Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
<<  1    2  >>
Autori: Subjekti: Si vjen Bashkimi yne?
Anton Ashta

Postuar mė 25-6-2002 nė 06:43 Edit Post Reply With Quote
Si vjen Bashkimi yne?

Si vjen Bashkimi i yne
--------------------------------------------------------------------------------
Te nderuar diku tjeter kam thene se ne , te gjithe ne , ne pergjithesi per te analizuar realitetin jemi relativisht te zot.

Kur vjen puna per te nxjerre konkluzione dhe per te marre vendime dhe per ti realizuar ato mbesim ne klase 99 %.

Nejse une deshiroj qe kjo teme " Si vjen bashkimi i trojeve tona"
te behet nje teme diskutimi ku te hidhen ide sesi mund te realizohet ky bashkim.

Pra te hidhen ide konkrete.konservatore
Registered User
Posts: 2
(6/4/02 2:11:16 pm)
Reply | Edit | Del Re: Si vjen Bashkimi i yne
--------------------------------------------------------------------------------
Une po jap mendimin tim sesi dhe nese ky qellim i madh mund te realizohet.


Fillojme me analizen e diteve te sotme.

Kosova eshte nen protektorat nderkombetar dhe kjo nuk dihet saktesisht se per sa kohe akoma. Mundesia me e madhe eshte qe kjo te zgjate shume, une mendoj mbi 10 vjet. Pra minimumi per 10 vjet nuk mund te behet fjale per nje bashkim formal. Por nderkohe mund te punohet fare mire per bashkimin real. Dhe kjo mund te filloje me bashkimin qe mund te zhvillohet midis ekonomive tona.

Hapi i pare per nje ekonomi te forte do te ishte nje shtet ekzistent ligjor, i fuqishem sa per te mbajtur nen kontroll popullsine e vet, te kishte ne dore rendin dhe te vinte ne zbatim ligjet qe do te fuqizonin ekonomine.

Ne Kosove kete shtet nuk e kemi, ai tani sapo fitoi mundesine qe te deshmoje se mund te ndertohet. Pra do te duhen vite te tera qe ai te realizohet.

Ne Shqiperi shteti ekziston formalisht, pretendohet se kemi nje qeveri, por qe ne menyre te padiskutueshme i merr urdhrat dhe qeveriset nga jashte.

Cilet jane faktoret qe e bejne Shqiperine t’i bindet ndikimit te huaj. Nese lexohet shtypi evropian apo ai amerikan (qe ne pergjithesi nuk perkthehet ne Shqiperi) mund te shihet fare qarte se sido qe te jete Shqiperia do te jete e detyruar t’i bindet planeve qe jane marre persiper per Ballkanin, kjo sepse Shqiperia eshte e varur nga ndihmat dhe kredite e huaja, nga investimet e huaja. Pra ky eshte nje fakt, dicka qe nuk mund ta mohojme sado qe te hiqemi se jemi nacionaliste. Pra brenda ketij realiteti te shohim se c’mund te ndryshojme dhe si ta kthejme per te miren tone.

Qe ekziston nje plan i perendimit per Ballkanin kjo eshte evidente, perfshi Shqiperine dhe Kosoven. Ky plan mesa arrij te kuptoj une eshte qe ne nje te ardhme (qe me fjale eshte e afert, por me vepra une vete besoj se eshte shume e larget) Shqiperia do te integrohet ne Bashkimin Evropian. Integrimi politik do te jete i vonuar, por ai ekonomik ka filluar prej shume kohesh.

Pra ne kuadrin e globalizimit te ekonomise mund te perfitojme dhe marredheniet ekonomike midis Kosoves dhe Shqiperise t’i forcojme.


1-
Plani per ndertimin e autostrades Tirane-Kosove duhet te behet realitet. Ne ndertimin e tij do te angazhoheshin me qindra punetore ne te dy anet e kufirit qe do te sillte nje angazhim te krahut te lire te punes qe eshte me shumice ne te anet e kufirit.

2-
Ndertimi i kesaj autostrade do te mundesonte mobilitetin e popullates ne te kahet, do te mundesonte qarkullimin e mallrave per ne Kosove nga porti i Durresit (pra ndikime pozitive ne doganat shqiptare), apo edhe nga qytete te tjera te Shqiperise. Tregjet e te dy shteteve do te hapeshin per njeri-tjetrin. Cfare mallrash mund te pretendojme se do te shesim tek njeri-tjetri?
Ato do te jene mallra te konsumit te perditshem, te industrise ushqimore, te industrise se lehte apo te artizanatit.
Investimet e huaja do te benin te mundur shfrytezimin e burimeve minerale te Kosoves, nderkohe qe portet shqiptare do te sherbenin per eksportimin e tyre pas perpunimit. Mitrovica eshte pasuria e Kosoves dhe per te duhet bere cmos qe te mos lihet ne duart e keqia.3-
Zhvillimi i turizmit ne Shqiperi do te bente qe shqiptaret e Kosoves te vinin me deshire per te kaluar pushimet e tyre ne Shqiperi. Shume prej tyre preferojne tani te shkojne ne Mal te Zi, Bullgari, Turqi apo Greqi per arsye se jane terrene qe ata i njohin dhe ne te cilet ata ndihen te sigurte se nuk do t’u ndodhe gje. Pra ato gjenden perballe Shqiperise si nje destinacion turistik po aq skeptike sac jane edhe te huajt. Shqiperise per te zhvilluar turizmin i duhet

-rend, siguri

-investime te medha, por edhe te vogla (ketu mund te nxiten biznesmene nga Kosova meqe mundesite e tyre ekonomike jane me te medha se ato te shqiptareve te Shqiperise per te investuar)

-te organizohen gjithashtu ture turistike ne Kosove, se edhe ajo ka natyre te mrekullueshme malore dhe turizmi malor mund te merrte nje zhvillim te konsiderueshem. Kosovaret e shijojne natyren e tyre, do te ishte mire qe ate ta njihnin dhe shqiptaret e Shqiperise, sidomos ata te jugut qe pothuajse nuk e njohin fare, qe jane mbytur me propaganden antikombetare te shtypit shqiptar te fillimit te viteve ’90, qe krijuan gogolin Kosove, dhe qe per here te pare pane se shqiptaret e Kosoves ishin njerez pa brire ne 1999, kur i priten deri edhe ne shtepite e tyre.4-
Diskutimi nese Euro duhet te futet ne Shqiperi apo jo.

Ne Kosove Euro eshte futur ne qarkullim ashtu sikurse dhe ne Gjermani ne 1 janar te ketij viti. Dhe ne Gjermani gjermanet hoqen dore perfundimisht nga monedha e tyre fisnike Deutsche Mark.
Pra Antoni shtron pyetjen se pse edhe ne Republiken e Shqiperise te mos futet Euro si monedhe shqiptare.


- Se pari do te thosha se pozita e Shqiperise ne kete pike nuk perngjan me asnjeren nga ato te vendeve te permendura me lart. Kosova nuk eshte akoma shtet sovran, Gjermania eshte shtet qe vendos per politikat ekonomike te Evropes, ekonomia gjermane eshte percaktuese ne ecurine e nje monedhe si ajo e Euros dhe Gjermania eshte shtet sovran.
Po keshtu edhe Mali i Zi e ka futur Euron si monedhe zyrtare, per te njejten arsye sikurse edhe ne Kosove, ndryshimi i vetem eshte se ketu vendimin e mori vete qeveria malazese

Po Shqiperia cfare eshte?
Nje shtet sovran, por sovraniteti i te cilit cenohet rregullisht ne drejtimin politik, por edhe ate ekonomik per arsye se jemi te varur drejtpersedrejti nga E Huaja. Pra jemi qe jemi te varur, pse te mos e pranojme plotesisht kete varesi? Shumica derrmuese e emigranteve shqiptare gjenden ne vende te BE, qarkullimi i parase do te ishte me i lehte.

Por duhet te kemi parasysh

-se futja e euros do te ligjeronte plotesisht varesine nga politika monetare e Bankes Qendrore Evropiane nderkohe qe ne kembim ne nuk do te merrnim asgje. Gjermania vertet ka sakrifikuar monedhen e vet, por ama fiton shume sepse fuqia e saj politike rritet nderkohe qe forca e saj ekonomike e ben vendin me te fuqishem ne Evrope. Pra ne nuk kemi status te ngjashem me c'mund te kete Greqia, Italia apo Portugalia qe nese kane probleme ne ekonomi dhe nuk e perballojne dot forcen e euros ndihmohen nga ECB dhe nxiten qe te permiresojne politikat e tyre ekonomike.
Jeta e tyre ekonomike eshte krejtesisht e organizuar dhe e integruar, e jona jo.
Po Mali i ZI atehere? Mali i ZI synon pavaresine nga Jugosllavia e prandaj eshte i interesuar vete qe ta pavaresoje veten nga Dinari. Eshte nje mase drejt pavaresise.


Nje alternative tjeter do te ishte qe kursi i Lekut 1:1 me ate te Euros, por edhe kjo eshte per t'u pare me skepticizem.

Mund te tregoj per tre shtete per te cilat ky eksperiment eshte provuar

Argjentina me US $
Brazili me US$
Austria me DM

Nga keto eksperimente i pari tregoi se deshtoi, Argjentina qe ndoshta i pari vend qe deshmoi se edhe shtetet mund te falimentojne.

Brazili ka dale i fituar nga masat qe ka ndjekur.
Ne janar te 1999 Banka Qendore e Brazilit njoftoi se Reali (monedha braziliane) nuk do te qendronte me e lidhur me dollarin. Cvleresimi qe iu be ne kete menyre monedhes beri qe ekonomia braziliane te ringrihej gjate atij viti dhe vitit ne vazhdim. Vetem ne vitin 2000 ne Brazil pati 30 Miliarde US$ investime direkte (pra jo kredite bankash).

Austria e mbajti monedhen e vet ne nje kurs fiks me marken gjermane qe prej vitit 1973. Pra ekonomia austriake duhet te luftonte qe te perballonte nje monedhe te forte si ajo gjermane. Suksesi lidhet (sic e shpjegojne) me faktin qe ne Austri nuk u dyshua asnjehere per drejtesine e vendimit qe shilinga te ishte e varur nga marka gjermane dhe Bankes Kombetare Austriake nuk iu desh kurre te nderhynte me masa shume te fuqishme.

Tani sa mund ta gjeje veten Shqiperia ne nje krahasim me Austrine?
Ekonomia austriake u ngrit ne menyre te vazhdueshme pas mbarimit te luftes dhe rritja e saj ekonomike e justifikonte mbajtjen e nje monedhe te forte.

Ekonomia shqiptare nuk i ploteson keto kushte. Nje monedhe shume e forte ate nuk do ta ndihmonte. FMN dhe Banka Boterore percaktojne poltikat tona ekonomike dhe na tregojne sesi duhet te levizim me kursin e monedhes.
Dhe kerkesa qe kane ata ndaj vendeve te cilat i kreditojne eshte te mbajne nje monedhe jo te forte.


Pra une vete jam skeptike.
Nese kjo ide do te shtrohej vertet ne politiken shqiptare dhe une te isha vendimmarrese, do te mblidhja nje keshill te ekonomisteve e financiereve me te mire shqiptare dhe me mendimin e tyre do te shkoja ne nje referendum, dhe popullit ti jepej mundesia te vendoste.
Dhe pastaj FMN do te jepte veton ose miratimin per te.
Ky eshte realiteti i vendit tone- vend ne zhvillim.
Nese dalim nga ekonomia

C'mund te behet akoma?


Ne sistemin arsimor

do te kishte mundesi te medha duke filluar me unifikimin e programit te shkollave fillore, tetevjecare e te mesme, ne programe te ngjashme te universiteteve. Mesuesit duhet te cohen per dhenie e marrje eksperience si ne Kosove ashtu edhe ne Shqiperi. Profesoret te shkembehen, te bejne seminare te perbashketa, te krijohen institute te perbashketa pertej ndarjes kufitare ne te gjitha fushat e dijes studentet te kene mundesi te levizin mes dy universiteteve dhe te kene mundesi te bejne praktika ne firma te Kosoves e Shqiperise.


