Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Ndryshimi i identitetit!? Asimilimi?
Anton Ashta

Postuar mė 25-1-2004 nė 18:08 Edit Post Reply With Quote
Ndryshimi i identitetit!? Asimilimi?

burimuji

Anëtar
Mesazhe: 484
Regjistruar: 24-6-2002
Anëtari është JoNëlinjë

Humori:
Postuar më 13-10-2002 në 04:54 PM

Ndryshimi i Identitetit

Faqja 11 - AKTUALITET Tetor 13, 2002

Gjirokastër, Këshilli Bashkiak miraton ndërrimi e 73 emrave

Emigrantët mësyjnë Bashkinë e Gjirokastër për të ndryshuar gjeneralitetet e tyre. Sipas sekretarit të bashkisë së qytetit të gurtë, Petro Stavri, në mbledhjen e fundit të Këshillit Bashkiak janë miratuar 73 ndryshime emrash, 8 ndryshime mbiemrash dhe disa ndryshime të atësisë. Në më të shumtën e rasteve ata që kërkojnë ndryshime të tilla janë emigrantë që punojnë në shtete të tjera, kryesisht në Greqi. "Në pjesën më të madhe kemi të bëjmë me persona që kanë parà në bankat greke dhe janë regjistruar para disa vitesh me një emër të ndryshëm nga ai që kanë në gjendje civile", thotë Petro Stavri. Sipas këtij të fundit, me marrjen e pasaportave të reja emigrantët janë të detyruar të paraqiten me gjeneralitetet reale dhe për këtë kërkojnë ndryshimin e emrit. Një kategori tjetër personash janë të rinjtë që po ndjekin studimet në shkolla apo universitete të huaja.
Anton Ashta

eDSH
Mesazhe: 4560
Regjistruar: 21-6-2002
Anetari eshte Nëlinjë

Humori:
Postuar më 13-10-2002 në 05:26 PM

Une kam nje frige shume reale qe emigranteve shqiptare ne Greqi do ti ndodhe si atyre kosovare ne Turqi ku mbas 40 vjetesh vetem nje origjine iluzionare do ti mbetet.

Te djathtet nuk duhet te presim derisa te marrin pushtetin per te vepruar.

Ka shume mundesi e menyra per te reaguar qe tani.

Elementarja eshte informacioni!

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 25-1-2004 nė 18:09 Edit Post Reply With Quote
A dihet gje sa shqiptare kane ndryshuar identitet?

Cilat jane shkaqet?

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.0604420 sekonda, 26 pyetje