Hyrje  
   Kombi  
   Bashkimi  
   Histori  
   Krimet  
   E Djathta  
   Veprimtari  
   Libra  
   Kuvendi  
   Posta juaj  
   Kush jemi ne  
Tregoi njė miku
   Emri juaj:

   E-maili juaj:

   E-maili i mikut:

   Komenti juaj:
   Njė kopje pėr ju

Letėr e hapur drejtuar tė djathtėve shqiptarė

Tė nderuar tė djathtė shqiptare, 

mė lejoni t“ju drejtohem dhe njėhere pėr tė shprehur shqetėsimin tim, pėrmbi papjekurine tone. 

Sapo lexova tek faqja e KQZ-s qė: 

KREU III: SISTEMI I ZGJEDHJEVE VENDORE 

Neni 76 

Sistemi i zgjedhjeve vendore 

1. Kryetarėt e bashkive ose tė komunave, si dhe anėtarėt e kėshillave tė bashkive ose komunave zgjidhen me votim tė drejtpėrdrejtė nga zgjedhėsit me vendbanim nė territorin e bashkisė ose tė komunės. 
2. Anėtarėt e kėshillave tė bashkisė dhe tė komunave zgjidhen nė bazė tė listave shumemėrore tė paraqitura nga partitė politike dhe koalicionet, si dhe nė bazė tė kandidaturave tė pavarura individuale. 
3. Partitė politike tė regjistruara nė KQZ kanė tė drejtė tė paraqesin kandidatė tė pėrbashkėt pėr kryetar bashkie ose komune, si dhe lista tė pėrbashkėta shumemėrore pėr kėshillat vendorė. 

Neni 77 

Zgjedhja e organeve tė qeverisjes vendore 

1. Kryetar bashkie ose komune zgjidhet kandidati qė fiton numrin mė tė madh tė votave tė vlefshme tė zgjedhėsve qė kanė votuar nė njėsinė vendore pėrkatėse. 
2. Nė rastin kur dy ose mė shumė kandidatė marrin numėr tė barabartė votash, atėherė ndėrmjet kandidatėve pėrkatės hidhet short. Shorti organizohet nga KQZ-ja nė njė seancė publike me pjesėmarrjen dhe tė kandidatėve. KQZ-ja pėrcakton rregullat e organizimit tė shortit. 
Kjo do tė thotė qė nė Tiranė kandidatėt janė: 


Spartak Ngjela PD+PR+PBL 
Kreshnik Ēollaku PDr 
Adriatik Alimadhi PBK 
Robert Papa PLL 
Genc Rama PDK 
Dashamir Shehu PDR ( si e ka shkurtimin e sakte?) 

dhe psh nė rast se:

Spartak Ngjela PD+PR+PBL 30% 
Kreshnik Ēollaku PDr 5 % 
Adriatik Alimadhi PBK 2% 
Robert Papa PLL 5% 
Genc Rama PDK 1% 
Dashamir Shehu PDR ( si e ka shkurtimin e sakte?) 2% 

pra te djathtet gjithsej marrin 45% 

E edi merr 30.1 % 

edi mbetet kryetar 

Sipas meje eshtė e qarte se, duke qenė se sistemi i zgjedhjeve ėshtė ky i drejtperdrejti dhe me njė raund, me taktikėn qė kemi zgjedhur humbja ėshtė e paevitueshme. 

Prandaj, nė keto kushte i bėj thirrje tė gjithė tė djathtėve, qė tė paktėn tė bėjnė ēmos, qė pėr Tiranėn dhe Durrėsin tė merren vesh, nė mėnyrė qė keto qytete ti lihen kandidateve qė kanė mundesi mė te medha pėr tė fituar dhe qė mendoj se janė ata tė PD-s. 
Dhe PD duhet tė bėjė kompromis dhe tė merret vesh dhe me Legalitetin dhe me PDr dhe me Ballin dhe me PDK. 
Nė menyrė qė Tirana, Durresi, Shkodra, Vlora, Korca, Rresheni, Tropoja, Kukesi, Lezha, Fieri, Elbasani, Berati tė jenė me kryetarė bashkie tė djathtė. 

Jam i bindur se kompromisi ėshtė i mundur nė te mire tė Shqypnise, nė tė mirė te atij populli tė shumvujtun, bijt e tė cilit akoma i vrasin ne kufi.


Nderime,

Anton Ashta

08.10.2003 

  Diskutime


e Djathta Shqiptare © 2001-2002
Ndryshuar mė