Ne fushen e kultures
Ne organizimin e veprimtarive te perbashketa ne te gjitha zhanret e artit, organizimi i nje festivali te perbashket te kenges, i nje Miss-Shqiptarja te perbashket, i nje festivali te teatrove, filmave e keshtu me radhe.


Ne fushen e sportit mund te zhvillohet po kjo gje.Pra mundesite jane reale dhe keto jashte politikes zhvillohen me lehte. Atyre duhet t'u jepet mundesi te afirmohen per disa vjet dhe te rrisin dashamiresine e popullsise shqiptare ne te dy anet e kufirit per njeri-tjetrin. Bashkimi ne kete menyre do te ije ne menyre natyrale.

Kosova nderkohe do te kete mundesine te behet shtet, dhe atehere do te kemi mundesi te flasim edhe per bashkimin formal.

Bahkimi real pra eshte plotesisht i mundshem dhe ai per mendimin tim ka kohe qe ka filluar.Nderime!
Konservatore


alumni
Unregistered User
(6/8/02 12:23:04 pm)
Reply | Edit | Del Anketim ne IRJM
--------------------------------------------------------------------------------

MACEDONIA: "GREATER ALBANIA" GATHERS SUPPORT

A US government survey in Macedonia reveals ever-worsening ethnic relations and the increased appeal of a Greater Albania among ethnic Albanians.

By Tim Judah in London

Just over a year ago, a US government opinion poll revealed that the majority of Macedonia's minority Albanians were opposed to the ethnic division of the country. (See BCR No.250, 25 May 2001). Now, a new one reveals some dramatic shifts in opinions but also some confused and contradictory views too.

In three surveys - carried out in May 2001, a follow up last October and now the latest one - ethnic Albanians have been asked, "For your own personal future, would you prefer to live in an ethnically mixed Macedonia, or in a greater Albanian state?"

In May 2001, only 16 per cent said that they would prefer a greater Albanian state. By October, this had grown to 27 per cent. It has now leaped to 48 per cent. In contrast, the percentage of Albanians in favour of an ethnically mixed Macedonia has slumped from 71 per cent in May 2001 to 61 per cent last October to only 39 per cent now.

The surveys were carried out for the Office of Research of the US State Department. The most recent one collected data, face-to-face, from a "nationally representative" sample of 1,097 adults. The May 2001 survey was taken just before the worst period of fighting
between the ethnic Albanian rebels of the National Liberation Army, KLA, and Macedonian security forces.

Despite the rise in popularity of the idea of Greater Albania, ethnic Albanians also gave oddly inconsistent answers to other questions. For example, a full 68 per cent of them want Macedonia to remain a united country. Unsurprisingly, 99 per cent of Macedonians do too.

This contradiction may relate to frustrations amongst Albanians about the slow pace of reforms since last August's Ohrid peace accords. For a number of them, it may also relate to the difference between what they might like in an ideal world as opposed to what is possible in the real one.

For example, 55 per cent of ethnic Albanians are only in favour of Greater Albania if it can be achieved by peaceful means while 30 per cent would be prepared to fight for it. By contrast, in last October's survey, 48 per cent said they would support unification even if fighting was involved.

On the ethnic Macedonian side, research reveals that 63 per cent oppose the Ohrid agreement. This demonstrates a hardening of opinion since last October when it was opposed by 56 per cent of Macedonians. By contrast 90 per cent of Albanians support the deal.

However, the report notes that, "worsening relations between ethnic Macedonians and Albanians calls into question whether the framework agreement will be able to foster long-term coexistence." Some 87 per cent of Macedonians have "little or no confidence" that the agreement will result in a lasting settlement for Macedonia while 60 per cent of Albanians think it will and 37 per cent think it will not.

Some of the more dramatic shifts in social views are shown when Macedonians and Albanians are asked if they have negative views of certain situations. Last spring for example, only 25 per cent of Albanians had a negative view of having a Macedonian as a personal friend.

Now that figure has jumped to 61 per cent. As for Macedonians, a full 45 per cent had a negative view of having an Albanian friend last year and that figure has now grown to 52 per cent.

Last spring, 82 per cent of Albanians and 87 per cent of Macedonians disapproved of inter-ethnic marriage. Those figures are now 91 and 95 per cent respectively. The May survey also suggested that 14 per cent of Albanians and 40 per cent of Macedonians disapproved of shopping in a shop owned by a member of the other group. Now those figures are 35 per cent and 52 per cent respectively.

Unsurprisingly, 84 per cent of Albanians - up from 71 per cent last pring - are not happy with Macedonian policemen patrolling their streets and 77 per cent of Macedonians, up from 67 per cent, would not like Albanian policemen on their streets.

Curiously, data collected over a much longer period of time shows that Macedonian views of Albanians have been far more consistent than Albanian views of Macedonians, which have fluctuated wildly.

Over a series of six polls beginning in June 1998, the data shows that the vast majority of Macedonians - ranging from between three quarters and two thirds - have always had an unfavourable attitude towards Albanians.

By contrast, in 1998 only 43 per cent of Albanians had an unfavourable attitude towards Macedonians. In March 2000, this was down to a mere 18 per cent, then 17 per cent in May 2001. By last October, however, that figure had grown to 54 per cent and now stands at 63 per cent.

Much of this data is not particularly surprising but it does make for depressing reading. Most alarmingly, it shows that today it would be far easier for hardliners on either or both sides to decide to go to war again than it would have been twelve months ago.

In other words, last year's conflict has wrecked far more than lives and property.

Tim Judah is the author of Kosovo: War & Revenge.


Gurax
Registered User
Posts: 4
(6/9/02 7:59:52 am)
Reply | Edit | Del Re: Anketim ne IRJM
--------------------------------------------------------------------------------
Bashkim trojesh a nderrim kufijsh, per mendimin tim nuk ka per te pasur kurre. Ato qe thote konservatorja qendrojne dhe i mbeshtes, por ndryshim kufijsh eshte e pamundur te realizohet, edhe ne nje te neserme relative.
Mendoj se ne varjantin me te mire, Kosova me Shqiperine, do te kete relata te peraferta me ato qe egzistojne midis Italise dhe Zviceres. Do te kete kufji te hapur, do te kene te njejetn gjuhe zyrtare etj etj... Por nderrim kufijsh, mua me duket e pamundur. Mendoj se eshte e kote ta tundim ate flamur (per bashkim trojesh), pasi vetem veten demtojme. Ne kuadrin e procesit te Globalizimit (i cili eshte nje koncept qe permban shume koncepte te tjera brenda), si dhe nje Evrope te bashkuar pa kufij midis shteteve antare, mendoj se eshte e kote te mendohet per bashkim trojesh. Kjo nuk do te thote qe dikush qe mendon ne kete menyre te mos e doje dicka te tille, por tregon koshience e qartesi mendimesh. NACIONALIZMI SHQIPTAR, eshte nje shprehje e koncept shovinist i cili na eshte rrasur ne goje lehte nga fqinjet tane dashamires. Mendoj se eshte e gabuar te biesh pre kaq lehte. Kerkohet vizion, pasi ate e kane edhe ata qe kemi perballe.
Perseritem: Bashkimi eshte i pashmangshem, megjithse relativ ne kohe. Por, jo ne formen e menduar apo enderruar. Ai, ka per te ardhur nga jashte.


Ajet Nuro
Administrator
Posts: 42
(6/10/02 11:44:36 am)
Reply | Edit | Del Re: Anketim ne IRJM
--------------------------------------------------------------------------------
Askush nuk pretendon që kufijtë fizik të bashkohen. Për mendimin tim ajo është gjëja që ne duhet të mendojmë vetëm së fundi. Në kushtet e krijuara askush nuk na ndalon që shqiptarët që jetojnë në trojet e tyre të bashkpunojnë, të japin dhe marrin, të zhvillojnë kulturën, gjuhën por dhe të bashkpunojnë në fushën ekonomike. Por e gjitha kjo duhet të orkestrohet. Nuk janë të huajt që pengojnë bashkimin e shqiptarëve. Të paktën sot nuk mund të pretendohet një gjë e tillë. Ajo që na mungon sot është mungesa e një vizioni të qartë se çfar duhet të bëjmë ? Cila është strategjia jonë kombëtare për tu bashkuar ? Ndoshta duket çudi por shqiptarët kanë bashkpunuar (Kosovë - Shqipëri) më shumë në vitet 70 se sa sot. A mos u dashka diktatura që të mendojmë për bashkpunimin?! Edhe në këtë mes ndikon politika. Sidomos në Shqipëri.Shpresojmëqë më në fund do të ringjallen ato ndjenja patriotike që ti shtyjnë shqiptarët për një zgjidhje të qëndrueshme në planin kombëtar.
AN

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
burimuji

Postuar mė 7-7-2002 nė 16:13 Edit Post Reply With Quote
Ceshtja Shqiptare dhe Euro-Atlanticizmi

"http://www.revistaklan.com"

A do te qendrojne amerikanet?

Vendet ballkanike si Shqiperia apo ato qe aspirojne te jene shtete, si Kosova, duhet t'ia japin Washingtonit nje sinjal te qarte nese do te qendrojne me pellumbat evropiane apo me shqiponjat amerikane ne crrenjosjen e "aksit te se keqes"

Nga Janusz Bugajski

Gadishulli i Evropes Juglindore eshte ne kerkim te nje strategjie te re per te ripertrire maredheniet me Shtetet e Bashkuara dhe aleatet e tyre te NATO-s ne vitet qe vijne. Ndryshe nga viti 90, kur konfliktet etnike, territoriale dhe ato per pavaresi kombetare e bene te domosdoshme nderhyrjen ushtarake te perendimit, prioritetet qe kane dale ne pah ne shekullin e ri pritet t'i angazhoje per se afermi fuqite atlantike. Tri ceshtje te medha do ta vizatojne profilin e rajonit ne vitet qe vijne: lufterat e udhehequra nga amerikanet kunder regjimeve kriminele ne Lindjen e Mesme, perspektiva e furnizimeve te domosdoshme energjitike nga rajoni i Kaspikut, si dhe intensifikimi i fushates se diktuar nga SHBA-ja kunder terrorizmit nderkombetar.

