Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: 28 nentor 2003
Olsi Baze

Postuar mė 16-11-2003 nė 18:31 Edit Post Reply With Quote
28 nentor 2003

Te dashur miq kete vit studentet shqipetare ne Paris organizojne nje mbremje te madhe artistike dhe festive me rastin e dites se flamurit.

Kjo feste do te zhvillohet me date 29 per arsye sepse nuk u gjet asnje salle tjeter e lire per ne 28 nentor.
Mbremja do te filloje me nje koncert klasik te studenteve shqipeatre; ketu ne Paris, e me pas koncert me kenge populllore dhe qytetare.

Ne kete mbremje do te kete edhe organizata OJQ, te cilat kane veprimtari ne Shqiperi dhe do te kene stande ku do te ekspozoje.

Per me shume informacion mund te me kontaktoni ne Olsi@edsh.org

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Petro

Postuar mė 17-11-2003 nė 13:42 Edit Post Reply With Quote
po me cusit shumje olso si spaska salla te lira me 28 nentor ne Paris dhe pikerisht me 29 qernka te gjitha te lira, kjo eshte loje e ambasades sone se kete gje deshironte tew bente dhe tek ne ne Bukuresht por sja pranoi njeri. Me vjen shume keqe.
View User's Profile E-Mail User Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Olsi Baze

Postuar mė 18-11-2003 nė 17:47 Edit Post Reply With Quote
Sqarim

Desha te sqaroj dicka :

Kjo feste nuk organizohet nga Ambasada por vete iniciative e studenteve shqipetare ne Paris, te cilet e organizojne kete mbremje me fonde te mbledhura mes tyre. Problemi eshte se qirija e sallave eshte shume e larte, dhe te premeteve sallat ketu qe mund te merren ne qira jane te pronotura me kohe per 28 nentorin

Pra arsyja e organizimit me 29 eshte arsyje e gjetjes se salles dhe financimit te saj.
¨Priten rreth 130 pjesemares

Olsi

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 18-11-2003 nė 21:17 Edit Post Reply With Quote
Tė konfirmoj

Petro

Olsi ka të drejtë. Edhe ne në Zvicër i organizojmë vetë festat tona shtetërore. Neve na ka ndodhur p.sh. që festën e 28 nëntorit t'a festojmë në dhjetor, sepse sallat vërtet janë të rezervuar që përpara.

Olsi

Simbas mundësive, hiqe titullin 29 nentor 2003. Bëje 28 nëntor 2003, sepse vërtet në shikim të parë t'i mer sytë.

Ju faleminderit në mirkuptim të dyve

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Albi

Postuar mė 19-11-2003 nė 14:08 Edit Post Reply With Quote
Po meqenese mbremjen e organizon Ambasada e Republikes Autonome te Shqiperise nen protektoratin greko-sllav atehere eshte normale qe dita kombetare te festohet me 29 Nentore qe perkon me çlirimin e jugosllavise (qe tashme nuk egziston me).Po forumistet e djathte ç'duan xhanem ne festen e nje shteti (Jugosllavise) qe nuk egziston me ?!!!!!!!!!!!

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Olsi Baze

Postuar mė 19-11-2003 nė 17:23 Edit Post Reply With Quote
Talit

Tali felemnderit per keshillen, tema u sistemua ashtu sic keshillove, Albi mesime mbi historine nuk me jep dot, do s'do ti keto jane meundesite tona ketu. te pakten ne keùmi mundesine te bekme dicka.

Ne jam une i djathte e cfare lloji i djathte jam, ty nuk ka cfare te te duhet.

Ciao


View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Albi

Postuar mė 19-11-2003 nė 17:53 Edit Post Reply With Quote
Olsi,

Eshte shume e vertete qe nuk me duhet se çfare i djathte je dhe as se kush je, por une vura ne dukje se 29 Nentori nuk eshte feste çlirimi e Shqiperise por e nje ish-shteti artificial qe fatmiresisht nuk egziston me.


Ambasadat shqiptare jo vetem ne Paris por ne te gjitha kryeqytet Europiane qe nga Nentori i '97-es po festojne 29 Nentorin a thua se historia e Shqiperise fillon me 29 Nentor 1944.


Me te vertete qe kjo eshte nje date e shenuar per historine e kombit shqiptar por nje date e shenuar per te zi.Ambasada dhe punonjesit e tyre paguhen per kete pune (nuk dua te paragjykoj punonjesit e ambasadave) dhe jane te detyruar ta organizojne dhe ta festojne kete date, duan apo s'duan ata.

Por studentet shqiptare ne Paris te pamvarur nga ambasada e Republikes Autonome te Shqiperise (nen hyqmin grek), nuk i detyron kush qe te festojne festen e çlirimit te Jugosllavise, nderkohe qe ne kemi festen tone kombetare me 28 Nentor.

Po te jete puna per salla, te gjithe shqipetaret e dine qe festa kombetare eshte me 28 Nentor dhe mund te pergatiten edhe me perpara duke gjetur nje salle, ashtu siç u gjetka te shtunen.

Apo Parisi eshte i vogel dhe nuk ka salla?

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Petro

Postuar mė 19-11-2003 nė 21:32 Edit Post Reply With Quote
Albi me qafsh nuk ke cte besh apo ashtu je si natyre vete njeri grricesh. U shpju nje here pse po ndodh nje gje e tille.
View User's Profile E-Mail User Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Tali

Postuar mė 20-11-2003 nė 02:20 Edit Post Reply With Quote
Albi

Nëse don të provokosh, atëherë je në adresë të gabuar.

Ne ketu në perëndim jemi të huaj or zotëri, edhe nuk na jepen sallat atëherë kur neve na duhen. Këtu vendasit kanë përparsi, kurse ato janë tepër aktiv në jetë. Nuk janë si tek ne që tërë ditën flejnë duke pritur nga qielli.

Prandaj mos u merakos për organizimin tonë sepse atyre që e festojnë 29 nëntorin ne ua kemi treguar gishtin dhe nuk i përfillim fare. Dimë, duam dhe mundemi te organizohemi vetë.

Duaje Shqipërinë ashtu siç më do nënën!(Nëna ime)

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 22-11-2003 nė 07:53 Edit Post Reply With Quote
Te dashur,

ju siguroj se ne te gjithe ketu mendojme njesoj:

29 eshte data e pushtimit dhe jo e clirimit.

Pra ne festojme 28 Nentorin Festen kombetare.

A arrijme ta festojme sic na e do deshira eshte tjeter gje.


Ky festimi ne Paris eshte dicka e mrekullueshme, megjithese nuk paska qene e mundur qe te gjendet salla per date 28.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 22-11-2003 nė 07:54 Edit Post Reply With Quote
Une per vete nuk kam mundur te organizoj asgje.

Do te jeme duke punuar ate dite.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.2618408 sekonda, 35 pyetje