Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
<<  1    2    3    4  >>
Autori: Subjekti: Lėvizja pėr Zhvillim Kombėtar
Anton Ashta

Postuar mė 29-5-2004 nė 18:28 Edit Post Reply With Quote
Lėvizja pėr Zhvillim Kombėtar

Zogu I shpall krijimin e "Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar"

- 29/05/2004 - Trashëgimtari i Fronit Mbretëror, Leka Zogu i I-rë, shpalli sot krijimin e "Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar". Në një mesazh, të publikuar gjatë një konference për shtyp, Leka Zogu deklaroi disa nga idetë dhe synimet e kësaj lëvizjeje të re në politikën shqiptare. Leka Zogu u shpreh se "Lëvizja për Zhvillim Kombëtar do të përfshijë të gjitha krahët e politikës dhe të shoqërisë mbarëkombëtare me idealin e vetëm, interesat kombëtare. Ajo do të sjellë klimën e pajtimit dhe të mirëkuptimit në kombin shqiptar, që duhet të punojë për të ardhmen", tha ai. "Për të arritur objektivat e saj lëvizja vlerëson si kusht themelor, ndërtimin e infrastrukturës zgjedhore demokratike për garantimin e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme", tha ai. Leka Zogu u shpreh optimist edhe për pjesëmarrjen e kësaj lëvizjeje në zgjedhjet parlamentare të vitit 2005.

shek


LEKA ZOGU SYNON TE MARRE PUSHTETIN NE SHQIPERI (2)

Pas tre vjet heshtjeje, trashegimtari i fronit mbreteror shqiptar, Leka Zogu, ka shpallur publikisht futjen e tij ne garen per te marre pushtetin ne Shqiperi. Ai pohoi sot para mediave se do te vihet ne krye te nje levizjeje jo thjesht partiake por me synime me te medha. “Levizja per Zhvillim Kombetar ka qellime te medha per te gjithe shqiptaret ne te gjitha trojet ku ata ndodhen”, u shpreh trashegimtari i fronit mbreteror. Leka Zogu i I-re theksoi se ne levizjen e tij do te perfshihen intelektuale qe nuk kane gjetur veten ne forcat politike ose qe jane larguar prej tyre. “Levizja do të ringjallë besimin e humbur te popullit te politika. Une i bej thirrje gjithe inteligjences se shqiptareve, qe te zgjohet dhe te reagoje”, theksoi Leka Zogu. Pretendenti per fronin mbreteror kritikoi sistemin e drejtesise dhe korrupsionit ne vend si edhe luften politike, qe sipas tij e ka lene vendin prapa. Kjo është lëvizja e dytë direkte që trashëgimtari i fronit mbreteror ka bërë që nga shfqaja e parë në Shqipëri. Nën referendumin e 29 qershorit te vitit 1997, ai pretendoi se kishte fituar sistemin monarkik në Shqipëri, duke krijuar probleme me drejtësinë.

top-channel


Mire,

ishte e qarte qe heret a vone parti te reja do te lindnin.


Cili eshte qendrimi i juaj zoti Zogu, RSH monarki apo republike?
Po partia levizja e legalitetit?

Nuk me duket veprim i sakte i z. Zogu krijimi i nje partie te re pa u marre vesh me partine ekzistuese.

I ftoj ata qe dine me shume te na tregojne.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 1-6-2004 nė 20:31 Edit Post Reply With Quote
Trashëgimtari i fronit shpalosi platformën e parë për konkurrim politik dhe kërkoi zgjedhje të lira

Leka I: Ja lëvizja për të marrë pushtetin

Vetëm pak kohë pas shpalljes së Lëvizjes për Zhvillimin Kombëtar, trashëgimtari i fronit mbretëror, Leka I, tha në një konferencë për shtyp se kjo lëvizje synon marrjen e pushtetit. "Me Lëvizjen për Zhvillimin Kombëtar kemi synimin që në të ardhmen të marrim pushtetin, kur të jenë pjekur kushtet. Por kjo lëvizje nuk është një parti. Kemi një strategji që do të deklarohet sipas kushteve në momentet e përshtatshme," u shpreh trashëgimtari i fronit mbretëror. "Shqipëria ka bërë disa ndryshime pozitive, por akoma institucionet e saj janë larg kuptimit të shtetit ligjor dhe të demokracisë. Ajo sot është e ligështuar nga agresiviteti dhe konflikti politik, nga korrupsioni e krimi i organizuar, nga papunësia dhe varfëria, nga hakmarrja dhe gjakmarrja. Po personalizohet politika dhe pushteti, duke ndërhyrë mbi legjislativin dhe ekzekutivin, mbi drejtësinë dhe shtypin e lirë," theksoi Leka I. "Lëvizja për Zhvillim Kombëtar do të ringjallë besimin e humbur të popullit tek politika. Ne të gjithë, duhet të flasim me popullin, të bashkëpunojmë me njeri - tjetrin dhe të zbatojmë projekte konkrete për zhvillim. Unë i drejtohem inteligjencës së vërtetë shqiptare, e cila duhet të zgjohet e të organizohet. Ne duhet të bashkohemi për të realizuar ndryshimet që kërkon populli shqiptar. Për këtë, duhet të krijojmë rrugë të reja të mendimit intelektual dhe të veprimit politik. Ky është një rast historik për kombin shqiptar, për t'u zhvilluar si popull dhe për t'u stabilizuar si komb," vijoi më tej ai. "Lëvizja për Zhvillim Kombëtar do të jetë shumë shpejt e pranishme në çdo qytet të vendit, në të gjithë hapësirën mbarëshqiptare. Ne kërkojmë angazhimin e intelektualëve dhe politikanëve të guximshëm e me vizion, me aftësi organizative dhe të ditur. Atdheu ka nevojë për njerëz me ndershmëri zyrtare, me forcë karakteri dhe integritet të pastër moral. Ne u bëjmë apel specialistëve, ekspertëve dhe të gjithë qytetarëve, që me vullnet e dëshirë, të mbështetin dhe të bashkohen me Lëvizjen për Zhvillim Kombëtar," tha Leka. Sipas tij është e nevojshme mbajtja e zgjedhjeve të lira. "Për të arritur objektivat Lëvizja jonë vlerëson veçanërisht parakushtin themelor, ndërtimin e infrastrukturës zgjedhore demokratike për të siguruar zhvillimin e zgjedhjeve të lira, të drejta dhe të ndershme, që populli të japë verdiktin e tij," tha ai. Gjithashtu ai vlerësoi kontributin e Partisë Lëvizja e Legalitetit dhe kryetarit të saj Spahiu në parlament për çështjen kombëtare dhe për ish të burgosurit politikë. Ai u shpreh se "jam i sigurt se Legaliteti është një prej atyre që do të ketë vend në këtë lëvizje" që do të garojë në zgjedhjet e vitit 2005.

temA

Ca jane keto levizje?

Parti politike e mbaron puna.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 1-6-2004 nė 20:50 Edit Post Reply With Quote
E Marte, 01 Qershor 2004


MBRETI KTHEHET NE PARTI POLITIKE

Ka pak dite qe Leka Zogu pretenduesi per fronin mbreteror doli ne nje oborr per te folur ne emer te Oborrit Mbreteror se paska vendosur te futet ne politike ose dhe me sakte te ktheje nje Levizje te madhe ne formacion politik ne zgjedhjet e ardhshme. Sipas te gjitha gjasave duket se dalja e Leka Zogut per nje levizje perbashkuese kombetare ka si synim te marre vota nga e djathta, duke i hequr PD-se dhe Berishes mazhorancen e ardhshme ne vitin 2005. Deri me tani kemi degjuar se Mbreti dhe ne kete rast Leka Zogu eshte mbi partite dhe nuk perzihet ne asnje parti politike, ndonese vete PLL eshte nje suport mbreteror prej sa vitesh. Megjithate deri tani dukej se Leka Zogu ishte si nje diell qe ndriconte mbi partite. Te pakten keshtu donte ai dhe Oborri Mbreteror te perconin tek populli. Por kur Leka Zogu ne nje moshe teper te thyer dhe me probleme fizike doli para medias per te thene se kryeson nje Levizje te Madhe per Zhvillim Kombetar njerezit kujtuan se eshte nje shqetsim mbi partite. Por kur ne fund te fjales se tij pretenduesi per fronin mbreteror deklaroi se do te kandidojne si nje formacion politik atehere shumekush filloj te mendoj se dicka nen rrogoz po luhet. Disa analiste shkuan edhe me larg se sa duam ne te themi. PS-ja duke qene ne nje moment teper delikat dhe humbes i pushtetit ne zgjedhjet e ardhshme per shkak te politikes se kryeministrit Nano gjate ketyre viteve nxiti skalione brenda Oborrit qe te futen ne loje si nje karte rezerve . Ndonese na duket paradoksale qe Leka Zogu te ndihmoje indirekt PS-ne apo sic donin te thonin disa deputete te majte dje ne parlament se "meqe doli Ilir Meta nga e majta dhe na e humb pushtetin ,atehere nxorem Leka Zogun nga e djathta per te percare te djathten". Nuk duhet besuar kjo frazeologji socialiste qe mbizoteronte dje ne parlament, sikurse nuk mund te neglizhohet ideja e tij se do ta ktheje Levizjen Mbreterore ne nje formacion politik. Ne te vertete Leka Zogu ka qendruar deri me tani si nje Njeri qe dukej mbi partite. Dhe ka bere mire , pasi edhe statusi i tij nuk ia lejon. Por ne ate pjesen e fundit te deklarates se tij se do ta ktheje ne nje formacion politik Levizjen per Zhvillim Kombetar duket se e ka komprementuar insiativen e tij mbreterore. Pretenduesi per fronin mbreteror mund dhe kishte mbeshtetje nese ai kritikonte mazhorancen, por edhe opoziten per disa reforma qe i sherbejne vendit. Ne kete rast ishte i besueshem pasi qendron mbi partite, sic thote Oborri. Por ne momentin qe le shijen e kthimit ne formacion politik te kesaj Levizje atehere sejcila parti dhe sejcili individ thote se kemi te bejme me nje "Ilir Meta nga e djathta". Dyshime te lene edhe sperdredhjet e dy apo tre deputeteve te Partise Legaliste ( jo te kryetarit te PLL) te cilet ne shume raste kane votuar pro qeverise Nano, bile ne momente thellesisht politike dhe ne prag rrezimi te kryeministrit. Atehere ka patur hamendje se ishin votime jashte vullnetit te PLL. Por tashme hamendesimet duken si nje realite i luajtur me nje mjeshtri mbreterore. Kryeministri plotesoi disa kushte te Oborrit Mbreteror ne kembim te ketyre votave.