Ballkani si aleat ne luften e mundshme kunder Saddam Husseinit

Per sa i perket Lindjes se Mesme, Washingtoni ne menyre te matur po ben pergatitje per nje konfrontim perfundimtar me diktatorin e Irakut, Saddam Hussein. George Bush i Riu do te perpiqet ta permbylle misionin te cilin deshtoi ta perfundonte Geoge Bush Plaku para me shume se dhjete vjetesh ne shkaterrimin e regjimit ne Bagdad. SHBA-ja do te kete nevoje per ndihme ne planifikimin dhe kryerjen e sulmeve kunder Irakut, edhe politikisht edhe ushtarakisht. Administrata e Bushit eshte e vendosur jo vetem te rrezoje Saddamin, por mbi te gjitha edhe t'i eliminoje te gjitha aftesite e Irakut per prodhimin dhe perdorimin e armeve te shkaterrimit masiv. Megjithate, Amerika perballet vetem me dy opsione realiste vis-a-vis Bagdadit: njera sekrete, tjetra e hapur. Shtepia e Bardhe para pak kohe ka udhezuar CIA-ne qe ta heqe Saddamin nga pushteti, duke perdorur te gjitha mjetet e mundshme. Nese CIA tregohet e paafte qe me sukses te kryeje nje operacion sekret per ta menjanuar regjimin e tanishem, atehere e vemja alternative eshte aksioni masiv ushtarak permes nje ofensive ajrore dhe tokesore. Planifikuesit ne Pentagon kane konkluduar se i vetmi skenar i qendrueshem eshte nje invazion ushtarak i shkalles se plote me gati gjysme milioni trupa amerikane dhe nje okupim i gjate i Irakut. Nje ofensive e tille do te kerkoje muaj per t'u pergatitur dhe do te kerkoje aleate luajale dhe te perkushtuar ne Lindjen e Mesme dhe perreth saj. Shtetet arabe nuk duket se do te deshmohen bashkepunuese ne betejen kunder Saddamit. Per shembull, Arabia Saudite tashme ka sinjalizuar qe ajo nuk do te lejoje qe cfaredo ofensive kunder Irakut te ndermerret nga territori i saj. Por, nje brenge edhe me e madhe eshte pozicioni dhe qendrimi i Turqise qe eshte politikisht jostabile. Ankaraja eshte celes per cfaredo operacioni te madh ushtarak. Ajo eshte nje aleat i besueshem ne NATO dhe mund te siguroje ndihmese te rendesishme logjistike, ne baza, komunikime dhe informata. Megjithate, nese Qeveria turke vendos qe separatizmi kurd eshte rrezik me i madh se sa armatimi i Bagdadit, atehere ajo do te mund te qendroje neutrale ne konfliktin qe po vjen. Ankaraja eshte e brengosur se kolapsi i autoritetit qendror ne Bagdad do ta nxise separatizmin kurd ne tere Lindjen e Mesme dhe qe potencialisht mund ta demtoje territorin turk. Ne nje rast te tille, me arabet dhe turqit neutrale ne konfliktin qe vjen, rajoni i afert i Ballkanit do te kete rendesi edhe me te madhe strategjike per Ameriken. Mbi te gjitha Washingtoni do te kete nevoje per baza ushtarake shtese, te drejta per fluturim mbi hapesiren ajrore, perdorimin e lire te territorit dhe perkrahje te tjera logjistike, te komunikimeve dhe informative. Kjo eshte nje arsye e madhe pse ka perkrahje aq te fuqishme ne Washington per perfshirjen e Bullgarise dhe Rumanise ne aleancen e NATO-s ne samitin e nentorit ne Prage. Keto dy shtete kane potencialin me te qarte strategjik ne lufterat e se ardhmes kunder regjimeve proterroriste te Lindjes se Mesme. Megjithate, fqinjet tjere ballkanike, perfshire Shqiperine dhe Kosoven, nuk do te lihen anash dhe ato po ashtu mund te sigurojne perkrahje te rendesishme. Disa analiste amerikane besojne se administrata e Bushit do te perdore fitoren ndaj Irakut si nje trampoline per imponimin e zgjidhjes perfundimtare ne konfliktin izraelito-palestinez dhe per vazhdimin e shkaterrimit te zinxhirit te "regjimeve kriminele" qe nga Libia, permes Sirise, e deri tek Irani. Varesisht nga vendi se ku do te rreshtohen miqte dhe aleatet e Amerikes gjate nje konflikti te tille do te vendose ne percaktimin e forces dhe qendrueshmerise se marredhneieve me Washingtonin per shume vite ne te ardhmen. Shtetet ballkanike dhe ato qe aspirojne te jene shtete sikur qe eshte Kosova, duhet t'i japin Washingtonit nje indikacion te hershem dhe konsistent nese do te qendrojne me pellumbat evropiane apo me shqiponjat amerikane ne crrenjosjen e "aksit te se keqes".

Nafta nga Kaspiku - mundesi per rritjen e rendesise strategjike te rajonit

Kerkesat ne te ardhmen per furnizim me nafte nga rajoni i Kaspikut po ashtu do te rrisin rendesine strategjike te Ballkanit pasi te percaktohet se ku do te kalojne rruget e furnizimit, vendosja e naftesjellesit, rafinerite dhe portet e pershtatshme. Sasi te medha te naftes se paperpunuar po priten nga ekonomite evropiane ne rritje. Amerika po ashtu po shikon drejt shumellojshmerise se furnizimit me energji dhe reduktimit te varesise se saj ne rajonin e paparashikueshem te Gjirit Persik qe vazhdimisht po armiqesohet. Nese shtetet e Ballkanit mund te formesojne marreveshje bashkepunimi per te mundesuar kalimin neper territoret e tyre te naftes qe vjen prej Kaspikut, atehere i tere rajoni mund te perfitoje. Si rezultat, NATO-ja dhe SHBA-ja do te kerkojne rol me te madh ne investimin dhe mbrotjen e gjithe Evropes Juglindore. Nje strategji lokale rajonale duhet te krijohet per te terhequr kompanite evropiane dhe amerikane te energjise dhe transportit e ne anen tjeter te mbahet ne minimum ndikimi i Rusise ne kohen kur Moska pa dyshim do te perpiqet te kontrolloje resurset strategjike te energjise ne mbare Evropen Juglindore.

Kontributi ne luftimin e terrorizmit global

Sejcili nga vendet ballkanike mund te perbeje nje kontribut thelbesor ne konfliktin kunder terrorizmit global. Duke luftuar se bashku organizatat kriminale tej kufitare, duke nderprere imigracionin ilegal, duke monitoruar organizatat ekstremiste dhe duke luftuar nderhyrjen armiqesore nga Lindja e Mesme dhe Afrika, te gjitha qeverite e rajonit mund te demonstrojne perkushtimin e tyre per sigurine evropiane. Anti-terrorizmi siguron nje rast te vlefshem per ndarje te informative, trajnimit te policise, sigurimit te kufijve dhe format e tjera te bashkepunimit me sherbimet perendimore. Duke qene njera nga pikat kryesore te tranzitit ne Evropen Qendrore dhe ne ate Perendimore, Ballkani ka nje peshe strategjike qe ai mund ta perdore ne dobi te veten. Dhe vertet, secili vend mund te argumentoje se pa konsolidimin e sistemeve demokratike dhe te tregut dhe pa vendosjen e sigurise ne te gjitha nivelet sociale dhe kombetare, vete Evropa do te mbetet nen kercenimin nga "pleksusi i bute ballkanik" qe ka. Keto jane arsyet esenciale pse fuqite perendimore duhet te mbeten politkisht dhe ushtarakisht te perfshira ne Evropen Juglindore, e jo te reduktojne perfshirjen e tyre, sepse thjesht "lufterat etnike" te Ballkanit eshte e qarte se kane perfunduar.[Edited on 7-7-2002 by Anton Ashta]

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
burimuji

Postuar mė 22-8-2002 nė 15:35 Edit Post Reply With Quote
Ura dhe Anti-Ura

KUKES (22 Gusht) - Shqipërisë i nevojiten më shumë pika kufitare me Kosovën. Kështu u shpreh sot në Kukës, shefi i prezencës së OSBE-së në Shqipëri, Gert Ahrens, i cili po zhvillon një vizitë në qytetin verilindor, pjesë e një turi disa ditor në qytetet kufitare të vendit. I pyetur nga mediat në lidhje me situatën e fundit në kufirin greko-shqiptar, Ahrens ka preferuar të mos bëjë komente, duke thënë se u takon qeverive të të dy vendeve që të zgjidhin sa më parë situatën, meqenëse - sipas tij - të dyja deklarojnë se kanë marrëdhënie shumë të mira me njëra-tjetrën. in/mr (RASH/BalkanWeb)


MOSKE (22 Gusht) - Moska i quajti sot të papranueshme deklaratat e Qeverisë së Kosovës, sipas të cilave, arrestimet e fundit të ish-udhëheqësve të UÇK-së nga OKB dhe NATO kanë "motivacione politike". Këto deklarata "minojnë përpjekjet ndërkombëtare për rivendosjen e rendit dhe garantimin e sigurimit në krahinë për të luftuar kundër ekstremizmit, krimit të organizuar dhe kërkimin e banorëve të Kosovës të marrë peng ose të zhdukur", nënvizon Ministria ruse e Puneve të Jashtme në një komunikatë. in/mr
BEOGRAD (21 Gusht) - Ministri serb i Drejtësisë konfirmoi mbrëmë vonë për mediat se administrata e Kombeve të Bashkuara në Kosovë ka dërguar një kërkesë për arrestimin e liderit politik të serbëve të krahinës Milan Ivanoviç, duke shtuar se ajo ishte "në adresë të gabuar". "Ministria e Drejtësisë nuk është e autorizuar për këto proçedura - arrestimet janë juridiksion i Ministrisë së Brendshme, tha Vladan Batiç për B92. UNMIK bëri dje të ditur se i ka dërguar një kërkesë Ministrisë së Drejtësisë në Beograd ku kërkohej që Ivanoviç të arrestohet dhe të kthehet në Kosovë, ku akuzohet për tentativë-vrasje. Zv/shefi i UNMIK, Charles Brayshaë, deklaroi se kishte informacion që Ivanoviç ishte larguar për në Serbi pikërisht pasi evitoi arrestimin nga policia ndërkombëtare në Kosovë. Batiç deklaroi mbrëmë vonë se dinte shumë pak rreth kësaj çështjeje, madje as për çfarë akuzohet Ivanoviç. Ministri serb i Drejtësisë theksoi se deri të hënën ishte me pushtime. in/mr (B92/BalkanWeb)

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 28-3-2003 nė 17:35 Edit Post Reply With Quote
Bashkimi ynė!

Vjen me punë,dhe mirkuptim të ndërsjellë.Bashkimi edhe fizik mund të ndodhë shumë shpejtë,nëse për këtë realisht tregojmë gadishmëri.

Kusht kryesor për bashkimin tonë është që shqiptarinë t'a udhëheqin shqiptarët e jo joshqiptarët apo vazalët e armiqve tanë.

Pajtohem me të gjithë ato të cilët mendojnë se ne duhet të tregojmë nacionalizëm të moderuar dhe mos të humbim ndjenjën për diplomaci dhe politikë.

Shpresoj shumë që kjo temë do të gjej vend tek replikuesit tjerë.Konservatore ka dhënë një mendim të jashtëzakonshëm,pajtohem plotësisht.

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Blerim Vokshi

Postuar mė 1-4-2003 nė 20:12 Edit Post Reply With Quote
Deshta te them dhe un mendimin tim,po pe shoh se nuk kam se qfar te shtoj pasi konservatore dhe tali e te tjeret aty lart i than te gjitha,pajtona plotsisht me ta se keto jan ato qe na duhen per bashkim.

Prap po mundona ta formoj nje mendim.

Pik se pari them se per tu bashkuar duhet te i zgjedhim njerzit me eminent te kombit qe te na udheheqin,te jen me se pari te paster kah morali,pastaj te mos i ken duart e perlyera ne kriminalitet,te jen njerz qe nuk koruptohen,qe te jen kombtarisht te orjentuar e jo lokalista(se ka edhe nga shum patriot po qe jan lokalist,shiqojn vetem per te miren e asaj zone qe i takojn).

Njerzit qe i zgjedhim(populli qe i zgjedh)te ju shiqohet edhe e kaluara se nga qfar familje rjedhin,patriote apo te perlyer ne breza me spiunlleqe(se te ne thon dardha nder dardh pike).

Pra ky ishte nje formulim i imi sadosido(po nuk po kam se qfar te shtoj me se i than te gjitha ata me larte,sidomos konservatore kishte ber nje referat te bukur e te qelluar).

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 6-4-2003 nė 15:41 Edit Post Reply With Quote
Ēka thotė njė historian?

Vega:SHBA-të kanë interes për aleatë si Shqipëria e Madhe!

Budapest - Profesori Francisko Vega, shef i katedrës për Evropën Lindore në Universitetin e Barcelonës mendon se Shtetet e Bashkuara nuk kanë hequr dorë nga roli udhëheqës në Ballkan dhe se aty do kishte një ineteres të madh për një aleat si "Shqipëria e Madhe". "Presidenti amerikan Xhorxh Bush, pasi që krijoi situatë të jo të volitshme në Lindjen e Afërt, dëshiron t'i realizojë edhe planet e veta në Evropën Juglindore, ku do t'i shpërblejë mirë aleatët besnikë", thotë historiani i njohur spanjoll. Sipas tij, meqenëse Bushi e humbi Turqinë, dëshiron që në Ballkan të ketë trampolinë për rajonin. Bullgaria dhe Rumania tashmë i kanë shprehur qëndrimet e tyre, por atij më shumë do t'i përgjigjej krijimi i "Shqipërisë së Madhe". "Këtë shtet të ri do ta përbënin Shqipëria, Kosova dhe pjesa perëndimore e Maqedonisë. Shqipëria është e përshtatshme sepse është e varfër dhe thjesht i adhuron SHBA-të, shpreh ideologji të fuqishme antislovene dhe antiortodokse dhe ka porte të shfrytëzueshme në Adriatik. Kur në vitin 2001 në Maqedoni shpërtheu kryengritja e shqiptarëve, ushtarët amerikanë të vendosur në Kosovë, ishin shumë të kujdesshëm ndaj guerilëve. Plani për 'Shqipëri të Madhe' atëherë mbeti në letër, por tani mund të jetësohej përsëri. Për këtë tregon edhe fakti se Shtëpia e Bardhë, e cila ngriti aksion për luftë kundër terrorizmit ndërkombëtar, aspak nuk i përmend 'terroristët shqiptarë'", shtoi Vega. Profesori, më pas thekson se luftëtarët shqiptarë, mund të armatosen nga ndërmarrja bullgare "Kinteks".

