Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
<<  1    2    3  >>
Autori: Subjekti: Peticion pėr Njohjen e Pavarėsisė sė Kosovės
Bali Kotrovella

Postuar mė 15-11-2003 nė 06:14 Edit Post Reply With Quote
Po perse po bani hajgare me pamvarsin e Kosoves ore sokola?!
Po a e dini se shume gjaku eshte derdh per ket tok ju talleni me pamvarsi marri uqoft!!!

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 16-11-2003 nė 19:04 Edit Post Reply With Quote
Bali Kotrovella ! ! !

Emër interesant ke vënë or mik! Kotrovella ! Kjo më shumë më tingëllon emër komik se sa edhe një nofkë e thjeshtë.

Duke parë që ju jeni futur këtu që të gjeni vrima atje ku nuk ka, jam i mendimit që letrat tuaja nuk duhet t'i marim seriozisht, sepse emri juaj na tregon komedi!

Por jam kurioz, dua të di se kush fshehet prapa Kotrovellës?

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Albi

Postuar mė 16-11-2003 nė 22:14 Edit Post Reply With Quote
"Ore gono,
me te pyt sa grame shkolle ke eshte humbje kohe."Me gjithe mend ky Goni nuk duhet te kete shume shkolle, pasi duhej ta kishte kuptuar me kohe qe eshte humbje kohe per t'ju mbushur mendjen atyre qe akoma nuk e kane kuptuar qe pamvaresia e Kosoves eshte shpallur qe ne Korrik t '92-is nga Parlamenti i legjitim i Kosoves.

Shpallje e peticioneve te tilla venene dyshim deshiren e popullit shqiptar per pamvaresine e Kosoves.
Keto peticione duhej te ishin bere ne fillimin e viteve '90-te kur osova nuk njihej si problem jo vetem nga kancelarite europiane dhe amerikane por as edhe nga vete shqipetaret e Shqiperise.

Kjo situate ka kaluar dhe çeshtja e Kosoves u nderkombetarizua fale punes se madhe te shtetit te Kosoves nen drejtimin e Rugoves dhe mbeshtetjes se fuqishme te shtetit demokratik shqiptar te 92-97-es.


Tani siç thuhet edhe nga Goni, ne duhet qe ti tregojme botes qe ne dime te ndertojme institucione, dime te bejme lidje dhe ti respektojme ato, dime te bejme shtet dhe ta forcojme ate, prandaj tani na njihni edhe "de jure" pamvaresine e kosoves, pasi "de facto" eshte njohur qe me hyrjen e NATO-s ne Kosove.Prandaj une do t'ju beja thirrje, qe nese keni kohe te lire, mundohuni ta perdorni ate ne menyre sa me te dobishme per veten tuaj dhe nese ju tepron gje edhe per kombin, atehere mos e shpenzoni kete kohe duke demtuar por duke ndertuar.


Te mos dish nuk eshte turp, por ama te mos mesosh eshte turp.

Lexoni njehere shkrimet e Gonit duke i vene gishtin kokes dhe mos fluturoni me presh ne ... dore.


Deliri i madheshtise per te organizuar peticione te tilla drejtuar edhe sekretarit te pare te partise komuniste kineze nuk do te ishte nje diçka e dobishme per kombin por nese nuk eshte delir por eshte gje tjeter atehere kjo jo vetem nuk do te ishte e dobishme por nete kundert do te demtonte rende interesat e kombit.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Bali Kotrovella

Postuar mė 17-11-2003 nė 05:26 Edit Post Reply With Quote
quote:
Postuar në fillim nga Tali
Emër interesant ke vënë or mik! Kotrovella ! Kjo më shumë më tingëllon emër komik se sa edhe një nofkë e thjeshtë.

Duke parë që ju jeni futur këtu që të gjeni vrima atje ku nuk ka, jam i mendimit që letrat tuaja nuk duhet t'i marim seriozisht, sepse emri juaj na tregon komedi!

Por jam kurioz, dua të di se kush fshehet prapa Kotrovellës?

Plakut kan than mos ja ng pordht por ngoja fjalt bacit e ti fshi sa te munesh masi nuk po te pelqein t veq nuk e ka burrnija kshtu hiq.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 17-11-2003 nė 18:11 Edit Post Reply With Quote
Komikut Kotrovella!

Je tepër i demoduar që të të marim serioz!

