Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
<<  1    2    3    4    5  >>
Autori: Subjekti: Mjerimi i te djathteve
Anton Ashta

Postuar mė 21-10-2004 nė 23:44 Edit Post Reply With Quote
Prit,

si gje e sakte?

Per mua gje e sakte nuk eshte hic.

Cilet jane fakte kunder leshit?

Nje pohim anonim?

Pse fakt eshte ky?

Per mua jo.


Te akuzosh dike se eshte i financuar nga serbet eshte lehte, ama dueht ta faktosh.

Ja te bejme nje arsyetim te thjeshte:

kurva (nano) i prish apo i rregullon pune serbeve te jete ne pushtet?

nuk i prish pune te pakten, i intereson shume te shumten.
( besoj jemi dakort per kete)

Atehere si ka mundesi qe njeriu qe paguhet nga serbet, leshi, te jete kunder kurves?

Nuk ka mundesi, e leshi i ka dale aq perballe kurves sa te cudit shume.

Ne kete moment te sulmosh leshin eshte te mbrosh kurven ne fakt.

E kuptoni mjerimin tone?

kurva ka me armik leshin dhe deri ne burg do ta fuse sesa psh kryetarin e Ballit.

Nejse,

ai votimi ne parlament i harasanit dhe ndodhite me LZHK jane shume deshperuese sipas meje.

Vendimtare per ne jane zgjedhjet neser ne Kosove:

Po e moren komunistat Kosoven, mbani komunistat ne RSH dhe per 50 vjet o te djathte.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
DARDAN PEJA

Postuar mė 5-11-2004 nė 15:03 Edit Post Reply With Quote
TYMNAJA E "TRADHTISE SE PARTIVE TE VOGLA"

Nga Arjan Starova

Duke qene i detyruar te perfshihem ne debatin politik mbi koalicionet e opozites jo me shume prej deshires per te bindur mbeshtetesit e mendimit te kundert sesa prej vetedije morale per te cliruar mendjet e shume njerezve prej pseudoargumenteve qe po u ofrohen per te shpjeguar votimin ne Kuvend per zotin Ceku, po paraqes fare shkurt e qarte disa prej argumenteve te mia qe me kane bindur se qendrimi ndaj ketij votimi ka qene jashtezakonisht i gabuar. Ai ka turbulluar e demtuar rende perfytyrimin e njerezve mbi perpjekjet e opozites per krijimin e nje fronti te gjere antiqeveritar ne rrugen drejt zgjedhjeve te ardhshme parlamentare. Me kete rast, do t'i kerkoja ndjese zotit Ceku, emrin e te cilit jam i detyruar ta permend disa here ne vijim ne varesi te arsyetimeve te mia te cilat me duhet t'i bej jo per te mbrojtur ate vete, por ceshtjen e madhe te politikes qe duhet te beje opozita.

1- Votimit per Cekun iu dha nje rendesi shume me e madhe politike sesa duhej. Pervoja e meparshme kishte treguar per fluiditete vote edhe me serioze ndermjet PD-se e PS-se. Prandaj, nuk ishte nevoja per te leshuar tere ato "rrufe" mbi aleatet qe votuan ndryshe prej PD-se, pervecse po te pranojme se ka qene menduar qe me pare per te prishur koalicionet ekzistuese. Prej ketij votimi nuk varej ndonje fitore apo humbje "strategjike" politike. Ne qofte se, sic thuhet, kjo nuk kishte te bente me emrin e paster te Cekut, atehere perse u veshtrua si humbje e u fol per tradhti ndaj koalicionit fakti qe ne vend te dikujt nga PD-ja u zgjodh Ceku?! A nuk duhej pare kjo si fitore e opozites?!

2- Menyra se si u veprua me kandidaturen e Cekut hodhi balte te pamerituar ne forme publike mbi te dhe shume me perpara sesa duhej, pa u lene kohe aktoreve perkates politike te shtetit qe te merren vesh ndermjet tyre, kurse vete Cekun e "shkelmoi" pa arsye te pakten te dukshme. Askush nuk tha ndonje arsye se perse duhej te mos ishte Ceku si kandidature, pervec te nenkuptuarit se duhej votuar doemos kunder.

3- Koalicioni opozitar ne Kuvend e jashte tij kishte kohe qe nuk po vepronte ne menyre te organizuar. Nuk beheshin as takime, as mbledhje, as bashkerendime forcash e synimesh te luftes politike ne Kuvend. Arsyet nuk dihen. Kjo ndodhi edhe ne rastin e kandidimit te zotit Ceku per vendin e kryetarit te Kontrollit te Shtetit. Askush nuk e dinte perse duhej te mos ishte Ceku dhe perse mosvotimi kunder tij duhej te veshtrohej si tradhtia e madhe e te vegjelve e te prishte koalicionin?! Thuhej me pas se ajo paska qene kandidature e Nano-s, por zor se e beson kush kete.

4- Lufta politike nuk duhet te braktise terrenin moral, ndonese per politiken thone se nuk ka moral. Ne kohen e sotme ajo priret gjithnje e me shume drejt perputhjes me te moralshmen. Ne rastin e votimit ne fjale, si mundej te votohej kunder kolegut opozitar Ceku i cili nuk kishte levizur asnjehere prej qendrimeve te opozites e kishte qene perhere shume veprues brenda radheve te saj edhe ne dite me te veshtira. Pers atehere duhej votuar kunder tij?! A ishte e moralshme kjo?!

5- Shume njerez thone se vete Ceku duhej te kishte dhene doreheqjen. Kjo mundesi iu hoq atij pasi kandidatura e tij u shit ne menyre publike si e papershtatshme. Perse duhet te kerkojme ne qe Ceku duhej te jete prej hekuri e te mos kishte revolte te brendshme kunder ketij veprimi?! Ai nuk e dha doreheqjen per te mbrojtur dinjitetin e vet.

6- Argumenti me i sinqerte e i perhapur eshte se aleatet e vegjel duhej te mos ndaheshin prej menyres se si do te votonte PD-ja, meqenese kjo e fundit i kishte futur ata ne parlament nepermjet listes se perbashket zgjedhore proporcionale. Kjo eshte e drejte, e megjithate votimi ne kete rast nuk mund te ishte i verber, por me argumentet e duhura te cilat nuk u thane kurre, sepse ato nuk ekzistonin.

Pak a shume kjo eshte historia shume e thjeshtezuar e "tradhtise se madhe" te aleateve te vegjel. Besoj se eshte e kuptueshme se votimi apo tradhtia ne lidhje me Cekun nuk ka fare lidhje me prishjen e koalicionit. Mbetet te pranohet qe kjo e fundit te kete qene ndonje kaprico e rrjedhur prej te keqkuptuarit te pervojes politike anglo-saksone.

Ndoshta, edhe orekset e shtuara te periudhave parazgjedhore kane pasur ndikimin e vet. Mjere ata qe bien pre e tyre. Ca nga aleatet e vegjel, sic jam une, besoj se e kuptoni qe mendojne krejt ndryshe, sepse i thone te vertetat e hidhura edhe ne kohe ererash pushteti, atehere kur servile gjithefaresh harbojne me cdo cmim moral drejt coperave te karrigeve te pushtetit. Nese shkohet keshtu drejt pushtetit, ai edhe po te merret nuk mbahet dot.

KOHA JONE

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Valter bejkova

Postuar mė 9-11-2004 nė 04:37 Edit Post Reply With Quote
METAMORFOZA E LESIT DHE MBROJTJA E BERISHES

Berisha: Nano, oferte Lesit per t'i blere gazeten

Kryetari i PD, Sali Berisha, ka deklaruar dje, perpara seances se Kuvendit, se njerez prane Kryeministrit Fatos Nano, gjate javes qe kaloi, i kane kerkuar deputetit Nikolle Lesi, qe te shese gazeten qe ai ka ne pronesi. Sipas Berishes, gjate javes qe shkoi, emisaret e Nanos kane ndjekur ndaj deputeti Lesi, praktiken e "kulacit dhe kerbacit". "Ne njeren ane, Barci dhe Isaku, kane qene ne kontakte te vazhdueshme me deputetin Lesi, ndaj te cilit kane kerkuar dorezimin e gazetes dhe mediave te tij, klanit me te rrezikshem te mafias rajonale, klanit 'Nano'", ka deklaruar Berisha. Sipas tij, ne rastin Lesi, shoqerise i eshte prekur fjala, i eshte prekur jeta, sepse asgje s'ka me te cmuar se sa liria e fjales.


KORRIERI

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 9-11-2004 nė 22:43 Edit Post Reply With Quote
Prapë Maks Begenë e thirri operativiShpëtim Rroqi voton kundër Lesit për një shishe raki. 3 deputetë të PDR-së, i binden lutjes së Pollos për të votuar "pro" heqjes së imunitetitVotat e Nanos në radhët e opozitës, janë verifikuar edhe njëherë në seancën e mbrëmshme parlamentare, me një demaskim flagrant. Pasi u ngrys republikan e u gdhi monarkist, për interesa të mirëfillta të Fatos Nanos e të klaneve që vijnë drejtpërdrejt nga Ish-Sigurimi i Shtetit, Maks Begeja i LZHK-së, sërish s'pati mundësi të ushtronte detyrën e vet të ligjvënësit, meqë e "thirri" operativi i tij, lidhja personale që e mban ende në politikë, çka e ndaloi të merrte pjesë në votim. Më të kamufluar e patën rekrutimin e radhës disa deputetë të tjerë të opozitës. Shpëtim Rroqi, i mbetur pa parti, pa përfaqësim e pa asnjë perspektivë, edhe pse vinte nga radhët e medias, nuk iu paraqit asnjë pazar më i mirë këto ditë sesa t'i jepte vlerë votës së vet në këmbim të një shishe rakie. Të mirëinformuarit thonë që ai s'mund ta refuzonte këtë ofertë të fundit që i vinte. Edhe 3 deputetë të PDR-së, të zgjedhur nga lista anonime që i solli ata në parlament e, pa asnjë peshë në strukturat vendimmarrëse të PDR-së, rrjedhimisht edhe pa asnjë perspektivë për të riardhur në parlament, s'u mbeti asgjë tjetër veçse t'i bindeshin një lutjeje të shefit të partisë Genc Pollo, për të votuar në favor të Nanos, pasi kështu ia donte një pazar që ai kishte arritur me kryeministrin e Shqipërisë. "M'a respektoni pazarin, u tha Pollo të tijëve, se do t'u dalë mirë". Ata në fakt e respektuan, por e vetmja e mirë që doli ishte sqarimi edhe njëherë i pseudoopozitës që gjendet mes radhëve të opozitës së deklaruar parlamentare.

