Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
<<  1    2    3  >>
Autori: Subjekti: ky vėnd mund te bėhet nqs:
laci

Postuar mė 2-11-2005 nė 15:45 Edit Post Reply With Quote
ky vėnd mund te bėhet nqs:

1- cigaret monopol shteti

cdo vit ncjerrim jashte qindra milion dollar duke blere cigare, kryesisht ne greqi.

per 15 vjet demokraci , llogariteni vete sesa euro = djerse emigranti kemi bere "tym" ne shqipot me vesin tone.

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Albi

Postuar mė 3-11-2005 nė 08:18 Edit Post Reply With Quote
Dhe me e bukura eshte qe duhanin e mbjellin, e vjelin, e perpunojne shqiptaret ne Greqi dhe pastaj jane po shqiptaret (vellezerit dhe motrat e punetoreve shqiptare ne Greqi) qe e blejne kete duhan.


Dhe kush del i fituar?????????
Greket.


Ky eshte kolonializmi grek i Shqiperise. Te blen krahun e punese per asgje dhe pastaj edhe ato para qe emigrantet shqiptare i dergojne ne Shqiperi prane familjeve te tyre, kthehen perseri tek greket duke tregtuar vetem madhra greke.


Deri kur do te vazhdoje .........................

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
laci

Postuar mė 3-11-2005 nė 09:46 Edit Post Reply With Quote
ne cdo vend te europes perendimore qe njoh une cigaret jane MONOPOL shteteror.

gjithashtu ne UE nuk lejohet import/eksporti i cigareve brenda vendeve te bashkimit europian e jo me te importohen/eksportohen nga vendet e tjera.

pra nuk lejohet qe nje Marlboro e prodhuar ne france te shitet ne gjermani.


-ne shqiperi ndodh qe fabrikat e duhanit jane "privatizuar" por nuk prodhojne.

-ne shqiperi importohet pothuajse teresisht cigaret nga greqia.

-ne shqiperi aksica mbi cigaret e huaja eshte shume e ulet , keshtu qe prodhimi vendas, dmth DS-ja , nuk e perballon dot prodhimin e huaj , dmth LM-ne, sepse paguajne te njejten taks.

cfare duhet bere ??

1- o keta zoterinjt qe kane lincencat e importimit te cigareve te markave famose te huaja te ngrejne fabriken e prodhimit ne shqiperi brenda 3 vjetesh , ose


2- Shtetezim te ketyre firmave importuse me gjithe licenzat qe kane , qe ncjerrin miliona dollar fitime ne vit , vetem me nje magazine depozitimi ne kakavije.

mbas ketij shtetezimi , shteti o ti prodhoj keto vete keto cigare ashtu sic bejne ne europe, ose tjua japi ish-fabrikave te duhanit te dikurshme qe ti prodhojne ne shqiperi me kontrat si ato qe bene firmat e njohura te rrobave te tipit versace ndaj firmave qe prodhojne per to.

te ncjerresh miliona dollar jashte , per vite me rradhe , edhe te mos kesh asnje strategji zhvillimi ndaj ketij sektori , nuk FALET.

sikur ne te mos importojme asnje cigare, shume shpejt do te ndjejme efektet qe do ti sjellim ekonomise shqiptare, dmth , vetes tone.

nje tjeter problem eshte edhe mesimi i ketij vesi ne moshat e reja , e mbi te gjitha ne shtresat me te ardhura me te ulta.

duhet bere me shume Informacion ne shkolla per rrezigjet qe sjell per shendetin (pervec portofolit) pirja e duhanit .

duhet te Ndalohen te gjitha REKLAMAT e e cigareve.

duhet bere edhe nje studim per kostot shtese , si per shembull , shpenzimet e shoqerise shqiptare ne spitale per kurimin e ketyre personave qe kane marre semundje tomurale , per fakt se pijne duhan.

vesi eshte i tij , por kostoja eshte e te gjithte shqiptarve , deri ne ate dite qe kemi spitalet "falas".


me pak vullnet mund te arrijme te kemi rezultate shume te mira ne te gjitha aspektet.

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
bledi

Postuar mė 3-11-2005 nė 15:52 Edit Post Reply With Quote
Nafta
Ne amerike e kanada pothuajse gjysma e cmimit te naftes eshte taks.
Megjithese cmimi eshte i ulet.
Ajo taks vete e gjitha per rruget e urat[transportin]
E duke ndertuar me shume rruge--njerezit ecin me shume me makina---harxhojne me shume benzine---e qeveria ben me shume te ardhura para e--rruge.
Pra eshte lidhur si biznes-qark.
E ne amerike e kanada ndryshe nga europa autostradat jane falas.
Pra njerezit te ecin sa me shume --leviz ekonimia--blejne me shume nafte --e paguajne me shume taksa.