Tali ka atashuar kėtė imazh:


Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
konservatore

Postuar mė 6-4-2003 nė 16:10 Edit Post Reply With Quote
Tali,

shume interesant ky lajm.
Nga c'burim e ke marre?


Pershendetje!

Shpresa jeton!

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 6-4-2003 nė 20:29 Edit Post Reply With Quote
Pajtohem me ty konzervatore qė ky lajm ėshtė bile tepėr interesant!

Këtë lajm e mora nga:http://www.liriakombetare.com/

Përshëndetje

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 7-4-2003 nė 07:08 Edit Post Reply With Quote
Keto lajmet nga anonimat enveriste sic jane "liriakombetare" ne te djathtet mendoj duhet ti shohim me skeptizem te madh.

Nuk besoj kurre qe amerikanet do te mund te bejne vetem nje shtet etnik shqiptar.

Kaq i lehte e kaq i thjeshte nuk eshte problemi.

Ketu jemi tek tema si vjen bashkimi i yne.


Ne shqiptaret ne pergjithesi e kuptojme Bashkimin konkretisht ne ndryshimin e kufinjve.

Nuk jam aspak kundra, idete e mija jane te qarta tek kjo adrese:

http://www.edsh.org/diskutime/viewthread.php?tid=779


Mendimi i im eshte qe krahas perpjekjeve per krijimin e nje shteti etnik shqiptar qe ne gjendjen reale te Kombit sot jane me teper utopi ne duhet te patjeter te fillojme e te punojme cdo dite per Bashkimin real tonin.

Cdo te thote Bashkimi real dhe si e mendoj ate do te mundohem ta qartesoj me vone.

Per mua sot detyra themelore e cdo shqiptari qe i thote vetes nacionalist eshte te jape ndihmesen e tij per te arritur pavaresine e Kosoves.

Qellimi afat mesem i cdo nacionalisti shqiptar eshte Bashkimi i RSH me Kosoven.

Kur te kemi arritur keto qellime e te kemi ndertuar nje shtet normal demokratik shqiptar atehere do te mund ti drejtohemi zgjidhjes se problemeve te shqiptareve ne Maqedoni dhe ne Greqi e ne Mal te zi e ne Serbi.

Problemi i shqiptareve ne Maqedoni per mendimin tim zgjidhet pa derdhur asnje pike gjak , zgjidhja me e mire sot per sot derisa te arrijme aty dy qellimet e tjera strategjike duhet te jete arritja e barazise kushtetuese ndermjet popullsise shqiptare dhe maqedonase.


Por mbi te gjitha detyra e cdo nacionalisti shqiptar eshte ulja e ndikimit grek ne RSH , bile duhet ta themi hapur se mbas 1997 RSH eshte nje koloni e fshehte greke.

Ky eshte problemi me i madh qe kane nacionalistet sot ne RSH, plus problemet me ata pseudonacionalistet qe e shperdorin nacionalizmin.

I takon partive politike te djathta qe te behen perfaqesuese te nacionalizmit shqiptar, por ato nuk mund ta luajne ate funksion ne rast se jane te percara.

Mendimi eshte sa i thjeshte aq i parealizueshem:

Nacionalizmi shqiptar do te arrije te shkoje ne nivelet te atij te Rilindjes vetem ne rast se forcat e djathta do te arrijne te bashkohen ne nje parti te vetme me djathtash PD-s.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 7-4-2003 nė 07:30 Edit Post Reply With Quote
Te isha une anetar i ndonje partie te djathte shqiptare do te kisha bere me kohe nje hap te tille:


Krijimin e nje partie shqiptare ne te gjithe territoret etnike shqiptare.

Pra shembull

Partia e djathte shqiptare

me pothuajse me te njejtin program ne te gjitha shtetet ku jetojne shqiptare etnike.
Mal te zi, Serbi, Kosove, Maqedoni, Greqi, RSH.

Duket si dicka e pamundur, por nuk eshte.

Rendesi ka qe partia te jete legale.

Sigurisht qe ne Serbi nuk mund te te krijosh nje parti legale qe ka ne program shkeputjen e Lugines se Presheves nga Serbia apo ne Maqedoni nje parti qe ka ne program shkaterrimin e shteti Maqedon, duhet gjetur be cdo shtet skaji i mundeshem legal demokratik qe lejohet.
(shembull per kete jane greket ne RSH, partia e tyre)

Nejse dhe kjo eshte utopi po te mendosh se te djathtet ne RSH psh jane nga 10 ( akoma nuk u mor vesh sa parti jane e si e kane emrin, jemi tek kuvendi i te djathteve!? ) parti lagjesh me nje kryetar e pa asnje elektorat.


Ajo qe te bezdis shume tek partite nacionaliste shqiptare ne RSH psh eshte mungesa e qendrimeve te sakta, te qarta.

Pra psh:

Cila parti ne RSH e ka te shkruar ne programin e saj qe eshte per Shqiperine Etnike, pasi te kete qartesuar se cfare kupton me Shqiperi Etnike?

As dreqi e di se kush!

Hajde parti te djathta qe kemi hajde.

Cila parti e djathte ne RSH e ka ne programin e saj tek "Ceshtja Kombetare" Bashkimin e Kosoves me RSH?

Une nuk di se cila.

Cila parti e ka ne program tek "Ceshtja Kombetare" mbeshtetje pa asnje kusht te Pavaresise se Kosoves?

Une kam pershtypjen, e tregoi ai diskutimi permbi simbolet e Kosoves, qe shume shqiptare akoma nuk arrijne ta kuptojne cdo te thote shtet i pavarur.

Cila parti e RSH i ka bere kerkese zyrtare kuvendit popullor te RSH apo qeverise shqiptare qe te njohe zyrtarisht e qartesisht Republiken e Kosoves si shtet te pavarur?


Hajde te djathte qe jemi hajde,

dru me pre per mua.

Ne kujtojme se duke u fshehur mbas frazave diplomatike, retorike arrihet gje e sidomos duke ju qarravitur europianeve.

Une nje shqiptar i thjeshte jam ne gjendje te argumentoj para kujdo, me pak pergatitje psh pse kerkoj ndryshimin e kufinjve ne ballkan e pse kjo eshte ne te mire te ballkanesve e europes.

Nje parti e djathte shqiptare nuk duhet vetem te argumentoje, por dhe te veproje per te arritur kete.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 7-4-2003 nė 07:40 Edit Post Reply With Quote
Tani po mundohem te kaloj nga utopia e nga pyetjet e nga "dhenie mendsh" tek nje ide konkrete:

A nuk do te ishte dicka e mire, kombetare, nacionaliste, e djathte, njerezore kjo ide:

Nje grup te djathtish shqiptare mblidhen e krijojne nje firme import -exporti librash me nje rrejt librarish ne te gjitha shtetet ku jetojne shqiptare etnike.

Pra nje grup te djathtesh shqiptare nga Mal i Zi, Serbia, Maqedonia, Greqia, Kosova, RSH krijojne nje firme e hapin librari te librit shqip ne cdo shtet me shqiptare etnike.

Kjo nuk eshte "zgjidhja" e ceshtjes kombetare, por kjo eshte nje pjeses krejt e vogel te ndihmon sado pak ne Ceshtjen Kombetare.

Shembuj apo ide si kjo ka me siguri me qindra, mijera.

Ju ftoj qe secili te shprehe idete e tija konkrete.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 7-4-2003 nė 11:46 Edit Post Reply With Quote
Ide tė mira dhe tė pranueshme!

Anton!Kur postova lajmin mbi Shqipërinë e Madhe,me qëllim e postova këtu sepse mendoj që kur të tjerët flasin për shqiptarët dhe "Shqipërinë e Madhe" mendja më shkon menjëherë se vetëm në këtë mënyrë vjen bashkimi ynë!
Pra,jo rastësisht e kam bërë këtë,dhe çdo herë që do të gjej ndonjë material të këtillë,do të vazhdoj t'i postoj në këtë temë.

Idetë që ke dhënë më lartë,mua personalisht më pëlqejnë shumë,dhe jam për.Megjithate,pa bashkëpunim me vendlindjen jam i mendimit se nuk do të ketë mundësi për sukses.

Tali ka atashuar kėtė imazh:


Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 8-4-2003 nė 15:01 Edit Post Reply With Quote
PRO ET CONTRA


“SHQIPERIA E MADHE” E FRANCISKO VEGAS, ËSHTË VETËM "VEGË E VEGZHIT" PROSERB, E JO E STRATEGJISË AMERIKANE NË BALLKAN!

Kujtim Konushefci

Me gjithë “kuriozitetin” e “Ballkanweb-it”(5 prill, 2003), që opinion shqiptar ta befasojë për të mirë me “temën politike” të Francisko Vegas, profesor i historisë, përkatësisht “shef i Katedrës për Evropën Juglindore në Universitetin e Barcelonës”, ka arritur vetëm efektin e kundërt proserb. Këtë “sihariq shkencor-politik”, nga “ballkanweb-i” i verdhë, me shpejtësinë si vetëtima, e përthithën edhe disa masmedia mendjeshkurtëra shqiptare, duke u mashtruar keqazi, dhe naivisht, se “një vegë e vegës”, paska “zbuluar diç të re, diç të vlefshme” në temën e “Shqipërisë së madhe”. Fatkeqësisht, me këtë rast deklarues mejeteve të informacionit, Francisko Vega, as opinionit politik-shknecor shqiptar, as atij ndërkombëtar, nuk i ka dhuruar asnjë mendim-opcion të ri dhe original për bashkimin, as për zgjidhjen e problemit kolonilal shqiptar në Ballkan, e as për objektivat e strategjisë politike të SHBA-ve në Ballkan, dhe më gjerë, përveçse ka spekuluar me ripërsërtjen e ndërrimit të tezave të “vegzhit” nacionalist serbomadh “Shqipëria e madhe”. Si duket, ata që e kanë zgjedhur për botim këtë “bum politik” të Francisko Vegas, janë “thelluar së tepërmi” për ta kuptuar mesazhin e tij, tamam në stilin: “Kur s’ka shi, edhe breshëri është i mirë”! Formulë kjo, recidiv i politikës shtypëse të të gjithë armiqve të huaj të shqiptarëve dhe të Shqipërisë etnike. Kjo është ringjallje e fanatizmit primitiv dhe fatalist e logjikës së kufizuar shqiptare, e cila në vijimësinë e tradicionales së saj historike, gjithmonë në plan të parë ka pasur vetëmohimin e vlerave të saj të mirëfillta, e në vend të tyre , ka mbijetuar në shekuj, duke u ushqyer me “breshër” dhe me “bubullimë” të antivlerave të huaja, që gjithmonë kanë qenë në funksion të shpërlarjes së trurit të saj nga identiteti kombëtar, kulturor, politik, territorial dhe shtetëror. Këtë filozofi të të keqmenduarit dhe të mbrapshtisë vetëmohuese, nuk mund ta gjesh sot as në xhunglat më të thella të Afrikës, as të Azisë.

