Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: ARTISTE TE MEDHENJ SHQIPTARE NEPER BOTE
Artur Tepelena

Postuar mė 20-6-2005 nė 23:28 Edit Post Reply With Quote
ARTISTE TE MEDHENJ SHQIPTARE NEPER BOTE

ARTISTE TE MEDHENJ SHQIPTARE NEPER BOTE
SHTOJINI EMRAT ne KETE LISTE

-ME ORIGJINE NGA VLORA:

LIRIO NUSHI
www.lirionushi.com , www.lyrionushi.gr

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Artur Tepelena

Postuar mė 20-6-2005 nė 23:30 Edit Post Reply With Quote
LIRIO NUSHI-KRENARI KOMBETARE

ARBANITET ARBERORE
NJE POPULL I HARRUAR
(Film Dokumentar kushtuar arvaniteve- arberore te Greqise)
Autor: Lirio Nushi, Skenari: Meriman Brahaj & Lirio Nushi

Ky film u realizua me porosi dhe sponsorizim te
Ministrise se Kultures Rinise dhe Sporteve te Kosoves
Departamenti i Çeshtjeve Jorezidente (DÇJ).

-Ai i kushtohet 900 fshatrave arvanite-arberore arvanitfolese te Greqise, Heronjve arvanite-arberore te Revolucionit te vitit 1821 ne Greqi te cilet ishin te gjithe arvanite-arberore., Karaiskakit, Bubulines, Marko Bocarit, Kollokotronit-Bithegurit, Mjaulit, Papafleses etj. etj… .
-Duhet te me pyesesh cili prej s’ishte arvanite thote Arvaniti Vangjel Ljapi nga Elefsina e Greqise dekoruar me medaljen e arte “Naim Frashero” ne dokumentar, dhe pergjigjia ime eshte kjo: - skam te te tom asnje!
-Autor i ketij filmi eshte Lirio Nushi, kurse skenari eshte bashkepunim midis zt. Meriman Brahaj dhe Lirio Nushit.
-Kenget e vjetra arvanite-arberore qe burojne nga thelesite e shekujve, Vallet karakteristike arvanite - vallja çame, Veshjet karakteristike te arvaniteve – Fustanella,
Ritet dhe Vajet, Kenget e trimave dhe te luftes si dhe zonat ku shtrihen dhe gjenden 900 katundet arvanitefolese-arberore ne Greqi pershkruajne nje epope te tere-Epopene e nje populli te harruar-te lene ne harrese per shekuj me rradhe.
-Ne jemi katandisur keshtu thone personazhet e dokumentarit sepse nuk kemi krye, askush s’kujdeset per kulturen tone, asnje institucion nuk na perkrah.
-Librat kushtuar arvaniteve-arberore te greqise, dhe se si eshte ruajtur gjuha deri tani, Diktatura e Hudes greke qe ndaloi me dhune te flitej gjuha nder arvanitet-arberore te Greqise, Momenti I vellazerimit te arvaniteve te greqise dhe ngritjea e shtetit modern te Greqise, lufta e Mesologjit dhe suhme momente te tjera historike trondisin, duke na treguar se sa popull i madh kemi qene dhe sa i coptuar jemi tashme.
-…Admirali i flotes detare, Kundurjoti, me origjine Arberore i urdheron marinaret ne greqisht po askush s’kpuptonte - atehere admirali therret –ZJARR MORE DJELMA ! atehere marinaret kuptuan dhe u ndes lufta… , -rrefen Ljapi.
-Gjuha e vertete eshte arberishtja thote Jorgo Gjeru, Arberor nga Kryekuqi, -fjala arvanite eshte fjala greke siç na therrasin greket ketu. Tashme gjuha arberore tek arvanitet-arberore te Greqise po shuhet, nderkohe qe deri vone kishte pleq qe s’dinin fare greqisht. Gjuha arberore eshte pasardhesja e gjuhes se pellazgeve pohojne te gjithe studjuesit ne dokumentar.