Kanë kaluar kohërat kur "plakut" ia kemi dëgjuar fjalët e jo pordhat. Këto më nuk kalojnë tek unë, sepse plaku duhet t'a jeton jeten e tij sa i kanë mbetur e jo të përzihet atje ku teknologjia ka marë përpjetën e ne shqiptarët kemi mbetur në lëndinë, pikërisht duke ia dëgjuar fjalët plakut!

Këto tema të demoduara na kanë lënë atje ku jemi sot. Lloji i "pleqve" si ju z.komiku na kanë lënë pas duke i marë gjërat jetike joseriozisht, sepse edhe komikët si të tillë në shoqërinë shqiptare kanë qenë joserioz në "profesionin" e tyre. Pse? Sepse e "hanka" populli atë lloj komedia! Sepse "shiteshka" tek populli ajo lloj komedie!

Ec or z.komiku bëhu më serioz e mos luaj me emocionet e shqiptarëve atje ku nuk duhet.

Fakt, askush nuk ka të drejtë t'ju ndalon të shprehni mendimin tuaj, por ai mendim të zë vend dikund, e jo siç thua vetë: "mos ma dëgjo pordhën"!

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Bali Kotrovella

Postuar mė 17-11-2003 nė 19:49 Edit Post Reply With Quote
Zotri Tali ne rregull me kan dhe me cilat thanje ti pajtohesh veq nja tu kisha lut qe ta ndrrosh forumin e te kerkosh nji forum modern e qe nuk ka pleq nacionalista po te ri demokrat e te moderuar sepse ketu une jam ardh me mendim qe ky eshe nji forum i djatht nacionalist ku ju te moderuarit vetem ishte dasht te epni mendimet e juaja e jo edhe te administroni apo moderoni por sigurisht se paskum gabue se ky forum nuk koka si kam mendue veq nejse per hajr na koft une do te ballafaqohem gjithmon sikur qe jam ballafaque me komunista e titista sllav dhe thuaj e shkruaj qfar te duash se une nuk thehem jo.
View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 18-11-2003 nė 20:43 Edit Post Reply With Quote
quote:
Postuar në fillim nga Bali Kotrovella
Zotri Tali ne rregull me kan dhe me cilat thanje ti pajtohesh veq nja tu kisha lut qe ta ndrrosh forumin e te kerkosh nji forum modern e qe nuk ka pleq nacionalista po te ri demokrat e te moderuar sepse ketu une jam ardh me mendim qe ky eshe nji forum i djatht nacionalist ku ju te moderuarit vetem ishte dasht te epni mendimet e juaja e jo edhe te administroni apo moderoni por sigurisht se paskum gabue se ky forum nuk koka si kam mendue veq nejse per hajr na koft une do te ballafaqohem gjithmon sikur qe jam ballafaque me komunista e titista sllav dhe thuaj e shkruaj qfar te duash se une nuk thehem jo.


Zotëri!

Ti thua siç thua më lartë, por gabon shumë kur më quan komunist e titist, sepse nuk jam, skam qenë dhe asnjëherë nuk do të jem!

Sa ju përket pleqve, aspak nuk dua të nënçmoj pleqërinë tonë, por dua të tregoj se pleqt tanë kanë mundur dhe është dashur të bëjnë më tepër për të mirën e shqiptarëve kudo që janë. Një nga arrsyet që jemi ku jemi janë edhe pleqt tanë të cilët nuk janë marë me punë serioze në kohën kur ato kanë qenë të rinj, por janë marë me lojra të rrezikshme që na kanë lënë të prapambetur për nja 100 vjet, duke u lavdëruar se filani qenka trim dhe i pushkës, fallani ia iku vajzën tjetrit dhe e ka mbyllë një familje të tërë...etj.etj!

Këto si dhe shumë dukuri tjera negative në shoqërinë e "rinisë" së dikurshme shqiptare, kurse pleqërisë së sotshme tek unë janë prapambeturi zotëri komiku. Këto dukuri dhe doke që shpijenë vetëm në humnerë bëjnë që unë i akuzoj sot pleqt tanë, por nuk dtth se u urrej, sepse kanë mundur dhe është dashur që të bëjnë më shumë.

Mos haro: "Burrat nën hije lozin kuvendojnë, pika që su bije se nga gratë rojnë".

Kurse ti z.komiku, meri këto fjalë si të duash, e unë do të mbetem kritik për gjithmonë ndaj rinisë së dikurshme alias pleqërisë së sotshme shqiptare.