Tanimë, ka ardhur koha, që kjo filozofi vetëmohuese primitive, të pësojë metamorfozë pozitive në ngritjen e ndërgjegjës njerëzore, politikle, kombëtare e shtetërore të kombit shqiptar. Së pari, ta njohim vetëveten, t’i duam dhe t’i çmojmë vlerat tona, e pastaj t’i respektojmë të tjerët dhe vlerat e tyre. Këtë parim dialektik e gjejmë edhe në shkencën e pedagogjisë: “Nga e afërta te e largëta”, e jo anasjelltas, siç jemi duke vepruar ne, së pari, çdo gjë që është e huaja na duket më e mirë dhe më e vlefshme. Kjo formë e të logjikuarit, dhe e të praktikuarit, është e papranueshme dhe e dëmshme për ekzistencën dhe afrimimin e qeniesë shqiptare, në përgjithësi. Kjo sëmundje patologjike nuk mund të mjekohet as nga terapia e mjekësisë amerikane, as evropiane, (sado që ato të përpiqen të na ndihmojnë në rigjenerimin e të mednuarit, dhe të vepruarit demokratik, si dhe në ngulitjen e vlerave universale të qytetrimit perëndimor), por vetëm nga “mjekësia” tradicionale shqiptare. S’ka dyshim, se evitimi i kësaj sëmundjeje kronike, pikësëpari, do të krijojë kushtet e arsyeshme optimale për aderimin e të gjithë shqiptarëve në Frontin për Bashkimin Kombëtar Shqiptar(FBKSH), kjo është e vetmja alternativë e sigurt, dhe e pashmangshme e ardhmërisë së bashkimit të të gjithë shqiptarëve në Shqipërinë etnike, e jo “Shqipëria e madhe” e Vegës së vegzhit proserb, e spekuluar nga “një ëndërr e tmerrshme” e luftës në Irak.

Që në fillim, duhet të nënvizoj se, të gjithë analistët, publicistët, politikanët, e në veçanti veprimtarët e shkencës, sikurse që është rasti konkret i profesorit Francisko Vega, bëjnë gabim të pafalshëm, kur në analizat, në trajtesat dhe në studimet e tyre shkencore përdorin sintagmën politike “Shqipëria e madhe”. Manipulimi me këtë tezë shpie vetëm në neglizhim dhe kunfuzion të opinionit, e kursesi në ndriçimin e vërtetë të saj as në sfondin e shkencës, as të politikës shqiptare. Përmbajtja e nocionit “Shqipëria e madhe” nuk përbën kurrfarë baze të qëndrueshme, as të justifikueshme qoftë historike, qoftë politike. Thjesht, është një sintagmë abstrakte, dhe pjellë dështake e historiografisë falsifikatore, e Kishës Ortodokse Serbe dhe e politikës së të gjitha regjimeve kolonilaiste pushtuese të Serbisë ndaj territorit dhe popullatës shqiptare të Shqipërisë etnike, e cila nuk karakterizohet nga asnjë element i Serbisë së madhe. Përkundrazi është përgënjeshtrim dhe antitezë e Serbisë së Madhe, dhe e sundimit të saj të egër kolonial mbi shqiptarët dhe territorin e saj etnik.

Ia vlen dhe, mbi të gjitha është domosdoshmëri e kohës që, si shkenca, politika, ashtu edhe propaganda e masmediave shqiptare, vazhdimisht të rikojtojnë opinionin publik, se termi “Shqipëria e madhe” është sofistikim dhe trillim i projektit “Serbia e madhe”. Është ndërrim i tezës shoviniste serbomadhe, që ka për qëllim mbrojtjen dhe justifikimin e hegjemonizmit, të quajtur, të projektuar dhe të praktikuar “Serbia e madhe” në territorin natyror dhe historik të Shqipërisë etnike, e jo të asnjë “Shqipërie të madhe”, siç shprehet edhe historiani i Universitetit të Barcelonës, Farncisko Vega.

Dioptria “politiko-shkencore” e interpretimit të kontradiktës

Çasja metodologjike e interpretimit politik lidhur me interesat e politikës strategjike të SHBA-ve në Lindjen e Afërt, në Evropë dhe në Ballkan përmes dy-tri frazave konfuze dhe evasive, se :” Amerika nuk ka hequr dorë nga roli udhëheqës në Ballkan dhe se aty do të kishte një interes të madh për një aleat si “Shqipëria e madhe”, nuk pasqyron kurrfarë të vërtete të argumentuar në favorin e përkufizimit të saj. Ky konstatim është i njëanshëm, edhe aspak i qëndrueshëm, sepse deri tani as administrata e mëparshme e ish-presidentit Bill Klinton, as kjo e presidentit Xhorxh W.Bush, madje as tërthorazi nuk janë pronocuar, se është e interesuar për krijimin e “shteteve të mëdha” njënacionale në Ballkan. Përkundrazi, praktika dhe prania politike e deritashme e SHBA-ve në Ballkan, provon të kundërtën nga pohimi politik i Francisko Vegas. Të paktën deri në këto çaste, nuk ekzistojnë kurrfarë analizash, komentesh, as informacionesh nga zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë në Uashington, se presidenti i tashëm Xhorxh Bush, është deklaruar në çfarëdo forme qoftë “t’i shpërblejë mirë aleatët besnikë, pasi që ai e humbi Turqinë, dëshiron që në Ballkan të ketë një trampoline për rajonin. Bullgaria dhe Rumania tashmë i kanë shprehur qëndrimet e tyre, por atij më shumë do t’i përgjigjej krijimi i Shqipërisë së madhe, që do të përbëhej nga Kosova, pjesa perëndimore e Maqedonisë dhe nga Shqipëria”, siç nxori përfundimin arbitrar dhe të gabuar, profesori Francisko Vega.

Thjerrëza shkoqitëse e këtij opcioni të ri politik, të fantazuar nga profesori F.Vega, politikisht dhe shkencërisht qëndron pezull, dhe është me shumë mangësi, në radhë të parë, si rrjedhim i mosnjohjes së historisë së marrëdhënieve shqiptare - serbe në Ballkan, e pastaj të mosnjohjes së hisorisë politike ndërkombëtare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Shihet sheshit se përdorimi i nocionit “Shqipëria e madhe” në interpretimin politiko-historik të Francisko Vegas, është shprehje e mosnjohjes së zanafillës historike të problemit shqiptar në Ballkan. Këtë rikomponim të Shqipërisë etnike në “Shqipëria e madhe”, profesori spanjoll Vega, ka mundur ta gjejë vetëm në pseudoshkencën historike ose në vokabularin e frekuent të politikës serbe të dikurshme ose të sotshme, kursesi në atë shqiptare.

Meqenëse, prof.Francisko Vega për herë të parë ndeshet me termin “Shqipëria e madhe”, është e udhës, që ta rikujtojmë se, shkenca , politika dhe kombi shqiptar, deri më sot nuk e njeh një term të tillë të huaj artificial antishqiptar, sepse shërbehet me nocionin e saj origjinal dhe natyror Shqipëria etnike.

Pikërisht “lojërat e pakufijshme” të Programit nacionalshovinist serb, të njohur me emrin “Naçertanie”(1844) e Ilia Garashaninit(minister i brendshëm dhe i jashtëm serb në fillm të shekullit të 19-të), ringjallën fantazmën Serbia e madhe, edhe në fundshekullin e 20-të, e cila çoi sërish në përsëritjen e hollokaustit dhe gjenocidin serb mbi shqiptarët, duke i quajtur “terroristë” dhe “separatistë”, të cilët kërkonin krjimin e një “Shqipërie të madhe”. Këtë kualifikim të rremë, dhe të shpikur të politikës pushtuese të regjimit serb të Slobodan Milosheviqit, e provoi pikërisht ushtrimi praktik i Serbisë së madhe, e cila i masakroi shqiptarët e pafajshëm, dhe ua dogji tërë pasurinë e tyre të luajtshme dhe të paluajtshme.

Historikisht, sa herë regjimet pushtuese koloniale serbomalazeze, kishin ndërmendë t’i digjnin dhe t’i dëbonin shqiptarët e nga Shqipëria e tyre etnike, pikësëpari ndërmerrnin ekspedita raciale për çarmatosjen e tyre, me qëllim që të “shpëtonin” Serbinë e madhe nga pjella e tyre e shpikur “Shqipëria e madhe”. Operimi me këtë term të falsifikuar, është arma më e fuqishme dhe më lukrative e politikës militariste serbe në kurriz të shqiptarëve dhe të tokave të tyre etnike.

Prandaj, kjo stretgji politike famëkeqe e Serbisë, duhet të eliminohet nga fjalori i përditshëm, edhe nga trajtimet doktrinare shkencore, edhe nga aplikimi praktik i politikës ndërkombëtare. Përderisa politika dhe propaganda zyrtare e Serbisë nuk e flakë nga objektivat e saj parësore tezën akuzuese “Shqipëria e madhe”, është iluzore që të ketë marrëdhënie të mira me shqiptarët në Ballkan.

Që nga formimi kombit dhe i shtetit shqiptar as në shkencë, as në politikë e as në kulturë, nuk ka figuruar qoftë edhe në formë “fusnote” ndonjë kërkesë e popullit shqiptar për krijimin e ndonjë “Shqipërie të madhe”. Kjo është e tëra e së vërtetës historike dhe politike sa i përket tezës serbe “Shqipëria e madhe”. Ky është argument i pamohueshëm, i cili, po qe se nuk merret në konsideratë nga shtetarët, nga politikanët, nga qarqet shkencore, publicistike dhe nga ato propagandistike qoftë vendore, qoftë ndërkombëtare (me rastin e shqyrtimit të fenomenit të bashkimit dhe të Shqipërisë etnike), atëherë nuk ekziston kurrfarë predispozite reale, që t’i hyhet in medias res, dhe të shpejgohet përmbajtja e nocionit “Ribashkimi i Shqipërisë” .

Këtë konstatim tonin e provojnë shkencërisht, edhe këto argumente të parrëzueshme: “ Formimi i Qeverisë së Përkohshme të Vlorës, më 28 nëntor 1912, si nga përbërja e tij, ashtu edhe nga vendimet që mori, kishte një karakter mbarëshqiptar, shprehu aspirtat shekullore të të gjithë kombit për t’u bashkuar në shtetin e vet kombëtar. Pjesëmarrja në të e delegatëve nga të gjitha qytetet e Shqipërisë, duke përfshirë edhe ato që ishin pushtuar nga ushtritë serbe, malazeze e greke i dha Kuvendit të Vlorës karakterin e një Asambleje Kombëtare mbarëshqiptare. Kjo ishte njëherazi dëshmi e vendosmërisë së të gjithë shqiptarëve për të formuar një shtet unik, në të cilin do të përfshiheshin të gjitha viset e banuara prej tyre. Këtë vendosmëri shqiptarët e Kosovës, të Dibrës e të viseve të tjera, të udhëhequr nga një bërthamë unike ushtarako-politike, e përbërë nga Hasan Prishtina, Isa Boletini, Bajram Curri, Idriz Seferi, Sali Gjuka, Ramadan Zaskoci etj., e shprehen jo vetëm me delegatët, që dërguan në Kuvendin e Vlorës për shpalljen e pavarësisë, por edhe me qendresën e pashembullt që bënë kudo, në Podujevë, Llap, Dibër, Kumanovë, Gjakovë, Prishtinë, Lumë e qendra të tjera kundër ushtrive serbomalazeze, të cilat u dyndën në trojet shqiptare.”(Shih:Akte të Rilindjes..,dok.169).

Edhe ky shembull i dokumentuar në mënyrë shekncore, provon se shqiptarët kanë luftuar jo për gllabërimin e territoreve të shteteve fqinje sllave për të krijuar ndonjë “Shqipëri të madhe”, por për mbrojtjen dhe për çlirimin e tokave të tyre etnike nga pushtuesit kolonialë sllavë (serbët, malazeztë, maqedonët dhe grekët).

UÇK-ja në Maqedoni ishte Ushtri Çlirimtare Kombëtare,e jo “bërthamë terrorizmi” !

