Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
<<  1    2    3    4    5  >>
Autori: Subjekti: NĖ MES NESH!
kastriot

Postuar mė 30-1-2003 nė 11:01 Edit Post Reply With Quote
NĖ MES NESH

Ore Kastriot,

per te share ka forume shqiptare boll,

ky eshte KUVENDI I TE DJATHTEVE[Edituar më 30-1-2003 nga Anton Ashta]


View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 30-1-2003 nė 14:51 Edit Post Reply With Quote
Toleranca dhe mirkuptimi!

Nardi!

Kështu siç flet ti më parë do të thoja se nuk qenke i njoftuar mirë me rrjedhat politike,ekonomike,sociale,shoqërore të kohës që ne SOT jetojmë,e jo të asaj të përpara 600 viteve.

Në leterën time të fundit askund as që kam përmendur Turqinë,kurse ti insiston që unë qenkam turk!!!Sdi ku e lexove këtë!!

Pastaj,simbas teje ne duhet të kërkojmë Europën.Po mirë,kush ishte duke kërkuar Azinë hej?Ku e lexove që Tali kërkonka Azinë?!!

Pastaj,simbas teje çdo njeri që ka konfesionin musliman qenka turk!!!Në cilën enciklopedi e ke lexuar këtë,të më tregosh?

Pastaj,çdo njeri që ka fé Islame simbas teje nuk ka vënd në Europë!!!Për në Shqipëri nuk bëj fjalë sepse po të kishe ti pushtetin,në bazë të shkresave tuaja të gjithë muslimanët duhet vrarë dhe prerë,sepse janë turk dhe i bëjnë dëm Shqipërisë!!!Apo mos jam gabim?!Pra,Evropa duhet të pastron oborrin e saj nga muslimanët sepse i bënkan dëm.Po a din ti Nardi që në Europë ka shumë vendas(gjrman,françez,anglez,holandez,finlandez,norvegjez,suedez,zvicëran)që janë musliman???E din apo nuk e din?

Por,as Franca,as Anglia,as Gjermania...etj. nuk duan të "çlirohen" nga këta musliman ashtu siç prejudikon ti!!Sepse janë shtetas të tyre dhe i mbrojnë me të gjitha mjetet.

Pastaj,or Nardi,kthehu nga realiteti,mos më përmend këtu turkun e përpara 600 viteve sepse ai nuk egziston më e ka ngrënë dreqi ate.Ne jetojmë në shek.21 duam apo sduam integrimet tona kërkohen që të jenë Europjane!Dhe askush nuk të ka thënë(unë sigurisht jo)që ne shqiptarët duhet të kërkojmë Turqinë!!Por ne jemi shqiptar(e jo turk,dhe mos më quaj ashtu se nuk ke të drejtë të flasësh ne emrin tim),dhe si shqiptarë ne duhet të kemi shigjetën e autostradës kah Europa e jo ndryshe!!

Nëse qëllimi yt është që këtu në mesin e nacionalistëve të fusësh huti,të bëjsh përçarje,nuk do të korrësh sukses,sepse shihen qartë letrat që ti poston këtu,janë plot e përplot urrejtje.Pse urren as që më intereson të të them të drejtën,sepse me letrën tënde të fundit nuk ke lënë vend që të jesh i rrespektuar.

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
kastriot

Postuar mė 31-1-2003 nė 10:26 Edit Post Reply With Quote
NĖ MES NESH

quote:
Postuar në fillim nga kastriot
Ore Kastriot,

per te share ka forume shqiptare boll,

ky eshte KUVENDI I TE DJATHTEVE[Edituar më 30-1-2003 nga Anton Ashta]Une nuk kam share njeri prandaj ne qofte se nuk ju pelqejne mendimet e te tjereve thuajeni haptaz dhe mos perdorni censure.

Kastriot


View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 31-1-2003 nė 10:39 Edit Post Reply With Quote
Ore Kastriot,

"truthare" ti thuash tjetrit eshte sharje.