-900 Katundet dhe gjithe Ishujt arvanitfoles te Greqise, si edhe lidhja e vendosja e tyre me zonat antike te Greqise eshte e padiskutueshme fakt nga i cli lind nje pyetje:

- Jane autoktone, apo jane pakice kombetare Arvanitet-Arberore te Greqise?
Mos ka ardhur koha qe kesaj ti jepet nje pergjigje zyrtare?

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Artur Tepelena

Postuar mė 20-6-2005 nė 23:32 Edit Post Reply With Quote
quote:
Postuar në fillim nga Artur Tepelena
ARBANITET ARBERORE
NJE POPULL I HARRUAR
(Film Dokumentar kushtuar arvaniteve- arberore te Greqise)
Autor: Lirio Nushi, Skenari: Meriman Brahaj & Lirio Nushi

Ky film u realizua me porosi dhe sponsorizim te
Ministrise se Kultures Rinise dhe Sporteve te Kosoves
Departamenti i Çeshtjeve Jorezidente (DÇJ).

-Ai i kushtohet 900 fshatrave arvanite-arberore arvanitfolese te Greqise, Heronjve arvanite-arberore te Revolucionit te vitit 1821 ne Greqi te cilet ishin te gjithe arvanite-arberore., Karaiskakit, Bubulines, Marko Bocarit, Kollokotronit-Bithegurit, Mjaulit, Papafleses etj. etj… .
-Duhet te me pyesesh cili prej s’ishte arvanite thote Arvaniti Vangjel Ljapi nga Elefsina e Greqise dekoruar me medaljen e arte “Naim Frashero” ne dokumentar, dhe pergjigjia ime eshte kjo: - skam te te tom asnje!
-Autor i ketij filmi eshte Lirio Nushi, kurse skenari eshte bashkepunim midis zt. Meriman Brahaj dhe Lirio Nushit.
-Kenget e vjetra arvanite-arberore qe burojne nga thelesite e shekujve, Vallet karakteristike arvanite - vallja çame, Veshjet karakteristike te arvaniteve – Fustanella,
Ritet dhe Vajet, Kenget e trimave dhe te luftes si dhe zonat ku shtrihen dhe gjenden 900 katundet arvanitefolese-arberore ne Greqi pershkruajne nje epope te tere-Epopene e nje populli te harruar-te lene ne harrese per shekuj me rradhe.
-Ne jemi katandisur keshtu thone personazhet e dokumentarit sepse nuk kemi krye, askush s’kujdeset per kulturen tone, asnje institucion nuk na perkrah.
-Librat kushtuar arvaniteve-arberore te greqise, dhe se si eshte ruajtur gjuha deri tani, Diktatura e Hudes greke qe ndaloi me dhune te flitej gjuha nder arvanitet-arberore te Greqise, Momenti I vellazerimit te arvaniteve te greqise dhe ngritjea e shtetit modern te Greqise, lufta e Mesologjit dhe suhme momente te tjera historike trondisin, duke na treguar se sa popull i madh kemi qene dhe sa i coptuar jemi tashme.
-…Admirali i flotes detare, Kundurjoti, me origjine Arberore i urdheron marinaret ne greqisht po askush s’kpuptonte - atehere admirali therret –ZJARR MORE DJELMA ! atehere marinaret kuptuan dhe u ndes lufta… , -rrefen Ljapi.
-Gjuha e vertete eshte arberishtja thote Jorgo Gjeru, Arberor nga Kryekuqi, -fjala arvanite eshte fjala greke siç na therrasin greket ketu. Tashme gjuha arberore tek arvanitet-arberore te Greqise po shuhet, nderkohe qe deri vone kishte pleq qe s’dinin fare greqisht. Gjuha arberore eshte pasardhesja e gjuhes se pellazgeve pohojne te gjithe studjuesit ne dokumentar.

