Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Sa parti te djathta ka ne Kosove?
Anton Ashta

Postuar mė 9-12-2003 nė 11:57 Edit Post Reply With Quote
Sa parti te djathta ka ne Kosove?

"Duke u nisur nga aktiviteti i Partive apo organizatave politike qe veprojn ne Kosove ateher lirisht munde te themi se Beslidhjes apo Partis se D’jathte Kombetare ne Kosove duhet qe tju Bashkohen dhe te Shkrihen ne nje Beslidhje apo Parti te perbashket


Partia Shqiptare Demokristiane e Kosoves e udhehequr nga Akademik Mark Krasniqi,


Partia Liberale e Kosoves e udhehequr nga Gjergj Dedaji,


Balli Kombetare i Udhehequr nga Kajtaz Fazlia,


fraksioni tjeter i Ballit i udhehqur nga Mehmet Breznica,


Partia Nacional Demokratike e Kosoves e Udhehequr nga Skender Berisha dhe Rexhep Avdullahu,


Beslidhja Kombetare Demokratike Shqiptare e udhehequr nga Emin Fazlia,


Partia Republikane e Kosoves,


dhe shume e shume parti dhe organizata tjer politike qe kan veprimin,mendimin,programin ne te D’jathte "

Cilat jane te tjerat?

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 25-12-2003 nė 16:52 Edit Post Reply With Quote
A kane kuptuar te djathtet historine?

O kuptoni pse duhet te bashkohemi mbasi te lexoni rreshtat e me poshtem o te djathte o as Zoti nuk mund te na bashkoje:


"z. Zef Margjinaj në librin e tij "Marshimi i një shqiptari drejt lirisë". Nga ai mësojmë se në kampin e Bedenit të Kavajës, ku ishte komandant Haxhi Bela nga Berati, një polic, vetëm për eksperiment, çveshi lakuriq një bari të burgosur, të quajtur Nikoll Bardhoku, nga Bushkashi i Mirditës, trupin e të cilit nuk e kishte parë kurrë dielli. Mbasi e lidhi pas një shtylle në oborrin e kampit, e la aty, nën diellin përvëlues të korrikut, dy ditë gjersa iu dogj trupi e iu bë plagë, mbi të cilat mizat lëshuan vemje. I shkreti djalë i pafajshëm! Ulërinte nga dhimbjet; kërkonte ndihmë e shpëtim, të cilin askush nuk i dha, as ditën as natën, gjersa vdiq po aq tmerrësisht sa vetë Krishti. "

Tanush Kaso


Une per vete e kam kuptuar mesimin e historise

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 25-12-2003 nė 17:03 Edit Post Reply With Quote
Nejse,

kush di te na tregoje sa ma shume per keto partite e djathta ne Kosove se nuk dime asgja.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 29-8-2009 nė 10:05 Edit Post Reply With Quote
Subjektet politike dhe shoqëria civile

Kosova ka një numër të madh partish politike, pak prej të cilave janë të profilizuara dhe nuk ndjekin ndonjë ideologji të caktuar. Dy partitë më të mëdha në vend, Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), kanë formuar koalicion qeverisës, ndonëse kanë prapavijë të kundërt.[59] Deri më 2007, LDK-ja ishte forca udhëheqëse e politikës kosovare, e orientuar kah pikëpamjet paqësore të kryetarit të saj, Presidentit Ibrahim Rugova. PDK, ndërkaq, doli nga krahu i luftës i UÇK-së, e udhëhequr nga kryeministri Hashim Thaçi.

Partitë opozitare në parlament janë Aleanca Kosova e Re e Behgjet Pacollit, si dhe Lidhja Demokratike e Dardanisë me në krye Nexhat Dacin, ish-kryetar i Kuvendit, si dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës me kryetar Ramush Haradinajn, e dalë nga krahu i luftës. Në koalicion me LDD-në është Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovës nën kryesimin e Mark Krasniqit, ndërsa Lëvizja Popullore e Kosovës, Partia Liberale dhe Partia Socialdemokrate ishin pjesë e listës së PDK-së në zgjedhjet 2007.

Prej partive të rëndësishme që kanë marrë kah ideologjik të në të majtë të qendrës janë Partia Socialdemokrate e Kosovës me në krye ish-kryeministrin Agim Çeku dhe ish-kryeministren Kaqusha Jashari, Partia Socialdemokrate ORA, si dhe Partia Socialiste e Kosovës e formuar nga transformimi i LPK-së. Si parti konservatore cilësohet Partia e Drejtësisë, përkrahëse e rolit të shtuar të fesë në jetën publike.

Prej grupeve më të mëdha opozitare dallohet Lëvizja VETËVENDOSJE!, e drejtuar nga Albin Kurti, që mori hov me kërkesat e saj për sovranitet popullor. Më 10 shkurt 2007, policia rumune e UNMIK-ut vrau dy protestues të kësaj lëvizjeje, por asnjëherë nuk është vënë para drejtësisë,[60] ndërsa udhëheqësi i saj dhe aktivistë të tjerë janë arrestuar në shumë raste.[61] VETËVENDOSJE! vazhdimisht ka kërkuar largimin e UNMIK-ut, ka kundërshtuar decentralizimin, Planin e Ahtisaarit, vendosjen e EULEX-it dhe së fundi është shprehur në favor të bashkimit të Kosovës me Shqipërinë.

Organizata të ndryshme joqeveritare kanë qenë aktive që prej pasluftës, ndonëse ndërtimi i shoqërisë së mirëfilltë civile është një ecuri në zhvillim e mbështetur nga fondacione të ndryshme ndërkombëtare me qëllim të forcimit të demokracisë në vend.[44]

http://sq.wikipedia.org/wiki/Kosova

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.1153460 sekonda, 28 pyetje