Dhe me keto do merremi tani?

Thuaji mendimet e tuaja hapur, por as sharjet, as sjellja e shkrimeve qe nxisin percarjen fetare nuk lejohet, as futja e te njejtit shkrim ne disa vende.

Te djathtit e shohin veten si pasardhesit e Rilindasve dhe te elites shqiptare te para pushtimit komunist.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 31-1-2003 nė 16:51 Edit Post Reply With Quote
Kastriot,

mos humb kohe ketu po shko diku tjeter.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Kastriot(i riu)

Postuar mė 2-2-2003 nė 11:35 Edit Post Reply With Quote
NĖ MES NESH

quote:
Postuar në fillim nga Anton Ashta
Kastriot,

mos humb kohe ketu po shko diku tjeter.

Si duhet kuptuar kjo shoku Anton--
Si perjashtim nga "partia" sepse nuk jam dakort te ofendohet shumica e popullit shqiptar me fjalet si "turq" "Aziatike" etj????
Ku i keni mesuar keto marifete tek shkolla e partise??????

Kastriot

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Eni_P

Postuar mė 2-2-2003 nė 12:53 Edit Post Reply With Quote
Kastriot nqs fjalori - gjuha e Baletes ne shkrimet qe sjell ketu te duken te moderuara ndaj te krishtereve shqiptare dhe fjalori i Antonit, perkundrazi, i nje fondamentalisti "katolik" kjo eshte qesharake!!!!!!!

Ne kuvendin e eDSH ska patur kurre fyerje ndaj pjeses myslimane te shqiptarve.
Shumica e anetareve te kuvendit tone i perkasin kesaj feje dhe do ishte e ulet per pjesen e krishtere te fyente te tjeret.

Perkundrazi, shkrimet e Baletes; te cilat me ato km e tere qe shkruan e qe spara lexohen nga kush; jane plot me fyerje ndaj figurave te Krishterimit Shqiptar dhe te quash fondamentalist katolik nje person qe mbron Nene Terezen Shqiptare, kjo eshte mohim i vlerave shqiptare dhe kulmi i budallallekut njerezor.

Ne, ne vend te krenohemi qe kemi nje figure te atille me gjak shqiptar nder vena, jemi te paret qe hedhim fjalet me fyese ndaj saj. Kjo eshte teper e ulet!

Nqs ketu ka nje fondamentalist, ai eshte Baleta qe vazhdon ne cmendurine e tij te te derdhurit vrer mbi te krishteret shqiptar.

“non solum sibi vivere, sed et aliis proficire”

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 2-2-2003 nė 17:33 Edit Post Reply With Quote
Kjo ska kuptim!!!!

Kush është Nëlinjë - 34 Guests dhe no Members nëlinjë.

!!!

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
mistiku

Postuar mė 2-2-2003 nė 22:47 Edit Post Reply With Quote
Pajtohem dhe jam për atë që të cenzurohen fyerjet e sharjet dhe shkrimet që nxisin urrejtje e mostolerancë!
Vëllezër na duhet bashkëjetesa, toleranca, mirëkuptimi e dashuria në mes nesh!

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 3-2-2003 nė 08:48 Edit Post Reply With Quote
Kastriot akoma nuk e ke kuptu se cdo te thote i djathte shqiptar, prandaj mos harxho kohe ketu.

Mos harxho kohe ketu :Do te thote mos harxho kohe ketu.

Ato paranojat e interpretimet shko diskutoi ne baleten gjykatesin e enverit.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 8-2-2003 nė 19:32 Edit Post Reply With Quote
Habitem!

Kur hap këtë faqe,menjëherë dëshiroj të di se kush është i kyçur dhe kush jo!

Shoh shumë mysafir(Guests),dha një apo dy anëtarë të kyçur.Nga kjo mësoj se një numër i madh presin lajmet apo analizat të gatshme,assesi të thejnë akullin dhe të shprehin mendimin e tyre edhe ato vetë!Pse kjo kështu nuk di?!!