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Bali Kotrovella

Postuar mė 19-11-2003 nė 02:16 Edit Post Reply With Quote
Tali me pelqen nji njeri qe ashte i palhuhatshem ne disa gjana kuptohet per te mieren e kombit e ti thua se je dhe do te mbetesh kritik ndaj pleqve tan qka ma maron qefin por kur jan ne pyetje disa komunist te perbetuem pleq shiptar me doket se per ata e kishe nji simpati kam qef qe mos te jet keshtu te gaboi une por me doket se ja kam qillue
pershembull ibrahim plaku i rugoves ka qen dhe mbetet komunist marku i krasniqve le qe ka qen e do te mbetet sa te eshte gjall komunist por edhe pas vdekjes ne ate dynja do te shkoi si i kuq pra si keta qe e kan ne shpiert sllavo-komunizmin e titizmin nuk duhet perkrahur te pakten na te djathtet bile
po u perzie leshi nuk din kush ashte i djatht a i shmajt veq zoti na ndihmoft .

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Albi

Postuar mė 19-11-2003 nė 13:46 Edit Post Reply With Quote
Zoterinj te nderuar,

Ju lutem qe te shkruani pak me qarte sepse nuk po kuptojme mire se cfare po shkruani.


Ju lutem nese niveli i diskutimeve ne kete forum len shume per te deshiruar, te pakten mundohuni qe ata cfare keni ti shprehni sakte ne gjuhe te paster shqipe.


Nuk eshte nje kritike por nje sugjerim sepse nuk po merret vesh nese eshte nje forum diskutimi mes intelektualesh apo mes analfabetesh.


Tung

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Strellc

Postuar mė 19-11-2003 nė 16:16 Edit Post Reply With Quote
tungat te gjidhve.

Kosoves nuk i duhen peticione te behet e panvarur. Kosova dhe njerzit ne kosov po punojn per ket qe nga 02.06.1992 dhe ende po punojin. Vetem do klysh te serbis po mundohen te ndalljon ket per aspirata personale dhe kriminale. Dihet per e kom fjalen.

Te falle te gjidhve nga Strellci

ps. Ja uroj Presidentit Dr. Ibrahim Rugoves ni jet te gjat dhe te lumtur.:cool:

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Bali Kotrovella

Postuar mė 19-11-2003 nė 20:17 Edit Post Reply With Quote
Albi dhe Strellci

Mos ju ka rrok far furgfullaku juve mos koki ju te bit e naj komitetlie demek sllavo komunisti e nuk po doni ti kuptoni fjalet e mija perkatisht brohoritni le t na rroi nji kryekomunist siq ashte bali brah tregoin shum se kush koke
po nejse se ky forum ish per te "Djatht"

Albi nese nuk me kupton thirre dikan te nimon he zoti te nimoft ty.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
DARDAN PEJA

Postuar mė 20-11-2003 nė 03:28 Edit Post Reply With Quote
Me keqardhje po shoh,se individe te pa pergjegjshem synojne te keqperdorin forumin tone.Madje ka nga ata,qe dhe shqip nuk dine te shkruajne apo flasin.Perse lejohet nje katrahure e tille,nuk e kuptoj,por eshte mire qe ketyre apendikseve te antishqiptarizmes,t'u hiqet e drejta per t'u shprehur ne forumin tone.Te pakten shqiptaret duhet te dine te flasin apo shkruajne gjuhen e tyre.
View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Bali Kotrovella

Postuar mė 20-11-2003 nė 07:36 Edit Post Reply With Quote
dardan nuk e di se per kan e pate fjalen veq po e pranoi se edhe une nuk di mier bukurshkrimin demek drejt shkrimin dhe baj gabime ne te shkruem por ore burr apo djal mue u kan mier te me vetsh perse nuk shkruej bukur sikur ju disa po veq po doishi me i largue njrzit me i diferencue demek sikur tita e enveri po ma mier u kan te dikutoim si njerz e jo ti propozon te zotit te ksaj shpie per perjashtimin e nji nacionalisti shqiptar por pa krye fakultet por n vend te fakultetit kam majt burg edhe sa mei pa krye 5 fakulteta ore trim
u hupt rraja komunistave dhe te bivet te tyne nji sahat e ma par se nuk e kan njet me na lan mei qel syt per zotin as sot qe kishe e qrrenjosum at epidemi katastrofale per kombin ton por siq po shifet i ka lshue rrajt shum fell dhe shtir se do te largohet nga disa shqipfolsa qe din bukur shkrim e lexim shqip

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Strellc

Postuar mė 20-11-2003 nė 08:48 Edit Post Reply With Quote
Mirdita te gjithve.