Me kete skeme--dhe ne shqiperi --qeveria--do nxirrte gjithe paret--qe te bente gjithe rruget nga Tropoja ne Kondispol.

E hidhte para ne treg e riciklonte ate e zhvillonte ekonomine e vendin.

Cingaria
Ne kanada kontrollohet nga shteti.
Po dhe po nuk e kontrolloi shteti---se privati eshte me i mire ne menaxhim sa burokracia--gjysma e cmimit eshte takse--pra shteti edhe pa investuar a administruar me burrokracine e tij---e merr njelloj sikur ta kishte.

E nga parate e tyre vine te ardhura te medha.

Problemi ne shqiperi eshte qe komunizmi stalinist na la ne epoken e gurit.

Gjerat u bene keq.

Me mire ti jipej--privatizohej--falas--po me kontrat--qe ta vej ne pune --e blej duhan nga qytetaret.
Pra parate qe do blente--te jene para qe do investoj--e me afate --e ne fund e privatizon--pasi realizon kete plan.
Pra ringrin fabriken--se kjo qe dhe interesi i shtetit--jo shitja ca pare e kaq--se kjo eshte humbje-se pare shteti i merr perdite nga industrite qe punojne --e kur e shet e vdes ate humb.
Shume vende i kane thene keshtu--jo per ti shitur shteti e kthyer ne rrangalla---po per ti vene ne pune e punesuar----se keshtu shteti me taksa do tja marre paret prape--plus punesimin.

Ne shqiperi nuk ka pune--e punojme ne greqi --per madhrat qe shitene ne shqiperi--qe duhet te qe e kunderta---qofte dhe greket---prodhim ne shqiperi me lire e shitje ne greqi.

Kam qene vete nje vere ne greqi--kur isha ne shkolle--ne Agrinjo--aty --gjermanet --kishin nje rrjet furrash tharese te dyhanit--qe e blenin ate dyhan ne fund--e gjithe fshataret grek e mbillnin--ne ngastra te medha e te vogla sa ato te fshatareve tane.
Duhani vente ne gjermani e aty perpunohej.
Kjo qe ne forme ndihme per punesin e ekonimi ne greqi.


Po keto u ben keq qe ne fillim.

Sot klanet ekonimike jane te forta

Jo se nuk cahen dote.
Eshte pune e vullnetit politik.
Po kane krijuar vete politikanet nje sistem---qe i krijon keto--e i mban--e ata mbeshteten te to--do ta sqaroj me poshte.
Plus komunizmi na beri kaq keq---se shqiptaret ne pergjithesi e politikanet e tyre---shiten shume lire---edhe kur nuk shikojne se po i japin tjetrit nje gje shume te madhe---te bejne pazar te pakten te risin vleren e tyre..

E keqja tjeter e demokracise shqiptare.
Politika u mbeshtet te kontrabanda e krimi ekonomik qofte per te pasuruar qofte per te fituar zgjedhjet.

Qe nga mesi i viteve 90--kur politikanet e dy kraheve--e lane popullin---e voten e tij--e kerkuan rruge te tjera--me te shkurtra[po qe jane me te gjata]--si pazare me nderkombetaret, me greket etj, investimi e bleria e votes etj
HUMBEN VETE

NUK JANE IDJOTA POLITIKANET NE PERENDIM

QE SHPIKEN
E MBESHTETEN TE VOTA E LIRE
ATY ESHTE PUSHTETI
I POLITIKANIT
CDO PUSHTET TJETER-------ESHTE JE I KAPUR PENG NGA MAFJA E BIZNESIT, NDERKOMBETARET APO VENDE TE TJERA ME INTERESA TE KEQIA PER SHQIPERINE.

E rrjedhimisht punon per ta, pra nga pushtetar---u ktheve ne vegel e ketyre.

KUR KE PUSHTET NGA VOTA E POPULLIT
POLITIKANI KA FUQI

KETU niset dhe kjo
Se po te qe ky pushtet e SOVRANI sic e ka quajtur BERISHA
Do ti peruleshin atij
E kujdeseshin per te
E gjetur mundesi per te qe nga punesimi te shteti
E jo FSHINE MENDEREN CDO DITE cdo njeriu qe na vjen nga jashte
E JANE BERE QESHARAK

Edhe greqia--qe kemi fqin--po te dinim--me mire investitor grek te prodhonin ne shqiperi e shisnin ne greqi.
Sic ben kina e vendet e tjeta me standart me te ulet me perendimin.

E jo na ka marr greku CELULARIN e GJITHE BIZNEST ku del paraja--e i con ato ne greqi prape.
E shqiptaret detyrohen te emigrojne perdite se nuk ka pune ne shqiperi---prodhojne ne greqi--ato qe shiten ne shqiperi.
Dhe paret qe ata sjellin ne shqiperi prape ikin ne greqi --e nuk rrine ne shqiperi--qe te ritet ekonomia.

