Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Fitorjet Franceze
burimuji

Postuar mė 8-5-2003 nė 12:33 Edit Post Reply With Quote
Fitorjet Franceze

If you're familiar with doing searches on Google.com, you know that Google will usually catch misspellings in your search request. So if you search for "new cars", if will ask "Did you mean 'new cars'?"

So go to google.com and try to search for "french military victories." Click "I'm feeling lucky."

Google will respond: "No standard web pages containing all your search items were found. Did you mean 'french military defeats'?"

Then click french military defeats and you'll find a webpage listing the many military humiliations suffered by the French over the centuries.

burimuji ka atashuar kėtė imazh:

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 8-5-2003 nė 14:54 Edit Post Reply With Quote
Burimuji!

Faleminderit për këtë anekdotë të mrekullueshme.Françezët edhe nuk meritojnë ndryshe,por as që kanë korrur fitore ushtarake ndokund. :)

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
konservatore

Postuar mė 8-5-2003 nė 15:43 Edit Post Reply With Quote
Po kete e keni pare???

konservatore ka atashuar kėtė imazh:

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
konservatore

Postuar mė 8-5-2003 nė 15:45 Edit Post Reply With Quote
Pak me te medha germat.

Gallic Wars – The French not only lost….they lost to an Italian.

Hundred Years War – Although they kinda/sorta mostly lost, they were saved by Joan of Arc (a female schizophrenic) who by accident created The First Rule of French Warfare; "France's armies are victorious only when not led by a Frenchman."

Italian Wars – France became the first and only country in history to lose not just one, but TWO wars against Italians.

Wars of Religion - France was 0-5-4 against the Huguenots.

Thirty Years War – Although not technically a principal, they did manage to get invaded anyway. Amusingly they claim a tie on the basis that eventually the other participants started ignoring them.

War of Devolution – Tied

The Dutch War - Tied.

War of the Augsburg League – Lost/claimed tie.

King William's War – Lost/claimed tie.

French and Indian War – Lost/claimed tie.
Three ties in a row caused some deluded folks to label the period as the height of French military power.

War of the Spanish Succession - Lost.

American Revolution - In a Scribean foreshadow of the future, France claims a win even though the English colonists saw way more action.
This is eventually known as "de Gaulle Syndrome".
It also establishes Second Rule of French Warfare; "France only wins when America does most of the fighting."

French Revolution - Won, primarily due the fact that the opponent was also French.

The Napoleonic Wars - Lost.

The Franco-Prussian War - Lost.

World War I - Tied and on the way to losing. France was saved by the United States.

World War II - Lost. Conquered French liberated by the United States and Britain.

War in Indochina – Lost

Algerian Rebellion - Lost. The first defeat of a western army by a Non-Turkic Muslim force since the Crusades. It gave birth to the First Rule of Muslim Warfare; "We can always beat the French." This rule is identical to the First Rules of the Italians, Russians, Germans, English, Dutch, Spanish, Vietnamese and Esquimaux.

War on Terrorism – France has surrendered to Germans and Muslims just to be safe.

Shpresa jeton!

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Olsi Baze

Postuar mė 8-5-2003 nė 17:33 Edit Post Reply With Quote
barcaleta

Fushata e amerikaneve kunder francezeve mu duk shume injorance. Megjithese jam pro amerikan, ata ende se kane kutuar, se diplomacia nuk eshte je me mua apo jo, eshte art me vete.

Gjynah se prape aty ku ishim aty do te vijme mbrapsht.
Nese qe keta ketej jane plehra une e di me kohe, s'ka nevoje kush te ma thote, por ama diplomacine dine ta luajne, jua heq kapelen


View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
nikė palkola

Postuar mė 9-5-2003 nė 21:08 Edit Post Reply With Quote
Rreth diktaturës në Irak, u pa, Franca luajti rrol destruktiv dhe antidemokratik, jo pse vetë e kundërshtuan Amerikën, por edhe lobuan, ua mbushën mendjen edhe mjaft shteteve të vogla që janë në Kësh. e Sig. të OKB-së. Franca, u bashkuan edhe me komunistët rus rreth Irakut, jo n'emër të demokracisë, por n'emër të ruajtjes së investimeve të veta me Sadamin. Franca gjithmonë ka mbajtur anën e armiqëve tanë! U pa, dhe do shihet edhe më në të ardhmen, se ata që e kundërshtuan luftën n'emër të lirisë e mbronin robërinë!!!

Ini dhe përhapni Dashuri!
\"Ti Shqipëri më ep nderë,më ep emrin shqipëtar\"!...

\"Mos pyesni ç\'ka bërë Atdheu për ju, pyesni ç\'keni bërë ju për Atdheun\"!

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member This User Has MSN Messenger   nik%EB+palkola 's ICQ status

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.1669919 sekonda, 34 pyetje