, kapiten Muçua urdhëroi dy policët që ta rrihnin dhe Padren e shkretë. Ndërsa ata e godisnin atë, Mëshkalla i thoshte kapiten Muços: Si do të më kuptosh ti mor zotni që ke 13 muaj që më torturon, unë do të vdisja i lumtur si Jezu Krishti, po të më kryqëzoje si atë. Asokohe në atë burg, klerikët nuk torturoheshin dhe vriteshin vetëm fizikisht, por ata poshtëroheshin dhe moralisht.,


Mbaj mënd se aty nga viti 1947, sollën të arrestuar dhe dy klerikët e mirënjohur që shërbenin në Tiranë, Kryepeshkopin Irene Banushi dhe patriotin e poetin Ibrahim Hafiz Dalliu. Kapiten Muçua që thashë më lart, donte të argëtohej me ta dhe çallmën e Hafiz Dalliut ja vuri në kokë Kryepeshkopit Banushi dhe pastaj mblodhi të burgosurit duke i pyetur se a i shkonte ajo. Nuk e harroj përgjigjien e Banushit që tha:


Nuk e di mor zoti kapiten, a e meritoj unë që të vë në kokën time çallmën e këtij patrioti të madh.


Pas kësaj, tërbimi i kapitenit ishte i madh dhe mjafton të them se Hafizit ja theu të gjithë dhëmbët“. "

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 20-1-2003 nė 22:35 Edit Post Reply With Quote
Rrofte Shqypnia

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 21-1-2003 nė 15:29 Edit Post Reply With Quote
Anton!

Më të afërt të çmoj kur të thëras në emër se që të thëras p.sh. "i nderuar".Prandaj shpresoj që këtu nga ana ime është shumë e qartë kur njeriut i drejtohesh në emër.Për mua shumë ëmbël do t'më tingëllonte sikur të më thërisnit Tali,dhe do t'a ndjeja veten time me afër jush.

Ti Anton,sikur ke postuar disa letra të serta do të thoja.Nuk di pse e bën këtë.Mos vallë je prekur që mbylla temat që kanë të bëjnë për tema të ndryshme por nga aspekti fetar?Sdi!Ndoshta!Kur u regjistrova për herë të parë në këtë forum,njërën nga temat e hapa por e mbylla menjëherë sepse mu duk më e arsyeshme që të jap kontribut në temat që kanë të bëjnë për kombin.Me kohë(pasi që pak edhe u njoftuam) vendosa të postoj diçka tjetër,që ka lidhje edhe ate si me kombin,por nga një kënd tjetër,ai ishte këndi fetar.Pash që në këtë temë thuaja se flitja me vetveten pos Blerimit që lexon postimet e mija dhe i komenton ato(që më bën jashtzakonisht krenar).

Kur Nardi u sertua (praktikisht u hidhërua me Kastriotin për postimin e tij të beshiktashëve),mendova dhe ndjeva që edhe unë duhet që të rishikoj temën që kam hapur por që ka të bëj me Islamin(ate të vërtetin e jo sekte).Pash që pak njerëzit janë të njohur për Islam,sepse temat lexoheshim me të madhe.Por,nga shkaku që mos të keqkuptohem(që edhe ndodhi me sa duket!) vendosa që të mbyll temat,për hir të asaj që ne "duheshka të flasim vetëm nga aspekti kombëtar" dhe kursesi ndryshe.Prandaj përdora moton:rrespekti dhe toleranca bëjnë kala!Nuk kam pasur asnjë qëllim tjetër.

Tani,më lejoni t'ju them diçka që mua më interson të di.Nuk është turp të them se shumë pak e njoh historinë e shqiptarëve në Shqipëri(një herë kam qenë gjatë tërë jetës sime).Kur them historinë,jo ate që na e plasojnë akademikët,por ate që njeriu i thjeshtë e ka në përditshmëri.Si jeton,me se meret,çka këkon,si dëshiron të jeton.Sa përqindje janë ortodoks,katolik,musliman,në cilën pjesë të Shqipërisë jetojnë ato.Çka kërkojnë nga shteti,çka presin nga shteti etj.etj.Sidomos ortodoksët më interesojnë sepse në IRJM të gjithë shqiptarët ortodoks janë regjistruar maqedonas,duke shkelur mbi kombin të cilit i takojnë,për hirë të parasë,jeteses luksoze etj.Mos vallë edhe në Shqipëri ortodoksët e bëjnë të njejtën gjë?Kjo më intereson.Pse është kështu?Cilët shqiptarë nga këto tre fé janë dhe ndjehen vërtetë shqiptar?Mos më thuani tash se kam shpikur amerikën!Sepse ortodoksët janë treguar(shumica dërmuese) shkaktar të përçarjeve dhe ndarjeve tona.Lëreni Nolin anash,Noli ishte një!Këtu flasim për shumicën.Këtu flas për ortodoksët shqiptar të IRJM,të cilët për t'u punësuar shitën kombin !

Kjo më intereson sepse më duket që ne shqiptarët disa punë duhet t'i pastrojmë edhe ate në mes nesh.Më duket që duhet të nderpresim t'i bëjmë qejfin njëri tjetrit dhe të bëjmë nje sistem i cili do të ishte ligj për të gjithë shqiptarët e vëretë.Një kushtetutë në të cilën do të mbështeteshin shqiptarët kudo që janë,që të kenë një orjentim,që të kenë një organizim bazë.Edhe pse kemi Lidhjen e Prizrenit,dhe pikat e asaj marveshje,më duket që ate duhet modifikuar kushteve egzistuese,dhe të gjithë shqiptarët të kenë ate si bazament për veprim.Vetëm në këtë mënyrë do t'i shohim hapur tradhëtarët e kombit,vetëm në këtë mënyrë partitë politike do të mireshim më shumë me përparim ekonomik se që meren me sharje dhe fyerje në mes veti,dhe vetëm në këtë mënyrë të gjithë shqiptarëve kudo që janë do t'ju bëhej e qartë se në çka duhet të mbështeten.

Anton,edhe pse në fillim përdora emrin tënd,kjo letër është drejtuar për të gjithë,por jo rastësisht e përmenda emrin tënd sepse m'u duke sikur je i hidhëruar diçka.Të them nuk ke nevoj të sertohesh.Kontributi im nuk do të mungoj,unë jam këtu,këtu kam gjetur vetveten,dhe kam nder të komunokoj me njerëz siç janë Ajeti,Besimi,Sefedini,Ti,Eni,Blerimi,Urata,Kreshnikja,Konzervatorja,Nardi etj.Kërkoj ndjesë nga të tjerët që nuk i përmenda.

Së bashku do të bëjmë kalanë dhashtë Zoti.
------------------------------------------------

[Edituar më 21-1-2003 nga Tali]

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
blerim vokshi

Postuar mė 21-1-2003 nė 16:25 Edit Post Reply With Quote
Së bashku do të bëjmë kalanë dhashtë Zoti.
------------------------------------------------

[Edituar më 21-1-2003 nga Tali]Shum bukur e thua Tali.

Po me par duhemi,(si themi ne ne kosov) ta pastroj oborin ton,nga keto mbeturina komuniste,e trathtar te kombit ton qe i kemi,pastaj te meremi me fqinjet tan "te dashur"sllav e grek,qe kan rethu vendin ton e po i zen frymen.
Pra te regullohemi ne nemes veti njeher,te bashkohemi te gjith te djathtet,si brenda Shqiperis ashtu dhe jasht saj(Kosov,Maqedoni,Mal te zi,Qameri dhe diaspor)ti menjanojm ato ndasi qe kemi(besoj se nuk jan te mdha)dhe keshtu sebashku ti rezojm njeher e mir kto partit e majta qe po e mbajn vier Shqiprin e gjith kombin ton.

Bashkimi ben forcen,ket e ka dit qysh ne at koh Skenderbeu,po si duket kto te djathtet tan ende se kan kuptu?!!


PS:Nuk e besoj qe te esht hidhru Antoni,se nuk e besoj qe ka kunder Islamit asigje,po shiqo me vemendje lexoj spostimet e tij,do i kuptosh me mir.
Me te mira,te gjithve nga Blerimi.