Pas një "jetese" bukur të gjatë në mërgim kam parë dhe jam mësuar me shumë gjëra,që për kushtet tona as ëndër ndokush nuk i ka parë.Këtu në Zvicër për çdo ditë,e përsëris ÇDO DITË ka risi,çdo ditë diçka pozitive ndodhë,çdo ditë vetë popullata i kontribon zhvillimit të shtetit sepse marin pjesë aktivisht në shoqata,klube,por edhe parti politike.Zvicëranët janë shumë aktiv,me të vërtetë me admirim njeriu i shikon se si secili dëshiron të jap kontribut.

Ne?Në një kuvend(apo forum) ngurojmë të flasim,të shprehim një ide.Sqarimi mbetet tabu,Ska sqarim pse jemi kështu.Po mirë,si mendoni që të bëjmë shtetin?Si mendoni që të bëjmë bashkimin?Apo ju duket qesharake kjo që ne disa shkruajmë këtu për çdo ditë nga dy tre llafe.Shumë pesimistë tregoheni!Me pesimizëm nuk arrihen qëllimet. Bee Positiv(bëhu pozitv)do të thoshin Amerikanët!

Do të them edhe unë!

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 9-2-2003 nė 18:33 Edit Post Reply With Quote
Mirėsevini!!!

Momentalisht në faqen tonë janë të kyçur 106 mysafir dhe dy anëtarë.

Të gjithëve ju dëshiroj mirëseardhje,shpresoj që do të gjeni ate që ju intereson,edhe pse aspak nuk dyshojmë që ka prej atyre që ju intereson se çka shkruan dhe thot e djathta shqiptare.

Krenohemi që kemi kaq shumë vizitorë.Do të krenoheshim edhe më shumë sikur të merni edhe ju pjesë aktive duke dhënë ide,propozime,sugjerime.Kjo do të ndihmon kombin dhe sistemin tonë shoqëror.

Do të shfrytëzoj këtë rast që të gjithë shqiptarëve me besim Islam t'ua UROJ FESTËN E SAKRIFICËS(KURBAN BAJRAMIN).
Dëshiroj shëndet në familjet tuaja,mirëkuptim dhe dhashtë Zoti sa më pak brenga.Urime për shumë vjet.

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 16-2-2003 nė 12:59 Edit Post Reply With Quote
Pėr tė gjithė!

Që mos t'ju dalin nënqeshjet në tekst,duhet të vendosni slashin.Zakonisht nënqeshjet dalin kur ka tekst të gjatë.

Slashin e vëndoni tek:deaktivizo nënqeshjet

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 18-2-2003 nė 19:01 Edit Post Reply With Quote
Ju shqiptarė kudo qė jeni!

Nëse e doni kombin!Nëse ja doni të mirën Shqipërisë!Nëse dëshironi zhvillimin e saj ekonomik dhe politik!Nëse dëshironi që bashkimi ynë të ketë kuptim!Atëherë anëtarsohuni në këtë faqe që të denoncojmë të gjitha nismat që shkatërojnë Shqipërinë.Që të nxjerrim të gjithë ato kriminel që punojnë në dëm të shtetit tonë përpara gjygjit.Që të vëndosim rrend dhe prosperitet në Shqipëri.Që të mundësojmë kthimin tonë në Shtetin tonë dhe aty të investojmë.

Mos të lejomë që bandat komuniste të shkatërojnë gjithçka shqiptare duke bashkëpunuar me shërbimet sekrete serbe dhe greke.Shqipëria është e jona dhe si të tillë ne kemi obligim ndaj shtetit tonë.Obligim ta mbrojmë ate,obligim ta zhvillojmë ate,obligim ta demokratizojmë ate.Obligim t'i kapim bandat dhe t'i nxjerrim përpara drejtësisë.Prandaj antarsohuni këtu,që ne të bëhemi zëdhënës të Shqipërisë demokratike dhe të zhvilluar.