Leka Zogu doli ne arene, por jo si Mbret. Doli si politikan. Ketu ka gabuar. Te dilte si pretendues froni ka te drejte kurore dhe njerezore. Por pikepyetjet kane filluar te behen qe nga dalja ne skenen politike e Lekes. E djathta kishte te sigurte fronin e mazhorances. Por Froni Mbreteror po pret kembet e karrikes te se djathtes me sharren e se majtes.

Alban Mati

kj

JO BASHKEPUNIM ME LEKA ZOGUN

Tedi Blushi

Klasa politike bojkoton "Levizjen per Zhvillim Kombetar". Vetem disa dite pas publikimit te fteses per bashkepunim, qe trashegimtari i Fronit Mbreteror, beri per te gjithe kreret e partive politike, keta te fundit i jane pergjigjur negativisht nje bashkepunimi te mundshem me Leka Zogun e 1-re. Menjehere pasi shfaqi ambiciet e tij per t'u bere nje faktor me domethenes ne skenen politike, perfaqesues te selise blu dhe kupoles roze preferuan ta braktisin qe ne "start" Leken, pa i lene hapesire per ndermarrjen e ndonje nisme konkrete. Ne kete linje, shume prej tyre nuk ngurruan ta cilesojne kete perpjekje te tij, "si nje cmenduri te radhes", pa harruar t'i kujtojne edhe "kostumin ushtarak" qe pretendenti per Fronin Mbreteror u detyrua te veshe ne vitin '97, per te kundershtuar rezultatin e atehershem te zgjedhjeve. Pare ne kete kendveshtrim, duket se Leka Zogu i 1-re, do ta kete shume te veshtire t'i imponohet elektoratit me kete levizje. Madje, ai aktualisht ndihet i braktisur edhe nga intelektualet, per te cilet u kujdes me shume tek percolli lajmin per krijimin e kesaj nisme gjitheperfshirese. Te strukur nen petkun e "te pavarurit", edhe keta kane nguruar te kapercejne bindjet politike, te cilat ndonese nuk i perkrahin hapur, i mbeshtetin shpirterisht. Po, me sa shihet nga keto reagime, duket se trashegimtari i vetem i Ahmet Zogut, do ta kete shume te veshtire te ece ne rrugen e te atit. Pasi qysh ne fillim ai hyri ne loje, ende me njohuri jo fort te qarta per politiken shqiptare apo me sakte per kulisat e saj, kur dihet se ai u kthye ne atdhe vetem pas 63 vitesh ne mergim. "Gabimi fatal" i tij, e qe mesa duket do t'i kushtoje shtrenjte eshte fakti se ai ngaterroi realitetin e Bullgarise me ate ku jetojne e qeverisen sot shqiptaret. Rasti i pretendentit te fronin mbreteror bullgar, Simeon, i cili ne nje hark shume te shkurter kohor, duke shfrytezuar edhe pakenaqesine e thelle te popullit ndaj forcave politike, arriti te fitonte zgjedhjet dhe te jete sot Kryeminister i Bullgarise, nuk eshte i pamundur tek ne por eshte shume i veshtire per t'u realizuar. Lideri i opozites, Sali Berisha qofte dhe kreu socialist Fatos Nano, ka me shume shanse te preferojne te vazhdojne "luften e ftohte" mes tyre sesa te perfundojne ne krere te thjeshte partie, qe me rikthimin e monarkise ne vend do ta humbin cdo peshe reale tek perkrahesit dhe votuesit e tyre. "Une nuk jam njohur me programin qe ka paraqitur Leka Zogu vetem nepermjet medias. Pershendesim cdo inisiative qe eshte e drejte dhe me interesa kombetare. Ai nuk merr votat tona, opozita eshte e fituar", u shpreh dje kryedemokrati gjate nje prononcimi te tij per mediat. Ne vazhden e ketij qendrimi dolen edhe kundershtaret e tij politike, te cilet nuk ngurruan te parashikojne ede nje deshtim te mundshem te kesaj nisme te pretendentit te Fronit Mbreteror. "Me duket pak e cuditshme nje inisiative e tille e marre nga Leka Zogu. Ai vete e pati thene kur erdhi ne Shqiperi se do te qendroje jashte politikes duke qene faktor kombetar, per te qendruar mbi partite. Mund te them se nje nisem e tille ka shanse per te deshtuar", komentoi Makbule Ceco, nenkryetarj e parlamentit e njekohesisht anetare e kryesise roze. Pra ndonese idete e "Levizjes per Zhvillim Kombetar" burojne nga shqetesimi i madh per fatet e vendit dhe te kombit shqiptar, por edhe nga vizioni i shqiptareve patriote per ta pare atdheun mes kombeve te zhvilluara, dyshohet se projektet konkrete te Lekes per te tashmen dhe te ardhmen e Shqiperise, te mbeten thjesht ne leter. Konstatimet e tij realiste se "vendi eshte i ligeshtuar nga agresiviteti dhe konflikti politik, nga korrupsioni e krimi i organizuar, nga papunesia dhe varferia, nga hakmarrja dhe gjakmarrja" apo qe "po personalizohet politika dhe pushteti, duke nderhyre mbi legjislativin dhe ekzekutivin, mbi drejtesine dhe shtypin e lire", ka gjasa te mos falen aq lehte jo vetem nga mazhoranca ne pushtet por dhe nga opozita, qe ka nje pjese te fajit per keto pasoja negative. Ndaj mbetet per t'u pare se deri ku do te shkoje guximi i Lekes per te ndryshuar kete realitet, ne kete lufte qe vlen per t'u pershendetur por qe fatkeqesisht e ka filluar i vetem.


po kj

pa autor

THANE PER LEVIZJEN

Sali Berisha

Une nuk jam njohur me programin qe ka paraqitur Leka Zogu vetem nepermjet medias. Pershendesim cdo inisiative qe eshte e drejte dhe me interesa kombetare. Ai nuk merr votat tona, opozita eshte e fituar.

Eqrem Spahia

Levizja e ndermarre se fundi nga Leka Zogu eshte shume e menduar. Ne si perkrahes te saj themi qe ajo nuk ka te beje me marrjen e elektoratit te majte apo te djathte, por ne pergjithesi synon te bashkoje dhe te coje drejt kutise se votimit ata njerez qe tashme nuk e shohin te arsyeshme te votojne

Gazmir Bizhga

Mendoj qe levizja e Leka Zogut dhe futja e tij ne politike me nje alternative tjeter, nuk ben asgje me shume vetem i merr vota elektoratit te djathte

Makbule Ceco

Me duket pak e cuditshme nje inisiative e tille e marre nga Leka Zogu. Ai vete e pati thene kur erdhi ne Shqiperi se do te qendroje jashte politikes duke qene faktor kombetar, per te qendruar mbi partite. Mund te them se nje nisem e tille ka shanse per te deshtuar


kj

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
DARDAN PEJA

Postuar mė 10-6-2004 nė 00:04 Edit Post Reply With Quote
Legalistet lene Berishen

Mes alternatives se Leka Zogutdhe asaj te Berishes, te ngjizur ne koalicionin "Bashkimi per Fitore", drejtuesit me te larte legaliste deklarojne se, natyrshem, kane vendosur qe, politikisht dhe organizativisht, te mbeshtesin alternativen e pretendentit te fronit mbreteror. Kryetari i PLL Eqerem Spahiu, ka daravitur dje mjegullnajen politike, e cila eshte krijuar gjate ketyre diteve te fundit, per pozicionin politik te partise qe ai drejton, ne raport me nismen e Leka Zogut, te quajtur "Levizja per Zhvillim Kombetar" dhe koalicionit te kesaj partie me formacionin opozitar "Bashkimi per Fitore". Sipas tij, qe ne fillim fare PLL eshte angazhuar ne kuader te "Levizjes per Zhvillim Kombetar".