Me fal Bali Kortovella por une ty as nuk te permenda ne fjalit e mija. Pse ti prandaj me kritikon.

Une per veti nuk jam rritur en trojet tona shqiptare, prandaj bej shum Gabime ne gjuhen letrare por ashtu ne shkrim. Une nuk e di se sa kishi dit ju, qe me kritikoni, per te folur e shkruatur shqip, nese ishi rrit si une en Diaspor.
Por sa per patriotizem mos ju qofsha fal as njerit e as tjetrit.

Edhe njeher po ju them se mos e shikoni Gramatiken se kjo nuk ju ben patriota as ma shum e as ma pak.

Te falla nga Strellci

ps. Ja uroj Presidentit Dr. Ibrahim Rugoves ni jet te gjat e te lumtur.:cool:

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Albi

Postuar mė 20-11-2003 nė 22:40 Edit Post Reply With Quote
I nderuar Kotrova,

U mundova pak qe te deshifroj ata çfare jeni munduar te shkruani por do te me duhet edhe pak kohe per te gjetur saktesisht se çfare keni dashur te shkruani, por megjithate tani e tutje nuk do ta marr me mundimin qe te deshifroj shkrimet e tua, pasi do te ishta pa bereqet meqenese nuk thua ndonje gje te urte.Nuk dine shqip vetem bijte e ndonje "komitetlie demek sllavo komunisti", biles perkundrazi atyre ju pelqen me shume tani te flasin ne sllavisht apo ne greqisht.


Ata shqiptare qe kane mbaruar te pakten shkollen 8-vjeçare ne Shqip (per te mos thene Universitetin) dhe nuk dine te shkruajne Shqip atehere ata jo vetem qe nuk jane intelektuale por jane INJORANTE.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Bali Kotrovella

Postuar mė 21-11-2003 nė 02:25 Edit Post Reply With Quote
Albi

mos u idhno ore djal se ska me ty ishe me te vertet "djathtist" asi djathtitist po due me than.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Albi

Postuar mė 21-11-2003 nė 12:43 Edit Post Reply With Quote
Zoti Kotrova,

Titiste ne Tirane ?!!!!!!!!!!!!


Apo ja ke bere si hajduti qe eshe duke vjedhur me te dy duart dhe pastaj bertet "Kapeni hajdutin se iku".


Megjithate nuk te vej faj se ndoshta ka qene e veshtire per ty per te mesuar shqip pasi serbishten e ka pasur gjuhe zyrtare.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Bali Kotrovella

Postuar mė 21-11-2003 nė 18:04 Edit Post Reply With Quote
Hahaha Albi a nuk kokan njisoi si ne Tiran e si ne Kosove komunistat a?
si me e nda nji bagel ne mes por shpresoi se nuk je ti pjes e ksaj bagle.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Albi

Postuar mė 21-11-2003 nė 22:57 Edit Post Reply With Quote
Zoti Kotrova,

Shko meso shqip njehere dhe pastaj shkruaj ketu.


Apo te ka mbete butoni i shtypur tek titizmi per te justifikuar injorancen tende?

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Bali Kotrovella

Postuar mė 22-11-2003 nė 05:55 Edit Post Reply With Quote
Albi
Une mendova se po ban hajgare ne fillim e ti perime koke komunist i keq bile shko ne lesh ti po tregon mue si me shkrue speci turshi

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 22-11-2003 nė 08:10 Edit Post Reply With Quote
Peticione dhe deliri

Drejtuar albit:

A e ke degju ndonjehere ti mor mik anonim interneti kete koncept :

Vullneti i popullit?

Pra lum miku vullneti i popullit nuk asht vetem koncept abstrakt, por ka format e tij konkrete. Populli ka shume menyra per te shprehe vullnetin e tij dhe nje nga menyrat me demokratike e elementare eshte Peticioni. Nje tjeter menyre asht Referendumi. Ne shume vende te Botes ne rast se mblidhen firmat e nje shumice te caktuar te popullsise qeverite jane te detyruara te marrin vendime te caktuara.

Askush nuk ka iluzionin se peticioni ja jep Pavaresine e Kosoves ( gjindja po don pare me mbledhe firma per te shprehe vullnetin e vet), por Peticioni i tregon Botes Vullnetin e Kombit Shqiptar.

3. Pavaresia e Kosoves arrihet jo duke e shpalle ate se ajo asht shpalle, por duke punu qe ajo Pavaresi te Njihet.

Kjo "punu" ka shume variante.

