Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Nė mundsh...
Anton Ashta

Postuar mė 1-2-2008 nė 18:39 Edit Post Reply With Quote
Nė mundsh...

Në mundsh...


Rudyard Kipling

Në mundsh ta ruash arsyen,kur bota humbet fillin
e fajin ty ta hedh-dhe vetes t`i besosh
sa herë tek ti dyshojnë e s`të përfillin
por edhe dyshimet drejt t`i gjykosh

Në mundsh të rrish në pritje,nga pritja pa u lodhur
e,kur t`urrejnë,urrejtje mos t`ushqesh
madje,ndaj shpifjeve të rish pa folur
me thjeshtësi, me to pa rënë ndesh...

Në mundsh t`mendosh,por jo gjer në shkatrrim,
të ëndërosh,por jo si rob ëndërrimesh,
dhe t`i trajtosh njëlloj e pa dallim
ngadhnjim e shpartallim-burim mashtrimesh...

Në durofsh dot që thëniet e tua të drejta
në kurthe për trutharët,kopukët të t`i kthejnë,
t`i shofësh të thyera gjërat më të shtrenjta
e prapë t`i ndërtosh me vegla që nuk vlejnë ...

Në mundsh fitoret që ke korrur t`i flijosh
si në kumar,në një të vetme lojë,
të rrezikosh,të humbsh e prapë t`ia fillosh,
dhe humbjen kurrë të mos e zësh në gojë...

Në i detyrofsh dot muskul,nerv e puls e zemër
të të shërbejnë edhe kur gjithcka duket e kotë,
e të qëndrosh kur s`ke asgjë më vec vullnetit,
që vetëm fjalën "Qëndro!" gjithmonë thotë...

Në mundsh të flasësh me maskarenj,por nderin tënd ta ruash
e të ecësh për krah mbretit pa krenari qe të verbon...

Nëse armiku apo miku s`të bëjnë dot të vuash,
dhe gjithëkënd e çmon por veç sa meriton...

Në mundsh t`i mbushësh ti minutat aq të rënda
me vepra që peshojnë-
dije mos kij asnjë dyshim
se jotja do të jetë Bota,me ç`ka brenda,
dhe BURRE do të jesh,o biri im !

Shqipëroi : Robert Shvarc

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 1-2-2008 nė 18:42 Edit Post Reply With Quote
Se (Lettera al figlio, 1910)

Con questa lettera, datata 1910, Rudyard Kipling cercò di insegnare al figlio a distinguere fra il bene e il male

Se riesci a conservare il controllo quando tutti
Intorno a te lo perdono e te ne fanno una colpa;
Se riesci ad aver fiducia in te quando tutti
Ne dubitano, ma anche a tener conto del dubbio;
Se riesci ad aspettare e non stancarti di aspettare,
O se mentono a tuo riguardo, a non ricambiare in menzogne,
O se ti odiano, a non lasciarti prendere dall'odio,
E tuttavia a non sembrare troppo buono e a non parlare troppo saggio;

Se riesci a sognare e a non fare del sogno il tuo padrone;
Se riesci a pensare e a non fare del pensiero il tuo scopo;
Se riesci a far fronte al Trionfo e alla Rovina
E trattare allo stesso modo quei due impostori;
Se riesci a sopportare di udire la verità che hai detto
Distorta da furfanti per ingannare gli sciocchi
O a contemplare le cose cui hai dedicato la vita, infrante,
E piegarti a ricostruirle con strumenti logori;

Se riesci a fare un mucchio di tutte le tue vincite
E rischiarle in un colpo solo a testa e croce,
E perdere e ricominciare di nuovo dal principio
E non dire una parola sulla perdita;
Se riesci a costringere cuore, tendini e nervi
A servire al tuo scopo quando sono da tempo sfiniti,
E a tener duro quando in te non resta altro
Tranne la Volontà che dice lor "Tieni duro!".

Se riesci a parlare con la folla e a conservare la tua virtù,
E a camminare con i Re senza perdere il contatto con la gente,
Se non riesce a ferirti il nemico né l'amico più caro,
Se tutti contano per te, ma nessuno troppo;
Se riesci a occupare il minuto inesorabile
Dando valore a ogni minuto che passa,
Tua è la Terra e tutto ciò che è in essa,
E - quel che è di più - sei un Uomo, figlio mio!

Rudyard Kipling

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 1-2-2008 nė 18:53 Edit Post Reply With Quote
IF

If you can keep your head when all about you
Are losing theirs and blaming it on you,
If you can trust yourself when all men doubt you
But make allowance for their doubting too,
If you can wait and not be tired by waiting,
Or being lied about, don't deal in lies,
Or being hated, don't give way to hating,
And yet don't look too good, nor talk too wise:

If you can dream--and not make dreams your master,
If you can think--and not make thoughts your aim;
If you can meet with Triumph and Disaster
And treat those two impostors just the same;
If you can bear to hear the truth you've spoken
Twisted by knaves to make a trap for fools,
Or watch the things you gave your life to, broken,
And stoop and build 'em up with worn-out tools:

If you can make one heap of all your winnings
And risk it all on one turn of pitch-and-toss,
And lose, and start again at your beginnings
And never breath a word about your loss;
If you can force your heart and nerve and sinew
To serve your turn long after they are gone,
And so hold on when there is nothing in you
Except the Will which says to them: "Hold on!"

If you can talk with crowds and keep your virtue,
Or walk with kings--nor lose the common touch,
If neither foes nor loving friends can hurt you;
If all men count with you, but none too much,
If you can fill the unforgiving minute
With sixty seconds' worth of distance run,
Yours is the Earth and everything that's in it,
And--which is more--you'll be a Man, my son!

--Rudyard Kipling

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.0922229 sekonda, 27 pyetje