Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Sugjerime nga une
konservatore

Postuar mė 19-2-2003 nė 13:03 Edit Post Reply With Quote
Sugjerime nga une

Pershendetje!

Pergezime se pari per ndertimin e faqes se re te eDSH, qe paraqitet me e thjeshte dhe me e qete ne pamje, se ajo e meparshmja.


Ajo qe kam vene re, eshte se keni hequr nga faqja kryesore pjesen derrmuese te materialeve qe kishit vendosur me pare. Do te thoja qe do te ishte mire, qe keto materiale t'i rikthenit.

Ne titujt e librave deshmi nga periudha e komunizmit, do t'ju ftoja te shtonit ne liste dhe librin e Visar Zhitit, Rruget e Ferrit (BURGOLOGJI), fragmente te te cilit une i kam sjelle ne forumin e letersise ne temen per Visar Zhitin.

Pra: "Rruget e ferrit", Onufri 2001


Nje pike tjeter sugjerimi do te ishte dhe kjo. Materialet qe vendosen ne forume si ai i Artit-Kulture-Letersise, Ekonomise dhe Arsim-Shkences te mos perfshijne vetem lajme nga Shqiperia, por edhe te arenes nderkombetare. Synimi pra mos te jete te perqendrimi vetem tek Shqiperia, por edhe nje dhenie veshtrimi mbi gjendjen aktuale ne bote. Me duket me nxitese per te terhequr vemendjen e lexuesve, por edhe shkruesve ne keto forume.

Shpresa jeton!

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 20-2-2003 nė 07:40 Edit Post Reply With Quote
Pershendetje,

materialet do te vendosen te gjitha dalngadale.

Listen e librave do ta saktesojme sa me shpejt dhe lusim te gjithe qe dine tituj te tjere te na i tregojne.

Jam shume dakort qe tek pikat arsim shkence dhe letersi te futen dhe materiale te tjera.

Secili eshte i lire te fusi dhe ne gjuhe te huaja. Nuk eshte e thene ti perktheje ne shqip.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
mistiku

Postuar mė 24-2-2003 nė 19:18 Edit Post Reply With Quote
Përveç asaj që shkroi Konservatorja, të përfshihen të gjtha trojet shqiptare, që janë jasht Shqipërisë. Shumë me vlerë janë shkrimet e Z. Visar Zhitit. Të gjejmë edhe autorë të tjerë, që me shkrimet janë shumë të angazhuar.
Nuk munda me e gjetur shkrimin e Antonit rreth përpilimit të letrës për aksionin e pajtimit të gjaqeve. Të përpilohet sa më mirë, sa më prekëse, por të mos jetë shumë e gjatë. Nuk kishte qenë keq që tu dërgohet edhe mediave sidomos në Shkoder, radio e tv. stacioneve që të lexojn letren tonë, dhe të luten që të inçizojn ndonjë film dokumentar, siç i ka bërë dikur gazetarja e TVSH Arjana Qatipi, mos gaboj, i cili kishte me i prekur shiquesit. Pajtohem edhe me Z. Vokshin që të veprojm edhe në Kosovë.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
konservatore

Postuar mė 2-3-2003 nė 16:37 Edit Post Reply With Quote
Une do te shtoja dicka, por ndoshta kjo i perket nje periudhe me afatgjate, ndaj mos e konsideroni si te tepruar.

Forumi nese ecen me kete ritem, do te frekuentohet akoma dhe me shume. Pra publiku do te jete me i gjere. Mesa kam mundur te ve re une, mosha qe e frekuenton me shume eshte nga njerez qe tashme kane krijuar familje.
Por qe njekohesisht ndodhen edhe jashte Shqiperise.

Per femijet e tyre do te ishte mire:

-te jepej mundesia e pasjes se nje gramatike te gjuhes shqipe te perfshire ne kete faqe te forumit ose tek ajo kryesore e eDSH. Do t'u mundesonte femijeve mesimin e gjuhes shqipe edhe aty ku jane. Por eshte e mire dhe per personat qe do e frekuentojne dhe kane nje kohe te gjate jashte Shqiperise, qe ia veshtireson dhe menyren e te shkruarit ne shqip.

Nje gramatike te tille une nuk e zoteroj. Por nese do ta kisha do ta kisha per kenaqesi ta sillja ne forum nga pak per cdo ite.

Merreni ne konsiderate dicka te tille.Tjeter.

E njohur eshte dukuria e venies se femijve emra joshqiptare. Ne Shqiperi kjo eshte bere dicka e theksuar, sa te mos e dish se je ne Shqiperi nuk do te shkonte mendja se ke te besh me shqiptare.

Ne rrethana te ngjashme per t'iu pergjigjur nje pyetje lidhur me emra shqiptare, kerkova ne internet dhe gjeta nnje faqe e cila permban nje numer shume te madh emrash shqiptare.

Faqja eshte:

http://albanianames.main-page.com/


Me ate qe kam lexuar ne kete faqe, per te shfrytezuar materialin brenda saj duhet bere me pare komunikimi me personat qe e mbajne ate. Por kam pershtypjen se edhe nje reference ne faqen e eDSH, qe te con drejt kesaj faqeje do te ishte dicka me vlere.

Shpresa jeton!

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
nikė palkola

Postuar mė 3-3-2003 nė 10:28 Edit Post Reply With Quote
E përkrahi Konservatoren.
View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member This User Has MSN Messenger   nik%EB+palkola 's ICQ status
Blerim Vokshi

Postuar mė 3-3-2003 nė 18:37 Edit Post Reply With Quote
Jam me konservatoren tek qeshtja e emrave.
Nese e shini te udhes,dhe duke par qe me at faqe per emra shqip qenka pak problem qe te futemi,pasi qenka e nevojshme komunikimi me ato qe kan hap at faqe,ju propozoj qe te hapim dhe ne nje faqe(tem)per emra shqip,pasi un disponoj me liber te emrave shqip ka me shum se 5 mij emra,kshtu pra qdo dit t'i fusim nga disa dhe ta e bejme nje faqe sa me te plot me emra.

Nuk i kuptoj bashkatdhetaret ton qfar ju duhen emrat e huaj kur disponojm me gjith ket numer emrash te bukur shqip.

Pra si thoni te hapim temen.

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 3-3-2003 nė 18:46 Edit Post Reply With Quote
Jam PĖRDuaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.1886411 sekonda, 34 pyetje