55

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 9-11-2004 nė 22:44 Edit Post Reply With Quote
Kush tradhtoi Nanon dhe kush tradhtoi opozitën
Nga hetimet e para që iu bënë fletëve të votimit pas disa shenjave të vendosura nga komisioni, rezulton se së paku 11 socialistë kanë votuar kundër Fatos Nanos, ndërsa 5 deputetë të partive ish aleate me opozitën, kanë votuar pro Fatos Nanos. Nga këta tre deputetë të Partisë Demokratike të Re të drejtuar nga Pollo, një ballist dhe një deputet legalist. Sipas të dhënave të para, Tepshi, Ndoka dhe Berzani kanë votuar pro Nanos, ndërsa nga LZHK Metko dhe Kollçaku. Po ashtu kryetari i grupit parlamentar të LZHK Maks Begeja mungoi në votim.
Por pati socialistë që votuan pro Lesit. Së paku deputetët gazetarë Ben Blushi, Erion Braçe dhe Luan Rama votuan gati hapur pro tij. Më tej dhe së paku 8 deputetë të tjerë socialistë votuan pro Lesit. Abstenuesit u përkisnin partive aleate të socialistëve, agrarëve dhe dy deputetët e Gjinushit.


tema

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 9-11-2004 nė 22:45 Edit Post Reply With Quote
Deputeteve perkates ne rast se nuk hedhin ne gjygj 55 dhe temen per shpifje nuk i mbetet gje tjeter vec te largohen nga politika.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 11-1-2005 nė 12:19 Edit Post Reply With Quote
LSI-JA: EMIGRANTET TE VOTOJNE JASHTE VENDIT

Komiteti drejtues i LSI-se per diasporen zhvilloi nje mbledhje te jashtezakonshme ne Belgjike duke reaguar ashper ndaj pergjigjes negative qe Komisioni Parlamentar i Ligjeve i ka dhene kerkeses se LSI-se e cila kerkoi qe edhe emigrantet te thone fjalen e tyre nepermjet votes se lire ne keto zgjedhje, ne vendet ku ata jetojne. "Ne kete mbledhje ky Komitet reagoi ashper ndaj marrjes neper kembe te se drejtes per te votuar, e drejte mese legjitime qe gezon cdo qytetar i nje kombi. Vota eshte principi baze nga ku fillojne themelet e ndertimit te nje demokracie, qe ne Shqiperi fatkeqesisht per 15 vjet nuk eshte instaluar kurre. Eshte jo vetem diskriminuese dhe poshteruese por edhe e dhimbshme te hedhesh poshte nje te drejte e cila do te sherbente shume me teper ne nje te ardhme me te mire e plot shpresa per kombin tone", thuhet ne njoftimin per mediat te zyres se shtypit te LSI-se. Sipas ketij njoftimi, pergjate ketyre 15 vjeteve diaspora perben afersisht per cdo familje shqiptare mbi 60 per qind te burimit financiar per ekzistence. "Eshe e trishtueshme por e vertete qe pa diasporen kronikat e zeza te vetevrasjeve dhe mjerimit qe sundon skaj me skaj ne Shqiperi nuk do te zinin nje a dy faqe gazetash, por gjithe gazetat nuk do te ishin vecse kronike e zeze lajmesh", thuhet ne njoftimin e KD-se se Diaspores. Me pas, ne menyre retorike, emigrantet pyesin: "Po per shtetin shqiptar i cili nuk afron asnje alternative per permiresimin e kushteve minimale te jeteses, e ku prej vitesh shifra te larta ne "realizimet" e veta nuk shenon vecse ne numrin gjithnje e ne rritje te atyre qe me politiken

e vet antikombetare i detyron te largohen pa kthim nga Shqiperia, kush eshte diaspora? Interesat e kujt mbron ky shtet qe drejton dhe gjoja punon per kete popull? Kush dhe sa jane shqiptaret per drejtuesit e ketij shteti? Po c'jemi ne per kete shtet, ne qe radhitemi ne 1 000 000 neper bote me shpresen se nje dite dicka do te ndryshoje ne Shqiperi? Ne qe me problemet e hallet, si dhe me ecurine e arritjet e tona, jemi nje pasqyrim real i imazhit te Shqiperise ne vendet ku jetojme c'jemi per shtetin shqiptar? A nuk jemi dhe ne bijte e tij, gjaku i tij, ai gjak qe ka sakrifikuar me shume e qe djersen e tij ia ka dedikuar vec atij vendi? Po ne nje shtet pa shtet kujt t'i drejtohemi per te na u plotesuar kjo kerkese kaq minimale dhe po kaq fondamentale? Kujt t'ia drejtojme kerkesen tone si diaspore per te na u dhene mundesia per te votuar ne vendet ku jetojme? Ta quajme papergjegjesi refuzimin qe shteti i beri kesaj kerkese eshte pak". Sipas njoftimit per mediat te KD-se se diaspores, nese emigrantet nga vendet e tjera e fillojne jeten ne vendet ku emigrojne nga nje kontrate pune, e me qellim per te rritur mireqenien e tyre, jeta e nje shqiptari ne emigracion nis me kalvarin e gjate te njohjes se identitetit, nis me luften dhe perpjekjet per integrim, sepse shteti yne jo vetem qe nuk ka, por si per ironi as e merr mundimin te parashikoje programe ndihme per ne qe jetojme ne dhe te huaj, nuk e ngre kurre zerin e nuk reagon si te ishim te paatdhe edhe kur te drejtat tona merren neper kembe ketu ku jetojme. "Shteti yne as nuk e ka cuar nder mend te ndjeke nje politike per kthimin mbrapa te emigranteve, gje qe do te rriste shume nivelin e jeteses e do te hapte mundesi punesimi e progresi ne Shqiperi. Por sapo dalin nga kufijte territoriale te Shqiperise shteti yne eshte i pari qe i diskriminon bijte e tij, duke u mohuar te drejten e votes. Ne nuk duam te fillojme te akuzojme e te gjejme shkaqet e arsyet pse na refuzohet kjo e drejte qe na takon. Qeveria aktuale e di shume me mire PSE-ne. Me voten tone oret e asaj qeverie do te ishin te numeruara. Si mund te lejosh veten, familjen dhe popullin tend te mjeruar e te pashprese te udhehiqesh nga nje vije politike antishqiptare dhe antikombetare? Jeta ne vendet ku jetojme, na ka dhene oportunitetin qe te jemi me tolerante, me

te qarte ne gjykim, me largpames ne ide e me gjakftohte ne marrje vendimesh", thuhet ne njoftimit per mediat te LSI-se.

kj

Me beri shume pershtypje ky lajm.

Jo se kam ndonje simpati per komunistat e metes, por cuditem sesi nuk kam lexuar diku tjeter qe te gjitha partite e djathta shqiptare bene te pamunduren qe shtetasit shqiptare qe jetojne jashte RSH te mund te votojne.

Cudi e marri sepse dihet qe shumica e diaspores eshte e djathte.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 11-1-2005 nė 12:43 Edit Post Reply With Quote
"Miratimi i kodit
Në seancën e jashtëzakonshme gjatë votimit të Kodit Zgjedhor, deputetët e PS-së dhe PD-së kanë rrëzuar amendamentet e paraqitura nga LSI-ja dhe LZHK-ja për të pasur të drejtën e anëtarëve në KQV, KZZ dhe në grupin e numërimit të votave, si dhe që të votojnë emigrantët. E veçanta në këto amendamente është se, pro tyre votuan aleatët e majtë të PS-së, si PSD-ja, PAA-ja, PBDNJ-ja, ndërsa pjesa më e madhe e demokratëve kanë abstenuar. LSI-ja dhe LZHK-ja do të kenë të drejtën e vetëm të një përfaqësuesi si vëzhgues."

panorama

Si mund te jete PD kunder votes se diaspores?!

Mjerim, mjerim, mjerim

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
AGRON RUMI

Postuar mė 11-1-2005 nė 21:34 Edit Post Reply With Quote
Mbase Komiteti Politikave te PD-se nuk i quan me shqiptare emigratet.Ky mund te jete gabimi i pare i pseudointelektualizmit berishian.
View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 14-1-2005 nė 02:01 Edit Post Reply With Quote
Mund te jete?

Jo ky eshte nje gabim tjeter shume i madh i PD.

Komiteti nuk hyn ketu.

Sapo pashe rastesisht nje dokument qe tregon dhe nje here qarte mjerimin tone si te djathte dhe duhet te jem i sinqerte, mjerimin tone si Komb:

http://armedservices.house.gov/Publications/106thCongress/gaobalkans.pdf

Une nuk jam perfekt ne anglisht, por ne ate dokument ka disa shifra qe duhet te na alarmojne.

Ne fakt dueht te na kishin alarmuar qe me 2000.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
DARDAN PEJA

Postuar mė 15-1-2005 nė 01:20 Edit Post Reply With Quote
MJERIMI TE DJATHTES,MJERIM I SHQIPTAREVE.

Mjerimi se djathtes shqiptare,me sa shihet do te jete ne progresion te vazhdueshem,duke krijuar serish kolapsin mes elektoratit te djathte."Shoqeria civile",intelektualet pa bosht,te eturit per poste apo dhe grupet e individeve amorfe jane turrur drejt ombrelles berishine,per te plotesuar boshlleqet e PD-se.Ne keta 14 vjet postdiktature PD-ja ka mbyllur dhe ka shkyer porten shume here,rezultantja eshte ajo qe kemi.Atehere ku qendron ndryshimi midis levizjeve te meparshme nga kjo e fundit.....!?Me sa kuptohet lidershipi blu kerkon te mbuloje pazaret me Nanon,i cili po pregatitet te leshoje pushtetin politik per "rivalin" e tij.Levizja ne fjale synon te krijoje pershtypjen qe fitoren e sollen keta qe krijuan Komitetin e Politikave,duke larguar kesisoj veshtrimin nga marreveshjet e fshehta midis Berishes dhe Nanos.Kolapsi ekonomik,korrupsioni i permasave te medha,mosintegrimi europian dhe varferimi ekstrem i shqiptareve kane krijuar nje pasqyre te plote te deshtimeve roze,tani me sa shihet do te riluhet karta blu.Qe do te jete vazhdimi i nje demagogjie te pafundme per shqiptaret.Ramiz Alia,lojtari kyc ne keta 14 vjet postdiktature ka ditur te krijoje skenare qe kane rezultuar te sakte per kohen dhe vendin kur jane aplikuar.Por a mund te rezultojne serish te sakte....!? Kjo eshte per tu pare.Zhvillimet shqiptare kane habitur deri tani ne nje mase te konsiderueshme nderkombetaret,luhatjet dhe ndryshimet brenda nates kane habitur dhe analistet me te zote,ndersa realiteti qe perjeton qytetari shqiptar eshte drejt shuarje totale te shpreses per te ardhmen.Komunistet e kampeve roze dhe blu vazhdojne te luajne pandershmerisht me fatet e kombit.Kur lidershipi roze luan me biznesmenet,ai blu,fut ne loje shoqerine civile.Dhe kesisoj loja luhet me nota therese ndaj nje populli qe meriton me teper se cka.Edhe media e ruralizuar shqiptare eshte pjese e skenareve te Alise,sepse Lesi,Kokedhima,Baze,Frangaj apo tjere provinciale pa ngjyre dhe forme luhaten sipas dirigjimeve social-demo-komuniste duke adaptuar maksimalisht format e autokratikeve te ish PPSH-se.Kesisoj rrenimit ekonomik,politik,mediatik i shtohet dhe ai shpirteror sepse e ardhmja llogaritet "zero".Shqiptaret kesisoj mbeten te denuarit e perjetshem te ideologjizmave antihumane.E djathta e komanduar shpall jo vetem mjerimin por dhe denimin kolektiv te elektoratit qe shpreson tek nje opozite reale antikomuniste.Dhe keshtu pafundesisht vritet dhe shansi i fundit per pasardhesit e Kastrioteve,duke krijuar ne qiellin shqiptar vetem re te kuqe,roze dhe blu,por edhe ylbere pa fund ngjyrimesh qe dite pas dite vrasin dhe rivrasin nje komb deri ne qelize.Mjerimi yne do te vazhdoje per sa kohe mjeranet do te shpresojne tek obskurantizmi i veglave te Ramiz Alise.
View User's Profile View All Posts By User U2U Member
AGRON RUMI

Postuar mė 20-1-2005 nė 02:57 Edit Post Reply With Quote
OPOZITA ESHTE DRAMA!