Bashkë edhe kodrat do t'i lëviznim sikur t'a dinit!Të bashkohemi pra,për të mirën e fëmijve tanë dhe Shqipërisë demokratike.

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 21-2-2003 nė 18:31 Edit Post Reply With Quote
Pse ju vjen mėrzi?

Shumë anëtarë nuk shkruajnë sepse ndoshta kanë mëzi të shkruajnë!

Më vjen mirë që kohëve të fundit Konzervatore ka dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm ku kemi mësuar shumë.

Do të ishte mirë që edhe ju të tjerët të jepni kontributin.Ne kërkojmë nga ju që të shkruani,të jepni mendime dhe sugjerime,nuk ju kërkojmë para:)

Po sikur t'ju kishim kërkuar para çka do të na thonit?(Pak shaka).

Ju mirëpresim mos nguroni që të na shkruani.

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Blerim Vokshi

Postuar mė 21-2-2003 nė 19:22 Edit Post Reply With Quote
Edhe un them,mos nuguroni na u bashkoni dhe ti shohim dhe mendimet tuaja.

Un per vete kur futna ne forum,harona dhe mbese mew ka 2-3-4 ore me ka ndodh te jem ne linje 9 ore qe kur kam ik ne shtepo syt me dhimbnin dhe ter naten nuk kam zen gjum nga dhimbja e syve dhe kokes,shyqyr se tani eshte dimer dhe kam koh,pasi me zanatin qe mirna (olluqepunues) nuk ka pun dimrit,po se di si do i ja bej tashi nga pranvera pasi me fillon sezona e deri ne dimrin tjeter nuk kam koh te mar frym fare nga puna.
Po do e gjej ndonje zgjidhje,do gjej koh prap,besoj.Nuk do te ishte problem po ta e kisha ne shtepi,po po me duhet te shkoj neper internete e po ka tollovi nuk po muj as te punoj rehat.

Pershendes Talin qe na jap kaq shum kurajo.

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 25-2-2003 nė 18:02 Edit Post Reply With Quote
T'i kishim tė gjithė si ti Blerim!

Të ishin të gjithë si ti Blerim do të kishim pasur ndoshta sot Shqipërinë etnike të bashkuar.Sinqerisht e them këtë.Personalisht shume gjëra interesante kam mësuar nga postimet tuaja.

Vazhdo,ke përkrahjen time totale,dhe jam shumë mirënjohës për letrat që poston këtu.

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 2-3-2003 nė 14:10 Edit Post Reply With Quote
Vėrrejtje jo si tė tjerat!

Kur kemi hapur këtë temë "në mes nesh" kemi paramenduar bisedën e lirë në mes nesh.

Më vjen keq kur hapen tema të reja dhe mbushet datoteka në server!!Ju lutem,të gjitha vërejtjet t'i shkruajmë këtu simbas mundësive.Mos të bëhemi sikur secili prej nesh të hap një temë,kur që në të vërtetë kemi tani më temë të hapur me përmbajtje të njejtë.

Ditëve të fundit kemi pasur disa të pa kënaqur me mënyrën e menaxhimit të kësaj faqeje.Ato ankoheshin se nuk ju jepet fjala,se kinske kjo faqe qenka extreme,se ju fshihen postimet e kështu me rradhë.

