Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Shkolla shqipe nė diasporė
Pali

Postuar mė 25-12-2006 nė 19:07 Edit Post Reply With Quote
Shkolla shqipe nė diasporė

Në vendet Evropës perëndimore shqiptarët kanë organizuar shumë shkolla të mësimit plotësues. Me anë të këtyre shkollave është bërë që fëmijët tanë të dinë të shkruajnë dhe flasin shqip. Në disa shtete këtë shkollë e ndihmon dhe e financon sheti mikpritës. Ndërsa disa shtete si:Italia, Spanja dhe Portugalija kujdesen vet për qytetarët e tyre kudo që emigrohen, domethën ata vet i dërgojnë mësuesit në vendet përkatëse në këto shkolla.
Më nëntë qershor të vtit 2003 u mbajt në Bern të Zvicrës Konferenca Kombëtare e mësimit plotësues në diasporë. Në këtë koferencë ishin ftuar minisrit e arsimit të Shqiperisë, Kosovës Maqedonisë dhe Malit të Zi. Muarën pjesë gjithashtü delegatë nga Zvicëra,Gjermanija, Suedija Franca dhe vende të tjera.
Në Zvicër mësimin plotësues e organizon Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë(LAPSH) Në konferencën Kombëtare u konfirmua se LAPSH në Zvicër është organizator i shkollës shqipe.Në Zvicër janë hapur shumë shkolla. Mësuesit i paguan LAPSH. Në disa kantone mësuesit i paguan shteti. Numëri i nxënësve është rreth 4000 që e ndjekin mësimin plotësues.

Këtu dua të pyes diasporën e Amerikës se çfarë ka bërë në këtë drejtim?

Sa shkolla janë dhe ku janë?
Nëse ska atëherë dua një komentim në lidhje me këtë?!

Bashkangjitje: 125916[1].html (21.01kb)
Ky fil ėshtė ngarkuar 1532 herė

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member This User Has MSN Messenger
Llokumi_NY

Postuar mė 24-3-2007 nė 14:54 Edit Post Reply With Quote
Pershendetje.

Duke naviguar ne internet gjeta nje faqe shume interesante www.learn-albanian.com Vertete shume e vlefshme aq me teper per ne emigrantet.Them se eshte i pari webfaqe qe ofrom mesim e gjuhes shqipe online nepermjet internetit.Ketu mund te bisedojme se cilat jane perpjektet qe duhen bere ne kete drejtim ne ndihme te shqipatareve ne diaspore.

______________________________
Are you interested to learn Albanian.
Online classes with Live Albanian teachers.

www.learnalbanianlanguage.com

Learn Albanian from the comfort of your home.

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.0985661 sekonda, 26 pyetje