Leter e hapur per Nikolle Lesin

Nga ILIR YZEIRI

Nga reagimi juaj i djeshem, i dashur Nikolle, jam bindur edhe njehere tjeter se nga njerezit e angazhuar keto dhjete vjetet e fundit, ti dhe Azem Hajdari perfaqesoni per mua institucionin e vertete te lirise. I ndjeri Azem nuk jeton me, ndersa ju, i dashur Nikolle, ne me te shumten e jetes suaj ne liri, jeni bere pre e lloj-lloj shpifjesh, sulmesh e anatemimesh. Edhe reagimi juaj i djeshem se perse opozita hesht per raportin e Kontrollit te Larte te Shtetit ne lidhje me kontrollin qe ky institucion ka ushtruar ne TVSH, vjen nga kjo permase e juaja. Une nuk cuditem se perse opozita, perkatesisht Sali Berisha, lideri absolut i opozites me te madhe shqiptare, hesht. Une, i dashur Nikolle, jam zgjedhur, me propozimin e drejtpedrejte te Sali Berishes ne Keshillin Drejtues te TVSH-se, si perfaqesues i PD-se. Qe ne fillim kam denoncuar praktikat abuzive dhe shkaterrimin e medias se lire ne Shqiperi. Por, sic e kam bere publike edhe ne ate kohe, ka qene vete Sali Berisha qe ka ngritur telefonin dhe me ka kercenuar duke thene: "Degjo Ilir, mos bej plane te erreta per te larguar Artur Zhejin". Qe nga ai cast, per fat te keq, une jam bindur se Sali Berisha, ish-miku im, ai qe une deri vone e kisha vizatuar si njeriun me integritet te pakten moral, nuk paska qene i tille. U vertetua nje devize fatale edhe ne kete rast: Mjaft qe te me sherbesh, pa nuk ka rendesi se kush je, se cfare ben, se si sillesh... etj., etj. Problemi qe ju ngrini i dashur Nikolle, nuk ka te beje thjesht me Artur Zhejin. Une personalisht e kam denoncuar ate nje vit me pare. Tani qe ceshtja eshte ne dore te institucioneve, une nuk kam te drejte te shprehem per te, pa perfunduar hetimi. Ai, nderkohe, ka te drejte te mbrohet, ashtu sic ka edhe te drejte qe te zhvishet nga cdo autoritet per te qene perballe institucioneve qe e akuzojne vetem me autoritetin e tij si gazetar e si qytetar. Por kjo eshte zgjedhja e tij. Nderkaq, me duhet ta shtyj me tej shqetesimin tuaj, i dashur Nikolle, dhe, ne kete rast, jam ne nje mendje me ty se ne Shqiperi po instalohet monopoli me i frikshem i medias klienteliste. Te gjithe operatoret e medhenj qe jane sot ne treg, (duke perjashtuar mediat qe drejtoni ju dhe ndonje tjeter, e kam fjalen per gazeten "SOT", perpiqen te ruajne drejtpeshimin ne informim dhe te denoncojne praktikat monopoliste te asfiksimit te fjales se lire), gjithe te tjerat pra, se bashku me TVSH-ne, jane prone e manipulimit te dy formacioneve me te medha politike, jane ne njefare menyre kameriere politike te pushtetit te tyre financiar, te pushtetit te sotem politik qe i ndihmon te konsolidojne pushtetin e tyre financiar dhe te pushtetit virtual qe pritet te vije neser. Asgje me shume. Ne kete hapesire, ketyre operatoreve u lejohet te bejne cdo gje, mjaft qe te mos merzitet deri aje ku nuk mban me pushteti i sotem dhe te mos ndihet keq opozita ose ajo qe mund te jete neser pushtet politik. Edhe une mendoj si ju qe borxhet e operatoreve televizive ndaj TVSH-se duhet te falen, megjithese nuk me rezulton qe deri me sot borxhet e gazetave ndaj shtypshkronjave te jene falur. Ti, Nikolle, nuk ke besoj ndonje fature te papaguar ne shtypshkronje, sepse me duket eshte njesoj si gazeta qe nuk paguan shtypshkronjen, ashtu edhe nje radio private apo TV privat qe nuk paguan transmetuesin. Por kjo eshte nje pune tjeter. Duke perfunduar, i dashur Nikolle, me lejo qe te te them se edhe kete radhe asgje nuk do te ndodhe, sepse media e lire ne Shqiperi, tani me shume se asnje here tjeter, po gllaberohet nga dinosauret e monopoleve. Une nuk cuditem se perse opozita nuk denoncon shkeljet abuzive, ajo qe me cudiste deri para pak kohesh, ishte edhe bindja jote i dashur Nikolle, se PD-ja nuk e toleron korrupsionin. Mundet te kete qene keshtu deri ne castin kur nuk i sherben asaj, se po qe se i sherben asaj... punet jane ndryshe.

*Anetar i Keshillit Drejtues ne TVSH

KOHA JONE

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
AGRON RUMI

Postuar mė 23-1-2005 nė 23:31 Edit Post Reply With Quote
NE PRITJE TE MREKULLISE SE KOP-IT

KPO e PD, asnjë platformë e politike të shkruar deri më tani, vetëm llafologji

TIRANE - Po vërejmë një dukuri tepër të cuditshme në lidhje me Komitetin e Politikave Orientuese të shpallur me aq bujë disa kohë më parë. Duke heshtur gjatë kësaj kohe, jo për gjë, por për shkak se mund të na e cuanin xhelozi, nuk mund të qëndrojmë pa dhënë një mendim kur shohim se KPO I prezantuar me shumë bujë nga ana e PD, nga ana e medias vetëm po nxjerr surratin në TV. E thënë në gjuhë popullore anëtarët e këtij forumi apo komiteti, të etur për të dalë ekraneve pasi kanë qëndruar për vite të tëra pa bythës së ndërkombëtarëve si përkthyes në Kosovë dhe gjetkë, kanë gjetur parajsën tashmë dhe po shetisin ekran më ekran tamam sipas postulatit të vjetër "lakuriq me duar në xhepa". Pasi deri më tani, pavarësisht se kam qëndruar I heshtur ndaj daljes së këtyre djelmoshave të rinj dhe atyre që u ka kaluar vakti por që heroikisht kërkojnë të duken të rinuar, pra deri më tani unë nuk u kam parë ndonjë letër të shkruar në dorë, nuk kam parë ndonjë platformë që të flasin dhe ët debatojnë mbi të pasi fjalët I merre era, por kam parë vetëm një ethe të paparë për të llapur e llapur në TV. Duke qënë një bashkëshoqërues I hershëm I politikës, kam parë figura me të vërtetë potente politike dhe profesionale të cilët nga dalja e shpeshtë në TV për të folur për politikë, për qepët, për urbanistikën, për strategjinë ekonomike, ndërkombëtare, etj. janë konsumuar deri në atë farë feje sa njerëzit jo vetëm nuk I shohim më në TV por shmangin edhe rrugën kur I ndeshin në rrugë të madhe. Aq shumë I kanë bezdisur. Ndërsa këta filiza të rinj, të cilët janë në fazën e parë të shfryrjes së moshës, të cilëne kanë grumbulluar për disa vite, po mësojnë vesin më të keq, daljen nëpër ekrane, zënjen radhë nëpër ekrane, pa asnjë copë letër në dorë, pa asnjë laps në dorë, pa asgjë në dorë dhe flasin për politikën e madhe, të jashtme, të brendshme, ekonominë, financën, pavarësisht se syresh prej tyre kanë mbaruar gjuhë të huah dhe ekonomia, platforma ekonomike është një nga posrtet më të rënda me të cilën mund të bësh politikë. E vetmja risi, apo I vetmi veprim konkret deri më tani që mbetet për t'u shënuar është anëtarësimi I njërit prej anëtarëve të KP) në PD. Të tjetër, gjysma apo më tepër kanë qënë të anëtarësuar në PD dhe nuk është gjë e re që janë në këtë Komitet. Në këto netë të gjatë dimri gjithkush ka parë këta anëtarë të KPO të diskutojnë nëpër emisione televizive, të thirrur nuk mund ta mohojmë nfga drejtuesit e emisioneve, për të debatuar, diskutuar dhe gjithkund kemi parë llafologji, duke dëshmuar se këta njerëz në të vërtetë nuk mund të ulen për të bërë një platformë politike apo ekonomike, por duket se ajnë thirrur për të bërë një makiazh politik për PD, megjithëse është me të vërtetë një makiazh I keq, pasi sic e kanë zënë zor se do të erzistojë deri në maj të këtij viti. Bijtë e mi, ekrani do t'ju lodhë, aq më tepër kur shkoni lakuriq me duar në xhepa, pas asnjë copë letër përpara.

Nga z.Sali Vuçiterna

24 ORE

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
AGRON RUMI

Postuar mė 24-1-2005 nė 04:39 Edit Post Reply With Quote
TOPI: S'KA ALEANCE ME ATA QE FLIRTOJNE

"Nuk ka asnje lloj ftese nga Partia Demokratike per PDR-ne dhe LZHK-ne". Keshtu i eshte pergjigjur nenkryetari demokrat Bamir Topi pyetjes nese ekziston ndonje ftese bashkepunimi midis partise me te madhe opozitare me LZHK-ne dhe reformatoret e Genc Polos. Sipas tij aleancat partiake dhe sidomos per zgjedhjet politike nuk mund te jene pazare rrugesh. "Te besh nje aleance duhet te shikosh ne retrospektive bashkepunimin me partite e cituara "LZHK,PDR) por duhet te shohesh dhe nje pozicion te qarte te ketyre partive per zgjedhjet e pushtetit politik. Une them se nuk ka pasur asnje lloj ftese nga PD-ja, te gjitha prononcimet qe ne kemi bere i kemi bere ne emer tone. Natyrisht nuk kemi qene ndonjehere kunder aleancave te mundshme me parti qe meritojne te jene ne alence me ne, por ne rastin konkret nuk ka pasur asnje lloj ftese qofte nga ne qofte nga ata ne drejtimin tone", tha Topi. Sipas tij linja kryesore e aleances se PD-se eshte e qarte tashme, por dhe aleancat politike duhet te jene teper te qarta dhe te sigurta. "Prej kohesh perfaqesues te LZHK-se jane shprehur per nje pozicion ambiguiteti qe mund te bashkepunojne qofte me krahun e djathte, por edhe me krahun e majte. Per PD-ne qe eshte pozicionuar qarte ne krahun e djathte qe eshte promotore e kesaj linje politike duhet te jene shume te qarta edhe aleancat e mundshme. Partneriteti yne eshte i shprehur tashme, eshte ne radhe te pare me boten akademike shoqerine civile, por nuk perjashtohet mundesia me parti politike te cilat ne menyre te qarte jo vetem angazhohen se do te jene ne kete linje te djathte, por duhet edhe ne retrospektiven e tyre kane deshmuar qe jane te denja per te qendruar ne aleance me ne. Ne rastin konkret nuk ka asnje lloj bazamenti se nuk ka pasur ftese", tha Topi. Sipas tij prononcimet e disa partive te djathta per bashkepunim me forcat e majta mbyllin cdo mundesi bashkepunimi. "Ne rast se ka pasur prononcime te qarta per bashkepunim me PS-ne ne menyre kategorike kjo mbyll mundesine e diskutimit. Ndryshe ato duhet te pergenjeshtrojne te tera ato thenie te cilat lene shume per te deshiruar", tha Topi. Nderkohe nenkryetari demokrat ka lene te hapur rrugen e bashkepunimit me PDR-ne e Genc Pollos.

"Asnjehere hapesirat per bashkepunim nuk jane te mbyllura. Por pozicionimi i partive te cilat kerkojne te jene ne aleance me partine me te madhe te opozites sot por qe do te jete ne pozite shume shpejt duhet te jene mjaft te qarte. Sikurse thashe aleancat lidhen mbi bazen e nje kredibiliteti reciprok, pra nje pozicionim te qarte qofte persa i perket vijes politike, por ne radhe te pare sesi jane raportet me kundershtarin tone kryesor qe eshte PS-ja. Nese flirtet e deritanishme lihen dhe behet e qarte se do te kete nje pozicionim te dukshem ne lidhje me perfaqesimin politik ne zgjedhjet e ardhshme, atehere- keto jane hapesira ku mund te diskutohet", tha Topi.

KORRIERI

Pse Imami,Zogaj,Pango,Kule,Lesi apo KOP-istet,cfare kane bere deri tani.....!?Apo ato nuk quhen flirte....!Mjerimi sic duket nuk paska kufi.(shen.im AGRON RUMI)

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 24-1-2005 nė 13:09 Edit Post Reply With Quote
A ka shkruar zotni Berisha ndonje pergjigje ndaj zotni Yzeirit?