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
blerim vokshi

Postuar mė 21-1-2003 nė 17:00 Edit Post Reply With Quote
Talit

Pse or Tali ke mbyll temen ne lidhje me fen,nese dikush te kritikon,e nuk ndan te njejtin mendim me ty nuk do te thot qe ta mbyllish,ksaj i thon debat,te debatojm nuk ka ndonje gje te keqe ketu!!

Nese ne secili nga ne besojm ne fet tona me gjith zemer e drejt,nuk nuk besoj qe bejme ndasi ne fe perkundras fet tona nuk na lejojn(kuptohet kur besojm drejt)te themi apo te kemi ndonje gje kunder fes tjeter qe nuk i takojm,Mohimi e inatimi i fes tjeter eshte mekati apo gjynahi me i madh qe ben njeriu.

PRA nese besimin e kemi te drejt,pse mos te bejm debat,pse ta e mbyllni temen,te gjith do te mesoj nga diqka per fet tjera qe nuk ju takojm,do te ishte mir edhe keta te fes Katolike e asaj Ortodokse te shkruanin ketu e te na njoftojn me mir me keto fet tona,pra te dim per te gjitha,se si i kan regullat ,si predikohet si jan adetet e tyre,se qfar thot Bibla,qfar thot kurani,pra ti mesoj te gjitha,pse jop?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 21-1-2003 nė 18:03 Edit Post Reply With Quote
Blerim

Sqarim pse e mbylla temën ku bëhet fjalë se si feja Islame shikon në rrjedhat shoqërore dhash pak më lartë.

Për hir të asaj që mos të keqkuptohem e bëra këtë.Nardi u hidhërua për shkak se Kastriot-i hapi temë për beshiktashët(personalisht nuk e njoh këtë sekt,por nuk dtth që nuk dua të di se çka ato thonë).Mendova që edhe në temat që hapa unë do të ketë hidhërime prandaj i mbylla.Më duket që herët është ende të flasim për gjëra shumë të rëndësishme por që vinë nga një kënd tjetër.

Kontributin tim do t'a koncentroj më shumë tash e tutje në SI VJEN BASHKIMI YNË ku bëhet fjalë për shqiptarët në IRJM.

Faleminderit Blerim për sugjerimin,dhe pajtohem me ty që të shkruhet edhe nga këndi katolik,apo ortodoks,të shohim çka ofrojnë ato.Unë nuk do t'ju kisha hidhëruar asnjëherë,përkundrazi jam kureshtar se si shikohen problemet shoqërore në librat e tyre,si komentojnë analistët e tyre etj.etj.

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 22-1-2003 nė 08:33 Edit Post Reply With Quote
Tali,

une nuk di te kem hapur tema te serta, mund ti diskutojme te gjitha me rradhe, tek ato tema ku mendon se jane te serta ma thuaj hapur mendimin.

Keto dite kam punuar nga 14 ore ne dite e nuk kam pasur kohe qe te lexoj gjithcka.

Nuk e di si ju duken ato shembujt e tolerances fetare nder ne.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 22-1-2003 nė 09:20 Edit Post Reply With Quote
Dicka nuk po mund te rri pa shtuar:

Te gjitha ato permbi ortodokset shqiptare ne pergjithesi jane gabim.

Nuk po kam kohe sinqerisht, por me beso ne pergjithesi shqiptaret e fese ortodokse jane po aq te mire dhe po aq te keqinj si te gjithe shqiptaret e tjere.

Me beso kete qe kam shkruar dhe po nuk ma besove jam dakort qe te hap nje teme te vecante e te jap te pakten 50 shembuj shqiptaresh ortodokse te mrekullueshem:

1. (po e filloj me shembullin me lart)

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 22-1-2003 nė 09:22 Edit Post Reply With Quote
Mbaj mënd se aty nga viti 1947, sollën të arrestuar dhe dy klerikët e mirënjohur që shërbenin në Tiranë, Kryepeshkopin Irene Banushi dhe patriotin e poetin Ibrahim Hafiz Dalliu. Kapiten Muçua që thashë më lart, donte të argëtohej me ta dhe çallmën e Hafiz Dalliut ja vuri në kokë Kryepeshkopit Banushi dhe pastaj mblodhi të burgosurit duke i pyetur se a i shkonte ajo. Nuk e harroj përgjigjien e Banu që tha:


Nuk e di mor zoti kapiten, a e meritoj unë që të vë në kokën time çallmën e këtij patrioti të madh.


Pas kësaj, tërbimi i kapitenit ishte i madh dhe mjafton të them se Hafizit ja theu të gjithë dhëmbët“. "Shembulli 1:

Kryepeshkopin Irene Banushi


Dakort?

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Nardi

Postuar mė 22-1-2003 nė 15:10 Edit Post Reply With Quote
Tali po rikthehem te te pergjigjem serish, meqenese tema eshte e hapur mes nesh.

Kam qene aq kerkues gjate ketyre muajve te fundit te di cdreqin ka kjo Shqiperi qe as edhe nje dite te vetme nuk merr perpjete.

Mbas leximit te shume librave si dhe ngjarjeve qe ndodhin skenen politike shqiptare kam arritur ne perfundimin se mbi ceshtjen kombetare shqiptaret kane vendosur Fene dhe kete nuk e luan as topi i Mic Sokolit.

Gabimet historike qe udheheesat shqiptare kane bere, kane qene kaq te medhaja sa qe pasojat e tyre po ivuajme ne dhe do te i vuajne edhe shume breza te tjere.

Kemi nje Gjergj Kastrioti (Skenderbeu) qe eshte me i lavdishmi i te gjithe koherave ne historine shqiptare , gjithashtu ky njeri kaq i madh dhe kaq i lavdishem mbrojti kristianizmin dhe Evropen nga pushtuesi turk.

Abdi Baleta nderkohe, del e pellet si nje Pasha neper gazetat shqiptare duke na bere Turqine triumfatore te ceshtjes kombetare shqiptare.

Ky eshte kulmi i kulmeve dhe e ato cfare thote ky njeri, rezultati eshte shume i thjeshte.

Gjergj Kastrioti (Skenderbeu) na qenkesh Tradhtari i te gjithe shqiptareve.

Per te vene kujen eshte besoj.
Ketu qellon i famshi matjani Baleta(Pasha) dhe harron i shkreti Balete se ne Mirdite(ngjitur me Matin) fisi me i madh i perbere me 30.000 vete(kohe qe i perket 1800-1900) mbrojti kristianizmin qe e gjithe Evropa perkrahu dhe ishte feja e tyre qe dallonte evropianet nga aziatiket dhe nga amerikano-latinet.

A e ka pyetur ndonjehere Baleta veten e tij se perse grate mirditore veshin fustane te zinj?
Besoj e di dhe nuk ka nevoje qe te shpjegohem.

Por pyetja shtrohet nese Baleta e ka kuptuar apo jo se asimilimi i tij ne fene pushtuesit me te eger historik(atij turk) ka sjellur keto probleme te pashmangshme per ceshtjen kombetare shqiptare, si dhe ka vulosur nje njolle te zeze mbi shpinen e shqiptarit.??

Jo nuk e besoj nje gje te tille sepse Baleta pervecse eshte mysliman, ai eshte edhe komunist.

Perse ky njeri ka keto dy tipare antiatdhetare?

Sepse ne kohen e monizmit, ngaqe truri i Sulltan Mehmetit(Enver Hoxha), nuk punoi shqiptarce por Sulltance dhe vete Enver Hoxha duke e ditur qe ishte mysliman(qe perpara pushtimit te turkut ne perqafonim nje rryme kristiane si e tere Evropa) beri gabimin e tij fatal te rradhes, duke vrare te gjithe kleriket ku ishin dhe ku nuk ishin.

Duke shkateruar kisha(se xhamijat duhet ti shkaterronte me koe e me mot), ai mori hak ne vend te Sulltanit Turk dhe keshtu u realizua profecia e pushtuesve turq.

Enver Hoxha i beri te gjithe shqiptaret atesite, sepse vete ishte mysliman(Sulltan) dhe se trashegimi biologjik qe kish pesuar Enveri nga i jati i tij, do te krijonte premisa ne te ardhmen per ti kthyer edhe nje here atesitet myslimane ne Myslimane te vertete.

