Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: E djathta shqiptare ne mbrotje te Shqypnise etnike
Anton Ashta

Postuar mė 13-7-2005 nė 19:57 Edit Post Reply With Quote
E djathta shqiptare ne mbrotje te Shqypnise etnike

GJURMWET E HISTORIS SW ANATEMUAR KOMBWTARE PO E SHOHIN DRITEN ME FAKTE SHKENCORE

(E DJATHTA SHQIPTARE NW MBROJTJE TW SHQIPWRIS
ETNIKE 1-
BOTUES "SHTWPIA BOTUESE LUMBARDHI" PRIZREN 2005)

Kohw mw parw Shtwpia Botuese Lumbardhi nga Prizreni qw dita ditws po bwhet promotore e botimit tw veprave me peshw historike tw pakontestushme nxori nga shtypi librin historik "E DJATHTA SHQIPTARE NE MBROJTJE TW SHQIPWRIS ETNIKE.
Ky libwr i cili wsht frytw i Akademis pwr tw Djathten Shqiptare qw wsht mbajtur nw Hamburg me 12 -13 Qershor 2004 ka gjithsejt 360 faqe.
Qw nw fillim tw kwti libri ipet njw shwnim hyrws me titullw "E Djathta Shqiptare nw mbrojtje tw Shqipwris Etnike" nw bazw tw sw cilit e merr titullin edhe libri.Me pasw vazhdon me njw poem tw atdhetarit,shkrimtarit e studiuesit Ernest Koliqi me titullw "Kwnga e Kapidan Markut.
Pjese e parw e kwti libri fillon me studimin e prof dr Muhamet Shatrit "Pwrpjekjet e Lidhjes sw dytw tw Prizrenit pwr jetsimin e aspiratave jetike tw kombit shqiptarw".Qw nw fillim zoti Shatri thotw se "Lidhja e Dytw e Prizrenit ishte organizata mw e rwndsishme politike -ushtarake nw Kosovw dhe nw trevatw e tjera Shqiptare,e krijuar gjatw luftws sw dytw botwrore.Ajo u organizua sipasw shembullit tw lidhjes Shqiptare tw Prizrenit dhe u angazhua deri nw fundw pwr qlirimin dhe bashkimin e trojeve etnike shqiptare nw njw shtet tw pwrbashkwt.Gjithashtu zoti Shatri paraqiti edhe nga njw biografi tw shkurtwr tw udhwheqsve tw Lidhjes sw dytw tw Prizrenit.Me pasw publicisti dhe atdhetari Idriz Lamaj paraqet kumteswn mjafte domethwnse pwr jetwn dhe veprwn e atdhetarit Xhafer Devws i cili e titullon "Tue Kujtue Xhafer Devwn",meqrastw paraqet disa karakteristika tw ti ku e cilwson si atdhetar tw mirfilltw,burrshtetasw te fortw,tw drejt e tw dashtun,tw urrejtur preji pjellws sw kuqe, por stoik,tw rrebt e tw vendosun,prisw,lakonik,biblik,modern,patriot,bujar e kursimtar.Nderkohw historiani Nue Oroshi boton temwn "Kapidan dr Mark Gjon Marku udhwheqws i luftws pwr Shqipwrin Etnike".Aji paraqet nje gjeneologji tw kwsaji dere bujare shqiptare e cila pwr pesqind vjet e mbajti krenarin kombwtare,duke u fokusuar mw vonw nw veprwn dhe sakrificen atdhetare tw Kapidan dr Mark Gjon Markut.Mw pasw akademik Mark Krasniqi vjen me punimin disa Kujtime pwr atdhetarin Gjon Sereqin,i cili ndwr tw tjera kujton se me Gjonin kishin qen shok shkolle plot 8 vjet nw Gjimnazin e Prizrenit.E sidomos paraqitet me disa kujtime tw fillimit tw njw organizimi kombwtar se bashku me Gjon Sereqin.Prof dr Jahja Dranqolli boton temwn "Lidhja e Dytw e Prizrenit dhe veprimtaria e saji (shtatorw 1943-nwntor 1944).I cili tha se nw kwt periudh kohore u formuan dy rryma politike ajo nacionaliste e cila mbronte kufijtw etnik shqiptarw nga ripushtimet sllave dhe rryma komuniste e cila sw bashku me sllavwt punonte nw dwm tw tokave shqiptare.Mw pasw flet pwr kuvendin e dytw dhe statusin,pwr pwrpjekjet e organizimit tw ushtris,kwrkesat pwr militarizimin e Kosovws,Themelimin e Komitetit tw Rinis Nacionaliste,Kuvendin e tretw tw Lidhjes sw Dytw tw Prizrenit etj.