"Legalistet dhe mbreteroret, kane sakrifikuar gjithmone per Mbretin dhe Familjen Mbreterore, pasi per ne Mbreti eshte simboli kombetar, prandaj PLL do ta mbeshtese 'Levizjen per Zhvillim Kombetar'", nenvizon Spahiu. Megjithate, ai ben te qarte se legalistet, si formacion politik, do te perpiqen te jene te lubrifikueshem ne skenen politike shqiptare me partite e spektrit opozitar. Spahiu komenton se, PLL eshte parti ne opozite dhe duke qene e tille, sipas tij, eshte domosdoshmeri bashkepunimi me te gjitha partite e tjera opozitare, ne vecanti ato parlamentare, e per gjithe ate problematike qe kalon shoqeria shqiptare dhe vendi. Sipas tij, "Levizja per Zhvillim Kombetar" eshte ne hapat e saj te pare dhe ajo, sipas Spahiut, i kapercen dimensionet e nje partie, pasi ka synime afatgjata ne rrafshin gjithekombetar, te cilen e kane mbeshtetur edhe shqiptaret jashte kufijve aktuale.

"korrieri"

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 13-6-2004 nė 10:45 Edit Post Reply With Quote
Nje rremuje e vertete:

Levizja ne thelb eshte nje parti politike qe synon te marre pushtetin dhe mire ben.

Ne rast se z. Zogu nuk jep qartesi qe ne fillim ne kete pike me mire te merret me humor.

Partia legaliste duhet thjesht te shkrihet dhe kushdo qe perkrah Levizjen per Zhvillim Kombetar duhet te behet anetar i saj.

Cdo dite qe kalon ne mjegull e paqartesi e afron deshtimin e kesaj partie qe emrin e ka Levizje per Zhvillim Kombetar.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
DARDAN PEJA

Postuar mė 13-6-2004 nė 21:40 Edit Post Reply With Quote
Se kuptoj pse jane te sforcuar kreret e PD-se per levizjen e Leka Zogut....!?Arsyen e kundervenies totale karshi se djathtes reale duhet t'a shpjegoje lideri demokrat,sepse ka kohe qe blute kane mohuar ekzistencen e te djathtes historike.Te djathte te emeruar,koha juaj ka shkuar,shkoni ku te doni sepse te "djathte" te kuq nuk mund te kete.
View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 14-6-2004 nė 07:08 Edit Post Reply With Quote
Degjoni,

se nuk po me rrihet:

1. Nuk ka faj PD qe Balli dhe Legaliteti humben luften civile te 1941-45, fajin e kemi vete. ( une e fus veten tek nje djathte qe ne RSH nuk ekziston )

2. Nuk ka faj PD qe Balli eshte ndare e katandisur ne ate fare feje sa te vjen keq.
Nuk ka faj PD qe Partia Legaliste nuk merr as votat e robve te shpise.


3. Eshte krejt e natyrshme qe PD te jete ne konkurence me cdo parti tjeter, te djathte apo te majte.

4. Faktet, dmth rezultatet e zgjdhjeve dmth vullneti i popullit tregojne qe PD merr mbi 25% te votave gjithmone, ne te tjeret nen 4%.
Dhe per kete ne te tjeret duhet te pakten ta respektojme PD dhe udheheqjen e saj, ndersa normalisht duhet te bashkepunojme.

Tani te mbetemi tek tema:

Zoti Zogu,

duhet ti japi drejtim punes:

O kerkon e te marre pushtetin o jo?

Nuk ka jam pak me barre, o je me barre o nuk je.

Nuk rregullohen punet e Shqypnise me tryeza, levizje, bisedime.

Punet e Shqypnise rregullohen kur merr pushtetin, kete o e di i biri i Ahmet Zogut o nuk mund ta dije kush.

Ka dy rruge :

O zotni Zogu, kerkon te ktheje monarkine, pra duhet qe te drejtoje partine e Legalitetit.

O te shkrije ate parti dhe te krijoje nje parti te re, te heqe dore nga pretendimi i fronit dhe te konkuroje si te gjithe te tjeret per te marre pushtetin.

Rruge tjeter, une te nderuar nuk shof.

Mesa duket zotni Zogu ka zgjedhe te dyten, por akoma nuk eshte shprehe qarte dhe kjo e demton shume, sipas mendimit tim.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Valter bejkova

Postuar mė 17-6-2004 nė 23:27 Edit Post Reply With Quote
ZOGU MERR RACIONIN E BERISHES

Zhvillimet qe vijne nga kampi mbreteror duket se me shume se askend tjeter, po alarmojne Partine Demokratike te Sali Berishes. Pas nje qendrimi ne heshtje prej shume kohesh te Leka Zogut, ai shpalli para disa ditesh Levizjen per Zhvillim Kombetar. Ndersa dje, ai mblodhi perfaqesues nga familjet e medha historike, perfaqesues te ish-pronareve, etj, te cilet nuk ngurruan ta mbeshtesin hapur aleancen me pasardhesin e fronit mbreteror shqiptar.

Ne gjithe kete levizje te Leka Zogut, pa shume buje e propagande, duket ne radhe te pare serioziteti i kesaj levizjeje. Mbeshtetesit e djeshem te tij te bejne te besosh se Partise Demokratike do t'i ike ne zgjedhjet e ardhshme nje pjese e konsiderueshme e elektoratit, madje nga pjesa me aktive e saj. Ky elektorat, edhe pse shumica e tij nuk synon monarkine, do te jete padyshim "racioni" i votave ne favor te Sali Berishes dhe Partise Demokratike, e cila duket se marredheniet me pretendentin e Fronit Mbreteror i ka te turbullta kohet e fundit. Perfaqesues te Partise Legaliste ne parlament, shpeshhere jane shfaqur ndryshe nga fryma e demokrateve, madje jo rralle jane akuzuar per nje bashkepunim te fshehte ne interes te kryeministrit Nano. Madje per kete te fundit, eshte aluduar shpeshhere se po bente tratativa ne menyre te fshehte per nje rregullim te marredhenieve me pretendentin e fronit mbreteror pikerisht per faktin se cdo vote e shtuar ne arken e Lekes eshte ne te njejten kohe nje vote me pak ne arken e Berishes. Duke ditur kete fakt, shume veta shkojne me tej, kur thone se Levizja e Lekes eshte nje inspirim direkt i Fatos Nanos. Ne fakt, mund te kete arsye per ta besuar dicka te tille, nese marrim parasysh poziten rrenuese elektorale ne te cilen ndodhet Partia Socialiste e kryeministrit. Pas perplasjeve te fundit ne PS dhe daljes se ish-kryeministrit Meta dhe nje grupi te rinjsh e deputetesh me nje platforme te qarte te Levizjes Socialiste per Integrim (L.S.I) dhe mundesise se daljes si nje formacion me vete i saj ne zgjedhjet e ardhshme, Nano dhe partia e tij do te ndeshkoheshin rende, duke shkuar drejt humbjes se sigurte te zgjedhjeve. Ne nje perpjekje te tille, dalja e Zogut do t'i shkaterronte perfundimisht Partise Demokratike te Berishes shansin per te rimarre pushtetin pas kaq vitesh ne opozite. Kjo duket shume e veshtire per t'u suportuar nga elektorati i partise Demokratike, kur drejt pushtetit te pengon pikerisht aleati yt.

Leka Zogu mbeshtetet nga familjet e medha

"Levizja per Zhvillim Kombetar", per here te pare mori dje nje mbeshtetje publike nga elektorati i djathte. Perfaqesuesit e familjeve te medha shqiptare, te njohura historikisht per bindjet e tyre politike, por dhe per kontributin qe kane dhene ne forcimin e institucioneve shteterore ne periudha te ndryshme, vendosen te behen pjese e kesaj nisme, te perfaqesuar nga trashegimtari i fronit mbreteror, Leka Zogu I. Nje moment qe shenon dhe hapin e pare drejt zgjerimit te koalicionit qytetar, te grupuar rreth idealeve te kesaj levizjeje politike. Per ta bere me konkret forcimin e bashkepunimit me kete shtrese te shoqerise, pretendenti i fronit zhvilloi dje nje takim konfidencial me perfaqesuesit e ketyre familjeve. Kryefjala e kesaj tryeze, u perqendrua kryesisht ne shpalosjen e alternativave konkrete qe ndihmojne ne realizimin e misionit politik, per te cilin eshte angazhuar para shqiptareve, "Levizja per Zhvillim Kombetar". "Eshte detyre e te gjitheve qe te marrim pjese ne kete koalicion per ta shpetuar Shqiperine nga politika individuale, duke dhene nje kontribut te perbashket per te zhvilluar ekonomine, per te forcuar shtetin shqiptar qe te beje politika zhvillimi ekonomik per te punesuar njerezit, rinine e Shqiperise, por edhe per te luftuar varferine ne fshat e ne qytet", u shpreh ne fillim te ketij takimi Zogu I, duke shpalosur njekohesisht dhe nje pjese te platformes se tij politike. Ai foli per drejtimet kryesore te levizjes qe perfaqeson, duke e percaktuar synimin e saj, si te vetmen alterantive prej nga kalon integrimi ne Europe. Nga familjet me kontribut historik kombetar dhe ne zhvillimet e demokracise ne Shqiperi folen disa nga perfaqesuesit me te degjuar. Ne fillim e mori fjalen zoti Eduart Ypi, qe e percaktoi kete nisme si te vetmen rrugezgjidhje qe mund t'i jape pergjigje idealit kombetar, duke sjelle per pasoje moralin ne politiken shqiptare. Me pas fjalen e moren te tjere perfaqesues, qe gjate fjales se tyre garantuan bashkepunimin me Levizjen per Zhvillim Kombetar, duke shprehur bindjen se kontributi i te gjithe perfaqesuesve te popullit shqiptar ne te, do te mund te ofronte nje alternative te besueshme dhe te votuar ne zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

"Koha Jone"

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 18-6-2004 nė 05:50 Edit Post Reply With Quote
Prape rremuje,

pse zotni Zogu nuk tregohet i hapun:

Parti apo jo?