Po vazhdoj edhe pak me Baleten.
Valle zoti Baleta harron qe edhe eshtrat e Gjergj Kastriotit , hiresia e tij Sulltani i Turqise dha urdher ti shkule prej varrit(varri i tij ishte ne Lezhe )dhe hiresia e tij Sulltani, ku atje ku shkel ai nuk mbin bari) ndertoi nje xhami shume te madhe per ti treguar Shqiperise dhe Evropes qe do u a bej nenen.

Atehere si mund te bej mik nje njeri qe gjithe jeten e tij ka jetuar si mysliman kur me shume se Evropen kontinentin ku jeton, dashuron kontinentin aziatik aq me shume Turqine qe na la plotesisht 600 vjet mbrapa.

Si mund te bej mik nje njeri qe nuk e ka problem te tregoje veten se eshte muahmedin dhe aspak shqiptar.

Si valle zoti Baleta nuk e ka kuptuar se akoma ai po jetone ne Evrope, mu ne zemer te saj dhe se ai bashke me te gjithe shqiptaret i perket kontinentit evropian?

Perse i vjen inat ketij njeriu kur fare mire mund te ndryshoje shume gjera duke filluar nga vetjka e tij pikesepari dhe duke dhene shembullin e tille te te gjithe ata qe duan ta quajne veten shqiptare?
Perse ai eshte njeri kaq kokforte saqe ngjall ekstremizmin e paqene antishqiptar?

Enver Hoxha ne rrugen e tij qe ka ndjekur nuk ka qene aspak i sakte perderisa ai nuk i ktheu shqiptaret ne fene e tyre qe kane pasur shqiptaret para pushtimit turk dhe qe e gjithe Evropa ka.

Pra shiko nje te zeze tjeter qe ai ka bere.

Gjithashtu mos harroni se ai la edhe Kosoven jashte Shqiperise, la trojet shqiptare ne Maqedoni dhe ne Mal te Zi e ne Cameri.

Enveri mendoi si Ali Pashe Tepelena dhe mbi ceshtjen kombetare ai vuri ceshtje personale, para , jete , femra , vrasje te klerikeve te ndryshem(qe nuk perkisnin fese myslimane) dhe sundimin e tij per 45 vjete.

Pra une nuk e quaj diktator por Sulltanin e Shqiperise dhe kete as topi i Mic Sokolit nuk e luan.

Ndersa sot Fatos Nano luan lojra per ceshtje globale dhe aspak shqiptare dhe nuk ka se si Shqiperise ti ndahet nena e dysh.

Per Blerimin do te thoja gjithashtu qe patjeter do te jete intelektual, se:

I ke lexuar besoj nga librat per luften qe u be ne Plave e Guci, ku turqit u bene partnere te Ruseve per te na marre tokat dhe besoj e di se sa gjaku eshte derdhur atje.
E di shume mire besoj edhe per Gjakoven se si shqiptare te Dardanise ja prene koken gjeneralit turk per te deshumar se jane shqiptare dhe sbejne aspak lidhje (kompromise)me superfuqite (sidomos ate turke)per tokat shqiptare.
Gjithashtu e di mire edhe per Ulqinin kur pushtuesi turk qe Baleta e ka per zemer dergoi ushtri te madhe per te nenshtruar shqiptaret dhe per te dorezuar Ulqinin Malit te Zi.

Shqiptaret harrojne shpejt, ose bejne sikur harrojne

Gjithashtu per Blerim akoma:
E di shume mire se cfare u be ne ne vitin 1389 me 15 qershor afer Prishtines, ku mbeten te vrare dhe Teodor Muzak dhe Millosh Obiliqi.

Gjithashtu per Blerim_:
Zoti blerim ti e di shume mire se kur Shqiperia kerkoi pavaresi,Turqia ja mohoi kete pavaresi.
Shume "atdhetare" shqiptare i bene kerkese Sulltanit qe Shqiperia te fitonte pavaresine, por Sulltani nuk ishte budalla, sepse ai mendonte per Turqine dhe aspak per token shqiptare qe ishte bere lume gjaku nga betimet dhe kasaphanat qe turqit benin mbi shqiptaret.

Do te mbeldh shume materjale nje dite qe te te them se kush eshte fajtori i kesaj gjendjeje qe ndodhet Shqiperia.

Gjithashtu i dashur Blerim.
Duhet te kuptosh qe tashme situata ne Kosove eshte e acaruar, edhe sepse atdhetari Ibrahim Rugova deklaroi qe ne jemi Ilire dhe aspak turq, dhe kjo qellon pikerisht te shqiptaret e vertete dhe nuk qon aspak uje ne mullirin e serbeve dhe se duke deklaruar keshtu shqiptaret do te kene nje problem me pak, nga ato probleme te shumta kombetare qe kane.

Turqine kurre nuk e kam pare si aleat te shqiptareve.
Mos valle do te thuash qe Shqiperine ne 1997-en e shpetoi Turqia.
Aspak sepse ai doli ne mbrojtje te sovranitetit te Shqiperise, qe te jete perseri kjo e fundit koloni e Turqise dhe se ne te ardhmen Shqiperia do te jete nje kafshate e shijshme , me e shijshme se sa ishte ne vitet 1400-1997.

Pasojat e pushtimit turk nuk do na lene te te qete deri atehere kur te nderrojme dheun ku rriten lulet e bukura, pyje, gjelberime etj.

Pyetjeve te atyre qe thone se perse nuk ecen perpara Shqiperia, une do tu a sqaroja me ato qe thashe me lart dhe qe i kam thene edhe ne forume te tjera shqiptare..

Koalicion me turqit ne nuk bejme.
Ata na vrane, na prene, na kthyen gjithnje mbrapsht, na bene rrogtare te tij ne token shqiptare, na bene Pashallare per te sunduar shqiptaret prej shqiptareve, na mohuan pavaresine, na vune ne qender te lojrave globale, atje ku shkelen nuk mbiu bari me, na percane, na bene me 50 lloje fesh brenda ne Shqiperi, na kane lene koloni te saj dhe te aleatit te saj Rusise,na bene hasem me fqinjet tane, na prene te ardhmen, na shkulen varret, varen kokat e shqiptareve si hajmali ne ne Stambol e gjetke, duke na injoruar dhe shuar si komb historikisht dhe ne FUND NA BENE TE MOHOJME VETVETEN.

Le te me thote ndonjeri qe nuk eshte e vertete kjo qe shkruajta me lart.

Per zotin Anton:
Ti ke bere shume mire qe ke prure materjale te te Abdi Baletes ne menyre qe te kuptojme se kush eshte Abdi baleta me shoke.
Ja pra ku jemi.

Mardheniet me turqit duhet te ndrepriten njehere e mire.
Mjaftojne mardheniet diplomatike.
Zgjidhjet Shqiperia duhet ti kerkoje me fqinjet e saj, pamvaresisht nga lufterat qe ka bere me pare.
Zgjidhjet Shqiperia duhet ti gjeje te natyrshme ne Evropen e civilizuar dhe aspak te ato shtete qe ecin me mentalitetin e viteve 1400-1997.

Por si duhet ti gjeje?
Tashme jemi te zhytur ne mut deri me fyt dhe asnjeri nuk na do afer.
Evropa nuk na beson, fqinjet nuk na besojne gjithashtu.
Cduhet bere?
Ka zgjidhje sa te duash, afatgjate , afat shkurter
Nuk i kemi njohur turqit akoma.

Sa per Kastriot desha te thoja qe :
Shikoje se cfare katastrofe po ndodh ne Shqiperi dhe sa fe jane ne gjalleri atje.
Edhe Bektashinjte na duhen qe ti themi Shqiperise lamtumire.

Sa per Bektashinjte une shkrimin tend nuk e kam lezuar fare,por nje shqiptar i Kosoves dikur me tha qe Bektashinjte edhe Irani vendlindja e tyre i ka perzene.
Ne Shqiperi ata ndihen si ne atdheun e tyre.
Ja pra i dashur Kastriot, ti qe hiqesh intelektual dhe atdhetar, ti qe ndihesh i persekutuar dhe ivrare prej regjimit te Sulltanit, sa me shume te te bejne keq, aq me shume i themi baba.

Shqiperia eshte nje toke qe nuk levizet sepse po te ishte e levizshme ne sot do te ishim diku andej nga Afganistani dhe patjeter Amerika do te na shpetonte prej se keqes, ashtu sikur po ben me Talebanet dhe Irakenet e Vitnamezet.