Nje variant shume i thjeshte eshte dhe realizimi i nje Peticioni.

Nje variant tjeter jane ato demostratat paqesore qe i kemi parashtru me kohe.

Nje variant tjeter eshte qe ne te djathtit ti kerkojme qeverise se RSH ta njohe Shtetin e Kosoves.

Ti lum miku shkrun

"duke forcua rolin e parlamentit dhe qeverisë së Kosovës dhe të TMK-së"

Keto lum miku jane teori dhe une ashtu them duhet forcu roli por lum miku si forcohet roli se.

Per te arritur Pavaresine e Kosoves u desh shume gjak dhe do te duhet shume pune, kete e ka te qarte cdo shqiptar, problemi eshte se Pavaresia e Kosoves eshte dicka konkrete dhe arrihet me pune konkrete.

Per njohjen e Pavaresise se Kosoves nga shtetet e tjera duhet pune diplomatike ne rradhe te pare e kete pune nuk e bej as une as ai fshatari qe punon aren.

Une mund te bej keto gjera:

1. Te shpreh vullnetin tim per Pavaresine

2. Te argumentoj drejtesine dhe domosdoshmerine e kesaj Pavaresie

3. Te sakrifikoj kohe, pune para per te bindur te tjeret per Njohjen.

Te gjitha keto mendimet teorike perkthehen konkretisht ne:

1. Shkrimin e mendimeve te mija ne mediume qe lexohen jo vetem nga une.

2. Shprehjen e mendimeve te mija kudo qe mundem.

3. Pune per te organizuar nisma konkrete qe i sherbejne Njohjes.

Une lum miku as mund te forcoj rolin e parlamentit te Kosoves dhe as te qeverise kosovare.

A po kupton lum miku?

Sa per koncepte si delirium apo histeri ban mire me hape fjalorin e me ja lexu kuptimin.

Pra lum miku,

shume delirojne ata qe mendoj se duke qene duke pi birre ne berlin apo tirane punojne per forcimin "Tani siç thuhet edhe nga Goni, ne duhet qe ti tregojme botes qe ne dime te ndertojme institucione, dime te bejme lidje dhe ti respektojme ato, dime te bejme shtet dhe ta forcojme ate, prandaj tani na njihni edhe "de jure" pamvaresine e kosoves, pasi "de facto" eshte njohur qe me hyrjen e NATO-s ne Kosove. "

Ashtu si goni si duket dhe shume te tjere nuk arrijne te kuptojne se une qe jetoj ne Gjermani mund te bej ate qe mund te bej e jo " te forcoj institucionet" se nuk jam as parlamentar as minister as nenpunes i shtetit.

Albi shkruan:

"Me gjithe mend ky Goni nuk duhet te kete shume shkolle, pasi duhej ta kishte kuptuar me kohe qe eshte humbje kohe per t'ju mbushur mendjen atyre qe akoma nuk e kane kuptuar qe pamvaresia e Kosoves eshte shpallur qe ne Korrik t '92-is nga Parlamenti i legjitim i Kosoves. "


Ore albo,

megjithese je anonim po humb dy minuta kohe.

Degjo:

1. As une askush ketu nuk eshte nga ata qe duhet tia mbushi kush mendjen se Pavaresia e Kosoves eshte shpallur.

Kete e dime shume mire.

( po shtoj , ka kohe qe kerkoj aktin zyrtar te shpalljes per ta publikuar, por nuk gjendet)

2. Lum miku , i shkolluari, i ndricuari

peticioni NUK kerkon as te shpalle as te tregoje, POR

ti kerkoje BOTES dmth te gjitha shteteve qe perbejne kete Bote

TE NJOHE PAVARESINE

e tani lum miku ne rast se nuk arrin te kuptosh kete, nuk kam cfare te bej.

Pra dhe nje here per shqiptaret inteligjenta, te ndritur, patriote:

Peticioni nuk shpall, por i kerkon Botes

qe njohe ate qe eshte shpallur.

Nesje,

Anton

PS

Per gjuhen shqipe

Ne ke kuvend eshte i lejuar qe te perdoret dhe dialektet e saj dhe jo vetem gjuha letrare e enverit.

Ne kete kuvend nuk lejohet fyerja ndaj njeri-tjetrit.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 22-11-2003 nė 08:19 Edit Post Reply With Quote
Kosoves nuk i duhen peticione te behet e panvarur.

