Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
<<  1    2  >>
Autori: Subjekti: Lajme shkencore
konservatore

Postuar mė 19-2-2003 nė 12:52 Edit Post Reply With Quote
Lajme nga shkenca

NJË PAISJE E RE PËR ÇBLLOKIMIN E VENAVE

Paisja e re mjekësore për çbllokimin e venave punon me ajër me presion. Një paisje e jashtëzakonëshme që mund të shpëtojë jetën e viktimave të goditjeve në zemër.

Doktor Randall Stark pranë qëndrës spitalore Mercy and Unity thotë se në rastin e bllokimit të venave, mjekët janë në luftë me kohën pasi sa më gjatë që arteri qëndron i bllokuar aq më shumë dëmtohet. Pacintëve me këtë problem tani u vjen në ndihmë paisja e re e quajtur Angiojet, e cila shpërbën pllakëzat e gjakut brenda pak minutave. Disa procese radhazi me këtë paisje dhe gjaku në artere fillon të rrjedhë pa asnjë problem.

Paisja e re përbëhet nga një tub i hollë i cili futet në një arter pranë atij të bllokuar për të goditur pllakëzat e gjakut. Paisja është prodhuar në Mineapolis nga firma Possis Medical dhe deri tani është instaluar në 900 spitale.

Drejtori i Firmës Possis Medical Robert Dutcher thotë se kjo teknologji e re po jep rezultate. Me të deri tani janë trajtuar mbi 100 mijë pacientë. Specialistët thonë se paisja megjithë e re është gjithashtu në procesin e përmirësimit. Dhe për këtë ata marrrin mendimet e pacientëve, disa prej të cilëve thonë se paisje duhet të jetë më e vogël për t’u bërë më praktike.


KËMBË ARTIFICIALE E KOMANDUAR ME KOMPJUTER

Thuhet se kompjutrat ndihmojnë për të ndryshuar jetën e njeriut dhe kjo është më se e vërtetë për një të ri nga shteti New Hempshir, të cilit një kompjuter i vogël i ka kthyer atij aftësinë për të ecur.

Kjo është e pabesueshme, unë mund të eci e të qëndrojë drejt, thotë Mark Driscoll me një këmbë të prerë, i cili tani përdor një protezë të ndertuar me ndihmën e kompjuterit. Marku është njeriu i parë në rajonin e New Englandit që përdor këtë teknologji të re; një protezë kompjuterike e ndërtuar me fibra karboni dhe titanium.

Por çka e bën këtë këmbë artificiale të veçantë është se ajo komandohet nga kompjuteri që i thotë asaj si të reagojë në çdo hap që bën. Dy herë në vit Mark Driscoll shkon tek specialisti i cili kalibron këmbën në bazë të peshës trupore të pacientit.

Në thelb, kompjuteri punon si një tru, sensorët në gju dërgojnë sinjale tek një mikro procesor i cili parashikon çdo lëvizje që Marku mund të kryej. Me këmbën e re artificiale Mark Driscoll bën një jetë më se normale. Ai shpesh shkon për ski, peshkim, madje luan edhe futboll.


NJË MIKROPROCESOR I INTEGRUAR NË TELEFON CELULAR

Firma e njohur Intel, ka prodhuar një mikroprocesor të ri që priet të shtojë aftësinë e telefonit celular. Zyrtarë të firmës Intel me qëndër në Santa Klara të Kalifornisë, thonë se mikroprocesori i ri do të shtojë jashtëzakonisht fuqinë e telefonit celular për ta bërë atë të aftë të lidhet me internet, të paraqesë imazhe, të luajë muzikë e të kryejë veprime të tjera të vështira. Mikroprocesori i ri quhet PXA-800-F. Për drejtuesit e firmës Intel ky është mikroprocesori i parë i integruar në celular.


VOA, 18 shkurt

Shpresa jeton!