Une mendoj se ka shume rendesi per Berishen qe te mbaje qendrim me shkrim.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 24-1-2005 nė 13:26 Edit Post Reply With Quote
Elegji për një “konservatorizëm shqiptar”


Adri Nurellari*

Pavarësisht nga përdorimi i dendur i fjalës klasë politike, sikur politikanët të përbënin një grup të konsoliduar e solidar njerëzish, dihet mirë që politika është një mozaik shumëngjyrësh. Në të marrin pjesë dhe konkurrojnë formacione të ndryshme politike që vështirë se janë kaq dashamirë e të bashkuar me njëri -tjetrin sa të konsideroheshin klasë më vete.
Zakonisht kur diskutohet për aktorët e spektrit politik aplikohet një këndvështrim me dy pika referimi, të majtën dhe të djathtën. Ideja e të majtës dhe të djathtës ka lindur nga viti 1789 kur Luigji i Gjashtëmbëdhjetë mblodhi përfaqësitë e përgjithshme në Francë. Në këtë mbledhje dy klasat a para, aristokratët dhe klerikët u ulën në të djathtë të mbretit ndërsa përfaqësuesit e klasës së mesme dhe popullit majtas, dhe ky ky lloj pozicionimi është aplikuar për një kohë të gjatë edhe në vende të tjera. Gjithsesi, ky lloj këndvështrimi linear është tejet i thjeshtëzuar dhe nuk merr parasysh dimensione të tjera që e bëjnë më të komplikuar skenën e politikës. Këto dimensione mund të jenë shkalla e ndryshimit, duke patur forca politike që janë për status quo-në, forca që janë pro ndryshimit dhe kundër ndryshimit. Metoda politike e ndryshimit ku forcat politike ndahen në ato që janë për ndryshim revolucionar ose ndryshimin konstitucional. Drejtimi i ndryshimit, ku ka forca pro kapitaliste dhe anti, etj.
Megjithatë po t’i përmbahemi spektrit konvencional që njohim ne, e djathta zakonisht përbëhet ose nga konservatorët që shkëputen me vështirësi nga e kaluara, ose nga liberalët që çmojnë tregun e lirë, ose siç ndodh më dendur, nga një aleancë e të dyja palëve. Mirëpo në rastin e të djathtës shqiptare, po të merret parasysh e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja e mundshme mund të nxirret si konkluzion se rrymat konservatore nuk kanë të ardhme në Shqipëri.
Konservatorizmi klasik është jo ideologjik, çka do të thotë që përkufizohet më tepër nga temat e trajtuara, qëndrimet e caktuara, mjetet e zgjedhura se sa nga objektivat e synuara. Pjesa e vetme që mbase mund të quhet ideologjike tek konservatorizmi është thjesht prirja për të penguar ndryshimet sociale. Friedrich Von Hayek e quan konservatorizmin si një frenë makine që thjesht ngadalëson lëvizjen por që nuk ndikon drejtimin. Konservatorizmi ka këtë emër pasi kryesisht synon të konservojë institucionet e vjetra, traditën, moralin si dhe çështje apo ideale. Përjashto konservatorizmin amerikan ku dallimi me partizanët e liberalizmit klasik është shumë i vogël.
Konservatorët dallohen për mbrojtjen e institucioneve tradicionale dhe këtu bëhet fjalë për institucione të vjetra që mund të ngjajnë anakronike ose jo racionale por që kanë provuar se kanë qenë efikas e të dobishëm e për rrjedhojë duhen mbajtur. Kjo gjë mund të thuhet nga konservatorët britanikë kur ata mbrojnë me ngul mbajtjen e institucionit të Lordëve të trashëguar. Në kushtet e demokracisë duket si e paarsyeshme që disa njerëz të privilegjohen vetëm se janë fëmijë të disa personave të caktuar, e për më tepër që pa konkurrencë ata të shtien në dorë poste të përjetshme. Mirëpo ajo që është vënë re është se Lordët e trashëguar kanë qenë shumë efikas pasi nuk kishin frikën se do të duhej të rizgjidheshin në të njëjtin post, e për rrjedhojë nuk kishin nevojë të bënin aleanca apo lëshime për të fituar më tepër popullaritet. Po kështu Lordët kanë pasur një sens shumë të fortë të fisnikërisë kalorsiake që i bënte ata goxha më të ndershëm e të devotshëm se zyrtarët e tjerë të shtetit britanik.
Porse ndërsa Parlamenti britanik e ka zanafillën në fillimin e mijëvjeçarit të kaluar, ne shqiptarët kemi shumë pak institucione politike të trashëguara. Kështu pluralizmi, parlamentarizmi, konstitucionalizmi, demokracia etj. janë shumë të reja në vendin tonë dhe janë gjëra që ende duhet të ndërtohen. Përvoja njëmbëdhjetëvjeçare e sistemit monarkik të Zogut u harrua pas gjysmë shekulli republikë socialiste. Prandaj nuk mund të kemi një politikë konservatore për të ruajtur institucione, kur e kaluara ne nuk na ka përcjellë ndonjë institucion (përjashto këtu institucionet komuniste padobia e të cilave as që vihet në dyshim) .
Një tjetër skenar do të ishte prania e partive që do të kishin në bazë të programit të tyre ruajtjen e traditës shqiptare. Fatkeqësisht nëse flitet për tradita tek ne nuk diskutohet vetëm për moralin, familjen, besën por të kryesisht për patriarkalizmin e familjes shqiptare, diskriminimin gjinor, vetëgjyqësinë dhe gjakmarrjen, korrupsionin, agresivitetin, mungesa e tolerancës, kriminaliteti, ekonominë primitive etj. Do të ishte e vështirë të mendohej që një parti politike në Shqipëri ta bazonte aksionin e vet politik tek këto tradita të fundit që zor se janë për t’u lakmuar.
Në botë partitë konservatore ndërtohen gjithashtu për të ruajtur status-quo-në ose për të penguar ndryshimin e shpejtë. Mirëpo duke njohur gjendjen tmerrësisht të keqe në Shqipëri, është e vështirë të mendosh se ndonjë parti do të marrë përsipër të ketë si bazë të vijës së saj politike, ruajtjen e gjendjes së tanishme dhe karakteristikave tipike të të sotmes shqiptare. Edhe vetë partia në fuqi nuk guxon të thotë që situata ku jetojmë është e mirë por thjesht përpiqet të bindë elektoratin që opozita është më keq. Duke patur parasysh sa prapa jemi në krahasim me vendet e tjera të Evropës, neve natyrisht që na duhet të ecim më shpejt se kurrë. Aq më tepër që në kushtet ku është katandisur Shqipëria është më se e nevojshme që të merren hapa sa më të shpejta për të integruar Shqipërinë në Bashkimin Evropian dhe NATO, për të ulur kriminalitetin, varfërinë, dhe korrupsionin.
Në Evropën Perëndimore ka shumë parti konservatore të cilat kanë për bazë fenë. Partitë kristian-demokrate kanë qenë forca dominuese politike në Evropën Perëndimore të pasluftës. Mirëpo në Shqipëri feja është një faktor ndarës dhe jo bashkues si në Perëndim dhe politizimi i fesë brenda Shqipërisë është një faktor negativ përçarës me pasoja të paparashikueshme. Për të mos folur më pas për faktin që ne, për faj të regjimit ateist komunist, kemi ndjenja fetare të zbehta dhe vështirë se mobilizohemi nga platforma apo përkatësia fetare.
Veçoritë demografike shqiptare nuk e ndihmojnë aspak konservatorizmin në Shqipëri. Konservatorët janë kryesisht njerëz me moshë relativisht të lartë dhe në një Evropë ku popullsia vetëm plaket, konservatorizmi ka për të patur goxha mbështetje. Mirëpo ne kemi popullsinë më të re në Evropë dhe të rinjtë zakonisht kanë alergji nga konservatorizmi.
E vetmja gjë që ka qenë në një farë mënyre fuqi mobilizuese në politikën shqiptare dhe që mund të bëhej një mjet i mirë për mbështetjen e konservatorizmit tek ne është nacionalizmi. Partitë konservatore në Evropë shquhen për mbajtjen lart të nacionalizmit mirëpo në Shqipëri idetë nacionaliste nuk kanë shumë shans për t’u zhvilluar. Kjo ndodh pasi ne nuk jemi një popull nacionalist gjë që duket kur njerëz që thërrasin për Shqipërinë etnike siç është Idajet Beqiri, nuk mbledhin shumë ndjekës rreth vetes. Në fakt sot për zgjidhjen e çështjes kombëtare janë më të interesuar shqiptarët e Kosovës, Maqedonisë dhe diasporës sesa shqiptarët e Shqipërisë. E përderisa të parët nuk votojnë në Shqipëri, partitë nacionaliste shqiptare nuk kanë përkrahje elektorale. Për ne këtu shqetësimet që vijnë prej mungesës së sigurisë, punës, dritave, ujit dhe ushqimit (kjo e fundit është e vërtetë për të paktën 13% të popullsisë e cila sipas statistikave është e pllakosur nga varfëria absolute), janë probleme shumë më akute e të rëndësishme se aspirata e vjetër për t’i bashkuar shqiptarët në një shtet. Normalisht njerëzit mbështesin projekte politike që duken të realizueshme por duke parë rrethanat politike të sotme bashkimi i trojeve shqiptare duket i paarritshëm, e për rrjedhojë shumë njerëz mendojnë se nuk ia vlen barra qeranë që të flitet më për këtë çështje. Për të mos folur pastaj që në realpolitikën që përjetojmë sot, faktori ndërkombëtar është vendimtar dhe ringjallja e nacionalizmit në Shqipëri do të pritej shumë keq dhe do të shkaktonte reagime shumë të ashpra nga jashtë. Evropianët nuk e patën për gjë që të hiqnin nga pushteti Hajder në Austri, e jo më një parti shqiptare që do të tentojë të kërkojë ndryshimin e kufijve.
Gjithsesi sa u tha më sipër është më tepër në nivelin e skenareve të mundshme që mund të ndjekë zhvillimi i konservatorizmit në Shqipëri. Po të shikohet konkretisht historia e kohëve të fundit, kuptohet që perspektiva e konservatorizmit shqiptar duket akoma më e zymta.
Kur flitet për konservatorizmin shqiptar në realitet, menjëherë del në plan të parë nevoja për të analizuar grupin shoqëror shqiptar që do të bëhej mbrojtëse e natyrshme e konservatorizmit këtu tek ne. Konservatorë tek ne mund të quhen si ata që nuk duan që ne të largohemi nga regjimi komunist edhe ata njerëz që kanë qenë të persekutuar gjatë regjimit dhe që tani kërkojnë një kthim tek idealet dhe tradita e para luftës. Kuptohet që nostalgjikët e regjimit të kaluar si dhe ata që mendojnë se shumë gjëra të asaj periudhe nuk ishin keq e kanë gjetur veten brenda forcave politike të spektrit të majtë prandaj diskutimi është më i vlefshëm për ata që në komunizëm ishin të persekutuar.
Fatkeqësisht komunizmi shqiptar përveçse përmbysi të ashtuquajturat klasat drejtuese të mëparshme, ia doli që të zhdukte në Shqipëri çdo formë disidence dhe çdo ide apo mendim alternativ. Ishin shumë të paktë të persekutuarit nga komunizmi që kishin mundur të konservonin idealet dhe emancipimin që kishin patur paraluftës. Shumica e tyre ishin fëmijët e të përmbysurve të dikurshëm që për faj të prindërve ishin lindur e rritur në persekutim brenda sistemit. Këta kishin pak ideale apo traditë pasi ajo ishte fashitur gjatë dekadave të komunizmit, por kishin shumë mllef e marraz i cili u shfaq menjëherë në vitet e para të pluralizmit. Ata u dukën anakronikë pasi nuk e kuptuan sistemin e ri të liberal demokracisë por deshën thjesht kthimin e klasave të përmbysura. Në fakt në vitet e para pas komunizmit, konservatorizmi shqiptar karakterizohej vetëm nga revanshi i luftës kundër komunizmit dhe gjithçkaje që mund të lidhej me të. Nga periudha para vendosjes së pushtetit popullor u përcoll kryesisht kërkesa për të rimarrë pronat dhe pushtetin dhe jo idealet apo çështjet e asokohe. Një pjesë e të persekutuarve u la jashtë vendimmarrjes ndërsa një pjesë tjetër kërkoi të vinte e të rrinte në pushtet jo falë konkurrencës dhe meritës por vetëm pse kishin qenë fëmijët e dikujt.
Mungesën e një të ardhme konservatore për të djathtën shqiptare e dëshmon historia e shkurtër pluraliste jonë. Dy partitë që mund të konsiderohen konservatore në Shqipëri, Partia e Ballit Kombëtar dhe Partia e Legalitetit, nuk kanë pasur ndonjë mbështetje të madhe nga elektorati. Ato ose janë futur në Parlament fal lëmoshës se Partisë Demokratike me ndonjë zonë të lirë votimi ose me zorr kanë marrë mjaftueshëm vota për të kapërcyer pragun e propocionalit. Ajo që ka karakterizuar këto parti gjatë gjithë viteve nëntëdhjetë ka qenë disporpocioni i madh mes grykësisë së tyre dhe mbështetjes që ato realisht kishin. Kjo grykësi tregoi qartë se idealet dhe parimet e këtyre partive nuk ishin mjaftueshëm të forta sa t’i mbanin ato të bashkuara. Prandaj secila prej këtyre partive, pavarësisht nga mbështetja tashmë e vogël që kishin, është copëzuar. Paradoksi tjetër është se ndryshe nga një parti klasike konservatore perëndimore që për nga vetë natyra nuk para ndryshon, partitë shqiptare konservatore kanë ndryshuar shumë shpesh pozicionin dhe sot nuk është çudi që të shohësh deputetë të ballit apo legalitetit që të votojnë ose abstenojnë në favor të qeverisë.
Mbështetja për këto parti është e sigurtë se veç ka për t’u pakësuar duke patur parasysh se nostalgjikët e paraluftës sa vijnë e pakësohen në numër dhe se mllefi antikomunist që ushqente sadopak rrymën konservatore jeton tek pak njerëz tani. Antikomunizmi shqiptar tani është kaq i dobët sa në Shqipëri sot flitet haptazi për t’i dhënë Enver Hoxhës emrin e një rruge në Gjirokastër ose familjes së tij një pension veterani. Ndërkohë që dhjetë vjet më parë kjo gjë do të konsiderohej skandal i madh dhe do të ngjallte reagimin e ashpër të shumë njerëzve. E vetmja gjë që mund të mund të mbajë gjallë sadopak ndjenjën konservatore tek ne mbetet kërkesa për rikthimin e pronave. Mirëpo aktorë tek forcat e djathta që pretendojnë frymë konservatore kanë treguar që nuk e kanë për gjë që të shndërrohen nga republikanë në monarkistë, dhe nga antikomunistë të ofrojnë bashkëpunim politik me socialistët. Pas këtyre manovrave diskredituese të bëra kohëve të fundit, vështirë se konservatorët shqiptarë do mund të ndjellin besim.
Këto manovra kanë shtyrë Partinë Demokratike që të deklarojë se partnerët e zgjedhjeve të ardhshme nuk kanë për të qenë mikro-partitë e djathta por akademia, biznesi dhe shoqëria civile. Kjo gjë do të thotë që atyre do t’iu hiqen patericat që i mbanin akoma duke ecur prej skutave të historisë. Ky fat që kanë zgjedhur partitë konservatore shqiptare nuk ka dëshmuar vetëm për pabesueshmërinë për liderët e tyre por edhe për paftësinë e rrymës konservatore për të dhënë një zgjidhje për çështjet e të tashmes. Paaftësia e ideve konservatore për të bërë për vete njerëz gjatë pesëmbëdhjetë viteve të pluralizmit si dhe perspektiva e pafavorshme që vihet re nga analizimi i skenareve të mundshme të zhvillimit të konservatorizmit në Shqipëri, tregon se e djathta shqiptare nuk mund të ketë të ardhme me idetë konservatore dhe lë të mendosh se ardhmja ideologjike e natyrshme e saj është liberalizmi.

