Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Udha e Pergatitjet per Bisedime
burimuji

Postuar mė 28-10-2005 nė 11:11 Edit Post Reply With Quote
Udha e Pergatitjet per Bisedime

Koshtunica i kerkon ndihme Athines: Jemi gati, kompromis per Kosoven, por jo te copetohet Serbia
Nga Daniela Bonollari


BEOGRAD (28 Tetor) -“Besoj se ne te ardhmen do te arrihet ne perfundimin se eshte krejt e pamenduar qe te coptohet nje vend demokratik dhe kunder vullnetit te tij te imponohet ndryshimi i kufijve te tij te njohur nderkombetar”. Kjo ka qene deklarata e Kryeministrit te Serbise, Vojisllav Koshtunica te dhene per nje te perditshme ne Beograd ne prag te nisjes per nje vizite zyrtare dy ditore ne Athine.

Ai ka theksuar se do t’i njoftoje bashkebiseduesit greke te cilet do t’i takoje javen e ardhshme, me parimet qe Athina vazhdimisht i ka mbeshtetur, sic jane parimet e moscenimit te kufijve dhe respektimin e sovranitetit e te teresise tokesore te shteteve demokratike. Kryeministri serb ka shtuar se pavaresisht ketyre qeveria e tij eshte e gatshme per kompromise. “Serbia eshte e gatshme per kompromis, e gatshme te siguroje autonomi substanciale per krahinen dhe, qe eshte me e rendesishme, kjo zgjidhje kompromise te mbeshtetet mbi parimet me te pergjitheshme dhe me te rendesishme te drejtes nderkombetare” shprehet Koshtunica.

Ai eshte mese i bindur tashme se parimi i Grupit te Kontaktit per mosndarjen e Kosoves do te zbatohet edhe ne Serbi. “Jam thellesisht i bindur se parimet e njohura te Grupit te Kontaktit i cili thote se nuk ka ndarje te Kosoves duhet te zbatohen deri ne fund. Kjo do te thote: nuk ka ndarje te Kosoves dhe nuk ka ndarje te Serbise” ka shtuar Koshtunica.

Nderkohe sipas nje tjeter gazete ne Beograd bashkesia nderkombetare ka percaktuar nje numer parimesh te negocimit te statusit te ardhshem te Kosoves, por ende nuk ka precizuar orientimet e bisedimeve “Eshte percaktuar qe asnjera nga palet nuk do ta kete te drejten e vetos, se asnjera pale nuk do te mund t'i lere negociatat dhe se, konform kesaj, nese njera pale nuk e nenshkruan njerin nga dokumentet, do te konsiderohet se ajo eshte pajtuar me zgjidhjen e propozuar– ka thene per gazeten "Blic“ nje burim nga Grupi i Kontaktit.
Po sipas kesaj gazete, eshte e mundur qe te shtyhet per disa dite takimi i paralajmeruar per 2 nentor, perfshire ketu edhe emerimin e Marti Ahtistarit si ndermjetes ne negociata. “Ahtisari kerkon sqarimin e pozicionit te tij ne negociata. Tani per tani parashikohet qe ai te kete 3 zevendes, por ai e kundershton kete zgjidhje. Ahtisari kerkon qe ata te mos jene zevendes, por ndihmes te tij. Kjo do te thote se ata duhet te kene nivel me te ulet vendimmarres dhe se nuk do te kene rol "te forte" ne aspekt diplomatik. Po sipas shtypit beogradas amerikanet kerkojne qe ne ekipin negociator te beje pjese edhe perfaqesuesi i NATO-s, sepse e synojne kontrollin ndaj procesit, ndersa BE nuk pajtohet me kete kerkese per shkak te disproporcionit ne votime.

db/db(Beta/Balkanweb) Ora: 12:35

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
burimuji

Postuar mė 29-10-2005 nė 01:44 Edit Post Reply With Quote
International Herald Tribune FRIDAY, OCTOBER 28, 2005

Kosovo moves toward a messy independence

Six years and four months after it made Kosovo a ward, the United
Nations Security Council has ordered that talks begin on the future
status of that blood-soaked Balkan province. This is to give the
impression that the outcome is not decided. It is, and it's
independence. The six nations that oversee Kosovo - the United States,
Britain, France, Germany, Italy and Russia - have ruled out returning
it to Serbia, linking it to Albania, or partitioning it. So the task
of Martti Ahtisaari, the former Finnish president who will lead the
talks, is to carve yet another independent state out of the former
Yugoslavia.

We have argued that Kosovo is neither prepared for nor deserving of
independence. Its Albanian majority has shown no tolerance toward the
Serbian minority and little capacity for self-government. Kosovo has
no army, only a fledgling police force and powerful mafias. The only
Albanian leader with any semblance of authority, Ibrahim Rugova, has
lung cancer. His most likely successor, Ramush Haradinaj, was indicted
by the international tribunal in The Hague and surrendered.

The Serbs will not voluntarily cede this territory, and Albanian
rioting in March 2004, which destroyed 30 of the many ancient Serb
churches in Kosovo, does not give the Serbs great confidence in an
independent Kosovo. The Albanians have no faith that the Serbs would
not revert to ethnic cleansing if they had the chance. These two
groups are never going to agree.

So why is the United Nations moving ahead? The current arrangement
requires Kosovo to demonstrate responsible self-rule before talks even
begin on its ultimate status. That has proved an artificial and
unworkable goal. The UN viceroy in Kosovo, Soren Jessen-Petersen, says
it has created uncertainty on all sides and kept foreign investors
out.

So the time has come to recognize the inevitable outcome, independence
for Kosovo. But the Security Council can still insist on the
attainment of democratic standards before granting it. That could
force the Serbs to come to grips with having lost Kosovo in 1999. The
Albanian Kosovars are more likely to demonstrate leadership if they
are told that they are working toward independence, not merely toward
talking about working toward independence.

The Security Council would be foolish to use the Ahtisaari mission to
extract itself from a bad situation as soon as possible. Even with the
best of intentions, an independent Kosovo will require international
forces and strong oversight for a long time. In the Balkans, the
default mode is violence.

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
burimuji

Postuar mė 9-11-2005 nė 00:35 Edit Post Reply With Quote
Stefan Lehne caktohet i dërguar i BE për negociatat e statusit të ardhshëm të Kosovës

08/11/2005

BRUKSEL, Belgjikë -- Ministrat e jashtëm të BE vendosën të hënën (7 nëntor) të caktojnë Stefan Lehne si përfaqësues të BE në negociatat për statusin e ardhshëm të Kosovës. Diplomati austriak është një ndihmës i shefit të sigurimit të BE Havier Solana. Është thënë se ai ka qenë një nga arkitektët kryesorë të Marrëveshjes së Beogradit e cila krijoi bashkimin federal të Serbi-Malit të Zi. Lehne pritet të punojë në bashkëpunim me të dërguarin e posaçëm të OKB-së, Marti Ahtisaari. (EU Web site, Tanjug - 07/11/05)
B

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.1391599 sekonda, 26 pyetje