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
konservatore

Postuar mė 19-2-2003 nė 12:53 Edit Post Reply With Quote
Mjekësi Një mikroprocesor të ri
Astrit LulushiShkencëtarët kanë projektuar një mikroprocesor të ri për përshpejtimin e analizave. Nëpërmjet mostrës së gjakut dhe mikroprocesorit të ri, mjeku tani mund të përcaktojë shkakun e sëmundjes, ndërkohë që pacienti ndodhet ende në zyrën e tij dhe pa qënë nevoja që pacienti të presë me ditë të tëra për të marrë përgjigjen.

Kimisti Chad Mirkin pranë universitetit amerikan Northwestern thotë se ky është një lloj i ri mikroprocesori kompjuterik i aftë për të zbuluar ADN-në e pothuajse çdo infeksioni apo sëmundjeje që ndodhet në gjak.

Për projektimin e mikroprocesorit, Chad Mirkin përdor një mikroskop me fuqi të jashtëzakonëshme që e lejon atë të ndryshojë apo rivendosë në rend e gjatësi të caktuar atomet e molekulat për të përcaktuar ADN-në.

Kimisti Mirkin thotë se mikroprocesori i tij është në gjendje të diktojë 10 mijë sëmundje ndërkohë që i sëmuri pret në zyrën e mjekut për të marrë përgjigjen e analizës.


Heqja pa Operacion e Kancerit në Mitër

Çdo vit, në Shtetet e Bashkuara 600 mijë gra i nënshtrohen operacionit histeroctomi. Një e treta e tyre për shkak të tumorit në uter. Por një mjek në San Diego thotë se një mënyrë e re trajtimi mund t’i ndihmojë shumë prej këtyre grave të shmangin operacionin.

Lori Aston e kuptoi se kishte problem me shëndetin kur menstruacionet filluan të zgjateshin çdo muaj gjithnjë e më shumë. Por kjo nuk ishte gjithshka. Ajo filloi të ndjente edhe dhimbje të forta në fund të barkut. Pas një vizite me ultrasound, mjekët konstatuan se Lori kishte fibroid, një tumor beninjë që zhvillohet në uter. Mjeku rekomandoi heqjen e tumorit me anë të operacionit ose hysteroctomi. Lori kishte dëgjuar se pas një operacioni të tillë ajo nuk do të ishte në gjendje të lindte fëmijë.

Por për fat të mirë, shkencëtarët kanë zbuluar një mënyrë tjetër jo kirurgjike për trajtimin e tumoreve fibroidë duke bllokuar aerterin që ushqen fibroidën. Duke i ndërprerë ushqimin, thonë mjekët, tumori zvogëlohet deri sa zhduket. Tani Lori nuk vuan më, por lajmi më i mirë për të erdhi një muaj pas martesës, kur ajo konstatoi se kishte mbetur shtazane. Lori thotë se shumë gra vuajnë nga fibroidet dhe mënyra alternative e kurimit pa operacion është me të vërtetë një lajm shumë i mirë.

Bllokimi i fibroidës bëhet nga mjekë radiologë dhe jo nga kirurgë apo gjinekologë. Ajo kryehet me anestezi lokale dhe pacientja qëndron vetëm një natë në spital.


Gripi: Fakte & Mite

Si preket njeriu nga gripi? Disa thonë se dalja në të ftohtë pa pallto, apo me kokë të lagur shkakton gripin dhe se vitamina C mbron organizmin nga gripi.

Një person i rritur ftohet lehtë tre herë në vit. Fëmijët ftohen më shpesh, por do të dukej e pazakontë që njeriu ta kalonte dimrin vetëm me një grip apo një të ftohur. Gripi shkakton dhimbje koke, kollitje dhe dhimbje muskujsh, si temperaturë. Kjo gjendje mund të zgjasë për dy javë ose më shumë. Të ftohurit fillon zakonisht ngadalë e me pak temperaturë.