Ky eshte opinioni im dhe se luan topi i Mic Sokolit.
KUR ZOTI I MADH HEDH SYTE NGA TURQIA, MUA ME DUKET SE PO ME MALLKON.
PO TI HEDHIN SHQIPTARET SYTE ANDEJ CFARE NDODH??????
PUNE TE MBARE

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Nardi

Postuar mė 22-1-2003 nė 16:38 Edit Post Reply With Quote
Ja pra Tali mbi cmoto ecin shqiptaret(presidentet)

SHQIPERIA DEMOKRATIKE LIDH MARREDHENIE ME NJE SHTET DIKTATORIAL QE UDHEHIQET NGA NJE SULLTAN

E diele, 30 janar 1994/ Pas vizites se suksesshme te Presidentit te Republikes se Shqiperise, zotit Sali Berisha ne Brunei, ATSH nepermjet RD njofton se "Me 27 janar 1994, Republika e Shqiperise dhe Brunei, duke u mbeshtetur ne interesin dhe deshiren e dy popujve te tyre vendosen te lidhin marredhenie diplomatike midis tyre ne rang ambasadoresh". Kur merr vesh nje fakt te tille, nuk ka se si te mos habise protokolli me te cilin punon Presidenti i Republikes sone. Cili president ne Evrope apo me gjere niset e i hyp avionit per te vizituar nje shtet me te cilin shteti i tij nuk ka marredhenie diplomatike? Cili President evropian apo me gjere do te shkelte ne token e nje shteti ku asnjehere me pare nuk ka shkelur asnje kembe diplomati i rangjeve me te ulta te ketij shteti ku shkon Presidenti? Kete e ben Presidenti i Shqiperise Sali Berisha, ku sipas informacionit qe kemi per takimet ne kete shtet, dihet qe deri tani qe u vendos lidhja e marredhenieve diplomatike me Brunein asnje diplomat tjeter i rangjeve te ulta nuk ka vajtur me pare. As ndonje drejtor drejtorie, as zv/minister dhe as ministri i Jashtem. Keshtu vete Berisha President, shkon per te lidhur marredheniet, me Brunein, shtet nga i cili ende nuk ka ardhur ne Shqiperi ndonje diplomat i ulet apo i larte.

Nje protokoll i tille mund edhe te perdorej ne ndonje rast te rralle ku kemi te bejme me ndonje shtet te fuqishem ku interesat e medha te Shqiperise te detyrojne ta shkelesh rregullin protokollar evropian. Por qe kjo te ndodhe me Brunein, kjo duket jo serioze per protokollin zyrtar te Shtetit Shqiptar.

Kush eshte Brunei? Eshte shpallur shtet i pavarur ne vitin 1948. Udhehiqet nga Sulltani...me emer te gjate e mbiemer shume te gjate. Ka nje siperfaqe prej 5765 km katrore (afro 5 here me i vogel se Shqiperia). Ka nje popullsi prej 226.300 banore (popullsi kjo qe eshte ne numer me pak se Tirana, kur dihet se kryeqyteti yne eshte afro 300 000 banore); 69 per qind jane malajziane, 18 per qind jane kineze, 64 per qind jetojne ne fshat, 22.2 per qind jane analfabete. Afro 70 per qind jane muslimane.

Brunei eshte nje shtet diktatorial; prej 400 vjetesh sundohet nga e njejta familje sulltanesh. Ky vend qe Shqiperia demokratike ldhi marredhenie diplomatike, nuk ka dhe as behet fjale per pluralizem, nuk ka fare parti, nuk ka as qeveri, as parlament, cdo gje varet nga Sulltani, i cili ia trashegon sundimin e vendit trashegimtarit te tij. Brunei eshte nje vend islamik ku po te shihet ne rruge apo ne ndonje ambient tjeter natyral, ndonje djale a vajze qe kapen per dore apo puthen denohen me 5 vjet burg.

Ky eshte pra pak a shume Brunei,ne ato cka shkruhet per te ne shtypin e huaj. Shpresojme qe kjo vizite e presidentit Berisha dhe lidhja e marredhenieve me Brunein Islamik te sherbeje per paqen ne Ballkan e me gjere. Shpresojme se pas kthimit te Berishes nga Brunei, ne Shqiperi nuk do te kete arrestime gazetaresh ashtu sic ndodhin ne keto vende. Kujtojme se jo shume kohe me pare ne Turqi policia arrestoi brenda nje dite te gjithe redaksine e nje gazete te pavarur. Se fundi shpresojme se vizita e suksesshme dhe lidhja e marredhenieve diplomatike me shtetin islamik te Bruneit do te sherbeje per pranimin sa me shpejt te Shqiperise ne Keshillin e Evropes.

Aleksander Frangaj

Ku shkojme valle?
Ne mesjete apo ne Evropen e civilizuar ku ka vend per te gjithe dhe ku te gjithe jane te barabarte?

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 22-1-2003 nė 18:01 Edit Post Reply With Quote
Nardi!

Lexova shumë me kujdes letrën tënde.Nuk kam ardhur në asnjë përfundim për shkak se është vështirë të sjellet një përfundim analizës tënde të fundit.Vështirë them sepse Baletën nuk e njoh,dhe nuk di çfar muslimani ai është(jo muhamedan,nëse ai e quan vetveten Muhamedan atëherë nuk është musliman).Pastaj ti Nardi flet shumë për Turqinë e përpara 600 viteve kurse nga ana tjetër thua:Shqiptaret harrojne shpejt, ose bejne sikur harrojne
Në bazë të shkresës tënde mund të them që ti Nardi nuk e paske haruar as 600 vite më pas të bëmat e Turqisë(që aspak nuk i mohoj).Turqisë ia kemi parë sherrin dhe këtë asnjë shqiptar(cilës do fé të jetë)nuk mund të më vëreton të kundërtën.

Ku dua të dal?

Dua të dal diku shumë më vonë,dua të dal në luftën e dytë botërore ku gjermanët françezët,anglezët me një fjalë europjanët dëshironin dhe ia nxorrën sytë njëri tjetrit, por, sot kanë ra në një pajtim të konsiderueshëm(edhe pse aty këtu ende kanë mosmarveshje),por me rëndësi se ato shkojnë përpara,jetojnë mirë,janë joshës për botën mbarë.

Me këtë që përmenda tash,mendoj që ne shqiptarët duhet të heqim dorë nga kritika që i bëhet Turqisë së përpara 500-600 viteve sepse kjo nuk na çon askund.Mos të harojmë që Turqia është aleati më i rrespektuar i SHBA-ve.Kurse SHBA-t jo një herë janë deklaruar se kush nuk i rrespekton aleatët e tyre,as SHBA-n nuk e rrespektojnë.A nuk është një shembull shumë i hapur Izraeli?

Mendoj që me dashje ose pa dashje ne bëjmë anmiq për kot!Baleta le të flet sa të don për Islamin si fé,kjo nuk duhet të ju brengos shumë(sepse shoh një urrejtje të shfrenuar që tregon ndaj Baletës,nuk e di pse e bën këtë?)

Që mos të bëj konfuzion,mjafton të të tregoj që në Islam nuk ka dhunë.Në Islam sistemi jetësor është perfekt.Në Islam njeriu gjen vetveten dhe familjen.Pra Islami(ai i vërteti jo sektet) është sistem të cilin njeriu i cili pak din për ate e shan,e mohon dhe i thotë se të këqijat vinkan nga ai(Islami pra).A duhet të të tregoj që në mes të Romës është e ndërtuar xhamija më e bukur dhe më e madhe në Europë.Dhe kjo nuk ju pengon italianëve aspak,përkundrazi,ato tregojnë një tolerancë të jashtëzakonshme.A duhet të të tregoj që në Angli ka me qindra xhamija të mëdha ose të vogla.A duhet të të tregoj që këtu në Zvicër ka 38 xhamija shqiptare,mos të flas për tjera.

