Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: KONTRIBUTE PER SHPETIMIN E PALLATIT SKANDERBEG NE ROME!
Anton Ashta

Postuar mė 12-1-2005 nė 18:27 Edit Post Reply With Quote
KONTRIBUTE PER SHPETIMIN E PALLATIT SKANDERBEG NE ROME!

KONTRIBUTE PER SHPETIMIN E PALLATIT SKANDERBEG NE ROME!"Lidhja nacionale e shoqatave shqiptare dhe arberesheve ne Itali" arrin suksesin e pare ne fushaten e nisur per mbrojtjen e rezidences romane te heroit tone kombetar, pallatit "Skanderbeg", e gjendur ne sheshin me te njejtin emer nr. 117 ne Rome, i cili rrezikon te zhduket perjetesisht nga kujtesa jone kolektive. Kjo per arsye te urdhrit te kryebashkiakut Ealter Veltroni per ta shnderruar kete pallat, simbol per 7 milion shqiptare e per mese 1 milion arberesh, ne Muze Kombetar te Makaronave ne nderim te kuzhinierit te famshem italian Vincenzo Agnesi.

Qe prej fillimit te fushates sensibilizuese qe "Lidhja" ka ndermarre ne fillim te dhjetorit 2004 permes venies ne dispozicion te vleres se 500 kopjeve te librit te botuar ne Itali nga Presidenti i "Lidhjes" Alban Kraja, " Skenderbeg-La campagna d'Italia ", njoftojme se deri me daten 10 janar '05 numri i kopjeve te shitura permes internetit (ne eee.albankraja.com) ka arritur ne 157 libra, per nje vlere 3.611.00 euro. Shume kjo, ndonese simbolike, qe do te vihet ne dispozicion te Komitetit per shpetimin e monumentit, i cili do te impenjohet ne vazhdim per rehabilitimin e pallatit te Skenderbeut. Ndaj, me kete rast kerkojme edhe nje here solidaritetin e opinionit publik e sidomos te organizmave qeveritare e partiake te Shqiperise (qe cuditerisht vazhdojne te heshtin) qe te gjithe se bashku te gjejme menyrat per te mbrojtur identitetin dhe simbolet tona kombetare. Duke pasur bindjen logjike, qe vetem te bashkuar, mund te fitojme betejen lidhur me rikthimin e objektit ne fjale akademikeve, historianeve e albanologeve tane.

Kush deshiron te shprehe solidaritetin e tij ne lidhje me sa me siper eshte i lutur te kontaktoje "Lidhjen" ne: eee.legaalbanese.com

Zyra e shtypit, informacionit dhe marredhenieve me publikun e "Lidhjes nacionale te shoqatave shqiptare dhe arbereshe ne Itali"

Sekretari Dott.ssa Cristina Zoli.

Rimini: 11.01.2005

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 12-1-2005 nė 18:29 Edit Post Reply With Quote
lidhjet:

http://www.albankraja.com/

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 12-1-2005 nė 18:37 Edit Post Reply With Quote
http://www.legaalbanese.com/

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 12-1-2005 nė 18:40 Edit Post Reply With Quote
Te djathte shqiptare duhet te BEJME!

Me e pakta eshte qe te firmosim peticionin:

http://www.legaalbanese.com/pagine/notizie.htm

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.1280489 sekonda, 28 pyetje