Monarki apo jo?

Nuk eshte puna me i marre elektorat PD, por me marre elektoratin me djathtas se PD dhe ata qe nuk votojne.

Me kete rast partite e lagjeve duhet te kene shume me teper frige se PD se mbeten pa vota.

Mbi te gjitha duhet qartesi.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 18-6-2004 nė 05:55 Edit Post Reply With Quote
"Me Lëvizjen për Zhvillimin Kombëtar kemi synimin që në të ardhmen të marrim pushtetin, kur të jenë pjekur kushtet. Por kjo lëvizje nuk është një parti. Kemi një strategji që do të deklarohet sipas kushteve në momentet e përshtatshme," u shpreh trashëgimtari i fronit mbretëror.

nga temA ( me lart)

Per mua kjo nuk ka asnje kuptim?!

Ne zgjedhje lum miku marrin pjese partite e jo grupet foklorike.

E pushteti merret duke fituar zgjedhjet.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 18-6-2004 nė 06:12 Edit Post Reply With Quote
ZOGU, FTESE FAMILJEVE TRASHEGIMTARE MBESHTESE TE MONARKISE

Leka Zogu ka mbledhur sot trashegimtaret e familjeve te medha shqiptare, te cilet ne vitet 30 kane mbeshtetur monarkine. Ne kuader te levizjes se re kombetare, Leka Zogu kerkon aktivizimin politik te tyre me shpresen e themelimit te nje levizjeje politike, te cilen ai e shpalli disa dite me pare me synim marrjen e pushtetit. I vecante per takimin eshte fakti se Leka Zogu ka kerkuar te takohet edhe me familjare te cilet kane patur kontradikta me sistemin e Ahmet Zogut. Ftesa per kete shtrese te popullsise ka qene bashkimi ne Levizjen e re. Perfaqesuesit e ketyre familjeve shprehin gadishmerine per te bashkepunuar. “Sot kemi rastin fatlum te marrim pjese ne nje takim te tille per te diskutuar rreth levizjes se inciuar nga lartmadheria tij”, shprehen pjesemarresit. Te ftuarit deklarojne se e shohin me optimizem kete levizje, duke besuar se kesaj rradhe pjesemarrja e Zogut ne politike do te kete me teper rezultat se ne referendumin e vitit 1997. Alternativa per bashkim kombetar eshte pranuar nga anetaret e familjeve te medha te cilet kane perfaqesuar elektorat nga 11 rrethe kryesore te Shqiperise, ne te gjithe shtrirjen gjeografike te saj.

top-channel

Sa ishin?

Kush ishin?

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
barazi

Postuar mė 18-6-2004 nė 14:25 Edit Post Reply With QuoteView User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 23-6-2004 nė 06:47 Edit Post Reply With Quote
Leka I: Kjo lëvizje nuk synon të risjellë mbretërinë

Trashëgimtari i Fronit Mbretëror, Leka I, takoi dje përfaqësues të Shoqërisë Atdhetare Politike "Çamëria", të kryesuar nga Kryetari i Shoqatës Servet Mehmeti. Gjatë këtij takimi Leka I tha se lëvizja e tij për Zhvillim Kombëtar bëhet për të kthyer besimin tek politika. "Lëvizja për Zhvillim Kombëtar është një koalicion, një bashkim i të gjithë njerzëve, për të marrë përgjegjësitë kombëtare për ndryshimin që kërkon populli shqiptar, pavarësisht bindjeve, prejardhjes dhe besimeve që kanë individualisht. Kjo është e veçanta e Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar. Ajo synon që në zgjedhjet e ardhshme të paraqitemi si një grupim i bashkuar dhe me përgjegjësi kombëtare për të rikthyer besimin e popullit tek institucionet, që përfaqësojnë popullin shqiptar dhe Kombin Shqiptar," tha Leka. Sipas tij kjo lëvizje nuk synon që të sjellë mbretërinë. "Dhe ne jemi të hapur për të gjithë ata që e ndjejnë këtë përgjegjësi kombëtare. Lëvizja nuk kërkon të risjellë mbretërinë, siç po përpiqen për ta paraqitur disa "politikanë". Thelbi i saj është që, së bashku, të shpëtojmë Shqipërinë, që të jemi një shtet me dinjitet kombëtar dhe të përgjegjshëm për çdo shtetas shqiptar dhe për të gjithë Kombin Shqiptar," tha Leka. Ai tha se lëvizja e tij vlerëson çështjen çame. "Vetëkuptohet Lëvizja për Zhvillim Kombëtar vlerëson se Çështja Çame është me rëndësi kombëtare dhe duhet të zgjidhet sipas të gjitha të drejtave ndërkombëtare, por me një angazhim të vendosur të çdo strukture të Shtetit Shqiptar," tha Leka I. Në njoftimin e Oborrit Mbretëror thuhet se drejtuesit e shoqatës thanë se shumë anëtarë të saj japin mbështetje për trashigimtarin e fronit mbretëror. "Përfaqësuesit e Shoqërisë Atdhetare Politike "Çamëria" shprehën besimin se Lëvizja për Zhvillim Kombëtar tashmë ka mbështetjen e shumë anëtarëve të saj në të gjithë Shqipërinë, pavarësisht se janë të përfshirë në subjekte të ndryshme politike," thuhet në këtë njoftim.

temA

Rremuja vazhdon!

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Albi

Postuar mė 23-6-2004 nė 08:16 Edit Post Reply With Quote
As vetem Leka I nuk e di se çfare do te perfaqesoje kjo levizje dhe ku do te dale.

Vetem ata ish-oficeret e ushtrise se Enverit qe i mban prane si keshilltare mund ta dine se çfare do te perfaqesoje kjo levizje dhe kush eshte qellimi i kesaj levizje.

Origjina e ketyre oficereve dhe momenti qe u shpall kjo levizje (ne te njejten kohe me levizjen e Metes), lene shume per te deshiruar.

Trashegimtari i mbretit po perdoret, po manipulohet, po abuzohet me emrin e tij dhe te famlijes mbreterore gjija ne emer te integrimit kombetar.

Shpresoj qe kjo loje e piste e ketyre ish-oficereve te Enverit te marre fund sa me shpejt.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 23-6-2004 nė 10:15 Edit Post Reply With Quote
Kjo puna e "Levizje"-ve filloi qe me levizjen Mjaft.

Por levizja Mjaft eshte nje organizate jo-qeveritare e kaq.

Kush kerkon te kontriboje ne politike duhet te merret me politike, cdo gje tjeter eshte marri.

Me duket se ne RSH po bejme prape eksperimente absurde shoqerore dhe me 2004, nuk eshte cudi kur kandidatet per deputet te jene jo vetem te partive apo te pavarur, por dhe nga shoqata "X,Y"
E me tej, kryeministri i RSH eshte zotni X qe asht anetar i shoqates "Y"!?
dhe i asnje partie politike.

Nejse, ne shqiptaret jemi te famshem per eksperimente te tilla absurde shoqerore sic ishte psh tufezimi.
Se ku na cuan, po shihet.

