Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Te djathtet Krijues te bashkimit europian
Olsi Baze

Postuar mė 28-1-2003 nė 17:18 Edit Post Reply With Quote
Te djathtet Krijues te bashkimit europian

Figura te shquara te te djathtes europiane themelues te Bashkimit Europian.

Jean Monnet, francez i biri i ndermjetesi politik ai ka bindjen ne hapjen e hapesires europiane ne dobi te ekonomise europiane.
Europian i bindur ai eshte autor i planit te pare francez, 1947-1953, dhe shkraun ne 1950 se bashku me Robert Schuman deklaraten qe njihet si ajo e CECA dhe frymezon planin Pleven prej te cilit lind CDE, (Krijimi i Europes se Mbrojtjes) i cili me pas deshtoi.

Mbas venies ne jete te planit te CECA Monnet lufton per nje europe supranationale ne te cilen shtet duhet te pranojne te heain dore nga nje pjese e souvranitetit te tyre ne favor te institucioneve Europiane. Ai ka qene disa here minister i Puneve te jashtme te Gjeneralit de Gaulle.

Robert Schuman, francez me origjine nga Lorena, nje nga anetaret themelues te M.R.P ne ate kohe partia e De Gaullit, disa here minister dhe kryeminister nen Republiken e 4 Franceze ai punon aktiviisht per pajtimin franko-gjerman. Duke bashkepunuar me Monnet i jep amrin e tij planit final per CECA dhe per kete ai konsiderohet si nje themeluesit e Europes se bashkuar.

Alcide de Gaspari, me origjine nga Trentini atehere toke austriake ai lufton per bashkimin e kesaj toke me ate italiane. Ne 1919 ai eshte kryetar i partise katolike me vone Partia Popullore Italiane. Opozant i diktatures se Musolonit ai riorganizon partine e tij ne legalitet dhe lind keshtu Partia Demkrat-Kristiane Italiane. Kryeminister nga 1945-1953 ai organizon referendumin qe ndalon monarshine ne Itali dhe drejton tete qeveri nis rimekembjen ekonomike te Italise dhe nje reforme agrare te sukseshme.
Ai ka meriten e madhe qe arrin te integroje italine e mundur ne koncertin e kombeve perendimore, dhe lufton dhe ndihmon ne ndertimin e bashkimit europian.

Konrad Adenauer, kryetar i bashkise se Kelnit deri ne 1933 opozant ndasj nazismit ai identifikohet pas 1945 ne partine Kristine-Demokrate gjermane si Schuman dhe de Gaspari. I prirur per paqen dhe pajtimin me Francen, kancelar i RFA nga 1949-1963 ai lufton per rimekembjen ekonomike te dhe integrimin e kombit te tij ne Europen perendimore duke kerkuar barazine mes kombeve anetare te Bashkimit Europian. Projekti i CECA ne 1950 dhe traktati i miqesise franko-gjermmane bejne qe te arrije keto objektiva.


View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
burimuji

Postuar mė 20-10-2003 nė 13:19 Edit Post Reply With Quote
Right-wingers surge in Swiss voting

BERN, Switzerland, Oct. 19 (UPI) -- Exit polls indicate the right-wing Swiss People's Party made larger than expected gains in Switzerland's parliamentary elections Sunday.

Although official results were not to be available until Monday, the BBC reported the Swiss People's Party, or SVP, could end up with 27 percent of the vote.

If the prediction holds, the SVP could demand a second seat in the seven-member cabinet, breaking the coalition that has governed Switzerland for almost 50 years, the BBC said.

The SVP opposes Swiss membership of the European Union and campaigned on an anti-immigration platform.

Its campaign, including posters portraying asylum seekers as criminals, was condemned by anti-racism groups and United Nations officials.

Billionaire industrialist Christoph Blocher was celebrating his party's gains Sunday night.

"The result looks superb for Switzerland," he said. "The fact that the Swiss have expressed such trust in the SVP means they want a change in policy."

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.0708520 sekonda, 26 pyetje