Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: E drejta e votes e emigranteve
Anton Ashta

Postuar mė 9-2-2005 nė 14:10 Edit Post Reply With Quote
E drejta e votes e emigranteve

BERISHA, NUK ESHTE NEVOJA TE NDIHESH I TURPERUARNga Sami Milloshi

SHBANuk kisha per ta shkruar kete artikull nese nuk do te me ngacmonte nje deklarate e Berishes, e thene pas vizites se tij te fundit ne SHBA. "Shqiptaret qe jane larguar nga Shqiperia te votojne kur te behen zgjedhjet ne Shqiperi. Te kesh frike nga vota e emigracionit eshte nje gje e pakonceptueshme. Ishte nje kerkese e tyre. E ndjeva veten te turperuar kur nuk mund t'i jepja nje pergjigje pozitive nje kerkese te tille shume te ligjshme. Kjo eshte platforma jone dhe te mos e bejme politike, por te kryejme nje detyrim qe kemi ndaj tyre."

Kjo eshte deklarata e zotit Berisha e cituar nga gazeta "Panorama" online e dates 5 janar 2005. Gazeta tjeter, "Shekulli", jep edhe nje element tjeter ne citimin qe i ben Berishes. Ne kete gazete Berisha citohet te kete thene gjithashtu: "Shqiptaret qe jane ne emigracion duhet te votojne, sepse ne te gjitha vendet voton emigracioni dhe ketu tek ne duhet te votoje." Edhe citimin e "Shekullit" e bej nga edicioni i saj online i dates 5 janar 2005.

Qe te jem i hapur me lexuesin me duhet te them se une personalisht nuk kam marre pjese ne takimet qe ka zhvilluar zoti Berisha ne New York me emigrantet per arsyen e thjeshte se nuk banoj ne ate qytet, por ne nje shtet dhe qytet tjeter amerikan. Por, kam deshire te prononcohem per problemin ne fjale, meqe ndiej se jo vetem jam pjese e tij, por edhe mund te sugjeroj ndonje zgjidhje.

Se pari, do te deshiroja te argumentoja pse zoti Berisha, nuk eshte nevoja te ndihet i turperuar perpara emigranteve shqiptare. Jo se une nuk e kuptoj se cfare ndjenje dashamiresie ka ai per emigrantet, por se realisht, nuk eshte ai qe do te duhej te ndihej i turperuar. Berisha eshte udheheqesi i opozites, ai nuk eshte ne pushtet, nuk eshte ne qeveri. Pergjegjesia kryesore i takon qeverise. Eshte qeveria ajo qe do te duhej te vriste mendjen. (Natyrisht nese ka mendje dhe nese e ka ne vendin e duhur te trupit.) Sic duket, qeveria, as e ka care koken fare per kete pune se ka ca "pune" te tjera me "te rendesishme" per te zgjidhur. E kam thene edhe nje here tjeter mendimin tim rreth ketij problemi kur kam analizuar ca pohime fantazmagorike te kryeministrit shqiptar dhe te kryetarit te bashkise se Tiranes. Pas artikullit tim, kam vene re se ca zyrtare te vegjel kane bere ca hosanara rreth regjistrimit te numrit te emigranteve ne bote. Bile kam mesuar se Evropa, (Rrofte Evropa doreleshuar) paska dhene ca pare per ta bere kete regjistrim. Por regjistrimi, me sa duket, ka perfunduar si gjithe te tjerat, "ne xhepat" e finokeve qe ia dine vleren dhuratave te Evropes... Shkurt, as qe do t'ia dije njeri

per pothuaj nje milion shqiptare te emigruar ne keto 14 vjet te udhetimit te shqiptareve neper udhet e panjohura te demokracie.