Shikoni,nuk di si duhet njeriu dikujt t'i ja spjegon fjalën parim(princip)?!!Kjo faqe ka PARIMET E VETA,sikur çdo gjë në këtë jetë ka parimet e veta,ju lutem.Nuk mund të lejojmë që të bëhet një përshesh politik në këtë faqe.Secili e din çka do të thotë e djathtë shqiptare,prandaj nuk e shoh të arsyeshme që të kuqt të vinë këtu dhe të shprehin mendimet e tyre.Ne nuk duhet të lejojmë këtë për hirë të atyre që komunizmi ua mori jetën vetëm e vetëm pse thanë një gjysëmfjalë me gjysëmgoje.Këtë besoni që heronjt e kombit nuk do të na e falnin,sikur unë që nuk do t'ja falja askujt,atëherë kur nuk m'u dha rrasti të shpreh mendimin tim.Jo një vjet apo dy,por plot 50 vjet shqiptarit ju mbyll goja,sepse vritnin katilat.Kurse ne këtu nuk vrasim!Jo nuk vrasim!Ne i lusim që të ikin në mesin e tyre të gjithë ato që mundohen të hedhin hi në sytë e shqiptarëve demokratë.

Në mes veti komunistët mund të flasin sa të duan,edhe të protestojnë gjith natën e gjith ditën kanë të drejtë,ne këtë asnjëherë nuk do t'ua ndalnim siç e bënin ato në të kaluarën.Prandaj,parimisht nuk mundemi të lejojmë që komunistët të prishin imazhin e kësaj faqeje.

Nëse nuk jeni komunistë,por ashtu ndjeheni të luhatur,unë kam vetëm një pyetje:Vëllë!Kur ne shqiptarët do të mësohemi që t'i shikojmë gjërat pak ndryshe?Kur do të mësohemi të jemi parimor?Kur do të mësohemi të dimë se çka duam?Luhatja dhe pesimizmi,ju garantoj se ju çon në zgafell,asnjëherë në jetë me luhatje dhe pesimizëm nuk do të korrni sukses.

Ne nuk e fshehim aspak,kjo faqe ka për qëllim njoftimin e shqiptarëve në të katër anët e globit,bashkimi i tyre dhe ndihma eventuale që mund t'i japim demokracisë shqiptare në atdhe.

Të jesh parimor do të thotë të jesh i vetëdijshëm se çka don!

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 6-3-2003 nė 20:07 Edit Post Reply With Quote
Komunistėt nuk kanė treguar asnjėherė gadishmėri qė tė kėrkojnė falje!

Të shtojmë edhe diçka!

Ne nuk kemi çka të shkruajmë,dhe nuk kemi pse të meremi me njerëzit që dikur ishin tmerr për popullin e vet,dhe për intelektualët e shquar shqiptar.

Disa prej tyre kërkojnë "mejdan" edhe këtu,në këtë kuvend të demokratëve!Dikur,kur isha tepër i ri nuk isha mirë i njoftuar(relativisht i ri kam dalur në Zvicër),i shihja "shqiptarët" me maska demostronin rrugëve të Bernit!Kishin flamurin Shqiptar me yllin e verdhë mbi shkabë!!!Besoni,emocionohesha shumë,por nuk e dija se kush e bën këtë edhe pse mbanin flamurin Shqiptar në dorë!!!Sot,kam kuptuar se ato ishin komunistet e leninistë-stalinistët e atëhershëm dhe përgjithmonshëm(sepse komunisti asnjëherë nuk ndryshon,ai ka qenë dhe do të mbetet sherbëtor i sllavit).

Sot vinë këtu që të masin pulsin e demokratëve!Mendojnë se me një letër në internet do të provokojnë demokratët shqiptarë!Sa do të korrin sukses nk di,por një e di,që unë personalisht për jetë e mot komunistëve nuk do të mund t'ju besoj,sepse deri sot as një milimetër gadishmëri nuk kanë treguar që të kërkojnë falje familjeve të persekutuar.

