Hyrje  
   Kombi  
   Bashkimi  
   Histori  
   Krimet  
   E Djathta  
   Veprimtari  
   Libra  
   Kuvendi  
   Posta juaj  
   Kush jemi ne  
Tregoi njė miku
   Emri juaj:

   E-maili juaj:

   E-maili i mikut:

   Komenti juaj:
   Njė kopje pėr ju

Te jeshe i djathte ne RSH

Arsimtarja e kercenuar 


Tirane - Te largohesh dy here nga Shqiperia nen presion dhe terror. Zaide Xhemali, arsimtare ka provuar mbi kurrizin e saj disa here dhunen psikologjike te personave te panjohur qe per kater vjet me radhe e bene ate dhe familjen e saj te vuante terrorin e papare. Jo vetem dhune psikologjike, por edhe fizike. Ne vitin 1997, si militante e PD-se terhiqet nen valen e situates se ndere, aktivizohet me pas, punon si arsimtare dhe kercenohet ne sy te nxenesve po ne vitin 1997 per eleminim fizik. Me vone i zene prite ne rruge dhe e dhunojne fizikisht. Por Zaidia tregon se nuk eshte terhequr nga aktiviteti politik. Ajo ka marre pjese ne disa manifestime te organizuara ne qytete te ndryshme te vendit. Si pergjigje ka marre shoqerimet ne burg dhe rrahjet e djalit, hedhjen e eksplozivit tek dera e shtepise se saj dhe te vellait ne vitin 2000. Por masa me ekstreme ka qene pushimi nga puna pse beri thirrje per paqe dhe mirekuptim gjate nje mitingu. Te gjitha keto i ka provuar ne kurriz vit pas viti, deri ne detyrimin per tu larguar nga Shqiperia pas hedhjes se eksplozivit ne shtepi ne vitin 2000. Sot gjendet ne Amerike pas disa peripecive dhe shpjegon se vetem dhuna fizike, psikologjike dhe presioni i madh e detyruan te largohet nga vendi. 


Pjetėr Kondakēiu detyrohet tė braktisė vendlindjen 

Nė Shqipėri vazhdon edhe sot persekutimi i opozitės, dhe kryesisht i anėtarėve tė PD-sė, ku njėri ndėr shumė ata qė kanė mundur ti shpėtojnė kėtij persekutimi ėshtė edhe Pjetėr Kondakēiu. Pjetėr Kondakēiu, ka lindur ne 24/07/1952 nė qytetin e Durresit, i biri i Lames dhe Sofijes. Pasi ka mbaruar studimet e larta pėr jurist, ai ka punuar pranė Gjykatės se Durresit si Pėrmbarues Gjyqsor, ku ka mbėshtetur fuqishėm qysh nė fillimet e saj proēeset demokratike, duke aderuar si anėtar aktiv i PDSH-sė,dhe ėshtė ndėr teserat e para tė saj. Pjetėr Kondakēiu ka marrė pjesė nė tė gjitha aktivitetet lokale dhe kombėtare te PDSH-sė, dhe degės se Durresit, duke e mbėshtetur atė nė tė gjitha fushatat elektorale. Pas ardhjes nė pushtet tė socialistėve, Pjetėr Kondakēiu, ju nėnshtrua presioneve tė shumta nga agjentė tė Shėrbimit Sekret (SHIK), pėr ta detyruar atė tė braktiste idealin demokratik. Por megjithė pėrndjekjet e agjentėve tė sigurimit, ai nuk ka hequr dorė nė asnjė moment nga ideali i tij dhe puna pėr tė forcuar organet e drejtėsisė. Kjo ishte edhe pasoja qė pas ardhjes nė pushtet, socialistėt e piketuan atė pėr ta pushuar nga puna, si vazhdim i presioneve tė bėra gjatė revolucionit komunist tė vitit 1997. Pjetėr Kondakēiu ka qenė vazhdimisht objekt i sulmeve fizike, qė e kanė detyruar atė tė mjekohet me javė nė spitalin e Durresit nga plagėt e marra nga keqtrajtimet , dhe tė dalė prej andje me raport mediko-legal. Qysh nga vitit 1998, ai mbetet i papunė dhe i pėrndjekur nga policia sekrete famėkeqe e cila vazhdimisht nis gjuetinė ndaj elementėve opozitarė, duke i detyruar ata tė braktisin vendlindjen e tyre ashtu siē bėri edhe Pjetėr Kondakēiu, me familjen e tij. Pjetėr Kondakēiu ėshtė pjesėmarrės aktiv i ngjarjeve tė 14 shtatorit, gjė e cila solli edhe ikjen apo arratisjen e tij nga Shqiperia, pėr ti shpėtuar terrorit komunist. Ai sot akoma aspiron pėr njė demokraci tė kulluar dhe ideale tė pastra demokratike me orientin perėndimor, pėr njė rend tė ri, pėr demokracinė amerikane, edhe pse ėshtė larg atdheut tė tij, Pjetėr Kondakēiu sėrish mėndjen dhe zemrėn e ka tek vendlindja e tij.Ai kurrsesi nuk mund tė kthehet nė Durrės, pasi kjo do tė ishte fatale pėr atė dhe familjen e tij opozitare e pėrjetshme e regjimit tė sotėm socialist. 

Gazeta 55
 

e Djathta Shqiptare © 2001-2002
Ndryshuar mė