PDja nuk do kete sukses---NQS --nuk riti punesimin.

Edhe me greket --te ndjek politik te zgjuar--le te vine ata te investojne e hedhin para ne shqiperi--qe shqiptaret te mos emigrojne ilegalisht ne greqi.

PLUS GREQIA ESHTE FUNDI I KAVALLIT
NE KEMI SHUME VENDE SHUME SHUME SHUME MIKE
E ME SHUME SHUME SHUME PARA
PO NE SUA VARIM

i japim CELULARIN grekut e leme gjermanin jashte.

Me qesharakia pashe tani me gripin e pulave-----qe ne marrim pula nga AMERIKA E ARGJENTINA-------!!!!!!!!?????????
Nuk risim dote pula ne fshatrat tona????????

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
bledi

Postuar mė 3-11-2005 nė 16:15 Edit Post Reply With Quote
Arka e shtetit mbushet.

Po te kete vullnet.

Qofte nga bizneste e medhaja e nafta duhani e me rradhe

Qofte nga taksat.

Pashe ne TV nje keshilltar te qeverise--qe tha se ne shqiperi paguajne taksa--40 mije veta.

Prandaj shteti jone eshte ne nivelin e shteteve me 100 a 200 mije veta.

Se ne keto shtete paguajne taksa 40mije veta.
Bile dhe per keto eshte pake.
Ne nivelin a poshte malit te zi.

Me 3 milion ne shqiperi e 1.2 milion emigrant ne bote.

Shteti duhet te kishte te pakten 1 milion e 500 mije taksa pagus.
E TE VENTE DREJT 2 MILIONESHIT
NE DO TE KETE BYTH [me fal per shprehjen po eshte e goditur popullore]

Plus dhe nga keta 1.2 milion emigrant --shume shtete qe nga italia te greqia me keta e ringriten vendin --me parate qe keta sollen pas--e u riinvestuan --e u shenderuan ne-- shtepi , fabrika, dyqane, rruge e ngelen ne vendin e tyre--e zhvilluan e ndertuan vendin e tyre.

Eshte teori e njohur ekonomike--------shtetet ne gjendjen si ne---shteti riinveston shume qofte taksat qe mbledh qofte merr kredi ---per te ndezur e ngritur ekonomine.
Keshtu beri dhe amerika ne vitet 30 per te dale nga kriza hodhi para--kur vendi ka ekonomine e mire--shteti mbledh.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
laci

Postuar mė 3-11-2005 nė 16:52 Edit Post Reply With Quote
1-Cigaret duhet te prodhohen ne shqiperi, ose nga shteti sic behet rendomte ne europe , ose nga privatet qe kane fabrikat e tyre ne shqiperi.

2-Importi i Cigareve duhet te marre fund.

ne kete menyre kursejme miliona dollar valut qe del jashte, edhe i japim nje ndihme te madhe bujqesise shqiptare.

gjithashtu papunesia do te ulet ......mjafton te kujtojme sesa njerez punonin ne kohen e dulles ne fabrikat e cigareve ne durres,shkoder e gjirokaster.


per 2-3 vjet nqs se leviz dicka ne kete drejtim , do te kemi rezultate shume te mira.


shpresoj qe qeveria e "djathte" berisha te kete per zemer interesat ekonomike kombetare e te mos perdori si dikur vetem terapine "shokohem" te ekonomistit te Pashko .

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
laci

Postuar mė 3-11-2005 nė 17:10 Edit Post Reply With Quote
Pika 2.

sipas statistikave te Bankes se Shqiperise ne muajin gusht 2005 ne bankat shqiptare gjenden te depozituara 1,5 miliard dollar ne forme valute.

pra shqiptaret pervec kursimeve qe kane ne LEK kane edhe kursime ne valute.

nuk dihet pervec kesaj sa valute kane neper duar apo "poshte dyshekut" por sasia e depozituar na e jep BSH ne statistikat e saj.

gjithashtu ......gjithmone sipas BSH nje pjese e kesaj valute te depozituar u jepet shqiptarve ne forme kredie ne Valute , por nje pjese shume e madhe merr rrugen e vendit qe e ka stampuar kete valute ne forme investimesh ne bonot e ketyre qeverive ose investime te tjera.

pra ne shqiptaret e varfer financojme me kursimet tona ekonomite e vendeve te pasura .

duhet filluar bere dicka , se keshtu nuk shtyhet.

nuk mund te vazhdojme qe kursimet tona te marrin rruget e botes por te investohen ne shqiperi.

jam i mendimit qe keto kursime ne valute duhet te TAKSOHET me shume sesa kursimet ne lek , ne menyre qe te kemi nje shkembim monedhe te huaj ne lek , qe do te fusi ne ekonomine shqiptare edhe kete pasuri e do te japi nje shtytje te madhe vete kesaj ekonomie.

me 1,5 miliard dollar qe kemi behen shume gjera ......te gjithe e dime.

gjynah qe me kursimet tona te punojne e te investojne te huajt , kur mund te investohen ne shqiperi .

