Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Greqia, Demokraci apo Teokraci Ortodokse!
Krytha

Postuar mė 31-8-2005 nė 20:34 Edit Post Reply With Quote
Greqia, Demokraci apo Teokraci Ortodokse!

Deshiroj ta filloj kete teme te re sepse nuk e kam te qarte aqe shume influencen a kishes Ortodokse ne Greqi por duke veshtruar Serbet qe po edukohen ne Malin Atos dhe qarte po kethet ne nje Teokraci Ortodokse e eger qe filloj me vendosjen e "kishes" se metalit ne Malin e Rumis prane Tivarit.
I dyti fakt eshte se qe te qendrosh ne Greqi per leje pune duhej te behej Ortodoks.
Nese Greqia eshte Teokraci pse u pranua ne Europe?
Nese ke mundsi ndonji link apo sqarim do te ishte i mirseardhur.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 1-9-2005 nė 08:13 Edit Post Reply With Quote
Historia e Greqise mbas LDB eshte interesante, une kam pak njohuri, por ne anglisht do te kete shume material.

Greqija ka shpetu nga komunizmi qe ne Jalte dhe prej anglezeve dhe francezeve.

Interesant eshte fakti qe kane heqe monarkine me 1974.

Domethenes per ne shqiptaret eshte qe:

1829 jane pavaresuar nga turqia

( ne me 1912, 83 vjet me vone)

Ne BE do te jete fute sepse:

1. Djepi i demokracise

2. Nen kontrollin dhe aletat i Natos per nje kohe te gjate. ( 1952)

Eshte fute me 1981

Gjendja sot


Nje vend i qete dhe pak a shume i optimuar. Pushteti kalon nga e majta tek e djathta ose anasjelltas pa probleme. Ekonomia eshte e qendrueshme.

http://www.odci.gov/cia/publications/factbook/geos/gr.html

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 1-9-2005 nė 08:19 Edit Post Reply With Quote
http://www.spiegel.de/jahrbuch/0,1518,GRC,00.html

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 1-9-2005 nė 08:21 Edit Post Reply With Quote
http://de.wikipedia.org/wiki/Griechenland

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 1-9-2005 nė 08:26 Edit Post Reply With Quote
http://en.wikipedia.org/wiki/Greece


The role of the Orthodox Church in maintaining Greek ethnic and cultural identity during the 400 years of Ottoman rule, has strengthened the bond between religion and government. Most Greeks, even many non-practicing Christians, revere and respect the Orthodox Christian faith, attend Church and Major Feast days, and are emotionally attached to Orthodox Christianity as their 'national' religion.

The Greek Constitution reflects this relationship by guaranteeing absolute freedom of religion while still defining the "prevailing religion" of Greece as the Eastern Orthodox Church of Christ. In practice, the Orthodox Church and the secular state are intimately involved with one another. Joint approval is needed for the building of churches and the Church has even blocked the building of places of worship for other religions in Athens. Priests receive state salaries. The President of the Republic takes an oath on the Bible and Orthodox Christianity is given privileged place in religious studies in primary education. The Church has also been allowed to keep its large portfolio of financial assets exempt from taxation and fiscal auditing.

Starting in January 2005, a series of highly publicised corruption scandals involving high rank church officials have led to many calls by secular Greeks for the complete separation of Church and State and greater control of Church assets.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.1805122 sekonda, 29 pyetje