Prof.Ass.Dr. Romeo Gurakuqi boton njw studim shum interesant pwr atdhetarin,publicistin e studiuesin Ernest Koliqi tw cilin e titullon "Mbi qwndrimin atdhetarw e politikw tw Ernest Koliqit".Kwt punim zoti Gurakuqi e ndan nw kwta kapituji-Botkuptimi,formimi dhe pikpamjet politike-Koliqi Minister i arsimit.Dy fjalw mbi arsyet e vendimarrjes,veprimtaria si ministwr i arsimit,Perpjekja pwr shpwtimin e Norbert Joklit,Hapja e shkollave shqipe ne Kosovw,Koliqi dhe kontributi i ti pasw luftws sw Dytw Botwrore,Koliqi dhe Blloku Indipendent,Koliqi themelues dhe drejtues i Revistes Shejza.Studiuesi Tom Mrijaji flet pwr Bijwn e Shkodrws Martiren e Kosovws,sokoleshen sypatrembur Marie Shllakun.Zoti Mrijaji pasiqe jep me fakte tw pakontestushme veprimtarin e Heroines Marie Shllaku aji atw e krahason me vajzwn e re Zhan Dark te Francws e cila u egzekutua me djegjen mbi turren e druve si tradhtare e atdheut dhe fesw,dhe mbasw 25 vjetwsh ajo u shpalle heroin,duke pwrfunduar se kwt nder e meriton edhe Heroina e Kombit Shqiptarw Marie Shllaku.Aji sidomos jep njw tw dhwn shum interesante se si heroina Marie Shllaku bwri pajtimin nw mes tw Shaban Palluzhws e Mehmet Gradicws.
Fadil Geci paraqitet me studimin mbi Luften e Drenicws ,i cili e cilson si Vazhdimwsi e aspiratw qlirimtare shekullore dhe frymwzim pwr brezat e ardhshwm,si dhe udhwrrwfyes i luftws qlirimtare tw viteve 1998-2001.
Zoti Geci paraqet luften e Drenices ne ket periudhw i cili thotw se rolw tw veqant nw organizimin e qwndresws pati Drenica me forcatw e saji vullnetare,nw krye me Halil Bajraktarin.Nw Shtabin e mbrojtjes ishin edhe Zeqir Lutani,Bajram Dwrguti,krerw e prijws tw sprovuar nw luftwra pwr mbrojtjen e atdheut si Shaban Polluzha,Mehmet Gradica,bajraktarwt e Llaushws,tw Hotit,Plluzhinws,Shtuticws,Gllogovcit,etj.
Nw kwt libwr me vlera tw mwdha pwr historiografin kombwtare shqiptare u paraqiten edhe studiuesit Petrit Palushi me temen Refuzimi dhe reagimi ndaji diktaturws komuniste-Rasti Muharrem Bajraktari,dr Riza Sadiku -i cili ka sjellur nje punim mjaft interesant per Xhemw Hasa Gostivari,-simbol i rezistencws pwr liri dhe bashkim kombwtar,Franw Camaji ka prekur historin e malwsis me figuren e Kreshnikut tw maleve Prenk Calit ku edhepse ishte i lidhurw kwmb e duar pyetjws sw kriminelit Mehmet Shehut "E more Prenk Cali tw patw ardhur koha qw Historin ta mbyllje me shkronja ari po tu beje me ne",e malsori atdhetar Prenk Cali ju pwrgjigjw.
"Jo zotwri faji bije mbi ju komunistat se ju u bwt me armikun shekullor tw shqiptarit me sllavin".Nimon Mulliqi paraqitet me temen mbi atdhetarin Mithat Frashwrin e sidomos flet per rendwsin e Dekalogut tw Ballit Kombwtar.Gjergj Dedaji paraqitet me studimin mbi Ndue Pwrlleshin legjenden e trimwris, ndersa Emin Fazlia flet pwr profesorw Ymer Berish wn tw cilin e cilwson Farkatar tw Idealit Kombwtar pwr Ribashkimin e trojeve Etnike nw njw shtet unik,demokratik dhe pwrparimtar.Muharrem Canaj nga Qameria paraqitet me temen Qwndresa dhe tragjedia Qame nw dritwn e tw dhwnave historike i cili pasiqw flet per historin e Qamwris e pwrfundon punimin duke thwn se ne Qamwt jemi tw vjetwr nw trojet tona,aqw sa bota,dhe dashtw zoti tw vdesim nw trojet tona,se jemi krenarw qw jemi shqiptarw.Nderkaqe mr sc Mehmet Gjoshaj botoji kumtesen me titull Anatemimi i Historisw Sonw Kombwtare,nw kohwn e pushtetit Komunistw.Nderkaq publicisti Jetish Kadishani botoji temwn "Qeta e Ukw Sadikutw nw mbrojtje tw trojeve Etnike Shqiptare".