Nardi,Euopës nuk i pengojnë xhamijat dhe muslimanët.Europës dhe SHBA-ve ju pengon extremizmi i njerëzve të cilët thiren në Islam,por beso(dëshiroj të më besosh) se këto njerëz nuk kanë të bëjnë ama aspak me Islamin.Mjerët ato se çfar bëjnë.Muslimani nuk vret njeriun.Muslimani e ka të ndaluar të vret njeriun.Muslimani ka të drejtë të lufton vetëm atëherë kur jeta e tij është ne rrezik.Vetëm atëherë kur mbron atdheun.

Në një luftë në mes jobesimtarëve dhe muslimanëve,një musliman kishte vrarë një jobesimtar kur ai(jobesimtari) i kishte ngritur duart dhe ishte dorëzuar,dhe kishte thënë shahadetin(La i lahe il-lallah,Muhameun Resul-lullah).Muslimani i revoltuar thot:Tash thua shahadetin kur të ka ardhur shpata në fyt apo?Dhe ia mer shpyrtin(e vret).Shokët i treguan Muhamedit a.s. se çka ka ndodhur.Muhamedi a.s. kërkon me vrap që at njeri t'i ja sjellin përpara syve të tij.Kur ai vjen dhe ia shpjegon punën se çka ka bërë Muhamedi a.s. tre herë i tha:Edhe e vrave a?Edhe e vrave a?Edhe e vrave a?

Çka nënkuptojmë me këtë?

Kjo tregon që muslimani me të vërtet duhet të mendohet mirë për të vrarë,qoftë ai edhe një jobesimtar.

Kam përshtypjen që në Shqipëri e paskan bërë Islamin bombë atomike!!!Që nuk është rrasti p.sh. tek shqiptarët e IRJM,dhe një pjese të konsiderueshme në Kosovë.Mjerët ato që flasin për Islam dhe tregojnë përalla,pa e njohur mirë.Njerëz,duhet të kuptoni se Islami është shkenca.Islami është sistemi jetësor.Islami nuk është ashtu siç e tregojnë.Mjerët ato hoxhallarë që flasin vetëm shkel e shko për Islamin duke e bërë të rëndë tej mase,sepse Islami nuk është i rëndë.Ato hoxhallarë le ta dinë se do të lidhen me zorrët e veta në direkët më të nxehtë të xhehnemit.Le të kujtohen mirë të gjithë ato që flasin se qenka Turqia që ka sjellë Islamin,sepse kjo nuk mund të jetë e vëretë.Bazohem në versin Kur-anor ku All-llahu i Madhërishëm thotë:PËR ATO QË KEMI VENDOSUR QË T'A SHPËTOJMË DO T'A SHPËTOJMË,PËR ATO QË KEMI VENDOSUR T'A HUMBIM DO T'A HUMBIM.

Islami nuk është as i turqëve as i Arabëve,Islami ka një Patron Ai është i Madhi Zot që Krijoji gjithçka.Islami është për tërë njerzimin,prandaj nuk është pronë private e askujt.

Shikoni,thonë që AIDS nuk ak ilaç!!!Unë ju them që ka ilaç,por jo pse jam doktor dhe shkenctarë!Them sepse Muhamedi a.s. ka thënë se çdo sëmundje ka ilaç,dhe kjo është më se e vërtetë.Mereni mjaltin e pastër,përdoreni ate,sepse është ilaç që shëron gjithçka.Kjo qëndron në Kur-an.Shumë gjëra qëndrojnë në Kur-an që njeriu i zbulon në shek.19 dhe 20.Shumë shkenctar e pranojnë Islamin o njerëz.Vetëm për ato që vërtetë nuk dinë shumë për Islamin Islami është i keq,dhe nuk ka dobi.Po mereni një herë dhe lexoni,pse pritni gati t'u a sjellim gjërat!?

Prandaj,nëse Baleta flet për Islam(jo për Muhamedin siç thoni ju!)ai e din që çdo musliman është i obliguar që të tregon rrugën që shpëton,rrugën e drejtë,Por nëse e tregon dhe thëret në mënyrë të gabuar dhe insiston që Turku qenka ai që duhet të përkrahim le ta dini se shumë gabim të madh bën.As unë nuk do t'a dëgjoja një gjë të atillë lëre më që do t'a përkrahja.

Në fund do t'ju them edhe diçka!

Mos i qortoni muslimanët që thërasin në Islam,sepse ato janë të obliguar(urdhër Kur-anor)që të thërasin në Islam.Kush e pranon e pranon Islamin,kush nuk e pranon është e drejtë e tij që mos të pranon,dhe ska të drejtë apsolutisht askush që me dhunë t'ja imponon.

Në vitet 90 kanë bërë një eksperimetn anglezët.Kanë marë Kur-anin dhe verset Kur-anore ia kanë dhënë kompjuterit.Pastaj kanë pyetur kompjuterin se a është e mundur që këtë libër t'a kishte shkruar njeriu?Kopjuteri ka nxjerrë shifrën 0.0000000000000000000...1 ka mundësi që këtë libër t'a kishte shkruar njeriu!

A nuk ju bën kjo të mendoni?

Pastaj,në kompjuter i kanë hudhur të dhënat e lidereve më të mëdhenj të të gjitha kohërave(prej kurdisjes së tokës),pra të dhënat si kanë punuar,çka kanë udhëhequr,cilin popull kanë udhëhequr,me një fjalë të gjitha detajet që një lider popullor i ka.Në mesin e këtyre udhëheqësve,e kanë futur edhe Muhamedin a.s.

Kompjuteri,pas analizave të bëra solli përfundimin që Muhamedi a.s. është udhëheqësi më i madh i gjitha kohërave.Nëse ju intereson kërkojeni librin,me këto të dhëna që ua shënova tash,do të bindeni.

Mos vallë këtë e bëri turku?Jo!Nuk e bëri turku por anglezi.

Më duket që prapambeturinë tonë duhet t'a kërkojmë tek ne vetë vëllezër dhe motra.Në mesin e familjes shqiptare fatkeqsisht mungon edukata e mirëfilltë.Shkaqet janë të shumta,sociale,politike,shoqërore etj.Shqiptarët do të përparojnë atëherë kur do të shohin problemin në shtëpi të vetë së pari.Shqiptarët do të përparojnë kur të ndihmojnë vetveten së pari,pastaj të shikojnë të afërmin,komshiun,dhe më gjërë.

Edukimi familjar luan rol shume të rëndësishëm në shtet dhe përparim.P.sh.Zvicra nuk do të kishte nevoj për polici aspak,sepse vetë popullata janë polic.Vetë popullata e mbron ambientin,e mbron infrastrukutrën,e zgjeron horizontin.Olicia këtu në Zvicër me të vëretë ka hsumë pak punë.Kurse te ne çka?

Tek ne po t'i thuash fqiut se e zë rrugën me ndërtim të palejueshëm ai t'i nxjerr sytë dhe të thotë se e bën nga gjelozia!!!Ose mos thashtë Zoti t'a lajmërosh në polici për ndërtim të egër,menjëherë të shpallin shpiun!!!

Kështu nuk mbrohet shteti,dhe besomëni se këtu aspak ska të bëj as turku as anglezi përveç se shqiptari vetë.Jam i bindur që shqiptari ka mbetur mbrapa për shkak se gjithmonë i ka marë punët shkel e shko,duke mos qenë serioz në punën e tij,duke mos përfillur ligjin dhe legjislaturën.Duke mos përfilluar popullin,udhëheqësit e mençur kanë shfrytëzuar rrastin që të pasurohen ashtu që sot thotë:Shteti jam vetë!

Shoh brengosje tek të gjithë këtu në forum,shoh dëshirë për të ndihmuar dhe për të dhënë kontributin nga të gjithë në këtë forum,sepse brengat janë më shumë se të arsyeshme,por urrejtja besoni se nuk çon askund.Mendoj që duhet të bëjmë dallim në mes urrejtjes dhe kritikës.

Ju përshëndes

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Nardi

Postuar mė 22-1-2003 nė 19:36 Edit Post Reply With Quote
Pershendetje Tali

Postova nje mesazh por harrova te identifikohem.
Shpresoj te mbaj mend ato qe shkrova me pare.

Te te bej nje pyetje.

Perse pak kohe me pas 17 janarit te 1468 , historia e Shqiperise do te merrte rrjedhen me te keqe ne historite e kombeve te zhvilluar dhe te pazhvilluara?

Perse shqiptaret harruan nje Hero kaq te madh e kaq te lavdishem i cili beri qe Shqiperia te futej ne historine e Evropes dhe botes, te dhunohej nga vete shqiptaret?

