Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
<<  1    2    3  >>
Autori: Subjekti: Leter te hapur drejtuar te djathteve shqiptare!
bledi

Postuar mė 22-6-2007 nė 15:46 Edit Post Reply With Quote
Mafia e tokave numur nje eshte Sali Berisha qe kur vendosi ne fillim te futjes ne politik qe te perdorte tokat e te tjereve per te mare vota ai duke shkelur mbi cdo princip mbi paprekshmerine e prones.

E vazhdoi kete me vone me stimulimin politik, ligjor e institucional te grabitjes se tokes e tani legalizon vjedhjet 17vjecare.


Partite e djathta qe nga lindja e tyre mbornin paprekshmerine e prones e ca kane qene pothuajse vetem per kete.

Ca fantazie kane njerezit si te vjedhesh toka, ajo qejf te kesh derisa qe ne fillim u hap rruga per te vjedhur, po mos te bejme fajtor keta se ka shume njerez ne bote qe duan te vjedhin prona po nuk i le njeri, po te fajesojme ata qe e hapen kete mesele.

Po pse ca vodhen toka para nje date e jane te lejuar e ca sjan te lejuar pas kesaj date?!

Pergjigje ske nevoj te me japesh, pergjigjia eshte realite e jeta e perditshme, fjalet i mer era.

Une kam pasur respekt e pothuajse nje mendie me ty para 2005, pas kesaj kam mendim te kundert, 2005 e pas eshte konkluzioni i gjith ckaje doli hapur loja 17vjecare me hapur ska ku te vej.

Une as te fajesoj ty, se ti ske gje ne dore, e nje njeri je, nje i djahte ne mendime e qe si te gjithe u allakatem edhe kur mer nje post me teper je si garniture qe te thone se kjo PPSH e Berishes eshte e djathte, e ske pasur asgje ne dore.

Mos te gjenje vetia se ishe prane qendres se pushtetit.

Ata qe kane qene te djathte tani kane periudhen per reflektim.

Mos ti banalizojme gjerat se nuk hoqem ca nga puna, qe keto reformat me heqje njerez nga puna jane bere bajate. Plus ne kemi dhe kryeministrin tone ishkomunist e shume te tjere ne radhe te pare.

Pyetja eshte.

SI HARITEM NE TE DJATHTET TE MBESHTESIM nje ishkomunist si Sali Berisha qe ka gjithe politikat e majta, e te manipulohemi per 16 vjet?

Ketu nis zgjidhja.

E mos meremi me pasojat, ateher kur ndahet shapi nga sheqeri Berisha vendosi per token kundra te djathteve, tani pasojat 17 vjecare te saj qe i shikojme perdite jane rrjedhoj e kesaj, qe u vendos nga ai.

Po gjerat te vendoseshin ndryshe ne fillim do qe komplet ndryshe.

Kam pare ca qytete te lindjes ishkomuniste ne internet qe nga Sofia e me radhe e foto te fundit me ka bere pershtypje as nje ndertim i paligjshme si te ne ne fund te kufiri i qytetit.

PRA SI HARITEM NE TE MBAJME NJE ISHKOMUNIST SI BERISHA E PARTINE E TIJ PERSONALE ME POLITIKA KOMPLET TE MAJTA E PERSONALE TE SAJ NE OPOZITE E NE PUSHTET.

E PARA NIS NGA POHIMI QE NE NUK KEMI TE DJATHTE

SALI BERISHA ESHTE ISH KOMUNIST E POLITIKAN I MAJTE, --KUR NDAHESHIN GJERAT AI VENDOSI CDO GJE NE MENYRE TE MAJTE---(MOS SHIKO PASOJAT PO SHKAKUN QE SOLLI ATO).

E NJE PARTI QE ESHTE KOMPLET PARTI PERSONALE E BERISHES E QE KA PRISHUR TE DJATHTEN PER 17 VJET--E TANI KANE NGELUR CA PARTI TE DJATHTA QE KEMI TURP TI QUAJ TE TILLA--SE NDYM EMRIN I DJATHTE.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 24-6-2007 nė 07:21 Edit Post Reply With Quote
Shkojme nga shkojme e dalim tek:

http://www.anton-ashta.de/mendime/bashkimi.htm

Une nuk e di se cfare formimi ke dhe se ku ke jetuar, por di te them se e ke gabim kur fajeson Berishen per faje qe nuk i ka.

Ne keto muaj kam njoftur shume anetare te PD qe nuk i njihja me pare dhe ka nder ta shume njerez te zot e te ndershem.
Jane te paket se te paket jane te tille ne pergjithesi ne Shqypni.

Ne rast se PD eshte parti private e Berishes ajo ne 2009 zhduket, por te jesh i sigurte qe nuk eshte.

Koha do ta tregoje.

PD po arriti te zhduke sigurimsat nder vete, do te beje nje hap shume te madh perpara.

Po nuk beri kete eshte vertet ne rrezik.

Sa per mafien e tokave, po cuditem me kuptimin tend te ligjshmerise qe me ben te dyshoj shume.