Doktor Alan Greene thotë se kur dikush merr të ftohtë, sekrecionet e hundës kthehen në vatër virusesh. Ky është fakt. Por egziston edhe miti se doza të mëdha me vitaminë C mund t’a mbrojnë njeriun nga virusi i gripit ose mund ta kurojnë shpejt atë. Shumë njerës e besojnë këtë por mjeku Jeffrey Goad thotë se në literaturën mjekësore një mënyrë e tillë kurimi ose parandalimi nuk ekziston dhe mjekësia zakonisht nuk e rekomandon.

Miti numër dy është se njeriu mund të preket nga gripi kur del jashtë në të ftohtë pa veshje të përshtatëshme. Por ekspertët thonë se njeriu mund të mos sëmurët duke u lagur nga shiu, por ka më shumë të ngjarë të preket nga gripi pasi në dimër viruset janë më të përhapura. Miti numër tre është se njeriu mund të preket nga gripi nëpërmjet vaksinës kundër tij. Kjo nuk është e vërtetë, pasi vaksina e gripit përbëhet nga viruse jo aktivë, të vdekur.

Ekspertët thonë se krahas vaksinimit, mbrojtja më e mirë nga gripi është larja e duarve, por studimet tregojnë se shumë njerëz nuk e bëjnë një gjë të tillë, pasi mendojnë se larja e duarve nuk luan ndonjë rol, dhe ky është një tjetër mit. Disa thonë se virusi i gripit shkakton dhimbje në stomak, por ekspertët thonë se gripi përqëndrohet vetëm në mushkri dhe nuk mund të prekë stomakun.


VOA, 11 shkurt

Shpresa jeton!

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
konservatore

Postuar mė 12-3-2003 nė 13:13 Edit Post Reply With Quote
Mjekësi dhe Shkencë
Astrit Lulushi
alulushi@voanews.com
11 Mar 2003, 15:30 UTC


Rezistenca ndaj Antibiotikëve

Shkencëtarët parashikojnë që brenda verës së ardhëshme, bakteri i streptokokut mund të bëhet rezistent ndaj dy antibiotikëve kryesorë. Studimi i kryer në universitetin Harvard vë në dukje se dy prej antibiotikëve më të përdorshëm; penicilina dhe erithromicina po e humbasin fuqinë e tyre ndaj streptokokut. Ky lloj bakteri është një prej shkakrëve të shumë sëmundjeve duke filluar nga meningjiti, infeksioni në vesh dhe shumë raste të pneumonive.

Doktor Angelo Kostas thotë se kur shihet që streptokoku po bëhet dy herë më rezistent atëherë problemi bëhet me të vërtetë shqetësues pasi arsenali për të luftuar këtë mikrob po dobësohet. Shkencëtarët thonë se antibiotikët po bëhen gjithnjë e më pak të efektshëm pasi bakterja ka evoluar për t’u rezistuar ilaçeve. Ata thonë se problemi shkaktohet nga përdorimi i tepruar ose pa vend i ilaçeve dhe kur të sëmurët nuk e përfundojnë kurën e plotë me ilaçe.

Duke vepruar kështu, thotë Doktor Stuart Levy, një nga autorët e studimit, ne krijojmë pa dashje armën e shkatërrimit tonë, pasi ne nuk jemi në gjendje të luftojmë mikrobin. Për shembull, vitin e kaluar këmba e një pacienteje u infektua nga një bakter rezistent ndaj Vankomicinës, antibiotiku më i fortë që ekziston. Mjekët arritën të shpëtojnë jetën e pacientes, por si masë parandaluese ata u detyruan të izolonin të gjithë pavjonin ku ishte shtruar e sëmura.

Studimi këshillon mjekët që të sigurohen që pacienti vuan nga infeksioni bakterial dhe jo virusal, para se të rekomandojnë kurimin me antibiotikë. Ata gjithashtu nxisin kryerjen e vaksinës kundër streptokokut për foshnjet dhe të moshuarit; dy grup mosha që kanë më shumë të ngjarë të preken nga infeksionet.

