Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Pse anetaret e eDSH-se perdorin pseudonime?
AGRON RUMI

Postuar mė 26-2-2003 nė 16:47 Edit Post Reply With Quote
Pse anetaret e eDSH-se perdorin pseudonime?

Kam shpresuar se faqja jone do te sherbeje per konturimin cilesor te se djathtes shqiptare.Por shoh se jemi ende larg,shume anetare vazhdojne te luajne me pseudonime.Nga kush kane frike.....!?Mendoj se te paret qe duhet te largojme friken apo dicka tjeter ndoshta me te keqe,duhet te jemi ne,por shikoj se ekziston nje lloj deshire e trasheguar nga diktatura,per t'u fshehur nga jeta e perditshme.Besoj se me keni kuptuar,dhe gjithsecili duhet te mos mbulohet me turli pseudonimesh qesharake.Frika ka kohe qe ka vdekur,ndersa frikacaket ende.
View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 26-2-2003 nė 16:53 Edit Post Reply With Quote
Mirė thua Agron!

Personalisht nuk kam vënë TALI si pseudonim,por e kam vënë sepse këtë "nofkë" e kam nga vegjëlia nga emri përgëdhelës.

Për emrin tim të vërtetë është i njoftuar administratori i kësaj faqeje,si dhe disa aktivitete që kam pasur në të kaluarën.

Shkaqet pse shkruaj me "nofkë" të garantoj që nuk është friga.Nëse dëshiron më sinqerisht mua më shumë më njohin me nofkë se që me emrin tim të vërtetë.

Por...ska arrsye,pajtohem me ty,ke të drejtë.

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Blerim Vokshi

Postuar mė 26-2-2003 nė 17:48 Edit Post Reply With Quote
Mir Agron pajtohem me ty deri diku.
Nuk eshte ndonje problem pse paraqiten me pseudonime secili ka arsyet e veta.

Un them veq nje gje,qe se paku te njihemi ne ndermjet veti,e qe kemi mundesi permes emajleve e U2U,per shembull me dsa ketu komunikoj mjaft ne U2U po nuk iu di emrat,veq pseudonimet,po nuk me duket ndonje problem i madh kryesorja eshte te punoj ne,vjen koha e ndoshta edhe do te njifemi personalisht(ftyr per fetyre).

Me te mira Bela.

PS:Edhe mua rall e hiq kushe me njeh me emer te vertet,veq me kete pseudonim Bela,ndonjeher me duket edhe si befasi kur me thrasin ne emer,me duket qe thrasin dikend tjeter e jo mua.

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Blerim Vokshi

Postuar mė 26-2-2003 nė 17:52 Edit Post Reply With Quote
Edhe nje gje po me befason te gjith i hoqen dhe fotot qe kishin dhe kam mbet veq un me foto,e qe po me duket vetja si i vetmuar.
View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
mistiku

Postuar mė 26-2-2003 nė 19:41 Edit Post Reply With Quote
Pajtohem Blerim. Veç që e ka kërkuar regjistrimi i faqes, se beso, nuk e kam vënë nga frika. Kam vepruar haptazi në vitet e 90 në vendlindje, kur nuk ka qenë lehtë e jo tash që jam në Njujork.
Më ndihmoni si duhet të vë emrin e mbiemrin tim. Jam diletant për kompjuter.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Blerim Vokshi

Postuar mė 26-2-2003 nė 20:04 Edit Post Reply With Quote
Mistik

Futu tek Paneli i kontrollit ,mundesite,pastaj aty e ke Edito profilin,futesh dhe shenon emrin ne vend te pseudonimit dhe ne fund e ke EDITO PROFILIN veq shtype dhe u kry.

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 27-2-2003 nė 07:39 Edit Post Reply With Quote
Te nderuar dashamires,

me lejoni qe te saktesoj disa gjera.


Falenderoj Agronin qe e shtroi kete pyetje dhe deshiroj qe te saktesoj disa gjera qe lidhen me pyetjen dhe me eDSH.