Une po i drejtohetm dhe nje here hapun zotni Zogut dhe pasuesve te tij:

O krijoni parti te re politike dhe ecni sipas shembullit bullgar, duke heqe dore nga monarkia

O bashkohuni tek Levizja e Legalitetit dhe punoni per kthimin e monarkise

Rruge tjeter per tu marre me politike nuk ka.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 25-6-2004 nė 07:32 Edit Post Reply With Quote
E MAJTA E PERCARE PERBALLE TE DJATHTES SE SHPERNDARE

Ka disa jave qe politika shqiptare ka marre trajta me pluraliste ose me mire mund te themi se po hyjme drejt demokracise pluraliste. Keto 13 vite kane qene mbisundim i plote i dy forcave politike, i PD-se dhe i PS-se. Ne siglen e se pares kane qeverisur demokrate e balliste, zogiste e anarkiste, demokristiane per fasade, por qe ishin me afer Azise sesa Europes kristiane, republikane e qejfmbetur nga sistemi komunist. Kurse ne PS deri para pak muajsh ishin te vjeter me mendesi marksisto-pluraliste dhe te rinj qe aspironin karriere para se t'u dilnin mustaqet; socialdemokrate vazhdimisht, por dhe aleanciste me agraret purosocialiste. I gjithe ky konglomerat ngjyrash, idesh, teserash dhe interesash akoma nuk e ka provuar testimin real te elektoratit. Por pas afro shtate viteve ne pozite PS-ja ka filluar shkermoqjen e saj. Lideri tradicional socialist, Fatos Nano, duke e pare se ne Ekzekutiv hipen per here te fundit ne karrieren e tij politike, si dhe duke u rrethuar nga grupi i biznesmeneve me supermiliona, ka humbur lidhjet me realitetin. Ai qe dikur me nje dalje ne baze trondiste cdo segment te politikes, tashme nuk frikeson njeri, pervecse ndonje biznesmen qe ka interesa per fshatra turistike apo dhe botues mediash qe jeton nga tenderat dhe per tendera. Dalja e Ilir Metes nga barku i semure i PS-se duket se mundohet te mbylle disa plage sociale te krijuar nga keqqeverisja e PS-se, sidomos ne vitet e fundit. Bjerrja e elektoratit socialist per shkak te sherreve brenda ne kupolen e PS-se, por dhe per arsyen e vetme te mosmbajtjes se premtimeve elektorale ka sjelle renien ne humnere te se majtes per fajin e krereve te selise roze. Megjithate, shkeputja e nje pjese gjigande nga trupi i PS-se se vjeter qe profilizohet nga Ilir Meta sjell nje lloj shprese brenda se majtes. Ne kete kontekst, te majtet e percare po mundohen te gjejne akoma formula per te bindur elektoratin e tyre se kane mundesi te rigjejne forca te reja brenda spektrit te tyre te majte per te qeverisur e permiresuar ate imazh negativ qe kane krijuar vitet e fundit si brenda vendit, ashtu dhe ne arenen nderkombetare. Ndonese e majta po mundohet te mos jape shpirt kaq shpejt, e djathta duket se po shkon kah pushteti, nese nuk gabon vete per fajin e nxitimit te rikthimit ne pushtet. Berisha me sherrin socialist, me vendosmerine e tij stoike dhe keqadministrimin 7-vjecar te pushtetit nga e majta vetem sikur te rrije nen dardhe me shporte ne dore merr kaq vota sa mund te marre pushtetin per kater vite. Megjithate e djathta ende nuk po perbashkohet. Qejfmbetjet dhe lufta brenda llojit se kush do te jete i dyte pas Berishes kane cuar ne nje anarki edhe ne te djathten shqiptare. Sic thuhet se "cdo e mire e ka nje te keqe nga pas", edhe ne krahun e Berishes doli nje levizje tjeter me ne krye Leka Zogun, pretenduesin per Fronin Mbreteror, levizje e cila jo se fiton pushtetin, por merr vota nga PD-ja e aleatet e saj. Natyrisht qe familja mbreterore eshte nje pasuri dhe vlere kombetare. Eshte pa diskutim famlja zogiste qe beri te parin shtet shqiptar dhe vuri bazat e nje qeverisjeje perendimore. Te gjitha keto e te tjera qe thuhen per vlerat e saj jane te padiskutueshme. Por ne momentin qe doli Ilir Meta nga e majta me nje grup shume te fuqishem e qe e conte Nanon ne opozite doli, si me magji, Leka Zogu dhe krijoi nje front tjeter nga e djathta. Nese shprehemi ne gjuhen figurative doli nje "Ilir Mete i djathte" per te ngrene te djathten shqiptare, ndonese misioni dhe fjalet e Leka Zogut jane per t'u vleresuar ne sensin e deshires per te kontribuar per nje Shqiperi ndryshe nga kjo qe po bejme tash 13 vite. Megjithate, dalja e Leka Zogut duket sikur ka krijuar nje politike katrore, ku ne secilen brinje jane Fatos Nano, Sali Berisha, Ilir Meta dhe Leka Zogu, ndonese dhe Skender Gjinushi e Genc Pollo mendojne se jane brinje te ketij katrori qe nuk mund te behet romb. Nga disa analiste duket se ky kuartet sjell nje pluralizem votash ne zgjedhjet e vitit 2005, por ende nuk dihet se sa elektorati ne pergjithesi do t'i besoje politikes se te medhenjve, pasi e ka pesuar nga ata per shume vite. Ndoshta do te ishte mire qe te kishim nje konglomerat forcash politike qe te perfaqesoheshin ne parlament dhe kesisoj asnjera nga dy partite e medha nuk do te bente ligjin e Maliqit. Duhet pranuar se dalja e Ilir Metes dhe Leka Zogut e pervijon ndryshe politiken ne Shqiperi. Megjithate me kete dalje te Leka Zogut ka mundesi qe jo vetem Nano kalon ne opozite totale, porse edhe Berisha nuk mundet te krijoje vete qeverine pa lejen e Leka Zogut, natyrisht dhe te partive aleate. Nese Leka Zogu nuk do te dilte apo detyrohej te ngrihej nga shtrati, pa medyshje qe Berisha e fitonte pushtetin afersisht si ne mars 1992. Sic thame jane shume faktore qe e bejne te sigurte fitoren e Berishes ne zgjedhjet e ardhshme, pa harruar edhe natyrshmerine e nderrimit te pushteteve. Por Leka Zogu dhe komisioneret e Genc Pollos ne cdo komision elektoral, sipas ligjit aktual elektoral mund te sjellin edhe ndonje katastrofe elektorale te PD-se. Cdo gje duhet parashikuar nga lojerat politike dhe jo nga elektorati qe kerkon ndryshim qeverisjeje. Me kete Kod Elektoral me nje raund dalja e Metes ne fillim i paracaktoi vendin Nanos ne opozite, pasi ne cdo zone elektorale kandidatet e Metes ose do te fitonin vete ose do t'i hiqnin aq vota kandidatit te Nanos, aq sa te fitonte perfaqesuesi i opozites se sotme. Matematikisht loja ishte ne favor te Berishes dhe te Metes, duke groposur perfundimisht Fatos Nanon. Spektri tjeter politik do te mbushte vrimat e se majtes se Metes dhe te djathtes se Berishes. Por ne skene menjehere pas Metes, doli Leka Zogu, i harruar e i shumenderuar. Ne Oborrin e tij te gjelber, me nje shkop ne dore, si per te thene se nuk do te jem une ne fushate, porse hija e emri im, ai tha se ka ndermend te futet per te marre pushtetin si ne Bullgari, pretenduesi mbreteror. Ne Bullgari ishin rrethana te tjera dhe kryeministri qe erdhi nga familja mbreterore kishte fjetur ne dhomat e Washingtonit. Keshtu qe dalja e papritur e Leka Zogut me pretendime pushteti, nderkohe qe pushteti po i vinte edhe atij bashkerisht me Berishen te krijon idene se dicka interesante luhet ne skakieren politike. Dikush thote se ishte deshira zogiste per te marre pushtetin, te tjere thone pa argumente se eshte loje perfekte e Fatos Nanos qe ekuilibron daljen e Metes nga kampi i tij. Megjithate keto jane hamendje qe nuk vertetohen tani, por pas zgjedhjeve te vitit 2005. Por deduksioni eshte i lire te shetise sa nga Levizja Metes e deri tek Oborri i Leka Zogut. Ndonese ne PS, pervec Nanos, ka mbetur edhe Edi Rama, i cili po hesht me nje cudi olimpike, pasi ai nga natyra nuk mund te rrije pa folur per gjera qe duhet bertitur nga keqqeverisja. Edi Rama duke patur edhe mandat te votuar deri ne vitin 2006 mund e duhej te kishte thene se c'po ndodh me te majten socialiste dhe jo te beje thirrje si "e ema e Zeqos maje thanes"! Ndoshta Edi Rama e di qe ka ende moshe per te pritur ne PS dhe po e lejon vete zotin Nano qe te gaboje sa me shume ne menyre qe kur t'i jape te shtyren ta kete te sigurte se nuk i shfaqet naten silueta e tij, duke u kacavarur mureve te bashkise. Por Edi Rama nje gje e ka te sigurte qe e thote me gjysme zeri: "Po shkojme me turravrap ne opozite!".

Pra gjithe keta emra VIP si Nano, Berisha, Meta, Zogu, Edi Rama, pa harruar natyrisht dhe disa kryetare partish te vogla qe mbjellin ferra rruges, jane duke e cuar me se fundi vendin drejt nje pluralizmi real. Secili ka rolin e tij, por qe te gjithe hedhin nje gur ne vendosjen pas 13 viteve te nje forme reale te pluralizmit.