Perse eshtrat e ketij njeriu qe pak dite me pare mbushi 545 vjete nga dita e tij e vdekjes, nuk prehen te qeta?

Valle per ke luftoi ky hero shqiptar qe kurren e kurres nuk do te harrohet?

Edhe sot shqiptaret nuk kuptojne se sa te gabuar jane dhe se sa gabime kane bere.
Kete nuk ja fal atyre qe jane shkolluar.

Si qenka kjo pune keshtu idashur Tali?

Heroi luftoi per shqiptaret, eshtrat e tij u bene hajmali nga turqit dhe pak vjet me pare ish presidenti yne e ndeshkon me fort kete hero.
Mos eshte faji im qe une e dua ate Hero?
Ketu dua te me pergjigjesh i dashur Tali.

Kuranin dhe Islamin e vleresoj por me pare dua te vleresoj Biblen.
Ne kete menyre do te di te rendis gjerat ashtu sikur duhet.

Nuk kam kurre urrejtje ndaj vellezerve te Kosoves apo te Shqiperise dhe mallkuar me qofte buka ne i urrej, por shqiptaret duhet te kuptojne te keqijat e tyre qe nuk i lene te ecin perpara.

Jam ne linje

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 22-1-2003 nė 23:18 Edit Post Reply With Quote
SKĖNDERBEU!

Perse shqiptaret harruan nje Hero kaq te madh e kaq te lavdishem i cili beri qe Shqiperia te futej ne historine e Evropes dhe botes, te dhunohej nga vete shqiptaret? Pyet Nardi!

Ju lutem,a ka shqiptar që e haron Skënderbeun.Pa heronj kombëtar një popull nuk mund të ketë histori.Skënderbeu është dhe do të mbetet heroji ynë kombëtar deri sa të ketë jetë.Ata që kritikojnë apo shvlefsojnë veprën e të madhit Skenderbe shumë vështirë e kam që t'i kuptoj që janë shqiptarë.

Mos të harojmë,shumë rrugë dhe sheshe quhen në emër të këtij heroji shqiptar.Në historinë shqiptare Skënderbeu zë vend sa një enciklopedi në veten e parë.

Prandaj Nardi,shqiptarët as nuk e kanë haruar por as që do të harojnë veprën e Skënderbeut.

Nardi,po të gjithë shqiptarët e duan Skënderbeun,edhe ty kush mund të t'a ndalon këtë?!!Sa i përket Kryetarit që e paska ndëshkuar nuk kam dieni!!

Kuranin dhe Islamin e vleresoj por me pare dua te vleresoj Biblen.

Shumë më pëlqeu kjo fjali,më beso se shumë më ka pëlqyer.1.I ke afruar Biblen dhe Kur-anin në një fjali.2.Je shumë i sinqertë.

Letrën tënde të fundit e pash shumë konstruktive.Kjo neve na duhet Nardi,dialogu,mirkuptimi,toleranca e ndërsjellë.Vetëm kështu do të rrafshojmë kodrat dhe do të bëjmë autostradat që na lidhin dhe bashkojnë.Gjuha e përbashkët.Ndryshe nuk bën.

Shumë,shumë të falenderohem

Me rrespekt:Tali

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
mistiku

Postuar mė 24-1-2003 nė 06:00 Edit Post Reply With Quote
Propozim

Religjioni (i vërtetë) ndikon shumë edhe për të mirë edhe për të keq. Mvaret, nëse ushtrohet si duhet apo keqpërdoret.
Propzoj që të hapet një rubrikë për religjionin ku të debatohet, për anët e mira, për atë çka na bashkon, për tolerancën, bashkëjetesen, mirëkuptimin, ekumenizmin, ekstremizmin etj. etj.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 24-1-2003 nė 08:15 Edit Post Reply With Quote
Te nderuar,

keni hape nja 100 tema qe nuk ka njeri qe mund ti ndjeke.

Tema kryesore eshte "midis nesh"


Per kete teme me lejoni te them dy fjale:

1. Shqiptaret ne pergjithesi jane shume tolerante fetare ne krahasim me te gjithe popujt e Ballkanit

2. Ne ketu jemi te djathtet ndershqiptare

Te djathtet shqiptare jane pasuesit e Rilindasve Shqiptare dhe Rilindasit Shqiptare jane shqiptaret me tolerante dhe ata qe me shume se te gjithe shqiptaret e tjere kuptuan se identiteti shqiptar nuk eshte i barabarte me identitetin fetar, shembuj mund t´ju jap sa te doni, po mjaftohem me dy:

"Pas këtyre vendimeve, Ismail Qemali u nis për n'Austri bashkë me Luigj Gurakuqin, Pandeli Calen dhe Dom Nikollë Kaçorrin, të cilët do t'a prisnin në Trieshtë, ndërsa ai vetë shkoi në Vienë. Që në pjekjet e para me diplomatët austriakë, Ismail Qemali u sigurua se Shqipëria do të përkrahej. Ai çfaqi mendimin se do të mblidhte në Vlorë një kuvend kombëtar, i cili do të vendoste mbi formën e qeverimit të Shqipërisë dhe do t'iu drejtonte fuqivet të mëdha një memorandum me kërkesat e popullit shqiptar. Në Vienë, Ismail Qemali u takua edhe me ambasadorët e Anglisë e t'Italisë, të cilëve iu çfaqi pikëpamjet e tija në lidhje me Shqipërinë, iu kërkoi përkrahjen e qeverivet të tyre dhe iu tregoi se populli shqiptar ishte i vendosur t'a mpronte tërësinë e atdheut gjer në pikën e fundit të gjakut. Në fillim, Ismail Qemali nuk ishte akoma i qartë nëse Shqipëria do të bëhej shtet autonom apo i pavarur. Por pas takimit që pati në Budapest me Berchtold-in, ministrin e Punëve të Jashtëme t'Austro-Hungarisë, mendimet u sqaruan më mirë: Turqia ishte thyer e shkatërruar, fjala "autonomi" s'kishte më kuptim, prandaj Shqipëria do të shpallej e pavarur. "


Pra Baballaret e Kombit nuk e pane kurre fene si pengese apo me dyshim, por besimi aq me shume ja shtoi respektin dhe besimin ndaj njeri-tjetrit.

Kjo eshte tradita e patrioteve shqiptare dhe kush nuk ka kuptuar dhe nuk vazhdon kete tradite nuk eshte as patriot dhe as i djathte.

"Lidhur me autoritetin e padiskutueshëm patriotik të At Gjergjit, ia vlen që në këtë kontekst, duke iu referuar pikërisht viteve kur shkrimi i shqipes me germa latine u bë një realitet, të sjell edhe një kujtim timin personal që mbresë të pashlyeshme ka lënë tek unë. Ishte viti 1954. Kishim vajtur së bashku me nënën t’i bënim një vizitë Hafëz Ali Korçës. Në bisedë e sipër fillon Hafëz Aliu dhe na flet se ç’fatkeqësi kombëtare ishte përndjekja e dhunshme që regjimi komunist po i bënte Klerit Katolik, të cilit ia kositi kokat më të vyera të tijat. Përmëndi shumë syresh si Dom Ndré Zadêjën, At Vinçens Prendushin dhe të tjerë. E pastaj, mbas një pushimi të shkurtër, mori frymë dhe shtoi (pak a shumë tekstualisht ): “ … këta,(komunistët), nuk kanë as fé dhe as atdhé. Të kish qenë gjallë Patër Gjergji, as para tij nuk do të stepeshin e do ta përdhosnin e t’a zhduknin. … ǒpërbindësha që janë …” Pastaj heshti. E pashë se u përlot e nuk fliste dot. Mbas një pushimi shtoi : “ E kam dashur dhe respektuar pa kufi për vlerat e tija të pashterëshme si edhe për atdhetarizmin e tij … Me këmbënguljen e tij gjuha jonë e lashtë gjeti sintetizim të shkruar … Nuk kam si ta harroj me sa dashuri më përqafoi dhe më përgëzoi, (kur qemë takuar shumë vite më vonë ), që në demonstratën e madhe të Korçës më 1910 kundër shkruarjes së gjuhës shqipe me shkronja arabe, unë bekova shkronjat latine të abecesë shqipe të Kongresit Manastirit dhe thashë edhe një lutje për to …”
"

Sikur ne te djathtet sot te kishim nje te qinten e respektit qe paten krijuesit e identitetit shqiptar ndermejt tyre dhe bashkepunimin qe paten ata ndermjet tyre Kombi sot nuk do te ishte nen kthetrat e klaneve hoxha e kapo.