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
nikė palkola

Postuar mė 14-3-2003 nė 07:46 Edit Post Reply With Quote
Tali i nderuar, A keni mundësi të ma dërgoni poezinë për Dashurinë (e kam harruar titullin, por në secilin strof përmendet dashuria) në Librin e të ndjerit Baba Rexhepit të Madh me titull *Bektashizmi dhe misticizma islame*? -mos gaboj. Atë poezi e kam përfshi në shkrimet e mia me maqinë shtypëse, të cilën e kam marrë në librin e përmendur, të cilin e kam ble në Qëndrën e Bektashinjëve në Tiranë. Ua kam dhënë dy tre vetëve t*i lexojn dhe dikush atë ma ka hequr. Atë e kam vërejtur pasi e kam lënë vendlindjen, e edhe libri i përmendur më ka mbetur në vendlindje.
Shëndet, vullnet e suksese! - nga nika

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member This User Has MSN Messenger   nik%EB+palkola 's ICQ status
Tali

Postuar mė 14-3-2003 nė 16:01 Edit Post Reply With Quote
Nikė!

Më vjen keq që duhet të të pezmatoj,por unë as që jam në dijeni për një poezi që përmend ti këtu!

Mos të keqkuptohem!Me bektashlinjt Tali ska asgjë të përbashkët.Islami si fé është (kam thënë) enciklopedi ne vete.

Bektashlinjt janë një grup njerëzish të cilët për interesa personale e kanë ndryshuar rregullin dhe kërkesën Islame,prandaj si të tillë ato mund të jenë vetëm nje sekt fetar,asgjë më shumë.

Nik,pa keqkuptime të lutem,dhe beso që me vjen keq që nuk mund të bëj diç më shumë në kërkesë tënden.

Përshëndetje

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
nikė palkola

Postuar mė 14-3-2003 nė 19:53 Edit Post Reply With Quote
Tali, më fal që të kam kërkuar një gjë të tillë! Pse të më pezmatosh?! Duke u nisur nga vetja, kam menduar se personat e një religjioni, mund të kenë libra edhe për ata që nuk të pëlqejn. Nuk kam menduar se jeni bektashi. Mua më kanë pëlqyer vetëm për faktin se janë kombëtar, dhe kam lexuar se edhe Naim Frashëri ka qenë bektashinj. Pajtohem plotësisht me Ty që për egoizëm janë krijuar sekta etj. Di p.sh. se feja yte ndahet në sunit, shiit, maronit etj. Ashtu edhe krishterimi është i ndarë në shumë degë e sekta.
Jam munduar dhe kam lexuar për të gjitha religjionet etj., nga diçka kam mësuar nga të gjitha dhe ma kanë hapur horizontin tim.
Më fal që të kam shqetësuar!

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member This User Has MSN Messenger   nik%EB+palkola 's ICQ status
Blerim Vokshi

Postuar mė 15-3-2003 nė 17:25 Edit Post Reply With Quote
O zotrinje.Po ju drejtona te gjithve,a ka mundsi te me ipni fjalkalimin e Kuvendime te Moderatorve.

Po e shoh qe keta te gjith antaret qe jemi aktiv ketu posedojn te drejten te futen tek kjo tem perveq meje,pse pra mua me ndalohet hyerja,po kam deshir te i di sqarimet.

Un nuk jam moderator,do te kisha deshir shum te ndihmoja ne ket faqe po nuk e di a do te kem koh me von te mirna me te shum(pasi tash kam koh mjaft,po tash fillon sezoni i im i punes dhe sdote kem aq).

Pra te pakten te jem veq si vezhgues ne ket tem,pasi me intereson shum se qfar po punohet,e po behet ne lidhje me faqen ton eDSH,me nje fjal me interesojn te gjitha ne lidhje me te.

Pra dhe nje her po ju lus te ma mundesoni te futna tek kjo tem.


Pres pergjigjen me padurim.


Me te mira Bela.

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 21-3-2003 nė 21:00 Edit Post Reply With Quote
Pse hidhėrohemi shumė shpejt?

Kam vënë re se në mesin tonë ka disa fenomene të pa spjegueshme!Shumë shpejt gufatim,na kapin emocionet,dhe rezultati dihet-hidhërimi aty për aty menjëherë dhe qoftë larg edhe qërim hesapesh fizikisht!