Shkencëtarët thonë se disa alternativa kurimi që ekzistojnë tani janë shumë të fuqishme për organizmin e fëmijëve, dhe vetëm pak antibiotikë janë në zhvillim. Ata parashikojnë që penicilina dhe erithromicina do të bëhen të pafuqishme për të kuruar 41 përqind të të gjitha infeksioneve të veshit, pneumoninë dhe meningjitin.TRANSPLANTIM I QELIZAVE EMBRIONALE

Mjekët e një spitali pranë Detroitit thonë se pacienti i tyre i plagosur në zemër ndjehet mirë pas një kure gjenetike. 16 vjeçari Dimitri Bonnville tani ndjehet më mirë sesa të kishte pritur për një transplantim të zemrës. Ai thotë se kur e pyetën nëse dëshironte të trajtohej me kurë gjenetike, ai pranoi pasi nuk kishte rrugë tjetër.

Mjekët thonë se transplantimi gjenetik tek Dimitri ishte një eksperiment, i pari i këtij lloji. Kirurgët në spitalin Beamount pranë Detroitit morrën qelizat embrionale nga gjaku i pacientit, dhe i injektuan atë në zemrën e tij, me shpresë se me kalimin e kohës këto qeliza do të rigjenerojnë zemrën dhe parandalojnë problemet e mundëshme.

Muajin e kaluar Dimitri Bonnville u godit në zemër nga një çekiç pneumatik që përdoret për të ngulur gozhdat. Pas iu hoq gozhda, ai pësoi një goditje masive në zemër. Për një transplantim zemre atij do t’i duhej të priste radhën, kështu që familja e tij dhe mjekët vendosën të përdornin transplantimin e qelizave embrionale.

Mjekët thonë se në sajë të suksesit të këtij eksperimenti të jashtëzakonshëm, mënyra gjenetike e trajtimit të rasteve të tilla krijon shpresa për mijëra pacientë, jeta e të cilëve varet nga transplantimi i zemrës

Shpresa jeton!

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
konservatore

Postuar mė 16-3-2003 nė 20:01 Edit Post Reply With Quote
Mjekësi dhe Shkencë Rrezatimi rreth Marsit mund të dëmtojë udhëtarët e hapësirës

David McAlary

14 mars 2003, 15:55 UTC
Ata që udhëtojnë për në Mars, duhet të kenë kujdes. Një satelit amerikan në orbitën e planetit të kuq tregon se rrezatimi i hapësirës rreth Marsit është shumë i fortë. Një gjë e tillë paraqet rreziqe të mëdha për shëndetin e eksploruesve të ardhshëm.

Informacionet nga anija Odyssey që ndodhet në orbitën e Marsit tregojnë se agjencisë amerikane të hapësirës, NASA do t’i duhet të marrë masa të forta për t’i mbrojtur vizitorët e ardhshëm nga rrezatimi që bombardon planetin.

Prej një viti, anija Odyssey po mbledh të dhëna mbi aspekte të ndryshme të mjedisit marsian. Një nga shkencëtarët që po studiojnë rrezatimin, Cary Zeitlin i Institutit Kombëtar të Hapësirës për Studime Biomjekësore në Houston, pohon se Marsi është një vend i rrezikshëm për njerëzit.

Ai thotë se një astronaut mund të thithë një sasi rrezesh kanceroze në një mision trevjeçar në Mars, të barazvlefshme me atë që NASA lejon gjatë gjithë karrierës së një astronauti. Zoti Zeitlin vë në pah se doza vjetore e rrezatimit në Mars është deri në një mijë herë e madhe sesa rrezatimi natyror i tokës.“Këto doza janë shumë më të larta nga ato që dikush mund të merrte në sipërfaqen e tokës. Kështuqë pa dyshim pakësimi i rrezikut nga rrezatimi është diçka për të cilin duhet të marrin masa ata që planifikojnë misionet e ardhme”, thotë ai.