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
bledi

Postuar mė 3-11-2005 nė 18:09 Edit Post Reply With Quote
Qeveria duhet te kontrolloj e kaloj ne site gjitha bizneset e medha qe identifikohen me mallra qe shiten shume e perdite ne treg.
Qe nga
Nafta
Cingaria e me rradhe

Marr hekurrin

Ne kishim nje metalurgjik

Gjithe hekuri pas 90 tes vinte nga greqia.

Nuk jam specjalist hekuri--po ai metalurgjiku jone te pakten hekur per ndertime qe eshte elementaria prodhon

Po kjo eshte nje biznes i tere ne shqiperi--shqiptaret ndertojne perdite.

Marr nje shembull
Tregetari me i madh i hekurit ne shqiperi--Delijorgji--Investusi i Dinamos---u kap nga policia financiare--e u fut ne burg--per evazion----

e TREGETARI NJE I HEKURIT-------NUK KISHTE ASNJE PARA NE BANGAT SHQIPTARE--QE SHTETI TI MIRRTE DEMIN QE KISHTE BERE????????????/

GJYKONI

Delijorgji eshte nje grek nga dropulli qe ne 1997 beri monopol te importit te hekurit nga greqia.

Ekonomi eshte e lidhur --e Metalurgjiku duhet mbajtur se mban dhe minierat e punesim e gjithe gjerat me rradhe.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
bledi

Postuar mė 3-11-2005 nė 18:18 Edit Post Reply With Quote
Qeveria e PD se duhet ti kaloj ne site

gjithe keto biznese

qe lidhen me madhrat qe shiten perdite

e kane vlera te jashtezakonshme

qofte per te kontrolluar ato
se qe nga nafta duhani etj --nje perqindje e vogel deklarohen

per te pare e marre pjesen qe i takon nga keto biznese [shteti per te financuar veten]

Politikanet ne bote qe mbledhin mire taksat jane dhe komod se cu kerkon populli kan mundesi tja bejne--e pushtetin e kane te garantuar.

e qofte per ti nxitur ato per invesitme e prodhim ne shqiperi-----qofte duke u dhene ketyre bizneseve----ne rast investimi ne shqiperi---favore shume te mire--QE TI NXITI TE INVESTOJNE.

FAVORE---JO MODEL NANO
QE --U SHISTE SHQIPERINE ATYRE

po qe ti nxiti qe te hedhin miliona investim ne shqiperi--qe te nxitin punesimin--e ekonomia eshte lidhur rit dhe deget e tjera.
Pra te fitojme--duke u hapur rrugen e bere favore per ti nxitur.
Sic kane bere dhe vende te tjera

PRA--nuk shikon ca fiton shteti ne fillim kur nje hap nje biznes-----po ca fiton nga ai investim ne ekonomi kur ai eshte bere--heq pengesat per te fituar kete te dyten.

Ne jugoslavi para viteve 90 qeveria atyre investitoreve te huaj qe do investonin ne bregdet---ua jipte cdo gje vetem ata te benin hotelet e sillnin njerezit--pa u marre gje a taksuar.
Pastaj qeveria fitonte nga pjesa ne cdo turist qe paguante dhe taksen ne pagesat
Plus punesimi rritej komunikimi e gjithe ekonomia qe eshte e lidhur.

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 3-11-2005 nė 23:04 Edit Post Reply With Quote
Tema me i interesante qe eshte hapur ndonje here nder shqiptare!


Per fat te keq nuk kam kohe!

Une jam qe nga data 7 nentor ne Tirane, per nje kohe te papercaktuar.

O kesaj here o kurre o te djathte shqiptare!