Prape:

Strellc

Peticioni qe i kerkon Botes NJOHJEN e Paveresise e ndihmon Pavaresine.

sigurisht qe kapja dhe denimi i autoreve te krimeve politike ne Kosove e ndihmon me shume, por te dashur miq.

Puna e Ibrahim Rugoves a nuk ishte pune diplomatike per vite me radhe?

Dhe Peticioni eshte nje pune e tille.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Albi

Postuar mė 22-11-2003 nė 23:21 Edit Post Reply With Quote
Zoti Anton,

Te humbesh kohe me diskutime te pa bereqet nuk do te thote qe e ndihmon apo e pershpejton pamvaresine e Kosoves.


Liria dhe pamvaresia e Kosoves nuk lypen por fitohen me pune dhe jo me llafe sepse populli shqiptar i meriton ato.


Perseri po e them qe sot Kosova ka institucionet e saj demokratike dhe te ligjshme te njohura nga OKB-ja. Keto institucione (Presidenti, Parlamenti, Qeveria, Gjykatat, Policia dhe Ushtria - TMK-ja) jane nje realitet ne Kosove, jane te dukshme, jane reale, jane mbi te gjitha te ligjshme, te dala nga votebesimi i popullit sovran te Kosoves.

Nuk ka asnje shtet ne bote qe e ve ne dyshim deshiren e popullit shqiptar te Kosoves per pamvaresi, as Europa as Amerika as Rusia dhe as Kina komuniste. Edhe sikur te realizohej ky peticion perkthyer ne mes te tjerash ne rusisht dhe ne kinezçe vetem do ta demtonte pamvaresine e Kosoves, pasi do te perdorej si nje dokumente nga diplomacia ruso-serbo-kineze per te tehne
"Shikojeni se sa perqind e kosovareve e duan pamvaresine. Shqiptaret nuk dine te vetqeverisen dhe prandaj kane frike nga pamvaresia"


Kur them se vetem forcimi i Institucioneve te permendura me lart do te çoje drejt njohjes "de jure" te pamvaresise se Kosoves, jam i bindur per kete sepse vetem keshtu ju themi serbeve dhe gjithe diplomacise botereore se ne jemi nje komb qe dime te bejme shtet, qe dime te vetqeverisemi, nje komb qe bejme ligje dhe i zbatojme ato.

Se vetem keshtu i tregojme botes se ne jemi nje komb me kulture te lashte qe i duam dhe i vleresojme LIRINE dhe PAMVARESINE dhe dime edhe ti fitojme edhe me pushke edhe me pune.


Politikat e mbrapshta te disa liderve aktuale te Kosoves dhe e sllavo-komunisteve shqipetare ne Tirane e kane demtuar mjaft pershpejtimin e njohjes formale te Kosoves. Gjithashtu edhe qendrimet e ndryshme te spektrit politik kosovar dhe atij te Shqiperise e kane hutuar pak diplomacine euro-amerikane, ku disa kerkojne "moratoriume" apo ku di une ndersa te tjere kerkojne qe te shpallin Unionin e Shqiperise me Kosoven, te tjeret therrasin e bertasin se OKB-ja na ka pushtuar etj etj). Kur eshte puna per te biseduar per te ardhmen e Kosoves nuk arrijne te bien ne nje mendim per nje strategji kombetare duke mbrojtur secili interesat meskine sipas urdherave te padroneve te tyre ne Beograd apo ne Athine.

Politika "dikush bjeri gozhdes dhe dikush tjeter patkoit", nuk bejne gje tjeter vetem vonojne shpalljen formale te pamvaresise se Kosoves duke mos punuar per per te zhvilluar Kosoven por duke punuar siç po punohet ne Shqiperi per te zhvilluar korrupsionin, kontrabanden, krimin e organizuar dhe te gjitha keto çojne uje ne mullirin e serbeve.


Ti Anton thua qe "Per njohjen e Pavaresise se Kosoves nga shtetet e tjera duhet pune diplomatike ne rradhe te pare e kete pune nuk e bej as une as ai fshatari qe punon aren".
Une nuk jam aspak dokord me ty. Gjithesecili mund te jape ndihmesen e vet atje ku eshte, duke filluar qe nga ai fshatari qe punon token e deri tek diplomatet, qeveria, parlamenti e Presidenti.

Diplomatet europiane pro shqiptare qe perkrahin pamvaresine e Kosoves, i fillojne argumentat e tyre me:
1. Dashurine e shqipetaree per token e tyre, qe nuk e braktisen asnjehere edhe ne momentet me te veshtira te terrorit serb.