Rrezatimi e bombardon Marsin nga Dielli dhe nga burime të panjohura në galaktikën tonë. Rrezet godasin edhe tokën, por atmosfera jonë na mbron nga pjesa më e madhe e tyre. Atmosfera marsiane është shumë e rrallë dhe për këtë arsye nuk ofron të njëjtën mbrojtje.

Intensiteti i rrezatimit diellor ndryshon në një cikël prej 11 vjetësh. Zoti Zeitlin thotë se në kulmin e rrezatimit, në fund të ciklit, shpërthimi i grimcave të rrezatuara diellore mund të shkaktojë për një kohë të shkurtër një rrezik të madh për shëndetin e udhëtarëve të hapësirës.

Satelitët amerikanë, evropianë dhe japonezë po studiojnë Diellin dhe disa prej tyre masin stuhitë diellore që shkaktojnë bombardimin e planeteve me grimca të rrezatuara. Në sajë të tyre, shkencëtarët janë në gjendje të parashikojnë aktivitetet e shtuara diellore dhe të paralajmërojnë për shpërthime që megjithëse jo aq të rrezikshme sa rrezatimi mund të ndikojnë në fushën magnetike të Tokës dhe të shkaktojnë dëme tek rrjeti elektrik.Parashikime të tilla do të duhet të bëhen edhe për vizitorët e ardhshëm të Marsit, pra që ata të kenë kujdes. Zeitlin thotë se rrezatimi është i përballueshëm nëse ata banojnë në struktura të posaçme të mbrojtura


VOA

Shpresa jeton!

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 1-4-2003 nė 10:14 Edit Post Reply With Quote
Lajme shkencore

Derisa te hapet faqja eArdhmja, po mundohem te mbledh ketu disa lajme shkencore, kryesisht ne gjermanisht.

Kush ka interes qe te bashkepunojme permbi nje faqe ne internet permbi arsimin e shkencen shqiptare dhe shkencen ne pergjithesi le te me shkruaje.Mathematik und Moral - Was Menschen zu Menschen macht


Michael Tomasello
Die kulturelle Entwicklung des menschlichen Denkens.
Suhrkamp
26.90 EURWeitere Infos zum Buch


Rezensionen

- Gehirn und Geist 1/2003Der 5x5 Test®


Bewertungskriterien
Bewerten Sie selbst!


Quelle: Gehirn und Geist 1/2003

Am Anfang steht ein Rätsel: Wenn der Mensch ungefähr 99 Prozent seiner Gene mit dem Schimpansen gemeinsam hat – das ist etwa so viel wie Maus und Ratte oder wie Pferd und Zebra teilen –, woher kommt dann der riesige Unterschied bei den kognitiven Fähigkeiten?

Michael Tomasello, Psychologe, Primatenforscher und Kodirektor am Max-Planck-Institut für Evolutionäre Anthropologie in Leipzig, macht dafür eine kleine, aber besonders wirksame artspezifische Anpassung des Menschen dafür verantwortlich: die Fähigkeit, sich mit Artgenossen zu identifizieren und sie als Akteure mit eigenen Wünschen und Überzeugungen, Ängsten und Absichten zu verstehen.

Nichtmenschliche Primaten, so Tomasello, leben in einer Welt von Folgebeziehungen: Passiert das eine, geschieht auch bald das andere. Doch sie sehen dahinter keine verborgenen Kräfte am Werk: keine Kausalität bei Gegenständen, keinen Geist bei ihren Artgenossen. Und weil sie diese Kräfte nicht kennen, können sie auch nichts unternehmen, um sie zu beeinflussen. So versuchen Affen nicht – wie es schon menschliche Säuglinge fertig bringen –, die Aufmerksamkeit von Artgenossen auf etwas zu lenken. Sie zeigen nicht auf interessante Gegenstände, führen ihresgleichen nicht an diese heran. Und entgegen einer weit verbreiteten Meinung unterrichten sie auch ihren Nachwuchs nicht. Wenn Makakenkinder dabei sitzen, wenn ihre Mütter Kartoffeln waschen, lernen sie etwas darüber, wie man mit diesem speziellen Gemüse umgehen kann. Die Beweggründe der Mutter erfassen sie dabei aber keineswegs.