Re.Po.


kj

pa autor


Nuk jam dakort per shume gjera, por duhet lexuar.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
DARDAN PEJA

Postuar mė 7-7-2004 nė 00:28 Edit Post Reply With Quote
MBRETI LEKA, TAKIME PER LEVIZJEN

Levizja per Zhvillim Kombetar, nje nder levizjet e fundit te shfaqura ne politiken shqiptare, duket se po gezon perkrahjen e duhur. Keto dite Naltmadhenia Leka I eshte takuar me perfaqesues te disa partive politike, me personalitete publike, profesore te Universitetit te Tiranes, te Magjistratures, ekonomiste, specialiste te agrobiznesit, te financave, gazetare, shkrimtare, nga te gjitha krahinat e trojet shqiptare. Tema e ketyre takimeve ka qene pikesisht kjo levizje dhe menyra se si duhet te funksionoje ajo. Sipas njoftimit te dale nga zyra e Mbreti, pjesemarresit ne keto takime i vleresuan drejtimet dhe synimet e Levizjes per Zhvillim Kombetar si shume te rendesishme dhe te domosdoshme ne situaten aktuale politike, ku kompromiset dhe marreveshjet po vazhdojne ne dem te Shqiperise dhe te Kombit Shqiptar. Si shembuj per kete jane permendur rezultatet e Samitit te Stambollit, raportet nga SHBA-ja dhe BE-ja, veprimet dhe qendrimet e papergjegjshme per Ligjin e Pronave dhe per Kompensimin e te Perndjekurve Politike, me votimin, ku u vodh hapur vota e deputeteve, Marreveshja per Komisionin Parlamentar per korrigjimin e Kodit Elektoral dhe votimi i pershpejtuar pa zbatuar procedurat parlamentare. Por nga ana tjeter, Leka I ka marre letra dhe mesazhe nga subjekte te ndryshme perfaqesimi nga e gjithe Shqiperia, si nga Prizreni, Ferizaj, Peja, Mitrovica, Tetova, Dibra, nga perfaqesues te emigranteve shqiptare ne Greqi, ne Zvicer, France, ne Belgjike, ne Suedi, ne SHBA, ne Britanine e Madhe, ne Itali, etj.

"Koha Jone"

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 8-7-2004 nė 07:40 Edit Post Reply With Quote
E Enjte, 08 Korrik 2004


LEVIZJA PER ZHVILLIM KOMBETAR, KONKURS PER EMBLEMEN

Ne nje nga sallat e Akademise se Arteve te Bukura, ne emer te komisionit organizator, Princi Leka shpalli konkursin per realizimin e emblemes se Levizjes per Zhvillim Kombetar nga ana e studenteve diplomante te Arteve Figurative te Akademise.

Ne takimin promovues te ketij konkursi, moren pjese personalisht Princi Leka, i shoqeruar nga Kryetari i Zyres se Oborrit Mbreteror, Fluturak Germenji, studente aplikante te projektit per realizimin e emblemes, pedagoge te Akademise, intelektuale te njohur dhe gazetare te shumte te mediave te shkruara e elektronike.

Ne fjalen e tij Princi Leka, u shpreh se e sheh si te domosdoshme pjesemarrjen e rinise ne proceset e ndryshimeve demokratike ku eshte futur, pa kthim, mbare shoqeria shqiptare. "Ne qofte se ne te rinjte nuk angazhohemi per te realizuar ndryshimet e domosdoshme, nuk do te arrijme te realizojme endrrat tona e te ringjallim shpresen tone, qe eshte shpresa e prinderve, vellezerve e motrave tona, pra, e te gjithe shqiptareve. Prandaj, edhe kete konkurs duam ta realizojme me studentet qe diplomohen ne artet figurative dhe jo me specialiste, qofshin keta edhe me eksperience te vyer. Pra duam t'u japim shansin te rinjve per realizimin e kesaj embleme, sepse duam te promovojme aftesite dhe talentin e tyre, per te cilat shoqeria ka shume nevoje", u shpreh ai, duke kerkuar qe te jene keta te rinj beresit e emblemes se kesaj levizjeje.

kj

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 8-7-2004 nė 08:25 Edit Post Reply With Quote
Leka I, kandidat për Polin e Tretë

Shkrimtarët, letër: Gati, ta mbështesim Lëvizjen Tuaj


Elisabeta Ilnica

Pretendenti për Fronit Mbretëror, Leka I, i shton ritmet e hapave drejt politikës.

Ai ka shfrytëzuar situatën e tensionuar politike, sidomos pas deklarimit të PS-së për zgjedhje të parakohshme, për të startuar realisht Lëvizjen e tij të iniciuar disa javë më parë. Ashtu siç kish premtuar, pretendenti i Fronit Mbretëror ka zhvilluar takime me përfaqësues të forcave politike të të gjitha spektreve, duke i ftuar ata në krijimin e një koalicioni të ri. Edhe pse nuk zbulohen emrat e politikanëve që kanë kontaktuar me Zogun, zyrtarët e Oborrit të tij, bëjnë të ditur se “këto ditë NMT Leka I, është takuar me përfaqësues të disa partive politike, me personalitete publike, profesorë të Universitetit të Tiranës, të Magjistraturës, ekonomistë, specialistë të agrobiznesit, të financave, gazetarë, shkrimtarë, nga të gjitha krahinat e trojet shqiptare”. Sipas tyre, kryefjala e takimeve kanë qenë drejtimet dhe synimet e Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, hap i cili është vlerësuar si i domosdoshëm në situatën aktuale politike, ku kompromiset dhe marrëveshjet po vazhdojnë në dëm të kombit shqiptar. Si shembuj për këtë, Leka I ka përmendur rezultatet e Samitit të Stambollit, raportet nga SHBA-ja dhe BE-ja, veprimet dhe qëndrimet e papërgjegjshme për Ligjin e Pronave dhe për kompensimin e të përndjekurve politikë, me votimin ku u vodh hapur vota e deputetëve; marrëveshja për Komisionin Parlamentar për korrigjimin e Kodit Elektoral dhe votimi i përshpejtuar, pa zbatuar procedurat parlamentare.

Shkrimtarët e mbështesin mbretin
Njerëzit e letrave i kthejnë sytë nga politika. Me anë të një letre, ata kanë reaguar publikisht, duke deklaruar se “ne, si shkrimtarë të një vendi të bukur, por fatkeq, dimë ta shohim realitetin me tri palë sy: me sytë e ballit, me sytë e zemrës dhe me sytë e mendjes. Duke e parë me këto tri palë sy këtë politikë të keqe ekonomike, që ia bën më të rëndë jetën shqiptarit, jo vetëm sot, por edhe për të nesërmen, e mbështesim Lëvizjen Tuaj”. Sipas tyre, ky qëndrim vjen pasi për më shumë se dhjetë vjet tranzicion, politika nuk ka sjellë veç varfëri për popullin dhe pasurime marramendëse për një grup pushtetarësh të pandërgjegjshëm për detyrën.12 shkrimtarët, që i shkruan Lekës I

Janë 12 figura të njohura të letrave shqipe, që shpëtimin e vendit e kanë parë te familja mbretërore. Hysen Sinani, Sadik Bejko, Ibrahim Gani, Izet Shehu, Kastriot Mahilaj, Koçi Petriti, Mexhit Premçi, Pano Taçi, Perikli Jorgoni, Qazim Sheme, Shpëtim Kelmendi, Zimo Krutaj, janë 12 firmëtarët e parë që i janë bashkuar publikisht Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, të inicuar nga Leka I.Iniciativa
Leka I i kapërcen kufijtë

Lëvizja e Lekës po fillon shtrirjen edhe jashtë kufijve të Shqipërisë. Zyra e Shtypit pranë tij, ka njoftuar dje se “NMT Leka I ka marrë shumë letra dhe mesazhe nga subjekte të ndryshme përfaqësimi nga e gjithë Shqipëria, nga Prizreni, Ferizaj, Peja, Mitrovica, Tetova, Dibra, nga përfaqësues të emigrantëve shqiptarë në Greqi, në Svicër, në Francë, në Belgjikë, në Suedi, në SHBA, në Britaninë e Madhe, në Itali etj.”. Sipas njoftimit, ata mbështesin Lëvizjen për Zhvillim Kombëtar dhe angazhohen për të dhënë ndihmesë aktive për të sjellë ndryshimet që kërkon populli shqiptar dhe që ka marrë përsipër ky orientim i ri i familjes mbretërore.

© 2003 Gazeta Panorama

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 10-7-2004 nė 08:55 Edit Post Reply With Quote
Spahia shpjegon strategjine e Lekës I
Lëvizja e Mbretit, e ardhmja e pushtetit

Legalistët mohojnë se kanë “këmbyer” Mbretin me Partinë Demokratike. Kryetari i Partisë Lëvizja e Legalitetit, Ekrem Spahia, thotë se prezenca e tij në komision bipartizan, nuk do të thotë që janë vënë në rrezik marëdhëniet me Lekën I. Teksa sqaron për “Panorama”, ai thotë se, “vetë Lëvizja për Zhvillim Kombëtar, e iniciuar nga familja mbretëore, ka në bazë të saj afrimin e forcave politike për të nxjerrë Shqipërinë nga situata e rënduar politike”. Sipas tij, në asnjë pjesë të platformës së Lëvizjes nuk thuhet se duhet të ketë distanca me forca të caktuara politike, apo që duhet ndenjur larg proceseve më të rëndësishme të vendit, siç është rregullimi i defekteve për Kodin Elektoral. Përkundrazi, thotë Spahia, pjesëmarrja jonë në komisionin bipartizan i shërben edhe Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar. “Nuk është çështja që ne i jemi përgjigjur ndonjë partie politike. Partia Lëvizja e Legalitetit është e lidhur në mënyrë organike me familjen mbretërore për vetë historinë e saj. Për ne, Mbreti është simboli kombëtar dhe të gjitha sakrificat kanë shkuar në dobi të tij, njëkohësisht dhe të atdheut”, thotë Spahia. Sipas tij, hyrja e shumë partive në komisionin bipartizan, do të bënte që PS-PD, të dështonin në monopolizimin e politikës shqiptare.Berisha, “indiferent” ndaj Mbretit