Tendenca dhe kontradikta e “paqëllimshme” e profesorit spanjol, Francisko Vega, pasqyrohet edhe në “shtjellimin” e tij politik të Ushtrisë Çlirmitare Kombëtare(UÇK) shqiptare të Iliridës. Ja, sesi Francisko Vega, i shtron tezat e tij subjektive lidhur me fenomenin ushtark shqiptar: “Kur në vitin 2001 në Maqedoni shpërtheu kryengritja e shqiptarëve, ushtarët amerikanë të vendosur në Kosovë ishin shumë të kujdesshëm ndaj guerilëve. Plani për Shqipëri të madhe atëherë mbeti në letër, por tani mund të jetësohet përsëri. Për këtë tregon edhe fakti se Shtëpia e Bardhë, e cila ngrit aksion për luftë kundër terrorizmit ndërkombëtar, aspak nuk i përmend “terroristët shqiptarë”.

Brenda këtij konkluzioni me përmbajtje plotësisht propagandistike, prof. Vega me një poetz politik diletant, si rrjedhim i “ndërgjegjës private” të tij, i ka bërë dy gabime të njëkohshme. Së pari, bie në kontradiktë me vetëveten, sepse luftën çlirimtare heroike të UÇK-së, me të drejtë e quan “kryengritje shqiptare”, mirëpo, në fjalinë në fjalinë përmbyllëse të këtij përfundimi, luftëtarët e UÇK-së, i cilëson “terroristë shqiptarë”. Shihet qartë se, profesori Vega edhe në këtë rast ka bërë ndërrimin e tezave, spese pa kurrfarë të drejte, as argumenti të qëndrueshëm, kryengritësit shqiptarë të UÇK-së i ka cilësuar si “terroristë shqiptarë”. Ky konkludim, jo vetëm se dëshmon difektin profesional të Francisko Vegas, por është edhe shprehje e pakontrolluar e relativizmit shkencor dhe e avanturizmit politik të tij. Lind pyetja, sikur të kishte qenë e vërtetë, ashtu siç pohon F.Vega se struktura e UÇK-së përbëhej nga “terroristë shqiptarë”, atëherë si është e mundur që Amerika dhe Evropa, të kenë pasur simpati, dhe t’i kenë përkrahur botërisht pjesëtarët e UÇK-së, e cila sot ka pushtetin shtetëror të përbashkët multietnik në Maqedoni? Ky “argumentim” i “logjikës politike e shkencore” të profesorit Francisko Vega nga Barcelona, nuk thotë asgjë pozitive dhe në favor të së vërtetës së luftës çlirimtare kombëtare të UÇK-së, as të qëndrimit dhe të pikëpamjeve të politikës së SHBA-ve ndaj saj, por është cinizëm, provokim dhe sfidim tendencioz, dhe pa kurrfarë baze të qëndrueshme si për palën shqiptare dikur UÇK, sot BDI, ashtu edhe për politikën zyrtare të SHBA-ve ndaj faktorit shqiptar në Ballkan. Për më tepër, këto teza subjektive dhe kontradiktore të F.Vegas, janë rezultat i njësisë vlerësuese të konvencionales dhe iracionales së “kaledioskopit” historik dhe politik të tij, që kanë për qëllim të fundit (sikurse propaganda e shërbimeve të zbulimit serbosllave) kompremtimin e luftës së drejtë çlirimtare të UÇK-së dhe që, shqiptarët me çdo kusht, dhe pa zgjedhur mjete, t’i paraqesin si “element destabilizues” në rajon, duke u përpjekur në skajshmëri, që t’i “fabrikojnë” në ingranazhet e “terrorizmit ndërkombëtar”, ashtu siç është shprehur në rastin konkret, edhe Francisko Vega.

Mirëpo, pavarësisht nga tezat vulgare prognozuese të F.Vegas, si dhe të gjithë bashkëmendimtarëve, dhe aleatëve të tij, që po zhvillojnë fushata dhe propagandë speciale të luftës së ftohtë, që ta kompremetojnë politikën shqiptare në Ballkan, si pretekst i vënies nën hipotekë, dhe i sofistikimit të luftës së drejtë çlirimtare kombëtare kundër hegjemonizmit kolonial serbosllav, të zhvilluar nga UÇK-ja, UÇPBM-ja, UÇK-ja, dhe së fundi nga AKSH-ja, këto shpifje, trillime dhe akuza me bazë të politikës monstruoze gjenocidale të regjimit serb të Slobodan Milosheviqit, dhe aleancave të tij sllave dhe prosllave, nuk do t’i kapërdijnë as politika shqiptare, as Evropa e as Amerika., sepse praktikisht, tanimë periudha e kalur 13-vjeçare, e dëshmoi se, me aksione antinjerëzore terroriste individuale, grupore dhe shtetërore e ndërkombëtare merren serbosllavët kolonialistë ballkanikë, e jo shqiptarët, të cilët e luftojnë atë në të gjitha format për t’u mbrojtur nga shfarosja e tij.

Amerika nuk e ka humbur Turqinë

Zhbalancimi i peshojës së ekuilbrit vlerësues politik të Francisko Vegas, pasqyrohet edhe në subjektivizmin, njëanshmërinë dhe pasaktësinë e zhvillimit të kësaj teze:” Presidenti amerikan Xhorxh Bush, pai që krijoi situate jo të volitshme me në Lindjen e Afërt…, e humbi Turqinë”.

Përpos keqinterpretimit të tezave lidhur me parashikimet e krijimit të partnerizmit shqiptaro-amerikan në Ballkan, kur është fjala për bashkimin e shqiptarëve në “Shqipërinë e madhe”, siç nënvizon F.Vega, ky bie edhe në gabime të tjera kur, decidivisht pohon se, SHBA-të, tanimë e kanë humbur Turqinë, si rrjedhojë e ndërhyrjes ushtarake të Amerikës në Irak. Vërtet, në këtë kontekst qe shkaktuar një vakuum i përkohshëm në marrëdhëniet ndërmjet Amerikës dhe Turqisë, mirëpo me vizitin zyrtare të sekretarit shtetëror amerikan, Kolin Pauell, që i bëri Turqisë, para ca kohësh, është tejkaluar çdo barrierë dhe paqartësi. Këtë e dëshmon edhe arritja e marrëveshjes bilaterale me palën turke, që arsenali ushtarak dhe trupat amerikane, të dislokohen dhe t’i shfrytëzojnë bazat ushtarake në Turqi lidhur me krizën e luftarake në Irak. Prandaj, “ëndrra e trishtueshme” e F.Vegas, ka ngelur e parealizur në praktikë ngase statusi i partnerizmit të Turqisë, nuk ka pësuar kurrfarë avarie në politikën shtetërore amerikane. Turqia edhe më tej mbetet partner me rëndësi të shumëfishtë për politikën dhe strategjinë e SHBA-ve si në Ballkan, në Evropë, ashtu edhe në Lindjen e Afërt, dhe në Azi.

Gjithashtu, nuk do të ishte në interes të Amerikës, që të digjej “letra turke”, sepse Turqia luan edhe një rol shumë të madh, që edhe i është caktuar në strategjinë e arkitekturës së Rendit të Ri Botëror.Natyrisht, në kuadrin e tij, është e qartë se Turqia do t’i përforcojë pozicionet dhe zgjerojë interesat e saj në arenën ndërkombëtare. Ndëfrkaq, kur është fjala për rolin e saj në Ballkan, nuk ekziston asnjë shtet ballkanik, që mund ta zëvendësojë atë, sepse me potencialin e saj prej 63.8. milionë banorë, si dhe me preferencat e tjera ekonomike, ushtarake e strategjike, deshëm s’ deshëm, kjo është e vetmja superfuqi në Ballkan, dhe “partolina” më e favorshme e realizmit të interesave komplementare strategjike të Shteteve të Bashkuara të Amerikës jo vetën në Ballkan, por edhe në Evropë, në Lindje të Afërt dhe në Azi.

Natyrisht, SHBA-të janë të interesuara, që ta mbeshtesin faktorin shqiptar në Ballkan, këtë e kanë dëshmuar praktikisht, edhe me rastin e shpëtimit të shqiptarëve dhe të Kosovës nga gjenocidi dhe politika shfarosëse e Serbisë së Slobodan Milosheviqit, mirëpo, jo sipas “koordinatave vizuale” të tezave politike diletnate të Francisko Vegas, si “Shqipëri e madhe” (Kosovë+Maqedoni Perëndimore+Shqipëri). Ky është provokim i thellë edhe për parnerizmin shqiptaro-amerikan, edhe për zgjidhjen e drejtë të çështjes shqiptare në Ballkan, edhe pse i shprehur në formë të një gjysmëdeklarate nga profesori i historisë së Universitetit të Barcelonës, përkatësisht nga kryetari i Katedrës së Evropës Juglindore.

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 17-4-2003 nė 15:59 Edit Post Reply With Quote
Bashkimi ynë vjen kur të djathtët të përkrahen nga të djathtët!

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 30-5-2003 nė 08:22 Edit Post Reply With Quote
Euro, nje zgjidhje per Shqiperine? Postimi #7

Nga Ilir VIKA*/ Sot, ne kushtet e liberalizimit dhe hapjes gjithnje e me shume te ekonomive ne rang nderkombetar, regjimi i kursit te kembimit eshte kthyer ne nje mjet te rendesishem per politiken makroekonomike. Prej kohesh ekonomistet dhe politike-beresit ne vendet e zhvilluara apo ne tranzicion perpiqen te analizojne ndikimet qe ka ne ekonomi zgjedhja e njerit prej tipeve te regjimit te kursit te kembimit. Ne rastin me ekstrem, debati eshte perqendruar rreth adoptimit te nje monedhe te huaj si rezultat i krizave dhe i veshtiresive te hasura nga administrimi i kursit te kembimit ne keto vende.

Zbatimi i regjimit te kursit fiks te kembimit, ku vlera e lekut do te kembehej ne nje vlere fikse kundrejt nje monedhe te huaj me te qendrueshme, si dollari amerikan apo euro, do te ishte ndoshta me i pershtatshem per vendet me nje shkalle te ulet besueshmerie te politikes monetare, apo shkalle te larte hapjeje ekonomike te kombinuar me nevojen per nje kurs kembimi te qendrueshem, dhe gjithashtu ne ato ekonomi ku monedha e huaj (euro/dollar) ze nje pjese te madhe, duke zevendesuar monedhen vendase, si ne rastin e Kroacise. E njejta gje mund te thuhet edhe per rastin me ekstrem, zevendesimin e lekut me njeren prej ketyre monedhave te forta.

Perdorimi i nje monedhe te huaj te qendrueshme do te sillte nje besueshmeri me te madhe ne ekonomi dhe sistemin financiar, normat e interesit do te kishin gjithmone nje tendence uljeje drejt normave te interesit te caktuara nga Banka Qendrore Europiane apo Federal Rezerva ne SHBA, duke ndihmuar keshtu ne nje rritje ekonomike te pashoqeruar me inflacion. Ne rastin e Shqiperise duket sikur leku ka me teper mundesi te zevendesohet me euron meqenese rreth 3/4 e tregtise se jashtme zhvillohet me zonen e euros.

Eshte e vertete se ekonomite e vendeve te vogla per disa shkaqe jane shume te brishta dhe duket disi absurde qe ato te vijojne te kene monedhen e tyre ne boten moderne. Shqiperia nuk ben perjashtim ne kete drejtim, aq me teper qe monedha e saj Leku, luhatet shpesh gjate vitit, me amplituda, te cilat jane me te medha se ato te euros dhe dollarit amerikan. Levizjet e medha poshte e siper te lekut ne stine te ndryshme te vitit e bejne jeten me te veshtire per eksportuesit dhe importuesit shqiptare.

Sidoqofte, edhe pse protagonistet e adoptimit te euros si monedhe kombetare per vendet e Europes Lindore besojne se perfitimet nga perdorimi i euros jane me te medha se disavantazhet e saj, ka shume ekonomiste te tjere qe ngrejne nje numer argumentesh kunder ketij perdorimi te shpejte.