2. Kthimin e shpejte dhe te paimagjinueshem te shqiptareve pas luftes ne trojet e tyre.

3. Dashurine e shqipetareve per punen dhe aftesite e tyre per te ndertuar Kosoven e shkaterruar nga lufta.

4. Kthimin e menjehershem te shume emigranteve nga vendet perendimore ne Kosove per te ndertuar Kosoven dhe shtetin e tyre.

5. Pjekurine politike te nje pjese te mire te politikaneve kosovare si njerez qe mund te marrin dhe te drejtojne fatet e nje shtetit, fatet e nje kombi.

6. Respektimin e standarteve me te larta europiane mbi te drejtat e njeriut dhe te drejtat e minoriteteve, pamvaresisht se Kosova ka vetem pak kohe qe ka dale nga lufta.

Fale te gjitha sa thashe me lart e shume te tjerave, kompetencat e drejtimit te shtetit te Kosoves po kalojne çdo dite e me teper nga UNMIK-u tek institucionet e ligjshme te Kosoves te zgjedhura nga vota e popullit.


Vetem nje krahasim te vogel. Shqiperia "de jure" eshte nje vend sovran dhe i pamvarur, por "de facto" ajo eshte nje "koloni" greke e drejtuar nga njerez qe nuk zgjidhen me voten e popullit por me Athina. Eshte nje shtet ku nuk egziston baza a demokracise ushtrimi i pushtetit te perfaqesuesve te popullit nepermjet te zgjedhurve me voten e lire.

Ndersa, Kosova eshte nje shtet qe "de facto" drejtohet nga shqipetaret e Kosoves, ku per fatet e saj nuk vendos me as Serbia as Greqia por Kosova vete.


Kosoves i mungon vetem njohja FORMALE e pamvaresise dhe kjo nuk behet duke e lypur, por duke e fituar me pune pasi lufta eshte fituar duke derdhur gjak dhe kurrsesi me peticione.


Sa per aktet formale te shpalljes se Kosoves se pamvarur ne korrik te vitit '92, nuk ke se ku ti gjesh sepse ne kete vit ishe akoma i vogel dhe sapo kishe degjuar qe Shqiperia nuk qenka vetem nga Vermoshi ne Konispol por po u shtrika edhe me tej ne lindje ne SHqiperine Lindore (Kosoven) dhe ne ate Jugore Çamerine, per te mos harruar trojet e tjera ne Maqedoni e Mal te zi.

Histori e Shqiperise dhe ajo e Kosoves nuk fillon aty ku e ke mesur ne tekstet shkollore (per kete nuk te vej faj) por fillon me heret, shume me heret.


Kur ti laje pjata neper kuzhinant e nendheshme te Gjermanise, Dr. Rugova dhe Dr. Berisha shetisnin dere me dere neper kancelarite euro-amerikane duke kerkuar te drejtat kombetare te shqipetareve.

Une vleresoj se kjo ka qene koha qe duheshin organizuar peticione e mitingje (dhe jane organizuar), per ti treguar botes se me te vertete egziston nje problem ne Kosovedhe se ky problem mund te zgjidhet vetem me ndarjen perfundimtare te Kosoves nga ish-Jugosllavia.

Dhe fale kesaj pune si dhe punes se te gjitha institucioneve paralele te Kosoves te mbeshtetura fuqimisht nga Qeveria demokratike e Shqiperise, periudha e nderkombetarizimit te çeshtejes se Kosoves u kalua mjaft shpejt per te futur pastaj ne axhendat nderkombetare si nje çeshtje dite per tu zgjidhur.


Me hyrjen e NATO-s ne Kosove endrra serbe per ta mbajtur Kosoven nen administrimin serb mori fund.
Lufta u fitua, por kjo nuk do te thote qe u fitua edhe paqja. Paqja fitohet me PUNE dhe vetem me PUNE. Por pune nuk eshte te besh peticione kur kjo faze ka kaluar me kohe (per ate qe do ta kuptoje).


Sa per anonimitetin tim mos u shqeteso shume sepse une ne fakt nuk pashe ndonje rregull ne kete forum qe ishte e detyrueshme te te prezantohesha. Une nuk jam ndonje person publik i njohur siç mund te jesh ti Anton dhe si i tille edhe nese do te te them emrin tim perseri nuk do te arrish ta nxjerresh nga anonimiteti.


