Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Shoqata \"Rruga e Bashkimit\"
Anton Ashta

Postuar mė 9-10-2003 nė 07:36 Edit Post Reply With Quote
Shoqata "Rruga e Bashkimit"

Kohe me pare kam shkruar:

28-06-2002


" Rruga e Bashkimit" ku te mblidheshin mjetet financiare per rrugen.
Dhe kjo eshte nje thelb dicka shume e thjeshte.
Duhet gjet vetem nje burre shqiptar i ndershem dhe me autoritet Krijohet nje fondacion me qender ne Tirane.
Pataj duhen gjete ne secilin shtet ku ka shqiptare nje burre ( apo grua kuptohet) prape i ndershem , pra duhen rreth 100 shqipatre te ndershem nje llogari bankare e paret mblidhen.

Dhe lidhjet me qeverine shqiptare ne rast se ata 100 burra jane te ndershem mund ti organizojne mire.
Po te duash te punosh me ndershemri punohet.
Me dyshimin me te vogel qe qeveria shqiptare vjedh, duhet te bllokohen menjehere fondet e diaspores.

Per per te realizuar kete duhen 100 shqiptare te ndershem?

Kush i njef?


KAQ

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 9-10-2003 nė 07:53 Edit Post Reply With Quote
Sot lexova dhe nje here artikujt permbi rrugen Durres- Kukes dhe po del qarte se financimi nuk eshte siguruar.

Mendimi i im eshte i thjeshte:

Per Kombin shqiptar nuk duhet te jene e nuk jane problem 300 milion dollare.

Ne duhet te vetorganizohemi dhe te krijojme nje organizate qe ka vetem nje qellim:

Te ndihmoje ne realizimin sa me shpejt e sa me sakte te rruges


Une e di shume mire se sapo behet fjale per organizim, ne shqiptaret dorezohemi, por nuk ka rruge tjeter.

Ideja e ime ka qene dhe eshte qe ne shqiptaret e Diaspores te mbledhim fonde per te ndihmuar ne financimin e kesaj rruge me rendesi te jashtezakonshme per Kombin.

Duke ditur sa te mosbesim kemi, une kam mendu qe te te ardhurat e mbledhuna te jene nen administrimin e nje grupi njerezish me autotitet kombetar dhe ne mendje kam prof Zekeria Zana.

Pervec mbledhjes se te ardhurave kjo shoqate duhet te veproje si ruajtese kritike e zbatimit te projektit dhe te mireperdorimit te fondeve.

Ju ftoj qe te jepni mendime,

nderime,

Anton

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Lekė Rezniqi

Postuar mė 3-11-2003 nė 11:38 Edit Post Reply With Quote
I nderuar Anton,

unë mendoj se paratë nuk është problemi të gjinden nga Shqiptarët sepse të gjithë jemi të gatshëm të ndihmojmë në këtë aspekt, duke cekur sidomos ata që ndodhen në diasporë.

Problemi nuk qëndron as tek keqpërdorimet që "do të ndodhin" dhe jo "mund të ndodhin", sepse do të ketë.

Problemi kryesor është se, me sa di unë, Banka Botërore dhe FMN ia kanë ndaluar Qeverisë së Shqipërisë shfrytëzimin e fondeve të tjera nga anash, pra jo nga Buxheti shtetëror dhe përveç taksës "Majko".

Për mua kjo është problemi, kam fjalën tek paratë.

Ndërsa përsa i përket vonesës së punëve në përgjithësi fajtor mbetet aparati joefikas shtetëror Shqiptar.

Për ne nuk janë problem 300 milion e as 300 miliardë dollarë, problemi është tek "dora" e cila do t'i mbajë dhe shfrytëzojë më mirë dhe më shpejtë.

Leka nga Prishtina

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 6-11-2003 nė 09:33 Edit Post Reply With Quote
I dashtun Leke,

"dora" dueht te jete nje shoqate e krijuar me kete qellim.

Ne kryesi duhet te jene burra te ndershem shqiptare.

Organizimi duhet te jete transparent.

psh

te kete nje faqe ne internet ku cdo dite secili te jep nje kontribut financiar te mund ta deklaroje ate publikisht dhe shoqata te po ashtu cdo jave te publikoje listen e sakte te kontributeve.

Une mendoj se nje shoqate e tille transparente eshte e mundur.

Ndersa kontrolli i mjeteve financiare kur ato ti jepen qeverise shqiptare duhet menduar mire, por dhe ky eshte i mundur.

Do pak fantazi, por eshte i mundur.

psh

parate i jepen qeverise me kontrate qe psh te mbarohet nje segment i rruges per nje kohe te caktuar, ne rast se nuk realizohet kjo qeveria eshte e detyruar te ktheje investimin.


Vetem nje shembull ky se mund te kete mundesi te tjera.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 6-11-2003 nė 09:38 Edit Post Reply With Quote
Jo banka botere, por mesa me kujtohet komuniteti europian ishte kunder asaj takses. Nuk e kam ndjekur mire argumentimin e tyre dhe ndoshta kane te drejte.

Financimin, qe mendoj, me ane te kontributit vullnetar, nuk e ndalon asnje njeri apo institucion ne Bote.

Shoqata pervec mbledhjes se mjeteve financiare ka dhe nje funksion shume te rendesishem:

Funksion kontrolli po e quaj.

psh shoqata duhet te mbledhe te gjitha informacionet permbi projektet, permbi tenderat, afatet kohore etj, etj

Une mendoj se do te ishte shume e dobishme nje shoqate e tille, me nje qellim konkret, te qarte dhe e kufizuar ne kohe.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 6-11-2003 nė 09:46 Edit Post Reply With Quote
http://www.edsh.org/kombi/finacimiirruges.htm

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 7-10-2004 nė 08:31 Edit Post Reply With Quote
Si mendoni?

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Kola Petrit

Postuar mė 7-8-2005 nė 02:09 Edit Post Reply With Quote
Ashta....

borxhi i Shqiperise tani qe flasim eshte 2.3 blion euro. Te gjitha keto leke kane vajtur ne xhepat e pushtetareve dhe borxhin duhet ta paguajn shqiptaret. Ti thua ti shtojme dhe theles se haduteve nje bisht...
Leke qe bien ne dore te qeveritareve shqiptare une nuk jape...

View User's Profile E-Mail User Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 9-8-2005 nė 21:13 Edit Post Reply With Quote
Ke te drejte,

vec si mund te ndihmojme per te ndertuar Rrugen e Bashkimit?

Te krijojme nje shoqate dhe ta financojme vete te gjithen?

E pamundur nuk eshte, por do 100 njerez te ndershem nder shqiptare.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.2331090 sekonda, 33 pyetje