Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Petrolifera Italo Albanese
Anton Ashta

Postuar mė 3-6-2009 nė 10:42 Edit Post Reply With Quote
Petrolifera Italo Albanese

"Petrolifera Italo Albanese" (PIA), ushtron aktivitetin e vet, në shërbimet portuale dhe magazinimin e produkteve hidrokarbure

Sot përurohet terminali "Petrolifera", një investim prej 57.7 milion euro

Terminali "Petrolifera", një investim prej 57.7 milion euro, i kompanisë italo-shqiptare PIA, i konkretizuar në bregdetin perëndimor të qytetit të Vlorës, tashmë ka përfunduar, ndërkohë që sot pritet përurimi i tij. Përfaqësuesi i kompanisë italo-shqiptare dhe njëkohësisht drejtor i këtij objekti, Gazmend Shalësi, tha për ATSH, "se kanë përfunduar të gjitha punimet për zbatimin e projektit dhe objekti pritet të vihet në shfrytëzim me plotësimin e modaliteteve ligjore". 20 muaj pas fillimit të punimeve, terminali "Petrolifera", një objekt i përmasave mjaft të mëdha, është konturuar plotësisht. Gërmadhat e ish-Uzinës së Sodës, që shkaktonin një ndotje të jashtëzakonshme në këtë pjesë të bregdetit, tashmë janë zëvendësuar nga një objekt i krahasueshëm me standardet më të përparuara që aplikohen në vendet e zhvilluara perëndimore, në këtë fushë.

Terminali "Petrolifera" në këndvështrimin fiskal do të funksionojë si një "zonë e lirë", me të gjitha atributet dhe përfitimet e ndërsjellta mes shtetit shqiptar, subjekteve që do të operojnë në këtë objekt dhe vetë kompanisë ndërtuese dhe menaxhuese. Shoqëria "Petrolifera Italo Albanese"(PIA), ushtron aktivitetin e vet, në shërbimet portuale dhe magazinimin e produketve hidrokarbure, për llogari të klientëve të saj, të cilët janë importues shqiptarë dhe të huaj. Në këto kushte, terminali do të jetë një zonë e lirë doganore, ku PIA, merr përgjegjësi ligjore kundrejt shtetit shqiptar, për shlyerjen e detyrimeve fiskale për llogari të subjekteve që përfitojnë nga këto shërbime. Ky sistem, i ri i menaxhimit të porteve që përbën rastin e parë në Shqipëri, krijon mjaft avantazhe. Të gjitha procedurat e llogaritjes dhe të shlyerjes së detyrimeve fiskale, do të kryhen nga ana e kompanisë "Petrolifera", për llogari të klientëve të saj. Kështu, garantohet vjelja 100 përqind e detyrimeve fiskale nga ana e shtetit shqiptar, sikurse lehtësohen importuesit për kryerjen e procedurave përkatëse, duke u kursyer atyre kohë dhe mund. Nga ana tjetër, kjo skemë garanton standardet më të përparuara të mbrojtjes së mjedisit, përmes një teknologjie që përmbledh impiantet e rikuperimit të avujve, të pastrimit të ujërave të shiut, të mbrojtjes kundër zjarrit si dhe impiantet e dedektimit të rrjedhjeve të mundshme.

Pjesë përbërëse të objektit, janë dy sferat gjigande të gazit të lëngshëm, me një kapacitet 2000 metër kub, secila, 4 rezervuarë të benzinës, me kapacitet 3000 metër kub secili, 6 rezervuarë gazoili, me kapacitet 5000 metër kub secili, një rezervuar për naftën bruto, me një kapacitet të përgjithshëm prej 13 mijë metër kub, sistemi i komunikimit të tubacioneve, për të gjitha rezervuarët, sistemet e impianteve të mbrojtjes kundër zjarrit. Gjithashtu, brenda terminalit ndodhen zyrat e doganës, të Kapitenerisë dhe të Policisë Kufitare, 6 vila moderne të zonës rezidenciale dhe një far 30 metra i lartë, pjesë e strukturës portuale. Terminali do të funksionojë mbi bazën e respektimit të standardeve më të larta të sigurisë. Ai i ka të gjithë elementët për të izoluar brenda portit, çdo derdhje të mundshme të naftës. Terminali, do të jetë i pajisur me një impiant modern automatik kundër zjarrit dhe një tjetër për rikuperimin e avujve. Vetëm impianti i pastrimit të avujve të benzinës, ka një kosto financiare prej 1 milion euro. Ky terminal konsiderohet nga më modernët në pellgun e Mesdheut, gjë që mundëson tërheqjen e kompanive më të njohura, në Evropë në fushën e tregtimit të karburanteve.

H.Koçi

rd

http://www.gruppopir.com/opencms/opencms/sites/default/pirgroup/it/pia/about.html

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.0488479 sekonda, 25 pyetje