*Master në Studime Evropiane në Universitetin e Kembrixhit, pedagog në Departamentin e Gazetarisë, Universiteti i Tiranës24/01/2005


shekulli

Se kur do ta kuptojne te djathtet shqiptare qe ka vetem nje rruge:

http://www.edsh.org/diskutime/viewthread.php?tid=2539

Une nuk do te lodhem ta perseris.

Artikulli i mesiperm eshte nje pasqyrim i sakte i "elegjise" se se djathtes ne RSH.

Ama ne duhet te nxjerrim perfundime nga kjo gjendje dhe duhet te bejme.

Dhe alternativa nuk ka pafundesisht.

Vetem dy:

Ose

http://www.edsh.org/diskutime/viewthread.php?tid=2539

ose

krijimi i nje partie te re

LZHK e ka kete mundesi qe po e humb ne menyren me klasike.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Valter bejkova

Postuar mė 28-1-2005 nė 00:53 Edit Post Reply With Quote
Pėrse e djathta nuk mund tė bashkohet ?

INTERVISTE ME MAKSIM BEGENE,KRYETAR I GRUPIT PARLAMENTAR TE LZHK-seEshte folur jo ne nje rast se ne partitë e spektrit të djathtë ka shumë frymë mosbesimi të ndersjelltë, ka shumë "bjeri ti biem", ka shumë konfuzion e tollovitje. Por në fare pak raste janë bërë përpjekje për të treguar, duke vene gishtin në plagë, përse e djathta në vendin tonë nuk mund të bëjë kauzë të përbashkët.

Po të kihet parasysh se PD-ja, partia më e madhe e djathtë në vend,- sepse si të tillë e paraqet vetën-, ka 8 vjet në opozitë dhe tanimë në prag të zgjedhjeve të përgjithshme ka venë bast me veten se do ti fitojë këto zgjedhje, është akoma më e pakuptueshme se si ajo nuk është në gjendje të behet strumbullari i një bashkimi të ri të forcave politike të këtij spektri.

Por me sa duket jo çdo gje është në dorën e PD-së, apo vetëm të liderit të saj, Sali Berisha.

Fakte të shumtë tregojnë se aktualisht nuk është zoti Berisha përsoni i interesuar që ta lerë të djathten të shpërndarë, të përçare e të pavendosur për tu marrë vesh ndermjet vetes, se sa janë partitë e tjera të këtij spektri që po e lenë në baltë liderin e PD-së në përpjekjet e tij për të riardhur në pushtet me cdo formë e me cdo shtysë, duke përdorur të djathtën shqiptare si fasadë e ketyre ambicjeve.

Për pasojë, ka një ndryshim të rëndësishëm në skakjerën e lojës politikë të partive të këtij spektri, atë mes zotit Berisha të kohëve të shkura, kur ai ishte arkitekti i përcarjes të së djthtës, madje edhe të kohës kur improvizonte pa vështirësi bashkime të ndryshme që i paraqiste si shprehje e forcës së opozitës, dhe zotit Berisha të sotëm i cili po lutet që të behet edhe një herë strumbulllari i bashkimit të këtyre partive por askush nuk ia ve veshin.

Cfarë ka ndryshuar ? Ose me sakte pyetja do të ishte: ka ndryshuar zoti Berisha apo të tjerët ?

Mendojmë që ndryshimi është tek të tjerët, kurse Berisha ka mbetur ai politikan që ka qenë, që matet me hijen e mengjesit, ai lider që kujton se fjala e tij duhet të jetë ligj për të tjetër, ai përsonazh që ka sjellë shumë turbullira në skenën e politikës sonë. Ndërkohë, si pa u ndjerë kanë dalë në skenë faktorë të tjerë në të djthtën, të cilët i kanë të gjitha kualitetet të jenë më të besueshëm se zoti Berisha dhe të behen nxitës të bashkimit të saj. Kështu, pretendenti për fronin, Leka Zogu me levizjen e tij të fundit, shumë të qartë për tu kuptuar nga të gjithë, ka sjellë shumë përshtjellim në PD dhe tek lidershipi i saj. Lëvizja për Zhvillim Kombëtar e inicuar prej Zogut e la në baltë PD, e la mënjëanë këtë parti, më e madhja e opozitës deri më sot, duke treguar se ajo është një parti pa vizion, pa alternativa, që pret si me magji t’i bjerë në prehër pushteti, sepse gjoja socialistët e kanë konsumuar veten, apo për të mos thenë tjetrën tezë propagandistike, që socialistët nuk i dashka sot askush.

Siç dihet, zoti Berisha e priti me këmbët e para LZHK sepse e kuptoi se nje herë e mirë i ka ikur nga dora monopoli i iniciativave politike në gjirin e së djathtës, ashtu sic e kuptoi fare qartë se tani e tutje nuk mund të bënte cfarë të donte me partitë e vogla, të cilat e shohin veten të jene me komode ne aleancë me simotrat e saj po të vogla, dhe jo fasadë e ambicjeve për pushtet të shefit të PD-së.

Nëse ka njeri që merr vesh nga politika, ai kurresesi nuk mund të bjerë në gabimin që të thotë se LZHK është mercenar i së majtës. Pretendenti për fronin Leka Zogu është ku e ku larg me partinë socialiste dhe këtë e di kushdo. Por nëse sot del zoti Fatmir Mehdiu dhe deklaron diçka të tillë, ai shpreh jo vetëm frikën e tij përsonale se pas një marreveshjeje të mundshme mes Sali Berishës dhe Leka Zogut ai si Mehdi e PR si parti dalin jashtë loje, por edhe se lideri i PD e sheh veten te goditur më rendë se asnjeherë tjetër pikërisht nga e djathta.

Konkretisht, situata në marrëdheniet mes tyre ka arritur në atë pikë saqë nuk bëhet më fjalë për ekzistencën qoftë edhe në letër të një aleance e cila u pagëzua këtu e shumë vite me parë si "Bashkimi për demokraci" apo si "Bashkimi për fitore". Analizën për çfarë motivesh këto parti nuk meren vesh, vazhdojnë ta bëjnë për fat të keq jo forumet e tyre, siç do të ishte në nderin e secilës nga këto forca politike, por ajo bëhet e shumta në takime të ngushta, në kafene, në intervista shefash që me shumë përpjekje bëjne për të thenë që jemi gjallë e jemi në jetë se sa për të treguar se realisht përfaqësojnë ndonjë forcë të qenësishme e të besueshme.

Eshtë folur ditët e fundit për ca ftesa që PD-ja iu ka derguar LZHK dhe PDR, ftesa që pasi nuk u pranuan nga këto dy parti u quajten si sajesa dhe pra të paqena nga krerët më të lartë të PD-së, të cilët si të thuash testuan si do të pritej një propozim i fundit për futjen në vathë të të gjithë të djathtës, vetëm pak javë pasi zoti Berisha prishi cdo aleancë mes tyre.

Si do të që të jetë, e sigurtë është që as LZHK as PDR nuk pranojnë që të futen në aleancë parazgjedhore me PD, sepse një alenacë e tillë është me kushte, ajo do të zbehte identitetin e këtyre forcave politike, por mbi të tjerat do të thoshte se në LZHK dhe PDR e kanë "mizën nën kësullë", sic thotë populli prandaj po i afrohen edhe nje herë PD-së. Fakti që sivjet, sic behen deklaratat, secila nga këto forca e grupime do të dalë i vetëm në zgjedhje tregon se që këtu nis handikapi i madh i ndarjeve dhe përçarjeve të thella që ka në marredheniet mes tyre. Por e djathta u shkërmoq keqas kohët e fundit, pa arritur asnjëherë të thotë se jam një grupim solid, edhe për plot arsye të tjera madhore. Kështu, është thenë e përseritur, bie fjala, që si mund të merren vesh e të kenë një platformë republikanët e legalistët. Por po kaq me pikëpyetje mund të çmohen edhe fakte të tilla si e djathta është plot me bija e bijëza, pa arritur asnjëra prej tyre të ketë një fytyrë të qendrueshme, anëtaresi stabël e jo më elektorat në rritje siç pretendojnë. Përçarja e tyre ka qenë thuajse kurdoherë e frymëzuar nga PD-ja e vetë lideri i saj zoti Berisha. Sot përcarja është pasojë e faktit që partitë e tjera nuk pranojnë me tutelën e PD-së dhe ky është një zhvillim i ri, që po të konkretizohet do të thotë që e vë PD në pozitë të vështirë në zgjedhjet që po afrojnë, kur ajo mund të mos jetë forcë nder më kryesoret në vend.