Luz.S.Thaqi botoji kumtesen pwr Gjelosh Lulin apo trimin i cili u fliua pwr dheun e atdheut,ndwrkaq studiuesi Klajd Kapinova botoi nje punim tw gjatw dhe pwrmbledhws mbi jetwn dhe vepren atdhetare tw Atw Anton Harapit ku e cileson si martir tw fesw dhe i Shqiptarizmws sw kulluar.Ndwrkaqw historiani Besim Morina shkruan mbi atdhetarin Ajet Gwrgurin-i cili deri nw vdekje i qwndroji idealit tw shenjwt Shqipwris Etnike,kurse veprimtari i qwshtjes kombwtare Ibrahim Metaj boton twmen mbi luftwtarwt e Shqipwris Etnike nw Istogw e rrethinw.
Me kwt pwrfundon edhe pjesa e parw apo kumtesat duke vazhduar me pjeswn e dyte Diskutime pwr librat.Arif Molliqi boton recenzionin mbi librin e Idriz Lamajt "Xhafer Deva nw driten e letrave tw tija dhe zbulesa tjera tw mwrgatws Shqiptare,botim i autorit Ny,2002,Avni Bilalli boton diskutimin mbi librin e Tom Mrijes- Marie Shllaku bijw e Shkodrws Martire e Kosovws botuar ne Ney York,Agron Shabani ka botuar Recenzionin mbi librin e Nue Oroshit "Dwshmi Kohwrashw Botoi Lumbardhi Prizren 2003,Sefedin Krasniqi boton recenzionin mbi Librin e Arif Molliqit Dwshmoret Jetojn Pasw vdekjes -Rrustem Bruqi botuar ne Lumbardhi Prizren 2002,Maxhun Smajli paraqet diskutimin mbi librin "Lufta pa Maska "te Gani Gecit -botues Bota Sot,Selman Etemi boton diskutimin mbi librin e Maxhun Smajlit "Lufta dhe Dilemate Shqiptare".
Me ket pwrfundon edhe pjesa e dytw e kwti libri,duke ja leshuar vendin pjeses se tret "Jehonws sw Akademis",ku paraqiten botimet e shtypitw si dhe Programi i Akademis.Ne pjeswn e katwrt Luftetarwt e Shqipwris Etnike paraqiten portretet e 32 udheheqsve tw luftws pwr bashkim kombetare.Botimi i keti libri tregoji se Historiografia kombwtare ka filluar tw vendoset nw binarwt e historisw sw shkencws dhe jo historisw ideologjike.Nw fundw falenderojm profesorwt e Institutit tw Historisw ne Prishtin tw cilwt me kwshillate,vwrejtjet dhe sugjerimet bwn qw ky libwr i pari i kwti lloji ta merr formwn e plot tw nje enciklopedie tw historisw sw anatemuar, dhe me fakte shkencore tw zbulohwn gjurmwt e kwsaji historie tw anatemuar shqiptare.

Nue Oroshi

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 13-7-2005 nė 19:59 Edit Post Reply With Quote
Per fat te keq ë del w dhe kjo e ben shkrimin te lexueshem me veshtiresi.

Une nuk kam kohe ta korrigjoj.

Kam dashur me kohe qe te shkruaj permbi perdorimin e shqips dhe komputerin, por as per kete nuk kam pasur kohe.

Une jam ne kontakt me zotni Nue Oroshin dhe shpresoj qe ta lexoj se shpejti ate liber.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 13-7-2005 nė 20:04 Edit Post Reply With Quote
Libri

Bashkangjitje: scan 004 (1).JPG (104.64kb)
Ky fil ėshtė ngarkuar 451 herė


Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.1228020 sekonda, 27 pyetje