Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: SI u krijua RPR
Olsi Baze

Postuar mė 2-11-2002 nė 20:11 Edit Post Reply With Quote
SI u krijua RPR

Si u krijua Bashkimi per Republiken (Rassemblement pour la Republique) RPR

Andre Malraux ne menyre te mrekullushme ka thene per golismin qe perfaqeson forcen e « jo-se » ne histori, domethene forcen e revoltes kunder fatalitetit.

Me qellim vazhdimin e luftes ne favor te nje vizioni per Francen, qe Gjenerali De Gaulle krijoi ne 1947 Bashkimin e Populllit rances (Rassemblement pour le Peuple Français RPF). Perballe reziqeve qe paraqiteshin para Republikes ai pranon te rikthehet ne pushtet ne 1958 dhe i jep Frances kushtetuten e vitit 1958 ose ndryshe Republiken e 5 franceze qe i jep Frances nje stabilitet politik per te cilen kishte nevoje. Ai i jep cdo francezi nje pjese te suvranitetit kombetar duke zgjedhur Presidentit ne menyre direkte me sufrazh universal direkt. De Gaulle zgjidhet President me 21 dhjetor 1958. I rizgjedhur me 1965 ai jep doreheqjen me 1969 mbas deshtimit ne referendumin mbi regjionalizimin dhe Reformen e Senatit, nje projekt inovator, por qe ngjalli kundershtim tek nje pjese te opinionit publik.

Vazhdimesia

George Pompidou vazhdon ne rrugen e golismit dhe shtyn perpara modernizimin e industrise dhe struktures ekonomike te vendit. Rol te madh pati ne akordet e Grenelle duke treguar deshiren e tij per dialog social dhe pjesemarjen e rrogetareve ne qyteze.
Franca i detyrohet Pompidou nje politike te jashtme largpamese dhe te qarte. Ai vazhdoi politiken e disuazionit atomik, kusht i pavaresise se popullit, vazhdoi politiken e koperimit me Naton, solidoi mardheniet franko-gjermane dhe vijoi ne rrugen e ndertimit te komunitetit Europian. Me zdhukjen e tij te parakoheshme ne 1974 Franca humbi nje pergjegjes suprem. Ai vazhdon te influencoje politiken franceze nepermjet ideve te tij.

Rinovimi

Jacques Chirac hyn ne jeten politike ne 1967, del nga familja goliste. Minister i mardhenive me parlamentit, minister i Buqesise dhe i Brendeshem pak kohe para vdekjes se Pompidou. 1976 Chirac eshte kryeminster dhe krijon RPR (Bashkimin per Republiken) Rassemblement pour la Republique, qe eshte forca e pare e djathte ne Parlament deri ne 1981 dhe forca e pare politike e djathte opozitare nga 1981-1986 dhe megjithese ne 86-88 Chirac eshte kryeminister megjithe veshtiresive te bashkejeteses (Chirak eshte kryeminiser i djathte dhe Qeveris me Mitterand President i majte), per mbrojtjen e institucioneve, unitetin e vendit dhe organizimin e modernizimit te shoqerise. Ne 1993 RPR arrin nje fitore te thelle dhe ka nje vend themmelor ne kualicionin e djathte me UDF dhe DL, (Unionin per Demokraci Franceze dhe Demokracine Liberale). Kryeministri Edouard Baladour eshte nga RPR.

Me 5 maj 2002 Chirac rizgjidhet President per 5 vjet me 82.21% te votave.

Rikthimi i Golisimit ne Elysee (Elysee eshte Pallati Presidencial Francez)

4 nentor 1994 Chirak shpall kandidaturen e tij per President e me 5 maj 1995 ai rizgjidhet President me 52.22% te votave.
Gjithe ketyre viteve vizioni i RPR nuk u nderpe ai qendroi ideve te RPR me dinjetet i mbrojtoi ato dhe nuk pranoi fatalitetin dhe thyrjen e Frances. Mbas 21 vjetesh nje golist eshte ne Elysee.
Me 1997 e majta rikthet ne pushtet.

Phillipe Seguin zevendeson Alain Juppe ne krye te RPR dhe hap nje depat midis te zgjedhureve dhe militanteve per rinovim dhe per te shprehur vizionin per levizjen dhe projektin e ardheshem.
Nen kete fryme adoptohet nje projetk i ri i cili lejon RPR te arrije ne miliniumin e trete per zgjedhjet Presidencaile.
Michelle Aliot Marie zgjidhet Presidente ne 1999 me 62.7% te votave dhe eshte gruaja e pare qe drejton ne europe nje levizje te madhe te djathte.

V.O

Qe prej dates 12 maj 2002 RPR nuk eksistonn me. RPR se bashku me UDF dhe me DL bene nje fusion i cili u quajt UMP (Unioni per Maxhorancen Presidenciale) Pra e djathta Franceze do te dale ne zgjedhjet e ardheshme e bashkuar ne nje parti te vetme ne te cilen shkrihen shume korente idesh.
Kryetar i UMP eshte Alain Juppe kryetar i bashkise se qytetit te Bordeaux (Bordose), bashke kryetar, eshte Jean Claude Gaudin kryetar bashkie i qytetit te Marseilles ( Marsejes) qe perfaqeson DL, dhe sekretar i Pergjitheshem eshte Phillipe Douste-Blazy, kryetar bashkie i qytetit te Toulouese perfaqesues i UDF, (Tuluzes)


[Edituar më 2-11-2002 nga Olsi Baze]


View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.0697598 sekonda, 25 pyetje