Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: PDM-Re
Anton Ashta

Postuar mė 29-1-2011 nė 18:42 Edit Post Reply With Quote
PDM-Re

Takim i Ministrit te Drejtesise me ish te perndjekurit.
– September 4, 2010Posted in: Lajme

Tirane me 04/09/2010
Takim ne ambjentet e Institutit te intergrimit te perndjekurve politike midis Ministrit te Drejtesise Z.Bujar Nishani dhe perfaqesuesve te shtreses se ish te perndjekurve politike,ku midis perfaqesuesve te kesaj shtrese ishte dhe Kryetari I Partise te drejtave te mohuara e re (PDM-Re) Z.Fatmir Hoxha , parti e cila ne themelet e saj ka mbrojtjen e kesaj shtrese.
Nder fjalet e para te ministrit gjate ketij takimi ishte komunikimi nga ana e tij e vartesise te institutit nga ana e Ministrise se Drejtesise,pasi me pare ky institucion varej direkt nga kryeministri.
Me pas ministri shpjegoi dhe arsyen pse ky institucion po kalon ne varesi te Ministrise te Drejtesise ,kjo si pasoje e masave qe ka mare qeveria shqiptare per decentralizimin e shume institucioneve.
Me tej gjate fjales se tij ministri u ndal te procesi i demshperblimit si nje nder problemet kryesore te shtreses te ish te perndjekurve politike dhe u shpreh se duhet bashkepunimi I te gjitheve qe ky problem te perfundoje sa me shpejt.Gjithashtu u be dhe nje panorame e procesit te demshperblimit ku nga ana e ministrit u konstatua se procesi eshte ne rruge te mbare dhe po ecen mire.Duke ju referuar gjithmone procesit te demshperblimit ,ministri u shpreh se qeveria shqiptare me nismen e kesaj ministire ka mare nje inisiative per te perfshire dhe nje grup prej 600 vetesh qe I akne dorezuar dokumentat jashte afati,qe dhe kjo kategori te perfshihet ne skemen e demshperblimit.
250 milion dollar eshte fondi qe perfiton nje kategori prej 6000 personash qe jane dhe faza na nje numer prej 20000 e jane ne total ne skemen e demshperblimit.Nje premtim I mare na ministri ne kete takim ishte dhe perfshirja e nje kategorie prej 5600 personash ne nje skeme te posacme te trajtimit te tyre me nj pension te vecante.
Ajo cka ishte me e rendesishme ishte dhenie e garancise nga ana e ministrit se procesi I demshperblimit te fazes se pare do te perfundoje brenda 3 mujorit te pare te 2011.
Ceshtja me me rendesi qe u trajtua ne kete takim dhe qe u prit mire na te gjithe pjesmaresit ishte dhenia e garancise nga ana e ministrit e trajtimit me demshperblim te nje kategorie shume te vecante dhe te kontestuar nga ana e qeverise deri tani ajo e te pushkatuarve pa gjyq,ministri u shpreh se shume shpejt dhe kjo kategori do hyje ne skemen e trajtimit.
Ne fund te takimit gjate bashkebisedimit me te ftuarit ai u pyet dhe nga Z.Fatmir Hoxha Kryetar I Partise te drejtave te mohuara e re , e cila e ka ne themel te programit te sj kete shtrese.
Z.Fatmir I parashtroi para ministrit disa probleme si:
1-sorollatjen e shtreses te ish te perndjekurve politike ne zyrat shteterore dhe dhenien fund te ketyre sorollatjeve
2-shikimin me kujdes te instituti te integrimit te ish te perndjekurve politike si ne aspektin e reastaurimit te ketij objekti I cili eshte kthyer ne nje gjendje te mjeruar dhe ne aspektin e administrimit te tij qe te kete me shume kompetence ne vendimarje
3-punesimin e femijeve te ish te perndjekurve politike ,sepse administrata sot eshte e tej mbushur me ish komuniste
Nga ana e zotit minister u mor zotimi se keto probleme do te zgjidhen sa me pare te jete e mundur.


prape parti te re?!

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 29-1-2011 nė 18:46 Edit Post Reply With Quote
http://www.pdmre.com/

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 29-1-2011 nė 19:12 Edit Post Reply With Quote
Po kjo?

Doli nga e vjetra?

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.0925431 sekonda, 27 pyetje