Pse ky fenomen tek ne shqiptarët?

Që mos të keqkuptohem,do të them se edhe tek popujt tjerë ka këso fenomenesh të çoroditura dhe të pakuptueshme.Me çdo kusht duan(ato që kacafyten) të mbetet në të tyren!!!

Nga një anë do të kuptoj,sepse shumë gjatë kemi qenë nën një regjim totalitar,i cili ka bërë që në aspektin psikologjik njerëzit të jenë nga nervat të prekshëm dhe të gufon gjaku.Pastaj sigurisht edhe kushtet e vështira jetësore në përgjithsi,siç janë ato sociale,shëndetsore,ekonomike...dhe edukata e ulët në familjet shqiptare për shkak se nuk kanë pasur thjeshtë kohë që të edukojnë fëmijt e tyre.

Kjo histori vazhdon,por pse vazhdon sikur ishte përpara 50 viteve?Këtë nuk mund të kuptoj!?Sot megjithate familjet shqiptare sado pak kanë konsiloduar rradhët e tyre,dhe nuk jetojnë si përpara 50 viteve!Mua,më vjen keq të përmend,por për fat të keq në shumicën e rrasteve janë pikërisht intelegjencia shqiptare që nuk din të vë rend!Inteligjencia shqiptare ka rënë në provimin e saj,duke anashkaluar gjithçka që bën në edukimin dhe prosperitetin e një familjeje të shëndoshë shqiptare.Inteligjencia shqiptare,për interesa personale,ka humbur të gjitha atributet,dhe titujt e akademikëve dhe shkenctarëve pse jo edhe të profesorëve ,duke keqpërdorur titujt e tyre në dëm të popullit!Kjo nuk duhet të lejohet.Një intelektual i vërtetë çalon rrugët me ate që nuk din(them kushtimisht) së bashku,pastaj ky intelektual vetvetiu ngritet lartë,sepse ky i padituri do të jetë së paku mirnjohës që intelektuali ia tregoji rrugën më të padhimshme!

Tek ne,për fat të keq është e kundërta!Sikur nuk duam të mësojmë,sikur nuk duam të shohim se çka po ndodhë dhe i gjuajmë zjarrit edhe më shumë gas!!!

Mendoj se kështu nuk duhet të lejojmë më.E tërë bota shikon përpara,përparon,kurse ne ngelim këmbë në diçka që nuk ka ama aspak lidhje me aktualitetin thua ti se po të mos zgjidhet ai problem do të bëhet nami.

Të bëhemi parlamentar ju lutem,rrespekt çdo kujt që mendon dhe punon për zhvillimin aktual,por as një rrespekt për ate që ngul këmbë në të kaluarën dhe mbetet aty,pa hecur as një milimetër përpara.

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 30-3-2003 nė 17:01 Edit Post Reply With Quote
Banditėt e kuq po keqpėrdorin kuvendin tonė!

Të gjithë kuvendarëve ju them një gjë:

banditët e kuq kanë filluar të frekuentojnë kuvendin tonë dhe siç e kanë zakon duan me çdo kusht që të njollosin këtë kuvend me karakteristikat e tyre tani më të njohura.Prandaj apeloj tek të gjithë që secili nga ne t'i ndalim menjëherë po sa të shohim një dukuri të këtillë,disa tani më i kemi larguar.

Ne,le ta dinë të kuqt e komunistit se nuk do të lejojmë të bim në taktizimet që tani e 60 vjet ua kemi mësuar.Ne komunistin së shpejti edhe ndryshe do t'a luftojmë,kemi aq kapacitet dhe vullnet.

Administratorët të jenë vigjilent dhe mos të lejojnë që të futen në kuvendin tonë bandat e kuqe.

Edhe një herë:përpara se të anëtarësoheni,lexoni rregulloren,ndryshe nuk jeni të mirëseardhur.

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
<<  1    2    3    4    5  >>
Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.5627501 sekonda, 52 pyetje