Une vertet do t'i kisha dhene te drejte zotit Berisha ne ndjesen qe ai ka treguar para gazetareve pas kthimit nga Amerika, nese ai do te kishte qene pak me specifik dhe do te bente fjale per periudhen kur ai ishte president. Por, ai nuk e thote nje gje te tille ne deklaraten e tij, keshtu qe mendoj se eshte tjeterkund pergjegjesia. Keta qe ne Tirane i quajne "Selia Roze", po qe une do t'i quaja thjesht "Selia e Zeze", dhe qe kane tete vjet qe qeverisin, jo qe nuk kane vullnetin te bejne nje regjistrim te emigracionit, por, per me teper, ata as qe ia kane dale te frenojne lumin e vrullshem te emigranteve drejt Perendimit. Kete lume qe gerryen identitetin e Shqiperise nuk ia del ta ndale, per shembull, as Koco Danaj, te cilit i shfaqet ne enderr se emigrantet "po kthehen", sic thote ai ne nje artikull ne gazeten "Koha Jone", dhe, per cudi ai e beson. Askush nuk jep shifra, sepse qe te punosh per shifrat duhet pune, dhe jo "logje Kavaje" te perziera me pak sheqer "patriotik". Lexoni, ju lutem artikullin e shkelqyer "Tradhtia e madhe" te gazetarit famoz Besnik Dizdari ne gazeten "Tema" qe te kuptoni se ketij sheqeri "patriotik" i ka dale boja sepse eshte bere zeher. Sa kohe qeveria shqiptare nuk ka nje regjister te hollesishem per emigracionin, te gjitha jane fjale qe i merr era. Por, mesa duket, "Selia e Zeze", as qe do t'ia dije per kete gje. Nje Drejtori e Diaspores qe eshte ne Ministrine e Puneve te Jashtme, mua me ngjan me shume me nje vater kulture ne nje shpat mali ne kohen e qepes. Me te vetmin ndryshim se tashme, ne ate vater kulture, krahas cules dyjare eshte shtuar edhe nje kompjuter kur zyrtari luan gjithe diten lojera me letra.

Zgjedhjet qe vijne ne Shqiperi vetem sa e nxjerrin ne dukje problemin e emigranteve. Por, konfuzioni eshte i shkalles maksimale. E kam thene edhe ne artikullin tjeter, mjafton te kete vullnet politik dhe ceshtja zgjidhet shume thjesht. Por pikerisht vullneti politik mungon, sepse, mesa duket qeverise i intereson qe emigrantet te mos perfshihen ne votime. Une mund te them, per shembull, se ceshtja qendron shume e thjeshte me emigrantet ne Amerike. Jane me mijera qe jane qytetare amerikane dhe qe ne te njejten kohe kane edhe qytetarine shqiptare. Eshte fare e thjeshte qe Ambasada Shqiptare ne Washington ta mesoje permes administrates Amerikane numrin e vertete te shqiptareve qe kane te drejte te votojne. Por mesa duket ambasada ben pune te tjera "te medha", dhe kjo i duket fare e vogel. Gjithe ketyre shqiptareve, duke perfshire edhe autorin e ketyre radheve ne kete rast, askush nuk ka te drejte t'ua mohoje te drejten ligjore per te votuar si shqiptare. Sa kohe une kam nje qytetari shqiptare, sa kohe une mbaj edhe nje pasaporte shqiptare, kjo do te thote se askush nuk mund te ma beje mua dhurate te drejten per te votuar. Dhe askush, gjithashtu, nuk mund te ma vjedhe si hajdut duke me hequr nga listat e votimit, gje qe e kane bere ne vitin 2001.

Por, ceshtja eshte tjeterkund. Ajo eshte nje ceshtje praktike qe lidhet me udhetimin drejt Shqiperise ne diten e votimit. Pikerisht ne kete ceshtje praktike abuzon "Selia e zeze". Ajo e paragjykon dhe ben te gjitha perpjekjet qe shqiptaret te mos udhetojne drejt Shqiperise ne diten e votimit, sepse esa duket e ndjen qe vota e emigranteve mund t'i fluturoje me te ndenjurat perpjete, per ta zbutur pak shprehjen popullore. Por, eshte turp, dhe bile turp shume i madh, qe mijera irakeno-amerikane votojne ne Amerike dhe e thone zerin e tyre per vendin e tyre ne lufte, ndersa shqiptaro-amerikanet kane mbetur ne stadin e patetizmit te Nolit. Noli ka vendin e vet te nderuar, por jemi ne tjeter shekull, dhe shume gjera kane nderruar. Po te kete vullnet politik, shqiptaret mund te votojne si zoterinj ashtu sic kane votuar si zoterinj per kandidatin e zemres se tyre ne votimet amerikane te nentorit qe shkoi. Dhe nuk eshte nevoja te udhetojne per ne Shqiperi fare. Ketu behet fjale per mundesi konkrete qe qeveria shqiptare eshte e detyruar t'ua krijoje edhe emigranteve si te gjithe qytetareve shqiptare. Dhe nuk mund te behet fjale kurrsesi per nje te drejte. Te drejten emigrantet e kane, por qeveria me mosveprimin e tyre ua mohon praktikisht me lezet. Pra, luan lojen sikur ky problem gjoja eshte nje problem shume i veshtire. Une nuk e besoj se mund te jete me i veshtire ky problem per kryeministrin e Shqiperise se sa per ate te Irakut. Por zoti Allawy e beri detyren e tij. Le ta beje edhe kryeministri shqiptar me gjithe sejmenet e tij ambasadore. Se nuk ka pak, dhe nuk i rrjepin pak atij populli qe paguan taksa t'i mbaje me buke dhe me qejfe ne Perendim.