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
laci

Postuar mė 4-11-2005 nė 08:54 Edit Post Reply With Quote
ekonomist i djathte por i Paditur

per ti kthyer pergjigje edhe "specialistit "ekonomist prej dy lekesh qe ka shkruar sot te gazeta koha jone http://www.kohajone.com/lexo.php?id=42341

duhet te publikojme disa te dhena statistikore edhe ne kete teme se do te na duhen edhe me vone.

min. e Finances 2004

ne miliona leke te reja

Stoku i borxhit brendshem---- 295,200

Stoku i borxhit te jashtem----- 147,874

PBB .................................... 835,448

Stoku i borxhit te brendshem/PBB..... 35.33 %

Stoku i borxhit te jashtem/PBB... 17.70 %

Stoku i borxhit gjithsej............ 443,074

Stoku i borxhit gjithsej/PBB...... 53.03 %

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
laci

Postuar mė 4-11-2005 nė 09:01 Edit Post Reply With Quote
po ti bejme llogarite me kursin 100 lek te reja = 1 $ (afersisht sa eshte sot) kemi, me rrumballokosjet e nevojshme per kuvendin tone kemi :
borxhi i brendshem------3 miliard $

borxhi i jashtem--------- 1,5 miliard $

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
laci

Postuar mė 4-11-2005 nė 09:25 Edit Post Reply With Quote
gjithashtu ne vitin 2004 qeveria shqiptare ka paguar edhe interes per kete borxh te marre .

gjithmone sipas min. se Financave jane paguar :

1- Interesa te borxhit te brendshem = 26,710 mln lek qe me kursin tone te perafert te mesiperm jane 267 milion $

2- Interesa te borxhit te jashtem = 1,712 mln lek qe bejne 17 milion dollar.

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
laci

Postuar mė 4-11-2005 nė 09:40 Edit Post Reply With Quote
vazhdojme...........

nje tjeter gje interesante eshte buxheti i SHTETIT:

gjithmone sipas min.Financave viti 2004:


1- Te ardhurat gjithsej 184,581 mil lek te reja = 1,85 miliard $ = 22.09 % te PBB


2- Shpenzimet gjithsej 222,715 mil lek reja = 2,2 miliard $ = 26.66% te PBB


3- deficiti ???? duhet bere diferenca ;
= -38,134 mil. lek te reja = 380 milion $ = 4.56 % te PBB.

qe te hysh ne EUROPE duhet qe ky deficit te jete vetem 3% i PBB .

pra ....... per te arritur kete vlere o duhet zvogeluar numerusi (dmth deficiti ) ose duhet rritur emrusi , dmth PBB-ja qe rezultati deficit/ PBB te jete 3% e jo 4.56% sa ka qene ne 2004.

per me teper rreth matematikes pyesni Ashten .

te shohim ne 2005 sa do te jene keto shifra.

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
laci

Postuar mė 4-11-2005 nė 10:12 Edit Post Reply With Quote
per te kuptuar politiken e Berishes e ketyre diteve...kuptoni numrat e meposhtem

SHPENZIMET ne 2004 qe jane te peraferta me ato te 2005.

1- Pagat e Personelit te administrates shteterore = 48976 mil. lek te reja = 489 mil $ ne vit

2- interesat ndaj borxhit te jashtem e te brendshem e thame me siper = 284 mil $ ne vit


3- Shpenzime Operative Mirembajtje 23998 mil.lek te reja = 240 milion $ ne vit

4- Sigurime Shoqerore (pensionet) 44475 mil lek te reja = 444 mil $ ne vit

5- Sigurime Shendetsore= 5760 mil.lek = 57 mil $ ne vit

6-Ndihma Ekonomike = 10486 mil lek ne vit = 105 mil $ ne vit

7-Shpenzime Kapitale(investimet e ndryshme )= 38557 mil lek te reja =
385 milion $ ne vit

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
laci

Postuar mė 4-11-2005 nė 10:41 Edit Post Reply With Quote
cfare po ben berisha ??

duke lecuar artikullin e Perndojt

http://www.edsh.net/diskutime/viewthread.php?tid=3125&page=3

e duke pare shifrat qe sollem me lart , mund te kuptojme pse berisha po punon ne piken 3 , "Shpenzime Operative Mirembajtje" qe i kushtojne qeverise qe ai drejton 240 milion $ ne vit .

keshtu ai shkurton makina , bono trasfertash , llukse te tepruara etj etj vetem e vetem qe te rrije brenda deficitit qe i ka caktuar FMN-ja , por edhe ku duhet te rrije ne te vertet.

edhe jo kot Berisha nuk e don me FMN sepse kerkon dore me te lire ne politiken e tij qe te rrise shpenzimet ( rritje rrogash , pensionesh , shtrim 4000 km rrugesh etj etj ) pa rritur te ardhurat ne te njejten vlere , por vetem duke rritur deficitin qe do ta mbuloj duke rritur borxhin , qoft ky i jashtem(po i dhane)apo i brendshem qe e merr nga shqiptaret.


gjithashtu berisha po punon ne krahun tjeter te peshores ; RRitjen e te ARDHURAVE .

te gjithe e dime listen e debitorve te shtetit neper dogana ,qe Berisha publikoj sapo erdhi ne qeveri (Olim, bananet e Angjelit e te tjere shoke te tyre) ku me ane te tyre kerkon qe te rrisi ate 1,85 miliard dollar qe ka te ardhura ne vit .

