Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Qartesime personale
Anton Ashta

Postuar mė 3-4-2003 nė 09:07 Edit Post Reply With Quote
Qartesime personale

Per te qene cdo gje hapur, sakte e qarte deshiroj qe shkruaj pak me gjate per personin tim e qellimet e mija ne kete projekt.

Quhem Anton Ashta dhe nje biografi e shkurter eshte ne kete adrese:

http://www.edsh.org/kush.htm


Vij nga nje familje katolike shkodrane, stergjyshi tregtar , gjyshi mjek malariolog, im ate financier.
Vete mesues matematike per shkollat e mesme .
Aktiviteti politik eshte pjesmarrja ne demostratat e viteve 90 dhe ne greven e urise se studenteve.
Nuk kam qene, as nuk jam anetar i ndonje partie politike ne RSH. Simpati kam patur per Ballin Kombetar, por qe kur jane ndare dhe ajo me eshte pakesuar.
( nje shokut tim Arben Kalenjes me 14 shtator 1998 i kane vrare babain e tij Skender Kalenjen , nenkryetar i Ballit e kam ne kujtese, komunistet dhe gjyshin ja kane pushkatuar, me tmerron fakti qe asnjehere nuk permendet Skender Kalenja)

Nuk perbuz me shume, sesa percarjen nder te djathte.

Qellimet e mija ne jete nuk jane as politika as diplomacia.

Qellimet e mija ne kete projekt jane:

Te njoh e te ndihmoj sa me shume te djathte
Te shpreh mendimin tim hapur per problemet tona

Qellimet e mija ne kete projekt nuk jane:

As ti jap mend te djathteve
As ti drejtoj te djathtet
Aq me pak te themeloj ndonje parti te re te djathte
Dhe ne rast se eDSH do te behet ndonjehere organizate e sakte e te djathteve nuk do te pranoj kurre te jem kryetar ( endrra ime eshte qe eDSH te kete nje kryesi e nje asnje menyre kryetar, cdo anetar i kryesise te kete te drejte veto, pra vendimet e projektet te jene te tilla qe cdo anetar i kryesise ti votoje; duket si dicka e pamundur nder ne, por nuk eshte)

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
DARDAN PEJA

Postuar mė 4-4-2003 nė 03:41 Edit Post Reply With Quote
Skender Kalenja ka qene dhe mbetet simboli i frymes se nacionalizmit,esht eleminuar fizikisht me shnajper nga selia e kryeministrise se Nanos,kur populli po protestone per vrasjen e Azem Hajdarit.Kalenja ka qene ne peseshen e kryesise se Ballit Kombetar Demokrat kur kerkohej legalizimi nga Ministria e Drejtesise.Ai nuk mund te pranonte degradimin e Ballit nga njerezit e Ermenjit,prandaj nisma per Ballin Demokrat, u be nje levizje per te ruajtur vlerat reale te partise se Mit'hat Frasherit.
View User's Profile View All Posts By User U2U Member
kalemi

Postuar mė 3-5-2003 nė 18:01 Edit Post Reply With Quote
Po, eshte e vertete!
View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
florian

Postuar mė 9-2-2007 nė 22:34 Edit Post Reply With Quote
bio

urime per eDSH
besoj gjyshi juaj ka qene tregtar i ndershem jo si keta tregtaret e sotem, qe pervec qe shesin shtrenjt, por dhe vjedhin ne matje a peshime, apo genjejne per marken e produktit.
Sa per babain, goxha mire - aq me teper qe ka lutuar malarjen.


parti pa kryetar nuk mund te kete ! une e kuptoj qellimin e mire qe ke kur thua pa kryetar, por nuk mund te ndodhe ashtu .

komunistet dikur hoqen emrin e autorit neper botime librash.


sa per ballin kombetar, e aq me shume te percare, Balli le ta gjeje veten brenda PD apo nje koalicioni te dhjathte.
Sepse ne te brezit te ri sa here permendet balli na qeshet,se na kujtohen ata filmat derogative te enverit.

Te jesh i djathte nuk do te thote te jesh tregtar apo te kesh para.
Te jesh i djathte do te thote te jesh me teper patriot se nje kozmopolit i majte, dmth te jesh nacionalist.
Dhe do te thote qe te jesh per nje shtet demokratik, ku roli i qeverise te jete arbiter, por qe qeveria mos t'i fute hundet ne jeten e njerezve, dhe qeveria mos te nderhyje vazhdimisht ne aktivitetin ekonomik te bisneseve e tregtise, dthm qeveria ta leje ekonomine e tregut te lire.
Te jesh i djathte do te thote qe bashkia (parate e popullit nga taksat) mos t'ua shperndaje dembeleve dhe lypsareve qe kane njohje me aparatciket e bashkise, por te shperndaje supe per te pamunudrit, dhe t'i shperbleje njerezit sipas kontributit (punes).
Dhe nr.1 - qeveria njeh paprekshmerine e prone private dhe e mbron me ligj.

Eksperimenti i majte marksist deshtoi ne Shqiperi, por elemente te pasur e te varfer, vazhdojne te ushqejne teorira socialiste neper popull truthare.
E djathta e vertete eshte in-ekzistente ne Shqiperi.
Sepse enveri shkaterroi bazen e te djathtes, ne praktike e teori, por edhe e vrau fizikisht.
Ata pak elemente qe mund te udhehiqnin te djathten ne Shqiperi u larguan nga vendi, sepse nuk gjejne as mes te djathteve perkrahje.
Te qeverisesh me nje parti te djathte nuk eshte soap-opera, por eshte te mposhtesh 85% te popullit, e t'i mbushesh mendjen te votoje per ty,
dhe t'i tregosh rrugen qe te con ne mireqenie dhe liri !
99% e shqiptareve votojne per "ishalla"
dhe s'duan t'ia dine per ide te djathta sa te kene ndonje cope buke data zgjedhjesh dhe ca raki !
E djathta eshte shtet, dhe shteti te godet kur e vjedh apo e cenon,
qeveria e djathte nuk eshte lope ta mjele kush eshte afer saj !

god bless albania !

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 27-2-2007 nė 06:46 Edit Post Reply With Quote
Saktesime:

Stergjyshi ishte tregtar

Gjyshi ishte mjek

Babai financier

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.1460660 sekonda, 29 pyetje