Demokratët duken të painteresuar për Lëvizjen për Zhvillim Kombëtar, të iniciuar nga Mbreti Leka I. Në komentin që ka bërë lideri demokrat, Sali Berisha, kësaj lëvizjeje, është shprehur se “është një nismë e lirë që mund ta marrë çdo qytetar në një sistem demokratik”. Gjithashtu, gjatë kësaj kohe nuk është shënuar asnjë takim Berisha-Leka I.Kundërshtimi i republikanëve
Mediu: Lëvizja monarkiste, e paqartë

“Monarkia” përplaset me “Republikën”. Ideja e Lekës I për Lëvizjen për Zhvillim Kombëtar nuk është e pranueshme nga kryetari i Partisë republikane, Fatmir Mediu. Gjatë një prononcimi për “Panorama”, ai shprehet se, “unë jam republikan dhe, që të jem i sinqertë, unë nuk kam parë asnjë vizion të qartë tek kjo lëvizje, përkundrazi shoh shumë konfuzion, rrëmujë dhe asgjë të saktë”. Sipas tij, lëvizjes së Mbretit i mungojnë shumë elementë, duke filluar që nga pozicionimi politik. Mediu argumenton se, “nuk kam parë një lëvizje që të funksionojë edhe majtas edhe djathtas. Kjo është jashtë logjikës normale edhe të vendeve të tjera demokratike, e jo më për Shqipërinë”. Në këtë kuadër, Mediu jo vetëm që duket skeptik ndaj kësaj Lëvizjeje, por e sheh krejt të pamundur që ajo të afrojë rreth vetes të gjitha forcat politike, simodos partitë e vogla. “Unë nuk shikoj një marrëdhënie të qenësishme ndërmjet partive të vogla dhe Lëvizjes së Mbretit, sepse nuk ka asnjë mendim të qartë për organizimin dhe funksionimin e mëtejshëm elektoral. Pra, më saktë nuk ka asnjë lloj bazamenti, ku mund të mbështetet”, argumenton kryetari republikan, Mediu.

© 2003 Gazeta Panorama

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Olsi Baze

Postuar mė 11-7-2004 nė 06:51 Edit Post Reply With Quote
E Diele, 11 Korrik 2004

E Diele, 11 Korrik 2004


KY, LEKA ZOGU, C'PATI QE HYRI NE POLITIKE?

Ishte mire e perbukuri pretenduesi per Fronin Mbreteror Leka Zogu. SiC i pelqen vete atij te thote se eshte mbi partite dhe keshtu duhet te ishte, nese nuk bente gabimin qe e beri kur deklaroi se do te udheheqe nje Levizje, e cila, ne thelb, eshte krejtesisht politike dhe per interesa private. Familja mbreterore mbetet nje stoli e vlere kombetare. Bile kontributi qe ka dhene Ahmet Zogu ne krijimin e shtetit te pare shqiptar eshte i nje rendesie historike dhe patriotike. PerveC krijimit te shtetit te pare shqiptar nga familja e Zogut, tek Ahmet Zogu ishin misheruar tiparet e nje lideri kombetar. Ai futi ligje krejtesisht demokratike. Ai vendosi rregull e rend ne shtet. Por vitet bene ne menyre te pameshirshme punen e tyre, duke ia lene vendin harreses dhe masakrimit komunist. Ishin shume vite nen sundimin socialist dhe pothuaj dy breza nuk arriten te dinin se C'ishte Ahmet Zogu per Shqiperine, ndonese ne vitet e pluralizmit u sqaruan nga ardhja e familjes mbreterore. Nena Mbretereshe, nje grua e larte per nga devotshmeria dhe vlerat njerezore, beri te pamunduren per ta prekur edhe njehere token ku u kurorezua Mbretereshe. Tani eshte ne Parajse.

Pra, kjo tablo e familjes mbreterore tek secili, demokrat apo socialist, ballist apo republikan, etj. linte shijen e nje Oborri Mbreteror qe ka ardhur ne Shqiperi per te kontribuar aq sa mundet ne kete moshe te thyer, ku jeta ka bere punen e saj. Deri para sa te dilte Leka Zogu ne nje bahCe me bar te shumte ne Oborrin e vogel mbreteror, te gjithe thonin se ai nuk ka asnje interes privat. Respektohej si nje stoli e vjeter, ku Cdonjeri ka deshire ta shohe njehere. Por dikush nga Oborri, apo larg tij, qe premton rikthimin e tokave te familjes mbreterore, e detyroi Leka Zogun te dale publikisht per te qene ne krye te nje Levizje Politike qe perCan te djathten shqiptare, e cila eshte me shume se kurre afer pushtetit. SiC thame qe pretenduesi mbreteror duhet te jete sa me larg konkurimit politik, pasi nuk mund te perseritet fenomeni bullgar ne kushtet e Shqiperise. Leka Zogu dhe suita e tij e ka nje parti qe quhet PLL dhe nje kryetar, i cili punon me mish e shpirt per idealet e kesaj familje. PLL eshte ne koalicion me PD-ne dhe perbukuri mund e duhej te ishin prape bashke ne zgjedhjet qe po vijne e qe fitorja duket se po shkon kah Berisha, edhe per fajin e keqqeverisjes se Nanos. Pra, ne vend qe te perbashkohen faktoret dhe partite opozitare del Leka Zogu dhe indirekt e perCan krejt te djathten shqiptare, duke bere qe t'i marre vota PD-se, qe gjithsesi shkojne indirekt tek Fatos Nano. Nese kryeministri Nano ia ka vene si kusht Leka Zogut daljen e tij ne fushate per t'i hequr votat PD-se dhe si kembim t'i ktheje tokat dhe pronat familjes mbreterore, atehere kjo eshte nje loje pa parime te medha, siC thuhet nga Oborri. Pronat e familjes mbreterore duhet t'i kthehen te gjitha, pa perjashtim. Nuk ka perse Nano, apo neser Berisha, kur te jete ne pushtet qe t'i bejn-_esion Oborrit Mbreteror ne kembim te mbeshtetjes politike qe t'i jape pronat. Nuk mundet asnje nga Oborri, e aq me teper i urti Leka Zogu, qe te dale per hesap te Nanos ne fushate elektorale. E C'duhet nje fushate e tille? Per te marre pronat nga Nano apo per t'u futur ne parlament Leka Zogu? Vendi i deputetit ne parlament eshte i ngushte per Leka Zogun. Atehere perse po e perCan te djathten ne kete menyre, gjoja "patriotike"? E djathta po vjen ne pushtet per njemije e nje arsye ose per te vetmen arsye qe socialistet po e dorezojne vete pushtetin nga konfliktet mes tyre. Ne moment duhej qe dhe PDR te kthehej ne kete koalicion dhe gjithCka merrte vulen e fitores. Nuk pritej dalja e Leka Zogut. Nuk kishte perse. Per Cfare, per vota? Po votat i merr vete PLL. Per te dale ne fushate me flamuj? Po flamujt i ka Ekrem Spahia perderisa eshte kryetar. Flamuri i familjes mbreterore eshte me lart se i nje partie politike dhe ai perbashkon te gjitha partite. Keshtu, te pakten thuhet nga Oborri. Pra, C'don Leka Zogu me kete dalje? Do t'i shtoje votat se djathtes? Ne kete menyre ia heq, ashtu siC do te beje Ilir Meta nga e majta. Nese ai del ne fushate, siC ka premtuar atehere, ai humbet kuroren e te qenurit mbi te gjithe dhe per te gjithe. Ne mos qofte ndonje loje pronash!

Alban Mati

koha jone


View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
burimuji

Postuar mė 11-7-2004 nė 18:50 Edit Post Reply With Quote
Ne, sipas zakonit te hershem, nuk mund te rrijme pa gjetur "klecken" e pa i ngjit "bishtat". Kjo, midis te tjerave, na ka lene perhere mbrapa, sepse kerkojme ate qe na ndan e percan, ne vend te asaj qe na bashkon.

Leka Zogu do te ishte naiv i pakorrigjueshem ne se do te priste mneshtetje nga PD e satelite te saj si PR etj.

Komenti i nje postimi te mesiperm per qendrimin e Mediut si kryetar i "republikaneve" tregon se ai ende ka ndjesine e kompleksin e satelitit.

Komenti i Mediut nuk e di perse me sjell nder mend krijimin e shpejte te asaj partie, thua se ishte gatitur percaktimi i "opozites" antikomuniste, ashtu sic u vertetua edhe me marrjen e pushtetit paskomunist, se ata jane katerqint karatsh anti-monarkiste, dhe i permbahen me besnikeri vendimeve te Kongresit komunist, ala-jugosllav te Permetit.

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 12-7-2004 nė 09:24 Edit Post Reply With Quote
Per fat te keq nuk kam kohe.

Po me cudit shume absurditeti logjik i z. Alban Mati psh:

Zotnia shkruan:

"Familja mbreterore mbetet nje stoli e vlere kombetare. Bile kontributi qe ka dhene Ahmet Zogu ne krijimin e shtetit te pare shqiptar eshte i nje rendesie historike dhe patriotike."

