Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: LIDHJA QYTETARE SHQIPTARO AMERIKANE
Ajet Nuro

Postuar mė 23-9-2002 nė 12:36 Edit Post Reply With Quote
Veprimtari e AACL

News Advisory
Contact: AACL (914) 762-5530
In Michigan: Marash Nucullaj (586) 530-4078THE ALBANIAN AMERICAN CIVIC LEAGUE BRINGS
CONGRESSMAN TOM LANTOS TO MICHIGAN
OSSINING, NEW YORK, SEPTEMBER 20, 2002—On Sunday, September 22, the greater Detroit chapter of the Albanian American Civic League, in conjunction with the Albanian community in the State of Michigan, will host a dinner reception and forum with Congressman Tom Lantos in support of the Congressional candidacy of his daughter, Katrina Swett. The event, which will be held at 2:00 p.m. at the St. Paul’s Albanian Catholic Church, 377 West Auburn Road, in Rochester Hills, Michigan, has been coordinated by Marash Nucullaj, owner of the Belleville Grille and Dimitri’s Restaurant, with the help of Michigan co-coordinators Prenk Ivezaj and Enver Jusufi. AACL President Joe DioGuardi and Balkan Affairs Adviser Shirley Cloyes in New York initiated this meeting with Congressman Lantos as part of the Civic League’s continuing effort to keep the Albanian dimension of the Balkan conflict at the forefront of U.S. foreign policy concerns, as other issues such as Iraq and the Middle East increasingly dominate the Washington agenda.Because so many Albanians in Michigan originate from Montenegro, it is especially important that the meeting with Congressman Lantos is taking place less than a month before the elections there. As the ranking Democrat on the House International Relations Committee, Lantos wants to hear directly from the community about the problems that Albanians face in Montenegro and how the American diaspora in Michigan thinks that they can be resolved, in advance of the elections and in preparation for his trip to Montenegro after the U.S. Congressional elections in November.Congressman Lantos will also discuss the final status of Kosova, as the cosponsor of H.Res. 467—the strong bill that he recently introduced with Congressman Ben Gilman in the House of Representatives giving the political, legal, and economic reasons why Kosova deserves strong consideration for independence now. In introducing this bill, Lantos and Gilman have made a bold and courageous move at a time when the international community, including the U.S. State Department, has insisted that the resolution of the final status of Kosova is something that should not even be discussed, no less acted on. In addition, he will discuss the prospects for full human and civil rights for Albanians in Macedonia, the Presheve Valley, and Chameria.-2-As all Albanians know, Congressman Lantos has played an historical role in the Albanian national cause. An Hungarian Jew who narrowly escaped the Nazi death camps, Lantos was one of the few members of the U.S. Congress who responded in 1986 to then-Congressman Joe DioGuardi’s appeal to expose the plight of Albanians in the Balkans. Lantos facilitated DioGuardi’s first, dangerous mission to Belgrade and Prishtina in November 1989. Six months later, in May 1990, Lantos and DioGuardi focused international attention on the brutal occupation of Serbia by traveling to Prishtina to confront Milosevic. From there, they traveled by car to Tirana to meet with Ramiz Alia in an effort to help bring down the Communist regime in Albania. They were the first U.S. government officials to visit the country in fifty years. These trips put the Albanian issue back on the diplomatic agenda of the West in the twentieth century.Katrina Swett, the oldest daughter of Annette and Tom Lantos, is running for the House of Representatives in New Hampshire’s 2nd District—a seat that her husband, Dick Swett, held for two terms in the early 1990s, before he was appointed by President Clinton as U.S. Ambassador to Denmark. Katrina is a Congressional candidate in the “Lantos tradition.” She holds a bachelor’s degree from Yale University, a law degree from the University of California, and is completing a Ph.D. in political science and international law. After graduating from law school, she served as Deputy Counsel to Senator Joe Biden on the Senate Judiciary Committee. She managed Tom Lantos’s political campaigns in California and her husband’s campaigns in New Hampshire. This background makes her an exceptional candidate for Congress, and she is given an excellent chance to unseat the incumbent. Katrina, like her father, is a passionate advocate for human rights, and she will be an activist on all the issues affecting Albanians in the Balkans.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 12-1-2004 nė 19:33 Edit Post Reply With Quote
LIDHJA QYTETARE SHQIPTARO AMERIKANE

http://aacl.com/Flag%20Day-Al.htm

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 18-2-2004 nė 18:09 Edit Post Reply With Quote
http://www.aacl.com/Alabiab_2_13/Bugajski_Interview_Alb.htm

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 26-5-2004 nė 10:28 Edit Post Reply With Quote
http://www.aacl.com/state_of_the_union_alb.html