Anetaret e eDSH nuk jane anonime dhe nje bigrafi te shkurter te tyre mund ta lexoni ketu:

http://www.edsh.org/kush.htm

(miku i jone Besim Krasniqi vec per arsye sigurie nuk e ka bio e tij por si bashkepunetor i "bota sot" nuk eshte anonim)

Fotot nuk jane hequr, por duke qene se une fus shume materiale ne Kuvend mu duk me e arsyeshme qe fotoja e ime te jete tek profili sesa ne cdo shkrim:
http://www.edsh.org/diskutime/member.php?action=viewpro&member=Anton%20Ashta

(Dhe kete e kam realizuar krejt rasteisht e pa dashje se kisha nje problem teknik ne Kuvend , me dilte nje super administrator, nen emrin e disa anetareve)

Per anetaret e Kuvendit te eDSH ne rregullat tona shkruhet:

Duke u nisur nga serioziteti i këtij forumi, Ju këshillojmë që të regjistroheni me emrat tuaj. Sidoqoftë, ky nuk përbën një detyrim, por veç një dëshirë...

Une per veten time do te isha dakort qe ta ndryshonim e te vendosim qe

Ne kete Kuvend nuk lejohet regjistrimi e diskutimi anonim,

por ky eshte mendim i imi.
Do tia propozoj anetareve te tjere te eDSH dhe po qe se shumica e pranon e ndryshojme ate rregull.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 27-2-2003 nė 08:01 Edit Post Reply With Quote
Me lejoni te vazhdoj me disa saktesime permbi eDSH.


eDSH nuk kerkon as te jete parti dhe as qe e kemi as qellim te larget nje forme te tille organizimi.

eDSH sot per sot eshte nje bashkim te djathtesh qe kane nje qellim themelor:

Ne të djathtit të njohim njëri-tjetrin dhe të ndihmojmë njëri-tjetrin.

Anetar i eDSH mund te behet kushdo:

Kriteret per anetar te ri


1. Te pranoje qellimin themelor tonin:


Njohja dhe ndihma e te djathteve ndaj njeri-tjetrit.


Njohja

Njohja eshte e qarte nuk ka vend te diskutohet.

C´kuptojme ne me ndihme?

Duke ditur se shume nga ne nuk eshte e thene kene arritur ta quaj „gjendjen optimale“ dhe se shume prej nesh mund te kene akoma halle ne Atdhe apo dhe aty ku jane mendojme se perpara se te mund te bejme ndonje projekt per te ndihmuar Atdheun te mundohemi te ndihmojme konkret njeri- tjetrin ne rast se mundemi sigurisht.

2. Te tregoje qe eshte i djathte dhe nje shpjegim te shkurter „perse eshte i djathte“

3. Te na nise nje biografi te shkurter

4. Te jene te gjithe anetaret e tjere dakort per anetaresimin e ri

5. Te pranoje te paguaje nje kuote.Per shpenzimet kemi vendosur nje kuote 10 Euro ne muaj per ata qe punojne dhe 5 euro per studentet e te papunet


Qellimet e vitit te pare te bashkepunimit jane:

1. Kuvendi i eDSH

Te behet megjithmend Kuvendi i te djathteve dhe te jete Kuvendi me cilesor ne shqip permbi temat kombetare.


2. Faqja e eDSH te jete burim informacioni per te djathtet , bile burimi me i mire ne internet.


3. Shtimi i anetareve aktive (aktive ne kuptimin e dhenies se mendimeve ne punen per faqen, per Kuvendin dhe per ndihmen per veprimtarite e ndryshme).


4. Hartimi i nje programi a statuti tonin.
(deshira e jone eshte qe dalngadale te arrijme qe te krijojme nje forme me te sakte organizimi qe te nderoje te djathten dhe te djathtit, por ky eshte nje proces i gjate e nuk behet me "urdher te peshkut" e per kete nuk mjafton deshira e mire duhet PUNE, PUNE, PUNE )

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Blerim Vokshi

Postuar mė 27-2-2003 nė 18:25 Edit Post Reply With Quote
5. Te pranoje te paguaje nje kuote.Per shpenzimet kemi vendosur nje kuote 10 Euro ne muaj per ata qe punojne dhe 5 euro per studentet e te papunet
Antoni.Anton me sqaro per ket me shum pasi nuk po e kuptoj ket lloj pagese,pers duhet ber,e bejne te gjith anetaret,apo qfar eshte.