Titujt e gazetave te Tiranes thone gjithashtu se republikanet kane paraqitur madje edhe nje amendament per kete pune. Edhe djelmoshat e gjysmes se "Selise se Zeze" qe tashme kane krijuar nje Parti, LSI (ta gezojne e ta trashegojne brez pas brezi) e paskan ngritur zerin per kete pune. Une po iu them thjesht, lerini dokrrat dhe merruni me pune. Eshte fare e thjeshte dhe nuk pengon asgje qe shumica e emigranteve te votojne per zgjedhjet e ardhshme ne Shqiperi. Te votojne aty ku jane dhe te mos udhetojne fare. Por behuni serioze duke vene ne pune te gjithe ata zyrtare qe lidhen sadopak me emigrantet. Nese keni nje fije, vetem nje fije respekt per punen e qindra mijrave emigranteve qe mbajne gjalle me mijera te tjere ne Shqiperi, ju zyrtare te vegjel dhe te medhenj te Tiranes, duhet te beni gjithcka qe emigranteve t'u krijohet mundesia praktike te votojne. Nese nuk keni as nje fije respekti,

(dhe gjasat jane se ju nuk keni) atehere turpi eshte mbi ju.

Ja kjo ishte pak a shume arsyeja pse desha te them se zoti Berisha, nuk eshte nevoja te ndihet i turperuar para emigranteve. Qeveria ka ne dore te mos ndihet e turperuar nese ka vullnet politik. Nese nuk ka, pastaj, si thote shprehja popullore, le ta haje turpin me buke.5 janar 2005

kj

Tek tema mjerimi i te djathtes esht ekjo teme si shembull, por mendoj se ka rendesi qe ta diskutojme me vete.

Une them per kete ceshtje nuk mjaftojne fjalet as premtimet.

Kur shifja irakenet qe votonin ne Gjermani me vinte turp nga vetja.

Qe te gjithe shtetasit shqiptare pavareisht se ku jetojne duhet te kene mundesine e te shprehurit te vullnetit te tyre te lire, per kete jemi besoj dakort ne shumice.

Ceshtja eshte konkrete.

Pd dhe partite e djathta duhet te japin zgjidhjet.

Une them nuk ka nevoje te kete rregjistrim te emigranteve qe te mund te votojne.

Si do te ishte e mundur votimi i emigranteve aty ku jane?

Cfare modelesh ka ne bote?

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Valter bejkova

Postuar mė 22-3-2005 nė 20:21 Edit Post Reply With Quote
Vota e diaspores

Nga:Nevrus Nazarko *

Ka pak kohe qe ne komunitetin shqiptar si brenda dhe jashte kufijve te vendit eshte ndezur nje polemike ne lidhje me mundesine e emigranteve per te votuar qofte ne zgjedhjet e pergjithshme apo me vone ato lokale ne Shqiperi. Te jepet pershtypja qe ne pamje te pare ky eshte nje problem mjaft parimor dhe qe sipas disave “e con gjuhen atje ku dhemb dhembi” dhe per pasoje eshte nje teme qe po te terheqesh ne sondazh ne popull mendoj se do te kete reagime pozitive me se shumti. Cuditerisht kjo eshte bere nje teme e pelqyer edhe per disa nga politikanet shqiptare qe po i meshojne kesaj ideje fort dhe kjo ndoshta per disa arsye.


Se pari, politikanet ne fushata elektorale ngrene probleme nga me te ndryshmet te cilat mendojne qe jane populiste, apo ne fund te fundit ngjallin nje lloj ngacmimi ne popull, dhe ata shpresojne qe ky gjenerim i problemit, qofte edhe nga pikpamja e kuriozitetit do t’ju sillte disa qindra e pse jo mijera votues ne krahun e tyre


Se dyti, keshtu mund te terhiqet diaspora ne qerthullin e zhvillimeve politike ne Shqiperi, dhe ketu e kam fjalen per masen e gjere te diaspores dhe jo vetem per ate pjese qe shpreson te kthehet dhe te pozicionohet ne vendlindje perseri. Ky argument do te ishte edhe me “politically correct” persa i perket argumentave pro per kete ceshtje.