-900 Katundet dhe gjithe Ishujt arvanitfoles te Greqise, si edhe lidhja e vendosja e tyre me zonat antike te Greqise eshte e padiskutueshme fakt nga i cli lind nje pyetje:

- Jane autoktone, apo jane pakice kombetare Arvanitet-Arberore te Greqise?
Mos ka ardhur koha qe kesaj ti jepet nje pergjigje zyrtare?Bashkangjitje: Film2.JPG (45.36kb)
Ky fil ėshtė ngarkuar 414 herė

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 21-6-2005 nė 09:27 Edit Post Reply With Quote
Une jam i gatshem te ndihmoj.

Kush ka kontakt me qofte dhe me nje arvanitas?

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Artur Tepelena

Postuar mė 21-6-2005 nė 11:48 Edit Post Reply With Quote
e si mund te ndihmosh konkretisht?

e si mund te ndihmosh konkretisht?
View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 21-6-2005 nė 12:48 Edit Post Reply With Quote
Gjeja e pare eshte mbledhja e informacionit.

Ne kete adrese kemi disa materiale:

http://www.edsh.org/diskutime/viewthread.php?tid=1397

Cfare mund te bej une:

Une jam i gatshem qe te behem anetar i nje shoqate arvanitase dhe te ndihmoj qe ajo shoqate te kete faqen e saj ne internet.

Une jam i gatshem qe te organizojme punen per te hapur shkolla shqip per komunitetin arvanitas.

Por e para qe na duhet nje kontakt me nje shoqate arvanitase, ne rast se ka.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 21-6-2005 nė 12:52 Edit Post Reply With Quote
Nje gje e mrekullueshme do te ishte nje kontakt me zotni "Që Marko Boçari ishte shqiptar dhe bir shqiptari, këtë na e deklaron në vitin 1994, nipi i tij me të njëjtin emër Marko Boçari profesor në Universitetin e Kuinslendit në Australi"

Nejse,

e vazhdojme kuvendimin per kete teme tek tema perkatese:

Arvanitet


http://www.edsh.org/diskutime/viewthread.php?tid=1397

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Artur Tepelena

Postuar mė 21-6-2005 nė 21:56 Edit Post Reply With Quote
www.arvasynel.gr

www.arvasynel.gr
dukesh shume i vogel ne koncept
per te ndermare punera kaq te medhaja
une kujtova se si do ndihmoke dhe po cuditesha:)
hajde nje shans i vogel per kontakte eshte kjo faqja qe te shkruajta lart.
Por me thuaj sa vjec je ne fillim se mos te ze ligji grek:) per agjitacion dhe propagande:)

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 21-6-2005 nė 23:47 Edit Post Reply With Quote
Or ti tepelena, mi bej te fala gramozit e mos me shit mend si anonim ketu se nuk kam kohe per te humbur me te medhenj si puna jote.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 21-6-2005 nė 23:52 Edit Post Reply With Quote
Dhe ate faqen ne greqisht tregoja ndonje far shqiptari qe ka mesu gjuhen e grekut e jo mua qe greqishtja me intereson sa i intereson nje njeriu nje mize kali.

Ke ndonje projekt ne shqip, jepi!

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 21-6-2005 nė 23:55 Edit Post Reply With Quote
Sa per greket, te ishte per mua, po te jesh kaq trim, takohemi ne tetor ne Tirane, e ja veme flaken te gjitha bankave, firmave e cdo gjeje qe ka pronesi greke apo mbishkrim grek.

Kur isha ne Vlore me skandalizuan kur me treguan se dhe mbishkrimet e rrugeve ne jug i kane vene ne greqisht, por nuk gjeta asnje shqiptar qe te shkojme e ti shkulim nje nga nje.
Hajt mo rrofte patriotizmi tepelenas.

Vec 100 shqyptare si une te kete dhe as e di kush se ekziston nje fare pirgu me pleh, qe ja thone emnin greqi.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.2416861 sekonda, 35 pyetje