Shqiperia ka adoptuar regjimin e kursit te lire te kembimit, qe ne fillim te viteve 1990, kur ajo kaloi nga nje ekonomi e mbyllur e centralizuar ne nje ekonomi tregu. Ndryshe nga shume vende te tjera ne Europen Qendrore dhe Lindore, te cilat ne pergjithesi kane patur kurse fikse ose te menaxhuara te kembimit si Bullgaria, Polonia, Republika Ceke etj, Shqiperia e ka mbajtur kete regjim te pandryshuar dhe nuk pritet ta ndryshoje as ne periudhen afatmesme. Adoptimi i nje regjimi te tille vleresohet se sjell qendrueshmeri per prodhimin vendas ne rast se ekonomia do te goditej nga shkaqe te brendshme. Ne kete menyre, nje levizje ne kursin e kembimit mund te jete rruga me efektive per te rivendosur ekuilibrat.

Nese do te hidhnim nje sy mbi te dhenat statistikore ne 10 vitet e fundit, do te verenim se zhvillimet makroekonomike jane karakterizuar kryesisht nga rritje te larta te prodhimit te pergjithshem, nje inflacion relativisht i ulet ne krahasim me vendet e tjera te rajonit, deficiti fiskal ka ardhur duke u ulur, ndersa borxhi i jashtem ka qendruar thuajse konstant dhe ne nivele te pranueshme. Stabilizimi i treguesve kryesore makroekonomike eshte me evident sidomos gjate kater viteve te fundit, menjehere pas politikave stabilizuese qe u ndermoren pas kolapsit te skemave piramidale. Megjithate, nje problem kyc mbetet deficiti i vazhdueshem i tregtise se jashtme, i cili ka pesuar luhatje te medha ne dhjete vitet e fundit, dhe per kete arsye, jo shume i parashikueshem. Qe prej vitit 1998, kur deficiti tregtar ishte 18 per qind i Prodhimit te Brendshem Bruto, ai u rrit ne 25 per qind ne vitin 2001, niveli i tij me i larte ne gjashte vite. Deri tani, pjesa me e madhe e ketij deficiti eshte mbuluar nga hyrjet e medha te parase ne vendin tone, si dergesat e emigranteve, turizmi, e te tjera si keto. Por, me pakesimin gradual te ketyre hyrjeve, aftesia e Shqiperise per te importuar te mira te domosdoshme per procesin e zhvillimit do te varet nga progresi i saj ne zgjerimin e bazes se eksportit.

Edhe pse ne pamje te pare perdorimi i euros si monedhe kombetare duket se do te na e bente jeten me te lehte per te gjithe, cmimi qe ne paguajme per hyrjen ne bashkimin monetar europian - si zbatimi i rregullave fiskale strikte (deficit jo me shume se 3 % e PBB), normat e interesave bankare dhe inflacioni te jene te peraferta me shtetet anetare me ecuri te mire, borxhi i qeverise jo me shume se 60 % e PBB-se, dhe nje histori stabile te kursit te kembimit - eshte shume i kushtueshem per vendin tone, te pakten per te ardhmen e afert. Te njejtat arsye duket se i kane shtyre edhe vende te tjera te Europes Lindore te mos nxitohen ne perdorimin e euros ne vend te monedhave te tyre kombetare te pakten deri ne vitin 2007. Per kete qellim, ne nje konference ne Mynih kohet e fundit, Kryeministri i Hungarise, Peter Mexhjes, tha se per shkak te ketyre kerkesave te rrepta nga Banka Qendrore Europiane, "ne duhet te jemi shume te kujdesshem ne vendosjen e nje date per hyrjen ne zonen e euros."

Ne Europen Perendimore, shqetesimet jane akoma me ambivalente. Opinioni publik ne Suedi nga sondazhet e fundit eshte lekundur ngushte kunder euros. Problemi eshte se suedezet kane frike se nje euro e forte do te demtonte eksportet e tyre. Per kete, ato marrin si shembull Gjermanine, e cila ka caluar gjate kater viteve te fundit me euron, pjeserisht sepse politika monetare e rrepte e Bankes Qendrore Europiane ka qene deri diku e papershtatshme per ekonomine e saj. Te njejtat argumente degjohen edhe ne Britanine e Madhe, ku kancelari i thesarit, Gordon Broun, pritet te jape gjykimin e tij muajin tjeter nese vendi i tij i ka permbushur pese kushtet ekonomike per te hyre ne zonen e euros.

E pare nga perspektiva ne te cilen gjendet vendi yne, pyetjet qe ne mund te bejme lidhur me bashkimin monetar jane: A e ul bashkimi monetar brishtesine e ekonomise sone ne rast goditjeje? A do te ndihmonte bashkimi monetar ne minimizimin e kontraktimit te prodhimit kur vendi peson goditje? Dhe se, a perfitojme ne nga bashkimi monetar ne situata normale?

Eshte e qarte se pyetja e pare dhe e trete eshte me teper e lidhur me perfitimet potenciale te bashkimit monetar. Zevendesimi i lekut me euron sigurisht qe do te ulte mundesine e krizes si shkak i nje leku te dobesuar; nese BQE zgjeron mbikeqyrjen bankare do te reduktonte gjithashtu mundesine e krizes bankare; dhe nese cikli jone i biznesit do te kishte nje korrelacion me te larte me nje vend te qendrueshem kjo do te ulte probabilitetin e krizave ekonomike. Pergjigja ndaj pyetjes se trete eshte e veshtire te vertetohet empirikisht, sepse mungojne te dhenat e nevojshme, por duke qene se faktore te tille si a) puna dhe kapitali ne Shqiperi nuk jane te levizshme per te mbrojtur ekonomine nga goditjet afatshkurtra, b) ekonomia jone ndoshta nuk do te ishte ne gjendje te perballonte goditjet asimetrike ne rastin e nje kursi fiks te kembimit, c) strukturat ekonomike jane te ndryshme, jo vetem me BE, por edhe me vendet e rajonit, dhe d) mungesa e burimeve buxhetore per te ndihmuar ekonomine ne raste krizash, na ben te gjykojme se ekonomia shqiptare eshte akoma e papergatitur per perdorimin e njeanshem te euros dhe se cdo eksperiment i pamatur do te kushtonte shume. Keto jane edhe disa nga arsyet perse Dysenbergu dhe Banka Qendrore Europiane nuk e perkrahin nje adoptim te hershem te euros nga ekonomite e Europes Lindore. Ata i dine shume mire problemet qe mberthejne shpesh tregjet tona financiare, sic ishte rasti i panikut bankar qe perjetoi sistemi jone bankar ne muajt mars dhe prill te vitit te kaluar. Situata e vjetshme nuk ishte gje tjeter, vecse nje krize besimi, por qe tregoi edhe nje here se sa e brishte eshte ekonomia jone. Shembuj te tille kane qene prezente gjate viteve tona te tranzicionit, ndaj edhe Shqiperia ka akoma nevoje per Banken e saj Qendrore per te nderhyre ne zbutjen dhe rregullimin e goditjeve ekonomike, qofshin ato te brendshme apo te jashtme. Kjo do te thote, qe pertej parrulles "Shqiperia eshte vend europian", duhet qe ekonomia realisht te pergatitet per te qene ekonomi europiane. Per kete arsye gjithmone e me teper theksi po vihet jo thjesht mbi stabilitetin e treguesve makroekonomike, por mbi kryerjen e reformave te cilat do te siguronin jetegjatesi dhe qendrueshmeri te rezultateve makroekonomike.

* Specialist ne Banken e Shqiperise

Interesant, por ky specialisti harron nje fakt elementar:

Cilen monedhe ka Kosova?

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Pecija

Postuar mė 8-6-2003 nė 15:47 Edit Post Reply With Quote
Sa i perkete kesaj teme "Si vjen bashkimi yne" Kisha thene se eshte pak sa heret e shtruar duke marre poziten aktuale qe jemi , ndersa eshte shume e vonuar duke marre parasysh faktet qe perbejne kombin shtet.Se pari duhet te bejme gjithe ate qe mund te behet .Mirepo duke marre per baze se ne shqiptaret jemi te shtrire nen nje regjion gjeografik por te ndare ne pese lokalitete .Atehere duhet qe te kryejme secili lokalitet ate qe eshte primare.Kshtuqe te krijojme pikeshtyllat kryesore per ardhmerine e sigurte.Per momentin ndryshojne detyrat kryesore ne vendet ku jetojme.Psh ne shtetin e vetem shqiptar duhet te trumbetohet nderkombtarizimi i i te drejtave shqiptare qe u mungojne ne vendet ku jetojne,ne Kosove duhet qe te realizohet pavaresia me cdo kusht,ne Maqedoni shqiptaret duhet te themelojne shtetevetesin e tyre ne at shtet ne transformim e siper,shqiptaret te cilet gjinden jashta trojeve te veta ame duhet te krijojne nje qender per mbulimin e veprimtarise me strategji afat gjate kombetare.Qendra duhet te jete atje ku diaspora eshte me e forta. Kjo eshte mundesia per nje rruge me te lehten por peshon shume ne interesin per rrumbullaksimin e zgjidhjes kombetare.Te gjitha keto qe i ceka me lart i kemi ne grusht nuk guxon te hiqet dore nga keto detyra qe paraqesin minimumin e rrethit te pare. Ne kete kontest shqiptaret tjere ne trevat etyre ame sipas gjendjes duhet te reagojne ne mbrojtjen e interesave kombetare .Pra tani per tani duhet qe secili te krijon ate cfare eshte me e mundshmja.Veshtire eshte te zgjidhet qeshtja kombetare duke e vu ne perdorim se pari planin global.Historia ka qene njerke e ne shqiptareve . Te tri perandorit me te mdhat ne bote kaluan mbi supet e shqiptarizmit kontinualisht ,me dhjetra shekujsh. Roberise shume shekullore i ndihmuan edhe te metat e permbrenda vete kombit.E meta me e madhe ka qene perqarja. Kjo smundje e pa sherueshme ne koherat me kyqe vendimtare ndikoje negativisht drejt interesit kombetar.
Nje duhet te kemi ne vetedie kudo e kahdo qe jemi qe secili e kemi per detyre borxh, qe te ndihmojme te ngadhnjej e drejta mbi te padrejten te mbisundoj e mira mbi te keqen . Te behem te zotet e vetevetes te krijojme lirine ,paqen ne vendin ku kemi lindur asgje me shume se te gjithe ata qe jetojne ne vendet e tyre.n .

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Pecija

Postuar mė 8-6-2003 nė 15:47 Edit Post Reply With Quote
Sa i perkete kesaj teme "Si vjen bashkimi yne" Kisha thene se eshte pak sa heret e shtruar duke marre poziten aktuale qe jemi , ndersa eshte shume e vonuar duke marre parasysh faktet qe perbejne kombin shtet.Se pari duhet te bejme gjithe ate qe mund te behet .Mirepo duke marre per baze se ne shqiptaret jemi te shtrire nen nje regjion gjeografik por te ndare ne pese lokalitete .Atehere duhet qe te kryejme secili lokalitet ate qe eshte primare.Kshtuqe te krijojme pikeshtyllat kryesore per ardhmerine e sigurte.Per momentin ndryshojne detyrat kryesore ne vendet ku jetojme.Psh ne shtetin e vetem shqiptar duhet te trumbetohet nderkombtarizimi i i te drejtave shqiptare qe u mungojne ne vendet ku jetojne,ne Kosove duhet qe te realizohet pavaresia me cdo kusht,ne Maqedoni shqiptaret duhet te themelojne shtetevetesin e tyre ne at shtet ne transformim e siper,shqiptaret te cilet gjinden jashta trojeve te veta ame duhet te krijojne nje qender per mbulimin e veprimtarise me strategji afat gjate kombetare.Qendra duhet te jete atje ku diaspora eshte me e forta. Kjo eshte mundesia per nje rruge me te lehten por peshon shume ne interesin per rrumbullaksimin e zgjidhjes kombetare.Te gjitha keto qe i ceka me lart i kemi ne grusht nuk guxon te hiqet dore nga keto detyra qe paraqesin minimumin e rrethit te pare. Ne kete kontest shqiptaret tjere ne trevat etyre ame sipas gjendjes duhet te reagojne ne mbrojtjen e interesave kombetare .Pra tani per tani duhet qe secili te krijon ate cfare eshte me e mundshmja.Veshtire eshte te zgjidhet qeshtja kombetare duke e vu ne perdorim se pari planin global.Historia ka qene njerke e ne shqiptareve . Te tri perandorit me te mdhat ne bote kaluan mbi supet e shqiptarizmit kontinualisht ,me dhjetra shekujsh. Roberise shume shekullore i ndihmuan edhe te metat e permbrenda vete kombit.E meta me e madhe ka qene perqarja. Kjo smundje e pa sherueshme ne koherat me kyqe vendimtare ndikoje negativisht drejt interesit kombetar.
Nje duhet te kemi ne vetedie kudo e kahdo qe jemi qe secili e kemi per detyre borxh, qe te ndihmojme te ngadhnjej e drejta mbi te padrejten te mbisundoj e mira mbi te keqen . Te behem te zotet e vetevetes te krijojme lirine ,paqen ne vendin ku kemi lindur asgje me shume se te gjithe ata qe jetojne ne vendet e tyre.n .

