Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Kritike
Shirokas

Postuar mė 7-12-2004 nė 07:52 Edit Post Reply With Quote
Kritike

Nje nga gjanat ma te quditshme qe ka forumi i edsh.org asht se ketu moderatoret perdorin TEPER copy/past te materialeve qe gjehen ne internet.
Kjo mund gja mund te perdoret ne fillim kur hapet nje teme....po masandej lehen anetaret me diskutu.Ndoshta azhornohet tema me materiale te tjera po asht e pamundun qe 95 % e postimeve te jene copy/past.Moderatoret ketu nuk shprehin mendimin e tyne po kopjojne shkrime te cilat cdo nje njeri i lexon shume ma para se me i lexu ne edsh.org pse jane gazetat ne internet.une ketu vi me rrahe mendime jo me lexu gazeta.
Shume rralle modratoret ketu shprehin mendimin e tyne personal e nqs e bajne e bajne vetem me copy/past te shkrimeve te te tjereve.Kjo sdo te thote qe cdo material ne internet copy/past ia vlen te botohet ne edsh.
Ju lutem zhvilloni kulturen e diskutimit e te shpalosjes se ideve.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 7-12-2004 nė 09:46 Edit Post Reply With Quote
E/I nderume zoje apo zotni,

kuvendi i eDSH, pervec funksionit te kuvendimit ka dhe nje funksion tjeter qe po e quaj te arkivimit te artikujve te ndryshem per tema te ndryshme psh

Tek tema:

http://www.edsh.org/diskutime/viewthread.php?tid=290

Jane te mbledhur pak e shume ne menyre sistematike te gjithe artikujt permbi fatos nanon.

Ne kete forme nuk gjenden askund ne internet.

Une mendoj se kjo forme e arkivimit ka rendesi.

Nje shembull tjeter:

http://www.edsh.org/diskutime/viewthread.php?tid=606


Ku gjen njeriu kaq shume artikuj permbi ceshtjen e prones?

Askund

Ne rast se dikush deshiron te informohet permbi ate teme e ka te gatshem materialin.


Nje tjeter funksion eshte ai i te berjes se mundshme qe dikush te mund te lexoje artikujt dhe kur nuk jane me diku tjeter ne internet, sic ndodh me shume artikuj ne gazetat shqiptare.
Jo cdo kush, me sakte, askush nuk ka kohe qe te mund te lexoj cdo dite te gjitha gazetat shqiptare.


Ama ky funksion ka nje problem shume te madh,

ate qe shumica e publikimeve behet pa leje dhe ka raste kur publikimi behet pa permendur burimin.

Nje rregull elementar eshte ai i publikimit patjeter te burimit.

Kete pothuajse e zbatojme 100%.

Ndersa per publikimin pa leje, duhet te jemi te sinqerte,

nuk eshte i drejte.

Por ka gazeta qe e lejojne me kushtin qe te permendet burimi.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 7-12-2004 nė 09:50 Edit Post Reply With Quote
Funksioni i arkivimit nuk mendoj se e pengon kuvendimin, shprehjen e mendimit te lire per cilendo teme.

Dhe une do te deshiroja qe shume me shume te djathte te shprehnin mendimet e tyre hapur dhe shume me shpesh, por kjo nuk behet me urdher te peshkut.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 7-12-2004 nė 09:56 Edit Post Reply With Quote
Shembull i nje teme ku pritet te jepet mendim nga secili:

http://www.edsh.org/diskutime/viewthread.php?tid=1508

Por cfare ndodh?

Shume pak, gati askush nuk jep mendim e aq me pak ben propozime konkrete.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 7-12-2004 nė 10:05 Edit Post Reply With Quote
Nje teme tjeter ku pritet mendimi i secilit psh eshte:

http://www.edsh.org/diskutime/viewthread.php?tid=2634

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 7-12-2004 nė 10:07 Edit Post Reply With Quote
http://www.edsh.org/diskutime/viewthread.php?tid=1604

Nje tjeter teme shume interesante, mendoj.

Por cudia eshte se shume pak te djathte mendohen e shkruajne hapur.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 7-12-2004 nė 10:13 Edit Post Reply With Quote
Nje tjeter teme shume e rendesishme qe kerkon pune eshte:

http://www.edsh.org/diskutime/viewthread.php?tid=2068

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Shirokas

Postuar mė 7-12-2004 nė 10:52 Edit Post Reply With Quote
Une jam zotni.
Te isha zoje do ta kisha shkru shiroksja.
I nderum Anton.Mendoj se puna eshte me ba njerezit me mendu e reflektu me vepru e kjo s'bahet tu e mbushe forumin e eDSH me artikuj e me ba nje arkiv te madh.
Kjo qe po bani jiu quhet BLOG.Sidokjofte kjo kje kritika jeme......s'pata per qellim me ule punen tuje po vetem me vu ne dukje nji gja te tille
Ajo qe me bani pershtypje shume ishte nji rast.Baj MESAZHET E SOTME e me dalin para artikuj gazetash vetem kaq.Pa u keqkuptu e mos te ma merrni pe te keq nqs baj 2 shembuj
Shif postimet t e fundit te tuat ose ma mire me thane e te tana...jane copy/past.
Po keshtu edhe te Agron Rumit.
Nuk asgja as me ty as me zotnine tjeter ne fjale se shume mir emund te merrja si shembull Olsi Baze ose ndonje tjeter.
Ju bani COPY/PASTE po te pakten shoqnonje me nje koment tujin mire a keq i cili me i nxite njerezit me diskutu e jo vetem me e lexu artikullin e artikujt e Arkivit qe po bani.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 7-12-2004 nė 11:34 Edit Post Reply With Quote
I nderume zotni,

une nuk e kuptoj shume mire se pse e pengon njeriun qe te shprehe mendimin e tij, fakti se ka njerez te mbledhin mendimet e te tjereve.

Jam shume dakort qe e mira do te ishte qe cdo artikull te lexohej dhe te komentohej.

Me aq sa kam pasur mundesi e kam ba, por eshte e pamundur, qe te behet per cdo rast.

I nderume zotni,

une jam shume i interesume me ba shume ma shume sesa nje arkiv.

Kritika asht e drejte, ky kuvend nuk duhet te jete kryesisht arkiv.

Une i ftoj qe te gjithe te djathtet shqiptare qe te ndihmojne qe ky kuvend te behet nje kuvend serioz dhe cilesor, kuvend ku te mblidhemi per te kuvenduar, per tu njohur, per te bere projekte te perbashketa.


Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.2399890 sekonda, 33 pyetje