Ne rast se nuk me pelqen nje ligj ose per mua ai ligj nuk eshte as kushtetues kjo nuk do te thote se ai ligj nuk duhet respektuar.

Ti thua se meqe eshte ligji 7051 ne fuqi, atehere le te vjedhi kush te mundi.
Ti thua meqe eshte ligji i legalizimeve ne fuqi, atehere le te shkaterroje Shqypnine kush te mundi.

Kjo nuk eshte logjike as e djathte as e ndershme.

Nje nga parimet themelore universale tashme eshte:

RESPEKTIMI i ligjit, jo vetem ne rastet kur jemi dakort, por pikerisht dhe ne rastet kur nuk jemi DAKORT.

E keqja themelore nuk i vjen Shqypnise nga ligjet e keqija, por nga mos zbatimi i ligjit.

Shteti humbet cdo kuptim ne rast se nenshtetasit "zbatojne" ligjet qe i pelqejne.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
bledi

Postuar mė 24-6-2007 nė 12:02 Edit Post Reply With Quote
Ha ha

Po keshtu do besh debat o Anton duke me vene mua fjale qe si kam thene, e pastaj te ligjerosh.

O nuk ke kuptuar ca une kam shkruar ose ben diversion te thjeshte qe nuk i ha njeri keto..

Une jam kundra cdo vjedhesi toke, e kundra gjithe atyre qe kane nxitur e ligjeruar kete proces.

Une as kam qene e as do perzihem me ndergjegje te paster ne cdo vjedhje (e toke konkretisht).

Uroj qe kete ta thone gjithe ata qe hyn ne politike--se eshte realitet sot politika eshte hy ne partira e vidh--e nga kjo rrjedh dhe tolerimi, lejimi,nxitja, legalizimi qe politika i ben vjedhies se prones.

Une tregova thjesht ca llogjike ka ne ligjet Berishiane , qe ca jane te lejuar te vjedhin para nje date e ca jo. Kjo eshte llogjika Berishjane e jo imia, kjo eshte realiteti qe une te them.

Une jam kundra vjedhies para e pas asaj date---po ligji i berishes eshte qesharak--DHE NJE GODITJE DIREKTE PER PRONESINE E LIGJSHME E SHENJTERINE SAJ--e vazhdim i politikave anti-prone 17 vjecare.

Te flasesh per ligjshmeri---kur ti legalizon e shperblen shkelesit e ligjit ??!

E nga nje ane ti mbeshtet Berishianizmin, nga nje ane thua qe ben betej me mafien e tokave.

ANTON TA LEME HIPOKRIZINE

Po te qene bere ligje tamam qe ne fillimi, e gjithe mundesite qene, nuk do qe kjo maskarae qe eshte sote.

E une nuk pranoj nga nje ane te mbeshtet njerezit qe ideuan kete maskarade---e nga ana tjeter te thuash qe lufton me minjte qe shfrytezojne ato mundesi qe Berishizmi u dha per te vjedhur tokat.

Te pakten 100 vjet do ta ndjejme kete maskarade qe u be pas 90 me tokat.

Vendi do ta ndjej gjate edhe pasi Berisha te kete ikur nga pushteti e nga kjo bote.

Ti perkrah ideusin, ate njeri qe kur qe puna per te percaktuar te ardhem e pronesise te tokave, vendosi vjedhjen e u dha mundesine gjithe hajduteve te vjedhin, madje e nxiti ne mas e perdori politikisht pasi futen shume njerez ne te, qe ti kishin te kapur per vota--------------------------e pastaj me thua qe lufton me ata matrapaz tokash qe egzistojne sot vetem se politika me Berishen te parin u hapi rrugen --ata nuk do ishin po qe SE BERISHA THJESH DO KISHTE MARE TJETER VENDIM kur ka pasur ne dore problemin e tokave qe ne fillim te 90tes e ne vazhdim te mos i kishte nxitur e hapur rugen .

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
bledi

Postuar mė 24-6-2007 nė 12:21 Edit Post Reply With Quote
Do shpresoja ne replikate e tua te kishte pak doze dialogu e perpjekie per te afruar njerezit----po me sa shikoj---koha do bej te saje.

Une nuk kam shkruar ne kete forum per kohe te gjate, e nuk kam per te shkruar me, se duket qe mbaj te gjalle HIPOKRIZINE----REALITETI ESHTE E DJATHTA NUK EGZISTON SOT NE SHQIPERI.

PD-BERISHE QEVERI ESHTE ME E MAJTE SE AJO E FATOS NANOS DHE E MAJTE

ESHTE ME PRO-GREKE SE AJO E FATO NANOS

ETJ ETJ ETJ

LOJA 17 VJECARE ME TE DJATHTEN KA MBARUAR-- E DUKET QARTE.

UNE NUK DUA TE JEM PJESE E HIPOKRIZISE.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 25-6-2007 nė 06:05 Edit Post Reply With Quote
Une e kam shkruar disa here:

Nuk na e ka faji BERISHA ne te djathteve qe nuk jemi te zot te lidhim ushkurin e brekeve.