Ju lutem lexojeni dhe diskutojme.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
AGRON RUMI

Postuar mė 21-10-2004 nė 04:16 Edit Post Reply With Quote
Dioguardi, te lutemi mos na ndihmo

Në kohën kur Kosova dhe populli i saj po i afrohen kohës kur do të vendoset rreth statusit final, aktorët që dëshirojnë të marrin pikë në këtë proces e kanë shtuar aktivitetin e tyre. Qendrat vendimarrëse në Bruksel dhe Uashington kanë filluar të ndiejne një aktivitet të shtuar nga palët e interesuara në këtë process, si ajo shqiptare ashtu edhe ajo serbe. Pikërisht kjo të bën të analizosh dhe të kesh një strategji të qartë për çdo hap që ndërrmerret me qëllim që të arrihet caku i dëshiruar, pra aspirata e popullit kosovar për pavarsi. Një shembull të tillë fatkeqsisht nuk na jep rezoluta numër 28 e komisionit të kongresit amerikan për çështje ndërkombetare.


Në debatin rreth kësaj rezolute me 7 tetor 2004 në kongresin amerikan, kjo rezolutë u suspendua me arsyetimin se anëtarët e komisionit nuk kishin njohuri të mjaftueshme rreth situatës në Kosovë si dhe e shihnin momentin aktual, vetëm javë para zgjedhjeve të përgjithshme në Kosovë, si të papërshtatshëm. Por ata që merren me çështje të tilla e dinë shumë mirë se një suspendim i tillë ndodh kur rezoluta nuk ka përkrahje të mjaftueshme për të kaluar një votim të mundshëm në këtë komision. Si një praktikë e përgjithshme në procesin politik amerikan, një rezolutë nuk duhet të prezantohet nëse votat për të nuk janë siguruar që më parë. Përkuner kësaj, vitet e fundit kemi parë rezolutë pas rezolute të cilat i janë prezantuar kongresit pa e bërë punën e nevojshme paraprake gjë që do të siguronte miratimin e tyre të suksesshëm. Kjo jo vetëm se nuk i ka ndihmuar çështjes shqiptare por e ka sjellur atë në një gjendje të palakmueshme sepse në mungesë të përkrahjes se rezolutës, mesazhi që del nuk është gjë tjetër veqse një kundërshtim i çështjes së propozuar. Shembuj të tillë kemi parë mjaft gjatë viteve të fundit ku rezolutat janë përkrahur nga vetëm 7 deri 12 anetarë të kongresit 435 anëtarësh. Në shikim te parë duket se kongresi amerikan nuk e përkrah pavarsinë e Kosovës, gjë që nuk është aspak e vërtetë sepse ky forum nuk është deklaruar kurrë kunder saj, por mospërgaditja e nevojshme e rezolutave te propozuara krijon imazhin e tille duke i dhënë në të njejtën kohë palës kundërshtare, në kete aspekt lobit serb, një fitore te panevojshme.


Shumica e rezolutave të dështuara kohët e fundit kanë qenë të nxitura nga zoti Joseph Dioguardi. Zoti Diogardi si ish kongresmen e di mirë se si bëhet propozimi i rezolutave dhe se çfarë pune duhet bërë për të siguruar miratimin e tyre në kongres. Atëherë lind pyetja se pse ai ka vazhduar me nxitjen e rezolutave të tilla të cilat dihej që më parë se pa parapregaditje të nevojshme të terrenit do të ishin të dështuara. Cili është qëllimi i nxitjes së rezolutave të tilla “dështuese” do të pyeste çdonjëri i preokupuar me çështjen shqiptare. Sa i ndihmohet çështjes shqiptare nëse nxiten rezoluta, dështimi i të cilave i jep fitore të panevojshme lobit serb?