Die Fähigkeit, das Verhalten der Artgenossen durch deren Wünsche und Überzeugungen zu erklären, übertrugen die Menschen auf unbelebte Gegenstände und erwarben so einen Begriff von Kausalität. Dafür sprechen nach Tomasello animistische Naturerklärungen ebenso wie Studien über die Körperbezogenheit unserer Sprache und unserer Metaphern. Die Kenntnis von Kausalität und Intentionalität ermöglichten, was Tomasello den Wagenhebereffekt nennt: Menschen können Handlungen nicht nur imitieren; sie können sie modifizieren und verbessert an die nächste Generation weitergeben. Dies ist die Grundlage von Kultur und damit derjenigen Errungenschaft, die es den Menschen erlaubte sich in nur 250000 Jahren kognitiv meilenweit von den anderen Primaten zu entfernen.

Die Fähigkeit, natürliche Psychologie zu betreiben, erwirbt kein Kind für sich allein. Erst in der Kommunikation mit anderen lernt es, Annahmen über deren innere Antriebe zu machen. Missverständnisse beim Sprechen lernen sind dabei ebenso hilfreich wie Streitigkeiten unter Geschwistern. Was könnte einem deutlicher vor Augen führen, dass andere sich vor allem dadurch auszeichnen, dass sie andere Wünsche und Absichten haben als man selbst? Mit der Sprache lernen die Kinder Ereignisse zu beschreiben und aus einer anderen Perspektive als der eigenen zu betrachten. Sie schafft die nötige Distanz, um Mathematik und Moral zu entwickeln.

Genetische Ausstattung, Individualentwicklung und Kultur müssen demnach zusammenwirken, damit die spezifisch menschliche Form der Kognition entstehen kann. Versuche mit Affen, die in menschlicher Gesellschaft aufgewachsen sind, bestätigen diese These: Die Tiere zeigten bei den Tests der Verhaltensforscher deutlich bessere Leistungen als ihre Artgenossen; doch in Menschen verwandelten sie sich nicht!

Die Frage, wie Menschen es schaffen, andere als Wesen mit Wünschen, Überzeugungen, Ängsten und so weiter zu betrachten, ist noch lange nicht abschließend beantwortet. Doch Tomasello hat seine gut lesbare Geschichte der menschlichen Kognition vielseitig belegt. Mit Ergebnissen, die – nebenbei bemerkt – auf ausgesprochen tierfreundlicher Forschung beruhen, für die kein einziger Affe sein Hirn opfern musste.

Manuela Lenzen
Die Rezensentin ist Philosophin und freie Journalistin in Bielefeld.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 3-4-2003 nė 19:46 Edit Post Reply With Quote
WHO-Bericht: 15 Mio. neue Krebsfälle bis 2020
Hauptursachen sind Alterung der Bevölkerung, Rauchen und ein ungesunder Lebensst

IARC
Genf (pte, 3. Apr 2003 15:07) - Bis 2020 könnten die weltweiten Krebserkrankungen um weitere 50 Prozent auf 15 Mio. neue Fälle ansteigen. Dies geht aus dem aktuellen 352-seitigen World Cancer Report der WHO http://www.iarc.fr/WCR hervor. Der Bericht enthält aber auch eindeutige Hinweise dafür, dass ein gesunder Lebensstil und Maßnahmen in der Gesundheitspolitik den Trend aufhalten und "bis zu einem Drittel der weltweiten Krebsfälle verhindern könnten", betont Paul Kleihues, Leiter der internationalen Krebsforschungs-Behörde IARC. Die höchsten Krebsraten in Industrieländern verzeichnen die USA, gefolgt von Italien, Australien, Deutschland, den Niederlanden, Kanada und Frankreich. Weltweit ist Lungenkrebs die häufigste Krebsform mit jährlich 1,2 Mio. neuen Fällen. Es folgen Brustkrebs mit etwas mehr als einer Mio. neuer Fälle pro Jahr und Kolorektal-Krebs, an dem jährlich 940.000 Menschen neu erkranken.