Pra:

Kush i thote vetes patriot dhe te djathte ka vetem nje rruge:

Te ndjeke traditen e baballareve te Kombit qe besimin e tjetrit e respektuan po aq sa besimin e vet.

A jeni dakort qe cdo patriot dhe i djathte (per mendimin tim nuk mund te kete te djathte qe nuk eshte patriot, por ka patrote qe nuk jane te djathte)

shqiptar te dallohet nga shqiptaret e tjere dhe nga ky kriter i mesiperm?

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
burimuji

Postuar mė 24-1-2003 nė 22:47 Edit Post Reply With Quote
Kjo eshte sa thelbesore, aq edhe e jetike per mbare Shqiptaret.

Kete kishte parasysh Vaso Pasha njeqind e ca vjet me pare.

Mund te jesh i ndryshem ne fe apo besim, por gjithmone i njejte ne identitetin kombetar.

Jam krenar qe jam Shqiptar!

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 28-1-2003 nė 08:55 Edit Post Reply With Quote
Ja nje shembull tjeter te nje ortodoksi shqiptar:

Perkujtohet 5-vjetori i vdekjes se intelektualit te shquar Gjergj Komnino

DURRES, 16 qershor ATSH/Gezim Kabashi/.- Ne nje nga mjediset e Pallatit te Kultures "Aleksander Moisiu" ne Durres u perkujtua kete fund-jave intelektuali i shquar Gjergj Komnino, ne kuader te 5-vjetorit tevdekjes.
Ne emer te shoqates se intelektualeve krijues, Flora Dervishi, e çmoi kontributin letrar dhe kerkimor te Komnios, si nje gur te cmuar te kultures shqiptare.
Kryetari i deges lokale te shoqates se te perndjekurve politike, Agron Hadri, si dhe shkrimtari Agim Musta kujtuan ditet e renda te burgimit te Gjergj Komninos.
Ndersa studiuesi Shpendi Topollaj foli per jeten dhe veprimtarine krijuese te poetit te shquar qe lindi ne Brezhdan te Permetit ne vitin 1919. Pas arsimimit ne shkollat e Permetit, Gjirokastres dhe Elbasanit, Gjergj Komnino u diplomua ne fakultetet e Filozofise dhe letersise, perkatesisht ne Firence dhe Zagreb.
Gjate kesaj periudhe ai botoi ne shtetin fqinj te paren monografi per poetin tone kombetar, te titulluar "Naimi, poeti, njeriu", si dhe shkrime te tjera me karakter studimor per arbereshet, De Raden, studime folklorike, etj.
Pas çlirimit te vendit ai punoi si pedagog ne gjimnazet e Tiranes dhe Durresit, si dhe ne Institutin e folklorit. Nje leter dejtuar Organizates se Kombeve te Bashkuara per gjendjen e popullit shqiptar i kushtoi atij denimin me vdekje, nga i cili "shpetoi" me 13 vjet burg. Komnino, njohes i 11 gjuheve te huaja i priti fillimet e demokracise me nje entuziasem te madh, duke u bere nje nga nismetaret e shoqates se te perndjekurve politike.
Vdekja e tij ne Itali 5 vjet me pare u perjetua me dhembje nga njerezit e afert te familjes dhe nga miqte e tij.
Nje poezi kushtuar figures se Komninos recituar nga e mbesa Aida Kushi mbylli kete takim perkujtimor. /f.n/


E gjeta sot rastesisht.

E keshtu mund te vazhdoj me radhe.

Kam lexuar para disa kohesh diku ne internet nje propagandim jashtezakonisht te demshem se gjoja komunizmi i erdhi shqiperise nga ortodokset shqiptare.

Nje mashtrim i hapur.

Nuk jane problem as fatkeqesi asnje fe ne shqiperi, problem jane fanatiket dhe mashturesat qe ne emert te fese duan te realizojne qellimet te tjera, politike psh.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 29-1-2003 nė 17:19 Edit Post Reply With Quote
Kjo ka kuptim!

Vëllezër dhe motra(edhe pse nuk i shoh askund motrat!!)!

Ky kuvend mer një pamje të bukur,një pamje reale shqiptare.Kjo me siguri se të gjithë ne kemi një dëshirë,kemi një brengë.

Këtu shihet qartë toleranca jonë,nëse agresionit i përgjigjemi me agresion në mes nesh,kjo nuk shpije askund përveç se në hidhërim dhe ndarje.

Duam ne apo jo,realiteti është se ne shumë pak njihemi në mes veti.T'i falenderojmë teknologjisë që na afroji në mëpërmjet internetit.Komunikimi ynë tani ka kuptim.I tregojmë njëri tjetrit se çka ndjejmë,se si duhet të zgjidhim punën madhore kombëtare.Pika pika mbushet pusi thotë një fjalë popullore.Jam i bindur që kjo faqe do të bën shumë më shumë adhurues dhe anëtarë,sepse qëllimi është i pastër,qëllimi është thuaja se ideal.

Dhashtë Zoti që mos të na bien belaja të tjera që të shihemi dhe të njihemi,por të na vinë punë të mira që së bashku t'i gëzohemi bashkimit.Punë ka,edhe ate shumë bile,kjo është fillimi,sepse puna për bashkimin së paku shpirtëror vjen duke filluar.Ne shumë herë kemi ra në grackat e huaja,këtu ska dyshim aspak,sepse kemi qenë të sinqertë dhe ju kemi besuar.Është koha që atje prapa perdeve të shikohet pak,mos t'i marim gjërat të gatshme,por ato t'i analizojmë dhe të shohim ku shpije!Kështu,duke qenë të kujdesshëm do të bëjmë që të jemi të rrespektuar dhe të dashur.Nuk duhet të lejojmë që të na marin si njëri me të cilin mund të tallemi.Të jemi dinjitoz,por edhe shakat mos t'i lëmë anash kur kemi të bëjmë me të huajt sidomos.Nga eksperienca e them këtë.Këtu në Zvicër kam pasur punë me shumë njerëz.Dikur kam takuar edhe njerëz shumë të rëndësishëm të jetës politike botërore.Në shikim të parë ato duken shumë të hapur për komunikim,por nuk është ashtu!Prapa tyre gjithmonë fshihet interesi i tyre kombëtar,apo interesi i tyre që ka të bëj me regjionet e ndryshme botërore.Këtu duhet shumë kujdes të tregohet,sepse ato vetëm regjistrojnë,duke lënë përshtypjen se ti që flet e ke mirë,kurse në të vertetë pa vetëdije mund që të bësh gabim katastrofal kundër kombit tënd.Politika thonë se edhe vetë politikantët nga një herë nuk e kuptojnë dhe nga ky moskuptim ato shprehin emocionet e tyre të vërteta dhe rezultatet në të shumtën e rrasteve janë lufta dhe shkatërimet.Kjo në mes nesh nuk duhet të ndodhë.

Ne edhe pse njihemi pak,duhet të tregojmë tolerancë(megjithate kujdes),bashkëpunim dhe bashkëveprim kur interesi është gjithkombëtar.Tradhëtarit duhet t'ja bëjmë me gisht kur ai haptas i shet interesat kombëtare.Tradhëtari nuk ka vend në vendin e shqiponjave.Këtë nacionalistët nuk duhet t'a lejojnë,ndryshe në vend të 50 viteve do të na duhen 100 vite tjera për të rregulluar çështjen tonë.