Ne gjuhen tende te psikologo-matematikanit do te thosha qe nuk eshte aksiome qe ai qe di te shkruaje shqip eshte komunist apo titist siç thote zoti Kotrova dhe e anasjellta te mos dish te shkruash apo te flasesh ne dialekt nuk do te thote te jesh i djathte dhe aq me teper patriot.


Perkundrazi teprimi i disa shprehjeve tua ne kete forum (gjoja ne dialkt qe me teper i ngjan nje çorbe se sa nje dialekti te caktuar), nuk tregojne fare se je nje i djathte apo nje patriot i flakte (me fal se mund te jesh me te vertete nje patriot dhe i djathte i ndershem), por te tregojne nje provincial.

Modestia e tepert eshte mendjemadhesi dhe mendjemadhesia e tepert eshte delir. Nje fjale e urte shqiptare tjote: Gjella me kripe por kripa me karar.

Ndersa ne lidhje me fjalet e Kotroves nuk dua ta ul veten sa ti kthej pergjigjen qe e meriton nje njeriu qe kotrove eshte dhe kotrove po e le.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 23-11-2003 nė 09:13 Edit Post Reply With Quote
1. Peticioni nuk eshte lypje, por shprehje e vullnetit te Kombit.

2. Gjuha shqipe , kemi teme me vete, ku mund te diskutojme gjere e gjate.

Vetem kaq, gjuha e kongresit te 1972, per mua eshte me provinciale sesa duhet te jete, prandaj i lejohet kujdo qe te shkruaje ne dialekt.
Pervec kesaj ne kete kuvend marrin pjese dhe shqiptare qe kurre nuk kane qene ne shkolle te RSH.
Se kush jam une e sa provincial jam e kam shkruar disa here, eshte e kote ti perseris.

Tani le te kalojme tek tema e jone, ketu:

E kam shkruar dhe po detyrohem ta perseris prape:

Peticioni qe i kerkon Botes Njohjen e Pavaresine dhe e afron pavaresine ndoshta 1 sek, por e afron.

Diskutimin teorik se cfare e sjell Pavaresine e cfare duhet te beje Kombi Shqiptar per te arritur Pavaresine e bejme me gjith deshire, tek tema perkatese, por ai diskutim nuk na con larg ne rast se paralel me te nuk punohet.

Une per te ndihmuar Pavaresine konkretisht kam hedhur tre ide:

1. Peticionin drejtuar Botes

2. Peticionin drejtuar te djathteve shqiptare per ti kerkuar qeverise se RSH qe ta njohe e para shtetin e pavarur kosovar.

3. Thirrjen e drejtuar gjithe shqiptareve qe te ngrihen ne demostrata paqesore ne nje dite ne te gjithe Boten per te kerkuar Njohjen.

Kaq

Forcimin e shtetit

Uljen e papunesise

Zhdukjen e krimit te organizuar

etj,

etj

Mund te vazhdoj me ore te tera nuk mund ta bej, as mund ta organizoj une nga Gjermania.

Une jam per pune konkrete paralalisht me diskutimin teorik.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 23-11-2003 nė 22:14 Edit Post Reply With Quote
Tani,

dhe nje here dy fjale per veten se si duket akoma ka paqartesi:

Une jam i djathte klasik shqiptar:

Qe stergjyshi tregtar.

Nuk kam asnje interes ne politike sepse idete e mija jane shume me djatash se miliona njerez ne ish- bllokun e kuq. Ndoshta 99%.
As qe ka shkruar e nuk ka punuar ndonje parti per dekomunistifikimin e aytre vendeve dmth me berjen e gjygjeve analoge me ato ne Gjermani, mbas luftese se dyte boterore etj, etj.

Ideja ime eshte e thjeshte:

Te djathtet shqiptare duhet te njohin dhe te ndihmojne njeri-tjetrin.

Ky eshte kusht elementar per te mbijetuar i tyre.

Sa per shpetimin e Kombit, ndertimin e nje shoqerie model, etj, etj koncepte teorike nuk kam interes.

Une jam per projekte konkrete, elementare:

Bëj një herë të domosdoshmen, pastaj të mundshmen dhe papritur do të arrish të pamundshmen.
Shën Francesku i Assizit


As jam person publik, as kam ndonje interes te behem i tille.

As dua te luaj ndonje rol udheheqes apo ndonje gje te tille.

Vetem nje deshire kam:

Mendimet e mija ti shpreh hapur.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
<<  1    2    3  >>
Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.5950248 sekonda, 49 pyetje