Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Botimi i Kolias
Anton Ashta

Postuar mė 7-10-2002 nė 12:41 Edit Post Reply With Quote
Botimi i Kolias

"Ju lutem mos ushqeni asnje iluzion. Mua më
vrane dhe keshtu kane vepruar edhe me dy kryetaret
tjere te Shoqates së Shqiptareve "Marko Boçari", te
cilet vdiqen, edhe keta, nga "leucemia".
Keto fjale ua kam thene edhe miqve te tjere te mij"...

Fjalet e arvanitasit te madh Aristidh P. Kolia
ne shtratin e vdekjes.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 7-10-2002 nė 12:42 Edit Post Reply With Quote
"Nese arvanitasit dhe shqiptaret nuk do ta kuptojne kete mision
te zi te megaloidhese shoveniste, qe nuk i kursen as parate dhe
as helmin, per qellime makabre ndaj arvanitasve, emigranteve dhe
mbare popullit shqiptar, atehere gjitheseicili prej nesh, ka marre
pjesen me heshtjen e tij ne vrasjen e dyte te Aristidh Kolias.
Vepren e arvanitasit te madh Aristidh Kolia, qe meriton nje
vend nderi ne historine e letrave shqipe, mund ta vrase edhe
indiferenca dhe kopracia jone.
Le te mendojme sot qe te mos na vrase ndergjegja neser! "

Kolec Traboini

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 7-10-2002 nė 12:47 Edit Post Reply With Quote
Ne kemi vendosur te mos heshtim, por te botojme te gjithe vepren e Kolias ne shqip dhe pjese te saj ne anglisht.

Kush deshiron te ndihmoje per kete projekt le te me shkuaj:

anton@edsh.org

Hapi i pare eshte blerja e te gjithe veprave te tij.

Ne kemi filluar ti blejme, por ngaqe askush nga ne nuk jeton ne Greqi gjetja eshte e veshtire.
Ne rast se dikush qe lexon keto rreshta dhe jeton ne Greqi eshte i lutur te na kontaktoje.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 3-2-2003 nė 14:36 Edit Post Reply With Quote
Nese ndokush qe jeton ne Athine i lexon keto rreshta eshte i lutur te na shkruaje.

Faleminderit

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
kalemi

Postuar mė 22-3-2003 nė 18:42 Edit Post Reply With Quote
Sot mesova se libri i Kolias "Arvanitasit" eshte botuar ne Shqip.
Me sakte pashe kopertinen e tij ne website te gazetes 55

kalemi ka atashuar kėtė imazh:

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 22-3-2003 nė 20:42 Edit Post Reply With Quote
Kalem,

mos perto shif ne kete adrese:

http://www.edsh.org/diskutime/viewthread.php?tid=702

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.1562638 sekonda, 31 pyetje