Se treti, politikanet ne Shqiperi jane ndergjegjesuar ne ate mase qe e kuptojne se ne 15 vitet e fundit nuk jane te pakte ata emigrante qe kane akumuluar sasi te konsiderueshme pasurie qe mund te vihet ne sherbim te fushatave te ardhshme elektorale ne Shqiperi.Lind pyetja, a eshte e mundshme praktikisht votimi i diaspores? Ne qofte se po, cilat jane implikimet e ketij votimi ne votimet e ardhshme? N.q.se problemet logjistike nuk e bejne te mundur votimin e diaspores, atehere ku bazohet politika e sotme kur i turret idese qe emigrantet mund te votojne ne zgjedhjet e ketij viti.Kjo me kujton fushaten elektorale per president te SHBA ne vitin 1996 ne garen midis ish presidentit Klinton dhe rivalit te tij senatorit Bob Dole. Senatori Dole, vec te tjerave, i kushtoi nje pjese te madhe te fushates, idese se uljes se menjehershme te taksave ne masen 15% per te gjithe taksapaguesit amerikane. Per shume ekonomiste ne SHBA, kjo u cilesua krejt e pamundur, per vete faktin se buxheti i shtetit do te akumulonte 30-40% me pak menjehere dhe kjo po te merrje parasysh edhe faktoret positive qe kjo ulje taksash do te sillte si rrjedhoje. Nuk besoj se kishte shume amerikane qe e besuan kete premtim te Bob Dole-it por ai i meshoi megjithate. Ne fjalimin e tij te fundit ne mbyllje te fushates, ku edhe pranoi humbjen perballe Klintonit, nje gazetar “zevzek” e pyeti me shpoti: Po tani zoti Senator cdo te behet me planin tuaj per uljen e taksave prej 15 perqindsh? Senatori, i njohur per pergjigjet e tij teper te zgjuara dhe flake per flake ju kthye: “ Qepe gojen se as ti s’ke per te perfituar nga kjo, tashme”.
Por le te kthehemi tek problemi i mesiperm ne lidhje me faktoret kunder se pse nuk duhet te votojne emigrantet.Taksim me perfaqesimNe perendim eksiston nje thenie ne qarqet politike dhe elektorat qe shprehimisht thote “Jo taksim pa perfaqesim” e cila do te thote n.q.se taksohem dua te jem i perfaqesuar pra te kem te drejten te zgjedh dhe te zgjidhem. Por me shkoqur do te thote qe une duhet te kem ndikim mbi pushtetin ne se taksohem (nuk eshte fjala thjesht per taksa mbi te ardhurat). Per mua nuk eshte e veshtire te adoptohet e anasjellta e kesaj fraze: Jo perfaqesim pa taksim.
Kjo nenkupton qe ai qe voton perfaqesuesit e vet ne organet legjislative apo rrjedhimisht edhe perfaqesuese/taksative duhet qe detyrimisht te ndjeje efektet e politikave te tyre ekonomike, politike, fiskale etc. Dikush mund te thote se, ne menyre ultimative veprimet e politikaneve tane dhe politikat e tyre kane ndikim indirekt mbi emigrantet si per ata qe nuk jane te interesuar te kthehen mbrapa ashtu edhe per ate pakice qe ka bere disa investime ne Shqiperi. Duke mos dashur te mohoj nje fakt te tille, qe eshte i debatueshem ne variantin me te pelqyeshem, prape i meshoj idese se te votuarit, pa i ndjere ne kurriz efektet e mepasme te te zgjedhurve, i ngjan tifozit te ndeshjeve sportive qe merzitet kur skuadra e tij humbet, dhe kjo e detyroi babane ti thoshte te birit “ mos u merzit se asnje nga ata nuk humbi, ata te gjithe fitojne se jane milionera”.Harta Elektorale
Nuk mund te debatosh nje problem zgjedhor pa sjelle ne mes edhe harten elektorale. Shihni se si PS-ja po mundohet me te gjitha menyrat te mbaje ne fuqi harten elektorale te vitit 1997, a thua qe levizjet demografike te popullsise jane ato te kohes se nevojes per pashaportizim. Pse nuk shikohet se cfare efekti do te kete votimi i emigranteve, ne procesin elektoral? Cfare strukture do te kene zonat zgjedhore nga ku dalin edhe deputetet, po te perfshihen emigrantet ne to? Si do te zgjidhet llogaridhenia e deputeteve para votuesve emigrante? Perfshirja e emigranteve ne debatet per harten elektorale do te shtonte edhe nje “molle sherri” me shume ne tryezen e partive, qofte nga pikepamja kushtetuese ashtu edhe ajo partiake. Keqinterpretimi i ketij problemi do te shnderronte ate qe ne gjuhen demokratike kjo quhet konstituenci ose zone elektorale, me nje nje babezi elektorale.Mundesite Manipulative