Fajin e kemi vete.

Berisha ka bere aq sa munde dhe ka bere jashtezakonisht se te ishte per ne te djathtet akoma do te ishte ne pushtet adil carcani.

Berisha nuk eshte as nip i At Anton Harapit, as i Gjon Marka Gjonit, as i Xhaferr Deves.

Na takon neve te bejme tonen e jo te presim nga Berisha, E QARTE!

Te thuash se ne Shqypni nuk ka te djathte eshte gjeja me e thjeshte dhe sherbimi me i mire qe i behet sigurimit.

Ne vend qe te fillojme te ngjallemi ne rrime qahemi, lufta eshte e eger dhe behet cdo minute, cdo dite e vazhdon gjate.

Une po te them ligjin 7051 nuk e kisha votuar kurre ti thua:

"Une kam pasur nje te afermin tim qe ka punuar ne zyrat e regjistrimit te pasurive e me vone emigroi, po sipas tij e njohurive te mija, gjithe procedurat e ligjet favorizojne vjedhjen. "


Dhe nje here nuk jane ligjet qe favorizojne vjedhjen eshte moszbatimi i ligjit qe e favorizon vjedhjen.

Per kete nuk fajsoj njerezit ne pergjithesi, por zyrtaret e shtetit qe e kane per detyre dhe te drejte per te zbatuar ligjin si psh regjistruesit dhe nenpunesit e tjere te zyres se regjistrimit.

Ama ne Shqypni ka nje fenomen shume te perhapur, deri mbi 90%, kur ligji eshte ne favorin tim e zbatoj, kur nuk eshte nuk e zbatoj dhe po te kem mundesi e shkel.

Ky eshte nje nga problemet themelore shoqerore dhe nje nga sfidat me te veshtira.

Shume te djathte thone:

8 vjet na a moren shpirtin komunistet tani na leni te ndertojme pa leje, na leni te pasurohemi, te levizim me makina pa dokumenta etj.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
genti_

Postuar mė 26-6-2007 nė 21:12 Edit Post Reply With Quote
Jamë pjesërisht dakort me Ashtën.

Gjatë fushatës 2005 edhe unë kisha dyshimet e mia. Mendoja dhe shpesh u thosha miqve të mi: do fitojmë zgjedhjet por kush do drejtoi?; a do kemi njerëz të aftë të realizojnë premtimet tona? Megjithatë vura re se njerëz të aftë ka plotë, por çudia ime është se zgjedhjet mbaruan, PD erdhi në pushtet dhe zbatimi i projekteve dhe programeve ju la në dorë njerëzve të tjerë, atyre që Ashta me të drejtë i quan: na leni te ndertojme pa leje, na leni te pasurohemi, te levizim me makina pa dokumenta.

Për këtë nuk e kemi fajin ne, por dikush që drejton...

Nuk e pranoj kurë që të djathtët nuk janë të zotë të lidhin ushkurëra, sepse ata me fisnikërinë, inteligjencën apo dashurinë për Shqipërinë kanë qenë në ballë në çdo situate. Një tjetër e vërtet është, që në drejtim, me sa di unë , nuk ka nga pasardhësit e këtyre njërëzve të shquar.

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member This User Has MSN Messenger   genti_ 's ICQ status
Anton Ashta

Postuar mė 2-1-2010 nė 17:05 Edit Post Reply With Quote
Per te kuptuar thelbin e forces se komunisteve ne te djathtet duhet te jemi te qarte qe:


enveri ishte femija ilegal i nje boshnjaku

dhe zgjodhi si pasardhes

ramizin nje boshnjak tjeter

Kur ne te jemi ndergjegjesuar per kete do fillojme te kuptojme dicka nga cfare na ka ndodhur e cfare do te na ndodhe.

rama ka shume mundesi qe te jete me prejardhje jo shqiptare e me cfare shifet nuk do jete e larget dita kur te jete i plotfuqishmi i Shqypnise.

Mos qani pastaj se cfare do na gjeje, o te djathte o dru me pre.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 5-11-2010 nė 19:31 Edit Post Reply With Quote
E dini si me duket Shqypnia sa here vi ne Gjermani?

Mallkuar qofshin komunistet brez pas brezi.

Si nuk kuptuam asgje ne te djathtit dhe me 2010!


Nuk duhet te jemi shume mjaftojne 101, po ku jane!? Kam qe ne 1988 qe i kerkoj.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 11-11-2010 nė 10:48 Edit Post Reply With Quote
Artikull shume i trishtueshem. Ne kemi nje elite te neveritshme e nuk kemi zgjidhje.
Artikulli i Kastriotit eshte me i miri i 20 vjeteve te fundit.

Bashkangjitje: Forcat speciale shqiptare.doc (110.5kb)
Ky fil ėshtė ngarkuar 981 herė


Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
<<  1    2    3  >>
Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.2376480 sekonda, 35 pyetje