MONITOR

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
DARDAN PEJA

Postuar mė 28-1-2005 nė 16:32 Edit Post Reply With Quote
E djathta dhe konservatorizmi

Aldo Bumçi

Qëllimi i këtij shkrimi është që të kontribuojë në debatin për identitetin e të djathtës në Shqipëri duke marrë shkas nga shkrimi i z. Adri Nurellari “Elegji për një “konservatorizëm shqiptar” i datës 24 janar i botuar në gazetën “Shekulli”. Mendoj se është një gjë shumë pozitive që të zhvillohet një debat rreth identitetit të partive politike dhe në këtë rast për të djathtën shqiptare. Një debat i tillë ndihmon në ripërtëritjen e forcave politike dhe përcaktimin më të qartë të vlerave dhe interesave që ato duhet të mbështesin. Në këtë kuptim, shkrimi ishte mjaft pozitiv si një përpjekje për ripërtëritjen e identitetit të djathtë duke nxjerrë në pah vlerat e liberalizmit. Por çfarë më nxiti të shkruaja një përgjigje është fakti se në këtë përpjekje autori kishte marrë një qëndrim të skajshëm duke hedhur poshtë plotësisht vlerat e antikomunizmit, traditës e konservatorizmit shqiptar si elementë të rëndësishëm të së djathtës shqiptare. Një forcë politike nuk mund të lindë pa kujtesë historike që e lidh atë me një pjesë të konsiderueshme të votuesve. Po citoj konkluzionin e shkrimit “Paaftësia e ideve konservatore për të bërë për vete njerëz gjatë pesëmbëdhjetë viteve të pluralizmit si dhe perspektiva e pafavorshme që vihet re nga analizimi i skenarëve të mundshëm të zhvillimit të konservatorizmit në Shqipëri, tregon se e djathta shqiptare nuk mund të ketë të ardhme me idetë konservatore dhe lë të mendosh se e ardhmja ideologjike e natyrshme e saj është liberalizmi”.
Përpara se të kaloj te çështja thelbësore do të ndalem shkurt në dy pika që nuk do të ishte mirë që të kalonin pa u përmendur. Në lidhje me rëndësinë e traditës autori thotë se “fatkeqësisht nëse flitet për traditën tek ne nuk diskutohet vetëm për moralin, familjen, besën por kryesisht për patriarkalizmin, diskriminimin gjinor, vetëgjyqësinë, korrupsionin, agresivitetin dhe kriminalitetin. Do të ishte e vështirë që një parti politike në Shqipëri ta bazonte aksionin e vet politik tek këto tradita”. Natyrshëm lind pyetja po vendet europiane a nuk kanë edhe ato elementë negativë në historinë dhe traditën e tyre si p.sh. racizmin, kolonizimin dhe fashizmin për të përmendur vetëm disa elementë si më të spikaturit. Por nuk janë këto elementë që e djathta europiane kërkon të ruajë por vlerat më pozitive të traditave të tyre.
Çështja e dytë ka të bëjë me qëndrimin e autorit ndaj ish -të përndjekurve politikë. Autori thotë “Shumica e tyre ishin fëmijë të të përmbysurve të dikurshëm… këta kishin pak ideale apo traditë pasi ajo ishte fashitur gjatë dekadave të komunizmit, por kishte shumë mllef e marraz i cili u shfaq menjëherë në vitet e para të pluralizmit”. Të thuash që kanë qenë njerëz me pak ideale nuk është një fakt por një opinion që është sendërzuar në filmat e realizmit socialist. E kundërta, që kanë pasur vlera, mund të vërtetohet thjesht duke marrë vetëm një element, pavarësisht nga shkalla e persekutimit në Shqipëri, nuk pati vetëgjyqësi dhe hakmarrje ndaj atyre që kishin kryer krime. Tani të kalojmë te çështja thelbësore: A vazhdojnë të jenë të rëndësishëm për elektoratin e djathtë elementë si tradita, konservatorizmi dhe antikomunizmi.
Në shkencat politike njihet koncepti i ndarjes së thellë në një shoqëri që i jep formë sistemit partiak në një vend. Këto ndarje, mund të jetë një ose shumë, që janë pasojë e zhvillimeve të rëndësishme historike i dallojnë njerëzit dhe grupet shoqërore nga njëri -tjetri në mënyrë të dukshme. Për shembull revolucioni industrial në shekullin e 19-të krijoi ndarjen në punëtorë dhe kapitalistë, e cila vazhdon të ndikojë edhe sot sjelljen e votuesve pavarësisht se ka pësuar zbehje. Me pak fjalë që një ndarje shoqërore të quhet e rëndësishme grupet e krijuara nga ndarja duhet të jenë të vetëdijshëm për identitetin e tyre kolektiv si dhe ta shprehin këtë në formë institucionale duke krijuar parti politike që mbështesin vlerat dhe interesat e secilit grup.
Struktura e shoqërisë sonë deri tani ka prodhuar vetëm një ndarje kryesore që i ka dhënë formë sistemit tonë partiak. Historia pothuaj 50 –vjeçare e regjimit komunist në Shqipëri, që krijoi një ndarje të thellë në shoqëri, dhe rrëzimi i komunizmit në fillim të viteve ‘90 krijoi dy grupe të dallueshme shoqërore: në ato që ishin kundër regjimit dhe votuan për Partinë Demokratike si dhe atyre që ishin për ruajtjen e këtij sistemi ose privilegjeve dhe votuan për Partinë e Punës ose më vonë atë Socialiste. Kjo ndarje krijoi dy grupe me identitete të qarta që u identifikuan si të djathtë dhe të majtë, që kanë kuptimin e tyre në realitetin shqiptar dhe vendet e tjera ish-komuniste. Përveç historisë komuniste, zhvillime të tjera të mbas viteve ‘90 e kanë mbajtur gjallë këtë ndarje. Nuk besoj se është e nevojshme të bëjmë këtu historinë e këtyre 15 viteve - polarizimi i skajshëm i jetës politike dhe mënyra e ndërtimit të shtetit duke lënë jashtë kundërshtarët - për të thënë se zhvillimet politike në Shqipëri e kanë ruajtur ndarjen në “Ne” dhe “Ata”. Një element tjetër që e ka ruajtur këtë ndarje është edhe sistemi jonë partiak i dominuar nga dy parti të mëdha që e kanë marrë legjitimitetin e ekzistencës së tyre pikërisht në bazë të kësaj ndarjeje. Por në të njëjtën kohë mund të themi se ne kemi vetëm dy parti të mëdha sepse edhe ndarja e thellë shoqërore ka krijuar vetëm dy identitete politike, të majtë dhe të djathtë, si rrjedhim edhe partitë e tjera që ekzistojnë ose janë krijuar rishtas e kanë pasur të nevojshme që ta përcaktojnë veten sipas kësaj vije ndarëse, dhe nuk përfaqësojnë ndonjë ndarje të re ose identitet të ri shoqëror. Kjo nuk do të thotë se për një pjesë të shoqërisë shqiptare kjo vijë ndarëse vazhdon të ruajë të njëjtën rëndësi, si dhe nuk do të thotë se shoqëria shqiptare nuk ka ndarje të tjera, por këto ndarje të tjera nuk shikohen njësoj të rëndësishme siç vërehet edhe nga mungesa e institucionalizimit të tyre në politikë. Gjërat mund të ndryshojnë por për të ardhmen e afërt kjo mbetet ndarja kryesore.
Përveç këtij shpjegimi paksa teorik mund të japin edhe një shembull shumë konkret që elementët e antikomunizmit, traditës dhe konservatorizmit luajnë një rol të rëndësishëm në mënyrën sesi njerëzit votojnë. Si mund të shpjegohet që qytetarët e Shkodrës kanë votuar në mënyrë dërrmuese për forcat e djathta dhe kryesisht për Partinë Demokratike? Shkodra na jep një shembull shumë të mirë se si një qytet që njihet për antikomunizmin, konservatorizmin, dhe krenarinë për traditën e saj, kanë votuar në mënyrë dërrmuese për të djathtën. Si rrjedhim nëse e djathta zhvishet nga ato elementë thelbësore që përbëjnë identitetin e saj, një gjë e tillë do të çonte vetëm në dobësim e forcave të djathta.
Kjo nuk do të thotë aspak që identiteti i djathtë nuk duhet të pasurohet me elementë që e bëjnë të prekshëm për problemet që qytetarët ndeshin në jetën e tyre të përditshme. Dhe padyshim që liberalizmi e pasuron këtë identitet por nuk mund të pretendohet që do të shuajë çdo element tjetër që formëson të djathtën shqiptare. Në fakt një nga veçoritë e së djathtës është se nuk kemi një të djathtë që bazohet vetëm në një element të identitetit por një të djathtë që bazohet në një sërë elementësh që përbëjnë atë që quhet e djathta shqiptare si: tradita historike para-komuniste, nacionalizmi, antikomunizmi, që përfaqësohet nga të paktën tre grupe të ndryshme shoqërore: ish -të përndjekurit politikë, të shpronësuarit si dhe ato njerëz dhe grupe shoqërore që zhvilluan një identitet antikomunist pa bërë pjesë në dy grupet e mësipërme. Edhe përkrahësit e filozofisë liberale e identifikojnë veten me të djathtën. Dhe janë pikërisht këto elementë të ndryshëm që e pasurojnë identitetin e djathtë dhe atë çfarë ai i ofron shqiptarëve. E djathta ofron vlerat e asaj tradite historike që shqiptarët ndërtuan përpara vendosjes së komunizmit, vlerat e bindjeve antikomuniste dhe dëshirës për demokraci, si dhe vlerat e lirisë së ekonomisë së tregut për t’i dhënë mundësi çdo njeriu që të ecë përpara.


SHEKULLI

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
DARDAN PEJA

Postuar mė 8-2-2005 nė 17:14 Edit Post Reply With Quote
TURQETA (BAJRAKTAR,KRYETAR,KAPIDAN) TURQETA DHE JU TJERET.

Kjo sentence popullore i shkon me se miri per shtat klases politike shqiptare qe kerkon te hyje ne boten euro-atllantike me mentalitet e mendesi te mesjetes duke perdorur demagogjine komuniste te mashtrimit edhe pse e dine se ne parimet e vlerat e tyre perendimoret nuk te falin.

Nga z.Ajet Delaj - New York,USA

Mendoj se nuk ka shqiptar sot ne Shqiperi e ne perendim qe nuk e di se demokracia eshte konkurence vlerash dhe mbi bacen e konkurences behet edhe rotacioni i pushtetit mbeshtetur ne voten e lire si instrumenti me i mire i shendoshjes e permirsimit te pushtetit e qeverisjes duke konfirmuar epersine apsolute te demokracise pamvarsisht se nuk eshte e persosur por kerkon permirsime te metejshme.

Shikoni se si e kane shpallur veten te perjetshem kryetaret e partive qe kane qeverisur ne Shqiperi ne keto 14 vjet gjoja pluralizem se si kacavirren pas pushtetit edhe pse kane humbur disa here radhas ne njeren ane por edhe ana tjeter e ka vjedhur voten disa here radhas.

Tani te hysh e te besh analize apo histori per pushtetaret apo ish pushtetaret besoj se nuk ja vlen pasi ashtu sic ka thene z Kadare jane pjese te thyera te njejtit xham dhe realiteti ne shqiperi flet vete pasi po ecin me shpejt ne rrugen e integrimit fqinjet tane qe po dalin direkt nga lufta civile ,problemi eshte se cfare duhet bere qe te ndryshoje ky realitet i hidhur:

Dy mendoj se jane rruget per kapercimin e gjendjes aktuale e futjen e vendit ne rrugen e reformave e te integrimit, reformimi i se majtes dhe konsolidimi i se djathtes ku ne vetevete secila kerkon nje diskutim te vecante pasi dhe problemet jane specifike por une do mundohem te shkruaj dicka per ate qe me duket me emergjente ,konsolidimi i se djathtes .

