Hyrje  
   Kombi  
   Bashkimi  
   Histori  
   Krimet  
   E Djathta  
   Veprimtari  
   Libra  
   Kuvendi  
   Posta juaj  
   Kush jemi ne  
Tregoi njė miku
   Emri juaj:

   E-maili juaj:

   E-maili i mikut:

   Komenti juaj:
   Njė kopje pėr ju

Histori
Andallajia(shkėmbimi)

 nga Isuf B.Bajrami 

Kjo fjalė e huaj nė jetėn e popullsisė shqiptare tė 
Ēamėrisė hyri dhe i solli aq shumė 
shqetėsime,dhimbje,gjak e lot.
Mė tej

Cila ishte platforma e sistemit komunist pėr tjetėrsimin e komunitetit shqiptar jashtė shtetit amė
nė ShBA e gjetkė...

 nga Klajd Kapinova 

 Sikurse kishim premtuar edhe nė njė dokument tė kaluar, po vijojmė t’i japim bashkėatdhetarėve tanė nė ShBA dhe kudo qė gjenden, pėrmes internetit faqe nga dokumentet origjinale tė KQPPSh-sė. Ata, pėrmes pėrfaqėsuesve tė zellshėm antishqiptarė bėnė shkatėrrimin e jetės dhe veprės sė shqiptarėve nėpėr botė. Mė tej

Nė pėrkujtim tė Kryengritjes Armatosur 
tė Malėsisė Madhe


nga Mėrgim Korēa 

 "Tė nderuar Klerikė, Zonja edhe Zotėrinj,
Motra edhe vėllezėr bashkėkombės !

Sonte kam nderin tė jem i ngarkuar tė flas para jush me rastin e pėrkujtimit tė njerės prej ngjarjeve nga mė tė shėnuarat tė historisė kombit tonė, Kryengritjes Armatosur tė Malėsisė Madhe, e cila piksynonte ta ndalonte vėrshimin sllavo-komunist nė zonėn e veriut. 
Mė tej

Lėvizja ilegale patriotike shqiptare

 
Nė vijim tė punės sė palodhur dhe tė pakursyer pėr lexuesin, po i referohemi librit "Lėvizja ilegale patriotike shqipėtare" nė Kosovė 1945-1947, me autorė Sabije Keēmezi-Basha. Mė tej

Ēėshtja e Kosovės dhe Enver Hoxha

nga Pavli Qesku*
Ish Ambasador i Republikės sė Shqipėrisė nė Mbretėrinė e Bashkuar
 

Nė kėtė shkrim nuk kam pėr qėllim tė bėj historinė e aneksimit tė territoreve shqiptare tė Kosovės dhe Maqedonisė Perėndimore nga Jugosllavia.
Mė tej

Mehdi Beu: "Pse ia dhashė Shėn-Naumin Serbisė" 
nga Dashnor Kaloēi 

Dėshmia e Mehdi Bej Frashėrit, diplomatit qė pėrfaqėsoi Shqipėrinė nė Lidhjen e Kombeve pėr problemin e Shėn-Naumit dhe Vermoshit. Mė tej

Kur ėshtė hapur shkolla e pare shqipe?!
nga Anton Ashta

Ne ndėrgjegjen kolektive shqiptare ėshtė ngulitur, nga shkatėrruesat e saj, viti 1887. Mė tej

Domosdoshmėria e hartimit tė njė teksti tė plotė tė Historisė sė Shqipėrisė
nga Eni Papa 

Pas vendosjes sė demokracisė u bėnė dhe pėrpjekjet e para pėr hartimin e njė teksti tė ri dhe objektiv tė Historisė sė Shqipėrisė pėr shkollat 8-vjeēare dhe ato tė Mesme, kurse mbi tekstet universitare nuk pati ndonjė pėrpjekje serioze nė kėtė drejtim, por mė shumė studiuesve dhe pedagogėve iu dha dorė e lirė pėr tė vepruar me leksionet e literaturat qė u rekomandojnė studentėve gjatė orėve mėsimore. Mė tej

Lidhja e Dyte e Prizrenit, nje moment historik qe meriton vemendje
nga Ago Basha

Megjithese mbi te ka rene disi mjegulla hareses dhe deri diku edhe keqinformimi,Lidhja e Dyte e Prizrenit eshte nje moment Historik qe meriton nje vemendje mjaft te madhe per vete rendesine qe ka. Mė tej

 

 

 

e Djathta Shqiptare © 2001-2002
Ndryshuar mė