Bile deri :

"Ishin shume vite nen sundimin socialist dhe pothuaj dy breza nuk arriten te dinin se C'ishte Ahmet Zogu per Shqiperine, ndonese ne vitet e pluralizmit u sqaruan nga ardhja e familjes mbreterore. "


Jam absolutiosht dakort, por autori harron te na kujtoje se Ahmet Zogu keto nuk i arriti si kryetar shoqate apo si drejtor shkolle, por si POLITIKAN, minister i brendshem, President e me pas mbret.

Pse i kerkohet te birit qe te beje dicka per Shqypnine duke enderru?

Jo te nderuar keshtu nuk arsyetohet:

"Pra, kjo tablo e familjes mbreterore tek secili, demokrat apo socialist, ballist apo republikan, etj. linte shijen e nje Oborri Mbreteror qe ka ardhur ne Shqiperi per te kontribuar aq sa mundet ne kete moshe te thyer, ku jeta ka bere punen e saj. Deri para sa te dilte Leka Zogu ne nje bahCe me bar te shumte ne Oborrin e vogel mbreteror, te gjithe thonin se ai nuk ka asnje interes privat. Respektohej si nje stoli e vjeter, ku Cdonjeri ka deshire ta shohe njehere."

E jo zotni Leka Zogu nuk ka ardhe ne Shqypni me qene si stoli e kohes se kaluar apo me marre pronat, por me vazhdu punen e te jatit dhe me kontribu qe shteti shqiptar te pakten te arrije nivelet ku e pat cuar i jati i tij.

Dhe shteti shqiptar nuk rregullohet as me grupe folklorike as me shoqata kulturore, por duke qene ne pushtet, kete e di mire Alban Mati kete e di mire fatos nano kete e di mire Sali Berisha.

Gabimi qe po ben zotni Leka Zogu asht se nuk po merr vendim te sakte:

Kerkon te riktheje monarkine apo jo?

Kjo eshte pyetja themelore te ciles ai duhet ti pergjigjet dhe nga pergjigjja varet dhe sesi do te veprohet me pas, por rruget nuk jane as te shumta as te fshehta:

O zotni Leka Zogu kerkon te ktheje monarkine dhe per rrjedhoje duhet te marre drejtimin e partise se Legalitetit, te fitoje zgjedhjet dhe me ane te nje referendumi ti jape mundesine popullit te vendose. ( jo te veproje si i jati qe u vetshpall mbret)

O zotni Leka Zogu te themeloje nje parti politike te marre pjese ne zgjedhje dhe ne rast se fiton te behet kryeminsiter i vendit.

Keto dy rruge ka, cdo rruge tjeter folklorike eshte gabim dhe nuk do te sjelle gje tjeter pervec se deshtim.

Vazhdojme:

Zotni Alban Mati shkruan:

"SiC thame qe pretenduesi mbreteror duhet te jete sa me larg konkurimit politik, pasi nuk mund te perseritet fenomeni bullgar ne kushtet e Shqiperise."

Perkundrazi zotni Zogu ne rast se deshiron te beje 1 te qinten e te jatit duhet patjeter te merret me politike.
Zotni Mati shkruan se shembulli bullgar nuk mund te perseritet, por nuk shpjegon psene.

Une mendoj se ne kushtet kur mbi 50% e elektoratit nuk voton, kur besimi ne klasen politike eshte pothuajse zero, mundesite e fitores se nje force politike te re jane shume me te medha se ne Bullgari.

Aq me teper kur behet fjale se udheheqesi i partise se re eshte i biri Ahmet Zogut, nje njeriu qe askush nuk mund ta akuzoje per lidhje me komunuzmin, korrupsionin, krimin e organizuar.

Vazhdojme:

Me pas argumentohet se zotni Zogu me futjen e tij ne politike percan te djathten.

Cfare marrie, pse eshte e bashkuar e djathta shqiptare?

Jo, e djathta shqiptare eshte e percare sa nuk mund te percahet me.

Le te ulet zotnia Alban Mati dhe te numeroje sa parti te djathta ka ne RSH.

Dalja e nje force te re, sigurisht qe eshte konkurence per te tjerat, por ne asnje menyre nuk eshte percarje, por me shume domosdoshmeri ne kushtet e bojkotimit masiv qe elektorati i ka bere se djathtes.

Pervec PD asnje parti tjeter nuk perben force poltike me peshe.
PDR qe pati mbi 5% u perca Pollo Shehu.
PR as 3% nuk merr.

Te tjerat jane krejt te paperfillshme me nga 1-2%. Dhe xhuveli apo gjinushi kane me shume vota.

Tani le te dalim tek tema shume e rendesishme marredheniet me PD.

Cdo njeri me dy pare mend ne koke e di qe ne RSH nuk mund ta kthesh PD nga nje force 30% ne nje force 10 apo me pak.
Ne pushtet ne RSH o vihet ne bashkepunim me PD nuk nuk vihet hic.
Krijimi i koalicioneve eshte dicka krejt normale ne nje demokraci. Por ama jo koalicione para zgjedhjeve, por mbas tyre kur elektorati ta kete percaktuar qarte forcen e cdo partie.


Pra cdo i djathte qe kerkon qe te marre i vetem pushtetin kunder PS dhe PD e ka pothuajse te pa mundur. Cdo partie te re i duhet qe te percaktoje qarte pozicionin e saj dhe marredheniet me PD. Kjo nuk eshte e veshtire shume, sepse PD ka qendrime te qendres.
Pra ne rast se partia e re merr qendrime me djathtash se PD i merr PD -se sasi krejt te vogla votash deri ne zero.

Qellimi nuk duhet te jete ti merren votat PD-s por te merren votat e atyre te djathteve qe nuk votojne.

Pse nuk voton nje i djathte PD?

Nje nga arsyet themelore eshte se nuk ka besim me tek Berisha.

Pra nje i djathte jovotues qe nuk ka besim tek Berisha me siguri ka per tia thene voten partise (ama partise e jo grupit folklorik) se Leka Zogut ose do te mbetet jovotues, por vote PD nuk ka per tia dhene.

Une shume kohe me pare kam shkruar:

"Postuar më 24-1-2003 në 09:56 PM

Cfare te keqe do ishte psh:

Leka me Berishen bejne marreveshje qe :

1. Te bashkohen dhe mbas fitores ne zgjedhje te jene dakort qe te mbahet dhe nje here nje referendum i per monarki dhe Berishes ti garantohet qe sido qe te dalin perfundimet ai te behet kryeminister e Leka o Mbret o President.Ka gje te keqe ne kete mes?

A nuk eshte ne interesin e te gjith te djathteve kjo gje , qofte republikane apo monarkiste?

Dhe mbi te gjitha a nuk eshte kjo e vetmja menyre per ti shkulur gjakpiresat komuniste nga kurrizi i Nenes Shqiperi? "

Tani sot marreveshja mund te behet shume thjeshte, me kushtin e vetem qe zotni Zogu te vendose cfare kerkon te behet mbret apo kryeminister.

Po le ti marrim te dy variantet:

1. Zotni Zogu kerkon te rivendose monarkine.

Dhe Berisha dhe Zogu jane dakort qe rikthimi i monarkise te behet me ane te nje referndumi.

Behet nje fushate elektorale, ku zotni Zogu duhet te kryesoje partine Levizja e Legalitetit dhe mbas zgjedhjeve ne varesi te fitores PD merr postin e kryeministrit , po fitoi me shume se PLL dhe zotni Leka behet mbret, mbas referendumit, ose po e humbi heq dore perfundimish nga pretendimi.

2. Leka Zogu heq dore nga froni, krijon nje parti politike dhe hyn ne konkurencen normale politike.

PD dhe partia e re e zotni Zogut merren vesh perpara vetem me nje pike:

Kush merr me shume vota, cakton kryeministrin, tjetri merr postin e Presidentit.
Pra mori PD me shume kryeminister behet Berisha apo kushdo qe e vendos PD, Zogu president.

Po ndodhi qe partia e Zogut merr me shume vota, Zogu behet kryeminister, Berisha le te behet minister i brendshem se president per marri te veten nuk mund te behet me.

Bashkepunimin ne konkurence te zotni Zogut dhe zotni Berishes une po e pershkruaj me analogjine e dy mesfushoreve te nje skuadre futbolli te cilet jane ne gare per te qene kapiten i skuadres. Asnjeri nuk mund te behet kapiten duke luftuar tjetrin, por duke bashkepunuar kunder kundershtarit.

Se kush behet kapiten, e vendos vendimarresi, ne futboll tranieri, ne politike populli votues.

Anton Ashta12.07.2004

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
burimuji

Postuar mė 12-7-2004 nė 21:43 Edit Post Reply With Quote
Ne dashte Leka me ia fute vedit perfundimisht, le te hyje ai ne marveshje ne dac me Salen, ne dac me Tosin, se ka me ia pa hajrin.
View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 13-7-2004 nė 10:27 Edit Post Reply With Quote
Interesant,

dhe kjo mund te jete nje rruge:

Parti e re per me fitu shumicen i vetem, ama do force gati gjeniale.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
<<  1    2    3    4  >>
Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.7676561 sekonda, 49 pyetje