Hyrje  
   Kombi  
   Bashkimi  
   Histori  
   Krimet  
   E Djathta  
   Veprimtari  
   Libra  
   Kuvendi  
   Posta juaj  
   Kush jemi ne  
Tregoi njė miku
   Emri juaj:

   E-maili juaj:

   E-maili i mikut:

   Komenti juaj:
   Njė kopje pėr ju

Pėrse kjo faqe?
nga eDSH
... sepse "Jo, shpėtimi i kombit shqiptar varet vetėm nga ndėrgjegja e tij. Dhe kėtė ndėrgjegje mund t'a zgjojė dhe ta ndezė vetėm flaka dinamike e njė djelmėnije tė pastėr, tė njė djelmėnije vetėmohimtare dhe plot aktivitet shembėllor. Nga aparati mekanik qeveritar s'ka ēka pritet ndėr kėto punė. Qeverija mund t'i dorėzojė popullit mjete pėr kurim e pėrparim, porse s'mund tė kujdesohet edhe pėr pėrdorimin e vlefshėm tė tyre. Kėto tė gjitha janė punė ndėrgjegjeje, janė punė tė shpirtit. Dhe shpirti ndezet vetėm nga njė shpirt tjetėr, nga njė shpirt i flaktė ... Disa mijė vjet historik shikojnė sot mbi djelmėninė shqiptare; amaneti i njė kombi shpirtmadh, i asht lėshue asaj nder duer. Ruejeni amanetin e kombit, ruejeni frymėn e trashigimin e tij! Ndizeni zjarrin e shenjtė mbi majėn e Tomorit ... dhe lėshojeni kushtrimin anembanė: Kombi nė rrezik!!! ..." 
Prof. Dr. Phil. Krist Maloki 

... sepse kombi shqiptar pati nė vitin 2000 njė deputete gjakpirėse nė kuptimin e mirefilltė tė fjalės 

... sepse kombi shqiptar ka sot prapė njė kryeministėr qė pati pafytyrėsinė tė deklarojė si kryeministėr i RSH –kryeqyteti i Kosovės ėshtė Beogradi-( lė tė pėrfytyrojmė pėr njė moment qė njė kryeministėr serb tė deklarojė –kryeqyteti i Kosovės ėshtė Tirana-, apo kryeministri grek tė deklarojė - kryeqyteti i Ēamėrisė ėshtė Tirana-, apo kryeministri maqedonas tė deklarojė- Shkupi ėshtė qytet shqiptar-) 

... sepse "Nėn njė propagandė ekstreme kundėr komunizmit dhe me disa ndėshkime tė vogla tė nomeklaturės sė lartė komuniste, ne komunistėt reformatorė do tė zbatojmė strategjinė tonė nė ekonomi, qė kapitalistėt dhe pronarėt e ardhshėm nė njė vend kapitalist tė jemi ne, njerėzit tanė." 
Ramiz Alia, tetor 1989 (cituar nga gazeta 55) 

... sepse "Unė kam marrė vetėm hakun tim. Babai ynė i pėrbashkėt Enver Hoxha, tė ardhurat e ēifligut tė vet Shqipėri, ua ka ndarė me dorė nė zemėr popullit tė tij, sipas punės dhe meritės. Pėr shėmbull, kooperativistit i jepte 20-30 lekė pėr ditė pune, aq sa ai i kishte mjaft, se po t'i jepte mė shumė, tėrbohej dhe nuk dilte ēdo ditė nė punė. Enveri, gomarit i jepte njė dorė kashtė, kurse atit tagji. Punėtorit i jepte pak mė shumė se fshatarit, sa tė mbante shpirtin gjallė sepse ai s'kishte tjetėr gjė pėrveē krahėve. Atyre qė i mbanin nė kėmbė pushtetin, u jepte edhe diēka mė shumė sepse i kishte besnikėt e vet qė i ruanin pushtetin, u jepte edhe mė shumė, qė tė ishin gjithmonė vigjilente. Kurse mua qė mė dėrgoi me detyrė dhjetėmijė kilometra larg, qė tė mos e tradhėtoj, mė dha hakun tim. Ndėrsa ty dhe shokėve tė tu, armiq tė betuar, ua bėri vendin nė shtėpinė pa qera dhe u jepte njė kothere buke thatė qė tė vdisnin aty pak nga pak, pėr tė trembur me ju tė tjerėt qė tė rrinin urtė." 
Rrėfimi i njė sigurimsi nė SHBA (cituar nga "Rimėkėmbja") 