Der prognostizierte starke Anstieg von zehn Mio. Fällen weltweit im Jahr 2000 auf 15 Mio. 2020 wird hauptsächlich auf die ständig steigende Alterung der Bevölkerung sowohl in Industrie- als auch in Entwicklungsländern zurückgeführt. Hinzu kommt der Trend zum Rauchen und ein ungesunder Lebensstil. "Global gesehen ist die Fokussierung der Krebspräventions-Aktivitäten insbesondere auf die häufigsten Krebsursachen, Ernährung und Tabak, nur gerechtfertigt. Diese Faktoren sind für 43 Prozent aller Krebstode im Jahr 2000, in Zahlen 2,7 Mio. Menschen, und 40 Prozent aller neuen Fälle (vier Mio. Menschen) verantwortlich", so WHO-Experte Rafael Bengoa.

Die "gute" Nachricht im Bericht: Die Brustkrebs-Sterblichkeitsrate sinkt in Nordamerika, Westeuropa und Australien. "Die Hauptgründe dafür sind verbesserte Früherkennungsmethoden und Behandlungsprogramme", sagte der Co-Autor des Berichts Bernard Stewart. Neuen Medikamenten gegen Krebs begegnet Stewart mit einer gewissen Skepsis. "Sie werden Tumore nicht unbedingt ausrotten. In Kombination mit anderen Mitteln können sie aber viele tödliche Krebsformen in kontrollierbare chronische Erkrankungen verwandeln", so Stewart weiter. Den größten Einfluss auf die Krebs-Problematik hat die Gesellschaft selbst. Die Priorität muss von der Behandlung und Erkennung auf die Prävention verlegt werden, heißt es im Bericht. (Ende)

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
konservatore

Postuar mė 4-4-2003 nė 13:16 Edit Post Reply With Quote
Anton,

a mundesh te na tregosh me shume mbi faqen eArdhmja?
Nga emri besoj se do te lidhet me fondacionin eArdhmja per krijimin e te ciit eshte folur qe ne ne fillimet e eDSH, apo gabohem?


Per faqen mbi arsimin dhe shkencen shqiptare dhe shkencen ne pergjithesi, e perkrah si nje ide shume te mire.

Shpresa jeton!

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 4-4-2003 nė 18:25 Edit Post Reply With Quote
Me gjith qef:

ky eshte modeli:

Bashkangjitje: eardhmja.doc (32.5kb)
Ky fil ėshtė ngarkuar 471 herė


Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 4-4-2003 nė 18:28 Edit Post Reply With Quote
Financimi eshte siguruar dhe modeli formal po ashtu, por vetem se nuk po kemi kohe ta bejme ne html.
Une akoma nuk kam mesuar mire.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
konservatore

Postuar mė 4-4-2003 nė 18:45 Edit Post Reply With Quote
Mrekulli! E shkarkova dokumentin per ta pare me mire. Do te kontaktoj me email per me shume.

Pershendetje!

Shpresa jeton!