Perkushtimi per te ndikuar sado pak per konsolidimin e se djathtes ka dy arsye madhore se pari e djathta nuk ka qeverisur ne Shqiperi qe gjashtedhjet vjet dhe se dyti e majta duket se ka hyre ne rrugen e reformimit me levizjen e zotit Meta dhe konsolidimi i se djathtes e menaxhimi i pushtetit nga ana e saje do i jepte hapsirat dhe kohen e nevojshme z Meta per perfundimin me sukses te rruges se nisur .

Askush te mos mendoje se e djathta mundet tu prije reformave dhe integrimit neser ne pushtet nese me pare nuk eshte reformuar e integruar brenda per brenda vete se djathtes e keto procese nuk munden kurrsesi ta udheheqin ata qe e kane katandisur te djathten ,por kryesisht Partine Demokratike ne gjendjen qe eshte sot te izoluar nga jashte e pa mbeshtetjen e nevojshme nga brenda.

Asnje pushtet nuk do arrinte te qendronte ne kembe ne nje shoqeri demokratike sic ka qendruar PS per tete vjet nese do kishte pasur opozite demokratike ,gjithashtu duhet thene se ka ikur koha per te zgjedhur te keqen me te vogel kur mundesi eshte per te zgjedhur me te miren.

Rruga me e mire e konsolidimit te se djathtes eshte bashkimi e bashkepunimi se djathtes mbi bazen e respektimit te partneritetit e rikthimi i demokracise se brendeshme benda formacioneve politike te se djathtes e sidomos ne PD qe fatekeqesisht eshte shnderuar ne nje repart ushtarak eunukesh e servilesh pa dinjitet e integritet .

Degjova per pregaditjen e nje plateforme per bashkepunim me Partine Demokratike nga ana e Kryetarit te grupit parlamentar te PDR z Noka.Natyrisht eshte per tu pershendetur cdo iniciative qe i sherben bashkimit,bashkepunimit,konsolodimit e demokratizimit te se djathtes ne Shqiperi pasi ka vite qe e majta ka deshtuar ne menaxhimin e pushtetit por nuk e ka leshuar ate pasi e dajathta nuk ka qene e zonja ta marre ate apo nuk ka dashur. Do deshiroja ti percillja ca sugjerime modeste e dashamira per iniciativen e tije ne menyre publike nese do jete e mundur per ti botuar ne shtypin e Tiranes pasi per ne qe jetojme ne perendim megjithse mund te jemi vezhgues te panshm te zhvillimeve ne Shqiperi ,kapedanet e politikes shqiptare qe kane qeverisur Shqiperine tere keto vite gjoja pluralizem e demokraci nuk e kane pare te arsyeshme akoma qe te marrin nga diaspora as mendimin as voten.

Se pari duhet ta kete te qarte cdo njeri qe i thote vetes i djathte ne Shqiperi e diasporte se perfshirja e z Berisha ne procesin e bashkepunimit te se djathtes eshte me rendiment zero pasi z Berisha eshte vete problemi . dhe askush te mos mashtrohet me demagogjine rreth vizitave te tije ne Amerike keto kohet e fundit pasi jo vetem nuk ka arritur te kontaktoje institucionet Amerikane por edhe ata individe qe ka takuar asnjeri nuk i ka dhene mbeshtetje z Berisha por proceseve demokratike e te tilla prononcime ja kane bere edhe Lukashenkos se Bjellorusise.

Se dyti duhet thene se per ardhjen e se djathtes ne pushtet nuk eshte e mjaftueshme keqemenaxhimi i pushtetit nga ana e se majtes por nevojiten edhe element te tjere te rendesishem qe i theksova me lart por dhe programe te detajuara per daljen nga kjo situate e krijuar e sidomos besushmeria e zbatimit te tije pasi letra jane shkruar boll gjate tere ketyre viteve monitorim .

Se treti nese plateforma e paraqitur do kete sukses ajo duhet patjeter qe te permbaje ne axhenden e saje shpalljen e Kryeministrit te ardhshem te se djathtes ne pushtet ku duhet te gjendet nje njeri me kredenciale te rendesishme ne qendrat politikberse te botes ne Washington e Bruksel pasi jetojme ne boten e globalizuar e moderne e ne duhet te behemi pjese e saje.

Shpreh bindjen time se z Berisha nuk mundet dhe nuk eshte i pranueshem ne nje funksion te tille pasi ka vertetuar me se nje here qe ate qe e thote sot nuk e mban neser mjafton te kujtojme me te fundit qe ne Tirane voton kunder pjesmarrjes se gjysmes se shqiptareve ne votime e ne New York u thote diasporas se ju keni te drejte te votoni ,pa folur per raportet e tije me institucionet Amerikane e Europiane ku Shqiprine ne 90ten e nisi drejt perendimit e desh e perfundoje ne Lindjen e Mesme dhe ne krizen e 97 megjithse zyrtarisht Shqiperia kishte bere kerkese per te hyre ne NATO ftonte BEPIN per zgjidhjen e krizes. (Pervoja Palestineze me z Mahmut Abaz mendoj se eshte e pershtateshme per te kuptuar pozicionin e tije) Se katerti mendoj se nese arrihet ne nje kompromis apo konkludim te tille cdo gje duhet te ndertohet e te funksionoje ne sherbim e nen kompetencen e kryeministrit te ardhshem. Nese politika Shqiptare e kryesisht e djathta shqiptare nuk ka arritur te kuptoje deri tani se se proceset demokratike ne vendet post komuniste duhet te marrin licensen e vlersimit te proceseit e pushtetin demokratik ne Washington atehere me mire te kthehen tek tufzat e Ramizit e te merren me rritjen e marshtrimit te lopve. Cdo pushtet informal merret per te zeze te atij populli ku menaxhohet e ne fund te fundit edhe per te zeze te menaxhesve te tije.

MONITOR

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
DARDAN PEJA

Postuar mė 2-3-2005 nė 00:32 Edit Post Reply With Quote
TE MJERET QE PO MJEROJNE TE DJATHTEN

Lesi: Une me PD, perballe Nanos, ne Ksamil

SHKODER - Do te futemi te vetem ne zgjedhje. Keshtu ka deklaruar ne Shkoder kreu i demokristianeve Nikolle Lesi. Sipas Lesit, partia qe ai drejton do te kete 6 deputete ne Parlament. Ai ka bere te ditur se pas zgjedhjeve do te jete ne koalicion me Partine Demokratike. Nderkohe qe nga Shkodra, Lesi eshte shprehur se mund te jete perballe Nanos ne Ksamil. "Ne te dy zonat qe kemi ne Shkoder dhe ne Malesise te Madhe, PDK do te kandidoje e vetme me kandidatet e saj, me qellimin e mire per te qene pjese e bashkeqeverisjes se neserme me PD, sepse me vone koalicioni yne do te jete me PD dhe ky eshte shansi i fundit i opozites, per te ardhur ne pushtet", eshte shprehur deputeti Lesi ne Shkoder.

Ndersa me pas Lesi ka bere bere publike ne Shkoder edhe objektivat e PDK-se per te derguar ne Parlamentin e ri Shqiptar jo me pak se 6 deputete. Ne Shkoder sipas tij eshte edhe bastioni kryesor i PDK-se dhe ketu shpresohet te merren te pakten nje e pesta e votave ne shkalle kombetare, pa harruar ketu edhe zonen e Ksamilit. Ndersa ne lidhje me caktimin e emrave qe do te fitojne nga sistemi proporcional ne listen e deputeteve, Lesi eshte shprehur se do te fitoje ai kandidat qe ka arritur te marre nje numer me te madh votash ne zonen e tij. "Kete e kemi diskutuar ne Kongres dhe ne Kryesine e PDK-se edhe ne Keshillin Kombetar dhe kandidate per deputet do te jete vetem ai kandidat qe ka marre me shume vota ne zonen e tij ne fletet e votimit te partise", ka thene Lesi.

Ndersa, lidhur me perballjen e tij elektorale me Kryeministrin Nano, Lesi eshte shprehur: "Une te kandidoj perballe Fatos Nanos ne Ksamil. Do te pranoj me kushtin qe te mos kem perballe asnje kandidat nga rradhet e opozites. Do te jete ndeshje e veshtire aq me teper qe ai ka para ka pushtet, eshte Kryeminister"

KORRIERI

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
AGRON RUMI

Postuar mė 15-3-2005 nė 01:01 Edit Post Reply With Quote
MEDIU BEN SHAKA KUR KUNDERSHTON BERISHEN

BERISHA-MEDIU, KRISJA E PARE

Kryetari i Partise Republikane, Fatmir Mediu, ka reaguar menjehere pas deklarates se liderit demokrat, Berisha, se nese Partia Demokratike do te vije ne pushtet, do te njohe ligjin 7501. Njohja e ketij ligji 7501 per kthimin dhe kompesimin e pronave mund te perbeje nje pike debati midis Partise Demokratike dhe asaj Republikane te cilat tashme jane aleate me njera-tjetren. Mediu ka deklaruar se Partia Demokratike nuk duhet te kete nje ide te prere per njohjen e ligjit 7501, por duke pare dhe aleancen dhe bashkepunimin midis te dy partive duhet te gjendet nje kompromis.

"Partia Demokratike akoma nuk ka arritur te konceptoje sic duhet ceshtjen e pronesise ne Shqiperi dhe ligji 7501 eshte nje ligj me mentalitet komunist, i cili e ka shkaterruar pronen private", tha Mediu. Sipas kreut te PR-se, marredheniet dhe bashkepunimi me demokratet do te ndertohet bazuar ne zgjidhjen e problemit te prones e cila do te jete dhe nje nga elementet qe republikanet do te kene ne platformen e tyre programore per zgjedhjet parlamentare.

"Marredhenia me PD-ne do te jete bazuar mbi nje marredhenie e cila ka te beje me zgjidhjen e ceshtjes se prones si ceshtje e shtetit te se drejtes. PD-ja duhet te kuptoje konceptin e shtetit te se drejtes. Ne kete aspekt une mendoj qe PR-ja ne kete fushate elektorale do te kete identitetin e saj politik ku ceshtja e prones eshte nje nga elementet, jo vetem thjesht si kthim fizik i prones private, por duke konsideruar dhe anen ekonomike te ketij problemi", tha Mediu.

Problemi i kthimit dhe kompesimit te pronave eshte nje nder problemet i cili ende nuk po gjen nje zhgjidhje perfundimtare nderkohe qe republikanet fajesojne dhe kundershtojne ligjin 7501 i cili konsiderohet dhe si pengesa kryesore. Sipas liderit republikan, nga mbetja ne vend e kthimit dhe kompesimit te prones private jane humbur shuma te medha parash. "Jane me qindra milione dollare qe i kane humbur ekonomise familjare dhe shtetit shqiptar nga mungesa e zgjedhjes se ceshtjes se prones private per shkak te gabimit te madh qe eshte bere ne kohen e PD-se dhe PS-se dhe vjedhjes qe i eshte bere gjate kohes se socialisteve, kesaj prone", tha Mediu.

Nderkohe lideri demokrat deklaroi diten e diele se me ardhjen ne pushtet, demokratet do te njohin ligjin 7501 per kthimin dhe kompesimin e prones private dhe bazuar ne kete ligj do te cojne me tej reformen e mbetur pergjysme, ne menyre qe te zgjidhet pergjithmone problemi i prones. Gjithashtu nje rendesi te vecante projekt-platforma per bujqesine e hartuar nga Komiteti i Orientimit te Politikave prane PD-se i kushton dhe krijimit dhe faorizimit te tregut te tokes i cili nuk ekziston ne Shqiperi. "Se pari PD-ja nuk ndryshon ligjin 7501, ky eshte nje deklarim solemn. Se dyti PD-ja konsideron jashtzakonisht te rendesishem ngritjen dhe konsolidimin e tregut te tokes nepermjet rregullimit te procesit te regjistrimit te pasurive te paluajtshme dhe zyrave te kadastrave. Krijimi i institucionit te tregut per zhvillimin e prodhimit dhe marketingut te produkteve bujqesore. PD-ja do te beje cdo perpjekje te nxise prodhimet fitimimprurese sipas rajoneve", tha Berisha.