por shume pak po punohet ne piken 2 te SHPENZIMEVE qe jane; " interesat ndaj borxhit te jashtem e te brendshem" = 284 mil $ ne vit .

edhe kjo shifer nuk eshte pak edhe nje 30% me pak do ti jepte frymarrje financave te shtetit .

edhe ketu mafja e padukshme po punon duke ja rritur interesat , ne menyre qe te paguaj me shume , ne kurriz te investimeve apo edhe te premtimeve te tjera qe ka bere PD-ja perpara zgjedhjeve.

hidhini nje sy se cfare po ndodh nen tapet:

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=17957


ne kete pike hyn edhe diskutimi yne ne piken 2 .

nqs se 1,5 miliard dollaret qe shqiptaret kane neper banka ne shqiperi do te konvertoheshin ne LEK sigurisht qe interessi qe qeveria paguan per borxhin STRATOSFERIK qe i la Nano trashgimi do te jete me i ulet , per vet faktin se do te kete me shume lek neper banka sesa sot , e ne baze te parimit kerkes/ofert interessi i bonove do te bjere .

te shohim se mos gjej disa te dhena te tjera statistikore .

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 4-11-2005 nė 11:58 Edit Post Reply With Quote
Une them le te mbetetemi tek cigaret.

Permbi problemet e pergjithshme ekonomike kemi tema te vecanta.


Do te ishte me interes te vecante te saktesohej:

Kush jane firmat importuese te cigareve ne RSH qe nga 1990 e deri me sot?

Kush jane pronaret?


Nga cilat firma importohen?

Pse dueht shteti te monopolizoje duhanin?

Shteti nuk eshte me shtet komunist qe te mund papritur te shtetezoje nje tregti private.

Ama shteti ka mundesi qe te nxisi politika qe favorizojne ke?

Dihet!

Prodhimin e brendshem


Ne Shqypni ka duhan dhe me siguri do te mund qe te prodhonim vete.

Pse nuk ndodh kjo?!

Shteti duhet te vendose nje takse te madhe doganore per cigaret dhe te nxise prodhimin vendes.

Pse nuk behet kjo!

Cfare dime per prodhimin e duhanit dhe te cigareve ne RSH?

Sa eshte taksa doganore sot?


Cfare duhet te beje shteti qe te zhduke :

1. kontrabanden
2. te ule importin
3. te nxise prodhimin ne vend


Konkretisht eshte puna

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 4-11-2005 nė 12:30 Edit Post Reply With Quote
"ne cdo vend te europes perendimore qe njoh une cigaret jane MONOPOL shteteror. "

Si monopol?


Nuk eshte e vertete kjo.

"gjithashtu ne UE nuk lejohet import/eksporti i cigareve brenda vendeve te bashkimit europian e jo me te importohen/eksportohen nga vendet e tjera."

Per kete nuk di gje sakte, duhet bere nje kerkim.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
laci

Postuar mė 4-11-2005 nė 13:19 Edit Post Reply With Quote
Shteti nuk eshte me shtet komunist qe te mund papritur te shtetezoje nje tregti private.

meqe jeton ne gjermani ti Ashta pse nuk ben nje "tregti private" e na importon ca cigare nga shqiperia apo edhe nga greqia (qe eshte ne BE si edhe gjermani)?

te shofim se cfare do te thone ata gjermanet ??

ne te gjithe EUROPEN cigaret jane MONOPOL shteteror.

kete kerkojme qe te behet edhe ne SHQIPERI .

e bejme dot ??

sigurisht qe do pune e vullnet politik per tu bere ne menyre qe miliona dollar mos te marrin rrugen e greqise por te ngelen ne shqiperi.

besoj se vetem me 1 vit import cigaresh mund te ndertohet ato fabrika qe te prodhojme cigare ne vend .

mesa duket kjo qeveri nuk ka deshire ti hyj kesaj valle ku cigaret te behen MONOPOL shteteror .

le te bejne tjetren .

te ngrejne aksicen e CIGAREVE qe importohen edhe te ulin ate per ato qe do te prodhuhen ne vend .

rreziku eshte korrupsioni ne dogana .

sa me e larte eshte aksica ...aq me i madhe eshte korrupsioni(tentohet me shume doganieri per te marre para), keshtu qe per te ulur korrupsionin ulin edhe aksicen doganore .

kjo ishte politika e socialisteve.

keto firma qe ncjerrin fitime kolosale vetem me nje magazine ne rrugen kakavije -gjirokaster ndoshta do te stimulohen qe ti prodhojne ne shqiperi cigaret qe importojne nqs se aksica per cigaret e importit do te rritet ne krahasim me aksicen qe u aplikohen cigareve ne vend .