Mos të harojmë,që është shumë e rëndësishme,se kombin të gjithë ne shqiptarët e vlersojmë,por ka prej tyre që edhe fesë i jep rëndësi siç i jep kombit.Këtu ne jemi të obliguar që t'ju ikim provokimeve të mundshme.Nëse duam t'i përgjigjemi provokimit atëherë le të bëhet duke marë shembuj të mirë nga jeta e përditshme,apo nga Rilindasit tanë,që mos të hidhërohemi për kot.Këtë jo rastësisht e them.Ju në Shqipëri,nuk e di sa jeni të njoftuar,por shqiptarët në IRJM me të madhe i japin rëndësi edhe Islamit si fé,duke mos haruar asnjëherë kombin,më duket që jam i obiguar t'ju tregoj për këtë.Kjo duhet pak t'ju tregon se si duhet të silleni kur flitni me shqiptarët në IRJM për fé.Ka prej tyre(siç thotë Antoni:)) që janë të mirë,por ka prej tyre që eksplosojnë(si Nardi:)) pa menduar dhe analizuar mirë.

Qëllimi im me këtë letër është që të tregoj se sa duhet të jemi të kujdesshëm në raste të veçanta.

Ju përshëndes të gjithëve

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Nardi

Postuar mė 29-1-2003 nė 20:23 Edit Post Reply With Quote
Letra jote Tali apo Ali, nuk tregon atdhetarizem, por islamizem dhe mundesisht tregon qe mbi kombin ju vendosni fene.
Kjo eshte per te ardhur keq dhe sa te jem gjalle nuk do jem mik i asnjeriut qe mbi identitetin e tij, mbi ceshtjet e tija kombetare vendos fene pushtuesit me kanibal te historise.
Perse nuk distancoheni?
Kjo tregon se ju me shume se shqiptare jeni islamike te ardhur nga Turqia.
Eshte akoma heret qe te kuptoni se ku jemi dhe ku po shkojme.
Eshte akoma heret qe ju te kuptoni gabimet tuaja baletore.
Eshte akoma heret mbas 600 vitesh pushtet, te merrni edhe nje here pushtetin.
Une jam shume i pergjegjshem, por kur i papergjegjshmi deshiron te behet i ndergjegjshem me maskime dhe jo aashtu si ne realitet, per mua eshte nje turk qe flet shqip.
Ja kam takuar kohe me pare nje shqiptar te Kosoves dhe sinqerisht ai djale eshte mysliman, por civilizimin e tij te ardhmen e tij, meritat per gjithshka qe ka fituar ne kete bote reale, nuk ja dedikon Turqise por EVROPES.
Ai e shpreh qellimisht qe me pare se te behej mysliman, ai ishte katolik(le te pellisni ju sa te mundni) dhe ai thote qe tashme nuk merret me asnje lloj feje dhe se gjithshka ai e shikon te te mirat qe njerezit e civilizuar kane arritur.

kam ngelur pa fryme kur me tha nje gje te tille.
I thashe, te lutem mos u tall me mua qe jam katolik.
Ai me thote qe nuk kam arsye qe te tallem me ty se ne fund te fundit shqiptar ti e shqiptar une.
Me ka dhene kurajo te jashtezakonshme dhe se ato rrahjet qe kam henger ne Greqi prej forcave speciale greke ne vitin 1999 ja bej hallall.
Ju jeni turpi i kombit
Ju jeni paguar prej Turqise qe te destabilizoni Shqiperine dhe te ardhmen e saj.
Ket as qe nuk e ve ne dyshim
Po mua deshironi te me thoni italian.
Jo, une jam shqiptar dhe sa te jem gjalle vetem shqip do flas dhe fjalet me te mira do them per vendin tim.
Une kur vendos Biblen para Kuranit o myslimane, deshiroj te theksoj qe:
Une jam shqiptar
Une jetoj ne kontinentin evropian
Une do ndjek gjithnje ato rregulla evropiane
Ju jeni kaq te trashe si Baleta me shoke saqe kur flasim fjale te tilla jo bibla jo kurani, ju menjehere i shtrini doren atij vendi qe sot ju e therrisni baba dhe baba prej verteti dhe jo prej genjeshtre.
UNE JAM SHQIPTAR DHE KURRSESI ITALIAN
JU E PRANUAT ME GOJEN TUAJ QE JENI TURQ POR KURRSESI SHQIPTARE.

Nuk me duhen fjalimet e kurverie qe mban Tali apo Kastrioti apo Antoni apo dikush tjeter.
Mua me duhet patriotizmi i vertete, em duhet nacionalizmi i vertete.
Ju per hader te bajraktarizmit dhe mentalitetit mesjetar jeni gati te shisni edhe nje here Shqiperine dhe Kosoven.

Tipa si Baleta po perdhosin Shqiperine dhe Kosoven
Tipa si Baleta po e mallkojne Shqiperine dhe Kosoven
Tipa si Baleta po e marrin ne qafe ate popull kosovar qe derdhi gjak dhe mbi 12000 deshmore rane per Dardanine dhe jo per Kosoven(emer turku)
Ju ketu ne forum mohoni emrin Dardani dhe qellimisht e therrisni Kosove
Ju qellimisht ne vend te fjales Gadishull Ilirik perdorni Ballkan sepse ju jeni ballkanas.
Kur do te bindeni qe jeni gabim?
Kur te vdisni ju dhe nje brez qe do lini me mbrapa.

KY ESHTE SHANSI HISTORIK QE NA ESHTE DHENE.
JU DHE ABDI BALETA NUK PO E PERDORNI PER TE MIREN E SHQIPERISE, POR SI ME DASHJE JU NGATERRONI FENE ME SHQIPTARIZMIN.
Rrofte Shqiptaria dhe poshte Tradhtia

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
mistiku

Postuar mė 30-1-2003 nė 04:34 Edit Post Reply With Quote
Vëllezër të dashur!
Dëshiroj të jeni tolerantë, të respektoni vëllezërit, pikëpamjet dhe religjionet e vëllezërve! Nuk mund të jetë nacionalist i mirëfilltë ai që shanë fenë e vëllezërve të vet! Si feja e krishterë si ajo myslimane vinë nga Lindja e mesme. Në 1000 m. katror kanë lindur dhe kanë dalë nga hebreizmi. Katolikët vëlla kanë kaluar në Islam, dhe nuk duhet aspak ti fajsojmë. Sikur mua të më ishin kërcënuar se do mi vrasin djemtë, p.sh. edhe unë e kisha ndrruar fenë. (Jam prej familjes katolike, por nuk i ndjek ritet, edhepse jam religjioz, por jo viktimë e asnjë dogme fetare) Janë pseudoreligjioz edhe pseudoshqiptarë ata që duan ta arabizojn fenë myslimane tek ne. Poashtu ata që përkrahin radikalizmin e ekstremizmin, ata në emër të fesë e keqpërdorin fenë, dhe janë kundër besimtarëve, bashkëkombëtarëve dhe kundër vetes. Feja myslimane nuk është as më e keqe as më e mirë. Ajo është fe e paqës dhe e mëshirës. -Në fe nuk ka dhunë- shkruan në Kuran! Ata katolikë e klerikë që e shohin shpëtimin shqiptar në konvertimin e të gjithë shqiptarëve në krishterim janë antifetarë dhe antikombëtarë! Për fat të keq ortodoksët shumica janë të droguar nga diktatura dhe nga dreqi grek janullatos dhe të gjithë priftërinjtë ortodoksë që shkojn pas tij. Vetem at Nikoll Marku i Elbasanit punon e predikon autoqefalinë, kurse të gjithë të tjerët kundër autoqefalisë dhe pro greqisë shoviniste!
Na duhet si buka bashkëjetesa, mirëkuptimi, Dashuria dhe ekumenizmi!
Nacionalizmi pa tolerancë e bashkëjetesë është nacionalizem handikapat!
Nga të gjitha religjionet kam mësuar! Të gjitha janë të mira kur predikojn Dashuri! Të gjitha janë keqpërdorur.
Edhe me këto fe që kemi, jemi në Evropë, dhe mund të integrohemi edhe më në Nato, por jetike për ne janë SHBA! Ata na kanë dashur, na duan, dhe do na duan!
Evropa nuk na ka dashur, nuk na do, dhe nuk di a do na dojë?! Ajo gjithmon nga ndikimi i rusëve ka përkrahur armiqtë tonë serbet e grekët!
Po ua rikujtoj vargjet e Fishtës!

-Hej Europë Kurva e Motit
Si i re hasha besës Zotit
A kështu qenka shenja e qytetnisë
Me nda tokat e Shqypnisë
E me ua dhan këlyshëve të Rusisë-...

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
<<  1    2    3    4  >>
Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.5979621 sekonda, 49 pyetje