Hyrje  
   Kombi  
   Bashkimi  
   Histori  
   Krimet  
   E Djathta  
   Veprimtari  
   Libra  
   Kuvendi  
   Posta juaj  
   Kush jemi ne  
Tregoi njė miku
   Emri juaj:

   E-maili juaj:

   E-maili i mikut:

   Komenti juaj:
   Njė kopje pėr ju

Republika e Shqipėrisė
Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė

Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė

Parlamenti i Republikės sė Shqipėrisė

Qeveria e Republikės sė Shqipėrisė

Komploti greko-komunist kundėr Demokracisė Shqiptare

nga Edith Harxhi, Mal Berisha

Pas trazirave dhe klimes se ftohte Shqiptaro-Greke te viteve 1993-1995, normalizimi i siperfaqshem i marredhenieve qe ishte ne disfavor te Shqiperise, erdhi me nje ndryshim ne politiken e jashtme Greke ndaj Shqiperise, dhe me nje perulje te politikes se jashtme shqiptare ndaj fqinjit jugor. Mė tej

PSE DUHET TA MBĖSHTESIM LĖVIZJEN «MJAFT»?

nga Ardian Ndreca

Nė kohėn e Zogut, nji antizogist nė mėrgim i shkruente nji miku tė vet: “Nė Tiranė janė mbledhė tanė plehnat e Shqipnķs”, - ndėrsa tjetri i pėrgjegjej: “Nė qoftė se āsht ashtu jeni me fat, pse e dini se ku i keni plehnat”.
Mė tej

Ja kush do tė jetė “demokracia” jonė nė tė ardhmen nė Shqipėri

nga Klajd Kapinova

Marrė nga vendimet e Byrosė Politike nė Tetor tė vitit 1989

Sigurisht qė dokumenti qė po ofrojmė pėr herė tė parė pėrmes internetit pėr shqiptarėt, nuk ėshtė hartuar nė redaksitė e gazetave limonatė sikurse janė ato qė sot me politikėn e tyre i shėrbejnė shpėrbėrjes sė nacionit shqiptar. Herė pas herė do tė ofroj faqe nga dokumentet qė disa pėrsona nė fund tė vdekjes sė tyre ia kanė dhuruar miqve tė mi, duke kėrkuar mospėrdorimin dhe publikimin e emrit tė tyre, sepse janė tė penduar pėr fatkeqėsitė qė i kanė sjellė popullit shqiptar... Mė tej

Prona, sfidat e saj, zgjidhjet dhe STABILITETI NĖ SHQIPĖRI

nga Prof. As. Gėzim N. Boēari

Populli shqiptar, veēanėrisht ai i zonave turistike bregdetare dhe ai i zonės Tiranė Durrės, ka mėse nje dekadė debate, pėrplasje dhe luftė pėr tė hequr arbitraritetin dhe dhunėn e pushtetit mbi pronėn e trashėguar dhe pavarėsisht nga kėto, e megjithė pėrpjekjet e mėdha tė bėra kemi pėrshtypjen se ndonėse asnjė problem nuk ėshtė aq madhor, po aq ėshtė neglizhuar dhe po aq mbetet i paatakuar publikisht ashtu siē duhet. 
Partitė e mėdha ose prononcohen me ambiguitete sikundėr PD ose kanė marrė njė qėndrim refraktar si PS.
Mė tej

Z. President! Viktimat e krimeve te tiranisė komuniste ju luten: dėgjoni zėrin e tyre!


nga Sami Repishti, PHD.
Ish i burgosur politik (1946-’56)
Aktivist pėr tė Drejtat e Njeriut


I nderuari Dr. Alfred Moisiu
President i Republikės sė Shqipėrisė

Mirėsevini nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, atheu i adoptuar i mė shumė se katėrqind mijė shqiptarėve. Duke vazhduar traditėn mėse njė shekullore tė bashkėsisė shqiptaro - amerikane, ju urojmė suksese nė misionin tuaj dhe pėrpjekje pėr forcimin e mėtejshme tė marrėdhėnieve nė mes tė ShBA - sė dhe Shqipėrisė.
Mė tej

