Hyrje  
   Kombi  
   Bashkimi  
   Histori  
   Krimet  
   E Djathta  
   Veprimtari  
   Libra  
   Kuvendi  
   Posta juaj  
   Kush jemi ne  
Tregoi njė miku
   Emri juaj:

   E-maili juaj:

   E-maili i mikut:

   Komenti juaj:
   Njė kopje pėr ju

Shpėtoni fjalėn e lirė

Letėr e hapur drejtuar

Presidentit tė Republikės se Shqipėrisė z. Alfred Moisiu,

Prokurorit te pėrgjithshėm tė Republikės se Shqipėrisė z. Theollori Sollaku

Tė gjitha mediave shqiptare dhe botėrore.Me rastin e kėrcėnimeve tė shtuara nga ana e njerėzve besnik tė qeverisė socialiste tė Nanos ndaj kryeredaktorit tė gazetės shqiptare me orientim tė djathtė politik me titull "TEMA" z.Mero Baze si dhe ndaj familjes sė tij, ne shqiptarėt e tė gjitha trojeve etnike, tė bashkuar rreth grupimit tė eDSH-sė (E DJATHTA SHQIPTARE) dėshirojmė tė sensibilizojmė mbarė opinionin e brendshėm dhe tė jashtėm demokratik mbi rrezikun qė i kanoset pėrfaqsuesve tė fjalės dhe tė mendimit tė lirė nė Shqipėrinė postkomuniste. 

Publicisti dhe Kryeredaktori Mero Baze kėto ditė pėrsėri ka marrė kėrcėnime me likuidim fizik nė formė tė shkruar si dhe me thirrje telefonike, me ē'rast ėshtė kėrkuar nga z.Baze ta ndėrprejė aktivitetin e tij gazetaresk dhe tė pushojė sė botuari gazetėn "Tema", pasiqė z.Baze nė "Tema" i bėnė publike tė gjitha veprimet politike tė Fatos Nanos dhe partisė sė tij, veprime kėto qė shkojnė nė dėm tė stabilizimit politiko-ekonomik tė Shqipėrisė dhe nė dėm tė demokratizimit real tė vendit.

Apelojmė tek Presidenti i Repulikės sė Shqiperise qė tė bėhet garant i respektimit tė Kushtetutės:

„LIRITĖ DHE TĖ DREJTAT VETJAKE 
Neni 21 
Jeta e personit mbrohet me ligj. 
Neni 22 
1. Liria e shprehjes ėshtė e garantuar. 
2. Liria e shtypit, e radios dhe e televizionit ėshtė e garantuar. 
3. Censura paraprake e mjeteve tė komunikimit ndalohet. 
4. Ligji mund tė kėrkojė dhėnien e autorizimit pėr funksionimin e stacioneve tė radios ose tė televizionit. “


Apelojmė tek Prokurori i Pėrgjithshėm qė tė ndėrrmarrė gjithcka qė ja mundėson ligji pėr te shpėtuar jetėn e njė gazetari.
Tashmė dihet se kėrcenimet vijnė nga telefoni i nje deputeti:
“Pas hetimeve private tė gazetės "TemA" mbi numrin e telefonit, na rezulton se celulari i pėrket njė deputeti socialist”


Apelojmė tek mediat botėrore qė tė na bashkangjiten nė sensibilizimin edhe mė tė madh tė rastit tė pėrfaqsuesit tė fjalės sė lirė nė Shqipėri z.Mero Baze, jeta e tė cilit tani e tutje ėshtė edhe mė e rrezikuar.... 

Me nderime, 
eDSH

Nėnshkruani kėte letėr

 


Emri, mbiemri:


E-maili:


Komente: 
e Djathta Shqiptare © 2001-2002
Ndryshuar mė