Po pyes pasi un ka sa muj qe jam antar ketu dhe nuk kam(e as qe me ka then kush ne lidhje me ket)paguar asigje deri sod.

Me sqaro me mir se nuk po kuptoj fare!

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Sefedin

Postuar mė 28-2-2003 nė 00:07 Edit Post Reply With Quote
A duhet anetaret e eDSh-se te jene anonim dhe a duhet t'i vendosin fotot e tyre?

Anetar i Forumit te eDSh-se dhe anetar i eDSh-se ne rolin udhehqes (administrator) nuk eshte e njejeta gje.

Administratoret kane marre vendim te regjistrohen me emra te vertete dhe sipas deshires t'i vendosin edhe fotot e tyre. Ne fillim Arbeni ma ka kerkuar foton, ia kam derguar dhe ai e ka vendosur. Me vone pas ndryshimeve qe jane bere ne faqen e eDSh-se, fotoja ime eshte avulluar dhe mire ka bere. Mjaftojne ata pak rreshta biografi qe figurojne.

Perndryshe anetaret e Forumit te eDSh-se nuk kane asnje obligim lidhue me pagesen 5 dhe 10€.

Administratoret kane obligim sepse ka qene marreveshje me deshire.

Adminstartore te eDSh-se jane keta persona: Antoni, Ago, Besimi, Eni, Sefedini.

Ne cilesine e administartoreve eDSh-ne e kane braktisur: Ajeti, Arbeni, Kastrioti, Shpetimi.

Perndryshe faqja eDSh ne fillim ka funksionuar si faqe SOSAlbania.

View User's Profile E-Mail User Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member This User Has MSN Messenger
Anton Ashta

Postuar mė 28-2-2003 nė 08:16 Edit Post Reply With Quote
I dashur Blerim,

askush nuk eshte i detyruar te paguaj asgje.

Te jesh anetar i Kuvendit te eDSH nuk do te thote te jesh anetar i eDSH.

Anetar i Kuvendit te eDSH mund te behet cdo njeri qe pranon te respektoje rregullat e ketij Kuvendi ne kete adrese:

http://www.edsh.org/diskutime/viewthread.php?tid=471


Anetar i eDSH mund te behet cdo njeri qe pranon keto kritere:
1. Te pranoje qellimin themelor tonin:


Njohja dhe ndihma e te djathteve ndaj njeri-tjetrit.


Njohja

Njohja eshte e qarte nuk ka vend te diskutohet.

C´kuptojme ne me ndihme?

Duke ditur se shume nga ne nuk eshte e thene kene arritur ta quaj „gjendjen optimale“ dhe se shume prej nesh mund te kene akoma halle ne Atdhe apo dhe aty ku jane mendojme se perpara se te mund te bejme ndonje projekt per te ndihmuar Atdheun te mundohemi te ndihmojme konkret njeri- tjetrin ne rast se mundemi sigurisht.

2. Te tregoje qe eshte i djathte dhe nje shpjegim te shkurter „perse eshte i djathte“

3. Te na nise nje biografi te shkurter

4. Te jene te gjithe anetaret e tjere dakort per anetaresimin e ri

5. Te pranoje te paguaje nje kuote.Per shpenzimet kemi vendosur nje kuote 10 Euro ne muaj per ata qe punojne dhe 5 euro per studentet e te papunet


Qellimet e vitit te pare te bashkepunimit jane:

1. Kuvendi i eDSH

Te behet megjithmend Kuvendi i te djathteve dhe te jete Kuvendi me cilesor ne shqip permbi temat kombetare.


2. Faqja e eDSH te jete burim informacioni per te djathtet , bile burimi me i mire ne internet.


3. Shtimi i anetareve aktive (aktive ne kuptimin e dhenies se mendimeve ne punen per faqen, per Kuvendin dhe per ndihmen per veprimtarite e ndryshme).


