Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: LDD
Anton Ashta

Postuar mė 29-8-2009 nė 08:48 Edit Post Reply With Quote
LDD

Mungon faktori politik nga mërgata në institucionet e Kosovës
Kryetari i LDD-së, Nexhat Daci priti anëtarët e kryesisë së Degës së LDD-së nga Gjermania

Në selinë e LDD-së në Velani, kryetari i kësaj partie akademik Nexhat Daci në një takim vëllazëror priti shumicën e anëtarëve të kryesisë së Degës së LDD-së nga Gjermania, kryesuar nga Hafiz Gagica, kryetar i Degës dhe njëherë anëtar i kryesisë qendrore.

Në këtë takim akademik Daci në pika të shkurtëra i njohu mysafirët me të arriturat e partisë, për problemet si dhe përgatitjet që po i bënë LDD-ja për zgjedhjet e ardhshme lokale që po afrohen. N. Daci po ashtu me kënaqësi (edhe pse ende ishte në pushim veror) iu përgjigj shumë pyetjeve që i shtruan anëtarët e degës nga Gjermania të cilat kishin të bënin lidhur me situatën aktuale në Kosovë, angazhimet në ristrukturimin partiak si dhe rreth shumë problemeve të mërgatës, sidomos ato në aspektin e ruajtjes së identitetit kombëtar të mërgimtarëve tanë, pastaj rreth çështjes së dokumenteve për udhëtim, rreth vështirësive të shumta administrative, etj. Si zakonisht, para këtij takimi anëtarët e kryesisë së Degës bënë homazh të përbashkët tek varri i presidentit Rugova, njeriut i cili ndryshoi rrjedhat e historisë dhe politikës ndërkombëtare dhe asaj nacionale. Në fund me një drekë të përbashkët u përmbyllë vizita e anëtarëve të kryesisë së Degës LDD-së nga Gjermania, me ç´rast u zhvillua një debati i lirë dhe pa kurrfarë ngurrimi u këmbyen mendime rreth të gjitha çështjeve shqetësuese në Kosovë, mbase ishte konstatim i përbashkët se mbetet edhe shumëçka për t´u dëshiruar në organizimin dhe ndërtimin e mirëfilltë të shtetit të Kosovës, sidomos është shqetësuese mungesa e faktorit politik nga mërgata në përfaqësimin e saj në institucionet shtetërore dhe parlament, ose të paktën në ato struktura që mërgimtarët i godasin drejtpërdrejti siç janë përfaqësitë tona diplomatike, çështjet jo rezidente, etj.

Për Komisionin për Informim të LDD-së në Gjermani, Mentor Thaçi

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 29-8-2009 nė 08:49 Edit Post Reply With Quote
http://www.ldd-kosova.org/

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 30-12-2009 nė 10:33 Edit Post Reply With Quote
Nga faqja e internetit duket partia me e mirorganizuar e djathte ne Kosove

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.0923541 sekonda, 27 pyetje