Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: minisugjerime
kalemi

Postuar mė 17-9-2002 nė 15:14 Edit Post Reply With Quote
minisugjerime

Mendoj se do te ishte me vlere te shtoheshin disa nenforume te tjera te cilat do u afroheshin me shume nevojave dhe interesave te antareve te forumit apo qofte edhe te atyre qe mund te klikojne rastesisht ne kete faqe.
Psh. te hapet nje kend i ri diskutimesh ku te trajtohen me shume tema te tipit material se atij ideor. Shume prej vellezerve tane shqiptare me banim jashte Atdheut perballen dita-dites me halle e probleme te natyrave te ndryshme. Nese dikush eshte ne gjendje t'i ndihmoje, pse jo. Fundja keshtu mund te tregohet se EDSH egziston e bile ka edhe nje profil. Njerezit sot ndihen te lodhur nga politika dhe analizat e sterholluara bazuar ne supozime interesante. Ata kane nevoje per gjera konkrete, te shohin, prekin. Cfare mund te beje EDSH ne kete drejtim? Padyshim qe eshte heret te shihen projekte gjigande te realizuara qe tani. Por kjo nuk do te thote qe EDSH eshte e paafte te nderrmare qofte edhe ndonje (apo disa) miniprojekt(e). Konkretisht: Shume bashkatdhetare emigrante te fresket ne vendet e huaja do te kene padiskutim veshtiresi apo mungese informacioni persa i perket anes burokratike te ligjshmerise se tyre. Shume te tjere mund te perballen me probleme te cilat nese transformohen ne nje hall te perbashket mund t'a shohin me lehte rrugen e zgjidhjes. Kjo, mendoj se jo vetem do te jete tregues i qellimeve reale dhe serioze te EDSH, por edhe atyre humane.
Gjithashtu, ne kete menyre publiku mund te vetinformohet per egzistencen e EDSH si dhe vete EDSH mund te gjeje me shume dashamires apo edhe anetare ne gjirin e intelektualeve te popullit te saj.

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 17-9-2002 nė 15:29 Edit Post Reply With Quote
Jam dakort,

si ta titullojme?

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
kalemi

Postuar mė 25-10-2002 nė 19:39 Edit Post Reply With Quote
Dje me ra nder duar per pak minuta nje liber i ri teper interesant.
Titullohet:
HEAVEN ON EARTH
The rise and fall of Socialism

shkruar nga: Joshua Muravchik

Me nje sy te shpejte qe i hodha (pasi po e kerkoj ta ble), libri permbante komente vleresuese te Havelit, e disa te tjereve qe nuk i kujtoj dot.
Libri jep nje analize teper te shendoshe te historise se Socializmit si dhe te disa prej figurave me kryesore qe e aplikuan ate.
Me pak fjale, rrezon teorine Socialiste me kokeposhte duke arsyetuar me baza te shendosha.

Propozoj qe perkthimi dhe botimi i ketij libri ne gjuhen Shqipe te perfshihet ne listen e veprimtarie dhe projekteve.


[Edited on 25-10-2002 by kalemi]

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Eni_P

Postuar mė 28-10-2002 nė 15:36 Edit Post Reply With Quote
Me interes per te lexuar gjithashtu ne kete vazhde mendoj se eshte dhe libri i Arshi Pipes: Albanian Stalinism

Ndersa per perkthimin e librit te permenduar me lart, pa e lexuar nuk di cte them.

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 28-10-2002 nė 16:52 Edit Post Reply With Quote
Ke bere shume mire qe ma kujtove ate liber.

Besoj se blehet nga amazon e kam pas pare, por jo blere.

Duhet te jete nje analize shume e mire dhe cuditem si nuk eshte perkthyer akoma ne shqip.

Ne te djathtet kemi shume pune per te bere.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
kalemi

Postuar mė 2-4-2003 nė 12:31 Edit Post Reply With Quote
Nje reviste elektronike e permuajshme e cila mund te simbolizoje dhe organin e shtypit te kesaj organizate mund t'u shkoje me email mijra shqiptareve mbare botes.
View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 16-4-2003 nė 09:26 Edit Post Reply With Quote
Shume dakort, por nuk jemi akoma te zot ta bejme kete.

Jemi shume pak.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.1775100 sekonda, 31 pyetje