revista ekonomike monitor para nje viti ka bere nje shkrim per boset e cigareve ...qe vijne fill mbas boseve te cellullarve.

duhet te paguash per te blere kete reviste , e mund ta lecosh edhe on line mjafton te kerkosh ne arkivin e saj , kuptohet gjithmone me pagese.

http://www.monitor.com.al/index.php?faqe=monitor

te gjithe e dime se duhet bere dicka per kete sektor edhe duhet filluar qe sot.

edhe kjo eshte pika e pare e temes tone ...pra CIGARET Monopol Sjteteror , ose te pakten te Prodhohen ne shqiperi nga privatet .

topi i kalon Qeverise .

problemi tjeter jane 1,5 miliard dollar (edhe ne formen e euros) qe jane depozituar nga shqiptaret ne bankat qe veprojne ne shqiperi .

kjo valute investohet neper bote kur shume mire mund te investohet ne shqiperi.

leconi sesa pasuri kane shqiptaret ne cash ,e jetojne si ne kohen e Skenderbeut , akoma me kanil.


Banka e Shqiperise

http://www.bankofalbania.org/

Përshkrimi i treguesit ne mil. lek te reja

Gus 2005


Depozitat pa afat të rezidentëve 59,871

Depozitat me afat të rezidentëve 209,138


TOT i depozitave ne lek(i ketyre te dyja siper) = 269 miliard lek te reja = 2,69 miliard dollar.


Paraja jashtë bankave 140,484 = 1,4 miliard dollar

Depozitat në valutë të rezidentëve 150,126 = 1,5 miliard dollarbesoj se nuk do shume komente .

pra leket jane por nuk dime e jetojme si primitiva.

po lecoja kujtimet e nje ushtari italian ne shqiperi gjate luftes se dyte boterore .

habija me e madhe e tij ishte se shqiptaret kishin shume flori , edhe grate arrinin per habine e tij sa i vinin napolonat e floririt ne koke .

nuk e kuptoj , shkruante, sesi keta njerez kane gjithe kete pasuri (pervec bagtive e pronave te tjera) por flejne me MORRA.

e njejta gje ndodh ne 2005 ku morrat e asaj kohe jane sot mungesa e nevojave me elementare per nje jete civile europiane (uje , drita , ngrohje etj ).

me 1,5 miliard valute mos te harrojme se bejme shume gjera ...kuptohet po patem mend ne koke e vullnet per te bere dicka per shqiperine e rrjedhimisht edhe per veten tone.

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
laci

Postuar mė 4-11-2005 nė 13:26 Edit Post Reply With Quote
Nuk eshte e vertete kjo.

informohu per gjermanine , italia e ka Monopol edhe e ka te shkruar edhe te paketat .

2-qe nuk lejohet te importohen cigaret nga nje vend i Bashkimit Europian eshte mese e sigurt.

marlboro italiane nuk ka ne gjermani e anasjelltas.

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 4-11-2005 nė 15:48 Edit Post Reply With Quote
Zotni


Per fat te keq nuk kam kohe, por do te beja nje kerkim te holleishem ne internet.

Nje pikenisje eshte ky link:

http://de.wikipedia.org/wiki/Tabakindustrie


Marlboro nuk ka te beje aspak me shtetin gjerman.

http://de.wikipedia.org/wiki/Philip_Morris

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 4-11-2005 nė 15:56 Edit Post Reply With Quote
Qe te kuptohemi:

Une importuesit e cigareve do ti falimentoja pa diskutim.


Ne kuptimin:

Dogane dhe taksa per cigaret e importuara do ti beja sa dyfishi i cigareve te prodhuara ne vend.


Kjo nuk diskutohet.


Ne duhet te fillojme analizen nga faktet qe nuk i dime:

Cilat jane firmat importuese?

Kush jane pronaret?

Sa importohet?

Sa konsumohet?


Sa jane taksat?

E dyta gje eshte:

A prodhohet duhan ne Shqypni?

A prodhohen cigare ne Shqypni?

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 4-11-2005 nė 16:09 Edit Post Reply With Quote
Megjithate:

Shteti mund te ndaloje importin e cigareve nga jashte, teorikisht.

Eshte kjo e mundur?

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
laci

Postuar mė 4-11-2005 nė 17:17 Edit Post Reply With Quote
Cilat jane firmat importuese?

duhet lecuar arkivi i revistes ekonomike monitor.

atje eshte folur gjate per firmat e fitimet e importuesve te cigareve.

tashti e kane bere me lek ...edhe duhet te abonohesh.

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
laci

Postuar mė 4-11-2005 nė 20:34 Edit Post Reply With Quote
Pika 3. nje amnisiti ne pensione !!

http://www.issh.gov.al/index.php?faqe=template&katID=ID_KontributetVullnetare


Kontributet vullnetare


Çfarë janë?