4. Hartimi i nje programi a statuti tonin.
(deshira e jone eshte qe dalngadale te arrijme qe te krijojme nje forme me te sakte organizimi qe te nderoje te djathten dhe te djathtit, por ky eshte nje proces i gjate e nuk behet me "urdher te peshkut" e per kete nuk mjafton deshira e mire duhet PUNE, PUNE, PUNE )

Kur nje njeri behet anetar i eDSH ai behet automatikisht dhe administrator i faqes se eDSH.

Per cdo paqartesi pyetni pa hezitim.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 5-6-2003 nė 18:05 Edit Post Reply With Quote
Te nderuar miq dhe lexues,


jam menduar dhe jam i bindur se anonimiteti nuk eshte pjese e kultures se djathte.

Agroni ka bere nje pyetje te drejte:

PSE?

Frige?

PSE?

Une per vete jam per vendosjen e rregullit absolut.

Ketu nuk lejohet te marrish pjese anonim

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
nikė palkola

Postuar mė 6-6-2003 nė 04:22 Edit Post Reply With Quote
Unë nuk jam absolut për këtë. Njerëzore është edhe frika. P. sh. Të shkruash kundër të majtëve ekstrem, kundër maskave, kundër krimit të organizuar e të jetosh në Kosovë e Shqipëri është vështirë. Poashtu konservatorja sa shoh është e vetmja femër që merr pjesë aktive, dhe jep kontribut me vlerë. Ajo do i ketë arsyet e veta në opinionin tonë patriarkal e anakronik. Nuk dëshiroj të jem avokat i kurkujt por nëse kjo e bën që ajo të largohet nuk është mirë... Ju si të doni...

Ini dhe përhapni Dashuri!
\"Ti Shqipëri më ep nderë,më ep emrin shqipëtar\"!...

\"Mos pyesni ç\'ka bërë Atdheu për ju, pyesni ç\'keni bërë ju për Atdheun\"!

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member This User Has MSN Messenger   nik%EB+palkola 's ICQ status
olssys

Postuar mė 22-7-2005 nė 11:38 Edit Post Reply With Quote
10Euro shume

Edhe une do doja te jem anetar i eDSH.
Paga minimale ne RSH eshte 12514Lek te reja, por 10Euro ose 1250Lek te reja jane perafersisht 10% e rroges mujore.
Me duket shume per ata qe jetojne e punojne ne Shqiperi. Ose per nje punonjes ne shkalle te dyte (pergjegjes zyre) ku rroga mesatare eshte 31000Lek i takon 4% 10Euro.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
kole arapi

Postuar mė 22-7-2005 nė 12:10 Edit Post Reply With Quote
Kush jeton ne Shqiperi (une nuk jam administrator i Edsh-se) por besoj do mjaftonte 1 euro dhe kjo do ishte simbolike se me cilen poste do ja coshe P.O.Boxit te Edsh-se, shqiptarja te vjedh dhe 2 leke. Ups kushton 70 dollare! Kush jeton ne Shqiperi duhet ndimuar jo ti heqesh 10% te rroges. Ama duhet te paguaj 1 euro sepse keshtu eshte e drejte per te gjithe. Pastaj une mund te paguaj dhe 50 ne muaj po ska rendesi. Rendesi ka qe secili pagun jo per te pasuruar Administratoret qe nuk kane nevoje per 1 euron tend apo 10 te imin. Por e paguan per te gjithe qe te ndimojme njeri tjetrin.

Sikur te ishim 300 ( 10 dhe mire do ishte)anetare dhe jashte e brenda te mblidhnim 1.000 (100) euro cdo muaj. Marrim rastin e nje anetari qe jeton ne Shqiperi dhe punon per dike apo ka nje aktivitet te vogel, thyen kemben, nuk punon dot pronari i thote te jap ca leke po deri sa te kthehesh nuk te paguaj. Me familje apo prinder pensioniste. Ja ku do i kishte deri sa te sherohej te pakten 100 euro ne muaj mos 200. Keq do ishte.
Kjo nuk eshte enderr apo e pamundur. Eshte shume me e thjeshte se mendoni,dhe shume e perhapur.

k.a

View User's Profile E-Mail User Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.3785379 sekonda, 42 pyetje