Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Fondatori i Partise Popullores Spanjolle
Olsi Baze

Postuar mė 10-10-2002 nė 14:45 Edit Post Reply With Quote
Fondatori i Partise Popullores Spanjolle

Manuel Fraga IRIBARNE

Biografia e krijusit te Partise Popullore Spanjolle

- Lindi ne Villaalba (Lugo)

- Akademik Universitar, Diplomat, Shkrimtar, ish-minister i Informacionit dhe ish-minister i Brendeshem i Spanjes.

- Studoi deget e Drejtesise, Shkencat Politike dhe ato Ekonomike

- Ben hyrjen ne Oborrin Mbreteror Spanjoll ne 1945 ku fillon nje karriere diplomatike

- Ne 14 shtator 1974 enmerohet ambasador i Spanjes ne Britanine e Madhe dhe ne Irlanden e Veriut.

- Ne dhjetor 1975, emerohet z/Kryeminister dhe minister i Brendeshem i Qeverise Navarro.

- Ne 1976 krijon Reformen Demokratike

- Ne 1977 krijon Aleancen Popullore ku ishte Sekretar i Pergjitheshem dhe President i saj.

- N/Kryetar i IDU, (Internacionales Konservatore)

- Anetar i Grupit Demokrat Europian ne Parlamentin Euriopian deri ne vitin 1989.

- President i Partise Poupullore ne Galicia.

President Ekzekutiv i Galacise qe prej vitit 1989, ku prej 13 vjetesh qeveris me nje maxhorance absolute.

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.0651882 sekonda, 24 pyetje