... sepse na ishte njė ditė e bukur pranvere dhe femijėt e fshatit po luanin hareshėm nė oborrin e shkollės, por gjaksi afrohet. Nika i vogėl e ndjen, ngrin dhe belbėzon – a ma fal dhe sot jetėn- por gjaksi ... 

... sepse realiteti i sotėm shqiptar pėr mendimin tonė ėshtė shumė i thjeshtė: Klanet sunduese janė po ato qė nga 1944, klani hoxha dhe klani kapo. Tė djathit janė tė pėrēarė e shumė prej familjeve tona akoma nuk mund tė sigurojnė as bukėn e gojės. 

... sepse ...
Me tė vetmin qėllim:

Ne tė djathtit tė njohim njėri-tjetrin dhe tė ndihmojmė njėri-tjetrin.

 
ANTON ASHTA
Lindur me 01.01.1969 nė Tiranė. Shkollėn tetėvjeēare dhe tė mesme e kam mbaruar me mesatare 9.9 po nė Tiranė. Nga viti 1987 e deri nė 1991 kam studiuar (i detyruar sepse interesi im dhe tradita e familjes e kėrkonte qė unė tė studioja mjeksi) nė degėn Matematikė, nė Fakultetin e Shkencave, nė Tiranė. Fakultetin e kam mbaruar me mesatare 8.8. Nė vitin shkollor 1992-1993 kam qenė nėndrejtor nė shkollėn tetėvjeēare "1 qershori" nė Tiranė.
Nė vitin shkollor 1993-1994 kam qenė pėr njė kohė tė shkurtėr nėndrejtor nė shkollėn tetėvjeēare "11 janari "nė Tiranė. Prej vitin 1993 jetoj nė Gjermani, ku jap mesim matematike privatisht.
Interesat: shah, energjitė e ripėrtėritshme, financė, not, basketboll, birrė.
Motoja e jetės: Bėj njė herė tė domosdoshmen, pastaj tė mundshmen dhe papritur do tė arrish tė pamunduren. - Shėn Franēesku i Assizit
 
 
SEFEDIN KRASNIQI
I lindur nė Trimor (ish Zhilivodė) komuna e Vushtrrisė nė Kosovė. Shkollėn fillore e kam mbaruar nė vendlindje, ndėrsa tė mesmen, gjimnazin nė Prishtinė. Kam diplomuar nė Fakultetin Folosofik tė Prishtinės, dega Gjuhė dhe Letėrsi Frėnge. Gjatė studimeve kam qėndruar shpesh nė Francė me qėllim pėrfeksionimi tė gjuhės. Nė St. Cheron kam mbaruar kursin pėr edukator dhe kam punuar shpesh nė pushimore pėr fėmijė (Colonies de vacances) nė Francė.
Pasi kam diplomuar, kam punuar profesor i gjuhės frėnge nė dy shkolla tė mesme nė Prishtinė. Mė vonė kam organizuar mėsimin plotėsues nė gjuhėn shqipe pėr fėmijėt e punėtarėve shqiptarė nė Francė dhe nė Zvicėr. Sa kam qėndruar nė Francė, nė tė njėjten kohė kam dėgjuar ligjėrata nė Universitetin e Bėsanēonit.
Pėrkohėsisht kam braktisur arsimin dhe me njė ekip miqėsh kam marrė pjesė nė botimin e tre librave, qė trajtojnė luftėn ēlirimtare tė Kosovės 1998/99.

Emri, mbiemri:


E-maili:


Komente:e Djathta Shqiptare © 2005
Ndryshuar mė