Kontributet vullnetare paguhen për sigurimin vullnetar që është pjesë përbërëse e skemës së Sigurimeve Shoqërore në Shqipëri. Ky sigurim zbatohet bazuar në Rregulloren Nr.35, datë 19.06.2002 "Për sigurimin vullnetar në ISSh", miratuar nga Këshilli Administrativ i ISSh. Sigurimi vullnetar realizohet mbi bazën e një akt-marrëveshjeje që realizohet midis personit të interesuar dhe agjencive rajonale të Sigurimeve Shoqërore. Sigurimi vullnetar aplikohet për shtetasit shqiptar që punojnë jashtë shtetit, për të papunët në vend mbi moshën 18 vjeç, por jo për të papunët në zonat rurale që kanë tokë.
Ç'përfitohet?
Sigurimi Vullnetar njeh të drejtën:
1. Për mbulimin vullnetar të periudhave të pa mbuluara nga skema e sigurimit të detyrueshëm. Në kushtet që për të përfituar një pension të plotë pleqërie duhen 35 vjet sigurim, ato mund të sigurohen duke paguar kontributet në skemën vullnetare, duke filluar nga tetori i vitit 1993 e në vazhdim. Kjo e drejtë i njihet çdo personi përpara lindjes së të drejtës për përfitime nga sistemi i Sigurimeve Shoqërore.
2. Për të vazhduar sigurimin e mëparshëm të detyrueshëm në kushtet e ndërprerjes së veprimtarisë ekonomike. Kjo e drejtë ju njihet vetëm personave që sapo ndërpresin sigurimin e detyrueshëm dhe brenda një muaji ata nënshkruajnë marrëveshjen me agjencitë rajonale të Sgurimeve Shoqërore që ta vazhdojnë sigurimin në skemën vullnetare. Në këtë rast personat e siguruar në skemën vullnetare vazhdojnë sigurimin për të gjitha llojet e përfitimeve që ju siguronte skema e detyrueshme.
3. Për të vazhduar krahas sigurimit minimal të detyrueshëm, edhe sigurimin vullnetar me qëllim përfitimi dyfishin e pensionit minimal të pleqërisë, invaliditetit apo atij familjar. Sigurim vullnetar për maksimumin e përfitimave në rast pensioni pleqërie, familjar dhe invaliditeti, mund ta bëjnë të vetëpunësuarit, punëdhënësit si dhe të gjithë personat me moshë mbi 18 vjeç që sigurohen për herë të parë.
4. Për zgjerimin vullnetar të sigurimit, për të siguruar përfitime që nuk mbulohen nga sigurimi i detyrueshëm, si në rast aksidenti në punë dhe sëmundje. Kjo e drjtë njihet për të vetëpunësuarit dhe punëdhënësit, por vetëm pasi të kenë kontribuar një vit në skemën e detyurueshme dhe përpara lindjes së të drejtës për përfitime.
Sa paguhet?
Masa e kontributit ndryshon çdo vit, me ndryshimin e kufijve të pagës minimale dhe maksimale dhe përcaktohet me Vendim të Këshillit të Ministrave. Aktualisht, duke filluar që nga data 01.07.2004 e në vazhdim paguhen 3 742 lekë në muaj. Po kjo masë kontributi është edhe për pagesa për periudha të mëparshme.
Si paguhet dhe ku paguhet?
Për të realizuar sigurimin vullnetar mjafton paraqitja me një çertifikatë në agjencitë rajonale të Sigurimeve Shoqërore ku specialisti rajonal i sigurimit vullnetar bën llogaritjen e masës së kontributit sipas kërkesës së personit të interesuar. Pagesa e kontributeve mund të bëhet mujore, tremujore, gjashtë mujore ose vjetore si të bihet dakord në akt-marrëveshje:
? Kur pagesa bëhet tremujore do të zbriten 1.5 %.
? Kur pagesa bëhet gjashtëmujore do të zbriten 3 %.
? Kur pagesa bëhet vjetore do të zbriten 6 % e shumës së parapaguar në periudhën respektive.
? Kur pagesa bëhet më shumë se një vit sigurim vullnetar, për periudhën e prapambetur, masa e kontributit do të jetë sa masa që është në fuqi në kohën kur kryhet pagesa, pra së bashku me ndryshimet që pëson masa e kontributit gjatë vitit.
Pagesa e kontributeve në të gjitha rastet bëhet më parë se sa personit të interesuar t'i lindë e drejta për përfitime nga Sigurimet Shoqërore. Pagesa e kontributeve bëhet në llogaritë e sigurimeve shoqërore, e specifikuar për sigurimin vullnetar.

------------------------

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
<<  1    2    3  >>
Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.6913359 sekonda, 49 pyetje