 

Pafajėsia qė fajėson njė popull

nga Fahri Balliu 

Nė 100-vjetėshin e fundit tė Shqipėrisė, historia e rėnies sė pushtetit tė Berishės nga piramidat, pėrbėn njė nga dramat mė tė mėdha me rezultat mesjetar. Tashmė Berisha dhe tė gjithė demokratėt, kanė pranuar pėrgjegjėsinė e tyre lidhur me lejimin e skemave piramidale. Natyrisht, kjo nuk ėshtė shėnuar thjesht me njė autokritikė, por me faktin qė, jo vetėm demokratėt humbėn pushtetin, por shumė nga demokratėt humbėn jetėn nė katrahurėn e ngjarjeve tė 1997-ės. Mė tej

Nė vazhdėn e martirėve tė gjallė

nga Uran Kalakulla 


Facies speculum animae

Fytyra kjo pasqyrė e gjallė e shpirtit njerėzor, ka qenė dhe mbetėt pėr psikologėt, ashtu si dhe pėr krijuesit e penės, daltės dhe penelit, njė objekt fort i kėrkuar, nė evidentimin gjithnjė e mė tė saktė tė kėtij shpirti, sepse ata e dinin dhe e dinė sot e kėsaj dite qė ajo (fytyra), nė dinamizmin e jetės ėshtė shumė herė pasqyrė mjaft besnike dhe e saktė e tij. Mė tej

Tė vdesesh nė Shqipėri, ėshtė vetėm humbje kohe


nga Klajd Kapinova

“Shqipėria sot jeton - e pranon verbėrisht tė jetojė! - nė pellgun e padrejtėsisė. Si rrjedhim, Shqipėria nuk ka fuqi tė mjaftueshme pėr hedhjen e bazave tė njė shoqėrie civile, tė qytetėruar, njė shoqėrie ku heshtja para krimit e shėtitja e lirė e kriminelit nuk lejohen nga kurajo civile e njė popullsie tė ndėrgjegjėsuar pėr rolin e saj qytetar, e qytetėrues nė botėn tonė. Ndėrkaq “shteti” i detyruar tė mbrojė kėtė shoqėri, nuk udhėheq, por ndjek udhėn jofisnike, amaorale ose imorale, qė imponojnė elementet mė negativė tė shoqėrisė shqiptare. Shqipėria, sot ka nevojė urgjente pėr njė spastrim ligjor tė paligjshmėrisė, qė ushqehet nga mosekzistenca e pėrgjegjėsisė, ose e frikės, nė mendjet e fajtorėve. Duket qartė se botėkuptimi komunist, fryma dhe metoda e tij, nuk janė ērrenjosur dhe vazhdojnė tė derdhin helm nė shoqėri. Edhe sot, Shqipėria ėshtė njė vend, ku trashėgimia bolshevike mbijeton nė ēdo burokrat, qė vepron sikurse tė ishte ligji vetė dhe ku qytetari dorėzohet para autoritetit arbitrat!”

Sami Repishti, PhD.
Ish i burgosur politikė (1946-1956)
Aktivist pėr tė Drejtat e Njeriut

Mė tej

Mirdita krenaria dhe lavdia e dinastisė sė Derės tė Kapidanit

nga Tomė Mrijaj

Gjithnjė nė jetėn time nė vendlindje dhe New York, mė ka shqetėsuar origjina e hershme e zhvendosjeve apo shpėrnguljeve tė tė parėve tė mi nga Mirdita dhe vendosja nė pjesėn perėndimore tė Kosovės. Mė tej

Vdekja e vertete e Enver Hoxhes

nga Pellumb Kulla

Jane mijera e mijera vete, (e ne mes tyre autori I ketyre
rradheve), te pakenaqur nga udha qe moren proceset demokratike ne Shqiperi. Mė tej

e Djathta Shqiptare © 2001-2002
Ndryshuar mė