Hyrje  
   Kombi  
   Bashkimi  
   Histori  
   Krimet  
   E Djathta  
   Veprimtari  
   Libra  
   Kuvendi  
   Posta juaj  
   Kush jemi ne  
Tregoi njė miku
   Emri juaj:

   E-maili juaj:

   E-maili i mikut:

   Komenti juaj:
   Njė kopje pėr ju

 Artikuj 

Jo vetėm Mukja
nga Kastriot Dervishi


Marrėveshjet e tjera tė panjohura sipas gazetės sė Partisė Social Demokrate tė Shqipėrisė "Zėri i Lirisė", datė 1 korrik 1944.
Lufta civile dhe elementet e saj.
Mė tej

Nė sjelljen ndaj gruas, duket se nė ē'masė njeriu ėshtė shkėputur nga bota e kafshėve 


"Pasi shpallej "armike e popullit" njė vajzė e re, apo njė grua, i nėnshtrohej torturave deri nė vdekje, apo ēmenduri...
Mė tej

 

Unė njoh vrasėsit e Vlorės 


Konstandin Koliqi, ish-shefi i Shėrbimit Informativ pėr vijėn bregdetare, tregon se si i ka ndjekur ngjarjet e marsit tė vitit 1997. Ditari i pashkruar i njėrit prej tė "17-ėve" qė do tė ekzekutoheshin prej kryengritėsve. Mė tej

 

NJI METEORĖ IDEALIZMIT NĖ QIELLIN E VRANTĖ TĖ SHQIPNĶS
nga Ardian Ndreca 

Nuk e pashė mā kurrė mbas asaj nate tė egėrsueme tė janarit 1990, kur nė Shkodėr kishin zbarkue me qindra gjudhij tė regjimit tė Tiranės, t’cilėt si hienat hijshin nepėr shtėpija tue rrėmbue njerėz, tue i rrahė e tue i torturue aq sa edhe vetė Gestapoja do t’i a kishte pasė lakmķ. Mė tej

Ata qe kryen terrorin komunist
nga Agim Musta 

Ne mars 1993 gazeta “Ringjallja”, organi i shoqates se ish te persekutuarve dhe te denuarve politike te Tiranes, ka botuar nje liste me 185 emra, te cilet i akuzon se kane ushtruar terror, dhune dhe kane denuar per motive politike, gjate viteve 1945-1990, rreth 10.000 familje. Mė tej

Torturat ne qelite dhe ne burgjet shqiptare gjate periudhes se diktatures komuniste (1945-1990)
nga Agim Musta

Tortura eshte perdorur qysh ne fillimet e shoqerise njerezore.

Mė tej

Ja kush i ka vrarė oficerėt e shtetit shqiptar mė 1997... 
nga Veli Musai 

Tre vjet pas akuzes publike te Major Ilir Kuēit "Ja kush i vrau policet ne Vlore" Gazeta "Albania" 25.10.1997.  Mė tej

e Djathta Shqiptare © 2001-2002
Ndryshuar mė