Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Biografia e Kryeministrit Francez
Olsi Baze

Postuar mė 2-11-2002 nė 20:09 Edit Post Reply With Quote
Biografia e Kryeministrit Francez

Biografia e Kryeministrit Francez Jean Pierre Reffarin

Jean Pierre Raffarin lindi me 3 gusht 1948 ne Poitiers. Mbas studimeve ne liceun Henri 4 ne Poitiires, u diplomua ne Univeristetin e Drejtesise Assas ne Paris dhe vazhdoi studimet ne Shkollen e Larte Kombetare te Tregetise prej ku u diplomua. Eshte Profesor konferencier ne Institutin e Shkencave Politike ne Paris qe prej vitit 1979 deri ne vitin 1988.

E filloi karieren e tij duke qene anetar i Drejtorise se Marketingut ne Shoqerine e Kafes Jacques Vabre nga viti 1973 deri ne 1976, per te qene me pas keshilltar teknik i Z.Lionel Stoleru ne Ministrine e Punes nga viti 1976-1981. Nga viti 1981 deri ne 1988 ai eshte drejtor i pergjitheshem i shoqerise nderkombetare Bernard Krief Comminication. Me pas ai eshte i deleguar i pergjitheshem i Institutit Euro-92.

Nje perfaqesues lokal.

Ai eshte keshilltar bashkiak i Poitires prej vitit 1976-1995 dhe zv/Kryetar i Bashkise ne qytetin Chasseneuil-de Poitou nga viti 1995-2001, Kryetar i Keshillit rajonal ne Poitou-Charantes qe prej vitit 1988. Ne vitin 1992 ai eshte eurodeputet dhe ne vitet 1995-2000 senatot i rajonit te Viennes, France.
Ne vitin 1995 ai emerohet Minister i Ndermarjeve te Vogla dhe te Mesme i Tregetise dhe Artisanatit post te cilin e mbajti deri ne vitin 1997.

Sekretar i pergjitheshem i Partise Republikane per perfaqesuesit lokale nga 1988-1995, Sekretar i Partise Unioni per Demokracine Franceze prej vitit 1995, Sekretar i Pergjitheshem i Partise Popullore per Demokracine Franceze, nga 1995 deri ne 1997 dhe Zv President i Demokracise Liberale Franceze deri ne vitin 2001.

Veprat e tij

Jeta ne te verdhe
Publiciteti, nervi i komunikacionit.
E ardhemja dhe rrenjet e saj.
Jemi te gjithe rajonale.
Per nje moral te aksionit.
Libri i Atlantikut.
Kontrata jone per alternances, liber i shkruar se bashku me Dominique Perben, Ministrin e Drejtesise, Jacques Barrot dhe Michel Barnier.
Per nje qeverisje te re.

View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.0657148 sekonda, 24 pyetje