KOHA JONE

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 15-3-2005 nė 07:31 Edit Post Reply With Quote
Une nuk mendoj se mendimi i ndryshem i PD dhe PR per ceshtjen e prones eshte mjerim i te djathteve, PERKUNDRAZI.

Problemi qe kam eshte se permbi partine republikane dime shume pak, pervec se kryetari eshte Fatmir Mediu.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Valter bejkova

Postuar mė 23-3-2005 nė 02:51 Edit Post Reply With Quote
PARDESYTE E BARDHA

Nga Bahri MyftariPrej historise me te re, shumekush ende i ka fresketa pamjet dhe portretet e ca djemve te rinj ne lule te rinise dhe te ca burrave ne piskun e burrerise. Ata frenuan rrokullisjen e nje vendi, e nje kombi te tere duke perhapur e shperndare ane e kend mesazhe te rinj, ide te reja si: shteti i te drejtes, shtet ligjor, ekonomi tregu, fjale e lire, liri e levizjes, nisja e barabarte, finishi i fituesit.

Te gjitha keto, sot, cicerohen lehtesisht edhe nga nxenesit e tetevjecares, ndersa atehere, para daljes ne skene te atyre djemve dhe burrave, profesoret, akademiket pengueshem i pertypnin neper dhembe. Nen driten e figures, Ata u quajten "pardesyte e bardha". Nese, figura do te buronte thjesht prej ngjyres se cohes, zor se do te jetonte kaq gjate, me siguri jetegjatesia e deritashme, por edhe deri tej ne vazhdimesi, duhet kerkuar tek permbajtja e misionit, tek betimi per rrugen e zgjedhur.

Njeri nder ta, kryetari i PD-se, doktor Berisha, dy dite te shkuara, nder te tjera tha: "...mision i nderprere, rruge e lene ne mes..." Nuk tha: si e qysh, pse e nga?

Shqetesimi, halli nuk futej dot ne salla te mbyllura, nuk ishte pune mbledhjesh kjo pune, ku llafolloge, fjalamane, njerez te llafeve e jo te veprimit, ne mundesi, edhe nen survejimin e kamerave, te benin gara oratorie, te thurin ditirambe, te kendonin si bilbili apo si qyqja, jo. Halli, problemi ishte dhe eshte teper i madh. "Misioni i nderprere", "Rruge e pa sosur" rendon ne shpatullat e Atdheut, popullit, kombit. Ashtu sic rendon edhe mbi ata qe i premtuan. Le t'i kurorezojne me fitore ato, le te dalin me faqe te bardhe, e, me pas, historia me nge e sipas meritave, te ndaje dekoratat.

Ne sheshin "Skenderbej" nje gazetare i shqeu xhaketen Gramoz Pashkos. "Jo,- ulerinte ajo,- ju kini qene zevendesminister i Fatos Nanos"... dhe, nderkaq i binte kembes.

Nen kumtin e dukshem te saj dallohej lehtesisht e verteta e fshehur. Ajo, pak a shume, zbertheu: c'do ti tek kjo rruge, tek ky mision?!

Natyrisht, ajo s'eshte e vetme. Vini re, si po qajne per fatin e PD-se? Ujqer dhe qingja, djaj dhe shenjtore. Me ta ose prane tyre jane edhe ata te telefonatave. Disa prej tyre jane te qellimshem. Nuk kane hallin e PD-se. Se, perndryshe c'u kuptua! Ne nje beteje palet kundershtare nuk mendojne si e qysh ta fuqizojne njera-tjetren! Te tjeret e kane nga naiviteti, padija.

Me ata duhet bere kujdes. Tete vjet ne opozite nuk eshte pak! Mirepo, pa misionin... pa sosjen e rruges... mund te rrish ne opozite edhe 28 vjet. E pra, duhet bere e qarte, se, si historia, si perendia, kryerjen, permbushjen e asaj detyre ua ka besuar "pardesyve te bardha".

Ka kush frikesohet prej tyre. Vec jo, kurre njeriu i thjeshte, anetari i PD-se, populli opozitar, populli ne pergjithesi, i cili, jo rralle, jashte cdo norme te tradites, te fisit e t- races, e gjen zgjidhjen tek litari, tek plumbi kokes.

Ekipi i pardesyve te bardha eshte ekip kombetar, me te eshte Azem Hajdari, Berisha, Meksi, Shehi, Malasi, Selami, Pollo, Ruli, Xhaferri, Shehu, Vejsiu, Imami, Zogaj, Fundo, si dhe dhjetra te tjere, ashtu si dhe bashkeudhetaret e tyre, lidershipi i sotem i PD-se dhe i opozites serioze, e te pergjegjshme. Pra, te ndeshesh me kete ekip, qe eshte me permasa kombetare, nuk eshte ndeshje e lehte, nuk eshte si te ndeshesh me minatorin e Bulqizes apo turbinen e Cerrikut.

Te "drejten" per te patur frike nga ta, e kane ca te tjere; Ata qe thelle-thelle kane frike prej misionit, prej asaj rruge ende te pasosur. Frika e tyre ze fill tek burimi, tek vitet 90.

Nostalgjike te pandreqshem te sistemit te vjeter, te cilet, edhe pse paten mundesi ta shihnin regjimin dhe veten si ne pasqyre tek portretet e realizuara mjeshterisht prej Devoles, Vangjelit, Rades, Meres, Fadilit, Rremes, Zefit, Malkes, prapeseprape po aty kane mbetur.

Frike prej tyre kane, dhe realisht kane te drejte te kene pushtetaret, dhe shtetaret e sotem. Domosdo, fjala eshte per shperdoruesit, abuzuesit, shfrytezuesit e djerses, mundit dhe sakrificave te taksapaguesve. Fjala eshte per ata qe duan ta kthejne vendin ne vend droge, krimi, informaliteti, vend te mallkimit dhe te braktisjes. Fenomenet e mesiperme jane ne lufte per jete a vdekje me misionin e nisur... Ja, pra, pse frika eshte e kuptueshme!

Maxhoranca e sotme do te jepte me kenaqesi tere pasurine e mbledhur, ne forme te paster a te piste, per gjate ketyre 8 viteve, vetem e vetem te mundte qe, ne kuvendin e ardhshem, prej "pardesyve te bardha" te mos dukej as nami, as nishani. Ajo do te ishte shume e kenaqur, e lumtur, qe ne vend te tyre, te kishte ne krah ca "kapedane" prej fshati, ca qejflinj provincash e rrethinash, te cilet, aspak per merite, talent, aftesi, perkushtim, por fale targes (sigles), per fat te keq, kerkojne t'i vene shpatullat malit!

Megjithate, te gjitha keto pengesa, edhe pse ne te ardhmen e afert mund te jene, te shihen e te preken me te egersuara, me te dhunshme, per "pardesyte e bardha" nuk do te thote kurrgje. Ata, nga betejat kane ardhur, dhe per te fituar mbi to, jane betuar. Keshtuqe, cdo beteje qe vjen, ku ndeshet e mira me te ligen, zhvillimi me prapambetje, per ta, eshte dhe duhet te jete vetem shansi i radhes!

KOHA JONE

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
DARDAN PEJA

Postuar mė 1-4-2005 nė 20:04 Edit Post Reply With Quote
OPOZITA PER KOMBIN APO PER KARRIKE PUSHTETI.....!?

Të djathtët do të nënshkruajnë një dokument për bashkëqeverisje, edhe nëse hyjnë të ndarë në votime

Opozita gatit koalicionin paszgjedhor

Negociatat për të lidhur aleanca do të vazhdojnë gjithë kohës, për të shmangur bashkëpunimin me të majtën


TIRANË – Edhe pse të djathtët po përgatisin gjithë terrenin për bashkëpunim parazgjedhor, në rast dështimi, ata do të unifikohen në Kuvend. Duke qenë se në garën e fundit elektorale për pushtetin vendor aleancat opozitare nuk ishin shumë të suksesshme, partitë e këtij kampi kanë vendosur që të t’u paraprijnë konflikteve mes tyre. Për të mos rrezikuar qeverisjen në rast se do të fitojë e djathta, opozitarët janë të mendimit që të firmosin një marrëveshje, ku të sanksionohet bashkëpunimi paszgjedhor, pavarësisht nga marrëdhëniet paraelektorale.

Marrëveshja

Bashkëpunimi pasgjedhor do të hidhet në një dokument të posaçëm, ku të gjitha partitë e djathta do të nënshkruajnë për të unifikuar qëndrimin në Parlament. Burime nga selia blu, por edhe nga reformatorët dhe mbështetësit e Zogut, pohojnë për gazetën “Dita” se “pavarësisht se si do të shkojnë aleancat para votimeve për garën elektorale, partitë e djathta do të bashkëpunojnë pas zgjedhjeve, për të mos lënë hapësira për kampin e majtë”. Sipas tyre, për momentin po bisedohet që kjo aleancë të funksionojë edhe para zgjedhjeve, megjithatë kjo masë do të merret për t’i paraprirë ndonjë skandali në Kuvend pas votimeve. Kjo ide nuk u është servirur ende republikanëve dhe liberlademokratëve, të cilët kanë një koalicion të fortë me demokratët, por do të shërbejë më tepër për Partinë Demokrate të Re dhe Lëvizjen për Zhvillim Kombëtar. Kjo do të jetë dhe një provë për këto dy parti, duke bërë të qartë njëherë e mirë pozicionimin e tyre politik.

Bisedimet

Të gjitha negociatat kanë mbetur pezull, vetëm për shkak të ndarjes së “copave” elektorale mes aleatëve të opozitës. Për të shkuar së bashku në zgjedhje, reformatorët i kanë vënë si kusht PD-së mbështetjen e kandidatëve të alternativës së tyre në 6 zona elektorale. Duke pretenduar më së tepërmi bastione të së djathtës, përfaqësuesit e PDR-së kërkojnë dritë jeshile për Tiranën, Durrësin, Shkodrën, Korçën dhe Elbasanin, duke lënë të papërcaktuar edhe një zonë tjetër. Por numri 6 duket si i pamundur për PD-në. Dëshira e demokratëve është lënia e vetëm 4 “pjesëve” elektorale, ku ndër to njëri bastion socialist. Ndërkaq, Partia Republikane dhe ajo Liberal Demokrate ende nuk kanë bërë të qarta pretendimet e tyre në lidhje me zonat zgjedhore. Gjithsesi, me këto dy forca politike PD-ja ka arritur të mbajë gjithnjë aleanca të mira. Ndërsa LZHK-ja ka bërë të qartë tashmë faktin e daljes në zgjedhje e vetme, por ka lënë të hapur shtegun e bashkëpunimit pas zgjedhjeve.


DITA

View User's Profile View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 1-4-2005 nė 21:17 Edit Post Reply With Quote
Marreveshjet dhe bashkepunimi nuk eshte mjerim, perkundrazi.

Per nje gje duhet te jemi te qarte:

RSH nuk shpetohet me teori, por duke marre pushtetin, pra "karriget"!

QARTE

Te djathtet nuk kane rruge tjeter, pervec se bashkepunimit, aq sa munden.

Dy fjale per LZHK:

Akoma nuk ka krijuar deget ne te gjitha qarqet

Dhe 100 dite zhvillohet zgjedhjet

Keto jane faktet

Keni lexuar ju ndonje program te LZHK-s?

Une jo

Cilat jane pergjigjet qe i jep LZHK problemeve themelore te RSH?

1. Cilat jane keto probleme sipas LZHK?

2. Si e mendon LZHK, zgjidhjen?

Nejse, se dola jashte teme.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
<<  1    2    3    4    5  >>
Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.6537421 sekonda, 49 pyetje