Duke qene se shumica e emigranteve eshte larg realitetit politik, ekonomik dhe social ne Shqiperi, kjo per pasoje do te sillte edhe nje votim te bazuar mbi “premisa false” dhe kjo ne anen tjeter do te bente qe te zgjedhurit aktuale ne Shqiperi te ishin jo ata qe ofronin programe dhe politika progresive dhe bashkekohore, por te tjere duke u mbeshtetur ne preferenca partiake, krahinore etj. E them kete sepse shikon qe ndarjet, perkatesite dhe simpatite politike ndonjehere jane me te mprehta ne diaspore se ne Shqiperi, edhe pse mundesia per te perdorur gjuhe ofensive dhe jo te kultuaruar eshte me e pakte ne rastin e emigranteve. Po t’i shtosh ketij fakti edhe shperndarjen jo te njetrajtshme gjeografike neper bote te shqiptareve, nenkuptohet se sa e veshtire eshte per shembull per ndonje deputet (zoti mos e dhente) qe nuk di te perdore e-mailin per te kontaktuar.
Kuptohet, se ne kushtet e kesaj shperndarjeje, partite politike do te kishin te sigurte vetem voten e militanteve te flakte, pasi pjesa me e madhe e emigranteve qe kane arritur nje nivel te caktuar komforti eshte as me shume e as me pak si ajo e klases indiferente ne Shqiperi. Ata nuk duan te votojne, dhe do te merrte vetem situata emergjente per kombin qe te mundej te arrihej nje pjesemarrje e kenaqshme e kesaj pjese.Pamundesia LogjistikeMjaft shtete demokratike kane pergatitur me kohe infrastrukturat perkatese te realizimit te pjesemarrjes ne votime te diasporave perkatese. Por kjo kerkon kohe, investim dhe nje bashkepunim te rregullt me vendet pritese te emigranteve. Kjo kerkon gjithashtu nje sistem rigoroz rekordi te qeverise shqiptare te fluksit te emigranteve ne keto vende. Si mund te thirren emigrantet per te votuar, kur shteti ame nuk e di faktikisht se ku jane vendosur shumica e tyre? Do te votojne vetem emigrantet legale apo edhe ilegale, ata me qendrim te perkohshem apo edhe ata me nenshtetesi te dyfishte, te cilet perbejne gati gjysmen e emigranteve shqiptare neper bote? Nese keta te fundit do te perjashtohen nga kjo e drejte, ne cilin ligj apo nen kushtetues do te bazohet kjo? Si do te njihen votuesit me programet elektorale te partive politike ose te politikaneve, te cilat pergjerohen per ta? Si do te numerohen votat e tyre dhe kush do ta beje kete? Shume pyetje te tjera ngrihen, per te cilat nuk eshte rasti dhe vendi te diskutojme.
KonkluzionDuke nenvizuar pamundesine logjistike dhe praktike te pjesemarrjes se diaspores ne procesin elektoral, nuk jam kunder trajtimit te emigranteve si nenshtetas shqiptare. Emigrantet gezojne te gjitha te drejtat kushtetuese politike dhe civile qe u japin atyre kushtetuta dhe ligjet e vendit. Midis tyre edhe te drejten per te votuar. Ajo qe deshiroj te ritheksoj eshte pamundesia praktike e pjesemarrjes se diaspores ne zgjedhje, pra hedhja prej tyre e votes ne kutine e votimit. Por kjo nuk do te thote qe emigrantet te fshihen ne menyre arbitrare nga rregjistrat e shtetit shqiptar. Per me teper emigrantet sezonale ose edhe emigrantet perkohshem dhe afatgjate, te cilet kane si projekt te tyre kthimin ne atdhe. Sa kohe qe jane shtetas shqiptare, ata gezojne te gjitha te drejtat politike dhe civile dhe nuk mund tu ndalohet me ligj, qofte ky edhe ligji ose harta elektorale, gezimi i ketyre te drejtave. Ndersa ushtrimi praktik i ketyre te drejtave ne nje shtet demokratik, lihet ne doren e gjithsecilit dhe varet nga rrethanat dhe mundesite e qytetarit per ti ushtruar ato.
*Autori eshte drejtor i Departamentit te Taksave ne qytetin e Hamtramck ne Michigan


