Hyrje  
   Kombi  
   Bashkimi  
   Histori  
   Krimet  
   E Djathta  
   Veprimtari  
   Libra  
   Kuvendi  
   Posta juaj  
   Kush jemi ne  
Tregoi njė miku
   Emri juaj:

   E-maili juaj:

   E-maili i mikut:

   Komenti juaj:
   Njė kopje pėr ju

Financimi i Rrugės sė Bashkimit 

nga Anton Ashta

Financimi i Rrugės sė Bashkimit nuk duhet tė jetė problem pėr Kombin shqiptar dhe nuk ėshtė problem pėr Kombin shqiptar.

Ka kohė qė mendohem sesi do tė mund tė realizohej financimi i kėsaj rruge me njė rėndesi tė jashtėzakonshme strategjike pėr Kombin dhe pėr tė gjithe rajonin dhe kam arritur nė perfundimin se 300 000 000 $ nuk jane njė problem i parealizueshem pėr Kombin.

Le te bejme nje llogari tė thjeshtė:

Po marrim tė vertetė se ne shqiptaret jemi 6 milion ne Bote.

Une po marr vetem 10% pra 600 000 shqiptarė qė janė nė marredhėnie pune dhe kane dėshirė te ndihmojnė Kombin.

Pak aritmetike:

300 000 000 / 600 000 = 500 

500 / 12 = 41.666 ≈ 42

Pra nė rast se 10% e shqiptareve paguajnė nė njė fond tė posatshem pėr njė vit nga 42$ nė muaj financimi i Rrugės sė Bashkimit ėshtė i siguruar.

Une pėr vete jam i gatshėm qė 500 $ ti paguaj qė sot.

Por nuk ėshtė ky varianti i vetėm pėr tė realizuar kėtė projekt.

Ky ishte varianti vullnetar, njė variant tjetėr mund tė jetė ai qė po e quaj varianti investues.


Qeveria shqiptare mund te organizojė njė fond obligacionesh, ku ti kėrkojė investitorėve tė ndryshėm dhe kujdo qė tė investojnė nė kėtė fond qė do tė pėrdoret pėr ndėrtimin e Rrugės sė Bashkimit dhe ti premtojė psh njė fitim 4% per vit me kohe lėvrimi 10 vjet. ( Pėr Shqiperine e piramidave duket shume pak, por ėshtė krejt normale, kjo normė fitimi) Pėr tė berė llogaritje tė sakta pėr njė variant tė tillė duhet qė tė merren specialistėt e ministrisė sė financės, sepse mua mė mungojnė tė dhėnat, sesa mund tė investojė vetė shteti shqiptar ēdo vit. Njė pjesė e investimit mund tė vilet duke vendosur njė tarife pėrdorimi tė rruges analoge siē ėshtė psh pėr autostradat ne Itali ose Austri. Me e thjeshtė ėshtė menyra austriake, se nuk ka nevojė per investime shtesė.

09.10.2003

Diskutime

e Djathta Shqiptare © 2001-2002
Ndryshuar mė