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 5-4-2003 nė 05:36 Edit Post Reply With Quote
Nobelpreis-Pendant für Mathematiker geht an Franzosen [04.04.2003]
Jean-Pierre Serre

Wie die Norwegian Academy of Science and Letters in Oslo gestern bekannt gab, geht der neu gestiftete Abelpreis in diesem Jahr an den Franzosen Jean-Pierre Serre. Der Mathematiker wird "für seine Verdienste um die Schaffung moderner Formen in vielen Bereichen der Mathematik, insbesondere der Topologie, der algebraischen Geometrie und der Zahlentheorie" ausgezeichnet. Mit dem Abelpreis werden in diesem Jahr zum ersten Mal in Anlehnung an den Nobelpreis und angedenk des norwegischen Mathematikers Niels Henrik Abel besondere Leistungen in der Mathematik geehrt. Die Preisverleihung soll am 3. Juni in der Aula der University of Oslo stattfinden.

Serre ist emeritierter Professor des Collège de France in Paris. Seit einem halben Jahrhundert liefert er profunde Beiträge zu Forschung und Lehre auf höchstem Niveau, so die Akademie. Das Werk von Jean-Pierre Serre zeichne sich durch seine außergewöhnliche Breite und Tiefe und seine große Bedeutung für viele Zweige der Mathematik aus. Serre hätte revolutionierende algebraische Verfahren für das Studium der Topologie entwickelt, wobei ihn besonders "Transformationen zwischen Sphären höherer Dimensionen interessierten".
© wissenschaft-online

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 26-4-2003 nė 11:03 Edit Post Reply With Quote
Njė dokument!

SHQIPËRIA E 1800-ËS NË VENEDIK


Javën që shkoi është çelur në ambientet e Institutit Venecian të Shkencave një ekspozitë me fotografi të Marubit (1855-1944). Pjesë e ekspozitës kanë qenë kryesisht fotografi të Pjetër Marubit, njërit prej vëllezërve Marubi. Në fotografitë e Marubit kalon gjithë jeta e Shkodrës së asaj kohe duke e shndërruar laboratorin “Marubi”, ku janë realizuar këto foto, ndër më të rëndëishmet në Ballkan. Nga historia mësohet se Pjetër Marubi e çeli këtë laborator pas vitit 1850, kohë kur ai u largua nga Italia për tu vendosur më pas në Shkodër. Laboratori fotografik që ai hapi ishte i pari në Shqipëri.

Tali ka atashuar kėtė imazh:


Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Blerim Vokshi

Postuar mė 27-4-2003 nė 21:57 Edit Post Reply With Quote
Laboratori ishte edhe nje nder te paret ne ter ballkanin (gadishullin ilirik).
View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 1-6-2008 nė 09:28 Edit Post Reply With Quote
http://www.spiegel.de/wissenschaft/mensch/0,1518,556493,00.html

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 2-6-2008 nė 05:45 Edit Post Reply With Quote
http://www.spiegel.de/wissenschaft/natur/0,1518,556994,00.html

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 20-11-2008 nė 16:25 Edit Post Reply With Quote
http://www.pressetext.de/pte.mc?pte=081117027

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 29-11-2008 nė 21:25 Edit Post Reply With Quote
http://www.esf.org/

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 22-12-2008 nė 09:40 Edit Post Reply With Quote
http://www.wissenschaft-online.de/artikel/977491

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 1-1-2009 nė 19:58 Edit Post Reply With Quote
http://www.spiegel.de/spiegel/0,1518,598714,00.html

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 28-1-2009 nė 09:55 Edit Post Reply With Quote
http://www.wissenschaft-online.de/artikel/980061

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 30-1-2009 nė 11:29 Edit Post Reply With Quote
http://www.wissenschaft.de/wissenschaft/news/299919.html

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 20-2-2009 nė 07:33 Edit Post Reply With Quote
http://www.wissenschaft-online.de/artikel/982519

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 20-2-2009 nė 07:33 Edit Post Reply With Quote
http://www.spektrumdirekt.de/artikel/950159

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 4-7-2009 nė 17:38 Edit Post Reply With Quote
http://www.edge.org/

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 15-7-2009 nė 15:40 Edit Post Reply With Quote
http://www.wissenschaft-online.de/artikel/1000658

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
<<  1    2  >>
Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 1.1882360 sekonda, 50 pyetje