24 ORE

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
nji shkodran

Postuar mė 23-3-2005 nė 10:10 Edit Post Reply With Quote
shkrim kot!

Cka don me thane shkruesi i ketij shkrimi?!
Qi vota e emigranteve asht e drejte, por e veshtire? Edhe vota ne Shqipni asht e veshtire. Nuk dihet ku jane shqiptaret ne bote? Pse ne Shqipnine me rruge pa emna dihet sakte?
Persa i perket kontakteve te deputeteve me emigrantat, mjafton qi te votojne per proporcional.
Nuk ka garanci per proces te rregullt ne Shqipni ma shume se jashte saj, se ne New York e Rome s'e ke pushken mbas shpinet e rrezikun per pushim prej punet si ne ndonji katund a qytet te Shqipnise se kontrollueme.
Mandej kur shkruen se gjysa e shqiptareve ne bote kane dyshtetesi duket se flet krejt kot e pa e njofte situaten.
Veshtiresite jane e te shumta, por ky shkrim shfaq mentalitetin shqiptar. Harron zotnija se veshtiresite shmangen me PUNE.
Pa PUNE gjithcka asht jo e veshtire, por e pamujtun e ketu hyn edhe nji proces i drejte votimit.
Me duket absurde me justifikue nji te mete me faktin qi duhet pune per me e zgjidhe prej atyne qi e kane per detyre me e ba.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 23-3-2005 nė 10:48 Edit Post Reply With Quote
http://www.edsh.org/diskutime/viewthread.php?tid=2945

dhe


http://www.edsh.org/diskutime/viewthread.php?tid=2732

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 23-3-2005 nė 10:56 Edit Post Reply With Quote
dhe:

Postuar më 11-1-2005 në 01:43 PM

"Miratimi i kodit
Në seancën e jashtëzakonshme gjatë votimit të Kodit Zgjedhor, deputetët e PS-së dhe PD-së kanë rrëzuar amendamentet e paraqitura nga LSI-ja dhe LZHK-ja për të pasur të drejtën e anëtarëve në KQV, KZZ dhe në grupin e numërimit të votave, si dhe që të votojnë emigrantët. E veçanta në këto amendamente është se, pro tyre votuan aleatët e majtë të PS-së, si PSD-ja, PAA-ja, PBDNJ-ja, ndërsa pjesa më e madhe e demokratëve kanë abstenuar. LSI-ja dhe LZHK-ja do të kenë të drejtën e vetëm të një përfaqësuesi si vëzhgues."

panorama

Si mund te jete PD kunder votes se diaspores?!

Mjerim, mjerim, mjerim

nga:

http://www.edsh.org/diskutime/viewthread.php?tid=795&page=3

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 23-3-2005 nė 11:02 Edit Post Reply With Quote
Parimisht une mbetem i mendimit qe te gjithe emigrantet duhet te kene mundesine te votojne, por realisht duhet te pranoj se argumenti nje politikani te djathte me bindi.

Argumenti pak a shume ishte ky:

Ne kemi ne greqi mbi 300 000 emigrante dhe dihet ne cfare kushtesh mjeruese jetojne ata. Mundesia e manipulimit te votes se tyre eshte shume e madhe. Prandaj eshte me mire qe sot per sot te mos i jepet mundesia te votojne nga vendi i huaj.

Argumenti eshte bindes, kur mendoj se shqiptaret ne Greqi jane detyruar te nderrojne dhe emrat.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 23-3-2005 nė 11:05 Edit Post Reply With Quote
Ama RSH pra partive politike, kuvendit popullor i mbetet si detyre themelore puna per realizimin e nje te drejte themelore te garantuar ne kushtetute:

Te drejtes se votes.


E para gje qe duhet te behet eshte:

Si e kane zgjidhur vendet e tjera si psh Italia?

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 23-3-2005 nė 11:06 Edit Post Reply With Quote
Cilat ishin amendamentet e LZHK-s ?

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.3465149 sekonda, 32 pyetje