Është shumë afër mendsh se zoti Dioguardi, me njohuri të pakontestueshme të procesit politik amerikan, i ka qëllimet e veta politike të cilat siq duket janë vënë mbi çështjen e përgjithshme. Ai vazhdon të paraqitet se është duke bërë punë në çështjen shqiptare dhe për të krijuar një imazh të mirë në komunitetin shqiptaro amerikan dhe për propaganda të imazhit të tij, me nxitjen e rezolutave të tilla ka sakrifikuar çështjen shqiptare. Fatkeqsisht në komunitetin shqiptaro amerikan ka akoma nga ata që besojne se ish kongresmeni është duke luftuar për çështjen shqiptare, se ish kongresmeni është njeriu që do t’ia sjell Kosovës pavaresinë, se ish kongresmeni është njeriu me i afërt në rrethet politike amerikane.
Por sa është kjo e vërtetë, bëhet shumë e qartë nëse i permendim vetëm disa fakte te aktivitetit të tij.Padyshim se publikut i kujtohet vizita e zotit Dioguardi ne Shqiperi me ish kongresmenin Trafikante. Shumë bujë kishte bërë kjo vizitë, pikërisht gjatë një fushate elektorale. Por vetëm pas kthimit të zotit Trafikante në SHBA, ai burgoset për korrupsion. Nuk ka dyshim se politikanet shqiptarë do ti jenë lutur zotit që kjo “vizitë nderi” e zotit Diogardi të mos kishte ndodhur kurrë.
“Ndihmën” e vet zoti Dioguardi ua ofroi edhe shqiptarëve të Maqedonisë. Në një takim me përfaqsues të UÇK-së, zoti Dioguardi e ofroi këtë ndihmë me kusht që finansimin e ndihmave të kësaj organizate ta kontrollonte ai. Kur perfaqsuesit e kesaj organizate refuzuan një gjë të tillë, zoti Dioguardi shumë shpejtë u kthye në armik të tyre.


Rezoluta e sapo deshtuar e javes se kaluar eshte shembulli i fundit dështimit “Dioguardian”. Presidenti i Serbisë Boris Tadiq e vlerësoi refuzimin e propozimrezolutës në Kongresin amerikan mbi njohjen e pavarësisë së Kosovës, si "fitore të parë të lobit serb". Dështimet e tilla madje mund ti japin këtij lobi edhe shpresën e luftës së mëtutjeshme sepse nëse iu jepet mundësia për fitore të lehta atëhere pse të mos vazhdohet lufta kundër pavarsisë së Kosovës kur në të njejtën kohë në public krijohet përshtypja se Kongresi dhe qeveria amerikane nuk e përkrahin një Kosovë të pavarur. Edhe njëherë e theksojme se qarqet politike amerikane nuk janë shprehur asnjeherë kundër pavarsisë së Kosovës, por në mënyrë që këto qarqe ta pranojne atë, më parë duhet bërë puna e duhur.


Kosova po hyn në një vit të vendimeve të mëdha dhe për arritjen e aspiratave të popullit kosovar, çdo kush duhet të jap kontributin e vet. Nuk ka dyshim se çdo subjekt duhet të aktivizohet maksimalisht që komunitetin ndërkombetar ta bindim se jemi të zotet ta bëjmë dhe ta udhëheqim shtetin e Kosovës. Popullit shqiptar në Kosovë, si çdo populli tjetër në botë i takon të caktojë vet fatin dhe të ardhmen e vet dhe kjo në parim përkrahet në të gjitha qarqet ndërkombetare. Ndihma e zotit Dioguardi në këtë aspekt mund të jetë e dobishme nëse ka si qellim çështjen e përgjithshme dhe jo atë vetiake përndryshe popullit të Kosovës nuk i mbetet gjë tjetër veqse ta lusë zotin Dioguardi që të mos e ndihmojë.

ARBEN BERISHA

student ne shkencat politike

Nje shkrim interesant per Dioguardin dhe grupin e tij

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 11-11-2004 nė 17:39 Edit Post Reply With Quote
Nuk e kisha lexuar.

Shkrimi eshte shkrim skandaloz dhe krejt i pa baze.


Si gjithmone del dikush e do te japi mend pa punuar.


Kritika eshte normale, por ti thuash dikujt qe punon e punon, mos na ndihmo eshte krejt e papranueshme.

Eshte krejt lobi shqiptar i ndare ne copa copa e qe nuk arrin te luaje asnje rol ne USA qe e ka fajin e jo nje njeri qe te pakten, te pakten punon.


Lexoni materialin permbi gjendjen e Kombit.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 7-5-2005 nė 07:53 Edit Post Reply With Quote
http://www.empoweredbuilder.net/aacl/files/May%2015%20AACL%20ALbanian.doc

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 30-6-2005 nė 08:28 Edit Post Reply With Quote
VUK DRASHKOVIÇI KUNDËR LOBIT SHQIPTAR NË SHBA

Kur Rezoluta 28 ( H.Res. 28) u riparaqit në Janar 2005 si Rezoluta 24 ( H.Res. 24 in), Ministri i Jashtëm i Serbisë Vuk Drashkoviç thirri urgjentisht një sesion të veçantë në Parlamentin serb për të diskutuar strategjinë që duhet të ndërmarrë Serbia ndaj “lobit Shqiptar” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

http://www.aacl.com/AACL_JUN2005/Cloyes-Elida_Bucpapaj_interview_Alb.htm

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.2116551 sekonda, 32 pyetje