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
DARDAN PEJA

Postuar mė 18-11-2004 nė 00:30 Edit Post Reply With Quote
Tė ngremė zyrtarisht ēėshtjen ēame

Në rast se fqinjët i referohen historisë së lashtë, për të abuzuar me të sotmen, kjo do ishte njësoj sikur ne t’u pergjigjemi duke filluar me një emër që më shumë se cilido do të intrigonte më tej një Ballkan problematik për çështje etnike. Imagjinoni për një çast: Republika e Ilirisë. As më shumë as më pak se Republika e Maqedonisë apo Republika e Greqisë. As Arbëri se identifikohesh me mesjetën dhe as Shqipëri se i referohet vetëm shekujve te fundit. Me emrin si kriter, duke imituar fqinjët, do të zhvlerësoheshin pretendimet fqinje për Dardaninë dhe Epirin dhe pse jo, mbarë gadishulli do të ishte në borxh tek ne. Ne jemi shqiptarë, ndonëse me flamur arbëresh, por jemi dhe ilir se çdo emër është i shenjtë e na jep identitet. Fqinjëve tanë asnjëherë e keqja nuk u ka ardhur nga ne (ndryshe kufiri do ishte drejt zgjerimit). Pavarësisht gjëmave të historisë si Coptimi i Madh i 1913, masakrat dhe provokacionet prej matanë kufirit, shpërnguljet me dhunë të kosovarëve në Turqi e Shqipëri, Gushti ‘49, Peshkëpia në fillim të viteve ’90, vrasjet në kufi të bukë-kërkuesve, prezenca e ligjit të gjëndjes së luftës etj, ne me qetësi i tregojmë botës mbarë se në Gadishullin Ilir (jo Ballkanik se nuk është shqip), ende mbetemi të vetmit që shohim veç përpara dhe se paqja fillon tek ne. Minoritetet në Gadishull janë tregues i tolerancës. Diku të ardhura e diku të gjetura e të krijuara si pasojë e ndryshimeve arbitrare të kufinjve, mbeten ende argument i nxehtë. Shqipëria është shëmbull i trajtimit me dinjitet të pakicave kombëtare. Ajo i ka njohur dhe bën çmos për krijimin e kushteve për ruajtjen e zhvillimin e indentitetit të tyre kombëtar. Strategjia jonë nuk është që pakicat të ndryshojnë emrat, kombësinë dhe fenë duke i joshur me përfitime të caktuara (pensione!?). Ne jemi krenarë për ta sepse janë pjesë e historisë sonë, kanë bërë histori për këtë vënd dhe janë pasuri e rrallë dhe pazëvëndësueshme për të. Tek ne nuk ka ndodhur kurrë eksod tragjik si ai i kosovarëve për në Turqi, Maqedoni dhe Shqipëri, i çamëve në Shqipëri e Turqi, i grekëve të Stambollit në Greqi sikurse komuniteti çifut apo ai rom asnjëherë nuk është diskriminuar apo tradhtuar si diku gjetkë. Ne mirëkuptojmë interesimin e shteteve, pakica të të cilëve ndodhen këtej kufirit, duke parë anën pozitive të medaljes në çdo ndërhyrje. Por ndërkohë, të shikojmë më shumë bashkombasit tanë jashtë kufijve shtetëror. Ta dëgjojë Brukseli se ne i themi mjaft vrasjeve në kufi, dhunës ndaj emigrantëve, seancave gjyqësore me përkthyese që nuk njeh gjuhën shqipe, grisjeve të pasaportave në kufi, rradhëve të gjata e të qëllimshme, ligjit absurd të gjëndjes së luftës, moskthimit ende të trupave të të rënëve në luftën e Kosovës, miklimit me pensione të Bregut etj. Ta ngremë zyrtarisht çështjen çame se nuk është demode. Si izraelitet dikur, ata kërkojnë vatrat e mohuara dhe drejt BE nuk shkohet duke sakrifikuar të djeshmen në emër të së ardhmes. ǒka ndodhi me ta, Milosheviçi e tentoi pesëdhjetë vjet më vonë por, nëse ai është në Hagë, krimet ndaj çamëve ende kërkojnë drejtësi. Të interesohemi për emigrantët tanë nëpër botë, për shqiptarët në jugun e Sërbisë, Mal të Zi dhe Maqedoni. Të aktivizojmë më tej ndërgjegjen kombëtare të shqiptarëve në Greqi. Të insistojmë që t’u njihet statusi i veçantë, e drejta e ruajtjes së identitetit kombëtar, organizimi politik, mësimi i gjuhës shqipe, informimi në shqip sikurse minoriteti grek gëzon prej kohësh tek ne. Politikanët, intelektualët dhe akademikët tanë kanë shumë për të thënë. Përpara se të flasim për hapjen mes fqinjësh, të mos harrojmë se tek fqinjët tanë ende dëgjohen zëra dhe shihen praktika që janë tipike të shekullit të 19. Shkruhet shumë dhe mirë bëhet por kryesisht në median shqiptare ndërkohë që ka ardhur koha që analistët dhe historianët tanë të botojnë shkrimet e tyre në shtypin botëror, sepse nuk mjafton vetëm të bindim dhe rizgjojmë njëri-tjetrin. Historia dhe e ardhmja nuk e përjashtojnë njëra-tjetrën.

BALLKAN

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
bekim

Postuar mė 14-7-2005 nė 17:02 Edit Post Reply With Quote
"Bashkimi i Shqiperise me Kosoven"

Kjo eshte ideja me idiotike e e mundhsme e nje Homo Sapiensit. Te propagandosh idene per nje bashkim te mes dy vendeve qe perpos gjuhes nuk kan asfare gjeje qe i bashkon eshte kunder qdo logjike njerzore. Kosova eshte djepi i patriotizmit shqiptare e shqiperia eshte humnera qe do ta shpiej popullin shqiptare ne asimilim. Te marresh parasyh historin si pike veshtrimi nuk sheh asgja veq tradheti nga me te poshtrat qe populli i shqiperise i ka bere popullit te kosoves prej luftes per pavaresi e deri te kongresi i gjuhes se njesuar shqipe. Thjeshte shqiperia nuk di se qka dmth me qene shqiptare. Nje mentalitet is njerezeve te shitun qe nuk i perkasin asnje feje. Shqiperia me kujton nje amebe qe nuk ka kurrfare forme te caktueme por shkon prej nje forme ne formen tjeter mvaresisht nga vendi qe gjendet. Nuk kam mendime e aq me pak deshire qe populli i Kosoves te flliqet nga trafikante te femije e femnave shqiptare neper bordelet e evropes me nje lloj bashkimi. Shqiperia e sheh Kosoven si vend qe duhet shfrytezuar pasurite natyrore mu sikur Serbia. E qdo njeri qe e sheh ndonje dite bashkimin e Kosoves me Shqiperine une e mendoj si te marre apo njeri qe nuk e respekton aspak kulturen e as popullin e Kosoves.

\"Liria nuk dhurohet, ajo fitohet me gjak\"- Anonim

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
burimuji

Postuar mė 14-7-2005 nė 22:00 Edit Post Reply With Quote
Sipas bekim-it, ose Shqiperia, ose Kosova, mbase edhe Kosova Lindore apo Maqedonia Perendimore duhet te "transferohen" (individualisht ose bashke) diku ne ndonje rajon tjeter te botes, mundesisht kontinente te vecanta.

Per dijenine tende: Shqiptaret jane e kane nji vijimesi gjuhesore, kulturore, historike, demo- e gjeografike, etj, te cilat perbejne nje unitet, por jo uniformitet.

Traplliku nuk pask te sosur. A ka shume si ty, o bekim?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
bekim

Postuar mė 15-7-2005 nė 14:32 Edit Post Reply With Quote
traplliku?

Nuk e di prej qfare gjuhe jeni duke e perkthyer ate qe keni shkruar por une thjeshte mendoj Kosova do te mebetet aty ku ashte e Shqiperia po ashtu do te mbetet aty ku eshte dmth krahine greke. Qdo ide qe paralajmeron ndonjefare bashkimi me bie vetem neveri e vjellje. Ai Kosovar qe propagandon bashkim ne mes Kosoves e Shqiperise per mua nuk eshte asgja tjeter vetem tradhetar pro-serb.

\"Liria nuk dhurohet, ajo fitohet me gjak\"- Anonim

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 16-7-2005 nė 08:15 Edit Post Reply With Quote
Qenke idiot qe dike shqip.

Mos na humb kohe ne kete kuvend.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Qafir Arnauti

Postuar mė 23-8-2005 nė 04:34 Edit Post Reply With Quote
quote:
Kosova eshte djepi i patriotizmit shqiptare e shqiperia eshte humnera qe do ta shpiej popullin shqiptare ne asimilim. Te marresh parasyh historin si pike veshtrimi nuk sheh asgja veq tradheti nga me te poshtrat qe populli i shqiperise i ka bere popullit te kosoves prej luftes per pavaresi e deri te kongresi i gjuhes se njesuar shqipe. Thjeshte shqiperia nuk di se qka dmth me qene shqiptare.


Ti or byrazer qenke shume i trashe. Cfare porti do perdore Kosova per tregti? Si do ta zhvillosh ti ekonomine e Kosoves pa Shqiperine? Ke bere ndonje plan dhe i ke nxjerre konkluzionet shkencerisht? Nqs eshte ashtu, atehere na jep nje here ne ta shqyrtojme ate plan.

Po na tregon ti ne se kush eshte Shqiptari!! Derdimen! Ishin Poetet Permetare ata qe ta treguan ty e edhe mullahve pararendes te tu. Ti vetem per kete i detyrohesh nje borxh te jashtezakonshem Shqiperise, si zemra e trevave Shqiptare. Kosova eshte vetem nje 'fringe' a me kupton?

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
bekim

Postuar mė 6-10-2005 nė 14:35 Edit Post Reply With Quote
portet

Per portet eshte shume lehte. Kosova mund ta blen shqiperine sikur greket, italianet e serbet kan bere perpara. Me siguri se neve do te na kushtoje me shume pasi ne jemi shqipetare gjithashtu por prape ju keni qmim sikur qdo njeri tjeter i shitun.
View User's Profile View All Posts By User U2U Member
burimuji

Postuar mė 8-10-2005 nė 00:29 Edit Post Reply With Quote
Bekim i Pa Bekuar

Meso Shqip, o i vetequajtur bekim!

Pavarsia e Kosoves, te drejtat e Shqiptareve baraz me ate te maqedoneve ne IRJM, njohja e te drejtes pronore te Cameve, te drejtat veteqeverisese te Shqiptareve ne Luginen e Presheves e Mal te Zi, dhe te tjera si keto lidhur ndersjelltas - te cojne drejt bashkimit.

Futja ne Europe, ne BE i ve kapakun asaj pune - Shqiptaret do te perbejne nje entitet te perfillshem - krahasuar me fqinjet, se paku.

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
<<  1    2  >>
Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.4799058 sekonda, 50 pyetje